مقالات > متغيرهاى منطقه ‏اى و بين‏ المللى و علل داخلى ورود داعش به عراق‏

متغيرهاى منطقه ‏اى و بين‏ المللى و علل داخلى ورود داعش به عراق‏

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۶/۲۷ تعداد بازدید: 103

داعش يكى از جريانهاى تكفيرى نوظهور است كه به فعاليت‏هاى جنايتكارانه و خشن عليه حاكميت و مردم عراق مشغول است. پديده داعش از جوانب مختلفى قابل بررسى است. اين مقاله در صدد تحقيق و بررسى متغيرهاى منطقه‏اى و بين‏ المللى و علل داخلى ورود داعش به عراق است.
پرسشى بى‏پرده و فورى در بحث از علل حقيقى و انگيزه‏هاى پشت پرده تداوم گرداب خشونت و بى‏ثباتى موجود در عراق قرار دارد؛ و آن اين است كه: با وجود همه اقدامات امنيتى، نظامى و عمليات جنگى صورت گرفته توسّط دولت عراق و بودجه‏ها و هزينه‏هاى نظامى آن‏كه در مقايسه با بودجه‏هاى تخصيص‏يافته به بخش‏هاى ديگر در بودجه ساليانه (7% كلّ بودجه)، رو به رشد و بالا ارزيابى مى‏شود- پس چرا شاخص صلح جهانى عراق رو به كاهش است؟ عراق بر طبق گزارش سال 2013 موسّسه اقتصاد و صلح در بين 162 كشور، در رتبه 159 قرار گرفته است. ارتش عراق نيز با استناد به سايت تخصّصى نظامى «گلوبال فاير پاور» در سال 2013 در بين 68 ارتش قوى جهان رتبه 58 را كسب نموده است.

براى اين‏كه نگرش ما در اين پژوهش، بى‏طرفانه و عينى و جامع باشد و راه‏حل‏هاى ملموس و قابل فهم براى همگان را به دور از نظريه‏پردازى بيهوده ارائه كند؛ به نظرم رسيد كه پژوهش در مورد اين موضوع مى‏طلبد كه در مورد علل پشت‏پرده تروريسم در عراق- كه در مباحث آينده خواهد آمد- به شكل ذيل بحث كنم:

 1. نگاهى تاريخى به تروريسم بين‏المللى.
 2. علل و متغيرهاى بين‏المللى.
 3. علل و متغيرهاى منطقه‏اى.
 4. علل و متغيرهاى داخلى در عراق.
 5. نتايج اشغال موصل از سوى گروه تروريستى داعش.
 6. پيشنهادها و راه‏حلّ‏ها.
 7. نگاهى تاريخى به تروريسم بين‏المللى:

تروريسم از سال 1934 در دستور كار بين‏المللى قرار گرفت؛ هنگامى‏كه جامعه بين الملل با بحث پيرامون طرح كنوانسيون مقابله با تروريسم و مجازات آن نخستين گام بزرگ را در جهت مجرمانه‏دانستن اين فاجعه برداشته است. با وجود اين‏كه كنوانسيون در سال 1937 به تصويب نهايى رسيد؛ ولى هيچ‏گاه قوّت اجرايى نيافت.

مجموعه مقالات كنگره جهانى جريان هاى افراطى و تكفيرى از ديدگاه علماى اسلام، ج‏4، ص: 487

از سال 1963 جامعه بين‏الملل 13 پيمان قانونى جهانى را جهت مقابله با اقدامات تروريستى تصويب كرد. اين پيمان‏ها تحت نظارت سازمان ملل و آژانس‏هاى تخصّصى آن و آژانس بين‏المللى انرژى اتمى تهيه شد. زمينه مشاركت در آن براى همه كشورهاى عضو فراهم بود. در سال 2005 جامعه بين‏الملل تغييراتى بنيادين بر سه مورد از اين پيمان‏هاى جهانى با هدف برآورد دقيق تهديد تروريسم اعمال كرد. در 8 ژوئيه آن سال كشورها اصلاحيه‏هايى را در مورد «كنوانسيون محافظت فيزيكى از مواد هسته‏اى» انجام دادند. در 14 اكتبر آن‏ها پروتكل الحاقى به «كنوانسيون مقابله با اعمال غيرقانونى عليه ايمنى دريانوردى» در سال 2005 و پروتكل الحاقى به «پروتكل مقابله با اعمال غيرقانونى عليه ايمنى سكّوهاى ثابت واقع در فلات قارّه» را تصويب كردند.

امروزه، اقدامات خشونت‏آميز يا تروريسم داراى ويژگى‏هاى متمايز و متفاوت نسبت به دهه‏هاى گذشته از نظر سازمان‏يافتگى، تسليحاتى و اهداف است. از جهت سازمان‏يافتگى، تروريسم داراى سبك ملّيت‏هاى ترانزيتى است؛ زيرا افرادى با وابستگى‏هاى به ملّيت‏هاى گوناگون را در بر مى‏گيرد. ايدئولوژى‏هاى دينى يا سياسى مشخّصى اين افراد را گرد هم جمع كرده است. اين گروه‏ها از مكانى به مكان ديگر نقل مكان مى‏كنند تا پيگرد آن‏ها و هدف قرار دادنشان سخت باشد. از لحاظ اهداف هم شاهديم كه مسائل قوميتى يكسان اين گروه‏ها را با وجود اختلاف در ملّيت‏هاى آن‏ها را زير يك چتر جمع كرده است. آن‏ها به كشورهاى مورد هدف، خسارت‏هاى مادّى و انسانى را وارد كرده‏اند. اين گروه‏ها سيستم‏هاى تسليحاتى به نوعى پيشرفته را در اختيار داشته و اين توان را هم دارند كه با پيشرفت‏هاى تكنولوژى مدرن با اشكال متنوّع آن خود را سازگار كنند؛ و اين، معنايش دقّت در اجراى عمليات و رسيدن به هدف و سختى هدف قرار دادن آن‏ها از سوى ديگر است.

برخى، تروريسم جديد را به «قطب جديد بين‏المللى» توصيف مى‏كنند؛ زيرا اين پديده، صرف حوادث يا اقدامات منطقه‏اى يا حاشيه‏اى و يا نمايشى نيست؛ بلكه به يك واقعيت محورى در نظام سياسى بين‏المللى تبديل شده است. ويژگى‏هاى اين قطب‏

مجموعه مقالات كنگره جهانى جريان هاى افراطى و تكفيرى از ديدگاه علماى اسلام، ج‏4، ص: 488

جديد از ويژگى‏هاى قطب سنّتى در مورد در اختيار نداشتن قلمرو جغرافيايى مشخّص متفاوت است. اين تروريسم جديد به مقتضاى كانون تنش و مناطق سست و با مقاومت كم، منتشر و تكثير مى‏شود.

 1. علل و متغيّرهاى بين‏المللى:

همه ما حوادث 11 سپتامبر را به ياد داريم؛ يا در مورد آثار سوء اين عمليات خوانده‏ايم. اين آثار تنها به ايالات متّحده آمريكا محدود نشد؛ بلكه همه جهان را در بر گرفت؛ زيرا ايالات متّحده آمريكا به اين تحليل رسيد كه حمله به برج‏هاى دوقلوى تجارت جهانى و پنتاگون نتيجه وجود كانونى از افراطى‏گرى و سرخوردگى است كه كشورهاى منطقه خاورميانه در آن به سر مى‏برند. اين‏ها باعث شد تا از ايالات متّحده آمريكا و هم‏پيمان‏هاى او انتقام بگيرند. طبق تحليل آن‏ها با توجّه به اين‏كه نظام حكومتى اين كشورهاى عربى با اكثريت مسلمان، نظامى ديكتاتورى (پليسى) هستند كه جلوى فعّاليت اين گروه‏ها و آزادى عملشان را مى‏گيرند؛ بايد اين گروه‏ها را به وطن اصلى آن‏ها يا كشورهاى ايجاد كننده آن‏ها باز گرداند.

با وجود تمام اقدامات پيشگيرانه‏اى كه ايالات متّحده آمريكا و اتّحاديه اروپا در داخل كشورهايشان براى رآكتورها، فرودگاه‏ها و در سطح منافع و سفارت‏ها انجام داده‏اند؛ از جمله:

 1. ايجاد دفتر امنيت داخلى‏[2].
 2. تصويب قوانينى جهت مبارزه با تروريسم، ايمنى پرواز و حاكم نظامى.
 3. بازسازى ساختار وزارت دادگسترى و دفتر اف. بى. آى.
 4. اقدامات ديگر مانند: تعطيلى صدور رواديد سفر به ايالات متّحده آمريكا براى مردان عرب و مسلمان بين 16 تا 45 ساله؛ افزايش گشت‏هاى پليس اطراف خطوط نفت و گاز، پل‏ها و تونل‏هايى كه احتمال يورش به آن‏ها وجود دارد؛ ذخيره‏سازى دارو

______________________________
(1).Office Homeland Security

مجموعه مقالات كنگره جهانى جريان هاى افراطى و تكفيرى از ديدگاه علماى اسلام، ج‏4، ص: 489

و واكسن و آماده‏سازى خطوط اضطرارى؛ علاوه بر اين‏ها، دولت آمريكا پرواز بر فراز 103 رآكتور هسته‏اى خود را هم در برنامه خود گذاشت و با اقدامات امنيتى از آن‏ها پشتيبانى كرد.

با وجود همه اين اقدامات پيشگيرانه، احتمال خرابكارى و نفوذ وجود داشت؛ همان‏گونه كه در انفجارات لندن در 7/ 7/ 2005 اتّفاق افتاد. لذا ضرورت ايجاد اهدافى آسان‏تر و با جذّابيت بيشتر، محّقق‏ساختن لذّت پيروزى و پخش‏شدن در مناطقى به دور از منافع آمريكا خود را نشان داد. اين اقدامات و برنامه‏ها در سطح بين‏المللى به صورت آن‏چه «مبارزه با تروريسم» يا «جنگ با تروريسم» ناميده مى‏شود با حمله بر افغانستان در سال 2002 و سرنگونى حكومت طالبان و حمله به عراق در سال 2003 و ساقط كردن حكومت صدّام بروز يافت. اين برنامه‏ها عرصه را براى فعّاليت فراگير و بزرگ سازمان‏هاى مسلّح و افراطى در افغانستان و عراق كه به تروريستى بودن شناخته مى‏شوند را فراهم كرد. اين سازمان‏ها شروع به جنگ با نيروهاى آمريكايى در افغانستان و عراق كردند. اين جنگ شبيه به گنجاندن اين گروه‏ها در ميدان‏هاى جنگ است به جاى اين‏كه فعّاليت‏هاى تروريستى خود را متوجّه موسّسات و منافع غير نظامى كنند؛ و در نتيجه ويژگى دشمن پنهان بودن- كه رييس جمهور، بوش تروريسم را پس از حوادث 11 سپتامبر 2001 به آن توصيف كرد- از آنان پاك مى‏شد. بر اين اساس پشتيبانى و لشكركشى جهانى‏اى جهت محاصره و محدود كردن اين گروه‏ها و بازگرداندن آن‏ها به آغوش كشورهاى اصلى خود به وجود آمد. اين مسئله، فعّاليت گروه‏هاى تروريستى و حتّى جنگ ميان خودشان پس از حوادث 11 سپتامبر در عراق، الجزاير، لبنان، فلسطين و مصر را تفسير و تحليل مى‏كند. ما در مرحله بعد اين موضوع را مورد بررسى قرار خواهيم داد.

 1. علل و متغيّرهاى منطقه‏اى:

بايد به مسئله مهمّى اشاره كنيم؛ و آن اين‏كه قبيله‏گرايى سياسى و دينى محور اساسى در تحوّلات حاكم بر منطقه خاورميانه است. به دور از اين عامل مهم نمى‏توان رفتار

مجموعه مقالات كنگره جهانى جريان هاى افراطى و تكفيرى از ديدگاه علماى اسلام، ج‏4، ص: 490

هر كدام از طرف‏هاى اين حوادث را تفسير و تحليل كرد. اين عامل همان مسئله‏اى است كه ايالات متّحده آمريكا و اسرائيل با تكيه بر آن به ايجاد هرج و مرج در منطقه بجاى به راه‏انداختن جنگ‏هاى مستقيمى عليه اين كشورهاى هدف پرداخته است. مجموعه‏اى از ابزارها و فضاى عمومى حاكم بر اين كشورها زمينه‏ساز اين تاكتيك شده‏اند. مذهبى‏گرايى سياسى موجود با پوششى يا گفتمانى قبيله‏اى (عربى) يا اسلام سنّى (اگر بشود گفت) قرار داده شده بود. لذا كار تغيير يا اصلاح نظام‏هاى سياسى بر پا شده از سوى جنبش‏هاى سياسى طايفه‏اى سنّى آسان بود؛ زيرا آن‏ها مشتاق به تغيير و تحوّل بودند. اين تغيير به طور طبيعى از طريق دين صورت مى‏گرفت. اين جنبش‏ها از زمان معارضه تنها تشكّل موجود در عرصه سياسى بودند. كانونى به طور مشخّص از سوى حكومت‏هاى خليجى وجود داشت كه اموال لازم براى تامين مالى آن جنگ‏ها و گروه‏ها را در اختيار داشتند و اين گروه‏ها را تغذيه و پشتيبانى مى‏كردند.

طرح تفكيك و بازسازى كشورهاى منطقه خاورميانه به سال 1980 بر مى‏گردد. برژينسكى، مشاور امنيت ملّى آمريكا در زمان رييس جمهور جيمى كارتر، تصوّر خودش را در مورد ترسيم دوباره نقشه خاورميانه به گونه‏اى مغاير با مفاد قرارداد سايكس پيكو[3] از راه تبديل منطقه به كانون بحران‏ها و جنگ‏هاى مداوم مطرح كرد. شرق‏شناس يهودى متخصّص در تاريخ اسلامى و طوايف اسلامى و علاقه‏مند به زبان عربى، برنارد لويس، با هدف تكميل اين انديشه، ظهور يافت و طرح خود را به دولت آمريكا تقديم كرد. مفاد طرح او تقسيم خاورميانه بر اساس نژاد و دين بود. كنگره آمريكا با اين شيوه تقسيم خاورميانه موافقت كرد. اين طرح در ضمن سياست آينده ايالات متّحده آمريكا در سال 1993 قرار گرفت. ناظران معتقدند كه آغاز اجراى اين طرح به صورت عملى در سال 2006 بود. خبر اجراى اين طرح از سوى وزير امور

______________________________
(1). قرارداد سايكس پيكو، قراردادى سرى بين انگلستان و فرانسه است؛ كه در آوريل 1916 به دنبال مذاكرات «سرمارك سايكس» و «فرانسوا ژرژ پيكو» براى تقسيم امپراتورى عثمانى بعد از جنگ جهانى اول بسته شد. (مترجم)

مجموعه مقالات كنگره جهانى جريان هاى افراطى و تكفيرى از ديدگاه علماى اسلام، ج‏4، ص: 491

خارجه آمريكا در آن زمان (كوندليزا رايس) و نخست‏وزير اسرائيل (اولمرت) داده و اعلام شد كه اين طرح با محوريت لبنان آغاز خواهد شد. اين طرح در بر دارنده ايجاد «قوس بحران» يعنى قوسى از بى‏ثباتى، حرج و مرج و خشونت كه از لبنان، فلسطين و سوريه تا عراق، ايران و مرزهاى افغانستان با هدف اجراى راهكار و سياست «هرج و مرج خلّاق» گسترش مى‏يافت.

بر اين اساس مى‏بينيم كه منطقه خاورميانه از زمان حوادث سپتامبر تا الآن لحظه‏اى روى ثبات و آرامش را به خود نديده است. در يك ليست اجمالى و سريع موارد ذيل را در منطقه، شاهد هستيم:

- قتل‏عام‏هاى اسرائيلى در فلسطين؛ پس از عقب‏نشينى از جنوب لبنان.

- شروع ساخت ديوار حايل در ژوئن 2002.

- اشغال عراق در سال 2003 و تعيين پل برمر، متخصّص امور تروريسم، به عنوان حاكم غيرنظامى، با هدف جذب گروه‏هاى مسلّح به داخل عراق.

- تجاوزات و زير پا گذاشتن حقوق بشر در عراق از سوى ارتش آمريكا. بارزترين اين موارد، زندان ابوغريب است. اين زندان با هدف ايجاد بسيج روانى و احساسات مورد نظر جهت كشاندن آشوب به داخل عراق به وجود آمد.

- ترور رفيق حريرى، نخست‏وزير لبنان، در سال 2005 و به آشوب كشاندن اوضاع در داخل لبنان تا به الآن و فعّال كردن بين‏المللى مسئله ترور.

- كاريكاتورهاى موهن به پيامبر اكرم (ص) و برانگيختن خشم جهان اسلام.

- تجاوز اسرائيل به لبنان در ژوئن 2006.

- جنگ داخلى در فلسطين ميان حماس و فتح و تقسيم قدرت.

- منفجر كردن مرقد عسكريين در سامرّا و شعله‏ور ساختن آتش طايفه‏اى در عراق.

- انفجارات سال 2007 در مراكش، الجزاير و جنگ در سودان.

- جدايى جنوب سودان از حكومت مركزى و تشويق مناطق بر جدا شدن از كشورهاى مادر (استعمارگر).

مجموعه مقالات كنگره جهانى جريان هاى افراطى و تكفيرى از ديدگاه علماى اسلام، ج‏4، ص: 492

- موج تحوّلات در نظام‏هاى عربى در سال 2010 در تونس، مصر، ليبى و يمن و ورود اين كشورها به مرحله‏اى از بى‏ثباتى اجتماعى، سياسى و امنيتى و تسلّط گروه‏هايى با انديشه‏هاى افراطى‏گرى، قتل و تكفير.

- در سال 2011 حمايت منطقه‏اى و بين‏المللى از گروه‏هاى مسلّح در سوريه با هدف سرنگونى حكومت سوريه و تقسيم آن به دولت‏ها و مناطق كوچك بر اساس گرايش قبيله‏اى و نژادى.

- دادن جايگاه و نقش كشور مستقلّ در روابط و فعّاليت‏هاى خارجى در منطقه و در سلسله‏مراتب پيش‏بينى نشده به كردستان عراق.

همه اين موارد ما را به اين تحليل مى‏رساند كه ما در فضاى منطقه‏اى پر از تنش قرار داريم. عراق، جزئى از اين فضاى بى‏ثبات است. علاوه بر اين‏ها دستاوردهاى تسليحاتى و معاملات تسليحاتى خليج كه در سال 2011 انجام شد؛ دو سوم حجم مبادلات جهانى از فروش سلاح نزد آن كشورها را تشكيل مى‏دهد؛ در حالى‏كه عراق پس از 25 سال از زمان اخراج صدام معدوم از كويت به هيچ‏وجه وارد جنگى نشده است.

 1. علل و متغيّرهاى داخلى عراق:

ويژگى جمعيتى و اجتماعى عراق با كشورهاى منطقه تفاوت زيادى ندارد. جامعه عراقى از زمان تاسيس كشور عراق در سال 1921 تا به امروز در بحران و آشفتگى در دوره‏هاى مختلف پادشاهى و كودتاهاى پى‏درپى به سر مى‏برد. عراق موفّق به ايجاد مؤلّفه‏هاى جمعيتى‏اى نشده كه در يك بوته آزمايش ملّى ذوب و با هم يكى شوند؛ بدون آن‏كه بين آن‏ها احساس ستم و يا تمييز شود و اينكه شهروند درجه سوّم داشته باشد؛ خواه از گروه‏هاى اصلى جمعيتى عراق يعنى كردها يا شيعه باشند و يا غير اين‏ها. بر اين اساس بحران خفته، به صورت حقيقى پس از آوريل 2003 خودش را نشان داد.

از نخستين بحران‏هايى كه جامعه عراقى با آن روبرو شد؛ بحران فروپاشى حكومت حاكم با همه موسّسات و ارگان‏هاى آن و فرهنگ رايج در آن زمان بود. در نتيجه، اين‏

مجموعه مقالات كنگره جهانى جريان هاى افراطى و تكفيرى از ديدگاه علماى اسلام، ج‏4، ص: 493

افراد حكومت را از دست دادند و تحت تعقيب قضايى و اجتماعى قرار گرفتند. افرادى كه جزو معارضين به حساب مى‏آمدند و از سوى حكومت حاكم تحت تعقيب بودند؛ زمام امور حكومتى و تصميم‏سازى را بر عهده گرفتند. اشكال، اين بود كه اين تغيير و تحوّل مرحله‏اى و يا با كنار رفتن داوطلبانه اولى براى دومى نبود؛ بلكه به صورت ناگهانى و يك دفعه‏اى و با دخالت موثّر نيروهاى خارجى انجام شد و منجرّ به تغيير موازنه‏هاى قدرت در عراق شد.

نخستين تصميم حاكم غيرنظامى آن زمان (پل برمر) «قانون بعث‏زدايى» از موسّسات و ادارات دولتى بود. در سايه نبود «عدالت انتقالى»[4] انتقام‏گيرى و كشتن اشخاص متعلّق به سيستم حكومتى سابق آغاز شد. اين امر به آغاز تغذيه عناصر دشمنى و انتقام‏گيرى انجاميد. همه اين رويدادها در حال وجود طرف‏هاى خارجى- خواه طرف‏هاى منطقه‏اى يا بين‏المللى- سبب شروع تغذيه روحيه تفرقه‏افكنى، تخريب و درگيرى شد. اين مسئله به سقوط جامعه عراقى به مرحله و وضعيتى از ناهمزيستى و تسلّط فضاى شكّ و ترديد و اعتماد نداشتن گروه‏هاى جمعيتى قبيله‏اى، نژادى و دينى به يكديگر انجاميد. به طور دقيق اين مسئله پس از كاشته‏شدن نخستين بذر حكومت پس از سال 2003 توسّط مجلس‏قانون‏گذارى اتّفاق افتاد؛ كه مبتنى بر تقسيم دولت بر اساس تركيب‏هاى جمعيتى عراق و تقسيمات فرعى آن بود نه بر اساس گرايش‏هاى سياسى آن گروه‏ها و احزاب.

جنگ طايفه‏اى- اگر اين نامگذارى را قبول كنيم- كه در آن به سر مى‏بريم و مرحله بى‏ثباتى‏اى كه به نام‏هاى القاعده، داعش و غير اين‏ها؛ ناميده مى‏شود؛ همه‏شان محصول عوامل مختلفى است كه به ايجاد اين‏ها منجرّ شده است. از جمله بارزترين اين عوامل، وضعيت تغيير و تحوّل ناگهانى در پست‏هاى حكومتى و دولتى است. اين وضعيت‏

______________________________
(1). عدالت انتقالى به سازوكارهاى قضايى و غير قضايى كوتاه‏مدّت و اغلب موقّتى و هم‏چنين فرايندهايى كه براى بررسى نقض حقوق‏بشر و خشونت در جوامع در حال گذار از ديكتاتورى به دموكراسى رخ مى‏دهد؛ گفته مى‏شود. (مترجم)

مجموعه مقالات كنگره جهانى جريان هاى افراطى و تكفيرى از ديدگاه علماى اسلام، ج‏4، ص: 494

باعث شد تا كسانى كه دچار خسارت و از دست دادن پست‏ها و مناصب شده‏اند به دنبال جبران آن با نفوذ به حكومت و زمام ثروت حكومتى باشند؛ هر چند مى‏دانستند كه وضعيت به سابق برنگشته و نخواهد گشت.

ناتوانى از ارائه الگوى سالم براى حكومتى با پايه‏هاى درست و كامل و به دست آوردن رضايت اكثريت جامعه به ايجاد فضايى منجرّ شد كه وضعيت بى‏ثباتى و پشتيبانى از آشوب با همه انواعش چه صلح‏آميز و چه نظامى و حتّى با پشتيبانى تشكيلاتى منظّم- كه در طرف‏هاى موجود در اركان فعّاليت سياسى گنجانده شده بود- را تغذيه مى‏كند.

به عنوان نمونه اگر نگاهى به تظاهرات ميدانى بياندازيم كه جرقّه‏هاى آن با دستگيرى تيم حفاظت وزير دارايى و خواسته‏هاى سيزده‏گانه ارائه شده از سوى آنان زده شده است؛ مى‏بينيم كه اين حادثه بيان‏گر مشروعيت سرپوشى است كه دولت در نتيجه بحران مديريتى خود، آن را ارائه كرده است و ناتوانى خود در زمينه انجام ندادن وظايف خود به شكل صحيح به گونه‏اى كه عذر و مشروعيت داشته باشد را نشان مى‏دهد. درخواست‏هاى اين افراد به شكل درستى مديريت نشد تا بتواند شعله اين تظاهرات را فرو نشاند و راه تغذيه اين تظاهرات كه هم‏زمان با اوضاع سوريه بود را قطع كند. واكنش دولت به اين مطالبات گوياى كوتاهى و تقصير در بسيارى از اوقات در كار تشكيلاتى است كه وضعيت خفقان را تقويت مى‏كند. آزادى بيش از 5000 زندانى طى سال 2013 كه محكوميت آن‏ها ثابت نشده بود و هم‏چنان آنها را در بند نگه داشته بودند منجرّ به ورود آن‏ها در مسير ديگرى شده است. رفع توقيف از 4500 تا از املاك و مستغلّات مشمول اجرائيات بازخواست و دادرسى، بازگشت افسران ارتش سابق و بلوكه كردن حقوق بازنشستگى حدود 15000 نفر از آنان؛ همه اين‏ها منجرّ به ايجاد تنفّر و دشمنى نسبت به دولت عراق شده است. يعنى دشمن‏تراشى به جاى فراهم كردن ابزارهايى جهت نگه‏داشتن هيبت حكومت و انديشه‏نكردن پيرامون تجاوز به حقوق نمايندگان دولت از منسوبين به ارتش، پليس و ساختارهاى حكومتى. اين‏ها اين‏

مجموعه مقالات كنگره جهانى جريان هاى افراطى و تكفيرى از ديدگاه علماى اسلام، ج‏4، ص: 495

امكان را فراهم كرد كه پادگان‏ها و تجمّعات مسلّحانه‏اى بدون پيگرد و نظارتى از سوى دستگاه‏هاى امنيتى يا ارتش فدرال تشكيل شود؛ تا آن‏جايى كه ادوات جنگى و سلاح و موشك‏هاى دوربرد را- بر طبق گزارش‏هاى رسيده از عمليات اخير در الرمادى و فلّوجه- در اختيار دارند. خلاصه آن‏كه همه سياست‏ها و اقدامات صورت گرفته از سال 2003 تا به الآن شرايط داخلى لازم براى تقويت خشونت و بى‏ثباتى ميان طبقات آسيب‏ديده اجتماعى را فراهم كرده است. در نتيجه، آن‏ها با كسانى كه از لحاظ فكرى، طايفه‏اى و عشيره‏اى آن‏ها را تجهيز كرده‏اند در مقابل سرازير كردن اموال و سلاح به سويشان همراه مى‏شوند.

اگر حكومت بخواهد لوازم پيروزى و ثبات را محقّق سازد؛ نياز به مجموعه‏اى از اقدامات دارد. اين اقدامات تنها نظامى و تسليحاتى نيست؛ زيرا حوادث ثابت كرده است آن‏هايى كه به عضويت در صفوف ارتش، پليس و ارگان‏هاى نظامى در آمده‏اند به سرعت در برخورد با اولين چالش يا اصطكاك منطقه‏اى و يا طايفه‏اى به ضدّ آن تبديل مى‏شوند؛ همان‏گونه كه اين اتّفاق در فرار بيش از 28 هزار پليس در الانبار روى داد.

 1. پيشنهادها و راه‏حلّ‏ها:

پيشنهادها:

تجربيات با ادله قاطع، شكست روش‏هاى پليسى و اطّلاعاتى در ساخت جامعه‏اى منسجم و يكپارچه و داراى اتّفاق‏نظر در ديدگاه‏ها و اهداف را اثبات كرده است. بلكه بر عكس، اين شيوه‏ها تعصّب نژادى و قبيله‏اى و وابستگى‏هاى ثانوى مبتنى بر رنگ، نژاد، مذهب و ... را به مثابه واكنشى معكوس به وضعيت استيلاى تحميلى كه تلاش مى‏كند تا همگان را تابع منافع خودش كند، تقويت و تشديد مى‏كند.

بر اين اساس همزيستى مسالمت‏آميز با ساختن صلح و سازگارى ملّى، هم‏زيستى و پذيرش تنوّع، مدارا، بازسازى شهروند از درون و انتشار روحيه شهروندى و عشق به وطن نمود پيدا مى‏كند. فرايند ايجاد آشتى ملّى مى‏طلبد كه از همه موانعى كه جلوى‏

مجموعه مقالات كنگره جهانى جريان هاى افراطى و تكفيرى از ديدگاه علماى اسلام، ج‏4، ص: 496

ساخت اين سيستم را مى‏گيرد؛ از راه عبور از ميراث ديكتاتورى گذشته و غلبه هويت ملّى، سياسى و مدنى عراقى بر هويت‏هاى سياسى غير مدنى فرعى (قومى، نژادى، دينى، اجتماعى و عشيره‏اى) گذر كنيم. كار سياسى نيز به شكل واضح و گريزناپذيرى در ساخت آشتى ملّى مشاركت دارد. اين مشاركت را از راه صريح، مصالحه، تكيه بر عدالت انتقالى و جلوگيرى از كاربرد سلاح و خشونت (دستيابى به حقوق و قصاص گنهكاران خارج از چتر قانون و عدالت) انجام مى‏شود.

ما به عنوان عراقى‏ها، امروز به دنبال ساختن الگو و سبكى جهت يكپارچه‏سازى وابستگى‏ها و ذوب دلبستگى‏ها و گرايش‏ها در يك سيستم يكپارچه فرهنگى هستيم. اين هدف تنها و تنها از راه فرهيختگان و موسّسات فرهنگى امكان‏پذير بوده و خواهد بود. فرد، تنها زمانى تعالى و رشد پيدا مى‏كند و از گرايش‏ها و وابستگى‏هاى ثانويه و نژادى و طايفه‏اى خود به نفع وابستگى ارزشمند ملّى و ميهنى دست بر مى‏دارد كه داراى انديشه‏اى پيشرفته و حاكى از نگاهى انسانى باشد و با وطن به عنوان دايه‏اى براى همه، تعامل كند. امّا هر گرايشى از گرايشات انسجام اجتماعى را تنها مى‏توان بر پايه سياسى بنا كرد كه در برنامه‏ها و سياست‏هاى عامل به آن مبانى ارزشمند نمود دارد. بايد بر برخوردارى هر فرد عراقى از حدّ پايين فرهنگ تاكيد شود كه به او اين توانايى را مى‏دهد كه به مفاهيم گفتگو، ردّ خشونت، مدارا و پذيرش ديگران متعهّد شود.

نمى‏توان به طور قاطع معتقد شد كه تنگناى طايفه‏اى در عراق وجود دارد و استمرار هم خواهد يافت؛ زيرا استمرار آن به معناى نبود هر گونه مؤلّفه فرهنگى، اجتماعى و سياسى يكپارچه و سپس اعلام از هم‏گسيختگى سياسى و اجتماعى است. اين‏كه تصوّر شود در عراق، اجماعى سياسى يا مؤلّفه اجتماعى يكپارچه و يكدستى وجود دارد توهّمى بيش نيست؛ ولى حرف منطقى اين است كه گفته شود در عراق انسجام فرهنگى مورد قبولى وجود دارد كه مى‏توان براى عبور از بحران‏ها و مشكلات بغرنج سياسى و اقتصادى بر آن تكيه كرد. شايد تجربه كشورها در اين زمينه بهترين دليل بر جوابگو بودن اين روش باشد.

مجموعه مقالات كنگره جهانى جريان هاى افراطى و تكفيرى از ديدگاه علماى اسلام، ج‏4، ص: 497

راه‏حلّهاى سيستماتيك مدنى غير نظامى:

 1. سيستم تربيتى: مقصود از سيستم تربيتى مجموعه قواعد، بنيان‏ها و سازمان‏هاى تربيتى و ساختارهاى سيستماتيك شامل مدارس، دانشكده‏ها و موسّسات و دانشگاه‏ها است. تربيت، كارى است كه موسّسه براى كودك يا جوان با هدف كسب ويژگى‏ها و عادت‏هاى فكرى و جسمى و ايجاد گرايش‏ها انجام مى‏دهد.
 2. سيستم قانونى: مجموعه‏اى از قواعد قانونى و قضايى جهت كنترل جامعه و محافظت از اجراى قانون است. امّا غالبا اين سيستم، ابزارى براى قلع و قمع جامعه است كه منجرّ به حالتى از نافرمانى عليه سازمان‏ها و قوانين مى‏شود. دليل اين مسأله، اجحاف احتمالى در اين سيستم است. بر اين اساس بايد دستگاه‏هاى قضايى و اجرايى ارتش و پليس، عدالت را رعايت كنند تا نسلى معتقد به عادلانه بودن قوانين مصوّب و اجرا شده را ايجاد و تربيت كنند.
 3. سيستم دينى: مقصود از سيستم دينى قواعد و بنيان‏هاى داراى قداست، شيوه‏هاى عبادى و بنيان‏هاى رفتار دينى است كه زندگى ما بين افراد با هم و فرد و حكومت و انسان و خالق تنظيم مى‏كند. حكومت دينى اين مهم را از راه ساختارهاى سيستماتيك مختلف مانند: اماكن عبادت، مراجع دينى، كتاب‏ها و نوشته‏هاى سهيم در ايجاد آگاهى براى افراد در تمامى سطوح انجام مى‏دهد.
 4. سيستم‏ها و موسّسات اقتصادى: شامل ابزار آلات توليد و توزيع و مصرف و مالكيت. پايه رشد ملّت‏ها بر ثبات سيستم اقتصادى و دستيابى به نسبت‏هاى بالايى از متوسّط درآمد قومى فرد است؛ زيرا با رشد و افزايش سهم فرد از درآمد قومى، روحيه وابستگى و اخلاص نسبت به وطن افزايش مى‏يابد. به دست گرفتن اقتصاد بازار توسّط دولت، اقتصاد باز و وارد شدن شركت‏هاى چند ملّيتى منجرّ به نبود و حذف سيستم اقتصادى ملّى ضامن برآورده شدن نيازهاى زندگى عادى شهروندان است. بسيارى از دولت‏ها در زمينه اتّخاذ سياست‏هاى حمايتى از افراد جامعه خودش وارد مى‏شوند.

مجموعه مقالات كنگره جهانى جريان هاى افراطى و تكفيرى از ديدگاه علماى اسلام، ج‏4، ص: 498

 1. سيستم‏ها و موسّسات جامعه مدنى: اين موسّسات پس از آوريل 2003 رو به فزونى گذاشته است؛ ولى متاسفانه نقش اين موسّسات بيش از آن‏كه موسّسات بخشى باشند كه به موضوعى بپردازند كه براى آن ايجاد شده‏اند؛ به نفع احزاب و جناح‏هاى سياسى بوده‏اند.
 2. موسّسات و سيستم‏هاى تبليغاتى با همه انواعش و به دور از قبيله‏گرايى و حزب‏گرايى.

خاتمه:

احياى ارزش‏هاى مدارا، همزيستى و پذيرش ديگران با گذشتن از وابستگى‏هاى فرعى، سبك و الگويى است كه بايد در جامعه عراقى و در سطح نخبگان سياسى متصدّى كار سياسى انتشار پيدا كند.

چيزى كه عراق امروز پيش از بازسازى زيرساخت‏ها به آن نيازمند است؛ بازسازى شهروند است. زيرا اين مسئله اساس روند توسعه است. تا زمانى كه شهروندى وجود نداشته باشد كه شايستگى تعامل با سيستم‏ها و ارزش‏هاى اقتصادى، آموزشى و سياسى را داراست نمى‏توان تصوّر نتيجه درستى براى ثبات وضعيت امنيتى يا كاهش نرخ فساد يا انجام كار سيستماتيك متوازن دولتى را داشت. بر عكس، دموكراسى در عراق تنها يك سازوكار عادى براى شيوه تقسيم قدرت در ميان جامعه از هم پاشيده و درگير جنگ است و به سرعت منجرّ به تقسيم آن بين گروه‏هايى خواهد شد كه تعهّد و اخلاص آن‏ها نسبت به وطنشان كم است. شايد به عنوان نمونه بتوان به اين مسئله اشاره كرد كه نمادهاى ملّى و فرهنگى كشور موقّت هستند؛ پرچم عراق، سرود ميهنى و ملّى موقّت بوده و دير يا زود تغيير خواهند كرد. معناى اين قضيه به وجود آمدن گره‏هايى در درك جمعى نسبت به اين نمادها و نبود تعهّد عمومى در برهه‏اى و غير اين‏ها از سازوكارهاى كه نابودكننده شاخصه‏هاى ملّى است. اين سازوكارها ضرورتا به از هم گسيختگى روابط انسجام ملّى و فرهنگ عدم وابستگى منجرّ مى‏شود.

 

 

[1] ( 1)* استاديار دانشكده علوم سياسى دانشگاه النهرين بغداد

[2] ( 1).Office Homeland Security

[3] ( 1). قرارداد سايكس پيكو، قراردادى سرى بين انگلستان و فرانسه است؛ كه در آوريل 1916 به دنبال مذاكرات« سرمارك سايكس» و« فرانسوا ژرژ پيكو» براى تقسيم امپراتورى عثمانى بعد از جنگ جهانى اول بسته شد.( مترجم)

[4] ( 1). عدالت انتقالى به سازوكارهاى قضايى و غير قضايى كوتاه‏مدّت و اغلب موقّتى و هم‏چنين فرايندهايى كه براى بررسى نقض حقوق‏بشر و خشونت در جوامع در حال گذار از ديكتاتورى به دموكراسى رخ مى‏دهد؛ گفته مى‏شود.( مترجم)

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

«جریان تکفیری» از نگاه رهبر انقلاب

«داعش» و «القاعده» دو شاخه درخت وهابیت در عربستان

آثار سیاسی - اجتماعی جریان‌های تکفیری بر عقب‌ماندگی کشورهای اسلامی

آسيب‏ شناسى رشد جريان‏هاى تكفيرى به عنوان يك چالش عمده فراروى اسلام‏گرايى‏

آسیب شناسی جریان‌های تکفیری و راهکارهای مقابله با آن، از منظر مقام معظم رهبری

آسیب شناسی رشد جریان‌های تکفیری در خاورمیانه

آشنایی با رهبران "اخوان المسلمین" از ابتدا تا کنون

آشنایی با مکتب سلفیه

آل سعود و عربستان سعودی

آموزه‌ها و آینده داعش

آيا استعانت از غير خدا جايز است؟

آيا به‌کارگيري زور براي رسيدن به قدرت، گزينه­ اي شکست ­خورده است؟

آينده داعش در عراق

آينده ‏نگارى رفتار گروه‏ هاى تكفيرى‏

آیا ترکیه به سرنوشت پاکستان مبتلا خواهد شد؟

آیا تهدید داعش را جدی بگیریم؟

آیا توحید وهابیت مطابق احادیث حضرت خاتم الانبیا است؟

آیا جامعه عراق پس از جنگ آمریکا، از صوفی گری به جریان سلفی تکفیری تغییر کرد؟

آینده جنبش های اسلامی

آیندۀ داعش و تفکرات سلفی در خاورمیانه

آیین وهابی؛ بنیادگرایی یا اصلاح طلبی؟!

ابزارهای تبلیغی وهابیت در زمان حاضر

ابن تیمیه حنبلی، نظریه پرداز تفکر وهابیت

ابن تیمیه و اهل بیت

ابن تیمیه و نگرش آن به مذاهب

ابن تیمیه که بود و چه کرد

ابوبكر بغدادی

ابومصعب زرقاوي و داعش

اجتهاد از نگاه وهابیون

احتیاط در تکفیر مسلمان از نظر فقهای احناف

احزاب سلفی در مصر

احمد بن حنبل و دیدگاه‌های او درباره تکفیر

اختلاف میان وهابیون و دیوبندیه

اختلافات نظری و اعتقادی وهابیت با مسلمین

ادله داعش بر خلافت اسلامی و نقد آن از سوی سلفیان جهادی

ارائه مدل تحلیل جامع جریان تکفیری و راهبردهای مقابله با آن

ارتباط اسلام‌ستیزی با جریان‌های تکفیری

ارزش (ضد) امنيتي بنيادگرايي؛ با تأكيد بر نهضت سلفي‌‌‌‌‌ ـ وهابي

ارزیابی دیدگاه ابن تیمیه در بحث حسن و قبح

ارزیابی سیاست کیفری بین‌المللی در رسیدگی به جنایات داعش

ارکان سیاسی اندیشه های داعش؛ از امامت تا تکفیر و جهاد

ارکان و مقومات مفهوم «عبادت»

ازبکستان بعد از کریم اف و ترسیم جریان شناسی دینی سیاسی آینده

اسامه بن‌ لادن

استراتژی «گرگ‌های تنها»؛ این بار در افغانستان

استراتژی انحرافی ابن تیمیه در تفسیر آیات قرآن

استراتژی داعش در عراق و شام

اسلام دین صلح و مهربانی و محبت و رحمت

اسلام سیاسی و منتقدان آن: اندیشه های قاضی عشماوی پیرامون رادیكالیسم سیاسی

اسلام سیاسی و نقش آن در خاورمیانه

اسلام و تروریسم؛ دو واژه بیگانه

افترائات وهابیت علیه شیعه

افترائات وهابیت علیه شیعه در مصاحبه با حجت الاسلام والمسلمین توحیدی

افغانستان در دوران پساطالبان

افغانستان و گروه طالبان

افغانستان، گذرگاه داعش به آسيای مركزی

اقدامات سلفی‌های تکفیری؛ فرصت‌های به وجود آمده برای جمهوری اسلامی ایران

اقسام توحید از دیدگاه وهابیت و نقد آن

اقسام ذبح و قربانی و اشتباه وهابیت

التکفیر و الهجره

القاعده

القاعده در اوگاندا

القاعده در تانزانیا

القاعده و تروریسم مذهبی

القاعده و شاخه‌هاي آن؛ نيروهاي اجاره‌اي و انتحاريون مزدور

القاعده پس از 11 سپتامبر (با تأکید بر عراق)

القاعده: زمینه ساز استقرار پایگاه های نظامی آمریکا و ناتو در آفریقا

المرابطون؛ نسل جدید القاعده مصر

الگوی حکومت در اندیشه جریان سلفی تکفیری

الگوی سازمانی القاعده و داعش

امکان سنجی تحقق همگراییِ جهان اسلام در مواجهه با تهدید جریان تکفیری

اندیشمندان حنفی و کژ اندیشی های ابن تیمیه

اندیشه تکفیری و راههای علاج آن

اندیشه جاهلیت محمد قطب در بوته نقد تشیع، تسنن و عقل

اندیشه سیاسی ابن قیم جوزیه

انگلستان و ظهور وهابیت و آل سعود

ایدئولوژی تکفیر؛ سرشت و راهبرد مواجهه با آن

ایمن الظواهری

بازخوانی ماجرای جهیمان العتیبی و ظهور اندیشه مهدویت در بطن وهابیت

بازخوردهای ضد‌امنیتی هستی‌شناسی اجتماعی سلفیت جهادی

بازشناسی بنیادگرایی و سلفیه در دوران معاصر با تأکید بر طالبان و القاعده

بازشناسی تفاوت سلفی نوگرا و افراط‏ گرا

بدعت

بدعت از منظر وهابیان

بدعت در دین

بدعت و سنت از ديدگاه فرق اسلامى و جريان‏هاى تكفيرى‏

بربهاری

بربهاری از کهن ترین تئوریسین های وهابیت

برداشت اشتباه تکفیریها از جهاد در قرآن

برداشت‌های القاعده از افکار جهادی سید قطب

برررسی شخصیت و نظرات شیخ عبدالعزیز بن باز مفتی سابق سعودی

برررسی قتال در قرآن 4

بررسي متني و سندي روايت شد رحال

بررسی اختلاف چهار جریان عمدۀ وهابیت در دهه‌های شصت و هفتاد میلادی در زمینۀ تکفیر

بررسی ارتباط خوارج با وهابیت

بررسی ارتداد در مذاهب اسلامی

بررسی استناددهی تروریسم تکفیری به سنت نبوی و جهاد اسلامی

بررسی اقدامات تکفیریون در عراق و سوریه

بررسی تاریخی جریان‌های تکفیری تروریستی

بررسی تطبیقی ایده‌ها و رفتارهای خوارج و وهابیت

بررسی تطبیقی ایمان و کفر از دیدگاه مذاهب اسلامی و جریان‌های تکفیری

بررسی تطبیقی دیدگاه فقهای فریقین درباره حرمت تکفیر مسلمانان

بررسی جریان سلفیت، وهابیت و تکفیر

بررسی حدیث «قرن الشیطان» از دیدگاه علمای اهل سنت

بررسی دیدگاه ابن تیمیه درباره زیارت قبور

بررسی دیدگاه محمد بن‌عبدالوهاب درباره شرک و مشرک

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_1

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_2

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_3

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_4

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_5

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_6

بررسی رابطه عقاید دیوبندیه و وهابیت

بررسی روایت التجاء ابو ایوب انصاری به قبر پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم

بررسی زبان شناختی واژه‌ی قرآنی «کفر»

بررسی زمینه های سیاسی اجتماعی شکل گیری طالبان در پاکستان

بررسی زمینه‌های صدور فتاوای تکفیری و پیامدهای آن بر جهان اسلام

بررسی سلفی‌گری ابن ابی العز با تأکید بر «شرح العقیدة الطحاویة»

بررسی قتال در قرآن 1

بررسی قتال در قرآن 2

بررسی قتال در قرآن 3

بررسی مبانی فقهی تکفیر

بررسی موانع تکفیر از دیدگاه وهابیت با تأکید بر مانعیت تأویل

بررسی و ارزیابی تاثیر عرفان در تعدیل قرائت های افراطی از دین

بررسی و نقد توحید در اندیشه سلفیه وهابی و سلفیه جهادی

بررسی و نقد دلیل وهابیت بر انقطاع عمل بعد از موت

بررسی و نقد دیدگاه سلفیه در ارتباط ارواح با عالم جسمانی

بررسی و نقد دیدگاه شاه ولی‌الله دهلوی در مسئله شرک

بررسی و نقد رابطه دعا و عبادت، از منظر قرآن و وهابیت

بررسی و نقد منهج قفاری در کتاب اصول مذهب الشیعه

بررسی پیشینه ورود تروریسم تکفیری به کشور (بخش دوم)

بررسی پیشینه ورود تروریسم تکفیری به کشور (بخش نخست)

بررسی کتاب تاریخ نجد نوشته حسین بن غنام

بررسی گفتمان سید قطب و تأثیر آن بر شکل گیری جریان‌های تکفیری مصر

بلای تکفیر، مصیبت اسلام و مسلمین

بن بست خلافت با اندیشه داعش

بنیاد گرایی و سلفیه بازشناسی طیفی از جریان های دینی

بنیادگرایی اسلامی داعش- القاعده: تمایزهای ساختاری و ایدئولوژیکی

بوکوحرام و قرائن همپیمانی با داعش

بیوگرافی ابن تیمیه

تأثیر افکار ابن‌تیمیه در گسترش جنایت‌های جریان‌های تکفیری

تأثیر اندیشه های سیاسی برنارد لویس در ترویج اسلام هراسی در غرب

تأثیر تقابل وهابیت سعودی با گفتمان انقلاب اسلامی ایران بر ژئوپلتیک جدید خاورمیانه

تأملاتی درباره بیانیه اخیر شبکه تروریستی القاعده علیه داعش

تأملی بر ماهیت گروهک تروریستی ریگی

تأملی غیر غربی در افراطی گری و خشونت ورزی به نام دین

تأويل در قرآن و «تأويل قرآن»

تأويل در قرآن و «تأويل قرآن»

تأویل

تاثیرات سید قطب بر گروهک های جهادی تکفیری

تاريخچه فرقه وهابيه و عقايد ايشان

تاریخ وهابیت

تبار شناسی سلفیه سروری از ابن تیمیه تا سید قطب

تبارشناسی مبانی معرفت شناختی و انسان شناختی اسلام سلفی - تکفیری

تبرک (لمس و تقبیل) از نگاه اهل سنت

تبرک و استشفا به آثار اولیا

تجاوز نیروهای اتحاد جماهیر شوروی به افغانستان سر برآوردن القاعده

تحرک‌پذیری سلفیت جهادی در آسیای غربی و امنیت عمومی جمهوری اسلامی ایران

تحقیقی درباره رابطه ذهبی و ابن‌تیمیه

تحليلى بر هويت جديد تروريست‏هاى تكفيرى در خاورميانه ...

تحلیل کنش های خشونت‌بار داعش از چشم انداز روان شناسی سیاسی‏

تحلیلی بر رویکرد‌های متناقض به اندیشه‌های سلفی- تکفیری سید قطب

تحلیلی بر هویت جدید تروریست‌های تکفیری در خاورمیانه

تحلیلی شرق‌شناسانه از جریان‌های تکفیری قدیم و جدید

تحول گفتمانی و بازتعریف نسل جدید القاعده در سوریه

تحولات اسلام سیاسی رادیکال

ترسیم نقشه راه جدید داعش

ترور، تروریسم و حقوق بشردوستانه

تروریسم از منظر بنیادگرایان اسلامی رادیکال و فقه سیاسی شیعه با نگاهی به عملیات استشهادی

تروریسم تکفیری داعش و محور مقاومت ضدصهیونیستی

تشبیه: مانند کردن خدا به مخلوقات

تضاد عقايد احناف با وهابيت درموضوع توسل

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت 2 (زندگى حقيقى همراه با عمل براى انبيا و اوليا در قبر)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت 4 (علم غيب)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت3 (توسل)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت5 (وهابيت و موضع اهل‏ سنت در قبال آن)

تضاد عقايد حنفيت با وهابیت 6 (وهابیت را بهتر بشناسیم)

تضادهای ایدئولوژیک؛ چرا داعش و القاعده متحد نشدند؟

تعدیل افراط گرایی دینی؛ براساس روش شناسی ائمّه(ع) در مواجهه با تفکر غالیان

تفاوت توسل با استغاثه مشرکین به بت ها

تفاوت میان جنبش‌های انقلابی و جریانات تکفیری و تروریستی

تقابل دیدگاه وهابیت تکفیری در حرمت تکفیر اهل قبله با آیات و روایات

تقابل فیزیکی وهابیت با تشیع

تقليد از ديدگاه سلفى‏هاى تكفيرى‏

تكفير از دیدگاه مذهب شيعه

تكفيريت در پاكستان و راه برون‏ رفت از آن‏

تمدن اسلامی و جریان‌های تکفیری

تناقضات ابن عبدالوهاب در مسئله تکفیر مسلمین

توحید از دیدگاه تشیع و وهابیت

توحید در مذاهب کلامی

توحید عبادی و شبهات وهابیت

توحید و شرک

توحید و شرک از دیدگاه استاد مطهری و سید قطب

توسل در سیره انبیا از دیدگاه اهل‌سنت

توسل در سیره پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله)

توسل و رابطه آن با توحید عبادی

توسل و شفاعت از نگاه دیوبندیه

توسل، شفاعت، استغاثه؛ رفع نزاع با تبیینی جدید

توسل، مرگ و شفاعت از دیدگاه تشیع و وهابیت

تکاپوی داعش برای بقای سرزمینی

تکفیر

تکفیر

تکفیر از دیدگاه ابن تیمیه

تکفیر از دیدگاه بزرگان دیوبند

تکفیر از دیدگاه سید قطب

تکفیر از دیدگاه قرآن

تکفیر از دیدگاه قرآن کریم

تکفیر از نگاه برخی ائمه مذاهب اهل سنت

تکفیر از نگاه برخی ائمه مذاهب اهل سنت

تکفیر از نگاه بزرگان اهل سنت

تکفیر از کدام قسم: کفر در مقابل ایمان یا کفر در مقابل اسلام

تکفیر اهل قبله

تکفیر اهل قبله در اندیشه علمای دیوبند

تکفیر تکفیریان خشونت تکفیری، در خدمت استعمار نوین

تکفیر در آیات و روایات

تکفیر در جهان اسلام

تکفیر در روایات نبوی (1)

تکفیر در روایات نبوی (2)

تکفیر در روایات نبوی (3)

تکفیر در روایات نبوی (4)

تکفیر و اقسام آن در نگاه شیعه

تکفیر گذشته، حال، آینده

تکفیری ها و تجاور از حدود جهاد

تکفیریها در انگلستان

تیشه داعش به ریشه‌های تاریخ ایران در موصل

جاهلیت در نگاه سلفیه جهادی و اثرات سوء آن بر جهان اسلام

جایگاه علمی و دینی مردم نجد در دوران محمد بن‌عبدالوهاب

جريانهاي جديد وهابيت از ديدگاه دکتر عصام العماد

جريان‏هاى تكفيرى و نقض حقوق زنان‏

جریان داعش و تحریف مفهوم جهاد

جریان شناسی اختلافات طالبان بر سر رهبری

جریان شناسی القاعده

جریان شناسی بنیادگرایی در جنبش های اسلامی

جریان شناسی وهابیت مصری

جریان شناسی گروهک تروریستی انصارالاسلام

جریان شناسی گروه‌های تکفیری جهادی در مصر

جریان شناسی سلفیگری

جریان های تکفیری عراق

جریانات افراطی و تکفیری در منطقه و راهکارهای مقابله با آنها با توجه به نقش خاورمیانه ای روسیه

جریانات تکفیری بناهای اسلامی (در عراق به عنوان نمونه)

جریان‌شناسی تکفیری در افغانستان

جریان‌شناسی گروه‌های تکفیری: ابعاد و پیامدها

جریان‌های تکفیری در عراق از ظهور وهابیت تا عصر حاضر

جریان‌های تکفیری فعال در پاکستان

جریان‌های تکفیری و خطرهای آن برای امت اسلامی و بشریت و عوامل شکل‌گیری آن

جریان‌های تکفیری، مهمترین خطر فراروی بیداری اسلامی

جشن و سرور در میلاد پیامبر گرامی از دیدگاه قرآن و سنت

جمعیت اخوان التوحید: شکل گیری و نقش آن در پیشرفت آل سعود

جنایات جریان‌های تکفیری در لبنان

جنبش اسلامی ترکستان شرقی؛ جهانی تهدید و نگرانی

جنبش شاه ولی­ الله در هند

جنبش های سیاسی معاصر در عربستان سعودی

جنبشهای اسلامی و خشونت در خاورمیانه

جنگ در شبه جزيره مروري بر شكل گيري وهابيت در عربستان

جهاد در اندیشه سید قطب

جهاد و مجاهد از نگاهی دیگر

جهاد و نظم بین‌الملل سلفیسم جهادی و تحول معنایی جهاد

جهادی‌های جدید کیستند؟

جهان از نگاه داعش

جهانى شدن و القاعده

جهانى شدن و ظهور هویت بنیادگرا در غرب آسیا

جوانان يهودی در صف داعش

حدیث منع نشستن و عبادت کردن در مقابر بررسی تطبیقی دیدگاه ابن‌تیمیه و مذاهب اربعه اهل سنت

حرمت تكفير اهل قبله در انديشه علماى اسلام

حرمت تکفیر اهل قبله در کتاب و سنت

حرمت تکفیر نزد پیشوایان چهارگانه اهل سنت

حرکت سلفیه

حزب التحریر ازبکستان

حزب التحریر در آسیای مرکزی

حقوق بشر و جریان‌های تکفیری

خاستگاه سلفی گری تکفیری

خاندان آل سعود و عربستان سعودی

خاورمیانه و جنگ های دینی

خشم به فرمان خرد، شرع و غریزه: تأملی در خشونت داعش از زاویه‌ای دیگر

خشونت تکفیری‌ها، توحشی چنگیزی در لباس اسلامی است

خشونت، ترور و افراط گرایی در قرآن

خط بطلان جولانی بر فانتزی‌های غرب در سوريه

خطر تکفیر برای جوامع اسلامی

خطر گروه‌های تکفیری علیه اسلام و مسلمانان

خلافت از دیدگاه سلفیه جهادی

خوارج، اولین گروه تکفیری در جهان اسلام (پیشینه جریان تکفیری خوارج) و پیامدها و نتایج سوء تکفیر و افراطی گری در جهان اسلام

خیانت های خلافت داعش به جامعه اسلامی

داعش خوب داعش بد

داعش در مسیر القاعده شدن

داعش و استفاده از گرافیک اطلاع‌رسان

داعش و عملکرد آن برای اهداف غرب و رژیم صهیونیستی

داعش پس از ناكامي در تأسيس دولت

داعش چگونه القاعده را زمین‌گیر کرد

داعش یاد آور خاطرات نسل اول وهابیت

داعش، القاعده؛ فرزند در مقابل پدرخوانده /بازخوانی روند شکل گیری القاعده در عراق و انشعاب درون سازمانی

داعش، قفقاز و واکنش روسیه

داعشی‌ها به نام جهاد سر می‌برند/ علت شکل‌گیری گروه‌های تکفیری

در آمدی بر مناسبات وهابیت و علم کلام

درنگی بر دیدگاه ابن‌تیمیه در مواجهه با مذاهب و بزرگان اسلام

درنگی در مبانی و آینده‌ خشونت به سبک رادیکالیسم تکفیری

درگذر تکفیر فکری و تکفیر جنایت‌کارانه

دشمن نزدیک و دور

دلایل و پیامدهای حمایت عربستان از گروه‌های اسلام‌گرای افراطی

دموکراسی

دو متن ماندگار: «هنر جنگ» و «درباره جنگ»

دگردیسی اسلام سیاسی در تونس

رابطه ولایت تکوینی و استغاثه به ارواح اولیای الاهی

رادیکالیسم اسلامی در جنوب شرق آسیا: جماعت اسلامی اندونزی

راهبرد آمریکا برای مبارزه با القاعده و داعش

راهبرد تکفیری و ضد وحدت عربستان سعودی در عرصه آموزش و رسانه

راهبردهای مدیریتی نبی اکرم(ص) در راستای تحکیم وحدت بین اقوام در صدر اسلام

راهبردهای مقابله با تهدیدات نرم جریان‌های تکفیری در جهان

ردّ نظر وهابیت از سوی اهل‌سنت در حرمت زیارت قبور

رفت و برگشت اسلام‌گرایی رادیکال از سوریه به شمال آفریقا

رقابتى براى هويت و شناسه‏

روش شناسی پیامبر(ص) در تقویت اتحاد مسلمانان و تعدیل افراط گرایی

روش قرآن در علاج و جلوگیری از پدیده تکفیر

روش های تبلیغی وهابیت

روش‌های برخورد محمد بن‌عبدالوهاب با مخالفان خود

روش‏هاى جهان اسلام براى فائق آمدن بر بحران تكفير

رویکرد دوگانه غرب در مواجهه با تروریسم؛ داعش سیاه، داعش سفید

ریشه های تاریخی و نحوه شکل گیری وهابیت

ریشه‌های تفکر داعش (١)

ریشه‌های تفکر داعش (٢)

ریشه‌های تفکر داعش (٣)

ریشه‌های تفکر داعش (٤)

ریشه‌های تفکر داعش (٥)

ریشه‌های تفکر داعش (٦)

زادگاه فکری اندیشه تکفیری در جامعه اسلامی

زمینه های تاریخی سلفیه

زمینه‌های ظهور و گسترش داعش در محیط امنیتی غرب آسیا

زمینه‏ های گفتمانی تعامل داعش در قبال اسرائیل و مسئله فلسطین

زیارت از دیدگاه احادیث اهل سنت

زیارت از دیدگاه احادیث اهل سنت

زیارت قبور از نگاه مذاهب اسلامی

سابقه سیاه وهابیت در تخریب آثار اسلامی

ساختار تشکیلاتی جدید داعش؛ نسل دوم فرماندهان دولت خلافت

سازمان کنفرانس اسلامی و نقش آن در گسترش وهابیت

سازوکار نیروگیری و نحوه عمل جریانهای تکفیری در گفت‌وگو با دکتر فیرحی

سب الصحابه

سرنوشت مدعیان خلافت در انتظار داعش

سرچشمه اندیشه وهابیت

سرچشمه های فکری القاعده

سفر وهابیت به مصر

سلفى‏گرى در تونس و آينده پيش رو

سلفيان

سلفيان

سلفی ها، روند نوگرایی که به افراط گرایی رسید

سلفی گرایی جهادی-تکفیری و آینده ثبات سیاسی در منطقه خاورمیانه

سلفی گری

سلفی گری در مصر و دوره جدید

سلفیت و جنبه های شبهه آمیز آن در مذاهب اربعه

سلفیه

سلفیه جهادی در شبه جزیره؛ بررسی رویکرد و عملکرد القاعده شبه جزیره

سلفیه درباری

سلفیه و تقریب

سلفیه و جنبش‌های اسلامی ـ دیوبندیه

سلفی‌گرایی متحرک: چالش امنیتی بدون مرز

سلفی‌گری افراطی در قفقاز شمالی؛ با تاکید بر مولفه‌های تاریخی، فرهنگی و سیاسی

سلفی‌گری و تکفیر در تونس میان گفتمان النهضة و دیگر گفتمان‌های بومی

سلفی‏گری در عراق و تأثیر آن بر جمهوری اسلامی ‏ایران

سماع موتی و تقابل دیدگاه وهابیان با بزرگان خود

سماع موتی و رابطه آن با توسل به ارواح اولیای الهی

سماع موتی و رابطه آن با توسل به ارواح اولیای الهی

سنت‏ گرایی و نقد اسلام‏ گرایی سلفی

سنّت پیامبر و تکفیر مسلمانان

سونامی تکفیری در جهان بشری

سپاه صحابه و لشکر جهنگوی نماینده افکار افراطی سلفی‌گری

سیر تاریخی ظاهرنگری در آیات صفات

سیر تطور هیئت‌‏های شرعی داعش

سیر مطالعاتی نقد اندیشه تکفیر (جهادی تکفیری)

سیر مطالعاتی نقد اندیشه تکفیر (وهابیت تکمیلی)

سیر مطالعاتی نقد اندیشه تکفیر (وهابیت مقدماتی)

شباهت وهابی ها با خوارج

شباهتهای فکری خوارج عصر علوی و داعشیهای امروز

شبکه سلول هاي تروريستي داعش در آسياي مرکزي

شخصیت شناسی ابوبكر بغدادی

شدّ رحال برای زیارت قبر نبی اکرم ص از منظر دیوبندیه و ابن‌تیمیه

شناسایی و تأمین منابع مالی داعش

شکاف شیعی – سنی در اسلام سیاسی و پیامدهای آن برای جمهوری اسلامی

شکاف‌‌‌های درونی داعش؛ نزاع دو نسل القاعده

شگرد ابن تیمیه در انکار فضائل امام امیرالمؤمنین (علیه السلام)

شیوه‌های وهابیت در مخالفت با اهل سنت

صحیحین و نفی تکفیر

صنعانی؛ سلفی تکفیری یا سلفی میانه‌رو

طالبان در عصر داعش: آینده سلفی گری تکفیری در همسایگان شرقی ایران

طالبان و سپاه صحابه فرزندان وهابیت

طالبان؛ دین و حکومت

ظهور داعش در شبه‌ قاره

ظهور داعش؛ پایانی بر نظم جهانی

ظهور و افول القاعده در عراق

عبادت

عبادت در اندیشه شیعه و وهابیت

عبور از «خاورمیانه جدید»

عربستان در عرصه تبلیغات

عربستان معمار جنایت و مکافات

عربستان و وهابیت در آفریقا

عزاداری بدعت یا سنت

عقائد تکفیر و نقش مسلمانان

عقل از دیدگاه سلفیه

عقل از منظر وهابیان

علل شکل گیری تکفیری‌ها از دیدگاه جغرافیای سیاسی

علل شکل گیری جریان‌های تکفیری در افغانستان و شبه قاره هند

علل گسترش دعوت محمد بن‌عبدالوهاب

علمای شافعی و ابن‌تیمیه

عملکرد وحشیانه ی فرقه ی وهابیت و خاندان آل سعود

عوامل روانی تکفیر

عوامل ظهور جریان‌های تکفیری در جهان اسلام/ تبارشناسی گروه‌های افراطی

عوامل مؤثر در تبلیغ وهابیّت(1)

عوامل مؤثر در تبلیغ وهابیّت(2)

فتنه تكفير

فتنه و هابیت

فرا واقعیت بنا العابد!

فضای مجازی (سایبری) و شبکه‌های ماهواره‌ای جریان‌های تکفیری

فعالیت وهابیت در جهان

فقه تکفیر میان برهان شرعی و فقه خودساخته

فهرستواره پایان‌نامه‌های حوزوی-دانشگاهی در موضوع سلفی‌گری و نقد وهابیت

فواید توسل به ارواح پیامبران و اولیای الهی

قبیله انحراف

قبیله بدعت

قبیله خشونت

قتل عام حجاج یمنی توسط وهابیان

قتل و تکفیر در آیات قرآن (1)

قرآن و همگرایی بین مذاهب اسلامی

قرآن کریم و همزیستی مسالمت‌آمیز در جامعه بشری

لشگر جهنگوی

لیست حامیان مالی گروه های تروریستی همسو با القاعده در 31 کشور جهان

مانیفست توحش در فقه داعش

ماهیت دینی ـ سیاسی گروه طالبان

مبانى كلامى «القاعده» در تكفير و كشتار مسلمانان‏

مباني اعتقادی داعش

مبانی اعتقادی جریانهای تکفیری و مقایسه ی آن با آرای دیگر مذاهب

مبانی اعتقادی محمد ابن عبدالوهاب

مبانی جهادگرایی تکفیری در اهل سنت و نقد آن

مبانی فکری ابن تیمیه

مبانی مذهبی و قومی طالبان

مبانی و مفاهیم اسلام سیاسی القاعده

مبانی کلامی «القاعده» در تکفیر و کشتار مسلمانان

متافیزیک خشونت داعشی؛ سه مفهوم نکایه، توحش و تمکین

متغيرهاى منطقه ‏اى و بين‏ المللى و علل داخلى ورود داعش به عراق‏

متن قطعنامه شورای امنیت درباره گروه تروریستی داعش

محمد بن عبدالوهاب و مخالفان نجدی معاصر او

مخالفت دیوبندیان با دعوت محمد بن عبدالوهاب

مخالفت وهابیان با عقاید اهل سنت

مخالفت وهابیان با عقاید اهل سنت

مراتب و متعلقات ایمان

مرز بین تروریسم و جهاد در اسلام

مروری بر افکار وهابیت و جایگاه آن در جهان باورهای فطرت ستیز

مسئله توسل به اموات با نگاهی به آیه 22 سوره مبارکه فاطر

مشکلات پیش روی عراق پساداعش

معرفی و بررسی شیوه‌های مقابله با تکفیر در جهان اسلام و آثار آن

معناشناسى عبادت در نظام تعاليم وحى و دفع اتهام كفر و شرك از مسلمين‏

معیار توحید شرک از دیدگاه شهید مطهری و سید قطب

معیارهای توسل از دیدگاه وهابیت

مفهوم دولت در گفتمان داعش؛ دولت سلفی داعش؛ تحقق ناکام یک نظریه آلترناتیو

مفهوم شناسی جنبش های اسلامی معاصر

مفهوم شناسی خودکشی یا انتحار

مفهوم شناسی سلف، سلفی گری و سلفی

مفهوم شناسی سَلَفیه و سَلَفی­گری

مفهوم عبادت از دیدگاه ابن‌تیمیه

مفهوم و مراحل شرک

مقايسه انديشه‏ و رفتار جبهه النصره و داعش

مقایسه دیدگاه وهابیت و اخوان المسلمین در زمینه حکومت

موافقين و مخالفين خلافت داعش

موانع تکفیر با تأکید بر مسئله جهل از دیدگاه ابن‌تیمیه

موضع انتقادی اندیشه‌وران اهل سنت در برابر جریان‌های تکفیری

موضع ‌گيري‌ علماي‌ جهان‌ اسلام‌ درباره‌ تشيع‌

مکتب تکفیر بر خلاف عقل، نص و صریح قرآن است

نئوتروریسم با تأکید بر تروریسم مذهبی

ناتوانی حکومت ها و رشد سلفیسم در غرب افریقا

نخستین آشنایی مسلمانان شبه‌قاره هند با اندیشه وهّابیت

ندای غیراللّه از ديدگاه علمای دیوبندیه

نظری بر تاریخ وهابیت

نفی خشونت از منظر قرآن و سنت

نقد استدلال تکفیری ها وداعشی ها براولویت کشتن مسلمانان

نقد برداشت‌های تکفیری‌ها از آیات جهاد

نقد تفسیر وهابیون از آیات «من دون الله»

نقد دیدگاه سلفیه درباره مجاز در قرآن

نقد دیدگاه وهابیت در مسئله تبرک با تکیه بر نظر علمای معاصر وهابی

نقد دیدگاه وهابیت درباره عبادت با نظر به سجده برادران یوسف

نقد قرآنی مبانی وهابیت در حوزه ی جهاد

نقد و بررسی اندیشه‌های دهلوی

نقد و بررسی تکفیر از دیدگاه سلفی وهابی و سلفی جهادی

نقد و بررسی حکم بغیر ما انزل الله

نقد و بررسی دار الاسلام از نظر سلفیه تکفیری

نقد و بررسی دشمن نزدیک و دور(عدو قریب و بعید)

نقد و بررسی روش های جدلی ابن تیمیه در «منهاج السنه»

نقد و بررسی مبانی جهادگرایی تکفیری ها

نقد و بررسی مهم‌ترین ادله جریاهای تکفیری در تکفیر شیعه

نقدي بر كتاب «التبرك المشروع و التبرك الممنوع»

نقدی بر خلافت ابوبکر بغدادی

نقدی برعقاید وهابیت (توسل، شفاعت)

نقش جریان های سلفی در سوریه و فلسطین در مصاحبه با شیخ عبدالله کتمتو

نقش داعش در شکل‌گیری معادلات جدید در خاورمیانه

نقش قدرت‌های بین‌المللی در رشد و گسترش جریان‌های تکفیری

نقش وهابیت در اوگاندا

نقش وهابیت در تانزانیا

نقش وهابیت در کنیا

نقش گروه‌های تکفیری در تغییر نقشه منطقه

نگاه داعش به مهدویت

نگاه هند به گروه‌های شبه نظامی پاکستان

نگاهی اجمالی به منهج درسی مدارس ابتدایی داعش

نگاهی بر وهابیت

نگاهی به تشکیلات سازمانی داعش

نگاهی به رشد تکفیری‌ها در تونس

نگاهی به عقبه تکفیر و دیدگاه های آن

نگاهی به عملکرد داعش از منظر کتاب تروریسم جهانی و رسانه های جدید

نگاهی کوتاه به جریان رسانه‏ ای گروه داعش

نگرشی به ظرفیت‌های تقریبی الازهـر

هجوم وهابیان به مدینه منوّره

همگرايي استراتژيك؛ اتحاد سلفي‌هاي عربستان، هند و مصر

واقعه 11 سپتامبر ؛ سرآغاز شکل گیری بزرگترین گروههای تروریستی

واكاوى رابطه ميان نفاق و تكفير

واکاوی جایگاه تروریسم بنیادگرا در راهبرد خاورمیانه ای غرب

واکاوی ریشه‌های پدیده بنیادگرایی در خاورمیانه؛ مطالعه موردی جهانی شدن

وضعیت القاعده پس از ظهور داعش

وضعیت سیاسی داعش در قاره سیاه

وضعیت فعلی و آینده کشورهای شمال آفریقا (تاکید بر کشورهای مصر، تونس و لیبی)

وهابيت از نگاهي ديگر

وهابیان و برگزاری مراسم جشن وشادی

وهابیان و تحریف قرآن کریم

وهابیان و توحید در اسما و صفات

وهابیان و توحید ربوبی

وهابیت تکفیری (دوره ی معاصر)

وهابیت در آیینه تاریخ

وهابیت منطق تزویر و تکفیر

وهابیت و تحریف میراث‌های علمی

وهابیت و تخریب قبور

وهابیت و توحید الوهی (عبادی)

وهابیت و توحید ربوبی (1)

وهابیت و توحید ربوبی (2)

وهابیت و تکفیر شیعه

وهابیت و سماع موتی

وهابیت و موضع اهل سنت در قبال آن

وهابیت، سلفیت و اسلام‌گرایی؛ دشمن کیست؟

وهابیت، مکتب تشبیه

پاسخ به شبهات جهاد

پاسخ به مهم‌ترین شبهات وهابیت (توسل، شفاعت، تبرک، زیارت قبور)

پاسخی به شبهه ابن تیمیه در استمرار عزاداری برای امام حسین علیه السلام

پاکستان و «نبرد جهانی علیه تروریسم»

پاکستان و بنیادگرایی اسلامی

پرسمان؛ آیا تبرک جایز است؟

پيشينه و جايگاه جريان هاي سلفي

پژوهشی درباره حدیث «اللهم لا تجعل قبری وثناً یعبد»

پیام مهم ترور سرکرده جیش الاسلام

پیشینه و کارنامه وهابیت (1)- وهابیت و تفرقه

پیشینه و کارنامه وهابیت (2)- شکل گیری وهابیت

پیشینه و کارنامه وهابیت (3)-عقاید و عملکرد

چالش امنیتی تروریسم تکفیری علیه ایران

چالش های همگرایی جهان اسلام در تأسیس تمدن اسلامی

چرخش خلافت داعشی؛ از خلافت حقیقی تا خلافت مجازی

چرخش خلافت داعشی؛ از خلافت حقیقی تا خلافت مجازی

چقدر با تروریست‌های دنیا آشنا هستید؟

چه کسی تجددخواهی اسلامی را هدایت می‌کند؟

چگونگی پیدایش تکفیر و خارجی‌گری

چیستی و چرایی شکل گیری جریان‌های تکفیری

کابوس جدید آل‌سعود؛ آنچه همه باید درباره جنبش 15 سپتامبر در عربستان بدانند

کارنامه وهابیت؛ دوره تأسیس

کارنامه وهابیت؛ دوره تثبیت

کتاب شناسی تکفیر

کفر در مقابل ایمان یا اسلام

کفر و تکفیر در قرآن کریم و سوء برداشت از آن

کفر و جهاد از منظر حزب التحریر

کلام سیاسی و حیات سلولی تروریسم تکفیری

کودتا در داعش

کویت و وهابیت در آفریقا

گرایش های فکری سلفیه در جهان امروز

گزارش کتاب «سيف الجبار المسلول على أعداء الأبرار» اثر شاه فضل رسول قادری

گزارش کتاب جذور داعش قراءة فی تراث الوهابیة و علماء السعودیة

گزارشی از برخی فتاوای وهابیت

گزارشی از کتاب مصباح الأنام و جلاء الظلام

گفتمان اسلام سلفی و جهانی‏ شدن امنیت خاورمیانه

گفتگو با مأمون رحمه روحانی دمشقی درباره تکفیریها

گفت‌وگوی مشروح فارس با حجت‌الاسلام مهدی فرمانیان

گونه ‏شناسی فکری جنبش‏های اسلامی معاصر

گونه‏ شناسی فکری جنبش‏های اسلامی معاصر و پیامدهای سیاسی امنیتی آن در جهان اسلام