اطلس > شخصیت ها > تکفیری > سوریه > ابو محمد جولانی

ابو محمد جولانی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۶/۲۶ تعداد بازدید: 1320

نام و محل تولد ابومحمد جولانی در پرده از ابهام است برخی او را اسامه عبسی واحدی متولد محله شحیلِ دیرالزور در سال1981 معرفی کرده‎اند و برخی او را احمد حسین الشرع متولد شهر درعا دانسته‎اندنام و محل تولد ابومحمد جولانی در پرده از ابهام است برخی او را اسامه عبسی واحدی متولد محله شحیلِ دیرالزور در سال1981 معرفی کرده‎اند[1] و برخی او را احمد حسین الشرع متولد شهر درعا دانسته‎اند[2]. لقب جولانی اشاره به بلندی‎های جولان سوریه دارد که در سال 1967 به اشغال اسرائیل درآمده است[3].

جولانی دانشجوی دمشق بود که با شروع حمله آمریکا به عراق در سال2003 تحت تاثیر خطبه‎های محمود قول‎آغاسی(ابوقعقاع) واقع شد و با اولین گروه به عراق رفته[4] و به شاخه القاعده به رهبری ابومصعب زرقاوی، پیوست[5] و مسئول جذب مبارزین از سوریه به عراق شد[6]. وی با ترفیع درجه از نزدیکان زرقاوی شده و بعد از ترور ابومصعب در سال2006 جهت تربیت نیروهای جنگی گروه«جندالشام» به لبنان رفت. جولانی بعد از مدتی مجددا به عراق برگشت و بعد از آزادی از زندان بوکا در جنوب عراق، در سال 2008 دوباره مبارزات خود را در کنار بغدادی ادامه داد و فرمانده عملیات نظامی در استان موصل شد[7].

جولانی در سال2011 از زمانی که ناآرامی‌های سوریه وارد مرحله مسلحانه شد به عنوان نماینده بغدادی به سوریه برگشت و «جبهه النصره» را تاسیس و توجه دیگران را به خودش جلب کرد[8] ؛ در سال 2012 برای اولین بار بیانیه تشکیل «جبهه النصره لأهل الشام» را صادر کرده[9] و خود به خود در سال 2013 به مرکز مهم تروریست‎های تحت تعقیب وزارت اطلاعات و نیروهای آمریکائی درآمد. «جبهه النصره» یکی از گروه‎های نیروهای تأثیر گذار در سوریه بود [10] اما اختلاف بین آنها و داعش موجب کشتار زیادی در سوریه شد[11] جولانی رهبر جبهه النصره در سال 2013 به جهت مخالفت با ابوبکر بغدادی از جایگاه مردمی برخوردار شد و دست از حمایت بغدادی برداشت و با رهبر القاعده (ایمن الظواهری) دست بیعت داد[12]. وی در تاریخ 29/7/2016 بدون تصریح به قطع ارتباط جبهه ‎النصره و عقب‎ نشینی در بیعت، با سرکرده القاعده[13]  (الظواهری) به صورت رسمی تشکیل گروه مستقل به نام «جبهه فتح الشام» را اعلام کرد[14].

جهاد علیه حکام و نیروهای حکومتی

جولانی در برنامه «لقاءالیوم» در تاریخ19/12/2013 ادعای می‎کند که نیروهای «جبهه النصره» مجاهدانی در امتداد مجاهدتهای پیامبرخدا9و اصحاب آن حضرت است[15]. در حالی که جهاد مورد نظر گروه‎های تکفیری با جهادی که مدّ نظر قرآن و پیامبرخدا است، تفاوت زیادی دارد. وی همچون عبدالسلام فرج، حکام و نیروهای کشورهای اسلامی را دشمن نزدیک فرض کرده و سه دسته میداند که عبارتند از: القیادات الحاکمه «رهبران حکومتها»؛ الافرع الامنیه «یگان های امنیتی» و فرق الجیش «گردان های ارتش» [16]، همین تفکر افراطی موجب شد که وی در سال2012 از تمام مردم سوریه بخواهد، علیه نظام بشاراسد، قیام مسلحانه کنند[17]. با اندک تاملی روشن می‎شود که چنین سخنی جز خسارت و هرج و مرج در سوریه نتیجه‎ی دیگری به دنبال ندارد کما اینکه امروز شاهد ویرانیها و کشتارها را در سوریه هستیم.

رابطه آمریکا و غرب با کشور اسلامی ایران

جولانی مدعی شده است که آمریکا و ایران به هم نزدیک بوده و از نظام سوریه حمایت می کنند[18]. در حالی که این ادعای، بدون دلیل است زیرا کشور اسلامی ایران مخالف حضور آمریکا در منطقه است لذا در ائتلافی که آمریکا علیه ترویستها تشکیل داد، شرکت نکرد هر چند اکثر کشورها از جمله عربستان سعودی در آن شرکت داشتند[19]. مطلب دیگر این که هیچگاه آمریکا از سوریه حمایت نکرده و اسنادی در دست است که متحد آمریکا(صهیونیستها) از گروه‎های تکفیری مانند داعش و جبهه‎النصره حمایت کرده است[20].

رهبر «فتح‎الشام» در برنامه «لقاء الیوم» انعقاد مجلس‎های مشورت برای هماهنگی کیفیت حکمرانی در شهرها با تطبیق قوانین شریعت اسلام امری جایز دانسته[21] در حالی که مجلس شورای اسلامی ایران را قبول نداشته و تکفیر می کند. این رفتارهای و سخنان متناقض دلیل واضحی بر نداشتن علم شرعی وی است. وی همچون بغدادی با به هدف قرار دادن شیعیانی که آنها را «رافضی» می‎داند ایمان کامل دارد[22].

نصیری ها سوریه

جولانی در اولین بیانیه خود در برنامه لقاء الیوم در 19/12/2013 باورهای داعش مبنی بر تکفیر مسلمانان را رد کرده و گفت ما مسلمین را تکفیر نمی‎کنیم تکفیر مسلمانان احتیاج به فتوی دارد که مخصوص اهل علم است[23] اما در حالی که سخن از نهی غلو در تکفیر می‎کند[24] خود دچار تکفیر مسلمانان شده است. وی علویان(نصریه‎ها) سوریه را مشرک دانسته و می گوید: اگرآنان از حمایت نظام سوریه و عقائد شرکی دست بردارند، برادران ما بوده و ما از آنها دفاع می‌کنیم[25]. در حالی سالهاست که علویان دست از عقائد خرافی و غلوآمیز براداشته و ملتزم به اجرای احکام و شریعت اسلام هستند.[26] جولانی در ادعای دیگری قوم نصیریه را به حمایت از اسرائیل متهم کرده است[27] در حالی که بشار اسد که از فرقه نصیری ها است دشمن اسرائیل است و اتفاقا خود تکفیریها از حمایتهای صهیونیستها بهره میبرند[28].

اختلاف بین جولانی و بغدادی

یکی علتهای انحراف جولانی و بغدادی این است که آنها به دنبال اثبات موقعیت خود در منطقه هستند لذا برای رسیدن به اهداف خود، نیروهای یکدیگر را می‎کشند. بغدادی به دنبال نگرانی از تسلط جبهه النصره، به برخی از مناطق نفت‌خیز سوریه، آنها را تهدیدی جدی برای آینده خود دیده و گروهی را برای کنترل جبهه‎النصره آماده کرد. در این بین نامه‎هائی بین بغدادی و جولانی دست به دست شد اما جولانی درخواست بغدادی مبنی بر پیوستن جولانی به القاعده عراق را نپذیرفت و مدعی شد که جبهه النصره گروه مستقل از داعش و تحت فرماندهی القاعده اعلام است. الظواهری نیز به‌عنوان فرماندهی کل سازمان القاعده در روز سوم فوریه ۲۰۱۳ اعلام کرد که داعش، ارتباطی با القاعده ندارد. نتیجه این اختلاف دشمنی و کشتار شد که تعداد زیادی از نیروهای جولانی و بغدادی کشته شدند. بغدادی جهت تضعیف جبهه النصره و از بین بردن توانایی‌های آن، اقدام به اعزام تیم‌های عملیاتی برای تصرف انبارهای تسلیحاتی جبهه النصره و ترور جولانی و فرماندهان جبهه النصره کرد[29].

جولانی با استناد به دیدگاه علماء درباره داعش که آنها را خوارج می‎دانند، بغدادی را فاقد مشروعیت دانسته و بیعت با او را جایز نمی‎داند[30]. وی در 29 سبتامبر 2014 با توجه به اختلافات عقیدتی گفت: خلافت داعش معتبر نیست زیرا بر پایه قوانین شرعی بنا نشده است زیرا همچون خوارج مردم و مخالفان خود را با ارتکاب گناهان بدون ضوابط شرعی تکفیر کرده و مهدورالدم می‎دانند اما ما آنها را تکفیر نمی‎کنیم[31].
جولانی در این بیانیه می‎گوید ما داعش را تکفیر نمی‎کنیم اما بر اساس اسناد به دست آمده که به دست خط خود جولانی، روشن می‎شود که وی همواره عملیات تروریستی خود را برضد کسانی که مخالف گرایش‎های وی و سازمان القاعده هستند سازماندهی می‎کند و این عملیات دشمنانش را در سوریه و عراق و دیگر اتباع خارجی را در بر می‎گیرند[32] بنابراین داعش را نیز مخالف خود دانسته لذا در شرائط مناسب علیه آنان نیز تحرکاتی انجام می‎دهد.


منابع

 1. بقائی، محمد، فرقه نصیریه (علویان) در میان منابع فرق اسلامی، فصل نامه حبل المتین، دوره اول، شماره اول، زمستان ۱۳۹۱، ص۸۳ - ۹۸.
 2. http://fa.wikishia.net/view/ علویان_(سوریه)
 3. https://www.mashreghnews.ir/news/632402/ گفتگوی-رهبر-القاعده-در-سوریه-با-شبکه-الجزیره-قطر-عکس
 4. http://www.shafaf.ir/fa/news/368547/ جولان-ابومحمد-الجولانی-و-یارانش-در-دیرالزور-و-حلب-از-کجا-آغاز-شدتصاویر
 5. http://www.aljazeera.net/encyclopedia/icons/2015/7/26/أبو-محمد-الجولاني
 6. http://www.aljazeera.net/programs/today-interview/2013/12/19/أبو-محمد-الجولاني-النصرة-ومستقبل-سوريا
  http://www.al-masdar.net/5-حقائق-عن-أبو-محمد-الجولاني-زعيم-جبهة-ا
 7. http://www.akhbaralaan.net/news/arab-world/2016/7/28/من-هو-أبو-محمد-الجولاني؟
 8. https://ar.wikipedia.org/wiki/ أبو_محمد_الجولاني 
 9. http://www.khabaronline.ir/detail/561486/World/middle-east
 10. http://www.souriat.com/2016/07/27030.html
 11. http://www.farsnews.com/13960329000661

پی نوشت:

[1]. http://www.akhbaralaan.net/news/arab-world/2016/7/28/من-هو-أبو-محمد-الجولاني؟
[3]. http://www.al-masdar.net/5-حقائق-عن-أبو-محمد-الجولاني-زعيم-جبهة-ا
[4]. http://www.aljazeera.net/encyclopedia/icons/2015/7/26/أبو-محمد-الجولاني
[5]. http://www.akhbaralaan.net/news/arab-world/2016/7/28/من-هو-أبو-محمد-الجولاني؟
[6] . https://ar.wikipedia.org/wiki/ أبو_محمد_الجولاني
[7]. http://www.akhbaralaan.net/news/arab-world/2016/7/28/من-هو-أبو-محمد-الجولاني؟
[8]. http://www.al-masdar.net/5-حقائق-عن-أبو-محمد-الجولاني-زعيم-جبهة-ا
[9]. همان و سایت: https://ar.wikipedia.org/wiki/ أبو_محمد_الجولاني
[10]. http://www.al-masdar.net/5-حقائق-عن-أبو-محمد-الجولاني-زعيم-جبهة-ا
[11]. https://ar.wikipedia.org/wiki/ أبو_محمد_الجولاني
[12]. http://www.al-masdar.net/5-حقائق-عن-أبو-محمد-الجولاني-زعيم-جبهة-ا
[14]. http://www.akhbaralaan.net/news/arab-world/2016/7/28/من-هو-أبو-محمد-الجولاني؟ و سایت:  https://ar.wikipedia.org/wiki/ أبو_محمد_الجولاني 
[15]. http://www.aljazeera.net/programs/today-interview/2013/12/19/أبو-محمد-الجولاني-النصرة-ومستقبل-سوريا
[16]. http://www.aljazeera.net/programs/today-interview/2013/12/19/أبو-محمد-الجولاني-النصرة-ومستقبل-سوريا
[17]. http://www.aljazeera.net/encyclopedia/icons/2015/7/26/أبو-محمد-الجولاني
[18]. http://www.aljazeera.net/programs/today-interview/2013/12/19/أبو-محمد-الجولاني-النصرة-ومستقبل-سوريا
[21]. http://www.aljazeera.net/programs/today-interview/2013/12/19/أبو-محمد-الجولاني-النصرة-ومستقبل-سوريا
[22]. http://www.shafaf.ir/fa/news/368547/ جولان-ابومحمد-الجولانی-و-یارانش-در-دیرالزور-و-حلب-از-کجا-آغاز-شد
[23]. "نحن لا نكفّر المسلمين، فتكفير المسلم بحاجة إلى فتوى لأنه من اختصاص أهل العلم... http://www.aljazeera.net/encyclopedia/icons/2015/7/26/أبو-محمد-الجولاني
[24]. http://www.aljazeera.net/programs/today-interview/2013/12/19/أبو-محمد-الجولاني-النصرة-ومستقبل-سوريا
[25]. http://www.shafaf.ir/fa/news/368547/ جولان-ابومحمد-الجولانی-و-یارانش-در-دیرالزور-و-حلب-از-کجا-آغاز-شد
[26]. قاسم جوادی، نصیریه، علویان و شیعه اثنی عشری، فصلنامه طلوع، ش۷، پاییز۱۳۸۲، ص۷ـ۸ ؛ العلوی، فدائیوالشیعة المجهولون، ص۱۱و ۱۲؛ محمد بقائی، فرقه نصیریه (علویان) در میان منابع فرق اسلامی، فصل نامه حبل المتین، دوره اول، شماره اول، زمستان ۱۳۹۱، ص۸۳ - ۹۸. به نقل از: http://fa.wikishia.net/view/ علویان_(سوریه)
[27]. http://www.aljazeera.net/programs/today-interview/2013/12/19/أبو-محمد-الجولاني-النصرة-ومستقبل-سوريا
[29]. http://www.shafaf.ir/fa/news/368547/ جولان-ابومحمد-الجولانی-و-یارانش-در-دیرالزور-و-حلب-از-کجا-آغاز-شد
[30]. http://www.shafaf.ir/fa/news/368547/ جولان-ابومحمد-الجولانی-و-یارانش-در-دیرالزور-و-حلب-از-کجا-آغاز-شد
[31]. العلماء راقبوا وشاهدوا تصريحاتهم وأفعالهم واعتبروهم من الخوارج الذين يكفّرون الناس بالذنوب ويستبيحون دماء المسلمين بدون ضوابط شرعية، ويقومون بتكفير الخصوم، حتى إنهم يكفرون جبهة النصرة لكننا لا نكفرهم http://www.aljazeera.net/encyclopedia/icons/2015/7/26/أبو-محمد-الجولاني
[32]. http://www.shafaf.ir/fa/news/368547/ جولان-ابومحمد-الجولانی-و-یارانش-در-دیرالزور-و-حلب-از-کجا-آغاز-شد
  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

فواز محمد حسن قاضی اعدام های داعش

ابو خالد السوری

علی بن نایف الشَحُّود

ابوبصیر طرطوسی

محمد سرور بن نایف

محمد زهران علوش

ابو مصعب سوری

ابو محمد جولانی

ابن قیم جوزیه (751ق)

ابن تیمیه حرّانی