مقالات > نقش جریان های سلفی در سوریه و فلسطین در مصاحبه با شیخ عبدالله کتمتو

نقش جریان های سلفی در سوریه و فلسطین در مصاحبه با شیخ عبدالله کتمتو

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۶/۲۵ تعداد بازدید: 129

داعشی ها در بین افراد ظاهربین چهره ای به حق و موجه برای خود درست کردند و نوعی وجهه عدالت اجتماعی برای خود ساختند. برای مثال، بنزین، گاز و گازوئیل را برای مردم ارزان کردند. مردم هم به دنبال نیازهای اساسی خود هستند.از سوی دیگر، با ایجاد رعب و وحشت در میان مردم در بین مردم رسوخ پیدا کردند و از این طریق مردم را مطیع خود قرار دادند. اینها از جمله اسباب انتشار داعش است.


لطفا خودتان را معرفی بفرمایید؟

من دکتر عبدالله کتمتو، جانشین ریاست اتحادیه علمای شام و جانشین مرحوم دکتر محمد سعید رمضان البوطی در مسائل فلسطین هستم. بنده در دانشگاه در رشته عقاید مقارن درس خواندم و در فقه مقارن تحصیلاتم را کامل کردم، و رساله دکترایم در موضوع العقیدة الاسلامیة و أثرها فی النفس والمجتمع است. کار من در اتحادیه، روابط خارجی میان اتحادیه علمای شام و دیگر کشورها است و همچنین ارتباط مجامع فقهی با اتحادیه را بنده برقرار می کنم. علاوه بر این، امام جمعه منطقه مخیم یرموک[1] هستم؛ منطقه ای است که فلسطینیان در آن ساکن اند و تعداد کمی از سوری ها نیز در آن سکونت دارند.


شنیده ایم شما مسئول جمعیت دوستی فلسطین و ایران هستید. لطفاً کمی در این باره توضیح دهید؟

حدود 7 سال است که جمعیت دوستی فلسطین و ایران را راه اندازی کرده ایم. هدف از تأسیس این جمعیت ارتباط دو ملت با یکدیگر است و این ارتباط فقط اختصاص به افراد سیاسی و شخصیت ها ندارد. چون به اعتقاد ما زمانی که ملت ها با یکدیگر ارتباط داشته باشند، بسیاری از مسائل حل می شود و به اهدافمان می رسیم. از جمله کارهایی که در این جمعیت دوستی انجام می دهیم این است که تمام مناسبت های دینی را به پا می داریم و همچنین مناسبت های سیاسی را، که اختصاص به دو ملت فلسطین و ایران دارد، نیز بر پا می داریم. مثلاً در روز پیروزی انقلاب اسلامی ایران ما در سوریه مراسم هایی در جاهای مختلف برگزار کردیم و به نظر ما پیروزی انقلاب اسلامی همان پیروزی فلسطین است.

شما در میان فلسطینیانی زندگی می کنید که در سوریه نزدیک به حرم حضرت زینب س هستند. اعتقاد آنها به حفظ حرم حضرت زینب س در مقابل حملات تکفیری های داعش چگونه است؟

در بحث حمایت از حرم حضرت زینب س، نیروهای فلسطینی در حمایت از این حرم نقش بسزایی داشتند و درب ورودی دوم حرم حضرت زینب س به سمت محل زندگی فلسطینیان بود که اگر آن منطقه سقوط می کرد تکفیری ها حرم حضرت را نابود می کردند و در آن جنگ میان فلسطینیان و داعش حدود 52 نفر شهید شدند و در راه خدا و در حمایت از حرم حضرت زینب س جان خود را فدا کردند.


چه جریان های فکری- مذهبی در سوریه و فلسطین وجود دارد؟

در سوریه، فلسطین و اردن، که به بلاد شام معروف هستند، بیشترین جریان و اولین جریانی که ظهور پیدا کرد، جریان اخوان المسلمین است. بعد از آن، جریان سلفی ظهور پیدا کرد و سپس گروه های جهادی و تکفیری به وجود آمدند و بعد از آن جدیدترین جریانی که ظهور پیدا کرد، داعش است. سبب ظهور این جریان ها، این است که امت اسلامی دوست دارد تاریخ اسلامی خودش را برگرداند. به همین علت است که در زمان ظهور جریان اخوان المسلمین، آنها می گفتند ما می خواهیم دولت اسلامی را برگردانیم و این کلمه و حرف فی ذاته حرف درستی است. در حقیقت هر مسلمانی در هر مکانی به آن احتیاج دارد.


با وجود درست بودن اهداف جریان هایی مثل اخوان المسلمین، علت انحرافات آنها چیست؟

متأسفانه جریان اخوان المسلمین (به جای پای بندی به عقاید خود و عمل به آن) بعد از مدتی از تشکیلش وارد جریان های سیاسی شد و هر روز می بینیم که به سمت و سویی حرکت می کنند و نمونه آن گرایش هایشان به غرب است. البته بنده نمی گویم که تمام افراد اخوان با انگلستان ارتباط دارند، بلکه شمار فراوانی از آنها به این گمان که می خواهند دول اسلامی بر پا کنند این فعالیت ها را دارند.


آیا جریان حماس در فلسطین هم بخشی از اخوان المسلمین هستند؟ هدف از تشکیل این جریان چه بود؟

بله در فلسطین، جریان حماس، به تمامه اخوان المسلمین هستند و زمانی که ظهور پیدا کردند به دنبال دو مطلب بودند: 1. برگرداندن هویت اصلی اسلام؛ 2. آزادسازی فلسطین. آنها در این دو مطلب صادق و راست گو هستند اما با ورودشان در بحث سیاست و در مجلس شورای حماس و ورود این حرکت در بازی ها و توازنات سیاسی، که عربستان، قطر، مصر و ارتباطات دولت ها در آن سهیم است، باعث شد فعالیت های سیاسی خود را از هر جهت تقسیم کنند. این مسئله تفاوت میان انقلاب فلسطین و انقلاب امام خمینی! را نشان می دهد.


لطفاً درباره این تفاوت بیشتر توضیح دهید؟

امام خمینی! می گفتند نه شرقی و نه غربی. این شعار را هنوز هم خیلی از مردم درک نکرده اند، اما کسانی که وارد بازی های سیاسی می شوند، بر توازنات سیاسی شرط بندی می کنند و این امر باعث شد که انحرافی در بعضی جریان های اسلامی در منطقه شام و عربی و اسلامی ایجاد شود؛ این حالت است که زمینه را برای جریان سلفی آماده کرد و نمونه بارز آن جریان اخوان است که با ورود به جریان های سیاسی از دین به دور شدند و از این جهت جریان سلفی ای ظهور پیدا کرد با این شعار که «لا حکم إلا لله». انتشار جریان سلفی (داعش) در منطقه شام نیز از سویی ناشی از انحرافی است که در فکر و جریان اخوان المسلمین است و از سوی دیگر برآمده از کمک های مالی فراوانی که این جریان را پشتیبانی می کرد و آن دولت عربستان است. در ابتدا یکی از شروط جریان های سلفی این بود که وارد مسائل سیاسی نشوند و هدفشان فقط تصحیح عقاید و افکار باشد. اما، همان طور که می دانیم، مثل اخوان یک وجه سیاسی پیدا کردند (و وابسته به دول خارجی شدند)، همان طور که دولت سعودی با کمک انگلستان حمایت و تأسیس شد.[2] انگلستان در منطقه نقش مهمی برای خودش در نظر گرفته است.


انگلستان چگونه این کار را انجام داد، آیا شواهدی هم بر این موضوع وجود دارد؟

انگلستان، سرزمین سعودی را با کمک دو جریان بنا نهادند: 1. جریان آل سعود؛ و 2. جریان آل الشیخ، که معروف به وهابیت هستند. جریان آل سعود، جانب سیاسی را به عهده گرفت و آل محمد بن عبدالوهاب جانب دین را؛ و در نهایت این جریان ها کاری جز امری که به آنها در منطقه سپرده شده و به آن علت به وجود آمده اند ندارند. هر کسی که به تاریخ شکل گیری عربستان سعودی مراجعه کند می بیند که مملکت سعودی از طریق لورانس انگلستان پایه گذاری شده است و همین شخص است که به دربار سعود مشاوره هایی می دهد. از جمله شواهد این مطلب، شخصیتی سعودی به نام ناصر السعید است که کتابی به نام تاریخ آل سعود نوشت که در آن ادله ای را ذکر کرده است و از طرف دیگر وقتی که منطقه عربی بین فرانسه و انگلستان تقسیم شد می بینیم که با تقسیم این مناطق چه کسانی به این اشخاص این مسئولیت ها را دادند. حکومت عربستان را به آل سعود و همچنین مسئولیت حکومت اردن را به شخصیتی که ادعای هاشمی نسبی می کند دادند.


به نظر شما چه چیزی در ظهور جریان های سلفی معاصر نقش داشته است؟

آنچه در ظهور جریان های سلفی تأثیرگذار بوده، جریان های اخیری است که در افغانستان رخ داد، مثل خروج عبدالله عزام فلسطینی، کسی که پایه کُشت و کشتار را در افغانستان نهاد و گفته است آزادی فلسطین از افغانستان شروع می شود. وی در افغانستان احزاب بسیاری تأسیس کرد که در فکر رؤیای جامعه اسلامی و حکومت اسلامی هستند و پیروزی آنها علیه روسیه ملحد در افغانستان، فتح بابی شد در کشورهای عربی، بر این مبنا که دولت های عربی مسلمانی که قصد رهایی از استعمار را دارند گفتند همان طور که افغان العرب بر روسیه پیروز شد ما نیز می توانیم با این فکر بر یهود پیروز شویم. این نگرش، از جمله نگرش هایی بود که در پیشروی جریان های سلفی مؤثر بود. چون هر مظلومی را که در منطقه می دیدند این نگرش را در پیشروی تفکرات اسلامی و ... مؤثر می یافتند.


چه چیز سبب شد تمام پیروزی هایی که در افغانستان رخ داد، به نفع آمریکا باشد، نه به نفع مسلمانان؟

چون آمریکا بود که در اصل از این گروه ها و جریان های سلفی حمایت می کرد، البته نه به دلیل علاقه آمریکا به این جریان ها، بلکه به این دلیل که این گروه ها به جای آمریکا در افغانستان (در مقابل شوروی سابق) بجنگند. به این جنگ ها، جنگ های سرد گفته می شود که با خون، جان و مال مسلمانان است و به نفع آمریکا.


کدام یک از این جریان های سلفی موجود در فلسطین مورد تأیید شماست؟

تمام این جریان های موجود، یک زاویه ایجابی در ظاهر خود دارند اما در زاویه دیگر و زمانی که وارد جریان های سیاسی شدند به کشورهایی که از خارج آنها را حمایت می کردند رجوع داشتند. برای مثال، اخوان المسلمین چنین است.


آیا منشأ این افکار و جریان ها سید قطب است؟

منشأ این افکار و جریان ها شخصیت های مختلفی هستند که سید قطب یکی از آنهاست. ابوالأعلی مودودی و عبدالله عزام نیز از دیگر منشأهای این جریان ها هستند.


جریان های سلفی اسلامی، (مثل داعش، جبهة النصرة، حماس و ...) چه تأثیراتی بر جهان اسلام دارند؟

مثالی که برایتان می زنم در خصوص حماس است آنها زمانی که به سوریه آمدند دفتری را در منطقه یرموک سوریه افتتاح کردند و تمام مردم فلسطین را مخاطب خود قرار می دادند و می گفتند ما یک جریان اسلامی هستیم و برنامه هایی برای مقابله با اسرائیل داریم؛ و اگر این برنامه ها به هر یک از شما گفته شود، می گویید ما هم با شما هستیم. چون ما از سویی اسلام را می خواهیم و از سوی دیگر از بین رفتن اسرائیل را خواستاریم. از این طریق می بینیم که بر بیشتر مناطق فلسطین سیطره پیدا کردند. حتی می بینیم که بعضی از شیعیان و مارکسیست هایی که در آنجا بودند نیز به حماس می گفتند که با شما هستیم. این اسباب بود که این جریان را وارد مناطق فلسطین کرد. اما زمانی دیدیم که حماس در مقابل اسرائیل به گفت وگو پرداخت و (از مواضع اولیه خود) روز به روز عقب نشینی کرد. لذا قبل از خروج خالد مشعل از سوریه و اعلام موضع خود درباره سوریه، بسیاری از مردم در خصوص روش ایشان قانع نبودند. چون میان نظر دادن و عمل کردن تفاوت بسیاری هست. تمام احزاب از حیث نظری خوب اند اما در عمل و تطبیق می بینیم که چیز دیگری هستند. لذا می توانم بگویم که هیچ جریان اسلامی و غیراسلامی در منطقه نمی تواند جریان برتری باشد که این مسیر و راه را بپیماید. اما می بینیم که در انقلاب اسلامی، میان آن اهداف اولیه در فکر و عمل تطبیق وجود دارد؛ و الان می بینیم جنگ شیعه و سنی ای که در منطقه راه انداخته اند، فقط و فقط برای جلوگیری [از گسترش انقلاب اسلامی] و مقابله با انقلاب اسلامی ایران است. چون می بینند تنها جریانی که نظریه و تطبیق را با همدیگر انجام داده است ایران و انقلاب اسلامی است.


دیدگاه فلسطینیان و جریان های سلفی آن در خصوص اهل بیت(ع) چگونه است؟ آیا در فلسطین نواصب هم هستند؟

ناصبی شخصی است که با کشتن پیروان اهل بیت( به خداوند تقرب می جوید. با شناختی که بنده از تمام جریان های سیاسی، دینی و ... دارم، تاکنون نیافته ام که کسی در خصوص این مطلب که نواصب در آنجا وجود دارند چیزی گفته باشد. همچنین ما فلسطینی ها تابع امام شافعی هستیم و مردم فلسطین شافعی مذهب اند و شافعی خود می گوید: «حب آل البیت( بر ما واجب است و هر کس بگوید که حب آل البیت( از جمله کارهای روافض است، پس من رافضی هستم».[3] این موضوع در میان مردمان ما در فلسطین مشهور است. اما ناگفته نماند که بنده به طور حتم می توانم بگویم که مخالفان اهل بیت( و شیعه اصلاً در فلسطین وجود ندارند، هرچند در تمام گروه ها، جریان ها و ... افراد متعصب وجود دارد، همان طور که درون هر مذهبی افراد متعصبی نیز وجود دارند. مثلاً می بینیم در میان افرادی که خود را تابع اهل بیت( می نامند نیز افراد متعصبی وجود دارند و بنده دائماً می گویم همان طور که در افکار ما اهل سنت، سلفیان وجود دارند، در فکر شیعی نیز سلفیانی وجود دارند.


ما می شنویم که در غزه در روز 10 محرم (روز عاشورا) مراسم و محافل جشنی برگزار می کنند، یا اینکه مراسم عروسی های خود را در این روز قرار می دهند و از این طریق هتک حرمت به اهل بیت( می کنند و ... . آیا این مطالب گفته شده صحت دارد؟

تمام این مطالب گفته شده، تهمت و باطل است و این مطالب یک سری اسبابی دارد. از جمله این اسباب، این است که در بحث عاشورا دو روایت وجود دارد: یکی روایتی است که مربوط به عاشورا و روز شهادت امام حسین عاست و ما قائل به این هستیم که قاتل امام حسین ع گناه کار است و به هیچ وجه و هیچ کجا نزد اهل سنت ندیدم که گفته باشند قاتل امام حسین عبه خاطر قصد قربت این کار را انجام داده است. همچنین درباره یزید، قاتل امام حسین ع، می گویند او زندیق بوده است و امام عادل و خلیفه به حقی نبوده است و شهادت امام حسین عرا ما پیروزی تلقی می کنیم نه شکست. روایت دومی هم در این باره وجود دارد و آن این است که در این روز خداوند حضرت موسی عرا از شر فرعون نجات داد. وجه اشتراک هر دو روایت پیروزی مظلوم بر ظالم است و نزد ما اهل سنت از این جهت و زاویه این روز را گرامی می داریم و هیچ دلیلی بر اینکه ما در این روز بخواهیم شادی و ... بکنیم وجود ندارد و اگر مراسم و جشنی گرفته شد، به خاطر کشته شدن امام حسین عنیست، بلکه به این جهت است که در مثل این روز و این تاریخ، حق بر باطل پیروز شده است. پس ما جشن می گیریم به خاطر پیروزی دین خداوند و پیروزی اهل الله بر اعداء آنها.


یعنی این جشن ها به خاطر شهادت امام حسین (ع) نیست؟

اصلاً این گونه فکری وجود ندارد. بنده در خدمت شیخ طبسی[4] بودم و به ایشان گفتم که لازم است گروه های مباحثه ای بین دو فرقه تشکیل شود که هر کدام مباحث را به صورت واقعی از یکدیگر بفهمند نه از طریق کتاب ها. چون از زمانی که استعمار بر ما چیره شد و با حمله مغول ها، خیلی از کتاب ها آتش زده شدند یا اینکه تحریف شدند. همچنین خیلی از روایات را حذف یا تحریف کردند.


با توجه به اینکه عده ای از مردم غزه به داعش پیوسته اند داعش تا چه اندازه در جذب مردم غزه و به دست آوردن قلوب آنها موفق بوده است؟

داعش از همه جا نیرو گرفته است و این امر مختص غزه نیست. حتی از ایران نیز عده ای به داعش پیوسته اند و این نشان دهنده این نیست که داعش توانسته است در میان ایرانیان محبوبیت پیدا کند. منتها با توجه به شعارهای فریبنده ای که داعش دارد عده ای گول این شعارها را خوردند و عده ای هم به خاطر مسائل مالی فریب خوردند و الا انسان های صاحب اندیشه به وضوح می فهمند که داعش فتنه ای است که به جان جهان اسلام انداخته اند.


می توانید به برخی علل نفوذ داعش در بین مردم اشاره کنید؟

داعشی ها در بین افراد ظاهربین چهره ای به حق و موجه برای خود درست کردند و نوعی وجهه عدالت اجتماعی برای خود ساختند. برای مثال، بنزین، گاز و گازوئیل را برای مردم ارزان کردند. مردم هم به دنبال نیازهای اساسی خود هستند. از سوی دیگر، با ایجاد رعب و وحشت در میان مردم در بین مردم رسوخ پیدا کردند و از این طریق مردم را مطیع خود قرار دادند. اینها از جمله اسباب انتشار داعش است.

از وقتی که در اختیار ما قرار دادید بسیار متشکریم. پاورقی ها

[1]. یرموک منطقهٔ مسکونی فلسطینی نشین در دمشق پایتخت سوریه است. این منطقه یک «اردوگاه آوارگان غیررسمی» است که در ۱۹۵۷ تأسیس شد. در آن زمان این منطقه خارج از شهر دمشق قرار داشت، اما اکنون در محدوده شهرداری دمشق و در فاصله حدود ۸ کیلومتری مرکز شهر است. یرموک ۲٫۱۱ کیلومترمربع مساحت و ۱۳۷۲۴۸ نفر جمعیت دارد که ۱۱۲٬۵۵۰ نفر از آنها آوارگان فلسطینی هستند.

[2]. منظور ایشان تشکیل دولت سعودی در دوره سوم آل سعود در زمان عبدالعزیز است که با کمک انگلستان از کویت به شبه جزیره آمد و حکومت عربستان سعودی را رسماً تأسیس کرد.

[3]. «ان کان رفضاً حبّ آل محمد ـ فلیشهد الثقلان انّی رافضی»؛ روضات الجنات، ج7، ص262.

[4]. منظور آیت الله نجم الدین طبسی است.


برگرفته از سایت الوهابیه http://alwahabiyah.com

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

«جریان تکفیری» از نگاه رهبر انقلاب

«داعش» و «القاعده» دو شاخه درخت وهابیت در عربستان

آثار سیاسی - اجتماعی جریان‌های تکفیری بر عقب‌ماندگی کشورهای اسلامی

آسيب‏ شناسى رشد جريان‏هاى تكفيرى به عنوان يك چالش عمده فراروى اسلام‏گرايى‏

آسیب شناسی جریان‌های تکفیری و راهکارهای مقابله با آن، از منظر مقام معظم رهبری

آسیب شناسی رشد جریان‌های تکفیری در خاورمیانه

آشنایی با رهبران "اخوان المسلمین" از ابتدا تا کنون

آشنایی با مکتب سلفیه

آل سعود و عربستان سعودی

آموزه‌ها و آینده داعش

آيا استعانت از غير خدا جايز است؟

آيا به‌کارگيري زور براي رسيدن به قدرت، گزينه­ اي شکست ­خورده است؟

آينده داعش در عراق

آينده ‏نگارى رفتار گروه‏ هاى تكفيرى‏

آیا ترکیه به سرنوشت پاکستان مبتلا خواهد شد؟

آیا تهدید داعش را جدی بگیریم؟

آیا توحید وهابیت مطابق احادیث حضرت خاتم الانبیا است؟

آیا جامعه عراق پس از جنگ آمریکا، از صوفی گری به جریان سلفی تکفیری تغییر کرد؟

آینده جنبش های اسلامی

آیندۀ داعش و تفکرات سلفی در خاورمیانه

آیین وهابی؛ بنیادگرایی یا اصلاح طلبی؟!

ابزارهای تبلیغی وهابیت در زمان حاضر

ابن تیمیه حنبلی، نظریه پرداز تفکر وهابیت

ابن تیمیه و اهل بیت

ابن تیمیه و نگرش آن به مذاهب

ابن تیمیه که بود و چه کرد

ابوبكر بغدادی

ابومصعب زرقاوي و داعش

اجتهاد از نگاه وهابیون

احتیاط در تکفیر مسلمان از نظر فقهای احناف

احزاب سلفی در مصر

احمد بن حنبل و دیدگاه‌های او درباره تکفیر

اختلاف میان وهابیون و دیوبندیه

اختلافات نظری و اعتقادی وهابیت با مسلمین

ادله داعش بر خلافت اسلامی و نقد آن از سوی سلفیان جهادی

ارائه مدل تحلیل جامع جریان تکفیری و راهبردهای مقابله با آن

ارتباط اسلام‌ستیزی با جریان‌های تکفیری

ارزش (ضد) امنيتي بنيادگرايي؛ با تأكيد بر نهضت سلفي‌‌‌‌‌ ـ وهابي

ارزیابی دیدگاه ابن تیمیه در بحث حسن و قبح

ارزیابی سیاست کیفری بین‌المللی در رسیدگی به جنایات داعش

ارکان سیاسی اندیشه های داعش؛ از امامت تا تکفیر و جهاد

ارکان و مقومات مفهوم «عبادت»

ازبکستان بعد از کریم اف و ترسیم جریان شناسی دینی سیاسی آینده

اسامه بن‌ لادن

استراتژی «گرگ‌های تنها»؛ این بار در افغانستان

استراتژی انحرافی ابن تیمیه در تفسیر آیات قرآن

استراتژی داعش در عراق و شام

اسلام دین صلح و مهربانی و محبت و رحمت

اسلام سیاسی و منتقدان آن: اندیشه های قاضی عشماوی پیرامون رادیكالیسم سیاسی

اسلام سیاسی و نقش آن در خاورمیانه

اسلام و تروریسم؛ دو واژه بیگانه

افترائات وهابیت علیه شیعه

افترائات وهابیت علیه شیعه در مصاحبه با حجت الاسلام والمسلمین توحیدی

افغانستان در دوران پساطالبان

افغانستان و گروه طالبان

افغانستان، گذرگاه داعش به آسيای مركزی

اقدامات سلفی‌های تکفیری؛ فرصت‌های به وجود آمده برای جمهوری اسلامی ایران

اقسام توحید از دیدگاه وهابیت و نقد آن

اقسام ذبح و قربانی و اشتباه وهابیت

التکفیر و الهجره

القاعده

القاعده در اوگاندا

القاعده در تانزانیا

القاعده و تروریسم مذهبی

القاعده و شاخه‌هاي آن؛ نيروهاي اجاره‌اي و انتحاريون مزدور

القاعده پس از 11 سپتامبر (با تأکید بر عراق)

القاعده: زمینه ساز استقرار پایگاه های نظامی آمریکا و ناتو در آفریقا

المرابطون؛ نسل جدید القاعده مصر

الگوی حکومت در اندیشه جریان سلفی تکفیری

الگوی سازمانی القاعده و داعش

امکان سنجی تحقق همگراییِ جهان اسلام در مواجهه با تهدید جریان تکفیری

اندیشمندان حنفی و کژ اندیشی های ابن تیمیه

اندیشه تکفیری و راههای علاج آن

اندیشه جاهلیت محمد قطب در بوته نقد تشیع، تسنن و عقل

اندیشه سیاسی ابن قیم جوزیه

انگلستان و ظهور وهابیت و آل سعود

ایدئولوژی تکفیر؛ سرشت و راهبرد مواجهه با آن

ایمن الظواهری

بازخوانی ماجرای جهیمان العتیبی و ظهور اندیشه مهدویت در بطن وهابیت

بازخوردهای ضد‌امنیتی هستی‌شناسی اجتماعی سلفیت جهادی

بازشناسی بنیادگرایی و سلفیه در دوران معاصر با تأکید بر طالبان و القاعده

بازشناسی تفاوت سلفی نوگرا و افراط‏ گرا

بدعت

بدعت از منظر وهابیان

بدعت در دین

بدعت و سنت از ديدگاه فرق اسلامى و جريان‏هاى تكفيرى‏

بربهاری

بربهاری از کهن ترین تئوریسین های وهابیت

برداشت اشتباه تکفیریها از جهاد در قرآن

برداشت‌های القاعده از افکار جهادی سید قطب

برررسی شخصیت و نظرات شیخ عبدالعزیز بن باز مفتی سابق سعودی

برررسی قتال در قرآن 4

بررسي متني و سندي روايت شد رحال

بررسی اختلاف چهار جریان عمدۀ وهابیت در دهه‌های شصت و هفتاد میلادی در زمینۀ تکفیر

بررسی ارتباط خوارج با وهابیت

بررسی ارتداد در مذاهب اسلامی

بررسی استناددهی تروریسم تکفیری به سنت نبوی و جهاد اسلامی

بررسی اقدامات تکفیریون در عراق و سوریه

بررسی تاریخی جریان‌های تکفیری تروریستی

بررسی تطبیقی ایده‌ها و رفتارهای خوارج و وهابیت

بررسی تطبیقی ایمان و کفر از دیدگاه مذاهب اسلامی و جریان‌های تکفیری

بررسی تطبیقی دیدگاه فقهای فریقین درباره حرمت تکفیر مسلمانان

بررسی جریان سلفیت، وهابیت و تکفیر

بررسی حدیث «قرن الشیطان» از دیدگاه علمای اهل سنت

بررسی دیدگاه ابن تیمیه درباره زیارت قبور

بررسی دیدگاه محمد بن‌عبدالوهاب درباره شرک و مشرک

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_1

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_2

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_3

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_4

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_5

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_6

بررسی رابطه عقاید دیوبندیه و وهابیت

بررسی روایت التجاء ابو ایوب انصاری به قبر پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم

بررسی زبان شناختی واژه‌ی قرآنی «کفر»

بررسی زمینه های سیاسی اجتماعی شکل گیری طالبان در پاکستان

بررسی زمینه‌های صدور فتاوای تکفیری و پیامدهای آن بر جهان اسلام

بررسی سلفی‌گری ابن ابی العز با تأکید بر «شرح العقیدة الطحاویة»

بررسی قتال در قرآن 1

بررسی قتال در قرآن 2

بررسی قتال در قرآن 3

بررسی مبانی فقهی تکفیر

بررسی موانع تکفیر از دیدگاه وهابیت با تأکید بر مانعیت تأویل

بررسی و ارزیابی تاثیر عرفان در تعدیل قرائت های افراطی از دین

بررسی و نقد توحید در اندیشه سلفیه وهابی و سلفیه جهادی

بررسی و نقد دلیل وهابیت بر انقطاع عمل بعد از موت

بررسی و نقد دیدگاه سلفیه در ارتباط ارواح با عالم جسمانی

بررسی و نقد دیدگاه شاه ولی‌الله دهلوی در مسئله شرک

بررسی و نقد رابطه دعا و عبادت، از منظر قرآن و وهابیت

بررسی و نقد منهج قفاری در کتاب اصول مذهب الشیعه

بررسی پیشینه ورود تروریسم تکفیری به کشور (بخش دوم)

بررسی پیشینه ورود تروریسم تکفیری به کشور (بخش نخست)

بررسی کتاب تاریخ نجد نوشته حسین بن غنام

بررسی گفتمان سید قطب و تأثیر آن بر شکل گیری جریان‌های تکفیری مصر

بلای تکفیر، مصیبت اسلام و مسلمین

بن بست خلافت با اندیشه داعش

بنیاد گرایی و سلفیه بازشناسی طیفی از جریان های دینی

بنیادگرایی اسلامی داعش- القاعده: تمایزهای ساختاری و ایدئولوژیکی

بوکوحرام و قرائن همپیمانی با داعش

بیوگرافی ابن تیمیه

تأثیر افکار ابن‌تیمیه در گسترش جنایت‌های جریان‌های تکفیری

تأثیر اندیشه های سیاسی برنارد لویس در ترویج اسلام هراسی در غرب

تأثیر تقابل وهابیت سعودی با گفتمان انقلاب اسلامی ایران بر ژئوپلتیک جدید خاورمیانه

تأملاتی درباره بیانیه اخیر شبکه تروریستی القاعده علیه داعش

تأملی بر ماهیت گروهک تروریستی ریگی

تأملی غیر غربی در افراطی گری و خشونت ورزی به نام دین

تأويل در قرآن و «تأويل قرآن»

تأويل در قرآن و «تأويل قرآن»

تأویل

تاثیرات سید قطب بر گروهک های جهادی تکفیری

تاريخچه فرقه وهابيه و عقايد ايشان

تاریخ وهابیت

تبار شناسی سلفیه سروری از ابن تیمیه تا سید قطب

تبارشناسی مبانی معرفت شناختی و انسان شناختی اسلام سلفی - تکفیری

تبرک (لمس و تقبیل) از نگاه اهل سنت

تبرک و استشفا به آثار اولیا

تجاوز نیروهای اتحاد جماهیر شوروی به افغانستان سر برآوردن القاعده

تحرک‌پذیری سلفیت جهادی در آسیای غربی و امنیت عمومی جمهوری اسلامی ایران

تحقیقی درباره رابطه ذهبی و ابن‌تیمیه

تحليلى بر هويت جديد تروريست‏هاى تكفيرى در خاورميانه ...

تحلیل کنش های خشونت‌بار داعش از چشم انداز روان شناسی سیاسی‏

تحلیلی بر رویکرد‌های متناقض به اندیشه‌های سلفی- تکفیری سید قطب

تحلیلی بر هویت جدید تروریست‌های تکفیری در خاورمیانه

تحلیلی شرق‌شناسانه از جریان‌های تکفیری قدیم و جدید

تحول گفتمانی و بازتعریف نسل جدید القاعده در سوریه

تحولات اسلام سیاسی رادیکال

ترسیم نقشه راه جدید داعش

ترور، تروریسم و حقوق بشردوستانه

تروریسم از منظر بنیادگرایان اسلامی رادیکال و فقه سیاسی شیعه با نگاهی به عملیات استشهادی

تروریسم تکفیری داعش و محور مقاومت ضدصهیونیستی

تشبیه: مانند کردن خدا به مخلوقات

تضاد عقايد احناف با وهابيت درموضوع توسل

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت 2 (زندگى حقيقى همراه با عمل براى انبيا و اوليا در قبر)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت 4 (علم غيب)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت3 (توسل)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت5 (وهابيت و موضع اهل‏ سنت در قبال آن)

تضاد عقايد حنفيت با وهابیت 6 (وهابیت را بهتر بشناسیم)

تضادهای ایدئولوژیک؛ چرا داعش و القاعده متحد نشدند؟

تعدیل افراط گرایی دینی؛ براساس روش شناسی ائمّه(ع) در مواجهه با تفکر غالیان

تفاوت توسل با استغاثه مشرکین به بت ها

تفاوت میان جنبش‌های انقلابی و جریانات تکفیری و تروریستی

تقابل دیدگاه وهابیت تکفیری در حرمت تکفیر اهل قبله با آیات و روایات

تقابل فیزیکی وهابیت با تشیع

تقليد از ديدگاه سلفى‏هاى تكفيرى‏

تكفير از دیدگاه مذهب شيعه

تكفيريت در پاكستان و راه برون‏ رفت از آن‏

تمدن اسلامی و جریان‌های تکفیری

تناقضات ابن عبدالوهاب در مسئله تکفیر مسلمین

توحید از دیدگاه تشیع و وهابیت

توحید در مذاهب کلامی

توحید عبادی و شبهات وهابیت

توحید و شرک

توحید و شرک از دیدگاه استاد مطهری و سید قطب

توسل در سیره انبیا از دیدگاه اهل‌سنت

توسل در سیره پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله)

توسل و رابطه آن با توحید عبادی

توسل و شفاعت از نگاه دیوبندیه

توسل، شفاعت، استغاثه؛ رفع نزاع با تبیینی جدید

توسل، مرگ و شفاعت از دیدگاه تشیع و وهابیت

تکاپوی داعش برای بقای سرزمینی

تکفیر

تکفیر

تکفیر از دیدگاه ابن تیمیه

تکفیر از دیدگاه بزرگان دیوبند

تکفیر از دیدگاه سید قطب

تکفیر از دیدگاه قرآن

تکفیر از دیدگاه قرآن کریم

تکفیر از نگاه برخی ائمه مذاهب اهل سنت

تکفیر از نگاه برخی ائمه مذاهب اهل سنت

تکفیر از نگاه بزرگان اهل سنت

تکفیر از کدام قسم: کفر در مقابل ایمان یا کفر در مقابل اسلام

تکفیر اهل قبله

تکفیر اهل قبله در اندیشه علمای دیوبند

تکفیر تکفیریان خشونت تکفیری، در خدمت استعمار نوین

تکفیر در آیات و روایات

تکفیر در جهان اسلام

تکفیر در روایات نبوی (1)

تکفیر در روایات نبوی (2)

تکفیر در روایات نبوی (3)

تکفیر در روایات نبوی (4)

تکفیر و اقسام آن در نگاه شیعه

تکفیر گذشته، حال، آینده

تکفیری ها و تجاور از حدود جهاد

تکفیریها در انگلستان

تیشه داعش به ریشه‌های تاریخ ایران در موصل

جاهلیت در نگاه سلفیه جهادی و اثرات سوء آن بر جهان اسلام

جایگاه علمی و دینی مردم نجد در دوران محمد بن‌عبدالوهاب

جريانهاي جديد وهابيت از ديدگاه دکتر عصام العماد

جريان‏هاى تكفيرى و نقض حقوق زنان‏

جریان داعش و تحریف مفهوم جهاد

جریان شناسی اختلافات طالبان بر سر رهبری

جریان شناسی القاعده

جریان شناسی بنیادگرایی در جنبش های اسلامی

جریان شناسی وهابیت مصری

جریان شناسی گروهک تروریستی انصارالاسلام

جریان شناسی گروه‌های تکفیری جهادی در مصر

جریان شناسی سلفیگری

جریان های تکفیری عراق

جریانات افراطی و تکفیری در منطقه و راهکارهای مقابله با آنها با توجه به نقش خاورمیانه ای روسیه

جریانات تکفیری بناهای اسلامی (در عراق به عنوان نمونه)

جریان‌شناسی تکفیری در افغانستان

جریان‌شناسی گروه‌های تکفیری: ابعاد و پیامدها

جریان‌های تکفیری در عراق از ظهور وهابیت تا عصر حاضر

جریان‌های تکفیری فعال در پاکستان

جریان‌های تکفیری و خطرهای آن برای امت اسلامی و بشریت و عوامل شکل‌گیری آن

جریان‌های تکفیری، مهمترین خطر فراروی بیداری اسلامی

جشن و سرور در میلاد پیامبر گرامی از دیدگاه قرآن و سنت

جمعیت اخوان التوحید: شکل گیری و نقش آن در پیشرفت آل سعود

جنایات جریان‌های تکفیری در لبنان

جنبش اسلامی ترکستان شرقی؛ جهانی تهدید و نگرانی

جنبش شاه ولی­ الله در هند

جنبش های سیاسی معاصر در عربستان سعودی

جنبشهای اسلامی و خشونت در خاورمیانه

جنگ در شبه جزيره مروري بر شكل گيري وهابيت در عربستان

جهاد در اندیشه سید قطب

جهاد و مجاهد از نگاهی دیگر

جهاد و نظم بین‌الملل سلفیسم جهادی و تحول معنایی جهاد

جهادی‌های جدید کیستند؟

جهان از نگاه داعش

جهانى شدن و القاعده

جهانى شدن و ظهور هویت بنیادگرا در غرب آسیا

جوانان يهودی در صف داعش

حدیث منع نشستن و عبادت کردن در مقابر بررسی تطبیقی دیدگاه ابن‌تیمیه و مذاهب اربعه اهل سنت

حرمت تكفير اهل قبله در انديشه علماى اسلام

حرمت تکفیر اهل قبله در کتاب و سنت

حرمت تکفیر نزد پیشوایان چهارگانه اهل سنت

حرکت سلفیه

حزب التحریر ازبکستان

حزب التحریر در آسیای مرکزی

حقوق بشر و جریان‌های تکفیری

خاستگاه سلفی گری تکفیری

خاندان آل سعود و عربستان سعودی

خاورمیانه و جنگ های دینی

خشم به فرمان خرد، شرع و غریزه: تأملی در خشونت داعش از زاویه‌ای دیگر

خشونت تکفیری‌ها، توحشی چنگیزی در لباس اسلامی است

خشونت، ترور و افراط گرایی در قرآن

خط بطلان جولانی بر فانتزی‌های غرب در سوريه

خطر تکفیر برای جوامع اسلامی

خطر گروه‌های تکفیری علیه اسلام و مسلمانان

خلافت از دیدگاه سلفیه جهادی

خوارج، اولین گروه تکفیری در جهان اسلام (پیشینه جریان تکفیری خوارج) و پیامدها و نتایج سوء تکفیر و افراطی گری در جهان اسلام

خیانت های خلافت داعش به جامعه اسلامی

داعش خوب داعش بد

داعش در مسیر القاعده شدن

داعش و استفاده از گرافیک اطلاع‌رسان

داعش و عملکرد آن برای اهداف غرب و رژیم صهیونیستی

داعش پس از ناكامي در تأسيس دولت

داعش چگونه القاعده را زمین‌گیر کرد

داعش یاد آور خاطرات نسل اول وهابیت

داعش، القاعده؛ فرزند در مقابل پدرخوانده /بازخوانی روند شکل گیری القاعده در عراق و انشعاب درون سازمانی

داعش، قفقاز و واکنش روسیه

داعشی‌ها به نام جهاد سر می‌برند/ علت شکل‌گیری گروه‌های تکفیری

در آمدی بر مناسبات وهابیت و علم کلام

درنگی بر دیدگاه ابن‌تیمیه در مواجهه با مذاهب و بزرگان اسلام

درنگی در مبانی و آینده‌ خشونت به سبک رادیکالیسم تکفیری

درگذر تکفیر فکری و تکفیر جنایت‌کارانه

دشمن نزدیک و دور

دلایل و پیامدهای حمایت عربستان از گروه‌های اسلام‌گرای افراطی

دموکراسی

دو متن ماندگار: «هنر جنگ» و «درباره جنگ»

دگردیسی اسلام سیاسی در تونس

رابطه ولایت تکوینی و استغاثه به ارواح اولیای الاهی

رادیکالیسم اسلامی در جنوب شرق آسیا: جماعت اسلامی اندونزی

راهبرد آمریکا برای مبارزه با القاعده و داعش

راهبرد تکفیری و ضد وحدت عربستان سعودی در عرصه آموزش و رسانه

راهبردهای مدیریتی نبی اکرم(ص) در راستای تحکیم وحدت بین اقوام در صدر اسلام

راهبردهای مقابله با تهدیدات نرم جریان‌های تکفیری در جهان

ردّ نظر وهابیت از سوی اهل‌سنت در حرمت زیارت قبور

رفت و برگشت اسلام‌گرایی رادیکال از سوریه به شمال آفریقا

رقابتى براى هويت و شناسه‏

روش شناسی پیامبر(ص) در تقویت اتحاد مسلمانان و تعدیل افراط گرایی

روش قرآن در علاج و جلوگیری از پدیده تکفیر

روش های تبلیغی وهابیت

روش‌های برخورد محمد بن‌عبدالوهاب با مخالفان خود

روش‏هاى جهان اسلام براى فائق آمدن بر بحران تكفير

رویکرد دوگانه غرب در مواجهه با تروریسم؛ داعش سیاه، داعش سفید

ریشه های تاریخی و نحوه شکل گیری وهابیت

ریشه‌های تفکر داعش (١)

ریشه‌های تفکر داعش (٢)

ریشه‌های تفکر داعش (٣)

ریشه‌های تفکر داعش (٤)

ریشه‌های تفکر داعش (٥)

ریشه‌های تفکر داعش (٦)

زادگاه فکری اندیشه تکفیری در جامعه اسلامی

زمینه های تاریخی سلفیه

زمینه‌های ظهور و گسترش داعش در محیط امنیتی غرب آسیا

زمینه‏ های گفتمانی تعامل داعش در قبال اسرائیل و مسئله فلسطین

زیارت از دیدگاه احادیث اهل سنت

زیارت از دیدگاه احادیث اهل سنت

زیارت قبور از نگاه مذاهب اسلامی

سابقه سیاه وهابیت در تخریب آثار اسلامی

ساختار تشکیلاتی جدید داعش؛ نسل دوم فرماندهان دولت خلافت

سازمان کنفرانس اسلامی و نقش آن در گسترش وهابیت

سازوکار نیروگیری و نحوه عمل جریانهای تکفیری در گفت‌وگو با دکتر فیرحی

سب الصحابه

سرنوشت مدعیان خلافت در انتظار داعش

سرچشمه اندیشه وهابیت

سرچشمه های فکری القاعده

سفر وهابیت به مصر

سلفى‏گرى در تونس و آينده پيش رو

سلفيان

سلفيان

سلفی ها، روند نوگرایی که به افراط گرایی رسید

سلفی گرایی جهادی-تکفیری و آینده ثبات سیاسی در منطقه خاورمیانه

سلفی گری

سلفی گری در مصر و دوره جدید

سلفیت و جنبه های شبهه آمیز آن در مذاهب اربعه

سلفیه

سلفیه جهادی در شبه جزیره؛ بررسی رویکرد و عملکرد القاعده شبه جزیره

سلفیه درباری

سلفیه و تقریب

سلفیه و جنبش‌های اسلامی ـ دیوبندیه

سلفی‌گرایی متحرک: چالش امنیتی بدون مرز

سلفی‌گری افراطی در قفقاز شمالی؛ با تاکید بر مولفه‌های تاریخی، فرهنگی و سیاسی

سلفی‌گری و تکفیر در تونس میان گفتمان النهضة و دیگر گفتمان‌های بومی

سلفی‏گری در عراق و تأثیر آن بر جمهوری اسلامی ‏ایران

سماع موتی و تقابل دیدگاه وهابیان با بزرگان خود

سماع موتی و رابطه آن با توسل به ارواح اولیای الهی

سماع موتی و رابطه آن با توسل به ارواح اولیای الهی

سنت‏ گرایی و نقد اسلام‏ گرایی سلفی

سنّت پیامبر و تکفیر مسلمانان

سونامی تکفیری در جهان بشری

سپاه صحابه و لشکر جهنگوی نماینده افکار افراطی سلفی‌گری

سیر تاریخی ظاهرنگری در آیات صفات

سیر تطور هیئت‌‏های شرعی داعش

سیر مطالعاتی نقد اندیشه تکفیر (جهادی تکفیری)

سیر مطالعاتی نقد اندیشه تکفیر (وهابیت تکمیلی)

سیر مطالعاتی نقد اندیشه تکفیر (وهابیت مقدماتی)

شباهت وهابی ها با خوارج

شباهتهای فکری خوارج عصر علوی و داعشیهای امروز

شبکه سلول هاي تروريستي داعش در آسياي مرکزي

شخصیت شناسی ابوبكر بغدادی

شدّ رحال برای زیارت قبر نبی اکرم ص از منظر دیوبندیه و ابن‌تیمیه

شناسایی و تأمین منابع مالی داعش

شکاف شیعی – سنی در اسلام سیاسی و پیامدهای آن برای جمهوری اسلامی

شکاف‌‌‌های درونی داعش؛ نزاع دو نسل القاعده

شگرد ابن تیمیه در انکار فضائل امام امیرالمؤمنین (علیه السلام)

شیوه‌های وهابیت در مخالفت با اهل سنت

صحیحین و نفی تکفیر

صنعانی؛ سلفی تکفیری یا سلفی میانه‌رو

طالبان در عصر داعش: آینده سلفی گری تکفیری در همسایگان شرقی ایران

طالبان و سپاه صحابه فرزندان وهابیت

طالبان؛ دین و حکومت

ظهور داعش در شبه‌ قاره

ظهور داعش؛ پایانی بر نظم جهانی

ظهور و افول القاعده در عراق

عبادت

عبادت در اندیشه شیعه و وهابیت

عبور از «خاورمیانه جدید»

عربستان در عرصه تبلیغات

عربستان معمار جنایت و مکافات

عربستان و وهابیت در آفریقا

عزاداری بدعت یا سنت

عقائد تکفیر و نقش مسلمانان

عقل از دیدگاه سلفیه

عقل از منظر وهابیان

علل شکل گیری تکفیری‌ها از دیدگاه جغرافیای سیاسی

علل شکل گیری جریان‌های تکفیری در افغانستان و شبه قاره هند

علل گسترش دعوت محمد بن‌عبدالوهاب

علمای شافعی و ابن‌تیمیه

عملکرد وحشیانه ی فرقه ی وهابیت و خاندان آل سعود

عوامل روانی تکفیر

عوامل ظهور جریان‌های تکفیری در جهان اسلام/ تبارشناسی گروه‌های افراطی

عوامل مؤثر در تبلیغ وهابیّت(1)

عوامل مؤثر در تبلیغ وهابیّت(2)

فتنه تكفير

فتنه و هابیت

فرا واقعیت بنا العابد!

فضای مجازی (سایبری) و شبکه‌های ماهواره‌ای جریان‌های تکفیری

فعالیت وهابیت در جهان

فقه تکفیر میان برهان شرعی و فقه خودساخته

فهرستواره پایان‌نامه‌های حوزوی-دانشگاهی در موضوع سلفی‌گری و نقد وهابیت

فواید توسل به ارواح پیامبران و اولیای الهی

قبیله انحراف

قبیله بدعت

قبیله خشونت

قتل عام حجاج یمنی توسط وهابیان

قتل و تکفیر در آیات قرآن (1)

قرآن و همگرایی بین مذاهب اسلامی

قرآن کریم و همزیستی مسالمت‌آمیز در جامعه بشری

لشگر جهنگوی

لیست حامیان مالی گروه های تروریستی همسو با القاعده در 31 کشور جهان

مانیفست توحش در فقه داعش

ماهیت دینی ـ سیاسی گروه طالبان

مبانى كلامى «القاعده» در تكفير و كشتار مسلمانان‏

مباني اعتقادی داعش

مبانی اعتقادی جریانهای تکفیری و مقایسه ی آن با آرای دیگر مذاهب

مبانی اعتقادی محمد ابن عبدالوهاب

مبانی جهادگرایی تکفیری در اهل سنت و نقد آن

مبانی فکری ابن تیمیه

مبانی مذهبی و قومی طالبان

مبانی و مفاهیم اسلام سیاسی القاعده

مبانی کلامی «القاعده» در تکفیر و کشتار مسلمانان

متافیزیک خشونت داعشی؛ سه مفهوم نکایه، توحش و تمکین

متغيرهاى منطقه ‏اى و بين‏ المللى و علل داخلى ورود داعش به عراق‏

متن قطعنامه شورای امنیت درباره گروه تروریستی داعش

محمد بن عبدالوهاب و مخالفان نجدی معاصر او

مخالفت دیوبندیان با دعوت محمد بن عبدالوهاب

مخالفت وهابیان با عقاید اهل سنت

مخالفت وهابیان با عقاید اهل سنت

مراتب و متعلقات ایمان

مرز بین تروریسم و جهاد در اسلام

مروری بر افکار وهابیت و جایگاه آن در جهان باورهای فطرت ستیز

مسئله توسل به اموات با نگاهی به آیه 22 سوره مبارکه فاطر

مشکلات پیش روی عراق پساداعش

معرفی و بررسی شیوه‌های مقابله با تکفیر در جهان اسلام و آثار آن

معناشناسى عبادت در نظام تعاليم وحى و دفع اتهام كفر و شرك از مسلمين‏

معیار توحید شرک از دیدگاه شهید مطهری و سید قطب

معیارهای توسل از دیدگاه وهابیت

مفهوم دولت در گفتمان داعش؛ دولت سلفی داعش؛ تحقق ناکام یک نظریه آلترناتیو

مفهوم شناسی جنبش های اسلامی معاصر

مفهوم شناسی خودکشی یا انتحار

مفهوم شناسی سلف، سلفی گری و سلفی

مفهوم شناسی سَلَفیه و سَلَفی­گری

مفهوم عبادت از دیدگاه ابن‌تیمیه

مفهوم و مراحل شرک

مقايسه انديشه‏ و رفتار جبهه النصره و داعش

مقایسه دیدگاه وهابیت و اخوان المسلمین در زمینه حکومت

موافقين و مخالفين خلافت داعش

موانع تکفیر با تأکید بر مسئله جهل از دیدگاه ابن‌تیمیه

موضع انتقادی اندیشه‌وران اهل سنت در برابر جریان‌های تکفیری

موضع ‌گيري‌ علماي‌ جهان‌ اسلام‌ درباره‌ تشيع‌

مکتب تکفیر بر خلاف عقل، نص و صریح قرآن است

نئوتروریسم با تأکید بر تروریسم مذهبی

ناتوانی حکومت ها و رشد سلفیسم در غرب افریقا

نخستین آشنایی مسلمانان شبه‌قاره هند با اندیشه وهّابیت

ندای غیراللّه از ديدگاه علمای دیوبندیه

نظری بر تاریخ وهابیت

نفی خشونت از منظر قرآن و سنت

نقد استدلال تکفیری ها وداعشی ها براولویت کشتن مسلمانان

نقد برداشت‌های تکفیری‌ها از آیات جهاد

نقد تفسیر وهابیون از آیات «من دون الله»

نقد دیدگاه سلفیه درباره مجاز در قرآن

نقد دیدگاه وهابیت در مسئله تبرک با تکیه بر نظر علمای معاصر وهابی

نقد دیدگاه وهابیت درباره عبادت با نظر به سجده برادران یوسف

نقد قرآنی مبانی وهابیت در حوزه ی جهاد

نقد و بررسی اندیشه‌های دهلوی

نقد و بررسی تکفیر از دیدگاه سلفی وهابی و سلفی جهادی

نقد و بررسی حکم بغیر ما انزل الله

نقد و بررسی دار الاسلام از نظر سلفیه تکفیری

نقد و بررسی دشمن نزدیک و دور(عدو قریب و بعید)

نقد و بررسی روش های جدلی ابن تیمیه در «منهاج السنه»

نقد و بررسی مبانی جهادگرایی تکفیری ها

نقد و بررسی مهم‌ترین ادله جریاهای تکفیری در تکفیر شیعه

نقدي بر كتاب «التبرك المشروع و التبرك الممنوع»

نقدی بر خلافت ابوبکر بغدادی

نقدی برعقاید وهابیت (توسل، شفاعت)

نقش جریان های سلفی در سوریه و فلسطین در مصاحبه با شیخ عبدالله کتمتو

نقش داعش در شکل‌گیری معادلات جدید در خاورمیانه

نقش قدرت‌های بین‌المللی در رشد و گسترش جریان‌های تکفیری

نقش وهابیت در اوگاندا

نقش وهابیت در تانزانیا

نقش وهابیت در کنیا

نقش گروه‌های تکفیری در تغییر نقشه منطقه

نگاه داعش به مهدویت

نگاه هند به گروه‌های شبه نظامی پاکستان

نگاهی اجمالی به منهج درسی مدارس ابتدایی داعش

نگاهی بر وهابیت

نگاهی به تشکیلات سازمانی داعش

نگاهی به رشد تکفیری‌ها در تونس

نگاهی به عقبه تکفیر و دیدگاه های آن

نگاهی به عملکرد داعش از منظر کتاب تروریسم جهانی و رسانه های جدید

نگاهی کوتاه به جریان رسانه‏ ای گروه داعش

نگرشی به ظرفیت‌های تقریبی الازهـر

هجوم وهابیان به مدینه منوّره

همگرايي استراتژيك؛ اتحاد سلفي‌هاي عربستان، هند و مصر

واقعه 11 سپتامبر ؛ سرآغاز شکل گیری بزرگترین گروههای تروریستی

واكاوى رابطه ميان نفاق و تكفير

واکاوی جایگاه تروریسم بنیادگرا در راهبرد خاورمیانه ای غرب

واکاوی ریشه‌های پدیده بنیادگرایی در خاورمیانه؛ مطالعه موردی جهانی شدن

وضعیت القاعده پس از ظهور داعش

وضعیت سیاسی داعش در قاره سیاه

وضعیت فعلی و آینده کشورهای شمال آفریقا (تاکید بر کشورهای مصر، تونس و لیبی)

وهابيت از نگاهي ديگر

وهابیان و برگزاری مراسم جشن وشادی

وهابیان و تحریف قرآن کریم

وهابیان و توحید در اسما و صفات

وهابیان و توحید ربوبی

وهابیت تکفیری (دوره ی معاصر)

وهابیت در آیینه تاریخ

وهابیت منطق تزویر و تکفیر

وهابیت و تحریف میراث‌های علمی

وهابیت و تخریب قبور

وهابیت و توحید الوهی (عبادی)

وهابیت و توحید ربوبی (1)

وهابیت و توحید ربوبی (2)

وهابیت و تکفیر شیعه

وهابیت و سماع موتی

وهابیت و موضع اهل سنت در قبال آن

وهابیت، سلفیت و اسلام‌گرایی؛ دشمن کیست؟

وهابیت، مکتب تشبیه

پاسخ به شبهات جهاد

پاسخ به مهم‌ترین شبهات وهابیت (توسل، شفاعت، تبرک، زیارت قبور)

پاسخی به شبهه ابن تیمیه در استمرار عزاداری برای امام حسین علیه السلام

پاکستان و «نبرد جهانی علیه تروریسم»

پاکستان و بنیادگرایی اسلامی

پرسمان؛ آیا تبرک جایز است؟

پيشينه و جايگاه جريان هاي سلفي

پژوهشی درباره حدیث «اللهم لا تجعل قبری وثناً یعبد»

پیام مهم ترور سرکرده جیش الاسلام

پیشینه و کارنامه وهابیت (1)- وهابیت و تفرقه

پیشینه و کارنامه وهابیت (2)- شکل گیری وهابیت

پیشینه و کارنامه وهابیت (3)-عقاید و عملکرد

چالش امنیتی تروریسم تکفیری علیه ایران

چالش های همگرایی جهان اسلام در تأسیس تمدن اسلامی

چرخش خلافت داعشی؛ از خلافت حقیقی تا خلافت مجازی

چرخش خلافت داعشی؛ از خلافت حقیقی تا خلافت مجازی

چقدر با تروریست‌های دنیا آشنا هستید؟

چه کسی تجددخواهی اسلامی را هدایت می‌کند؟

چگونگی پیدایش تکفیر و خارجی‌گری

چیستی و چرایی شکل گیری جریان‌های تکفیری

کابوس جدید آل‌سعود؛ آنچه همه باید درباره جنبش 15 سپتامبر در عربستان بدانند

کارنامه وهابیت؛ دوره تأسیس

کارنامه وهابیت؛ دوره تثبیت

کتاب شناسی تکفیر

کفر در مقابل ایمان یا اسلام

کفر و تکفیر در قرآن کریم و سوء برداشت از آن

کفر و جهاد از منظر حزب التحریر

کلام سیاسی و حیات سلولی تروریسم تکفیری

کودتا در داعش

کویت و وهابیت در آفریقا

گرایش های فکری سلفیه در جهان امروز

گزارش کتاب «سيف الجبار المسلول على أعداء الأبرار» اثر شاه فضل رسول قادری

گزارش کتاب جذور داعش قراءة فی تراث الوهابیة و علماء السعودیة

گزارشی از برخی فتاوای وهابیت

گزارشی از کتاب مصباح الأنام و جلاء الظلام

گفتمان اسلام سلفی و جهانی‏ شدن امنیت خاورمیانه

گفتگو با مأمون رحمه روحانی دمشقی درباره تکفیریها

گفت‌وگوی مشروح فارس با حجت‌الاسلام مهدی فرمانیان

گونه ‏شناسی فکری جنبش‏های اسلامی معاصر

گونه‏ شناسی فکری جنبش‏های اسلامی معاصر و پیامدهای سیاسی امنیتی آن در جهان اسلام