اطلس > شخصیت ها > ضد تکفیری > حسن فرحان مالکی

حسن فرحان مالکی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۶/۱۵ تعداد بازدید: 446

حسن بن فرحان خالدی حسن زغلی مالکی، معروف به حسن فرحان مالکی، اندیشمند و کارشناس تاریخ، سال 1390ق در منطقه بنی مالک عربستان متولد شد. پس از گذراندن مقاطع ابتدایی و متوسطه به ریاض رفت و در دانشگاه محمد بن سعود مشغول به تحصیل شد؛ سال 1412ق موفق به دریافت لیسانس از دانشکده دعوت و اعلام این دانشگاه شد. زمانی که در ریاض بود در دروس عالمان وهابی حاضر می شد.حسن فرحان کارهای زیادی را تجربه کرد از آن جمله می توان به تدریس، مدیریت سایت، کار در تلویزیون، عضوِ محققِ موسوعه تاریخ تعلیم و عضوِ محققِ موسوعه اسبار اشاره کرد.

حسن فرحان به نگارش مقاله در مجلات و روزنامه ها پرداخت. مجله یمامه، مجله الرشق، روزنامه الیوم، الریاض، البلاد تنها بخشی از مجلات و روزنامه هایی است مقالات حسن فرحان را منتشر کرده اند.

آراء و نظرات حسن فرحان مالکی در عربستان پر مناقشه و بحث برانگیز بوده و همواره با مخالفتها و ردیه های از سوی عالمان سعودی همراه بوده است لکن حسن فرحان ضمن استقبال از ردیه های منطقی و علمی، همچنان بر آراء خود پایبند بوده و تاکید می ورزد.

حسن فرحان معتقد است مساله عدالت صحابه، به طور مطلق صحیح نیست شواهد تاریخی فراوانی در دست است که برخی از صخابه عادل نبوده اند. ادله قرآنی مورد استدلال قائلان به عدالت همه صحابه، مفید عموم و کلیت نیست بلکه تنها شامل برخی از صحابه می شود. او معتقد است معاویه از جمله صحابه خطا کار بوده و خط معاویه و اموی اسلام را به انحراف کشاندند.

این دست از مباحث حسن فرحان موجب سرازیز شدن برچسبهای مختلفی بر وی شد برخی او را زیدی، برخی شیعی، و برخی قرانی خوانده اند.

17 اکتبر 2014م حسن فرحان بدون بیان اتهام و دلیل، از سوی حکومت سعودی، برای سومین بار بازداشت شد اين بازداشت به مدت 70 روز طول کشید؛ حسن فرحان پس از آزادی، در بیانیه ای اعلام کرد مسائل فکری دلیل این بازداشت بوده است و در این مدت بداخلاقی صورت نگرفته است گروهی از بازپرسان همواره به در باب مسائل فکری از وی استنطاق کرده و او را متهم به توهین به آیین وهابیت، ابن تیمیه، معاویه دانسته اند.[1] لكن حسن فرحان از عقاید و آراء خود دفاع کرده است.

در روزهای بی خبری از حسن فرحان، فرزند ارشد وی عباس حسن فرحان، پس از ملاقات وی بیانیه ای که حاوی مطالب و نکاتی مهم صادر کرد؛ پدر من معارض سیاسی نیست، عضو هیچ گروه سیاسی یا مذهبی معارض نیست، سعایت های افراطی ها موجب بازداشت پدر من شده است.

حسن فرحان اهل قلم است و تا کنون کتب و رسائل متعدد و بحث برانگیزی را منتشر ساخته است از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 1. ۱. حریة الاعتقاد فی القرآن الكریم والسنة النبویة
 2. ۲. داعیة ولیس نبیاً:  حسن فرحان در این کتاب به دنبال تبیین خطاهای فکری محمد بن عبدالوهاب است. البته ادبیات حسن فرحان بسیار آرام و به دور از تندی است. او ضمن احترام به محمد بن عبدالوهاب به عنوان یک عالم و مبلغ معتقد است امروز برخی درباره محمد بن عبدالوهاب راه افراط را رفته اند و او را فراتر از جایگاه واقعی اش قرار داده اند. بر همین اساس نام کتاب را مبلغ نه پیامبر قرار داده است.
 3. ۳. نحو إنقاذ التاریخ الإسلامی
 4. ۴. قراءة فی كتب العقائد : حسن فرحان در این کتاب به نقد و بررسی تاریخی حنابله می پردازد. 
 5. ۵. حسن الإجابة فی عقیدة الإمساك عما شجر بین الصحابة
 6. ۶. رواة الحدیث
 7. ۷. قراءة فی كتاب التوحید
 8. ۸. حدیث : معاویة فرعون هذه الأمة
 9. ۹. بحث فی إسلام معاویة بن أبی سفیان
 10. ۱۰. حدیث : إذا رأیتم معاویة على منبری فأقتلوه
 11. ۱۱. حدیث الدبیلة
 12. ۱۲. هل مات معاویة على دین الإسلام؟
 13. ۱۳. نقض رأی ابن تیمیة فی إسلام معاویة
 14. ۱۴. بیعة علی بن أبی طالب فی ضوء الروایات الصحیحة (مشترك) - الطبعة الأولى عام 1417 هـ والثانیة عام 1418 هـ ویقع الكتاب فی 342 صفحة من القطع الكبیر.
 15. ۱۵. سلسلة نحو إنقاذ التاریخ الإسلامی (3) - الصحبة والصحابة بین الإطلاق اللغوی والتخصیص الشرعی، الطبعة الأولى 1422 هـ.
 16. ۱۶. سلسلة مع المعاصرین (1) مع الشیخ عبد الله السعد، الطبعة الأولى عام 1422 هـ.
 17. ۱۷. سلسلة مع المعاصرین (2) مع سلیمان العلوان فی معاویة بن أبی سفیان .
 18. ۱۸. سلسلة مع المعاصرین (3) مع الدكتور سلیمان العودة - تحت الطبع.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

[1] . http://almaliky.org/news.php?action=view&id=992

برگرفته از پایگاه پژوهشی تخصصی وهابیت شناسی.

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

شیخ محمود محمد شلتوت

آیت الله ناصر مکارم شیرازی

علامه سید محسن امین

آیت الله نجم الدین طبسی

آیت الله سید کمال حیدری

صائب عبد الحميد

آیت الله جعفر سبحانی

محمد عابد سندی انصاری

محمد المسعری

عثمان بن سند بصری نقشبندی

محمد انور شاه کشمیری

خلیل احمد سهارنپوری

محمد بن علوی المالکی

سمهودی

محمود سعید ممدوح

عمر عبدالله کامل

علی بن عبدالکافی سبکی

رمضان البوطی

حسن سقاف

احمد زینی دحلان

سلیمان بن عبد الوهاب

محمد عبده یمانی

احمد بن محمد بن صدیق حسنی غماری

سید احمد زینی دحلان

شيخ محمد زكي إبراهيم

محمد زاهد الکوثری

حسن فرحان مالکی

عبدالله تلیدی

محمد راتب نابلسی

محمد طاهر کردی

محمد سقاف

عیسی بن مانع حمیری

عبدالله هرری

ابوبکر عدنی بن علی مشهور

عبدالعزيز عرفة السليمانی

حبيب علي جفری

سعید عبداللطیف فودة