اطلس > شخصیت ها > ضد تکفیری > عبدالله تلیدی

عبدالله تلیدی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۶/۱۵ تعداد بازدید: 184

عبدالله بن عبدالباقر بن محمد التلیدی، معروف به عبدالله تلیدی، محدث، عالم اهل سنت و از جمله سادات حسنی در یکشنبه 15 شعبان سال 1347ق در قبيله بنی جرفط، روستای صاف از توابع تطوان در مغرب متولد شد. تحصیل را از همان کودکی آغاز کرد. در کودکی قرآن را حفظ کرد. مدت 8 سال در مساجد طنجه در نهایت تلاش و کوشش درس خواند، و در دروس سید حسن لمتونی، سید محمد سکیرج، سید محمد ساحلی وسینی، عبدالله بن عبدالصادق، سید عبدالحفیظ، سید عبدالعزیز غماری، سید عبدالحی غماری و سید محمد زمزمی بن صدیق  دروس فقه، تفسیر، حدیث، ادبیات و بلاغت را آموخت. او مدتی ملازمِ احمد بن صدیق غماری بود. از بسیاری از عالمان بزرگ اهل سنت زمان خویش، اجازه روایت حدیث دریافت کرد.او مسجدی داشت که مدت 25 سال در آن به تدریس و خطابه پرداخت.

شیخ عبدالله تلیدی به دعوت عالمان اهل سنت به کشورهای مختلفی همچون مغرب، عراق، کویت، لیبی و الجزائر سفر کرده و دورهای علمی و درسی برقرار نموده و تدریس کرده است. 

شیخ عبدالله تلیدی شرح حال خود را نوشته و جهت انتشار  در کتاب نثر الجواهر و الدرر به شیخ یوسف مرعشلی داده است. او در بخشی از این نوشته درباره خودش گفته است: ((سلفی العقیدة، و یدین لله فی الفروع بمذهب اهل الحدیث، مع احترام باقی الائمة و العلماء و یوالی الصوفیة المخلصین و ینتمی الیهم و یدعوا الی الاقتداء بهم و الانخراط فی طریقهم و یتبرأ من الادعیاء منهم الکذابین النصابین.      من سلفی العقیده هستم در مسائل فقهی نیز تابع مذهب اهل حدیث هستم؛ البته به پیشوایان و علماء مذاهب احترام می گذارم و به صوفیان مخلص علاقه مندم، به آنها تمایل دارم، مردم را به پیروی از آنها فرا میخوانم اما از مدعیان دروغین فحاش تبری می جویم.)) نثر الجواهر و الدرر، ص1878.

تلیدی اهل قلم است و کتب متعددی از وی منتشر ششده است برخی از این کتب در رد بر آیین وهابیت نوشته شده است که کتاب "قمع الاغبیاء باستحباب شد الرحال لزیارة الاولیاء" از آن جمله است. این کتاب در سال 1383ق در تطوان منتشر شده است.

عبدالله تلیدی اکنون در قید حیات است و به تدریس اشتغال دارد. او در بسیاری از دروس و خطابه هایش به تنویر و رد باورهای وهابیان پرداخته است.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

برگرفته از کتاب نثر الجواهر والدرر في علماء القرن الرابع عشر، ص 1876 -1877-1878-1879

عبدالله التلیدی العلامة المربی و المحدث الاثری، حسین اشبوکی،

برگرفته از پایگاه پژوهشی تخصصی وهابیت شناسی.

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

شیخ محمود محمد شلتوت

آیت الله ناصر مکارم شیرازی

علامه سید محسن امین

آیت الله نجم الدین طبسی

آیت الله سید کمال حیدری

صائب عبد الحميد

آیت الله جعفر سبحانی

محمد عابد سندی انصاری

محمد المسعری

عثمان بن سند بصری نقشبندی

محمد انور شاه کشمیری

خلیل احمد سهارنپوری

محمد بن علوی المالکی

سمهودی

محمود سعید ممدوح

عمر عبدالله کامل

علی بن عبدالکافی سبکی

رمضان البوطی

حسن سقاف

احمد زینی دحلان

سلیمان بن عبد الوهاب

محمد عبده یمانی

احمد بن محمد بن صدیق حسنی غماری

سید احمد زینی دحلان

شيخ محمد زكي إبراهيم

محمد زاهد الکوثری

حسن فرحان مالکی

عبدالله تلیدی

محمد راتب نابلسی

محمد طاهر کردی

محمد سقاف

عیسی بن مانع حمیری

عبدالله هرری

ابوبکر عدنی بن علی مشهور

عبدالعزيز عرفة السليمانی

حبيب علي جفری

سعید عبداللطیف فودة