اطلس > مفاهیم و مبانی > نقد و بررسی دیدگاه سلفی جهاد درباره رومیه

نقد و بررسی دیدگاه سلفی جهاد درباره رومیه

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۶/۱۳ تعداد بازدید: 1209

رومیهواژه رومیه از روایات آخرالزمانی برداشت شده است که در بردارنده معنای صلح و جنگ، مسلمانان با رومیان است. شهر رومیه اولین شهر نصرانیان است. گروه های تکفیری با تمسک به روایاتی که سندا و دلالتا اشکال دارد، مدعی هستند، آن گروه مسلمانی که با روم متّحد شده و دشمن مشترک را شکست داده و سپس با نقض عهد رومی‎ها آنها را نیز شکست خواهند داد.واژه رومیه از روایات آخرالزمانی برداشت شده است که در بردارنده معنای صلح و جنگ، مسلمانان با رومیان است. شهر رومیه اولین شهر نصرانیان است[1]. گروه های تکفیری با تمسک به روایاتی که سندا و دلالتا اشکال دارد، مدعی هستند، آن گروه مسلمانی که با روم متّحد شده و دشمن مشترک را شکست داده و سپس با نقض عهد رومی‎ها آنها را نیز شکست خواهند داد، داعش تکفیری است که مشغول کشتن مسلمانان هست لذا باید از آنها حمایت کرد. آنان معتقدند که آمریکا و اروپا همان رومیهای هستند که در روایت به آن اشاره شده است و مسلمانان کشور ایران و هم پیمانانشان(روسیه و چین)، همان دشمن مشترکی است که با اتحاد رومیان از بین خواهند رفت. در حالی که چنین ادعای بی‎اساس است زیرا امروز گروه‎های تکفیری براساس انحراف در مساله «دشمن نزدیک» به جای جهاد علیه استکبار، در حال کشتن مسلمانان هستند.

استدلال تکفیرها

پیامبرخدا9 فرمودند: با روم صلح امنی خواهید کرد، تا اینکه شما و آنها با دشمنی که از پشت سر آنها (آمده اند) میجنگید، پس پیروز میشوید و غنیمت میگیرید و بر میگردید تا اینکه به دشت وسیع سرسبز که در آن خاک جمع شده است وارد میشوید، پس مردی از رومیان میگوید: صلیب غلبه یافت، و گوینده‌های از مسلمین میگوید، بلکه خداوند غلبه یافت. پس مسلمانی به سوی صلیب رومیان هجوم برده و آن را پایین میاندازد؛ رومیان به سویش هجوم برده و او را به قتل میرسانند، در پی این اتفاق مسلمانان با رومیان میجنگند، پس خداوند آن گروه از مسلمانان را با شهادت تکریم میکند. پس رومیان به صاحب روم میگویند: تو را از عرب کفایت میکنیم، پس برای ملحمه (اجتماع بزرگ برای جنگ) با حضور هشتاد پرچم که در زیر هر پرچم دوازده هزار نفر است، جمع شده و خواهند آمد[2].

گروه‌های تکفیری با استناد به این روایت می‎گویند آن دسته از مسلمانانی که با روم صلح کرده و دشمن مشترک را از بین می‎برند و خود در جنگ با رومیان به شهادت می رسند، گروه تکفیری داعش است که باید از آنها حمایت شود. لذا مولف «نشانۀ خلافت بغدادی» ذیل روایت مذکور می‎گوید باید راه راست را طی نموده و با طایفۀ منصوره برای نصرت دین همگام شویم[3]. این تکفیری، روایتی را از بخاری نقل می کند که پیامبرخدا9 از شش امر در آستان ظهور خبر داده است که صلح میان مسلمانان و رومیها از جمله آنان است اما رومیان خیانت کرده و با هشتاد پرچم که زیر هر کدام دوازده هزار نفر وجود دارد، به مسلمانان حمله میکنند[4]. وی با استناد به این روایت مدعی می شود که جنگ امروز بین دولت خلافت اسلامی با روم (آمریکا و اروپا) و همپیمان‎هایش، همان جنگ قبل از هُدنه و صلح آمن می‎باشد[5]. وی در ادعای دیگر خیانت و اجتماع بزرگ رومیان را مقدمه جنگ علیه مسلمانان در دابق دانسته است[6].

مولف کتاب نشانهای خلافت بغدادی می‎گوید: دشمن مشترکی که با صلح رومیان و مسلمانان از بین می‌رود کشور ایران و همدستانش یعنی چین و روسیه است[7]. وی برای اثبات سخن خود به روایت نافع استناد می‌کند. نافع بن عتبة می‎گوید: از پیامبرخدا شنیدم که فرمود: شما با شبه جزیرۀ عربستان می‌جنگید و خدا آن را فتح مینماید. سپس با فارس(ایران) می‌جنگید و آن را نیز خدا فتح میکند؛ بعد از آن، با روم می‌جنگید و خدای سبحان آن را نیز فتح خواهد کرد. سرانجام، با دجال وارد کار زار خواهید شد که خداوند متعال به شما پیروزی، عنایت میکند[8]. در برخی روایات[9] فارس به عنوان دشمن مشترک روم و مسلمانان معرفی شده است. وی می‌نویسد: هر چند این روایت ضعیف است اما چون مؤید روایت صحیح مسلم است، معنایش صحیح است[10].  

نقد و بررسی

آنچه موجب دشواری بررسی روایات آخرالزمانی، انگیزه حاکمان اسلامی برای جعل روایات آخرالزمانی است که همین امر موجب اشکال جدی به سند اکثر این روایات شده است. زیرا علاوه بر ضعف راویان، سند این روایات مرسل و منقطع بوده و به معصوم نمی‌رسد. بنابراین بدون تحقیق عالمانه، نوشتن در این موضوعات، مشکل خواهد بود. به نظر می‌رسد مولف «نشانه‎های‎خلافت‎بغدادی» که نام مستعار به خود داده است، دچار همین مشکل شده است؛ با تتبع و دقت در روایات، نقض سخنان مولف آشکار خواهد شد.

در ابتدا باید به این نکته توجه شود که مؤلف«نشانه‎های‎خلافت‎بغدادی»، در ادعای گفت: امروز گروه تکفیری داعش طایفه منصوره است که با رومیان (آمریکا و اروپا) در حال جنگ است[11] در حالی که این ادعای از سه جهت مورد اشکال است؛ اول اینکه چه کسی گفته است که گروه تکفیری، طایفه منصوره است! و ثانیا با چه منطقی مراد از رومیان را آمریکا و اروپا تصور کرده است؟ و بر اساس چه رفتاری و منبعی ادعا می کنید که داعش در حال جنگ با رومیان است! و حال آنکه داعش در حال کشتار مسلمانان و تخریب شهرهای اسلامی است! و همین رفتار غیردینی و خوارج گونه، برای اثبات اینکه طایفه منصوره نیست، بس است.

وی در ادعای دیگری با تمسک به روایتی[12] می‎گوید: مسلمانان کشور ایران را دشمن مشترک روم و مسلمانان تصور کرده است در حالی که اولا این روایت موارد نقض زیادی دارد زیرا در روایتی[13] که آلبانی[14] آن را صحیح دانسته است، نامی از فتح فارس وجود ندارد بلکه در این روایت پیامبرخدا9 تنها به فتح رومیان و غلبه بر دجال به دست مردم جزیره العرب دلالت دارد. همچنین در نقلی عبدالله بن عمرو می‎گوید: ملاحم پنج مورد است که دو مورد آن اتفاق افتاده است اما سه مورد باقی مانده که عبارت است از: انتقام از ترکها در جزیره، درگیری و جنگ در اعماق و درگیری با دجال [15] و اسمی از فارس و ایران در این روایات نیست.

بلکه برعکس در روایات از قوم فارس تمجید شده است. در روایتی دارد که اعراب شکست خورده و فارس‌ها با مذمت کردن اعراب به اذن الهی، پیروزی را به دست خواهند آورد. عبدالله بن عمرو می‎گوید: بعد از شدت جنگ بین رومیان و اعراب (همان روزی که ابوهریره گفت وای بر اعراب از شری که نزدیک است) رومیان ندا می‎کنند مادامی که دست از دشمنی برندارید با شما مبارزه خواهیم کرد. اما مسلمانان غیر عرب، می‎گویند پناه بر خدا اگر بعد از مسلمان شدن به کفر برگردیم و خداوند به آنها پیروزی عنایت می‎کند[16].

همچنین در روایتی پیامبرخدا9خبر از دو دشمن مشترک، رومیان و برخی از مسلمانان عرب میدهد که یکی از آن دو دشمنان، قوم فارس هستند. در این روایت بر قوم فارس نیز مسلمان اطلاق شده است زیرا وقتی زمان تقسیم غنائم می شود، رومیان خواستار تقسیم زنان و کودکان اسیر می شوند که قوم عرب می‎گویند: ما هرگز اسیران مسلمان را به شما نخواهیم داد. همچنین در این روایت آمده است مسلمانان یمنی که خدا قلبشان را پر از ایمان کرده است با نیروهای بسیار تا بیت المقدس پیشروی می‎کنند و با رومیان درگیر شده و آنها را فرار می‎دهند. موالیان نیز به کمک یمنی ها خواهند آمد. ابن مسعود می‎گوید به پیامبر گفتم، موالیان کیستند؟ آن حضرت فرمودند آنها همان آزادشدگان از قوم شما در سرزمین فارس هستند[17].

 

پی نوشت:


[1]. أول مدينة كانت للنصرانية رومية... الفتن لنعيم بن حماد،ص290.

[2]. صحيح ابن حبان،ج 15،ص101،ح6708.باعبارتی دیگروکوتاه ابوداوود روایت را نقل کرده است که آلبانی نیز تصحیح کرده است.سنن‎أبي داود،ج4،ص109،ح4292.

[3]. مجاهد دین،نشانۀ خلافت بغدادی،ص32.

[4]. عوف بن مالك قال:أتيت النبي صلى الله عليه وسلم في غزوة تبوك وهو في قبة من أدم، فقال: اعددستابين يدي الساعة...صحيح البخاري،ج4،ص101،ح3176.

[5]. مجاهد دین، نشانۀ خلافت بغدادی،ص34و35.

[6]. مجاهد دین، نشانۀ خلافت بغدادی،ص35.

[7]. مجاهد دین، نشانۀ خلافت بغدادی،ص38.

[8]. «تغزون جزيرة العرب فيفتحها الله،ثم فارس فيفتحها الله،ثم تغزون الروم فيفتحها الله،ثم تغزون الدجال فيفتحه الله»صحيح مسلم،ج4،ص 2225،ح38.

[9]. ثم أن الروم يغزون مع المسلمين فارس... الفتن لنعيم بن حماد،ص 259.

[10]. مجاهد دین، نشانۀ خلافت بغدادی،ص38.

[11]. مجاهد دین،نشانۀ خلافت بغدادی،ص34و35.

[12]. تغزون جزيرة العرب فيفتحها الله،ثم فارس فيفتحها الله...صحيح مسلم،ج 4،ص 2225،ح 38.

[13]. عَنْ نَافِعِ بْنِ عُتْبَةَ بْنِ أَبِي وَقَّاصٍ، عَنِ النَّبِيِّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ، قَالَ:سَتُقَاتِلُونَ جَزِيرَةَ الْعَرَبِ فَيَفْتَحُهَا اللَّهُ، ثُمَّ تُقَاتِلُونَ الرُّومَ فَيَفْتَحُهَا اللَّهُ، ثُمَّ تُقَاتِلُونَ الدَّجَّالَ فَيَفْتَحُهَا اللَّهُ» حَدَّثَنَا.حكم الألباني صحيح، سنن ابن ماجه،ج2،ص1370،ح4091.

[14]. از علمای وهابیت.

[15]. الملاحم خمس،...،فأولهن ملحمة الترك بالجزيرة، وملحمة الأعماق، وملحمة الدجال،ليس بعدها ملحمة،الفتن لنعيم بن حماد،ج2،ص 476،ح1339.

[16]. ...فتخرج العجم فتقول:معاذالله أن نخرج إلى الكفر بعد الإسلام... فيفتحها الله تعالى عليهم...الفتن لنعيم ابن حماد،ج2،ص476،ح1340.

[17]. ...قلت وما مادة الموالي يارسول الله؟قال هم عتاقتكم ولاوهومنكم قوم يجيئون من قبل فارس... الفتن ابن حماد،ج1،ص417-419،ح1252.

منابع

  1. ابن حبان، محمدبن حبان (م354هـ) صحيح ابن حبان،المحقق: شعيب الأرنؤوط،الناشر: مؤسسة الرسالة– بيروت،الطبعة:الثانية،1414– 1993.
  2. ابن ماجة محمد بن يزيد القزويني (م273هـ)، سنن ابن ماجه،تحقيق: محمد فؤاد عبد الباقي،الناشر:دار إحياء الكتب العربية- فيصل عيسى البابي الحلبي،عدد الأجزاء:2.
  3. ابوداود سجستاني، سليمان بن اشعث (م 275)، سنن أبي داود، تحقيق: محمد محيي الدين عبد الحميد، المكتبة العصرية، بيروت، بي تا.
  4. بخاري، محمّد بن اسماعيل (م 256)، الجامع المسند الصحيح المختصر من أمور رسول الله صلّي الله عليه وسلّم وسننه و أيامه، تحقيق: محمد زهير بن ناصر، دار طوق النجاة، چاپ اوّل، 1422هـ. ق.
  5. مجاهد دین، نشانۀ خلافت بغدادی در آئینه روایات نبوی، بی جا، بی نا، بی تا.
  6. نعيم بن حماد المروزي،الفتن، الناشر: مكتبة التوحيد– القاهرة،الطبعة الأولى1412،تحقيق:سمير أمين الزهيري،عدد الأجزاء2.
  7. نيشابوري، مسلم بن حجّاج (261)، المسند الصحيح المختصر بنقل العدل عن العدل إلى رسول الله صلى الله عليه وسلم، تحقيق: محمد فؤاد عبد الباقي، دار إحياء التراث العربي، بيروت، بي تا.
  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

هجرت

مسجد ساختن بر روی قبور و نماز خواندن در کنار قبور

دعا در کنار قبور

آل الشیخ

اسلام در نظر فقهای فریقین

تقلید در دیدگاه سلفی‌های تکفیری

سلفیه جهادی

انقطاع عمل بعد از موت

حیات برزخی

ظاهر گرایی از دیدگاه سلفیها

اسلام در قرآن و روایات

تأویل از دیدگاه سلفیها

تشبه به کفار

گریه و عزاداری

دموکراسی

ولاء و براء

إرهاب

سفر برای زیارت قبور اولیای الهی

استغاثه به ارواح اولیای الهی

زیارت قبور برای زنان

دار الاسلام

دموکراسی

بنا بر قبور

تسمیه به «عبد» و «غلام»

سنت و بدعت

ترور (فتک و اغتیال)

آخر الزمان

سوگند به غیر خدا

نذر و ذبح برای غیر خدا

احتفال

امت

جماعت

معذوریت جاهل (عذر به جهل)

خروج بر حکام مسلمان (1)

دار الکفر و دار الحرب

دشمن نزدیک و دور

خروج بر حاکم مسلمان (2)

تکفیر مطلق و معین

حقیقت و مجاز

حکم بغیر ما انزل الله

تأویل در اصول

طلب شفاعت از اولیای خدا

مانعیت تأویل

سلطه غیبی (ولایت تکوینی)

موانع تکفیر

نواقض الاسلام (2)

مفهوم و مراحل شرک

مبانی جهادگرایی تکفیری در اهل سنت و نقد آن

تكفير در نگاه انديشمندان اسلامى

سلفیان و توحید

توحید و شرک

تعریف جهاد نزد علمای اسلام

دولت در اندیشه اسلامی معاصر

عقل از دیدگاه وهابیت

عملیات انتحاری دراسلام  

اسلام و ايمان

عدو قریب و بعید

توسل

تکفیر اهل قبله

نقد و بررسی دیدگاه سلفی جهاد درباره رومیه

پرچمهای سیاه گروه های تکفیری

تبرک

کفر در لغت و اصطلاح

استشهادی

معنای اسلام و ایمان

عدو قریب و بعید

دابق

جهاد در نظر شیعه و سنی

سماع موتی

استعانت از کفار در جهاد

عبادت از منظر سلفی ها

توحید و شرک از منظر سلفیان

سب صحابه

مفهوم شناسی جهاد از نگاه سلفیه

جاهلیت

نکایه، انهاک، ادارة التوحش

مبانی فکر سلفیه