مقالات > آینده‌پژوهی تروریسم تکفیری در ایران (1)

آینده‌پژوهی تروریسم تکفیری در ایران (1)

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۹/۲۱ تعداد بازدید: 1229

جریان تروریسم تکفیری از چه ظرفیت‌هایی در ایران برخوردار است؟

چه زمانی باید خطر این جریان را برای کشور جدی گرفت؟

راه‌های مقابله با این جریان در آینده چیست؟یادداشت ویژه

نویسنده: احمد ربیعی‌فر

آینده‌پژوهی تروریسم تکفیری در ایران

ویرانگری، تعصب و بی‌رحمی کلید‌واژه‌هایی است که همواره در کنار اصطلاح ترویسم تکفیری بوده و مدلولات التزامی این مفهوم به‌شمار می‌آید.

زمانی که این جریان به هر دلیل در کشور و یا منطقه‌ای مانند ویروسی کُشنده گسترش یافته و قدرت گیرد، باید منتظر مشاهده عواقبی دردناک و تأسفبار در آن نقطه باشیم؛ چرا که مقابله کردن با این جریان، پس از دوره قدرت یابی و گسترش آن، بدین معناست که پس ازوقوع سیلی ویرانگر بخواهیم در مسیر آن به ایجاد خاکریز و احداث سیل‌بند بپردازیم.

اگر برای مهار و هدایت این آبهای گل‌آلود سطحی با رویکرد پیشگیرانه، طراحی و عملکرد مناسبی صورت نپذیرد، به یقین در زمان طغیان، باید منتظر تماشای ویرانی‌هایی خیره‌کننده و تحمل هزینه‌هایی بسیار هنگفت بود.

تروریسم تکفیری پدیده‌ای است که به‌مراتب بدتر از بلایای طبیعی عمل کرده و زمانی که در کشوری نفوذ کند براحتی نمی‌توان آن را ریشه‌کن کرد. این پدیده در هر کشور به مقتضای احوال سیاسی، اجتماعی و دینی آن، می‌تواند مولود عوامل متنوعی باشد. اما مسئله مهم آن است که در تمامی موارد، این اصل اساسی وجود دارد که:

                     علاج واقعه پیش از وقوع باید کرد                                 دریغ، سود ندارد چو رفت کار از دست

                    به روزگار سلامت سلاح جنگ بساز                                وگرنه سیل چو بگرفت، سد نشاید بست

کشور ما ایران نیز نه‌تنها از دایره کشورهای مورد تهدید جریان تروریسم تکفیری خارج نبوده بلکه یکی از اهداف مهم این جریان به شمار می‌رود؛ چرا که اطراف سیاسی متعدد و دست‌های بازیگر بسیاری در عرصه‌های بین المللی و منطقه‌ای سعی دارند تا مُهره جریان‌ ترویسم تکفیری را وارد سرزمین ایران کرده و از این طریق منافع بسیاری را در زمینه‌های سیاسی و فکری برای خویش رقم زنند. به عبارت دیگر، با گذشت چهل سال از انقلاب اسلامی ایران و تأثیرگذاری سیاسی و فکری گفتمان انقلاب اسلامی در اقصی نقاط جهان، بسیاری از دشمنان انقلاب، به تروریسم تکفیری به عنوان یک ابزار بسیار کارآمد جهت مقابله با گفتمان انقلاب اسلامی و نظام سیاسی آن می‌نگرند.

با توجه به فعال شدن بیش از پیش این جریان در کشور ایران، به نظر می‌رسد هم‌اکنون نیز جهت طراحی و جبهه‌سازی فکری و میدانی برای مقابله با این پدیده کمی دیر شده باشد و اگر از این پس نیز اقدامی شایسته و برنامه‌ریزی بلند مدت، جامع و عملیاتی جهت سدسازی در برابر این پدیده در ایران صورت نپذیرد، شاید در آینده‌ای نه‌چندان دور با معضلات عدیده‌ای مواجه گردیم که در مواجهه با آنها، غفلت و بی‌خبریِ حال حاضر خود را ملامت کنیم.

روش‌های فعال‌شدن جریان تروریسم تکفیری

اصطلاح «روش‌های فعال‌شدن» به شاخصه‌هایی متفاوت از «ریشه‌های شکل‌گیری» اشاره دارد؛ چرا که شکل‌گیری این جریان در ایران مترتب بر عوامل متعددی است که در یادداشتی دیگر با عنوان «زمینه‌های اصلی سربرآوردن گروهک‌های تروریستی مانند انصار الفرقان در ایران چیست؟» به برخی از آنها به صورت اجمالی اشاره شد.

اما روش‌های فعال‌شدن این پدیده معمولاً ذیل دو روش عمده است: روشی تدریجی و عمیق و در مقابل، روشی دفعی و سطحی.

1)      روش تدریجی و عمیق

جریان تروریسم تکفیری در برخی از کشورها با نفوذ در مدارس دینی، مساجد، زندان‌ها و حتی ساختار سیاسی آنها جایگاهی وسیع، نافذ همراه با بدنه‌ای مردمی را برای خود تدارک می‌بیند به طوری که به عنوان جزء جدانشدنی از آن جامعه به‌حساب می‌آید که حتی با حذف رهبرانش، تفکرات مسموم این جریان در میان شبکه حامیانش محفوظ می‌ماند.

در واقع این نحوه آمادگی جهت فعال شدن در زمان مناسب، استزاتژی اصلی جریان تروریسم تکفیری است که در کتاب «ادارة التوحش»، اثر ابوبکر ناجی و همچنین در کتاب «قاعدة الجهاد؛ الصراع و ریاح التغییر» اثر سیف العدل به آن پرداخته شده است. ناجی و سیف العدل که هر دو از نظریه‌پردازان مهم جریان تروریسم تکفیری به شمار می‌آیند، در کتاب‌های خود، نفوذ در مراکز آموزشی، دینی و ترویج تفکراتشان را مقدمه فعالیت اصلی می‌دانند. البته به عقیده آنها انجام عملیات ایذایی و هدف قراردادن مراکز نظامی و اداری کشور(نکایة و انهاک) نیز باید همزمان با عملیات نفوذ تدریجی فعال باشد تا زمان مناسب برای فعالیت و شورش اصلی و رساندن کشور به مرحله توحش (بی‌نظمی فراگیر) فرا رسد.

کشورهایی مانند، مصر، لیبی و اردن نمونه‌هایی هستند که این روش و استراتژی در آنها اعمال شده و تاکنون دستاوردهایی نیز برای جریان تروریسم تکفیری داشته است.

2)      روش دفعی و سطحی

این روش اغلب در کشورهایی که دارای ضعف یا فقدان قدرت حاکمه هستند قابل اجراست. کشورهایی که دچار جنگ شده و نظام‌های آنها ضعیف و یا نابود شده‌اند، با تزریق عناصر فکری و نظامی جریان تروریسم تکفیری توسط قدرت‌های منطقه‌ای و بین المللی مواجه می‌شوند. از آنجا که جریان تروریسم تکفیری برای فعال شدن در این زمان، نیروها و بدنه‌ مردمی کافی را برای خود در کشور هدف فراهم نکرده، نیروها و رهبران فکری از سایر کشورها به این کشور گسیل می‌شوند.

کشورهای سوریه و عراق را می‌توان نمونه‌هایی از اجرای این روش دانست؛ چرا که در سوریه جریان تروریسم تکفیری در اثر فضای امنیتی این کشور نتوانسته بود به اندازه کافی به تدارک نیروها و گسترش نفوذ خود بپردازد. بنابراین، تزریق نیرو از خارج سوریه در این کشور صورت گرفت. همچنین در عراق نیز به دلیل حاکمیت حزب بعث و محدودیت جریات سلفی تکفیری در این کشور در دوران حکومت صدام، بدنه نظامی و فکری شایانی برای این جریان در عراق شکل‌نگرفته بود. اما پس از سرنگونی صدام، سلفیان تکفیری علاوه بر فعال شدن به روش دفعی و اشغال استان‌های مهمی مانند نینوا و الانبار و شهرهای مهمی مانند موصل، برنامه نفوذ فکری و عمیق خود را نیز در میان اهل سنت عراق آغاز کردند.

روش فعالیت تروریسم تکفیری در ایران

بدیهی است که در کشور ایران، به دلیل اقتدار و کفایت حاکمیت مرکزی کشور، مجالی جهت به کارگیری روش دفعی و سطحی وجود ندارد و روش اول، یعنی روش  فعال‌شدن تدریجی و عمیق در دستور کار جریان تروریسم تکفیری قرار دارد.

بنابراین، در ایران نیز قاعدتاً نفوذ در میان مدارس، مساجد، زندان‌ها، شخصیت‌های دینی و سیاسی و همچنین فعال‌سازی شکاف‌های مذهبی و قومیتی همسو با طرح فعال شدن جریان تروریسم تکفیری در حال پیگیری و جریان است.

در کنار این سیاست اصلی (فعال‌شدن تدریجی و عمیق) انجام عملیات ایذایی (نکایه و انهاک) با انگیزه‌های مختلفی مانند: تضعیف حاکمیت، ابراز وجود و جذب نیرو، جلب توجه و غافل ساختن مسئولان امنیتی و فرهنگی نظام از عملیات اصلی این جریان که در کشور در حال اجراست و اهدافی از این قبیل در دستور کار این جریان قرار دارد.

ترویج تفکر تکفیری در هیچ کشوری با پرچم و عنوان قیام مسلحانه و کشتار و ... صورت نگرفته است. بلکه تاریخ جریان ترویسم تکفیری  در همه کشورها نشان دهنده این واقعیت است که پیش از ورود همه‌جانبه این جریان به فاز نظامی و ویران‌گری گسترده، مبانی فکری آن با شعارهایی مسالمت‌آمیز، جذاب و دینی ارائه شده است، اما به‌گونه‌ای که به مرور زمان، مخاطبان خود را وارد مرحله دشمنی سخت و میدانی می‌سازد.

جریان تروریسم تکفیری همیشه میوه‌های خود را از درخت مدارس سلفی و تکفیری برداشت کرده‌است. مدارسی که مسلمانان را صرفاً به واسطه اجتهادی خلاف عقیده آنان و انجام اعمالی مخالف عقیده مکتب سلفی، مورد تکفیر قرار می‌دهد. این مکتب فکری و شخصیت‌هایش، برای توجیه موضع تکفیری خود، مسئله تکفیر مطلق و معین را پیش کشیده و اظهار می‌دارند که ما قائل به تکفیر مطلق هستیم و کسی را به طور مشخص تکفیر نمی‌کنیم.

تکفیر کردن مسلمانان به بهانه‌هایی مانند استغاثه به غیر خدا، سب صحابه، اعتقاد به علم غیب، قسم به غیر الله، ذبح و نذر برای غیر خدا و همچنین به تهمت ناروای اعتقاد به تحریف قرآن روشی است که علمای تکفیری به وسیله آن راه را برای ورود جریان تکفیری به فاز نظامی و مرحله توحّش باز می‌کنند.

گفتنی است که هیچ‌کدام از فرق کلامی و فقهی اسلامی به غیر از سلفیت، موارد فوق را دلیل بر تکفیر مسلمانان قلمداد نمی‌کنند.

ظرفیت‌های موجود در ایران و آینده مبهم تروریسم تکفیری

1)      اختلاف مذهب

 یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که در ایران مورد توجه جریان تروریسم تکفیری بوده و روی آن سرمایه‌گذاری کرده و می‌کند، مسئله اختلاف مذهبی و فعال‌سازی نزاع‌های مذهبی است. همین ظرفیت در عراق نیز بیشترین دستاوردها را برای جریان تروریسم تکفیری به همراه داشت و با برجسته‌سازی این اختلاف‌ها، مسئله سب صحابه، شعار دفاع از حقوق اهل‌سنت و اموری از این دست، عده زیادی از توده‌های اهل‌سنت را تحت تأثیر قرار داده و مجذوب و حامی خویش ساخت.

این بدان معنا نیست که ما اهل‌سنت مقاوم و غیور ایران را که از ابتدای انقلاب همراه نظام و انقلاب اسلامی بوده‌اند، هم‌اکنون تحت تأثیر جریان تروریسم تکفیری قلمداد کنیم که این برداشتی بسیار غلط و تحلیلی خلاف واقع است. اما همواره باید در نظر داشت که جریان تروریسم تکفیری برای نسل‌های آینده برنامه‌ریزی کرده و می‌تواند زمان ورود به مرحله توحش را به ده سال آینده موکول کند تا دراین ده سال، با سوء استفاده از خلأهای موجود و فعال‌سازی شکاف‌های مذهبی و قومیتی در ایران، از این ظرفیت نهایت استفاده را ببرد. مسئله‌ای که اکنون نیز نمونه‌هایی هرچند کوچک و گذرای آن گاه به گاه در کشور مشاهده می‌شود. همین موارد کوچک (در این مقال جای سخن گفتن از نمونه‌ها و مصادیق نیست) اگر مورد دقت قرار نگیرد و برای آن برنامه‌ریزی نشود، راه را برای مواردی بسیار مؤثرتر باز خواهد کرد.

جریان تشیع لندنی و همفکرانش نیز ظرفیتی مهم برای جریان تروریسم تکفیری است که در ایران به هر طریق ممکن درپی بهره‌برداری از آن هستند و این جریان را نماینده مذهب تشیع معرفی کرده و جریان تقریبی و حدت‌گرای شیعه را به عنوان اهل تقیه و یا ظاهرسازی توصیف می‌کنند.

اما در خصوص این ظرفیت (اختلاف مذهبی) باید توجه داشت که در ایران، جریان وحدت‌گرا در میان شیعیان و اهل‌سنت حامیان بیشتری دارد و بزرگان شیعه و اهل‌سنت همگی بر لزوم حفظ اتحاد امت اسلامی و ملت ایران تأکید فراوان دارند. هرچند تعداد انگشت‌شماری در این میان، بعضی اوقات مواضعی همسو با جبهه فتنه‌انگیزان اتخاذ کرده و سخنانی تفرقه افکن ایراد می‌کنند.

2)      نبود نظارت کافی بر مدارس، کتابخانه‌هاو تریبون‌ها

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مدارس دینی اهل‌سنت و شیعه رشدی چشمگیر یافت و در اغلب شهرها و روستاها مدارسی دینی تأسیس شد که متکفل آموزش طلاب علوم دینی شدند. در اغلب مدارس، کتابخانه‌هایی نیز جهت ارائه کتب مطالعاتی به طلاب و دانشجویان ایجاد شده و تریبون‌های متعدد و متنوعی در مناسبت‌های مختلف جهت بیان مواضع علمی، اعتقادی و اجتماعی فعال شد. اما آیا نظارت صحیح بر این مدارس، کتابخانه و تریبون‌ها وجود دارد.

یقیناً مقصود از نظارت صحیح، اعمال محدودیت‌های شدید و به دور از عدالت نیست، بلکه قراردادن چاچوب‌هایی منطقی جهت صیانت از جامعه و فضای علمی و دینی کشور از انحراف به ورطه‌ افراط‌گرایی و تروریسم است.

اگر در برخی از کتابخانه‌های مدارس دینی اهل‌سنت، کتاب‌هایی مملو از ادبیات تکفیری و افراطی وجود داشته باشد که حتی در کشورهایی که حاکمیت آنها با اهل‌سنت است این‌گونه کتاب‌ها ممنوع و محدود اعلام شده، آیا ترویج این کتاب‌ها در ایران نتیجه‌ای غیر از نهادینه سازی تفکر تکفیری و افراطی در بخش‌هایی از کشور به همراه دارد؟

کتاب‌هایی که مسلمانان را کافر دانسته و عقاید اغلب مردم ایران را توصیف به کفر و شرک می‌کند و فاعل آن را محکوم به قتل می‌داند، در آینده چه نسلی را تربیت خواهد کرد؟ حال اگر در کنار این کتاب‌ها مدارسی به تبلیغ و ترویج همین تفکر بپردازد  و تریبون‌هایی نیز همنوا با شبکه‌های ماهواره‌ای تکفیری بر طبل نزاع‌های مذهبی بکوبد، بدین معناست که شرایط برای رسیدن به مرحله بعد از نکایه و انهاک یعنی مرحله شورش و توحش در حال آماده‌سازی است.

 ناگفته نماند، تا زمانی که بزرگان حوزه‌های دینی اهل‌سنت و شیعه بر ترویج تفکر ضد تکفیری و اتحاد امت تأکید داشته و در این راستا فعالیت می‌کنند، وجود این‌گونه کتاب‌ها در کتابخانه‌ها و همچنین اتخاذ برخی مواضع فتنه‌انگیز از تریبون‌ها، محکوم به انزوا بوده و دستاورد چندانی برای جریان تروریسم تکفیری نخواهد داشت، اما اگر فضای دوستی، مسالمت و اتحاد، ذره‌ای تضعیف گردد و یا بزرگان و عالمان مسلمان، توجه چندانی به تأثیر گفتمان افراطی در مدارس، کتابخانه و تریبون‌ها نکنند، با گذشت زمان شاهد گسترش این گفتمان خواهیم بود.

3)      محرومیت و نبود امکانات کافی در مناطق حاشیه‌ای کشور

یکی از ظرفیت‌های موجود جهت بهره‌برداری جریان تروریسم تکفیری در ایران، محرومیت در مناطق حاشیه‌ای کشور است که فضا را جهت نفوذ این جریان مهیا ساخته است. فقر و محرومیت یکی از عواملی است که باعث گرایش جوانان به گروه‌های تکفیری می‌شود و مردم این مناطق را با آرزوی دستیابی به رفاه و امکانات بهتر از دامان حاکمیت مرکزی کشور دور کرده و به جریان تکفیری متمایل می‌سازد؛ چرا که این جریان با بهره‌برادری از این خلأها خود را به دروغ  به‌عنوان ناجی و حامی محرومان معرفی می‌کند؛ چنان که در کشور عراق اتفاق افتاد و مردم برخی از شهرهای سنی‌نشین عراق با خوشحالی به استقبال داعش رفتند. هرچند با گذشت زمان و مشاهده چهره واقعی داعش، به اشتباه بزرگ خویش پی بردند.

4)      فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی افسارگسیخته در ایران

یکی از مهم‌ترین ابزارهای رسانه ای که مورد توجه و استفاده حداکثری جریان تروریسم تکفیری قرار گرفته، فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی است که امروزه با تأسیس گروه‌ها و کانال‌های متعدد و متنوع در تلگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی مورد استفاده در ایران، بسیاری از جوانان کشور را درگیر تفکرات مسموم کرده و به مرور زمان آنان را به ورطه عضویت در گروه‌های تکفیری می‌کشاند.

کانال‌ها و گروه‌هایی که حتی با صبغه اخلاقی و دینی ارائه می‌شود اما در اصل، جهت ارائه مبانی فکری تکفیری تأسیس شده است.

5)      اهمال نهادهای علمی، فرهنگی و مدارس دینی اهل‌سنت و شیعه در مقابله فکری با این جریان

اغراق نیست اگر بگوییم مهم‌ترین نهادی که مسئولیت مقابله با نفوذ فکری جریان تکفیر را بر عهده دارد، حوزه‌های علمیه و مدارس دینی اهل‌سنت و شیعه هستند که خط مقدم این جبهه نیز باید در دست عالمان و فرهیختگان اهل‌سنت باشد؛ چرا که بیشترین هجمه فکری از جانب جریان تروریستی جهت به انحراف کشیدن جوانان و بدنه مردمی اهل‌سنت هدف‌گذاری شده است.

هرچند افراط‌گرایی در میان جامعه شیعیان نیز هنوز آنگونه که باید، از سوی نهاد دینی شیعیان مورد مقابله و کنترل قرار نگرفته است و حوزه‌هایی علمیه شیعیان نیز باید تلاش‌های بیشتری را در زمینه تعمیق باورهای دینی اصیل و به‌دور از افراط و انحراف صورت دهند.

نهاد دینی کشور مصر نمونه زنده‌ای است که طی دهه‌های اخیر با درک خطرها و انحرافات جریان تروریسم تکفیری، مؤسسات متعددی را جهت مقابله فکری با این جریان تأسیس کرده و حتی خطبا، اساتید مدارس و مبلغان دینی را مورد پالایش قرار داده و کسانی را که ذره‌ای تعلق فکری به این جریان داشته‌اند محدود ساخته است.

دانشگاه بزرگ الازهر مصر، مؤسسه‌ای را با عنوان «مرصد الفتاوی التکفیریة و الآراء المتشددة» در سال 2014م تأسیس کرد که وظیفه‌اش رصد مواضع و فتاوای تکفیری، پاسخ‌گویی به آنها و ارائه محصولات و برنامه‌های علمی جهت مقابله با نفوذ تفکر تکفیر است. با مشاهده فعالیت‌های این مرکز و فعالیت گسترده فکری جریان تکفیری در ایران، خلأ چنین نهادی در حوزه‌های دینی اهل‌سنت و شیعه در ایران به وضوح احساس می‌شود.

6)      همجواری با افغانستان، پاکستان و عراق

افغانستان، پاکستان و عراق به عنوان پایگاه‌ها و جغرافیای حضور فعال جریان تروریسم تکفیری تأثیرات مستقیمی بر فضای داخلی ایران دارد. آمد و شد عناصر فکری و میدانی جریان تکفیر به مناطق مرزی ایران و سعی آنان در بسط دادن نفوذ این جریان در مناطق مرزی ایران ظرفیتی است که به کمک جریان تروریسم تکفیری در ایران آمده و فعالیت این جریان در ایران را تسهیل کرده است.

جریان تکفیری با استفاده از قومیت‌گرایی بلوچ، کُرد و عرب در مناطق مرزی در قالب دایه‌ای مهربان‌تر از مادر خود را حامی حقوق مردم بلوچ، کُرد و یا عرب عنوان کرده و در لباس میش، هم‌زبان و هم‌قوم بودن را دلیل بر خیرخواهی خود نسبت به مردم این مناطق در ایران اعلام می‌کند.

وطن‌دوستی، ایمان به رهبری حکیمانه نظام و اتحاد ملی مهم‌ترین عوامل پایمردی مردمان مناطق مرزی ایران در برابر این هجوم‌های تبلیغاتی بوده است که از دل‌دادگی مردم و جوانان این مناطق به این گرگ در لباس میش مانع شده است. اما در موارد محدودی نیز برخی از جوانان فریب این جریان را خورده، در دام آن گرفتار آمده و با عضویت در گروهک‌هایی مانند جیش الظلم و اعداء الفرقان، مرتکب جنایت در حق هم‌وطنان خود شده‌اند.

جمع‌بندی و ارائه راهکار

هر چند این نوشتار به صورت اجمالی به این موضوع پرداخته و تنها برخی از ظرفیت‌های مربوط به جریان تروریسم تکفیری در ایران را برشمرده است. اما با توجه به همین مطالب آینده‌ای مبهم و پرفراز و نشیب در برابر جریان تروریسم تکفیری در ایران قرار دارد که تمام نهادهای مسئول در جمهوری اسلامی ایران، به‌ویژه حوزه‌ها و مدارس دینی اهل‌سنت و شیعه باید به آن توجه داشته باشند و بر اساس آن، از هم‌اکنون سدهای محکم و غیرقابل نفوذی را در برابر جبهه تروریسم تکفیری شکل‌دهند. وگرنه چنان که گفته شد، این جریان به عنوان یکی از ابزارهای مهم دشمنان کشور جهت ضربه زدن به تمامی ملت ایران و استقلال و سربلندی این کشور به حساب می‌آید و در صورت غفلت از آن آینده‌ای دشوار در مقابله با آن خواهیم داشت.

برخی از راه‌کارهای جهت مقابله با رشد جریان تروریسم تکفیری در ایران به شرح ذیل است:

1)      تقویت اتحاد و همبستگی میان تمامی مذاهب و اقوام ایرانی،

2)      دیدار، گفتگو و همفکری عالمان و بزرگان دینی و نخبگان فکری اهل‌سنت و شیعه در ایران

3)      ایجاد نهاد‌های علمی و فعال در زمینه مقابله فکری و میدانی با جریان تکفیری

4)      حمایت از گروه‌های جهادی خدمت‌رسان به مناطق محروم

5)      خدمت‌رسانی بیش از پیش دولت‌ها به مناطق محروم

6)      هوشیارسازی مبلغان دینی و اساتید مدارس و دانشگاه‌ها نسبت به خطر جریان تکفیر و ترور

7)      تعمیق باورهای اصیل اسلامی در برابر اعتقادات تکفیری

8)      تقویت فرهنگ جهادی و اعتماد بخشی به جوانان کشور

9)      محدود ساختن درگاه‌های تبلیغاتی گروه‌های تکفیری و تروریستی در فضای مجازی

10)  دعوت از عالمان و فعالان ضد تکفیری از کشورهای افغانستان، پاکستان، عراق و سایر کشورها جهت حضور در مناطق مورد نفوذ جریان تروریسم تکفیری در ایران و همکاری با این فعالان ضد تکفیری

11)  محدودسازی منابع فکری جریان تروریسم تکفیری در فضای نشر و کتابخانه‌های کشور به‌ویژه در مدارس دینی و همچنین ایجاد نهادی جهت نظارت صحیح بر مدارس دینی، کتابخانه‌ها و تریبون‌ها

«مَن نامَ لَم یُنَم عَنه». شاید ما نسبت به فعالیت جریان ترویسم تکفیری در کشور دچار غفلت شده و یا خود را به غفلت زده باشیم، اما باید دانست که این جریان با جدیت به فعالیت‌های تبلیغاتی و میدانی خود در ایران ادامه خواهد داد تا اهداف شوم خود را در این کشور محقق سازد.

ادامه این یادداشت:

آینده‌پژوهی تروریسم تکفیری در ایران (2)


  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

الگوسازی از طالبان برای نجات القاعده

سلفیت سعودی؛ چالش بقاء

اندیشه‌ی سیاسی اسلام: مورد مطالعاتی "جهیمان العتیبی"

(مروری بر اهداف طالبان و چالش‌های پیش روی آن) نقشه جنگ طالبان و دلایل شکست احتمالی آن

القاعده و طالبان اختلافات و همکاری مشروط

مولفه هاي توحيد عبادي در مقارنه ديدگاه اماميه و سلفيه

دیدگاه ابن‌تیمیه در تعارض عقل صریح و نقل صحیح

فرایند شکل‌گیری اصطلاح «نواقض الاسلام» و کاربرد آن در تألیفات سلفیت نوین

مطالعه تطبیقی خط ‌ مشی سیاسی سلفیت اصلاحی- تنویری و سلفیت جهادی- تکفیری

بررسی و نقد اندیشۀ سلفیۀ جهادی در عملیات انتحاری

«وَ الا قُتِل»های ابن‌تیمیه کتاب قانون کُشتارهای داعش

اسلام هراسی و سناریوهای پیش روی آن

بررسی عقاید جریانات سلفی جهادی بر اساس عامل هویت

آینده‌پژوهی تروریسم تکفیری در ایران (2)

آموزه‌های بربهاری و تأثیر آن بر جریان‌های سلفی‌گری

گزارشی از رساله عقائد علمای دیوبندی

آینده‌پژوهی تروریسم تکفیری در ایران (1)

پدیده تکفیر از دیدگاه قرآن و حدیث

زمینه‌های اصلی سربرآوردن گروهک‌های تروریستی مانند انصار الفرقان در ایران چیست؟

مشروعیت نام‌گذاری به «عبد النبی»، «عبد الحسین» و… از دیدگاه شیعه و اهل سنت

نبرد رمضان البوطي و سلفيت..؛ داستاني که بسياري دوست ندارند بشنوند!

رهبران داعش در چنگ آمریکا؛ اسیر یا پناهجو؟

زندان‌‌‌ها؛ کارخانه‌جات تولید تروریست تکفیری

افراط گرایی و تفریط گرایی: آسیب اصلی وحدت در جهان کنونی اسلام و ضرورت مقابله با آن

اقتصاد سیاسی بین الملل و ظهور و کارکرد داعش در خاورمیانه

چگونگی پیدایش ایدئولوژی تکفیری

وهابیت و گسترش اسلام تندرو در جنوب شرق آسیا

مجرای فهم تکفیریها: مشابهت های تکفیریها و خوارج

گسترش نوسلفی‌گری در اروپا؛ زمینه‌های هویتی و پیامدهای امنیتی

آیندة گروهک های تکفیری و راه کارهای ثبات بخش دولت سوریه و عراق

بررسی علل نفوذ داعش در آسیای مرکزی و پیامدهای احتمالی آن

ساختار نظام بین الملل و هویت یابی اسلام سلفی-افراطی

علل ظهور و تکوین گروه‌های تکفیری در جهان اسلام؛ از تقابل زندگی قبیله ای با مدنیت تا تقابل سنت با مدرنیته؛ مطالعۀ موردی؛ خوارج و داعش

تبارشناسی دگرستیزی گروه‌های افراطی-تکفیری: گذار از دیگر دگرسازی به خود دگرسازی

تبیین خاستگاه های شناختی و ترسیم مدل ذهنی گروه تروریستی داعش

معنا و پاسخ: (بررسی تطبیقی افراط‌گرایی اسلامی و نهیلیسم)

آینده پژوهی گروههای تکفیری و تاثیر آنها بر منازعات منطقه ای در غرب آسیا

بررسی و نقد دیدگاه وهابیان درباره تبرک با نگاهی به تفسیر آیه اذْهَبُواْ بِقَمِيصِي...

وحدت؛ یگانه راه مبارزه با افراط

خدا در نگاه وهابیت

فضیلت زیارت قبور بزرگان دین، در فقه فریقین

پاسـخ به شـبهات وهابیـان بر روایت مالک الدار در توســل به پیـامبر پس از وفـات

ریشه ‏های پدیده تکفیر در گذر تاریخ

سلفى‏ گرى دیرینه و نوین

وهابیت، آیین تشبیه و تجسیم

مشروعیت دعا نزد قبور اولیای الهی

پاسخ به شبهات وهابیان بر روایات عثمان‏ بن حنیف در خصوص توسل

انحرافات وهابیت در توحید صفات

بررسی تطبیقی«شفـاعت» از منظر آیات و روایات و دانشمندان فریقین

ریشه‏ هاى اعتقادى تکفیر‏نوین در تاریخ اسلام‏

تقابل توحید محمد بن عبدالوهاب با توحید قرآنی

ممنوعیت تکفیر اهل قبله از نگاه متکلمان و فقیهان تشیع و تسنن

ماهیت «تأویل» از دیدگاه ابن‌تیمیه و علامه طباطبائی

واکاوی پدیدۀ «فرقه‌سازی درون‌مذهبی» در جریان سلفیه معاصر

بررسی و تقویت نقدهای «محمد بن علوی مالکی» بر «محمد بن صالح عثیمین» درباره توسل

نقد ادلۀ قرآنی برقعی دربارۀ برزخ از دیدگاه علمای شیعه

بررسی تطبیقی مبانی کلامی سید قطب و سلفیه در مباحث توحید و تکفیر

تكفير در انديشه كلامى ابوالثناء آلوسى با محوريت تطبيق رويكرد وى بر جريان فكرى سلفيه

ابن تيميه از ديدگاه علماي شافعي

بررسي تطبيقي توحيد و شرک از ديدگاه مذاهب اسلامي و جريان‌هاي تکفيري

بررسی بدعت از دیدگاه البانی

گفت و گو با اندیشه تکفیر و مخالفان آن

مشروعیت شدِّ رحال برای زیارت قبور

وهابیت در سفرنامه دومینگو بادیا ای لبلیچ (علی بیک عباسی)، خاورشناس اسپانیایی

معنا و شروط تکفیر

واکاوي فقهي مشروعيت زيارت قبور توسط زنان با تاکيد بر مباني قرآن و سنت

چالش‌های انتقال سیاسی در عربستان سعودی

روانشناسی داعش و داعشی ها

معرفی مهم ترین گروه های مسلح تحت پشتیبانی ترکیه در شمال سوریه

نقش ایالات متحده امریکا در شکل گیری جریانهای افراطی در جهان اسلام(مطالعه موردی القاعده و داعش)

بررسی پدیده ترور و نفی و محکومیت آن از منظر امام خمینی(ره)

جهاد و تکفیر در جهان اسلام؛گذر از فقه الخلافه به فقه المصلحه

جریان‌شناسی سلفی‌گری هندی و تطبیق مبانی آن با سلفی‌گری وهابی

ملاک و شرایط تکفیر از دید رشید رضا

بازنگری مفاهیم قابل تأمل اندیشه‌های محمد قطب در پرتو سلفی‌گری اعتدالی و اعتزال نوین

نقدی بر تأویل‌ستیزی ابن‌تیمیه

عناصر ظاهرگرایی سلفیه افراطی در تفسیر قرآن

بررسی و نقد آراء وهابیّت در انتساب عنوان شرک به شیعه از منظر قرآن کریم

ابن قيم جوزيه

ابن تیمیه

آل سعود

غزالی و ابن تیمیه

وهابیت شناسی در بیان آیت الله سبحانی (2)

وهابیت شناسی در بیان آیت الله سبحانی (1)

ارزش و جایگاه وحدت از منظر قرآن و سنّت

تفکر تکفیری

راهبردهای ضدتروریسم در ایران: رویکرد فرهنگی

سند «نقشه محرمانه» القاعده در مصر

توسل به اموات

بررسی علل رفتار خشونت آمیز نیروهای اسلامی در پاكستان با تاكید بر طالبانیسم

داعش: پیوند سلفیت تکفیری و بعثی گرایی

تحليل عملكرد گروه هاي تكفيري در تضاد با هويت تمدني مسلمان

تحلیل گفتمانی نقش دستگاه استنباطی گروه های تکفیری بر عملکرد آن ها

بازکاوی روانشناختی کنش گروه‌های سلفی- تکفیری: مطالعه موردی داعش

القاعده، داعش؛ افتراقات و تشابهات

مبانی اعتقادی تروریسم تکفیری

ریشه یابی مؤلفه هاي تأثیرگذار بر گسترش تروریسم در خاورمیانه

روانشناسی تروریسم و تأثیر آن بر گسترش تکفیر

مفهوم‌سازی گفتمان ژئوپلیتیکی تروريسم؛ تصویرسازی ژئوپلیتیکی دولت بوش از خاورمیانه

سنخ شناسی و دگردیسی گروه های تروریستی ادلب

گزارش کتاب «الصارم المسلول علی من انکر التسمیة بعبد النبي و عبدالرسول»

بررسی دلایل حضور گروهک تروریستی- تکفیری داعش در افغانستان بر اساس تئوری دومینوی ویلیام بولیت

تبیین زیرساختار های ایدئولوژیک و ساختاری گروه تکفیری تروریستی داعش

بررسی اندیشه‌های سلفی ـ تکفیری و تفاوت‌های داعش با سایر گروه‌های تروریستی

سلفی کیست و چه می گوید؟چرا سلفی گری بزرگترین خطر پیش روی جهان اسلام است؟

مرحله جدید اختلافات درونی دواعش

اهداف آمریکا و هم‏ پیمانان از ایجاد تا ائتلاف علیه جریان‏هاى تکفیرى

بررسی و تکوین حضور داعش در غرب آسیا؛ مطالعه موردی افغانستان

بررسى مبانى فکرى تکفیر

علل و آینده حضور داعش در آفریقا

چرخش خلافت داعشی؛ از خلافت حقیقی تا خلافت مجازی

تكفير از دیدگاه مذهب شيعه

مکتب تکفیر بر خلاف عقل، نص و صریح قرآن است

نقش داعش در شکل‌گیری معادلات جدید در خاورمیانه

واکاوی ریشه‌های پدیده بنیادگرایی در خاورمیانه؛ مطالعه موردی جهانی شدن

خشم به فرمان خرد، شرع و غریزه: تأملی در خشونت داعش از زاویه‌ای دیگر

آسیب شناسی رشد جریان‌های تکفیری در خاورمیانه

دو متن ماندگار: «هنر جنگ» و «درباره جنگ»

تأملی غیر غربی در افراطی گری و خشونت ورزی به نام دین

خشونت تکفیری‌ها، توحشی چنگیزی در لباس اسلامی است

درنگی در مبانی و آینده‌ خشونت به سبک رادیکالیسم تکفیری

سلفی‌گری افراطی در قفقاز شمالی؛ با تاکید بر مولفه‌های تاریخی، فرهنگی و سیاسی

نئوتروریسم با تأکید بر تروریسم مذهبی

راهبردهای مدیریتی نبی اکرم(ص) در راستای تحکیم وحدت بین اقوام در صدر اسلام

زیارت از دیدگاه احادیث اهل سنت

واکاوی جایگاه تروریسم بنیادگرا در راهبرد خاورمیانه ای غرب

خوارج، اولین گروه تکفیری در جهان اسلام (پیشینه جریان تکفیری خوارج) و پیامدها و نتایج سوء تکفیر و افراطی گری در جهان اسلام

قرآن و همگرایی بین مذاهب اسلامی

تکفیر از نگاه برخی ائمه مذاهب اهل سنت

بررسی ارتداد در مذاهب اسلامی

زیارت قبور از نگاه مذاهب اسلامی

تأثیر اندیشه های سیاسی برنارد لویس در ترویج اسلام هراسی در غرب

آيا استعانت از غير خدا جايز است؟

داعش پس از ناكامي در تأسيس دولت

بررسی زبان شناختی واژه‌ی قرآنی «کفر»

چالش امنیتی تروریسم تکفیری علیه ایران

شبکه سلول هاي تروريستي داعش در آسياي مرکزي

پرسمان؛ آیا تبرک جایز است؟

شناسایی و تأمین منابع مالی داعش

وضعیت فعلی و آینده کشورهای شمال آفریقا (تاکید بر کشورهای مصر، تونس و لیبی)

رفت و برگشت اسلام‌گرایی رادیکال از سوریه به شمال آفریقا

اسلام سیاسی و نقش آن در خاورمیانه

طالبان در عصر داعش: آینده سلفی گری تکفیری در همسایگان شرقی ایران

چرخش خلافت داعشی؛ از خلافت حقیقی تا خلافت مجازی

واقعه 11 سپتامبر ؛ سرآغاز شکل گیری بزرگترین گروههای تروریستی

دلایل و پیامدهای حمایت عربستان از گروه‌های اسلام‌گرای افراطی

آموزه‌ها و آینده داعش

بررسی استناددهی تروریسم تکفیری به سنت نبوی و جهاد اسلامی

توسل در سیره پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله)

توسل و شفاعت از نگاه دیوبندیه

سرچشمه های فکری القاعده

تضاد عقايد احناف با وهابيت درموضوع توسل

مسئله توسل به اموات با نگاهی به آیه 22 سوره مبارکه فاطر

مخالفت دیوبندیان با دعوت محمد بن عبدالوهاب

سماع موتی و رابطه آن با توسل به ارواح اولیای الهی

نگاهی به رشد تکفیری‌ها در تونس

نقدي بر كتاب «التبرك المشروع و التبرك الممنوع»

ردّ نظر وهابیت از سوی اهل‌سنت در حرمت زیارت قبور

نقد و بررسی اندیشه‌های دهلوی

قبیله خشونت

تحقیقی درباره رابطه ذهبی و ابن‌تیمیه

اندیشمندان حنفی و کژ اندیشی های ابن تیمیه

وهابیان و توحید ربوبی

وهابیان و تحریف قرآن کریم

محمد بن عبدالوهاب و مخالفان نجدی معاصر او

وهابیان و توحید در اسما و صفات

شگرد ابن تیمیه در انکار فضائل امام امیرالمؤمنین (علیه السلام)

قبیله بدعت

وهابیت و تحریف میراث‌های علمی

بررسی رابطه عقاید دیوبندیه و وهابیت

قبیله انحراف

علمای شافعی و ابن‌تیمیه

مرز بین تروریسم و جهاد در اسلام

سرچشمه اندیشه وهابیت

القاعده در تانزانیا

عوامل مؤثر در تبلیغ وهابیّت(1)

عوامل مؤثر در تبلیغ وهابیّت(2)

عربستان و وهابیت در آفریقا

پاکستان و «نبرد جهانی علیه تروریسم»

التکفیر و الهجره

نقش وهابیت در کنیا

کفر و تکفیر در قرآن کریم و سوء برداشت از آن

نقش وهابیت در اوگاندا

کویت و وهابیت در آفریقا

القاعده در اوگاندا

نقش وهابیت در تانزانیا

المرابطون؛ نسل جدید القاعده مصر

مفهوم دولت در گفتمان داعش؛ دولت سلفی داعش؛ تحقق ناکام یک نظریه آلترناتیو

مانیفست توحش در فقه داعش

وهابیت و تکفیر شیعه

بدعت

توحید در مذاهب کلامی

ابن تیمیه و اهل بیت

وهابیت و توحید الوهی (عبادی)

وهابیت و سماع موتی

مراتب و متعلقات ایمان

پاسخ به مهم‌ترین شبهات وهابیت (توسل، شفاعت، تبرک، زیارت قبور)

بررسی مبانی فقهی تکفیر

توحید عبادی و شبهات وهابیت

مفهوم و مراحل شرک

وضعیت سیاسی داعش در قاره سیاه

خاستگاه سلفی گری تکفیری

تأویل

سیر تاریخی ظاهرنگری در آیات صفات

معیارهای توسل از دیدگاه وهابیت

تحول گفتمانی و بازتعریف نسل جدید القاعده در سوریه

شکاف‌‌‌های درونی داعش؛ نزاع دو نسل القاعده

وهابیت و توحید ربوبی (2)

وهابیت و توحید ربوبی (1)

تشبیه: مانند کردن خدا به مخلوقات

وهابیت، مکتب تشبیه

تکفیر از دیدگاه ابن تیمیه

حرکت سلفیه

سلفی گری

سلفیه

عربستان در عرصه تبلیغات

آل سعود و عربستان سعودی

بیوگرافی ابن تیمیه

قتل عام حجاج یمنی توسط وهابیان

مخالفت وهابیان با عقاید اهل سنت

بربهاری

همگرايي استراتژيك؛ اتحاد سلفي‌هاي عربستان، هند و مصر

وهابیت و موضع اهل سنت در قبال آن

کارنامه وهابیت؛ دوره تثبیت

تاريخچه فرقه وهابيه و عقايد ايشان

تکفیر

توحید از دیدگاه تشیع و وهابیت

مبانی فکری ابن تیمیه

وهابیت منطق تزویر و تکفیر

حزب التحریر ازبکستان

جنبش شاه ولی­ الله در هند

ترسیم نقشه راه جدید داعش

نقد دیدگاه سلفیه درباره مجاز در قرآن

پيشينه و جايگاه جريان هاي سلفي

تأويل در قرآن و «تأويل قرآن»

سلفيان

ارزش (ضد) امنيتي بنيادگرايي؛ با تأكيد بر نهضت سلفي‌‌‌‌‌ ـ وهابي

اسلام سیاسی و منتقدان آن: اندیشه های قاضی عشماوی پیرامون رادیكالیسم سیاسی

ابن تیمیه که بود و چه کرد

مفهوم شناسی سَلَفیه و سَلَفی­گری

نخستین آشنایی مسلمانان شبه‌قاره هند با اندیشه وهّابیت

جهانى شدن و ظهور هویت بنیادگرا در غرب آسیا

جریانات افراطی و تکفیری در منطقه و راهکارهای مقابله با آنها با توجه به نقش خاورمیانه ای روسیه

القاعده و شاخه‌هاي آن؛ نيروهاي اجاره‌اي و انتحاريون مزدور

کابوس جدید آل‌سعود؛ آنچه همه باید درباره جنبش 15 سپتامبر در عربستان بدانند

آیین وهابی؛ بنیادگرایی یا اصلاح طلبی؟!

مفهوم شناسی سلف، سلفی گری و سلفی

نفی خشونت از منظر قرآن و سنت

بربهاری از کهن ترین تئوریسین های وهابیت

القاعده و تروریسم مذهبی

بنیادگرایی اسلامی داعش- القاعده: تمایزهای ساختاری و ایدئولوژیکی

بنیاد گرایی و سلفیه بازشناسی طیفی از جریان های دینی

جریان شناسی بنیادگرایی در جنبش های اسلامی

چقدر با تروریست‌های دنیا آشنا هستید؟

سازوکار نیروگیری و نحوه عمل جریانهای تکفیری در گفت‌وگو با دکتر فیرحی

روش شناسی پیامبر(ص) در تقویت اتحاد مسلمانان و تعدیل افراط گرایی

تعدیل افراط گرایی دینی؛ براساس روش شناسی ائمّه(ع) در مواجهه با تفکر غالیان

آیندۀ داعش و تفکرات سلفی در خاورمیانه

افغانستان و گروه طالبان

استراتژی انحرافی ابن تیمیه در تفسیر آیات قرآن

گونه‏ شناسی فکری جنبش‏های اسلامی معاصر و پیامدهای سیاسی امنیتی آن در جهان اسلام

جهانى شدن و القاعده

بررسی و ارزیابی تاثیر عرفان در تعدیل قرائت های افراطی از دین

اختلاف میان وهابیون و دیوبندیه

ارزیابی دیدگاه ابن تیمیه در بحث حسن و قبح

زمینه‌های ظهور و گسترش داعش در محیط امنیتی غرب آسیا

تروریسم از منظر بنیادگرایان اسلامی رادیکال و فقه سیاسی شیعه با نگاهی به عملیات استشهادی

داعش چگونه القاعده را زمین‌گیر کرد

القاعده

آیا جامعه عراق پس از جنگ آمریکا، از صوفی گری به جریان سلفی تکفیری تغییر کرد؟

اسلام و تروریسم؛ دو واژه بیگانه

جهاد و مجاهد از نگاهی دیگر

بررسی زمینه های سیاسی اجتماعی شکل گیری طالبان در پاکستان

بررسی اختلاف چهار جریان عمدۀ وهابیت در دهه‌های شصت و هفتاد میلادی در زمینۀ تکفیر

نگاهی به عقبه تکفیر و دیدگاه های آن

احتیاط در تکفیر مسلمان از نظر فقهای احناف

سلفیه درباری

تجاوز نیروهای اتحاد جماهیر شوروی به افغانستان سر برآوردن القاعده

طالبان؛ دین و حکومت

جریان شناسی القاعده

ماهیت دینی ـ سیاسی گروه طالبان

مبانی مذهبی و قومی طالبان

تأثیر تقابل وهابیت سعودی با گفتمان انقلاب اسلامی ایران بر ژئوپلتیک جدید خاورمیانه

توسل و رابطه آن با توحید عبادی

مفهوم عبادت از دیدگاه ابن‌تیمیه

ابزارهای تبلیغی وهابیت در زمان حاضر

بدعت در دین

جنگ در شبه جزيره مروري بر شكل گيري وهابيت در عربستان

سابقه سیاه وهابیت در تخریب آثار اسلامی

تأملی بر ماهیت گروهک تروریستی ریگی

تبار شناسی سلفیه سروری از ابن تیمیه تا سید قطب

مقایسه دیدگاه وهابیت و اخوان المسلمین در زمینه حکومت

داعش یاد آور خاطرات نسل اول وهابیت

ابن تیمیه حنبلی، نظریه پرداز تفکر وهابیت

آشنایی با مکتب سلفیه

سلفیه و تقریب

خاندان آل سعود و عربستان سعودی

القاعده: زمینه ساز استقرار پایگاه های نظامی آمریکا و ناتو در آفریقا

بررسی حدیث «قرن الشیطان» از دیدگاه علمای اهل سنت

طالبان و سپاه صحابه فرزندان وهابیت

پاکستان و بنیادگرایی اسلامی

سپاه صحابه و لشکر جهنگوی نماینده افکار افراطی سلفی‌گری

لشگر جهنگوی

تاریخ وهابیت

وهابیت در آیینه تاریخ

آیا توحید وهابیت مطابق احادیث حضرت خاتم الانبیا است؟

انگلستان و ظهور وهابیت و آل سعود

نظری بر تاریخ وهابیت

سازمان کنفرانس اسلامی و نقش آن در گسترش وهابیت

بررسي متني و سندي روايت شد رحال

نقد تفسیر وهابیون از آیات «من دون الله»

تکاپوی داعش برای بقای سرزمینی

آيا به‌کارگيري زور براي رسيدن به قدرت، گزينه­ اي شکست ­خورده است؟

مشکلات پیش روی عراق پساداعش

تروریسم تکفیری داعش و محور مقاومت ضدصهیونیستی

جنبش اسلامی ترکستان شرقی؛ جهانی تهدید و نگرانی

ایدئولوژی تکفیر؛ سرشت و راهبرد مواجهه با آن

تحلیل کنش های خشونت‌بار داعش از چشم انداز روان شناسی سیاسی‏

کارنامه وهابیت؛ دوره تأسیس

جمعیت اخوان التوحید: شکل گیری و نقش آن در پیشرفت آل سعود

جهاد و نظم بین‌الملل سلفیسم جهادی و تحول معنایی جهاد

کلام سیاسی و حیات سلولی تروریسم تکفیری

نگاهی بر وهابیت

بازخوانی ماجرای جهیمان العتیبی و ظهور اندیشه مهدویت در بطن وهابیت

مبانی جهادگرایی تکفیری در اهل سنت و نقد آن

مباني اعتقادی داعش

مبانی و مفاهیم اسلام سیاسی القاعده

بررسی جریان سلفیت، وهابیت و تکفیر

«داعش» و «القاعده» دو شاخه درخت وهابیت در عربستان

سلفی گرایی جهادی-تکفیری و آینده ثبات سیاسی در منطقه خاورمیانه

اختلافات نظری و اعتقادی وهابیت با مسلمین

گفت‌وگوی مشروح فارس با حجت‌الاسلام مهدی فرمانیان

داعشی‌ها به نام جهاد سر می‌برند/ علت شکل‌گیری گروه‌های تکفیری

نقد استدلال تکفیری ها وداعشی ها براولویت کشتن مسلمانان

جريانهاي جديد وهابيت از ديدگاه دکتر عصام العماد

مروری بر افکار وهابیت و جایگاه آن در جهان باورهای فطرت ستیز

نقد قرآنی مبانی وهابیت در حوزه ی جهاد

نقد و بررسی مبانی جهادگرایی تکفیری ها

جریان شناسی گروه‌های تکفیری جهادی در مصر

توسل، شفاعت، استغاثه؛ رفع نزاع با تبیینی جدید

افترائات وهابیت علیه شیعه

گزارش کتاب «سيف الجبار المسلول على أعداء الأبرار» اثر شاه فضل رسول قادری

تقابل فیزیکی وهابیت با تشیع

بررسی تطبیقی ایده‌ها و رفتارهای خوارج و وهابیت

اندیشه جاهلیت محمد قطب در بوته نقد تشیع، تسنن و عقل

مبانی اعتقادی جریانهای تکفیری و مقایسه ی آن با آرای دیگر مذاهب

گزارشی از کتاب مصباح الأنام و جلاء الظلام

تبرک و استشفا به آثار اولیا

گرایش های فکری سلفیه در جهان امروز

بررسی کتاب تاریخ نجد نوشته حسین بن غنام

تفاوت توسل با استغاثه مشرکین به بت ها

بررسی دیدگاه محمد بن‌عبدالوهاب درباره شرک و مشرک

ارکان سیاسی اندیشه های داعش؛ از امامت تا تکفیر و جهاد

اندیشه تکفیری و راههای علاج آن

کتاب شناسی تکفیر

تکفیر از نگاه بزرگان اهل سنت

سونامی تکفیری در جهان بشری

عقائد تکفیر و نقش مسلمانان

مفهوم شناسی خودکشی یا انتحار

بررسی گفتمان سید قطب و تأثیر آن بر شکل گیری جریان‌های تکفیری مصر

بررسی و نقد منهج قفاری در کتاب اصول مذهب الشیعه

تکفیر تکفیریان خشونت تکفیری، در خدمت استعمار نوین

بررسی و نقد توحید در اندیشه سلفیه وهابی و سلفیه جهادی

وهابیان و برگزاری مراسم جشن وشادی

خشونت، ترور و افراط گرایی در قرآن

جشن و سرور در میلاد پیامبر گرامی از دیدگاه قرآن و سنت

راهبردهای مقابله با تهدیدات نرم جریان‌های تکفیری در جهان

معرفی و بررسی شیوه‌های مقابله با تکفیر در جهان اسلام و آثار آن

اجتهاد از نگاه وهابیون

سنّت پیامبر و تکفیر مسلمانان

شباهتهای فکری خوارج عصر علوی و داعشیهای امروز

رادیکالیسم اسلامی در جنوب شرق آسیا: جماعت اسلامی اندونزی

آسیب شناسی جریان‌های تکفیری و راهکارهای مقابله با آن، از منظر مقام معظم رهبری

احمد بن حنبل و دیدگاه‌های او درباره تکفیر

عوامل ظهور جریان‌های تکفیری در جهان اسلام/ تبارشناسی گروه‌های افراطی

«جریان تکفیری» از نگاه رهبر انقلاب

حدیث منع نشستن و عبادت کردن در مقابر بررسی تطبیقی دیدگاه ابن‌تیمیه و مذاهب اربعه اهل سنت

حرمت تکفیر اهل قبله در کتاب و سنت

روش قرآن در علاج و جلوگیری از پدیده تکفیر

بدعت از منظر وهابیان

مبانی کلامی «القاعده» در تکفیر و کشتار مسلمانان

صحیحین و نفی تکفیر

ریشه های تاریخی و نحوه شکل گیری وهابیت

تکفیر از دیدگاه سید قطب

چه کسی تجددخواهی اسلامی را هدایت می‌کند؟

قرآن کریم و همزیستی مسالمت‌آمیز در جامعه بشری

فقه تکفیر میان برهان شرعی و فقه خودساخته

نقش گروه‌های تکفیری در تغییر نقشه منطقه

علل شکل گیری جریان‌های تکفیری در افغانستان و شبه قاره هند

تکفیر از دیدگاه قرآن

علل شکل گیری تکفیری‌ها از دیدگاه جغرافیای سیاسی

سماع موتی و رابطه آن با توسل به ارواح اولیای الهی

تکفیر

درگذر تکفیر فکری و تکفیر جنایت‌کارانه

خطر تکفیر برای جوامع اسلامی

خطر گروه‌های تکفیری علیه اسلام و مسلمانان

روش های تبلیغی وهابیت

چگونگی پیدایش تکفیر و خارجی‌گری

سلفی‌گری و تکفیر در تونس میان گفتمان النهضة و دیگر گفتمان‌های بومی

عبادت در اندیشه شیعه و وهابیت

جریان‌های تکفیری و خطرهای آن برای امت اسلامی و بشریت و عوامل شکل‌گیری آن

تمدن اسلامی و جریان‌های تکفیری

ارتباط اسلام‌ستیزی با جریان‌های تکفیری

بررسی و نقد دلیل وهابیت بر انقطاع عمل بعد از موت

نقد دیدگاه وهابیت درباره عبادت با نظر به سجده برادران یوسف

جریانات تکفیری بناهای اسلامی (در عراق به عنوان نمونه)

تفاوت میان جنبش‌های انقلابی و جریانات تکفیری و تروریستی

بررسی اقدامات تکفیریون در عراق و سوریه

تکفیر اهل قبله در اندیشه علمای دیوبند

عملکرد وحشیانه ی فرقه ی وهابیت و خاندان آل سعود

راهبرد تکفیری و ضد وحدت عربستان سعودی در عرصه آموزش و رسانه

گزارش کتاب جذور داعش قراءة فی تراث الوهابیة و علماء السعودیة

اقسام ذبح و قربانی و اشتباه وهابیت

معیار توحید شرک از دیدگاه شهید مطهری و سید قطب

هجوم وهابیان به مدینه منوّره

وهابیت و تخریب قبور

سلفیت و جنبه های شبهه آمیز آن در مذاهب اربعه

عبور از «خاورمیانه جدید»

فتنه و هابیت

وهابيت از نگاهي ديگر

پیشینه و کارنامه وهابیت (3)-عقاید و عملکرد

پیشینه و کارنامه وهابیت (2)- شکل گیری وهابیت

پیشینه و کارنامه وهابیت (1)- وهابیت و تفرقه

سفر وهابیت به مصر

سلفیه و جنبش‌های اسلامی ـ دیوبندیه

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت3 (توسل)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت5 (وهابيت و موضع اهل‏ سنت در قبال آن)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت 2 (زندگى حقيقى همراه با عمل براى انبيا و اوليا در قبر)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت 4 (علم غيب)

تضاد عقايد حنفيت با وهابیت 6 (وهابیت را بهتر بشناسیم)

مخالفت وهابیان با عقاید اهل سنت

سلفيان

تأويل در قرآن و «تأويل قرآن»

اندیشه سیاسی ابن قیم جوزیه

تکفیر گذشته، حال، آینده

شباهت وهابی ها با خوارج

نقدی برعقاید وهابیت (توسل، شفاعت)

لیست حامیان مالی گروه های تروریستی همسو با القاعده در 31 کشور جهان

توسل، مرگ و شفاعت از دیدگاه تشیع و وهابیت

گزارشی از برخی فتاوای وهابیت

تقابل دیدگاه وهابیت تکفیری در حرمت تکفیر اهل قبله با آیات و روایات

بررسی موانع تکفیر از دیدگاه وهابیت با تأکید بر مانعیت تأویل

حرمت تكفير اهل قبله در انديشه علماى اسلام

فتنه تكفير

تبارشناسی مبانی معرفت شناختی و انسان شناختی اسلام سلفی - تکفیری

جهاد در اندیشه سید قطب

نقش قدرت‌های بین‌المللی در رشد و گسترش جریان‌های تکفیری

موضع انتقادی اندیشه‌وران اهل سنت در برابر جریان‌های تکفیری

نقد و بررسی مهم‌ترین ادله جریاهای تکفیری در تکفیر شیعه

جریان‌شناسی تکفیری در افغانستان

تحلیلی بر هویت جدید تروریست‌های تکفیری در خاورمیانه

بررسی تاریخی جریان‌های تکفیری تروریستی

ارائه مدل تحلیل جامع جریان تکفیری و راهبردهای مقابله با آن

تحلیلی بر رویکرد‌های متناقض به اندیشه‌های سلفی- تکفیری سید قطب

چیستی و چرایی شکل گیری جریان‌های تکفیری

جنایات جریان‌های تکفیری در لبنان

الگوی حکومت در اندیشه جریان سلفی تکفیری

فضای مجازی (سایبری) و شبکه‌های ماهواره‌ای جریان‌های تکفیری

قتل و تکفیر در آیات قرآن (1)

داعش و عملکرد آن برای اهداف غرب و رژیم صهیونیستی

بررسی تطبیقی ایمان و کفر از دیدگاه مذاهب اسلامی و جریان‌های تکفیری

تأثیر افکار ابن‌تیمیه در گسترش جنایت‌های جریان‌های تکفیری

جایگاه علمی و دینی مردم نجد در دوران محمد بن‌عبدالوهاب

زمینه های تاریخی سلفیه

شیوه‌های وهابیت در مخالفت با اهل سنت

اقدامات سلفی‌های تکفیری؛ فرصت‌های به وجود آمده برای جمهوری اسلامی ایران

بررسی زمینه‌های صدور فتاوای تکفیری و پیامدهای آن بر جهان اسلام

تحرک‌پذیری سلفیت جهادی در آسیای غربی و امنیت عمومی جمهوری اسلامی ایران

ادله داعش بر خلافت اسلامی و نقد آن از سوی سلفیان جهادی

جاهلیت در نگاه سلفیه جهادی و اثرات سوء آن بر جهان اسلام

بررسی تطبیقی دیدگاه فقهای فریقین درباره حرمت تکفیر مسلمانان

موانع تکفیر با تأکید بر مسئله جهل از دیدگاه ابن‌تیمیه

نقد و بررسی تکفیر از دیدگاه سلفی وهابی و سلفی جهادی

سلفیه جهادی در شبه جزیره؛ بررسی رویکرد و عملکرد القاعده شبه جزیره

تکفیر در روایات نبوی (4)

تکفیر در روایات نبوی (3)

برررسی شخصیت و نظرات شیخ عبدالعزیز بن باز مفتی سابق سعودی

ابوبكر بغدادی

جریان شناسی اختلافات طالبان بر سر رهبری

تکفیر در روایات نبوی (1)

تکفیر در روایات نبوی (2)

جریان شناسی گروهک تروریستی انصارالاسلام

تأملاتی درباره بیانیه اخیر شبکه تروریستی القاعده علیه داعش

تکفیر در آیات و روایات

شخصیت شناسی ابوبكر بغدادی

داعش، القاعده؛ فرزند در مقابل پدرخوانده /بازخوانی روند شکل گیری القاعده در عراق و انشعاب درون سازمانی

جریان شناسی وهابیت مصری

زادگاه فکری اندیشه تکفیری در جامعه اسلامی

رویکرد دوگانه غرب در مواجهه با تروریسم؛ داعش سیاه، داعش سفید

خیانت های خلافت داعش به جامعه اسلامی

سلفى‏گرى در تونس و آينده پيش رو

بررسی پیشینه ورود تروریسم تکفیری به کشور (بخش نخست)

بررسی پیشینه ورود تروریسم تکفیری به کشور (بخش دوم)

تحليلى بر هويت جديد تروريست‏هاى تكفيرى در خاورميانه ...

استراتژی «گرگ‌های تنها»؛ این بار در افغانستان

الگوی سازمانی القاعده و داعش

جهادی‌های جدید کیستند؟

نگاهی اجمالی به منهج درسی مدارس ابتدایی داعش

نگاهی کوتاه به جریان رسانه‏ ای گروه داعش

زمینه‏ های گفتمانی تعامل داعش در قبال اسرائیل و مسئله فلسطین

تضادهای ایدئولوژیک؛ چرا داعش و القاعده متحد نشدند؟

ساختار تشکیلاتی جدید داعش؛ نسل دوم فرماندهان دولت خلافت

ریشه‌های تفکر داعش (٦)

ریشه‌های تفکر داعش (٥)

ریشه‌های تفکر داعش (٤)

ریشه‌های تفکر داعش (٣)

ریشه‌های تفکر داعش (٢)

ریشه‌های تفکر داعش (١)

جریان‌های تکفیری در عراق از ظهور وهابیت تا عصر حاضر

ابومصعب زرقاوي و داعش

موافقين و مخالفين خلافت داعش

سیر تطور هیئت‌‏های شرعی داعش

بلای تکفیر، مصیبت اسلام و مسلمین

دشمن نزدیک و دور

جریان شناسی سلفیگری

در آمدی بر مناسبات وهابیت و علم کلام

داعش خوب داعش بد

دموکراسی

آیا تهدید داعش را جدی بگیریم؟

عقل از منظر وهابیان

بن بست خلافت با اندیشه داعش

جریان های تکفیری عراق

جنبشهای اسلامی و خشونت در خاورمیانه

تحولات اسلام سیاسی رادیکال

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_6

آینده جنبش های اسلامی

مفهوم شناسی جنبش های اسلامی معاصر

کفر در مقابل ایمان یا اسلام

جریان داعش و تحریف مفهوم جهاد

خلافت از دیدگاه سلفیه جهادی

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_5

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_4

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_3

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_2

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_1

آسيب‏ شناسى رشد جريان‏هاى تكفيرى به عنوان يك چالش عمده فراروى اسلام‏گرايى‏

جوانان يهودی در صف داعش

برداشت‌های القاعده از افکار جهادی سید قطب

روش‌های برخورد محمد بن‌عبدالوهاب با مخالفان خود

برداشت اشتباه تکفیریها از جهاد در قرآن

سنت‏ گرایی و نقد اسلام‏ گرایی سلفی

ارزیابی سیاست کیفری بین‌المللی در رسیدگی به جنایات داعش

استراتژی داعش در عراق و شام

گونه ‏شناسی فکری جنبش‏های اسلامی معاصر

ظهور داعش در شبه‌ قاره

پاسخ به شبهات جهاد

سلفی‏گری در عراق و تأثیر آن بر جمهوری اسلامی ‏ایران

گفتمان اسلام سلفی و جهانی‏ شدن امنیت خاورمیانه

شکاف شیعی – سنی در اسلام سیاسی و پیامدهای آن برای جمهوری اسلامی

برررسی قتال در قرآن 4

بررسی قتال در قرآن 3

بررسی قتال در قرآن 2

بررسی قتال در قرآن 1

تاثیرات سید قطب بر گروهک های جهادی تکفیری

حزب التحریر در آسیای مرکزی

مبانی اعتقادی محمد ابن عبدالوهاب

تکفیری ها و تجاور از حدود جهاد

حرمت تکفیر نزد پیشوایان چهارگانه اهل سنت

معناشناسى عبادت در نظام تعاليم وحى و دفع اتهام كفر و شرك از مسلمين‏

مبانى كلامى «القاعده» در تكفير و كشتار مسلمانان‏

احزاب سلفی در مصر

تکفیر از دیدگاه قرآن کریم

سلفی گری در مصر و دوره جدید

تكفيريت در پاكستان و راه برون‏ رفت از آن‏

متافیزیک خشونت داعشی؛ سه مفهوم نکایه، توحش و تمکین

القاعده پس از 11 سپتامبر (با تأکید بر عراق)

آينده داعش در عراق

بازشناسی بنیادگرایی و سلفیه در دوران معاصر با تأکید بر طالبان و القاعده

جهان از نگاه داعش

جنبش های سیاسی معاصر در عربستان سعودی

زیارت از دیدگاه احادیث اهل سنت

ظهور و افول القاعده در عراق

تکفیر از نگاه برخی ائمه مذاهب اهل سنت

نگرشی به ظرفیت‌های تقریبی الازهـر

چالش های همگرایی جهان اسلام در تأسیس تمدن اسلامی

جريان‏هاى تكفيرى و نقض حقوق زنان‏

تقليد از ديدگاه سلفى‏هاى تكفيرى‏

بدعت و سنت از ديدگاه فرق اسلامى و جريان‏هاى تكفيرى‏

واكاوى رابطه ميان نفاق و تكفير

روش‏هاى جهان اسلام براى فائق آمدن بر بحران تكفير

نقد و بررسی دار الاسلام از نظر سلفیه تکفیری

نقد و بررسی دشمن نزدیک و دور(عدو قریب و بعید)

نقد و بررسی حکم بغیر ما انزل الله

نقد برداشت‌های تکفیری‌ها از آیات جهاد

متغيرهاى منطقه ‏اى و بين‏ المللى و علل داخلى ورود داعش به عراق‏

رقابتى براى هويت و شناسه‏

پاسخی به شبهه ابن تیمیه در استمرار عزاداری برای امام حسین علیه السلام

عزاداری بدعت یا سنت

توحید و شرک

آیا ترکیه به سرنوشت پاکستان مبتلا خواهد شد؟

عوامل روانی تکفیر

وهابیت تکفیری (دوره ی معاصر)

ازبکستان بعد از کریم اف و ترسیم جریان شناسی دینی سیاسی آینده

ارکان و مقومات مفهوم «عبادت»

بوکوحرام و قرائن همپیمانی با داعش

نگاهی به تشکیلات سازمانی داعش

آينده ‏نگارى رفتار گروه‏ هاى تكفيرى‏

تکفیر اهل قبله

دگردیسی اسلام سیاسی در تونس

ناتوانی حکومت ها و رشد سلفیسم در غرب افریقا

داعش در مسیر القاعده شدن

عربستان معمار جنایت و مکافات

اسلام دین صلح و مهربانی و محبت و رحمت

علل گسترش دعوت محمد بن‌عبدالوهاب

گفتگو با مأمون رحمه روحانی دمشقی درباره تکفیریها

ابن تیمیه و نگرش آن به مذاهب

تکفیریها در انگلستان

کودتا در داعش

فرا واقعیت بنا العابد!

خاورمیانه و جنگ های دینی

بررسی ارتباط خوارج با وهابیت

موضع ‌گيري‌ علماي‌ جهان‌ اسلام‌ درباره‌ تشيع‌

اقسام توحید از دیدگاه وهابیت و نقد آن

فعالیت وهابیت در جهان

بررسی روایت التجاء ابو ایوب انصاری به قبر پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم

فواید توسل به ارواح پیامبران و اولیای الهی

نقش جریان های سلفی در سوریه و فلسطین در مصاحبه با شیخ عبدالله کتمتو

امکان سنجی تحقق همگراییِ جهان اسلام در مواجهه با تهدید جریان تکفیری

شدّ رحال برای زیارت قبر نبی اکرم ص از منظر دیوبندیه و ابن‌تیمیه

کفر و جهاد از منظر حزب التحریر

صنعانی؛ سلفی تکفیری یا سلفی میانه‌رو

بررسی و نقد رابطه دعا و عبادت، از منظر قرآن و وهابیت

سماع موتی و تقابل دیدگاه وهابیان با بزرگان خود

تبرک (لمس و تقبیل) از نگاه اهل سنت

رابطه ولایت تکوینی و استغاثه به ارواح اولیای الاهی

تکفیر از دیدگاه بزرگان دیوبند

پژوهشی درباره حدیث «اللهم لا تجعل قبری وثناً یعبد»

درنگی بر دیدگاه ابن‌تیمیه در مواجهه با مذاهب و بزرگان اسلام

افترائات وهابیت علیه شیعه در مصاحبه با حجت الاسلام والمسلمین توحیدی

فهرستواره پایان‌نامه‌های حوزوی-دانشگاهی در موضوع سلفی‌گری و نقد وهابیت

توسل در سیره انبیا از دیدگاه اهل‌سنت

ندای غیراللّه از ديدگاه علمای دیوبندیه

بررسی دیدگاه ابن تیمیه درباره زیارت قبور

تناقضات ابن عبدالوهاب در مسئله تکفیر مسلمین

نقد و بررسی روش های جدلی ابن تیمیه در «منهاج السنه»

وهابیت، سلفیت و اسلام‌گرایی؛ دشمن کیست؟

بررسی و نقد دیدگاه سلفیه در ارتباط ارواح با عالم جسمانی

تکفیر از کدام قسم: کفر در مقابل ایمان یا کفر در مقابل اسلام

آشنایی با رهبران "اخوان المسلمین" از ابتدا تا کنون

بررسی سلفی‌گری ابن ابی العز با تأکید بر «شرح العقیدة الطحاویة»

نقد دیدگاه وهابیت در مسئله تبرک با تکیه بر نظر علمای معاصر وهابی

بررسی و نقد دیدگاه شاه ولی‌الله دهلوی در مسئله شرک

تکفیر و اقسام آن در نگاه شیعه

تکفیر در جهان اسلام

سرنوشت مدعیان خلافت در انتظار داعش

توحید و شرک از دیدگاه استاد مطهری و سید قطب

داعش و استفاده از گرافیک اطلاع‌رسان

نگاه هند به گروه‌های شبه نظامی پاکستان

مقايسه انديشه‏ و رفتار جبهه النصره و داعش

ترور، تروریسم و حقوق بشردوستانه

جریان‌های تکفیری فعال در پاکستان

بازشناسی تفاوت سلفی نوگرا و افراط‏ گرا

نگاه داعش به مهدویت

جریان‌شناسی گروه‌های تکفیری: ابعاد و پیامدها

وضعیت القاعده پس از ظهور داعش

جریان‌های تکفیری، مهمترین خطر فراروی بیداری اسلامی

حقوق بشر و جریان‌های تکفیری

آثار سیاسی - اجتماعی جریان‌های تکفیری بر عقب‌ماندگی کشورهای اسلامی

تحلیلی شرق‌شناسانه از جریان‌های تکفیری قدیم و جدید

سلفی‌گرایی متحرک: چالش امنیتی بدون مرز

بازخوردهای ضد‌امنیتی هستی‌شناسی اجتماعی سلفیت جهادی

عقل از دیدگاه سلفیه

عبادت

سب الصحابه

نقدی بر خلافت ابوبکر بغدادی

ایمن الظواهری

اسامه بن‌ لادن

تیشه داعش به ریشه‌های تاریخ ایران در موصل

سلفی ها، روند نوگرایی که به افراط گرایی رسید

افغانستان در دوران پساطالبان

داعش، قفقاز و واکنش روسیه

افغانستان، گذرگاه داعش به آسيای مركزی

متن قطعنامه شورای امنیت درباره گروه تروریستی داعش

نگاهی به عملکرد داعش از منظر کتاب تروریسم جهانی و رسانه های جدید

خط بطلان جولانی بر فانتزی‌های غرب در سوريه

ظهور داعش؛ پایانی بر نظم جهانی

پیام مهم ترور سرکرده جیش الاسلام

راهبرد آمریکا برای مبارزه با القاعده و داعش