اطلس > شخصیت ها > ضد تکفیری > لبنان > شیخ اکرم احمد برکات

شیخ اکرم احمد برکات

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۲/۲۵ تعداد بازدید: 327

شیخ اکرم برکاتشیخ احمد برکات سال 1968م در لبنان متولد شد. ایشان مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته فلسفه و علم کلام دریافت کرد و رساله دکتری خود را با عنوان "التكفير- ضوابط الإسلام وتطبيقات المسلمين" در دانشگاه اسلامی لبنان به اتمام رساند. شیخ احمد برکات سال 1968م در لبنان متولد شد. ایشان مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته فلسفه و علم کلام دریافت کرد و رساله دکتری خود را با عنوان "التكفير- ضوابط الإسلام وتطبيقات المسلمين" در دانشگاه اسلامی لبنان به اتمام رساند. دوره طولانی را نیز در دانشگاه ها تدریس کرده است. وی از سال 1989م به قم سفر کرده و در مدت ده سال حضورش در قم دورس اسلامی و شرعی حوزه علیمه قم را خواند و به لبنان برگشت و دورس حوزوی را تدریس کرد. وی در لبنان مشغول مسائل دینی و فرهنگی مسلمانان شد[1].

وی دارای تالیفات زیادی است که برخی از آنها عبارتند از[2]:

 1. التكفير، ضوابط الإسلام وتصنيفات المسلمين.
 2. الواجبات في الإسلام.
 3. محاضرات في الثقافة الإسلامية.
 4. هذا رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم.
 5. الإمام شرف الدين في مقاومة الاحتلال والحرمان.
 6. في رحاب الولاية والجهاد.

یکی از موضوعات مهم مسلمانان در عصر حاضر مساله تکفیر است که امروز گروه های تکفیری با اتهامات واهی مسلمانان را تکفیر می کنند. شیخ اکرم برکات نیز با درک از وضعیت جامعه و کم کردن اثرات این تفکر افراطی به ریشه یابی مساله تکفیر پرداخته و انگیزه های تکفیری ها را در کتاب «التکفیر، ضوابط الاسلام و تصنیفات المسلمین» تبین کرده است. دکتر شیخ اکرم برکات با استفاده از مبانی قرآنی و سنت صحیح پیامبرخدا صلی الله علیه وآله وسلم برخلاف دیدگاه افراطی تکفیری ها، معیار‌های تکفیر را محدود به نفی توحید و نبوت می کند. وی بر این باور است که آنچه امروز افراط و خشونت را در بین مسلمانان گسترش داده است، عدم فهم صحیح از واژه شرعی «کفر، کافر، تکفیر» است. در قرآن کفر در مقابل ایمان، معصیت، شکر و برائت آمده است. که بحث اصلی درباره کفر در مقابل ایمان است یعنی عدم ایمان نه به معنای ضد ایمان. شیخ برکات به گروه های تکفیری که معتقدند صرف کفر موجب قتال خواهد بود این سوال را مطرح می کند که اگر صرف کفر موجب قتال و کشتار است چرا رنان و کودکان و سالخوردگان استثناء می شوند بنابراین این دیدگاه که صرف کفر موجب کشتار شود صحیح نیست بلکه ملاک قتال و کشتار کفار، تجاوزگری و حربی بودن آنها است[3].

شیخ اکرم برکات

برکات می گوید معیارهای تکفیر در دین اسلام، انکار توحید و رسالت است که البته در مرحله تطبیق باید دقت شود زیرا کافر خواندن کسی بار حقوقی و شرعی دارد لذا اگر به کسی اشتباها به کفر نسبت داده شود، تکفیر کننده دچار گناه کبیره می شود کما اینکه روایات متواتر در نهی از تکفیر بدون دلیل از سنت صحیح پیامبرخدا صلی الله علیه وآله وسلم صادر شده است. و علماء و بزرگان از فریقین بر اصل حرمت تکفیر بدون دلیل قطعی تاکید کرده اند. اما ابن تیمیه تئورسین گروه های تکفیری، دایره تکفیر را گسترش داد. او تکفیر را به دو نوع عام و معین تقسیم می کرد. تکفیر عام چنین بود که او فردی را که مثلاً معتقد بود خداوند در آخرت دیده نمی شود را کافر می دانست اما در تکفیر نوع دوم معتقد بود تا فرد معین که این افعال را انجام می دهد فرایض خود را انجام می دهد نمی توان به تکفیر او حکم دهد. اما گروه های تکفیری از تکفیر عام گذشته و به تکفیر معین رو آورده اند. در حالی که علمای موانع تکفیر را بیان کرده اند که عبارت اند از:

 1. جهل به تشریع؛
 2. خطا؛
 3. شبهه؛
 4. فراموشی؛
 5. اکراه؛

یکی از مواردی که تکفیری ها، مسلمانان را به کفر نسبت می دهند مساله حکم به چیزی غیر از آن چه خداوند نازل فرموده است، می باشد. این عاملی است که اولین بار توسط خوارج مطرح شد. در قرن اخیر همین مساله توسط جوانان مصری مورد تجربه واقع شد و آنان جوامع اسلامی را به کفر نسبت دادند[4].

پی نوشت:


[1]. http://www.sirajalqaem.com/index.php/ السيرة-الذاتية

[2]. همان

[4]. همان

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

شیخ عبدالطیف دریان، مفتی لبنان

شیخ زهیر عثمان الجعید لبنانی

شیخ اکرم احمد برکات

شمس الدین محمد بن أحمد السفـّاريني حنبلی

شیخ حيدر محمد كامل حب الله

شیخ ماهر حمود