اطلس > شخصیت ها > ضد تکفیری > شیخ وهبي سليمان غاوجي حنفی

شیخ وهبي سليمان غاوجي حنفی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۲/۲۳ تعداد بازدید: 18

شیخ وهابی غاوجیوهبي سليمان غاوجي الألباني الدمشقي الحنفي سال 1923م در شکودرا واقع در شمال البانیا متولد شدند[1]. وی یکی از عالمان و فقهای حنفی مذهب سوریه است.وهبي سليمان غاوجي الألباني الدمشقي الحنفي سال 1923م در شکودرا واقع در شمال البانیا متولد شدند[1]. وی یکی از عالمان و فقهای حنفی مذهب سوریه است. شیخ وهبی در سن 13 سالگی در سال 1937م همراه خانواده اش و پدرش (شیخ سلیمان بن خلیل غاوجی از عالمان دینی آلبانی) به جهت سختگیری هائی که احمد زوغو پادشاه آلبانیا نسبت به عالمان دینی روا می داشتند به شهرهای شام (سوریه)  هجرت کردند. وی بعد از مدت کوتاهی به الازهر رفته تا علوم عربی و شرعی را تعلیم بییند. دو سال بعد یعنی در سال 1939م توانست وارد دانشکده شرعی الازهر بشود و در سال 1945م با تلاش فراوانی که داشت توانست تخصص قضاوت شرعی را دریافت کند و در سال 1947 به رتبه دکتری رسید[2].

وی در مدت طولانی که در مصر بود از اساتیدی چون محمد الخضر حسين شيخ الأزهر، محمد زاهد الكوثري الإمام المحدث الأكبر، محمد مصطفى المراغي شيخ الأزهر، مصطفى صبري، صاحب كتاب موقف العقل، فكري ياسين، محسن أبو دقيقة، محمد علي السايس بهره برد. همچنین در سوریه نیز از مشایخی چون حسن حبنكة الميداني فقيه شافعي، محمد صالح الفرفورفقيه حنفي، محمد أبو اليسر عابدين، مفتي الجمهورية العربية السورية حنفي المذهب و عبد الوهّاب دبس وزيت الفقيه حنفي کسب علم نمود. وی از بزرگانی همچون شيخ محمد زاهد الكوثري، شيخ سيد محمد علوي المالكي، شيخ محمد عوامة، شیخ محمد العربي التباني، محمد يوسف البنوري، شیخ تقي الدين الندوي و... اجازه نامه شرعی و فقهی دریافت کرده است[3].

شیخ غاوجی بعد از مراجعت به دمشق تا سال 1966 در مدارس و مساجد دینی دمشق و حلب فعالیتهای علمی و تبلیغی خود را ادامه دادند. وی مسافرتهای طولانی به کشورهای مختلف اسلامی داشته است اما در سفر به زادگاهش دچار مشکل بود. زیرا دولت کمونیستی البانیا ایجاد مزاحمت می کرد. با سقوط دولت کمونیستی در البانی و ایجاد حکومتی به روش دموکراسی، تردد برای شیخ وهبی راحت تر شد و توانست به صورت مستمر با حافظ صبری کوشتی ارتباط برقرار کند. شیخ غاوجی به دنبال ایجاد تحول علمی و فرهنگی در البانیا بود لذا سخنرانی‌ها و درس‌های خود را در راستای رسیدن به این مهم، تنظیم می کرد.[4]

شیخ وهبی غاوجی

بزرگان و علمای معاصر شیخ وهبی، او را از جمله استوانه های علمی اهل سنت دانسته اند. شیخ احمد سوری می گوید: فاضل شیح وهبی از فهول علماء در علم شریعت است و او مربی توانمندی در علم و معرفت است. شیخ محمد سعيد رمضان البوطي که شهید راه نهضت ضد تکفیر شد، درباره شیخ وهبی می گوید: وی از علمای ربانی بوده است که بین علوم اسلامی اعم از اعتقادات و احکام فقهی و اخلاق و سیر وسلوک جمع کرده است. شیخ وهبی در سال 2013م برابر با 14343هـ قـ از دنیا رفت. شیخ وهبی عالمی پر تالیف است که در موضوعات فقهی (بر اساس فقه حنفی) و اعتقادی و تربیتی و علوم قرآنی و پاسخ به شبهات قلم زده است برخی از آثار علمی او عبارتند از[5]:

  1. أركان الإسلام.
  2. أركان الإيمان.
  3. الشهادتان وأحكامها - سلسلة أركان الإسلام.
  4. الصلاة وأحكامها - سلسلة أركان الإسلام.
  5. الحج وأحكامه - سلسلة أركان الإسلام.
  6. الإسلام بعد أربعة عشر قرنا من الزمان.
  7. نجاة المؤمنين بعدم التشبه بالكافرين.
  8. تعلیقه بر کتاب «محق التقول في مسألة التوسل(حول التوسل والوسيلة)» نوشته شیخ محمد زاهد الكوثري و کتاب «حول التوسل و الاستغاثه» نوشته شیخ محمد عابد سندی.

شیخ وهبی در تحقق جامعه اسلامی معتدل کوشید و بر ضد افکار افراطی و تکفیری قیام کرد. و با برهانی کردن باورهای مسلمانان، شبهات تکفیری ها علیه مسلمانان را پاسخ گفتند. وی در تعلیقه خود بر کتاب «التوسل و الاستغاثه» ادله ای را که نویسنده یعنی شیخ محمد عابد سندی آورده است را مورد بررسی قرار داده و تائید می کند[6].

وی مجموعه ای در سلسله ارکان اسلام، مسائل مهمی را که تکفیری ها با تمسک به این مسائل مسلمانان را تکفیر می کنند را بررسی کرده است. از جمله از آن مسائل مساله شد رحال (بار سفر بستن) برای زیارت است که شیخ وهبی در کتاب « الحج و احکامه» می‌گوید: به اجماع مسلمین که برخواسته از نصوص قرآنی و سنت نبوی است، زیارت قبر رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم امری مستحب است[7].

وی برخلاف اصول غیر اسلامی وهابی ها تکفیری و گروه های تندروی بر این باور است که قرآن کریم بر اسای اسلوب عربی نازل شده است و دارای حقیقت و مجاز، استعاره، تشبیه و کنایه است. مانند آیه«واخفض لهما جناج الذل» که در این آیه مراد خضوع و طاعت برای پدر و مادر است لذا اینکه حضرت ابراهیم از بت پرستان بی زاری می جوید و علت این بی زاری را خضوع و پرستش مشرکین نسبت به بتها، معرفی می کند؛ به این معنا نیست که هر خضوعی شرک است[8].

یکی از اصولی که شیخ وهبی می پذیرد تاویل در آیات متشابه است[9] اصلی که وهابیت آن را نمی پذیرد و بر اساس آن مخالفین خود را بدعت گذار و مشرک می خواند.

پی نوشت:


[2]. https://ar.wikipedia.org/wiki/وهبي_سليمان_غاوجي

[3]. همان.

[4]. همان.

[5]. همان

[6]. فرمانيان، مهدى، الوهابية المتطرفة: موسوعة نقدية، 5جلد، دار الإعلام لمدرسة اهل البيت (عليهم السلام) - قم - ايران، چاپ: 1، 1435 ه.ق. ج‏1 ؛ ص501

[7]. إن زيارة قبر رسول الله (ص) بعد انتقاله سنة، ثبت ذالك بكتاب الله تعالى و سنة رسوله (ص) و فعل الصحابة رضوان الله تعالى عليهم و بالإجماع و عمل الناس و القياس. الحج و احكامه، تأليف وهبى سليمان غاوجى‏، طبع مؤسسة الرسالة ص 197. به نقل از فرمانيان، مهدى، الوهابية المتطرفة: موسوعة نقدية، 5جلد، دار الإعلام لمدرسة اهل البيت (عليهم السلام) - قم - ايران، چاپ: 1، 1435 ه.ق. ج‏2 ؛ ص537

[8]. رک: ارکان ایمان، شیخ وهبی غاوجی، ص 17.

[9]. همان، ص 23.

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

شيخ عبد الله بن محمد بن الصديق الغماري

شيخ أسامه محمود الأزهري

شیخ اکرم احمد برکات

شیخ محمد حسن هيتو شافعی

شیخ وهبي سليمان غاوجي حنفی

شیخ محمد عوامه

شیخ احمد محمود کریمه

شيخ علوي امين الخليل

شیخ ابوالمحاسن یوسف دجوی

امام موسی صدر

شیخ یوسف بن سید هاشم رفاعی

شیخ مأمون رحمه سوری

شیخ احمد الطيب

حاج ماموستا حسام الدین مجتهدی

شیخ شوقی ابراهیم علام

مولوی محمد امین صفدر

مولوی محمد عمر سربازی ملازهی

شیخ محمد متولی الشعراوی

شیخ عبدالملک سعدی

شيخ حسين حلمي ايشيق

شمس الدین محمد بن أحمد السفـّاريني حنبلی

آیت الله میرزا محمد حسن شیرازی

شيخ عبد الله أحمد کاظم يوسف

شیخ حيدر محمد كامل حب الله

محمد بن محمد مشهور به ابن الحاج

شیخ داود بغدادی نقشبندی

شیخ احمد الوائلی

مولوی عبدالخیر صمدانی فر

حمد الله جان الداجوی

دکتر شیخ عدنان ابراهیم

شیخ عبدالغنی غنیمی حنفی

آخوند احمد قربان پور

آخوند عبدالصدیق کشمیری

شیخ صالح المغامسی

محمد النوری الحاتمی

الشریف حاتم بن عارف العونی

شیخ یوسف نبهانی

ابوالحسن اشعری

شیخ علی جمعه

محمد امین ابن عابدین

شیخ خالد عبدالوهاب الملا

محمد الهذال العنزی

عثمان بن عبدالعزیز بن منصور

مولوی طارق جمیل

امام الحرمین جوینی

شیخ ماهر حمود

علوی بن احمد حداد

شیخ محمد العربی التبانی

نذیر احمد سلامی

عصام العماد

احمد حمدی صابونی

دکتر صالح الوردانی

عبدالحلیم محمود

شیخ محمود محمد شلتوت

آیت الله ناصر مکارم شیرازی

علامه سید محسن امین

آیت الله نجم الدین طبسی

آیت الله سید کمال حیدری

صائب عبد الحميد

آیت الله جعفر سبحانی

محمد عابد سندی انصاری

محمد المسعری

عثمان بن سند بصری نقشبندی

محمد انور شاه کشمیری

خلیل احمد سهارنپوری

محمد بن علوی المالکی

سمهودی

محمود سعید ممدوح

عمر عبدالله کامل

علی بن عبدالکافی سبکی

رمضان البوطی

حسن سقاف

احمد زینی دحلان

سلیمان بن عبد الوهاب

محمد عبده یمانی

احمد بن محمد بن صدیق حسنی غماری

سید احمد زینی دحلان

شيخ محمد زكي إبراهيم

محمد زاهد الکوثری

حسن فرحان مالکی

عبدالله تلیدی

محمد راتب نابلسی

محمد طاهر کردی

محمد سقاف

عیسی بن مانع حمیری

عبدالله هرری

ابوبکر عدنی بن علی مشهور

عبدالعزيز عرفة السليمانی

حبيب علي جفری

سعید عبداللطیف فودة