کتابخانه > کتاب > الإسلاميـون وقضايـا الـدولـة والمواطنـة (الجزء الاول)

الإسلاميـون وقضايـا الـدولـة والمواطنـة (الجزء الاول)

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۲/۱۶ تعداد بازدید: 318
الإسلاميـون_وقضايـا_الـدولـة_والمواطنـة_(الجزء_الاول).pdf

الإسلاميـون وقضايـا الـدولـة والمواطنـةمشخصات

نویسنده: مجموعه مولفین

ناشر: المرکز العربی للابحاث و دراسه السیاسات

مکان نشر: قطر

سال نشر: 2017 م

تعداد صفحات: 706 صفحه

«مرکز عربی پژوهش‌هاي سياسي» در چارچوب تلاش‌ بی‌وقفه براي پاسخ به پرسش‌هاي‌ مطرح شده در مورد اسلام‌گرایان و حکومت و دولت پيش و پس از بهار عربی، کتاب «اسلام‌گرایان و مسائل کشور و شهروندی» را منتشر کرده است.در این کتاب شانزده پژوهش برگزیده گردآوری شده است. این پژوهش‌ها موضوع بحث دومین کنفرانس سالانه «اسلام‌گرایان و نظام دموکراتیک» بود که این مرکز در سپتامبر 2013 در دوحه، پایتخت قطر برگزار کرد. محور این کنفرانس، مسائل شهروندی و دولت و مردم بود. اين پژوهش‌ها بخش اول کتاب را تشکیل می‌دهد (که در 702 صفحه گردآوري شده است). بخش دوم نیز پژوهش‌های دیگری را در همین چارچوب شامل می‌شود.

 

اولین پژوهش این بخش از «سعود المولی» با عنوان «مرجعیت و حزب و دولت مدنی و شهروندی در فقه سیاسی شیعی معاصر» است. او در این تحقیق، از مشارکت اندیشمندانی همچون محمدباقر صدر، محمدمهدی شمس‌‌الدین و محمدحسین فضل‌‌الله در جنبش فکری و سیاسی شیعی، واکنش آنان به چالش‌های تعامل با دولت ملی جدید در عراق و لبنان و نیز نزدیک کردن مرجعیت دینی متفاوت با همتای سنّی خود به حزب اسلامی سخن گفه است. وی همچنین به دیدگاه صدر و فضل‌‌الله درباره موضوعات دولت اسلامی و مرجعیت و ولایت پرداخته و به نظرات منحصربه‌‌فرد شمس‌‌الدین در مورد دولت ملی و شهروندی نیز اشاره نموده است.

«منجی سرباجی» در پژوهش دوم با عنوان «شهروند و مؤمن و انسان؛ ديدگاه انتقادي به جایگاه شهروندی در بیانیه‌های عربی و اسلامی درباره حقوق بشر» به بررسی انتقادی جایگاه شهروند در بیانیه‌های عربی و اسلامی درباره حقوق بشر می‌پردازد و موضوع شهروندی در اندیشه سیاسی ـ‌ اسلامی معاصر را تبیین می‌کند. این متون شامل حقوق سیاسی مبنی بر حمایت از مشارکت شهروند در امور سیاسی نیست. برخی معتقدند که مسئله شهروندی، راه گریزی برای سکولاریزه کردن دولت است. عده‌ای نیز بر این باورند که تأکید بر ارزش شهروند، با سلب هر ارزش و اعتبار از مؤمن و نفی حاکمیت الهی و ولایت امر حاصل می‌شود. بنابراین، نفی شهروندی مقدمه تعامل گزینشی ـ ابزاری با ارزش‌های حقوق بشر است.

«توفیق السیف» در پژوهش سوم با عنوان «جایگاه مردم در اندیشه دینی؛ نقد اجتماعی ـ سیاسی دیدگاه فقه سنتی قدرت» از قدرت‌های اسلامی و دیگر قدرت‌های عربی می‌خواهد که از منابع فرهنگی و سنت‌های فلسفی مورد استفاده در توجیه استبداد بپرهيزند تا این قدرت‌ها عامل تغییر دموکراتیک باشند. او بازتاب تفاوت میان دموکراسی و اسلام‌گرایی را در روابط اجتماعی و دولت و شهروندی و تفویض قدرت بیان نموده و در این راستا مثال‌هایی را از میراث شیعه آورده است و معتقد ‌است که خواست فقها در مورد تغییر نظریه سیاسی دینی بیهوده است؛ زیرا این موضوع خارج از چارچوب موضوعی علم فقه قرار دارد. وی همچنین خواهان مشارکت مردم در تغییر اندیشه دینی است؛ به‌‌ویژه دیدگاه سیاسی که جمع میان ارزش‌های دینی و نیازهای زمانه را محقق می‌سازد.

«دلال باجس» در پژوهش چهارم با عنوان «امکان فعالیت سیاسی زن در اندیشه جنبش‌های اسلامی، میان تئوری و عمل (برای مثال اخوان‌‌المسلمین و النهضة)» به پیشرفت نقش سیاسی زن در جنبش‌های سیاسی اسلامی اذعان دارد؛ بدون آن‌که این پیشرفت به سطحی برسد که زنان اسلام‌گرا خودشان ندای آن را سر دهند. باجس در صدد است تا نگرش جنبش‌های اسلام‌گرا در مورد فراهم آوردن زمینه‌های فعالیت سیاسی زنان را از نقطه‌‌نظر آن‌ها نسبت به اصل شهروندی بررسی کند و سپس به میزان پیشرفت این نگرش در زمینه حقوق سیاسی زن، تا حد نظریه‌پردازی اشاره ‌کند. بنابراین دو حزب آزادی و عدالت در مصر و النهضة در تونس را با یکدیگر مقایسه‌ کرده، از مصاحبه‌های خود با رهبران دو حزب سخن گفته و مفهوم گفتمان‌ سیاسی و حزبی دو حزب را تحلیل نموده است.

پنجمین پژوهش با عنوان«شهروندی؛ پروژه به تأخیر افتاده احزاب اسلام‌گرا، نبود اصل شهروندی به عنوان یک اولویت فکری، سیاسی و اجتماعی در بیانیه‌های سیاسی احزاب مختلف اسلام‌گرا» به «زین‌‌الدین خرشی» تعلق دارد. این موضوع با مقدمه‌های فلسفی خود که بر مبنای مفهوم فرد به عنوان یک ذات آزاد و مستقل است، مسلّم و محرز نیست. وی همچنین به ناتوانی احزاب اسلامی در نزدیک کردن فرد و اجتماع در خارج از چارچوب دینی و نیز حذف اصل شهروندی در بیانیه‌های خود، با هدف اعلام مخالفت با آن می‌پردازد. او سپس به چهار مسئله‌ای که به یکدیگر مرتبط‌‌اند، اشاره می‌کند: موضع ناپایدار در برابر دموکراسی؛ رویارویی دین و دولت؛ گفتمان مردمی که حامل تصوری مبتنی بر نفی سیاست در جامعه است؛ برداشت اخلاقی از سیاست.

«شمس‌الدین کیلانی» در پژوهش ششم با عنوان «اسلام‌گرایان معاصر و اندیشه دولت دموکراتیک» به موضع اسلام‌گرایان در برابر دولت دموکراتیک و مفاهیم آن می‌پردازد و طرح‌های اسلام‌گرایان را با بافت‌های تاریخی و ساختارهای اجتماعی‌شان در موقعیت تغییر نشان مي‌دهد و نیز از اطلاق حکم نهایی بر رویکردهای آن‌ها پرهيز می‌کند. کیلانی می‌گوید:

«ما معتقدیم که محیط سیاسی و اجتماعی و فرهنگی در روند تغییر، به همراه منشأ اجتماعی خود و در شرایط دشوار تبدیل شدن به فضای دموکراسی، مسئول فراهم کردن عرصه مناسب برای هماهنگی با روند دموکراسی و مقتضیات آن است؛ چه برای اسلام‌گرایان باشد، چه چپ‌‌گرایان و چه ملی‌گرایان، که همگی از مدت‌ها قبل با اندیشه دموکراسی مخالفت کرده‌اند».

«شمس‌‌الدین الامین ضو البیت» در هفتمین پژوهش این بخش با عنوان «اصلاح دینی و اصلاح سیاسی در شباهت‌های سنت و مدرنیته و پس‌‌ازسلفیه، در موضوع اصل شهروندی از دیدگاه اندیشه اسلامی سودان» بر اساس رويکرد طرح‌ها درباره حقوق زنان و اقلیت‌‌هاي فرهنگی و دینی و نژادی، بر طرح‌های اسلامی سلفی و مدرنیته و پس‌‌ازسلفیه در مورد بحث‌هاي شدید و پيوسته در مسئله شهروندی در سودان تمرکز می‌کند. این حقوق بیانگر میزان اصلاحات دینی و سیاسی مطالبه شده است و در نهایت، با اشاره به طرح‌های اصلاح‌‌‌گرایانه اسلامی و سیاسی، به موضوع اصل شهروندی در جوامع عربی اسلامی می‌پردازد.

«طیبی غماری» در پژوهش هشتم با نام «بحران اسلام سیاسی معاصر؛ مشکلات تبدیل جماعت مؤمنین به دولت شهروندان» ناکامی اسلام‌گرایان در طول پنجاه سال گذشته در تبدیل شدن از اپوزیسیون به حامیان حکومت و سپس حرکت به سمت ضعف و افراط و خشونت و تروریسم را تبیین می‌کند. وی همچنین قدرت اسلام سیاسی در میان اپوزیسیون را تلاش در راستای فراهم کردن شرایط برای مؤمنین فعال اسلام‌گرا دانست و علت ضعف آن در حکومت را جهت‌دهی به مؤمنانی عنوان کرد که لزوماً از فعالین نبودند.

«محمد عبدالله ابومطر» در پژوهش نهم با عنوان «شباهت جدید مدنیت دولت در کشورهای عربی، پس از به حکومت رسیدن جریان‌‌هاي اسلامی؛ مقایسه‌ای میان مصر و تونس» متون مربوط به هویت دولت، منابع قانون‌گذاری و تنظیم حقوق شهروندی در قانون اساسی، سازگاری آن با ارکان دولت مدنی، تأثیر به قدرت رسیدن جریان‌های اسلامی در اِعمال قانون، رابطه دین با دولت و نقش دین در تعامل دولت با محیط سیاسی و اجتماعی را تحلیل می‌کند. او همچنین به معضل مدنیت دولت و رابطه آن با دین در کشورهای عربی اشاره کرده و روند و علل بروز مدنیت را در بافت عربی ـ اسلامی و نیز روش پرداختن به مدنیت در مصر و تونس از منظر حاکمیت اسلام بر قدرت موجود در این کشورها را تبیین می‌نماید.

«محمد الکوخی» و «ابراهیم أمهال» در پژوهش دهم با عنوان «اسلام سیاسی و بحران دولت جدید؛ تحقیقی در ریشه‌های اجتماعی اسلام سیاسی و تغییرات گفتمان (برای مثال مغرب)» در تلاش است تا پدیده اسلام سیاسی را به عنوان یکی از نتایج تاریخی روند مدرنیته کردن که جوامع عربی ـ اسلامی در قرن بیستم با آن مواجه شدند، تفسیر کند. واکنش تاریخی، زیرساخت‌های اجتماعی و سنتی در جوامعی که به تدریج به سمت مدرنیته شدن تغییر مسیر دادند، کارشکنی در روند مدرن‌‌سازی و ایجاد مانع در مسیر دولت جدید بود. الکوخی و أمهال مي‌گويند:

«ناکامی در روند انتقال جامعه از سنت به مدرنیته، به گفتمان هویتی دینی منجر شد که نسبت به مدرن‌‌سازی، افراط و اکره و مقاومت بیشتری داشت».

واکنش‌هایی که در برابر روند مدرنیته اجباری صورت گرفت، در واقع تعبیری از دشواری و سختی تغییر جامعه و دولت سنتی به جامعه و دولت مدرن است.

«مرشد القبّی» در یازدهمین پژوهش این بخش با عنوان «حقوق فرد غیرمسلمان در پروژه دولت اسلامی؛ اصل شهروندی کامل یا ناقص؟» از وضعیت فرد غیرمسلمان در دولت اسلامی مطلوب سؤال می‌کند. این مسئله‌، پیچیده است و تلاش اسلام‌گرایان در ایجاد هماهنگی میان قانون‌گذاری اسلامی و آیین‌نامه‌ها و قوانین جدید را می‌طلبد. روش اسلام‌گرایان برای همسو کردن تعهد به اسلام‌گرایی دولت و احترام به حقوق غیرمسلمانان بر اساس قاعده برابری حقوق شهروندی جدید چیست؟ آیا دیدگاه آنان در این باره، تغییر میراث فقهی مربوط به اهل ذمه و قوانین ملت‌هاست؟ این دیدگاه‌ها دایره مفهوم شهروندی را گسترده می‌کنند یا محدود؟

«می سمیر عبده متولی» در دوازدهمین پژوهش با عنوان «دولت و سکولاریزاسیون پروژه اسلامی (برای مثال مصر)» به علل لغزش جنبش‌های اسلامی می‌پردازد که پس از انقلاب‌های بهار عربی، قدرت را به دست گرفتند. این لغزش به سبب فقدان پروژه‌های واقعی پدید آمد که آنان را به سمت تضعيف همکاری داخلی با یکدیگر سوق داد و در نهایت، تشکیک در حقیقت پروژه اسلامی را بیشتر کرد. متولی می‌گوید که جنبش‌های اسلامی زمانی که به قدرت رسیدند، شعار احیای خلافت سر دادند و تحت لوای دولت گرد آمدند و تشکیلات و سازوکارهای آن را پذیرفتند؛ اما هنگامی که زمام امور را به دست گرفتند، بیشتر دچار ضعف شدند. بنابراین در این معادله، دولت به یک عامل مستقل تبدیل شد و پروژه اسلامی به عاملِ تابع. این در حالی بود که پیشگامان جنبش‌های اسلامی گمان می‌کردند اگر قدرت را به دست بگیرند، عکس این شرایط اتفاق خواهد افتاد.

«نائل جرجس» در سیزدهمین پژوهش با عنوان «غیرمسلمانان در کشورهای عربی از منظر شرایط قانون‌گذاری و خوانش معاصر از اسلام» تحلیلی انتقادی از تعامل قانون‌گذاران و دستگاه قضای عربی با غیرمسلمانان و نیز اصول قانون اساسی که حق آزادی ادیان و برابری در مقابل قانون را نقض می‌کنند، ارائه می‌دهد. وی پیامدهای پیاده‌‌سازی و اجرای این قوانین در زندگی شهروندان را با تأکید بر اجتهادات دادگاه‌های دینی، توجه اندیشمندان مسلمان به اوضاع قانونی غیرمسلمانان در جوامع اسلامی، با هدف بهبود شرایط و همچنین تأثیر اسلام در این مسائل قانونی تبیین می‌کند.

«نبیل البکیری» در پژوهش چهاردهم با عنوان «ائتلاف مردم یمن برای اصلاح؛ برداشتي از تجربه تاریخی و منازعات دینی و سیاسی و دیدگاه‌های موجود درباره شهروندی و دولت و امت» تجربه ائتلاف مردم یمن برای اصلاح را بررسی می‌کند که در واقع ادامه طبیعی جنبش ملی اصلاح‌ یمن است؛ جنبشی که اخوان‌‌‌المسلمین یمن، صحنه‌‌گردان آن بود. وی همچنین به تبیین مراحل تجربه اخوان‌‌المسلمین در یمن می‌پردازد که در آن، عوامل سیاسی با عوامل دینی، و عناصر ملی با عوامل بین‌المللی در هم آمیختند.

«هشام خباش» و «جویل کوندو» و «عبدالحق جبار» در پانزدهمین پژوهش با عنوان «اصول ثابت و متغیر در مواضع اسلام‌گرایان مغربی در قبال دولت مدنی (برای مثال عدالت و احسان و عدالت و توسعه)» به این نتیجه رسیدند که مواضع جنبش «عدالت و احسان» و حزب «عدالت و توسعه» در مورد دولت مدنی، یکسان و ثابت است؛ بدین معنا که غیرمسلمان بودن حاکم در دولت مسلمان را رد می‌کنند و بر مشارکت سیاسی در سایه اصل مشاوره تأکید دارند. اما مواضع آنان درباره سکولاریسم، انتخاب مسئولین مراکز حکومتی، برگزاری انتخابات برای تعیین حاکم، جدا کردن قوا و مراجع، دموکراسی و تکثر احزاب، متغیر و متفاوت‌ است.

«نوری ادریس» در شانزدهمین و آخرین پژوهش با عنوان «مفهوم امت در اندیشه عربی معاصر؛ کشمکش‌های ایدئولوژیک و سیاسی و شروط مدرنیته و دولت قانون» در صدد است تا مفهوم امت عربی ـ اسلامی را از قبضه گفتمان دینی و سیاسی ـ ایدئولوژیک بازپس‌‌گیرد و آن را در چارچوب ساختارهای تاریخی و شروط مدرنیته‌نمایی قرار دهد که این مفهوم در فلسفه سیاسی معاصر، در قالب این ساختارها و به وسیله آن‌ها ایجاد شده‌ است. هدف وی نیز رهاسازی این مفهوم از رسوبات ایدئولوژیک و دینی و تصورات آرمان‌گرایانه و نیز جای دادن آن در پروژه مدرنیته عربی است؛ زیرا نمی‌توان مفهوم امت را از مبارزه برای دموکراسی و دولت قانون تفکیک کرد. دولت ـ امت جلوه‌گاه ارزش‌های اجتماعی و سیاسی و اخلاقی است که جریان‌های مختلف تشکیل دهنده جامعه نیز بر آن‌ها اجماع دارند.

این کتاب در دو جلد، آثار شانزده پژوهشگر را در بر دارد که عبارتند از:

ابراهیم أمهال، پژوهشگر مغربی و متخصص جامعه‌‌شناسی؛ توفیق السیف، محقق عربستانی و کارشناس تغییر دموکراسی در چارچوب ارزش‌های دینی؛ جویل کوندو، استاد انسان‌‌شناسی؛ دلال باجس، پژوهشگر سیاسی فلسطینی؛ زین‌‌الدین خرشی، شخصیت فرهیخته الجزایری؛ سعود المولی، محقق لبنانی در مرکز عربی پژوهش‌هاي سياسي؛ شمس‌‌الدین الأمین ضو البیت، پژوهشگر سودانی در حوزه اصلاح دینی؛ شمس‌‌الدین الکیلانی، پژوهشگر سوری در مرکز عربی؛ طیبی غماری، محقق الجزایری در زمینه انسان‌شناسی؛ عبدالحق جبار، استاد مغربی در حوزه انسان‌‌شناسی جنبش‌های اسلامی؛ محمد عبدالله ابومطر، پژوهشگر فلسطینی و کارشناس قانون و روابط بین‌الملل؛ محمد الکوخی، محقق مغربی در مسائل قومیتی و نژادی؛ مرشد القبی، محقق تونسی در تاریخ تمدن اسلامی؛ منجی سرباجی، پژوهشگر تونسی و کارشناس مسائل حقوق بشر و دموکراسی؛ می سمیر عبده متولی، پژوهشگر سیاسی مصری؛ نائل جرجس، محقق سوری در مسائل اقلیت‌های مذهبی؛ نبیل البکیری، پژوهشگر یمنی در امور گروه‌های اسلامی؛ نوری ادریس، محقق الجزایری و متخصص جامعه‌شناسی جوامع مدنی؛ هشام خباش، محقق مغربی و کارشناس انسان‌شناسی جنبش‌های اسلامی.

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

الوهابیة المتطرفة موسوعة نقدیة (المجلد الخامس)

الوهابیة المتطرفة موسوعة نقدیة (المجلد الرابع)

الوهابیة المتطرفة موسوعة نقدیة (المجلد الثالث)

الوهابیة المتطرفة موسوعة نقدیة (المجلد الثانی)

الوهابیة المتطرفة موسوعة نقدیة (المجلد الاول)

زیارت قبور (در مکتب اهل بیت)

توسل و استغاثه در اسلام

خدا در نگاه وهابیت

گاهنامه بینش؛ «تکفیر و تکفیری ها»

گاهنامه بینش؛ «ترور و خشونت»

گاهنامه بینش؛ پرونده «سلفیت و سلفیان»

خدای مجسم وهابیان

توسل در یک نگاه

فتنه التکفیر و جذورها و آثارها فی المجتمع

التبرک

اصل التوحید فی مدرسه اهل بیت (علیهم السلام)

جدال احسن «نقد و بررسی شبهات وهابیان»

توسل و رابطه آن با توحید

تعظیم اولیاء الله

توحید عبادی از دیدگاه شیعه و وهابیت

تاریخ وهابیان

بزرگداشت اولیای خدا

پرهیز از اندیشه های تکفیری

الخلل الوهابی فی فهم توحید القرآنی

هذه هی الوهابیه

محمدبن عبدالوهاب بنیانگذار وهابیت

ابن تیمیه موسس افکار وهابیت

نظام واسطه در خلقت

وهابیت و تقریب مذاهب اسلامی

سلفی گری در بوته نقد

زیارت پیامبر و اولیاء

بدعت چیست؟

قرائه فی کتب العقائد، المذهب الحنبلی نموذجا

الصارم المسلول علی من انکر التسمیة بعبد النبي و عبدالرسول

شناخت عربستان

صفات خبری در انديشه اسلامی

الحجج الدامغه والبرهین الساطعه فی جواز الاحتفال بالمولد النبوی الشریف

الزیاره النبویه فی ضوء الکتاب و السنه

التوحید و الشرک فی القرآن الکریم

التوسل و الاستغاثه فی الکتاب و السنه

التبرک بآثار النبی و الاولیاء

التبرک بالصالحین و الأخیار و المشاهد المقدسة

البدعه، مفهومها، حدها، آثارها

کشف الستور عما اُشکل من احکام القبور

حکم بازسازی قبور انبیا و اولیا علیهم‌السلام و عبادت در آنها

الافهام و الافحام قضایا الوسیله و القبور

الاعلام بفتاوی ائمه الاعلام حول مولده علیه الصلاه و السلام

الوهابیة و التوحید

صحیح شرح العقیده الطحاویه

الابانه عن اصول الدیانه (مقدمه و تعلیق حسن سقاف)

ذبح

تَتَرُس

انتحار و استشهاد

ولاء و براء

دموکراسی

طاغوت

هجرت

جاهلیت

إتحاف الكائنات ببيان مذهب السلف والخلف في المتشابهات

اتحاف الزائر و اطراف المقیم للسائر فی زیاره النبی

الاسعاد فی جواز التوسل و الاستمداد

أعلام النبيل بجواز التقبيل

إحیاء المقبور بأدلة بناء المساجد و القباب علی القبور

السلم والحرب و العلاقات الدولیه فی الاسلام

الفجر الصادق فی الرد علی الفرقه الوهابیه

الاسلام بین المفاهیم و المصطلحات ج (4)

الاسلام بین المفاهیم و المصطلحات ج (3)

الاسلام بین المفاهیم و المصطلحات ج (2)

الاسلام بین المفاهیم و المصطلحات ج (1)

الرؤية الوهابية للتوحيد وأقسامه عرض و نقد

التوسل بالنبی و جهله الوهابیون

مجموعه مقالات همایش ملی واکاوی قرائت های افراطی از دین

وهابیت مبانی فکری کارنامه عملی

مجله سراج منیر شماره 21

مجله سراج منیر شماره 22

مجله سراج منیر شماره 20

مجله سراج منیر شماره 19

مجله سراج منیر شماره 18

مجله سراج منیر شماره 17

مجله سراج منیر شماره 16

مجله سراج منیر شماره 15

مجله سراج منیر شماره 14

مجله سراج منیر شماره 13

مجله سراج منیر شماره 12

مجله سراج منیر شماره 11

مجله سراج منیر شماره 10

مجله سراج منیر شماره 9

مجله سراج منیر شماره 7 و 8

مجله سراج منیر شماره 6

مجله سراج منیر شماره 5

مجله سراج منیر شماره 4

مجله سلفی پژوهی شماره دو

مجله سلفی پژوهی شماره سه

مجله سلفی پژوهی شماره یک

تأویل صفات خدا

عمدة الکلام فی اثبات التوسل و التبرک بخیر الانام

تفسير اولي النهي لقوله تعالي الرحمن علي العرش استوي

اخطاء ابن تيمية في حق رسول الله واهل بيته

سلف و مدعیان سلفیت

سلفی ها

سعاده الدارین فی الرد علی الفریقین الوهابیة و مقلده الظاهریة (ج2)

سعاده الدارین فی الرد علی الفریقین الوهابیة و مقلده الظاهریة (ج1)

شفاء الفؤاد بزیارة خیر العباد

الإسلاميـون وقضايـا الـدولـة والمواطنـة (الجزء الثانی)

الإسلاميـون وقضايـا الـدولـة والمواطنـة (الجزء الاول)

مجموع رسائل السقاف (جلد دوم)

مجموع رسائل السقاف (جلد اول)

التحذیر من المجازفه بالتکفیر

البشارة و الاتحاف بما بین ابن تیمیة و الألبانی فی العقیدة من الاختلاف

البدعه فی مفهوم الاسلامی الدقیق

جریان شناسی سلفی گری معاصر سلفی کیست و چه می گوید.

نقد وهابیت از درون

توسل و رد شبهات

مَحقُ التَقَول فی مساله التوسل

الوسیط بین الافراط و التفریط

فصل الخطاب من كتاب الله وحديث الرسول وكلام العلماء في مذهب ابن عبد الوهاب

الرد علی السقاف فی مسأله التبرک بالآثار النبویه المکانیه

انتفاع الاموات باهداء التلاوات والصدقات وسائر القربات

النقول الشرعیه فی الرد علی الوهابیه

التطرف و الارهاب فی المنظور الفکر الاسلامی و الدولی

الفریضه الغائبه جذور و حوارات دراسات و نوصوص

مصباح الظلام فی المستغیثین بخیر الانام

صریح البیان فی الرد علی من خالف القرآن

القاعده التنظیم السری

تعریف الانام فی التوسل بالنبی وزیارته علیه الصلاه والسلام

الوهابیه مقاله نقدیه

الدعا والتوسل بالاولیاء مطلوب ام ممنوع؟

المنحة الوهبية في الرد علي الوهابيه

الجماعة الإسلامية في لبنان 1975-2000

نصیحة لشباب المسلمین فی کشف غلو العلماء المعاصرین

التوسل عباده توحیدیه

تبرک الصحابة بآثار رسول الله صلی الله علیه و بیان فضلة

السلفیة مرحلة زمنیة مبارکة لا مذهب إسلامی

البصائر لمنکری التوسل باهل المقابر

الجوهر المنظم فی زیاره قبر الشریف

دفع شبه عن الرسول و الرساله

الدرر السنیه فی الرد علی الوهابیه

الاقوال المرضیه فی الرد علی الوهابیه

فی ظلال التوحید

دوازده نکته در بررسی و ارزیابی ادله توسل، شفاعت، تبرک و زیارت

الظاهرة السلفیة التعددیة التنظیمیه والسیاسات

نقد الخطاب السلفی ابن تیمیه نموذجاً

لعن های نامقدس

تروریسم و تکفیر (از دوره باستان تا ظهور داعش)

الوهابیه (مع ملحق مذکرات مستر همفر)

داعش و جبهه‌النصره چگونه می‌جنگند؟

مخالفة الوهابیة للقرآن و السنة

ابن تیمیه از دیدگاه اندیشمندان حنفی

صیانة القبور

آیین وهابیت

فتنه وهابیت

اعلام المسلمین ببطلان فتوی القرضاوی بتحریم التوسل بالانبیاء والصالحین

تقاریر نجد

الوهابیة بینَ الشِرک و تصدُّع القَبیلة

الوهابیه فکراً و ممارسةً

علم و سلطه غیبی اولیا

وهابیت و تبرک

عقل از منظر وهابیان

کلکم کفره (دراسه علمیه تثبت بالادله القاطعه تکفیر السلفیه للامه جمیعا)

تصحیح الاعتقاد فیما توهمه الشیخ محمد بن عبد الوهاب واشیاعه من الاصحاب

التبرک بالصالحین بین المجیزین و المانعین

بحوث قرآنیه فی التوحید و الشرک

العصر الوهابی قرائات فی ادبیات التطرف

نوسلفی گری و جهانی شدن امنیت خاورمیانه

پژوهشنامه علمی ترویجی نقد وهابیت؛ سراج منیر 20

شفاء السقام فی زیاره خیر الانام

سیف الجبار المسلول علی اعداء الابرار

مشروعیه التبرک و فلسفه التوسل و دلیل شرعیته

منهج ابن تیمیة فی التوحید(قرائه نقدیه مقارنه)

مصباح الأنام و جلاء الظلام فی رد شبه البدعی النجدی

نفی ظاهره التکفیر عند الامامیه

وابتغوا الیه الوسیله

تطهیر المناهج من التکفیر

التراث السلفی تحت المجهر

العقل الاسلامی بین سیاط التکفیر و سبات التفکیر

العذر بالجهل و الرد علی بدعه التکفیر

التبرک علی ضوء الکتاب والسنه

هذی هی الوهابیه

الدوله الاسلامیه الجذور التوحش المستقبل

الشفاعه فی الکتاب و السنه

عربستان سعودی و جریان‎های اسلامی جدید

حسن التفهم و الدرک لمسأله التَرک

السلفیه تاریخا و مفهوما و هدفا

الارهاب التشخیص والحلول

رفتار وهابیان با مسلمانان

حقیقت شرک

المشاهد المشرفه و الوهابیون

البدعه و آثارها الموبقه

هولاء هم الخوارج

السیف السقیل فی الرد علی ابن زفیل

وهابیت و ریشه‎های آن

نقدی بر افکار ابن تیمیه

التوسل

القاعده و خواهرانش

عدو قریب و بعید

الانصاف فیما اثیر حوله الخلاف

قاعده من لم یکفر الکافر

استعانت از کفار

خروج بر حاکم از دیدگاه اهل سنت

جذور الارهاب فی العقیده الوهابیه

الاغاثة بأدلة الاستغاثة

دارالاسلام و دارالکفر

التندید بمن عدّد التوحید

عذر به جهل

منهج الرشاد لمن اراد السداد

صدق الخبر فی خوارج القرن الثانی عشر

ابن تیمیه از دیدگاه اهل سنت

مفهوم الشفاعه فی القرآن

استمداد از اولیاء

المجاز عند الإمام ابن تيمية وتلاميذه بين الإنكار والإقرار

نقض فتاوى الوهابية

السادة الحنابلة و اختلافهم مع السلفیة المعاصرة

وهابیگری

وهابیت و غلوّ

آرای وهابیت در ترازوی قرآن و سنت

الشفاعة

التوسل مفهومه و اقسامه و حکمه فی الشریعه الاسلامیة

نقد الشیخ محمد بن عبدالوهاب من الداخل

کنت فی الرقه هارب من الدولة الاسلامیة

فرقه ای برای تفرقه

إتقان الصنعة فی التحقیق معنی البدعة

الوهابیون تاریخ ما أهمله التاریخ

السلف و السلفیون رؤیه من الداخل

تشریح الفکر السلفی المتطرف

النزعه التکفیریه فی فکر الوهابیه

تاریخ و نقد وهابیت

سلفی گری وهابی

بررسی احادیث توسل و زیارت

وهابيت و بازنگرى از درون‏

وهابیت بر سر دو راهی

توحید العباده

پیامبر و فرعون (جنبش های نوین اسلامی در مصر)

خلافه داعش

الایمان و الکفر فی الکتاب و السنه

الأجوبة النجفیة فی الرد علی الفتاوی الوهابیة

سلفیه بدعت یا مذهب

السلفیه النشأه، المرتکزات، الهویه

بدعت و احکام آن

سلفی گری (وهابیت) و پاسخ به شبهات

السلفیه الجهادیه فی السعودیه

فتن التکفیریین (العرب المعاصرين)

هل نجد أرض الشیطان

منهج السلف فی فهم النصوص بين النظریه والتطبیق

التفکیر فی زمن التکفیر ضد الجهل و الزیف و الخرافة

بلاء التکفیر

آراء علماء المسلمین و فتاواهم فی تحریم تکفیر أتباع المذاهب الإسلامیّه

الإسلام والعنف قراءه فی ظاهره التکفیر

الحلف بغیرالله عز وجل

ائمة الوهابیة

التوحید عند الشیخ ابن تیمیه

کتابشناسی نقد وهابیت

ماضی استمراری

مبلغ، نه پیامبر

رحله التطرف من التکفیر الی التفجیر

حرمه الغلو فی الدین و تکفیر المسلمین

برداشتهای نادرست سلفیه جهادی از آیات جهاد

حکم بغیر ما انزل الله

ایمان و کفر

فتاوای جریان های تکفیری در جواز قتل مسلمانان

چکیده مقالات کنگره جهانی جریان های افراطی تکفیری

کتابشناسی تکفیر

الوهابیه فی المیزان

شناخت وهابیت

فرماندهان تکفیر

البرهان المبین فی ضوابط تکفیر المعین

اله التوحش التکفیر و السیاسه الوهابیه

تکفیر اهل الشهادتین موانعه و مناطاته

بررسی فتوای تکفیر در نگاه مذاهب اسلامی

داعش من النجدی الی البغدادی

شبهات تنظیم الدولة الاسلامیة و الرد علیها

متاهة الحاکمیه اخطاء الجهادیین فی فهم ابن تیمیه

پندهای هدایتگر

العباده حدها و مفهومها

ثقافه الارهاب فی کتب الوهابیه

الصواعق الالهیه فی الرد علی الوهابیه

مرزهای توحید و شرک در قرآن

هشدار در خصوص تکفیر های بی‎رویه

التبصیر برد شبهات اهل التکفیر

الحق المبین فی الرد علی من تلاعب بالدین

نبتة ابلیس داعش و القرآن

البیان لما یشغل الاذهان

نقض الفریضه الغائبة

جذور داعش قراءه فی تراث الوهابیه

الرد علی الفتاوی المتطرفه

داعش العراق و الشام فی میزان السنه و الاسلام