اطلس > شخصیت ها > ضد تکفیری > مصر > شيخ علوي امين الخليل

شيخ علوي امين الخليل

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۲/۱۵ تعداد بازدید: 188

شیخ علوی امینشیخ علوی امین یکی از استاد برجسته دانشگاه الازهر است. وی از اندیشمندان است که به شدت با اندیشه های افراطی و تکفیری مخالف است لذا درباره تخریب آثار اسلامی در مکه و مدینه می گوید: هیچ کس با هر مقامی نمی تواند اماکن موقوفه در مکه مکرمه و مدینه منوره را تخریب یا به آنها تعرض کند. شیخ علوی امین یکی از استاد برجسته دانشگاه الازهر است. وی از اندیشمندان است که به شدت با اندیشه های افراطی و تکفیری مخالف است لذا درباره تخریب آثار اسلامی در مکه و مدینه می گوید: هیچ کس با هر مقامی نمی تواند اماکن موقوفه در مکه مکرمه و مدینه منوره را تخریب یا به آنها تعرض کند. بدون تخریب اماکن اسلامی مانند مساجد صدر اسلام، قبر آمنه مادر گرامی حضرت محمد صلی الله علیه وآله وسلم، محل تولد آن حضرت و منزل خدیجه کبری سلام الله علیها،  می توان طرح های توسعه را اجرا کرد[1].

شیخ علوی امین بر این باور است که اماکن اسلامی به عنوان بازگوکننده تاریخ صدر اسلام مع الاسف بسیاری از اماکن مربوط به تاریخ صدر اسلام در دوران حکومت آل سعود تخریب شده است و هیچ اثری از آن اماکن دیده نمی شود[2].

علوی امین استاد دانشگاه الازهر بر این باور است که وهابی ها، از بقایای خوارج  هستند و مسئله تخریب بارگاه ها به دست وهابی های تکفیری و مقاومتی که در برابر آن صورت می گیرد، موضوع تازه ای نیست؛ جریان وهابی بر اساس اندیشه ویران کردن قبور و از جمله قبور بزرگان دین شکل گرفت و در مصر نیز ریشه دوانده است[3].

وی ادعای ها شبهات وهابی ها را پاسخ داده و رد می کند و بر این باور است که عبادت فقط از آن خداست و هیچ شریکی ندارد. اما برنامه های دینی مانند احتفال النبی و ساخت بارگاه و نماز کنار این بارگاه ها عبادت و شریک دانستن خداوند نیست. ملت مصر به عاشق اهل بیت پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم هستند و در آخرین بزرگداشت شهادت امام حسین علیه السلام بیش از 10 میلیون نفر از مردم مصر به زیارت بارگاه مقام امام حسین علیه السلام (راس الحسین) شتافتند زیرا امام حسین با انقلاب جاویدان خود اسلام را حفظ کرد[4].

شیخ علوی امین

وی با پرهیز از اندیشه تکفیری می گوید: إرهاب الفكر اخطر من ارهاب السلاح[5] و اساسا اندیشه تکفیری و ترور فکر پلیدی است که از ناحیه دشمنان اسلام نشأت گرفته است[6]. و این فکر افراطی و تکفیری در تعالیم قرآنی و در سیره نبوی و در کلام صحابه و تابعین وجود ندارد[7].

دکتر علوی آن دسته از علمائی که جوانان را به ترور حکام و مردم مسلمان سوری تحریک می کنند را علمای سوء دانسته و می گوید این عالمان باید دست از کشتار مسلمانان برداشته و به فکر نجات بیت المقدس و فلسطین باشند. آن حکامی و علماء و مردمی که در فکر نجات فلسطین نیستند، گنهکارند. ما مسلمانان باید در کنار هم به سه مسجد الحرام و مسجد النبی و مسجد الاقصی سفر کنیم و با این کار به دستور رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم عمل کنیم که فرمود: لا تشدالرحال الا ثلاثه مساجد مسجدالحرام و مسجد الرسول و مسجد الاقصی[8].

ای حکام عرب و مسلمان شما در برابر خداوند مسئول هستید و باید در جهت حفظ فلسیطن از دست اسرائیل حرکتی کنید و در راه خدا از هیچ چیزی نترسید و علیه صهونیسم اعلام جهاد کنید و بدانید کسی که دین خدا را یاری کنید، خداوند او را یاری خواهد کرد[9].

پی نوشت:


[2]. همان

[3]. https://hawzah.net/fa/News/View/87707/استاد-دانشگاه-الأزهر-وهابی-ها-بقایای-خوارج-هستند

[4]. همان

[5]. تروریسم فکری خطرناکتر از تروریسم مسلحانه است.

[7]. http://www.mbc.net/ar/mbc-maser/articles/الشيخ-علوي-أمين-لـ-جملة-مفيدة---تسمم-طلاب-الأزهر-بفعل-فاعل.html

[8]. http://www.felastini.com/index.php/ar ... 10066-2017-09-07-20-05-23

[9]. همان

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

شيخ محمد ابراهیم الکتانی المصری

شیخ محمد حسین ذهبی مصری

شيخ محمد مختار جمعه مصری

شیخ حسن عبدالطیف الشافعی المصری

شیخ حسنین محمد مخلوف المالکی المصری

دكتر احمد راسم النفيس المصري

شيخ أسامه محمود الأزهري

شیخ احمد محمود کریمه

شيخ علوي امين الخليل

شیخ ابوالمحاسن یوسف دجوی

شیخ احمد الطيب

شیخ شوقی ابراهیم علام

شیخ محمد متولی الشعراوی

محمد بن محمد مشهور به ابن الحاج

شیخ علی جمعه

دکتر صالح الوردانی

عبدالحلیم محمود