اطلس > شخصیت ها > ضد تکفیری > کویت > شیخ یوسف بن سید هاشم رفاعی

شیخ یوسف بن سید هاشم رفاعی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۲/۲ تعداد بازدید: 265

سید یوسف رفاعیشیخ یوسف سال 1351هـ برابر با 1932م در کویت به دنیا آمد. وی فعالیتهای فرهنگی و سیاسی زیادی داشته است. از جمله مسئولیت های رفاعی می توان به نمایندگی چند دوره در مجلس کویت و وزارت پست و برق اشاره نمود.شیخ یوسف سال 1351هـ برابر با 1932م در کویت به دنیا آمد. وی فعالیتهای فرهنگی و سیاسی زیادی داشته است. از جمله مسئولیت های رفاعی می توان به نمایندگی چند دوره در مجلس کویت و وزارت پست و برق اشاره نمود. تأسیس مراکز علمی چون مدرسه «معهد الإیمان الشرعی»،«الاتحاد العالمی الإسلامی للدعوة و الإعلام» و «الجمعیة الکویتیة لمساعدة مسلمی ینجلادش» و تأسیس مجله «البلاغ» و روزنامه «جریدة السیاسية» از دیگر فعالیت های وی به شمار می رود. وی همچنین ریاست طریقت صوفیه رفاعیه در کویت رابر عهده دارد[1].

وی از علمای مخالف اندیشه افراطی و تکفیری است و در رد اندیشه تکفیری وهابیت قلم زده است از جلمه کتاب «الصوفیة و التصوف  ضوء الکتاب و السنة» که در رد شبهات وهابیت نسبت به تصوف، است. اثر دیگر او کتاب (نصیحة لاخواننا علماء نجد) است.

وی در این کتاب به علمای وهابیت در پرهیز از اندیشه های تکفیری وهابیت هشدار می دهد و می نویسد: (شما؛ وهابیت) در مسجد ذوقبلتین نشانه و علامتی بر قبله قدیم بسوی مسجد الاقصی که منسوخ شده، وجود داشت که آن را به اعتبار اینکه بدعت است، نابود کردید. همچنین باغ صحابی بزرگ سلمان فارسی را فقط به این بهانه که در آنجا درخت خرمایی بود که پیامبر آن را کاشته بود، نابود کردید. چاه زرقا (العین الزرقاء) در نزدیکی قبا و چاه اریش (بئر خاتم) را از بین بردید. از زیارت چاه رومه که عثمان آن را از یهودی‌ای خریده و در راه خدا وقف کرده بود، منع کردید. و آثار بسیار و مهمِ دیگری وجود دارد که یا به طور کلی نابود شدند و آثار و نشانه‌هایشان تغییر کرده است.[2]

سید یوسف رفاعی

وی با شناخت دقیق از وهابیان می نویسد: شما برای انجام بدعتی بزرگ در عقیده و روش که از هیچ‌ کس، حتی بزرگان خود نیز چنین بدعتی سر نزده است؛ برای بستن قبرستان بقیع شریف تلاش کردید و از ورود میت برای دفن جلوگیری کردید و مدعی شدید به محل دیگری برای دفت ببرید تا از محل شرک و بدعت دور باشد و تلاش‌ کردید تا مردم جهت زیارت اهل بیت پیامبرخدا، صحابه، تابعین و صالحین نروند. و‌لکن خداوند متعال تلاش شما را نابود کرد و خبر به گوش ملک فهد رسید و او  ضمن رد دیدگاه شما دستور توسعه قبرستان بقیع شریف را داد تا بهانه کوچک بودن قبرستان را نداشته باشید[3].

شیخ رفاعی گوشه ای از جنایات و توهین وهابیت نسبت به قبور اهل بیت پیامبرخدا و امهات مومنین و صحابه را ذکر کرده و می گوید: شما به تخریب خانه حضرت خدیجه ام‌المومنین و اولین حبیبه رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم راضی شدید[4].

شما نشانه های قبور صحابه امهات مومنین و اهل بیت مکرم رضی الله عنهم را تخریب کردید و آن را بصورت پست و هموار رها کردید. گواه آن سنگ‌های پراکنده‌ای است که این قبر از آن قبر شناخته نمی‌شود، حتی بر روی بعضی از آنها [قبر حضرت آمنه دختر وهب مادر پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم رسول این امت.] بنزین ریخته شده است. فلا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم[5].

همچنین درباره تکفیرعموم مسلمین و منع تدریس علوم دیگر مذاهب اسلامی وسط  وهابیان می نویسد: شما صوفیه و سپس اشاعره و ماتریدیه را که شامل بیشتر مسلمین هستند، را کافر شمرديد و بعد از آنها اخوان المسلمین و سپس تبلیغیین و باقی دعوت‌کنندگان و متفکرین و... را کافر دانستيد. آیا مسلمانی را غیر از خودتان باقی گذاشتید؟ همه دروس را منع کردید، مگر دروس خودتان را، و همه مذاهب را منع کردید، مگر مذهب خودتان را، و همه موعظه‌ها و دعوت‌کنندگان را به جز موعظه‌ها و دعوت‌کنندگان خودتان را منع کردید و سبب شدید که مجالس علم، تعطیل و محافل موعظه نابود شود. حلقه‌های قرآنی خالی و مجالس ذکر تحقیر شد. فردای قیامت در مقابل پروردگارتان چه خواهید گفت؟ همان روزی که گفته می‌شود: «وَ قِفُوهُمْ إِنَّهُمْ مَسْؤُلُون»[6]

پی نوشت:


[2]. سید یوسف رفاعی، نصیحه لاخواننا علماء نجد، ص 82. و کان فی مسجد القبلتین علامه علی القبله القدیمه الی المسجد الاقصی المنسوخه فازلتموها باعتبارها بدعه. ازلتم بستان الصحابی سلمان الفارسی رضی الله عنه حیث کانت هناک نخله غرسها النبی صلی الله علیه وآله وسلم...

[3]. سید یوسف رفاعی، نصیحه لاخواننا علماء نجد، ص59. سعیتم لبدعه کبیره لم تسبقوا الیها حتی من اسلافکم فی العقیده و المنهج و هی انکم سعیتم لغلق و قفل (البقیع الشریف) و منع الدفن فیه و نقل دفن الاموات الجدد الی موقع آخر بعید عن موقع الشرک و البدع فی رأیکم، و لمنع الناس من الدخول الی البقیع و زیاره من فیه من الآل و الصحابه و التابعین و بقیه الصالحین و لکن الله تعالی احبط مسعاکم وهیأ من قام بإبلاغ الملک فهد خادم الحرمین الشرفین بذلک فرفض ما نویتم و امر بتوسعه البقیع الشریف حتی لا تکون الحجه عندکم ضیقه عن استیعاب من یموت من المسلمین.

[4]. سید یوسف رفاعی، نصیحه لاخواننا علماء نجد، ص59. رضیتم و لم تعارضوا هدم بیت السیده خدیجه الکبری ام المومنین و الجبیبه الاولی لرسول رب العالمین صلی الله علیه وآله وسلم...

[5]. همان، ص48. هدمتم معالم قبور الصحابة وأمّهات المؤمنين وآل البيت الكرام رضي اللّه عنهم وتركتموها قاعاً صفصفاً وشواهداً حجارة مبعثرة لا يُعلم ولا يُعرف قبر هذا من هذا بل سُكب على بعضها (قبر السيدّة آمنة بنت وهب أم الحبيب المصطفى نبيّ هذه لأمّة(صلى الله عليه وسلم) البنزين فلا حول و لاقوّة إلاّ باللّه.

[6]. همان ص71. کفرتم الصوفیه ثم الاشاعره و الماتریدیه و هم سواد المسلمین ثم التفتم الی الاخوان ثم التبلیغیین ثم بقیه الدعاه و المفکرین.... فما ذا ابقیتم غیرکم من المسلمین؟ منعتم الدروس الا دروسکم و المذاهب الا مذهبکم و الوعظ الا وعظکم و الدعاه الا دعاتکم فتعطلت مجالس العلم و درست محافل الوعظ و خوت حلقات القرآن و استخفت مجالس الذکر فماذا غدا انتم لربکم قائولن...؟ یوم یقول «وقفوهم انهم مسئولون» الصافات: 24.

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

شیخ یوسف بن سید هاشم رفاعی