مقالات > عربستان در عرصه تبلیغات

عربستان در عرصه تبلیغات

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱/۱۵ تعداد بازدید: 106

وهابیت با توجه به موقعیت جغرافیایی و واقع شدن در سرزمین وحی، ابزارها و روشهای متعددی برای تبلیغ مکتب خود دارد، علاوه بر اینکه در داخل عربستان تبلیغات گسترده‌ای با استفاده از ابزارهای گوناگون دارد، در کشورهای مختلف جهان نیز با استفاده از جایگاه مکه و مدینه به تبلیغ می‌پردازد.وهابیت با توجه به موقعیت جغرافیایی و واقع شدن در سرزمین وحی، ابزارها و روشهای متعددی برای تبلیغ مکتب خود دارد، علاوه بر اینکه در داخل عربستان تبلیغات گسترده‌ای با استفاده از ابزارهای گوناگون دارد، در کشورهای مختلف جهان نیز با استفاده از جایگاه مکه و مدینه به تبلیغ می‌پردازد. در عربستان با تشکیل گروهها و موسساتی و با استفاده از وسائل جدید مانند رسانه‌ها و ماهواره و اینترنت، به ترویج وهابیت پرداخته می‌شود. از مهمترین موسسه تبلیغ وهابیت رابطه العالم الاسلامی است که با تشکیل همایش و کنفرانسها و... به این کار می‌پردازد و استفاده از موسم حج نیز ظرفیت بالایی را برای تبلیغ وهابیت ایجاد کرده است.
نويسنده : سید ابوالحسن مطلبی


اشاره
سرزمین حجاز که دو نگین و دو مرکز ثقل جهان اسلام، یعنی مکّه مکرمه و مدینه منوره را در خود دارد، از گذشته تاریخ خاستگاه پیامبران بزرگ الهی بوده و با بعثت پیغمبر ختمی مرتبت صلی الله علیه و آله، محبط فرشته وحی، جبرئیل امین، گردید و فضای آن را عطرآگین نمود. پیک وحی ـ برای نخستین بار ـ آیین اسلام را بر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در این سرزمین فرود آورد و با علنی شدن و رسمیت یافتن آن به گستره گیتی گسترش یافت.

پس از رحلت جانکاه رسول خدا صلی الله علیه و آله و ماجرای تلخ و تأسّفباری که در سقیفه پیش آمد و کسی که به موجب آیه تبلیغ[1] می بایست به وصایت برسد تا در سایه وصایت او دین کامل، نعمت تمام و اسلامی که مایه خرسندی خداست[2] محقَّق گردد، به کنار رفت. از آن روز محور تبلیغات نیز به گونه دیگر گردید و اسلامی که می بایست از طریق آموزه ها و تبیین اهل بیت علیهم السلام عرضه شود، متولّیان دیگری یافت.

اکنون نیز در مرکز وحی مبلغان دیگری یافته و با آموزه هایی از افکار و آراء ابن تیمیه و محمد بن عبدالوهاب و مانند آن، در سطح گسترده ای در جهان، عرضه و تبلیغ می گردد.

پرداختن به این مقوله فرصت دیگری می طلبد و در خور این مجال نیست؛ تنها انگیزه نگارش مقاله حاضر ارائه برخی از تلاشهای تبلیغی عربستان، بدون بررسی کیفیت و محتوای آن تبلیغات است. امید آنکه مطالعه آن برای دست اندرکاران امر مهم تبلیغ مفید و رهگشا گشته، نقطه ضعفهای خود را بشناسیم و از نقاط مثبت دیگران تجربه آموزیم و در این عرصه عقب نمانیم؛ چرا که برخوردار از فرهنگ غنی و مستدل و استوار شیعی و مکتب اهل بیت علیهم السلام هستیم؛ چنان که خود فرمودند: «اِنَّ النّاسَ لَوْ عَلِمُوا مَحاسِنَ کَلامِنا لاَتَّبَعُونا؛[3] همانا مردم اگر بر خوبیهای کلام ما آگاهی داشتند، از ما پیروی می کردند.» با این غنای فرهنگی و منطق استوار دریغ است که دیگران از ما سبقت گیرند.

در اینجا سزاوار است به چند نکته اشاره شود:

1. خدمات عمرانی و رسیدگی به امور مساجد و تکفّل ایتام، چاپ و نشر قرآن کریم و احداث صدها باب مسجد در سراسر جهان به هر حال ستودنی است.

2. از دست دادن فرصتها در زمینه های مناسب پیش آمده برای مبلغان شیعی، خسارات جبران ناپذیری را در پی دارد؛ همچون خلأهای تبلیغی که با فروپاشی شوروی سابق درکشورهای آسیای میانه پیش آمد. هر چند، حضور مبلغان مسلمان اهل سنت، حداقل اثر مثبتی که داشت جلوگیری از دست یافتن مبلّغان فرقه ها و مذاهب دیگر بود. و البته این تحلیل و حسن ظن، نیاز به تأمل و دقت بیشتری دارد.

3. نهادینه شدن تبلیغات دینی و سازمان یافتن آن از عوامل مؤثر در امر تبلیغات است. در این راستا، از گامهای بسیار مثبت حوزه مقدسه علمیه قم، تخصصی شدن رشته تبلیغ در حوزه است؛ همچنین ایجاد نهاد رسیدگی به امور مساجد در کشور در زمره نهادهای مقدسی است که می تواند به کیفیت تبلیغ، بهبود بخشد.

4. این مختصر صرفا جهت اطلاع رسانی و در نتیجه، ایجاد انگیزه و اهتمام بیشتر در عرصه تبلیغات دینی است که برگرفته از مجموعه ای از صدها یادداشت درباره فعالیتهای فرهنگی، تبلیغی و مذهبی عربستان در داخل این کشور و در سراسر جهان است. در این خصوص، از سعی و تلاش برادر ارجمندمان جناب آقای علی اصغر ایران منش که این گزارش، در واقع تلخیص و گزینشی از یادداشتهای ایشان است، تشکر نموده، امیدواریم این موجز، مفید و مؤثر واقع گردد.

فعالیتهای تبلیغی عربستان
مراکز علوم دینی
شصت مرکز علوم دینی، در پنجاه و هفت شهر عربستان، زیر نظر دانشگاه اسلامی محمد بن سعود ریاض، فعالیت می کنند که در این مراکز، حدود سی هزار نفر طلبه به تحصیل علوم شرعی اشتغال دارند. علاوه بر این، شش مرکز علوم دینی نیز در امارات، جیبوتی، موریتانی، اندونزی، ژاپن، و آمریکا تحت پوشش دانشگاه مزبور هستند و در مجموع بیش از شش هزار طلبه دارند. این مراکز از کشورهای مجاورشان نیز محصل می پذیرند، همان گونه که در مدارس دینی داخل کشور عربستان هم خارجیان نیز پذیرش می شوند.

تبلیغات خارج از کشور
به گفته مدیر کل تبلیغات خارج از کشور در وزارت امور اسلامی و اوقاف و تبلیغ و ارشاد عربستان، مبلغان اعزامی به خارج از کشور از بهترین فارغ التحصیلان دانشگاههای کشور و براساس ضوابط و شرائط مشخص و دقیقی انتخاب می شوند. وزارت امور اسلامی در تمام مدت مأموریت آنان، در جهت رشد توانایی و مهارتهای آنها، برنامه های متعددی ترتیب می دهد. و آن دسته از دانشگاههای کشور که رشته های علوم دینی دارند، به آشنا کردن مبلغان با روش صحیح تبلیغ، و اهمیت استفاده از وسائل جدید، بسیار عنایت دارند. و اداره کل تبلیغات خارج از کشور هم با توجه به ثمره کاری مبلغان، همه گونه امکانات تبلیغی را در اختیار آنان قرار می دهد.

به گفته وی، مبلغانی که از طرف عربستان بسیج شده اند، بالغ بر دو هزار نفرند که در نود کشور در تمام قاره های جهان مشغول کارند. اینان همگی وابسته به 24 مرکز تبلیغ و ارشادند. وی می افزاید: چهار دانشگاه در جهان (دانشگاه هاروارد آمریکا، دانشگاه لندن، دانشگاه مسکو و دانشگاه خلیج در بحرین) با ایجاد کرسیهای علمی از طرف عربستان موافقت کرده و از آن استقبال نموده اند.

مؤسسه خیریه حرمین
براساس گزارش سالانه مؤسسه خیریه حرمین ـ که مقر مرکزی آن در ریاض است ـ این مؤسسه، تبلیغات اسلامی و نشر علوم شرعی را بالاترین هدف خود می داند و هر گونه کمک رسانی و امداد را برای وصول به این مقصود، انجام می دهد. کمیسیون تبلیغات از مهم ترین کمیسیونهای این مؤسسه است؛ زیرا که این کمیسیون محور همان کارهای تبلیغی است که این مؤسسه به انگیزه آنها تأسیس گردیده است.

کمیسیون تبلیغات در سال 1418 ه. ق بیش از یک میلیون و ششصد و پنجاه و دو هزار ریال سعودی هزینه کرده، ششصد هزار کتابچه چاپ نموده، و شصت هزار نامه و بسته پستی ارسال کرده و فعالیتهای تبلیغی دیگری نیز داشته که مهم ترین آنها صفحه اینترنت است؛ به طوری که در حدود یک سال، صفحه حرمین در شبکه اینترنت 303/246 نفر ـ با میانگین 733 نفر در هر روز ـ مراجعه کننده دارد.

رابطة العالم الاسلامی
«رابطة العالم الاسلامی» از همه نوع وسائل تبلیغی استفاده می کند و تنها به روزنامه و مجله اکتفا نکرده، آراء خود را از طریق خبرگزاریها، کانالهای رادیو و تلویزیون، نوارهای کاست و ویدئو، و پخش کتاب نیز به گوش جهانیان می رساند. علاوه بر این، همایشها و کنفرانسهای جهانی نیز تریبون بزرگی است برای ابراز نظرات و آراء «رابطة.»

«رابطة العالم الاسلامی» به تمام معنی حریصانه به دنبال استفاده از وسائل تبلیغی جدید است و می کوشد تا از ماهواره نیز استفاده نماید. این سازمان از سال 1404 ه. ق برای نگه داری اطلاعات و استفاده به موقع از آنها جهت تبلیغات اسلامی، از رایانه و میکروفیش و میکروفیلم استفاده می کند و هم اکنون از طریق پست الکترونیکی (اینترنت) با دفاتر خود در سراسر جهان ارتباط دارد. دستیابی به موقعیت «رابطة» در «اینترنت» به راحتی ممکن است.

همواره هیئتهایی از طرف «رابطة» برای سرکشی از اقلیتهای اسلامی و تهیه گزارشهایی مستند به کشورهای مختلف اعزام می گردند. و «رابطة» همواره اهتمام دارد در جهت بررسی مسائل مهم اسلامی، کنفرانسها و همایشهایی در داخل و خارج از کشور برگزار نماید.

«رابطه» به تغییر و تحول روشهای تبلیغ پرداخته، به ایجاد ارتباط با همه مسلمانان ـ با رعایت عدم دخالت در امور داخلی کشورها ـ می پردازد. «رابطة العالم الاسلامی» جهت اشراف بر فعالیت مبلغان و مدرسان، تنظیم دوره های آموزشی مبلغان و ائمه جماعات، ایجاد جلسات سخنرانی، کنفرانسها و همایشها، تهیه برنامه های دینی، توزیع قرآن کریم و کتابهای دینی، و پاسخ گویی به پرسشها و اشکالات دیگران، تاکنون سی نمایندگی در سراسر جهان افتتاح نموده است. این دفاتر از جانب حکومتهای میزبان به رسمیت شناخته شده اند و از امتیاز و مصونیت دیپلماسی برخوردارند.

مهم ترین و بارزترین این دفاتر در لندن، نیویورک، پاریس، استرالیا، رم، مادرید، بروکسل، ژنو، و برزیل است.

این دفاتر در تهیه برنامه های اسلامی رادیو و تلویزیونهای دولتهای میزبان شرکت دارند؛ همچنان که خودشان ساعتهای معینی را از رادیو و تلویزیون اجاره کرده و به معرفی اسلام و ردّ شبهات می پردازند. ضمنا این دفاتر به مساجد، مجالس، و جمعیتهای اسلامی از نظر مادی و معنوی کمک کرده، از تازه مسلمانان استقبال می کنند.

«رابطه» هماره می کوشد تا با تنظیم دوره هایی به ارتقاء کیفی ائمه جماعات، مبلغان، و خطیبان افزوده شود.

فعالیت مبلغان «رابطة» به طور اجمال از این قرار است:

1. امامت جماعت در نمازهای پنج گانه، برگزاری جلسات درس صبحگاهی و شامگاهی برای بزرگسالان، پاسخ به پرسشها، و ارشاد مردم در امور دین و دنیا؛

2. اهتمام به نسل نو و تدریس علوم ضروری اسلام برای آنها؛

3. ایراد سخنرانیهای عمومی و برگزاری کنفرانسها؛

4. توجه به روابط عمومی و تماس و دیدار با مردم حتی در بیمارستانها و زندانها؛

5. اختصاص اوقاتی برای رفع مشکلات مردم و پاسخ به شبهات آنها؛

6. روشنگری در برابر حرکتهای انحرافی که در قالب جمعیتهای خیریه فعالیت دارند، از قبیل: قادیانیه، روتاریه، لیونز، ماسونری، بهائیت، کمونیسم، لائیسم و...؛

7. کوشش برای تحول ابزار تبلیغ در برخی زمینه ها با استفاده از وسائل تبلیغ جدید، همچون: روزنامه، رادیو، و تلویزیون، جهت گسترش تبلیغات اسلامی و رساندن پیام اسلام.

«رابطة» از طریق شش مرکز اسلامی در اروپا و صدها جمعیت اسلامی در غرب، همواره به تصحیح چهره اسلام در غرب می پردازد و می کوشد که هیئتها و جمعیتهای مختلف اسلامی در هر شهری را گرد هم آورد تا در بیانیه ها، اظهار نظرها، و تصمیم گیریها، هیچ گونه اختلافی نداشته و وحدت نظر داشته باشند.

دبیر کل «رابطة العالم الاسلامی» درمصاحبه با شبکه ماهواره ای «اقرأ» گفته است: موضوع «عولمه» (نظام واحد جهانی) یک پلی است که امتهای اسلامی، با فرهنگ و اندیشه و مبانی معتدلی که در اختیار دارند، می توانند از این طریق به تبلیغات اسلامی پرداخته، اسلام را به جهانیان معرفی نمایند. ما باید بکوشیم که هر جدیدی را تسخیر کنیم که از آن جمله «عولمه» است.

نمونه ای از فعالیت «رابطة»
شهر انوفیا در ایالت ابیا، در دورترین نقطه شرق نیجریه و در وسط مناطق مسیحی نشین است. در دهه پنجاه از قرن بیستم، یکی از مردم آنجا به نام ابراهیم وانغوی به اسلام می گرود و با جدیت فراوان به آموزش علوم اسلامی می پردازد. بعدا با تبلیغات وی و توفیق الهی عده زیادی از مردم آن دیار با دین مبین اسلام آشنا شده، به اسلام شرف یاب می شوند. وی با پشتیبانی برخی از کشورهای عربی، از جمله عربستان واردن، یک مدرسه ابتدایی و یک مسجد بزرگ بنا می کند و به تدریس علوم عربی و اسلامی می پردازد که با استقبال گرم مردم همراه می گردد؛ امّا در اثر جنگ داخلی 1967م. این مدرسه و مسجد همچون دیگر جاها، مورد تاخت و تاز قرار گرفته و با کوچ مردم منطقه، این محل به خرابه ای تبدیل شده، مؤسس آن هم به «لاگوس» هجرت می کند. در سال 1982 م. که «رابطة العالم الاسلامی» همایشی را جهت ائمه جماعات و مبلغان در نیجریه برگزار می کند، در آن همایش از وضعیت این مرکز مطلع می شوند و مسئولیت مرکز را بر عهده شیخ امانة اللّه می گذراند و «رابطة» 200 هزار ریال جهت بازسازی مرکز تقدیم می دارد و پس از آن هم بودجه ای ثابت به مبلغ 400 هزار ریال جهت اداره این مرکز اختصاص می دهد.

اکنون، نور اسلام مجددا در آن منطقه تابیدن گرفته است. این مرکز اسلامی دارای یک مسجد و یک مجتمع آموزشی در سه سطح ابتدایی، متوسطه و دبیرستان است و 300 دانش آموز دارد که آنها را از هر جهت تأمین کرده، در کنار علوم روز و علوم اسلامی به آنها زبان عربی نیز آموزش می دهد. سطح آموزش این مرکز، مورد تأیید وزارت آموزش و پرورش نیجریه نیز هست.

وابسته دینی در هند
دفتر وابسته دینی سفارت عربستان در دهلی نو، یکی از مهم ترین مراکز تبلیغی عربستان است. هندوستان طبق آمار رسمی دوازده میلیون و طبق آماری که کارشناسان ارائه می دهند 150 تا 200 میلیون مسلمان دارد و در واقع، این کشور بعد از چین، دومین کشور از نظر جمعیت، و بعد از اندونزی، دومین کشور از نظر جمعیت مسلمانان است.

امور مساجد
عربستان چندین سال است که در هر سال 20 میلیون ریال برای امور مساجد هزینه می کند و در اختیار صندوق «رابطة الاسلامی» می گذارد.

در آمریکا بیش از 1500 مسجد و دو هزار مرکز اسلامی است که تقریبا همه آنها با عربستان ارتباط دارند.

در عربستان بیش از پنجاه هزار مسجد بزرگ و کوچک در مناطق سیزده گانه کشور هست که همگی زیر نظر «وزارت امور اسلامی و اوقاف و تبلیغ و ارشاد» قرار دارند و مرتبطین با این مساجد (امام جماعت، خطیب، موذّن، و خادم) همگی از طرف همین وزارتخانه، منصوب می شوند. و در مساجدی که خطابه، موعظه، درس احکام، و غیر آن برگزار می گردد، با اشراف و برنامه ریزی وزارت مزبور انجام می پذیرد. بخش امور مساجد و تبلیغ و ارشاد در وزارت امور اسلامی عربستان، به تمام ادارات تابعه خود در سراسر مملکت، دستور داده که از ائمه جماعات بخواهند از گدایی در صفوف نماز جماعت جلوگیری کنند و از خطیبان مساجد بخواهند که در سخنرانیهای خود به این موضوع پرداخته، مردم را نسبت به ظاهر ناپسند این پدیده، متوجه نمایند.

مجمع جهانی جوانان مسلمان
«الندوة العالمیة للشباب الاسلامی» (مجمع جهانی جوانان مسلمان)، با کمک سالانه دولت عربستان اداره می شود و اهداف اعلام شده آن از این قرار است:

1. خدمت به تفکر اسلامی؛

2. عمق بخشیدن به اسباب وحدت فکری و اسلامی میان جوانان؛

3. کمک به سازمانها و جمعیتهای ویژه جوانان و دانشجویان مسلمان، در سراسر جهان؛

4. سهیم شدن در ارائه نقش مثبت جوانان و دانشجویان در ساخت جامعه؛

5. کوشش برای جلب افکار جوانان مسلمان.

برخی از فعالیتهای این مجمع بدین شرح است:

مساعدت به دانشجویان مسلمان نیازمند از ملیتهای مختلف؛ برپایی پایگاههای پزشکی و تبلیغی در کشورها، از جمله کشورهای آسیایی و آفریقایی؛ برپایی قریب به یکصد پایگاه تبلیغی در جهان در موسم تابستان؛ تکفل ایتام، مبلغان، معلمان و دانشجویان؛ برگزاری بیش از 500 اردوی اسلامی در جهان؛ برگزاری دوره های کارآموزی و فنّی در آفریقا؛ راه انداختن 250 کاروان پزشکی ـ کشاورزی و تبلیغی در جهان. از جمله، دو کاروان تبلیغی در اربیل و سلیمانیه کردستان عراق به راه انداخته که هر یک از این کاروانها شامل یک پزشک، یک دستیار پزشک، یک کارشناس کشاورزی و یک مبلغ بوده و از 131 روستا دیدن کرده و به طور رایگان، به خدمات پزشکی، دامپزشکی، کشاورزی پرداخته است.

نیز این مجمع، 18 باب مسجد در کردستان عراق بنا نموده و در صدد است بر این تعداد بیفزاید.

همچنین با هزینه پنجاه میلیون ریال سعودی، تعداد شش هزار یتیم را در برخی از کشورهای اسلامی کفالت نموده و هدف از این کار را رسیدگی به مسائل تربیتی، آموزشی، فرهنگی، بهداشتی و اجتماعی آنان و جلوگیری از کفر و گمراهی یتیمان مسلمان دانسته است.

هیئت جهانی امداد رسانی اسلامی
«هیأة الإغاثة الإسلامیة العالمیة» (هیئت جهانی امداد رسانی اسلامی) وابسته به «رابطة العالم الاسلامی» به 580 هزار دانش آموز خدمات آموزشی می دهد، به 154 مدرسه و دانشسرا و مهد کودک در 69 کشور کمک می کند، آموزش بیش از دو هزار دانشجو را در مناطق مختلف جهان برعهده دارد، بیش از 83 هزار یتیم را در کشورهای مختلف اسلامی تحت تکفل گرفته و برنامه هایی را برای آنان اجرا می نماید که از این قرار است: امور تندرستی، فرهنگی، آموزشی، حفظ قرآن کریم، آموزش نماز، و برنامه های اجتماعی، ورزشی و تفریحی.

فهرست برخی دیگر از فعالیتهای این هیئت عبارت است از: کمک رسانی به صد هزار پناهنده آذربایجانی، فعالیتهای پزشکی ـ آموزشی در کردستان عراق، فعالیتهای گسترده در آسیای میانه، تقبل هزینه ساخت 1182 مسجد در جمهوریهای مسلمان نشین شوروی سابق، پاکستان، اندونزی، بنگلادش، و دیگر کشورهای اسلامی، هزینه دو میلیون ریال سعودی برای افطاری روزه داران در 62 کشور، فعالیت امدادی و آموزشی در سومالی و نیجریه، هزینه 69 میلیون ریال سعودی جهت کفالت ایتام در 58 کشور جهان.

همچنین هیئت جهانی امداد رسانی اسلامی در ساخت 374 مسجد، حفر 116 چاه و کفالت 84 معلم در کشورهای غرب آسیا سهیم شده، به 90 دانشجو بورس تحصیلی داده و 7275 یتیم را به تکفل گرفته است. کشورهای بورکینا فاسو، ساحل عاج، سنگال، سیرالئون، گامبیا، غنا، گینه بیسائو، گینه کوناکری، لیبریا، موریتانی ـ که جمعا 20 میلیون مسلمان دارند ـ مشمول این خدمات اند.

هیئت عالی جمع آوری تبرعات
هیئت عالی جمع آوری تبرعات در عربستان برای مسلمانان بوسنی و هرزگوین 59443 طفل یتیم بوسنیایی را متکفل شده که 22 میلیون ریال سعودی هزینه داشته است. این هیئت از طریق دفاتر خود در آن کشور فعالیت گسترده تبلیغی دارد.

ابزارهای جدید
از جمله ابزارها و رسانه های تبلیغی عربستان، رادیو، تلویزیون، شبکه های ماهواره ای و اینترنتی است. ایستگاه مرکزی رادیو عربستان در ریاض است که با عنوان رادیو ریاض برنامه های عمومی پخش می کند. افزون بر آن 5 کانال دیگر هم دارد:

1. رادیو برنامه دوم در جدّه که شامل برنامه های ادبی، علمی و تفریحی است؛ 2. رادیو قرآن؛ 3. رادیو صدای اسلام (اذاعة نداء الإسلام) که برنامه های تبلیغی و عقیدتی دارد؛ 4. ایستگاههای لغات اروپایی که به دو زبان انگلیسی و فرانسوی برنامه های دینی و تبلیغی پخش می نماید؛ 5. رادیو به زبانهای بیگانه که به زبانهای اندونزیایی، بنگالی، فارسی، سومالیایی، ساحلی، ترکستانی، ترکی وارد و برنامه های دینی را تبلیغ می کنند.

رادیو عربستان در موسم حج، از آغاز ماه ذی القعده تا پایان ماه ذی الحجة هر روز چند ساعت برنامه پخش می کند. این برنامه ها شامل حدیث، سخنرانی، مصاحبه و دیگر موضوعات متنوع است. در این برنامه ها تعدادی از مشایخ، نویسندگان، اساتید دانشگاه و دیگران شرکت دارند و مجموع این برنامه ها با همکاری وزارت امور اسلامی و اوقاف و تبلیغ و ارشاد، وزارت کشور، وزارت حج، وزارت علوم، وزارت بهداشت و غیره انجام می گیرد.

تلویزیون عربستان با ایجاد دو مرکز در ریاض و جده و با 120 ایستگاه فرستنده 90 درصد کشور را تحت پوشش دارد. تلویزیون عربستان از دو کانال پخش می گردد: کانال اول که به زبان عربی است، روزانه 19 ساعت (از 30/4 تا 30/23 به وقت گرینویچ) و کانال دوم که به زبان انگلیسی است و اخباری هم به زبان فرانسوی دارد، روزانه 30/9 ساعت (از 1 تا 30/9) برنامه پخش می کند. برنامه های کانال یک تلویزیون عربستان، توسط ماهواره، در کشورهای اروپایی پخش می گردد. مرکز تبلیغ و ارشاد مکه مکرمه با هماهنگی اداره آموزش دختران، تعداد 12 هزار حلقه نوار آموزشی با عنوان «احکام ویژه بانوان مسلمان» در میان همه بانوان معلم و اداری و غیر آنان در مراحل ابتدایی، متوسطه، و دبیرستان، و همچنین در میان دانشجویان دختر دانشسراها پخش می کند. محتوای این نوار هم سخنان دکتر صالح بن فوزان الفوزان، عضو هیئت کبارالعلماء عربستان است.

برنامه های رادیو قرآن عربستان، به طور مستقیم از طریق اینترنت پخش می گردد. تلویزیون عربستان نیز از طریق صفحه سفارت این کشور در واشنگتن، به شبکه اینترنت پیوسته و با این وسیله، در سراسر جهان می توان برنامه های تلویزیون عربستان را ـ به طور زنده و مستقیم ـ مشاهده کرد. مدیر کل مرکز تحقیقات اسلامی وزارت امور اسلامی و اوقاف و تبلیغ و ارشاد عربستان می گوید: هنگامی که وسیله ای همچون کامپیوتر ذاتا حرام نباشد، هدف هم یک واجب همچون دعوت به سوی خداباشد، کاربرد آن وسیله، یعنی تأثیر بر مخاطبین هم غالب یا قطعی باشد، و مفسده ای بزرگ تر از مصلحت منظور هم پیش نیاید، بدون شک باید از آن وسیله استفاده نمود؛ زیرا که «ما لا یَتِمُّ الْواجِبُ إلاّ بِه فَهُوَ واجِبُ؛ آنچه واجب جز به آن تمام نشود، نیز واجب است.»

نامبرده با اشاره به پیدایش «اینترنت» در ربع قرن اخیر و اهمیت این ابزار در تبلیغات و اینکه میلیونها نفر از این شبکه می توانند استفاده کنند، اهداف استفاده از اینترنت را به این شرح اعلام کرد:

1. دعوت به دین مبین اسلام و بیان حقایق آن، و اینکه بشریت به آن نیاز دارد؛

2. اهتمام به بیداری اسلامی در میان مسلمانان، و آموزش آنها؛

3. عنایت به گسترش راههای تعلیم و تربیت تازه مسلمانان؛

4. پاسخ به شبهه ها، و دفاع از اسلام در برابر دشمنان آن؛

5. سهیم شدن در اتحاد مسلمانان جهان؛

6. پاسخ به پرسشهای دینی؛

7. بیان فعالیتهای تبلیغی وزارت امور اسلامی عربستان.

وی وسائل کار را هم این گونه برشمرده است:

1. استفاده از عالمان، متفکران، و متخصصان تبلیغ و امور اسلامی، جهت نوشتن مطالبی ارزنده؛

2. بهره گیری از کتابها، بحثها، نشریات، مقالات، و ترجمه های قرآن کریم و احادیث نبوی که وزارت امور اسلامی، مرکز تحقیقات اسلامی، و مجمع ملک فهد تهیه کرده است؛

3. انتخاب نمونه ای از مطبوعات اسلامی به زبانهای مختلف که می تواند به اهداف یاد شده کمک کند؛

4. مشخص نمودن شبهه های ضد اسلام به زبانهای گوناگون همراه با پاسخ آنها؛

5. تفسیر مهم ترین رخدادها و قضایای سرنوشت ساز در ارتباط با اسلام و مسلمین و تحلیل مناسب آنها؛

6. انتخاب نمونه هایی از فتاوای عالمان برجسته ای که در تبعیت از سلف صالح معروف هستند؛

7. تهیه بیشترین معلومات و آمار اسلامی جهت علاقه مندان، همچون نشانی دفاتر تبلیغات، مراکز تحقیقات، سازمانها و جمعیتهای اسلامی، مساجد و... در جهان؛

8. دریافت پرسشها، بررسی آنها، و تهیه پاسخ برای آنها.

مدیر تحقیقات اسلامی عربستان در پایان می گوید: برادران فاضل می دانند که عرضه اسلام به همه جهانیان کار ساده ای نیست. اولاً، باید در ماده علمی، قوی باشد؛ زیرا با توجه به اینکه «اینترنت» میدانی است جهت برخورد میان ادیان و طوائف، هر چه از این شبکه عرضه گردد و دارای ضعفی باشد، ضررش بر حق و حقیقت بیش از نفعش خواهد بود. ثانیا، باید روش عرضه از قدرت بالایی برخوردار باشد و برای استفاده کنندگان جاذبه داشته باشد. به این جهت، باید از محققان برجسته و متخصصان ماهر استفاده نماییم تا این شبکه با حقیقتی که از این طریق منتشر می گردد، همگون باشد.

مسابقه جهانی قرآن

مسابقه جهانی حفظ، تجوید و تفسیر قرآن کریم به طور سالانه در مکه مکرمه در پنج رشته برگزار می شود:

رشته اول: حفظ کل قرآن کریم با تلاوت و تجوید و یک جزء تفسیر آن؛

رشته دوم: حفظ کل قرآن کریم با تلاوت و تجوید؛

رشته سوم: حفظ 20 جزء قرآن کریم با تلاوت و تجوید؛

رشته چهارم: حفظ 10 جزء قرآن کریم با تلاوت و تجوید؛

رشته پنجم: حفظ 5 جزء قرآن کریم با صوت زیبا و ادای صحیح.

در هر رشته برای نفرات اول تا دهم جوایز ارزنده ای اختصاص می یابد. در این مسابقات، داورانی از کشورهای عربستان، مصر، مالزی، پاکستان، تونس، مراکش، سوریه، هند، عراق، سودان، ترکیه، اندونزی، الجزائر، سنگال، نیجریه، هلند، بریتانیا، آمریکا و فرانسه حضور می یابند.

مجمع ملک فهد
طبق گزارش خبر گزاری عربستان، مجمع ملک فهد در مدینه منوره می تواند در هر سال بیش از هفت میلیون نسخه از قرآن کریم چاپ کند. هر سال حدود یک میلیون نسخه از قرآن کریم در مرزهای هوایی، زمینی و دریایی کشور به حاجیان اهدا می شود که بخشی از آنها به یکی از 20 زبان رائج در جهان ترجمه شده است.

مجمع ملک فهد در مدینه منوره موفق شده قرآن کریم را به 21 زبان رائج در جهان ترجمه نماید. این زبانها عبارت اند از: آلبانی، اردو، رومی، اسپانیایی، اندونزیایی، انگلیسی، اویگوری، براهویی، بنگالی، بوسنیایی، پشتو، تامیلی، ترکی، چینی، سومالی، فارسی، فرانسوی، قزاقی، کره ای، ملیباری و هوسا.

اساس و پایه ترجمه هایی که از این پس در مجمع مزبور چاپ می شود، تفسیری با عنوان «التفسیر المیسر للقرآن الکریم» خواهد بود.

میهمانان حج
در موسم حج، «رابطة العالم الاسلامی» تعدادی از دانشمندان، متفکران و شخصیتهای تبلیغی جهان را که در جوامع خودشان شأنی دارند، به عنوان میهمان، دعوت به حج می کند. علاوه بر این، سازمان مزبور در موسم حج، کنفرانسهایی با حضور نخبگانی از علمای مسلمین برگزار می کند.

تبلیغات موسم حج
هفته نامه الدعوة، ارگان مؤسسه تبلیغات اسلامی، چاپ ریاض چند پیشنهاد جهت تبلیغ در موسم حج چاپ کرده که عبارت اند از:

1. تقدیم بسته هایی به عنوان هدیه به بانوان که محتوی کتابچه، مسواک، دستکش و نوار صوتی اسلامی باشد، و همچنین هدایایی برای آقایان.

2. توزیع برخی از جزوات ارشادی در مساجد راه مکه مکرمه.

3. دیدار از برخی خیمه ها در منی، و آشنایی با مردم و احوال پرسی و خوش رفتاری با آنان؛ چون در تألیف قلوب آنها بسیار مؤثر است.

4. توزیع و اهداء آب خنک، انواع آب میوه و امثال آن که در جذب دلها نیز اثر دارد.

5. کمک به مردم، و کوشش در راه خدمتگزاری و امداد آنان ـ بویژه بزرگسالان و درماندگان ـ و همراه این کمکها، توجیه و بیان مطالب.

6. قرار دادن برخی از کتابچه ها و جزوات در ماشینهای کرایه ای، تا حاجیان در طی راه از آنها استفاده کنند.

7. انتخاب برخی از کتابچه ها و نوارهای مفید و قرار دادن آنها در یک کیف کوچک تا به آسانی بتوان تعدادی از آنها را همراه نصیحت و تذکّر به افرادی هدیه داد.

8. در میان یک جمع، خوب است به خواندن کتابی پرداخته شود، تا آن جمع به مطالعه آن کتاب تشویق گردند.

9. نهی نمودن از برخی منکرات که مردم به آن توجه ندارند ـ مثل سیگار کشیدن ـ همراه نصیحت و موعظه و اعطای هدایای مناسب.

10. تهیه یک برنامه روزانه برای حاجی، به ضمیمه برخی از احکام و کارهایی که بر حاجی لازم است.

پی نوشت:

[1] . مائده/67.
[2] . مائده/3.
[3] . وسائل الشیعة، ج20، ص90

 منبع : مجله مبلغان، مرداد 1383 - شماره 56 

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

ممنوعیت تکفیر اهل قبله از نگاه متکلمان و فقیهان تشیع و تسنن

ماهیت «تأویل» از دیدگاه ابن‌تیمیه و علامه طباطبائی

واکاوی پدیدۀ «فرقه‌سازی درون‌مذهبی» در جریان سلفیه معاصر

بررسی و تقویت نقدهای «محمد بن علوی مالکی» بر «محمد بن صالح عثیمین» درباره توسل

نقد ادلۀ قرآنی برقعی دربارۀ برزخ از دیدگاه علمای شیعه

بررسی تطبیقی مبانی کلامی سید قطب و سلفیه در مباحث توحید و تکفیر

تكفير در انديشه كلامى ابوالثناء آلوسى با محوريت تطبيق رويكرد وى بر جريان فكرى سلفيه

ابن تيميه از ديدگاه علماي شافعي

بررسي تطبيقي توحيد و شرک از ديدگاه مذاهب اسلامي و جريان‌هاي تکفيري

بررسی بدعت از دیدگاه البانی

گفت و گو با اندیشه تکفیر و مخالفان آن

مشروعیت شدِّ رحال برای زیارت قبور

وهابیت در سفرنامه دومینگو بادیا ای لبلیچ (علی بیک عباسی)، خاورشناس اسپانیایی

معنا و شروط تکفیر

واکاوي فقهي مشروعيت زيارت قبور توسط زنان با تاکيد بر مباني قرآن و سنت

چالش‌های انتقال سیاسی در عربستان سعودی

روانشناسی داعش و داعشی ها

معرفی مهم ترین گروه های مسلح تحت پشتیبانی ترکیه در شمال سوریه

نقش ایالات متحده امریکا در شکل گیری جریانهای افراطی در جهان اسلام(مطالعه موردی القاعده و داعش)

بررسی پدیده ترور و نفی و محکومیت آن از منظر امام خمینی(ره)

جهاد و تکفیر در جهان اسلام؛گذر از فقه الخلافه به فقه المصلحه

جریان‌شناسی سلفی‌گری هندی و تطبیق مبانی آن با سلفی‌گری وهابی

ملاک و شرایط تکفیر از دید رشید رضا

بازنگری مفاهیم قابل تأمل اندیشه‌های محمد قطب در پرتو سلفی‌گری اعتدالی و اعتزال نوین

نقدی بر تأویل‌ستیزی ابن‌تیمیه

عناصر ظاهرگرایی سلفیه افراطی در تفسیر قرآن

بررسی و نقد آراء وهابیّت در انتساب عنوان شرک به شیعه از منظر قرآن کریم

ابن قيم جوزيه

ابن تیمیه

آل سعود

غزالی و ابن تیمیه

وهابیت شناسی در بیان آیت الله سبحانی (2)

وهابیت شناسی در بیان آیت الله سبحانی (1)

ارزش و جایگاه وحدت از منظر قرآن و سنّت

تفکر تکفیری

راهبردهای ضدتروریسم در ایران: رویکرد فرهنگی

سند «نقشه محرمانه» القاعده در مصر

توسل به اموات

بررسی علل رفتار خشونت آمیز نیروهای اسلامی در پاكستان با تاكید بر طالبانیسم

داعش: پیوند سلفیت تکفیری و بعثی گرایی

تحليل عملكرد گروه هاي تكفيري در تضاد با هويت تمدني مسلمان

تحلیل گفتمانی نقش دستگاه استنباطی گروه های تکفیری بر عملکرد آن ها

بازکاوی روانشناختی کنش گروه‌های سلفی- تکفیری: مطالعه موردی داعش

القاعده، داعش؛ افتراقات و تشابهات

مبانی اعتقادی تروریسم تکفیری

ریشه یابی مؤلفه هاي تأثیرگذار بر گسترش تروریسم در خاورمیانه

روانشناسی تروریسم و تأثیر آن بر گسترش تکفیر

مفهوم‌سازی گفتمان ژئوپلیتیکی تروريسم؛ تصویرسازی ژئوپلیتیکی دولت بوش از خاورمیانه

سنخ شناسی و دگردیسی گروه های تروریستی ادلب

گزارش کتاب «الصارم المسلول علی من انکر التسمیة بعبد النبي و عبدالرسول»

بررسی دلایل حضور گروهک تروریستی- تکفیری داعش در افغانستان بر اساس تئوری دومینوی ویلیام بولیت

تبیین زیرساختار های ایدئولوژیک و ساختاری گروه تکفیری تروریستی داعش

بررسی اندیشه‌های سلفی ـ تکفیری و تفاوت‌های داعش با سایر گروه‌های تروریستی

سلفی کیست و چه می گوید؟چرا سلفی گری بزرگترین خطر پیش روی جهان اسلام است؟

مرحله جدید اختلافات درونی دواعش

اهداف آمریکا و هم‏ پیمانان از ایجاد تا ائتلاف علیه جریان‏هاى تکفیرى

بررسی و تکوین حضور داعش در غرب آسیا؛ مطالعه موردی افغانستان

بررسى مبانى فکرى تکفیر

علل و آینده حضور داعش در آفریقا

چرخش خلافت داعشی؛ از خلافت حقیقی تا خلافت مجازی

تكفير از دیدگاه مذهب شيعه

مکتب تکفیر بر خلاف عقل، نص و صریح قرآن است

نقش داعش در شکل‌گیری معادلات جدید در خاورمیانه

واکاوی ریشه‌های پدیده بنیادگرایی در خاورمیانه؛ مطالعه موردی جهانی شدن

خشم به فرمان خرد، شرع و غریزه: تأملی در خشونت داعش از زاویه‌ای دیگر

آسیب شناسی رشد جریان‌های تکفیری در خاورمیانه

دو متن ماندگار: «هنر جنگ» و «درباره جنگ»

تأملی غیر غربی در افراطی گری و خشونت ورزی به نام دین

خشونت تکفیری‌ها، توحشی چنگیزی در لباس اسلامی است

درنگی در مبانی و آینده‌ خشونت به سبک رادیکالیسم تکفیری

سلفی‌گری افراطی در قفقاز شمالی؛ با تاکید بر مولفه‌های تاریخی، فرهنگی و سیاسی

نئوتروریسم با تأکید بر تروریسم مذهبی

راهبردهای مدیریتی نبی اکرم(ص) در راستای تحکیم وحدت بین اقوام در صدر اسلام

زیارت از دیدگاه احادیث اهل سنت

واکاوی جایگاه تروریسم بنیادگرا در راهبرد خاورمیانه ای غرب

خوارج، اولین گروه تکفیری در جهان اسلام (پیشینه جریان تکفیری خوارج) و پیامدها و نتایج سوء تکفیر و افراطی گری در جهان اسلام

قرآن و همگرایی بین مذاهب اسلامی

تکفیر از نگاه برخی ائمه مذاهب اهل سنت

بررسی ارتداد در مذاهب اسلامی

زیارت قبور از نگاه مذاهب اسلامی

تأثیر اندیشه های سیاسی برنارد لویس در ترویج اسلام هراسی در غرب

آيا استعانت از غير خدا جايز است؟

داعش پس از ناكامي در تأسيس دولت

بررسی زبان شناختی واژه‌ی قرآنی «کفر»

چالش امنیتی تروریسم تکفیری علیه ایران

شبکه سلول هاي تروريستي داعش در آسياي مرکزي

پرسمان؛ آیا تبرک جایز است؟

شناسایی و تأمین منابع مالی داعش

وضعیت فعلی و آینده کشورهای شمال آفریقا (تاکید بر کشورهای مصر، تونس و لیبی)

رفت و برگشت اسلام‌گرایی رادیکال از سوریه به شمال آفریقا

اسلام سیاسی و نقش آن در خاورمیانه

طالبان در عصر داعش: آینده سلفی گری تکفیری در همسایگان شرقی ایران

چرخش خلافت داعشی؛ از خلافت حقیقی تا خلافت مجازی

واقعه 11 سپتامبر ؛ سرآغاز شکل گیری بزرگترین گروههای تروریستی

دلایل و پیامدهای حمایت عربستان از گروه‌های اسلام‌گرای افراطی

آموزه‌ها و آینده داعش

بررسی استناددهی تروریسم تکفیری به سنت نبوی و جهاد اسلامی

توسل در سیره پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله)

توسل و شفاعت از نگاه دیوبندیه

سرچشمه های فکری القاعده

تضاد عقايد احناف با وهابيت درموضوع توسل

مسئله توسل به اموات با نگاهی به آیه 22 سوره مبارکه فاطر

مخالفت دیوبندیان با دعوت محمد بن عبدالوهاب

سماع موتی و رابطه آن با توسل به ارواح اولیای الهی

نگاهی به رشد تکفیری‌ها در تونس

نقدي بر كتاب «التبرك المشروع و التبرك الممنوع»

ردّ نظر وهابیت از سوی اهل‌سنت در حرمت زیارت قبور

نقد و بررسی اندیشه‌های دهلوی

قبیله خشونت

تحقیقی درباره رابطه ذهبی و ابن‌تیمیه

اندیشمندان حنفی و کژ اندیشی های ابن تیمیه

وهابیان و توحید ربوبی

وهابیان و تحریف قرآن کریم

محمد بن عبدالوهاب و مخالفان نجدی معاصر او

وهابیان و توحید در اسما و صفات

شگرد ابن تیمیه در انکار فضائل امام امیرالمؤمنین (علیه السلام)

قبیله بدعت

وهابیت و تحریف میراث‌های علمی

بررسی رابطه عقاید دیوبندیه و وهابیت

قبیله انحراف

علمای شافعی و ابن‌تیمیه

مرز بین تروریسم و جهاد در اسلام

سرچشمه اندیشه وهابیت

القاعده در تانزانیا

عوامل مؤثر در تبلیغ وهابیّت(1)

عوامل مؤثر در تبلیغ وهابیّت(2)

عربستان و وهابیت در آفریقا

پاکستان و «نبرد جهانی علیه تروریسم»

التکفیر و الهجره

نقش وهابیت در کنیا

کفر و تکفیر در قرآن کریم و سوء برداشت از آن

نقش وهابیت در اوگاندا

کویت و وهابیت در آفریقا

القاعده در اوگاندا

نقش وهابیت در تانزانیا

المرابطون؛ نسل جدید القاعده مصر

مفهوم دولت در گفتمان داعش؛ دولت سلفی داعش؛ تحقق ناکام یک نظریه آلترناتیو

مانیفست توحش در فقه داعش

وهابیت و تکفیر شیعه

بدعت

توحید در مذاهب کلامی

ابن تیمیه و اهل بیت

وهابیت و توحید الوهی (عبادی)

وهابیت و سماع موتی

مراتب و متعلقات ایمان

پاسخ به مهم‌ترین شبهات وهابیت (توسل، شفاعت، تبرک، زیارت قبور)

بررسی مبانی فقهی تکفیر

توحید عبادی و شبهات وهابیت

مفهوم و مراحل شرک

وضعیت سیاسی داعش در قاره سیاه

خاستگاه سلفی گری تکفیری

تأویل

سیر تاریخی ظاهرنگری در آیات صفات

معیارهای توسل از دیدگاه وهابیت

تحول گفتمانی و بازتعریف نسل جدید القاعده در سوریه

شکاف‌‌‌های درونی داعش؛ نزاع دو نسل القاعده

وهابیت و توحید ربوبی (2)

وهابیت و توحید ربوبی (1)

تشبیه: مانند کردن خدا به مخلوقات

وهابیت، مکتب تشبیه

تکفیر از دیدگاه ابن تیمیه

حرکت سلفیه

سلفی گری

سلفیه

عربستان در عرصه تبلیغات

آل سعود و عربستان سعودی

بیوگرافی ابن تیمیه

قتل عام حجاج یمنی توسط وهابیان

مخالفت وهابیان با عقاید اهل سنت

بربهاری

همگرايي استراتژيك؛ اتحاد سلفي‌هاي عربستان، هند و مصر

وهابیت و موضع اهل سنت در قبال آن

کارنامه وهابیت؛ دوره تثبیت

تاريخچه فرقه وهابيه و عقايد ايشان

تکفیر

توحید از دیدگاه تشیع و وهابیت

مبانی فکری ابن تیمیه

وهابیت منطق تزویر و تکفیر

حزب التحریر ازبکستان

جنبش شاه ولی­ الله در هند

ترسیم نقشه راه جدید داعش

نقد دیدگاه سلفیه درباره مجاز در قرآن

پيشينه و جايگاه جريان هاي سلفي

تأويل در قرآن و «تأويل قرآن»

سلفيان

ارزش (ضد) امنيتي بنيادگرايي؛ با تأكيد بر نهضت سلفي‌‌‌‌‌ ـ وهابي

اسلام سیاسی و منتقدان آن: اندیشه های قاضی عشماوی پیرامون رادیكالیسم سیاسی

ابن تیمیه که بود و چه کرد

مفهوم شناسی سَلَفیه و سَلَفی­گری

نخستین آشنایی مسلمانان شبه‌قاره هند با اندیشه وهّابیت

جهانى شدن و ظهور هویت بنیادگرا در غرب آسیا

جریانات افراطی و تکفیری در منطقه و راهکارهای مقابله با آنها با توجه به نقش خاورمیانه ای روسیه

القاعده و شاخه‌هاي آن؛ نيروهاي اجاره‌اي و انتحاريون مزدور

کابوس جدید آل‌سعود؛ آنچه همه باید درباره جنبش 15 سپتامبر در عربستان بدانند

آیین وهابی؛ بنیادگرایی یا اصلاح طلبی؟!

مفهوم شناسی سلف، سلفی گری و سلفی

نفی خشونت از منظر قرآن و سنت

بربهاری از کهن ترین تئوریسین های وهابیت

القاعده و تروریسم مذهبی

بنیادگرایی اسلامی داعش- القاعده: تمایزهای ساختاری و ایدئولوژیکی

بنیاد گرایی و سلفیه بازشناسی طیفی از جریان های دینی

جریان شناسی بنیادگرایی در جنبش های اسلامی

چقدر با تروریست‌های دنیا آشنا هستید؟

سازوکار نیروگیری و نحوه عمل جریانهای تکفیری در گفت‌وگو با دکتر فیرحی

روش شناسی پیامبر(ص) در تقویت اتحاد مسلمانان و تعدیل افراط گرایی

تعدیل افراط گرایی دینی؛ براساس روش شناسی ائمّه(ع) در مواجهه با تفکر غالیان

آیندۀ داعش و تفکرات سلفی در خاورمیانه

افغانستان و گروه طالبان

استراتژی انحرافی ابن تیمیه در تفسیر آیات قرآن

گونه‏ شناسی فکری جنبش‏های اسلامی معاصر و پیامدهای سیاسی امنیتی آن در جهان اسلام

جهانى شدن و القاعده

بررسی و ارزیابی تاثیر عرفان در تعدیل قرائت های افراطی از دین

اختلاف میان وهابیون و دیوبندیه

ارزیابی دیدگاه ابن تیمیه در بحث حسن و قبح

زمینه‌های ظهور و گسترش داعش در محیط امنیتی غرب آسیا

تروریسم از منظر بنیادگرایان اسلامی رادیکال و فقه سیاسی شیعه با نگاهی به عملیات استشهادی

داعش چگونه القاعده را زمین‌گیر کرد

القاعده

آیا جامعه عراق پس از جنگ آمریکا، از صوفی گری به جریان سلفی تکفیری تغییر کرد؟

اسلام و تروریسم؛ دو واژه بیگانه

جهاد و مجاهد از نگاهی دیگر

بررسی زمینه های سیاسی اجتماعی شکل گیری طالبان در پاکستان

بررسی اختلاف چهار جریان عمدۀ وهابیت در دهه‌های شصت و هفتاد میلادی در زمینۀ تکفیر

نگاهی به عقبه تکفیر و دیدگاه های آن

احتیاط در تکفیر مسلمان از نظر فقهای احناف

سلفیه درباری

تجاوز نیروهای اتحاد جماهیر شوروی به افغانستان سر برآوردن القاعده

طالبان؛ دین و حکومت

جریان شناسی القاعده

ماهیت دینی ـ سیاسی گروه طالبان

مبانی مذهبی و قومی طالبان

تأثیر تقابل وهابیت سعودی با گفتمان انقلاب اسلامی ایران بر ژئوپلتیک جدید خاورمیانه

توسل و رابطه آن با توحید عبادی

مفهوم عبادت از دیدگاه ابن‌تیمیه

ابزارهای تبلیغی وهابیت در زمان حاضر

بدعت در دین

جنگ در شبه جزيره مروري بر شكل گيري وهابيت در عربستان

سابقه سیاه وهابیت در تخریب آثار اسلامی

تأملی بر ماهیت گروهک تروریستی ریگی

تبار شناسی سلفیه سروری از ابن تیمیه تا سید قطب

مقایسه دیدگاه وهابیت و اخوان المسلمین در زمینه حکومت

داعش یاد آور خاطرات نسل اول وهابیت

ابن تیمیه حنبلی، نظریه پرداز تفکر وهابیت

آشنایی با مکتب سلفیه

سلفیه و تقریب

خاندان آل سعود و عربستان سعودی

القاعده: زمینه ساز استقرار پایگاه های نظامی آمریکا و ناتو در آفریقا

بررسی حدیث «قرن الشیطان» از دیدگاه علمای اهل سنت

طالبان و سپاه صحابه فرزندان وهابیت

پاکستان و بنیادگرایی اسلامی

سپاه صحابه و لشکر جهنگوی نماینده افکار افراطی سلفی‌گری

لشگر جهنگوی

تاریخ وهابیت

وهابیت در آیینه تاریخ

آیا توحید وهابیت مطابق احادیث حضرت خاتم الانبیا است؟

انگلستان و ظهور وهابیت و آل سعود

نظری بر تاریخ وهابیت

سازمان کنفرانس اسلامی و نقش آن در گسترش وهابیت

بررسي متني و سندي روايت شد رحال

نقد تفسیر وهابیون از آیات «من دون الله»

تکاپوی داعش برای بقای سرزمینی

آيا به‌کارگيري زور براي رسيدن به قدرت، گزينه­ اي شکست ­خورده است؟

مشکلات پیش روی عراق پساداعش

تروریسم تکفیری داعش و محور مقاومت ضدصهیونیستی

جنبش اسلامی ترکستان شرقی؛ جهانی تهدید و نگرانی

ایدئولوژی تکفیر؛ سرشت و راهبرد مواجهه با آن

تحلیل کنش های خشونت‌بار داعش از چشم انداز روان شناسی سیاسی‏

کارنامه وهابیت؛ دوره تأسیس

جمعیت اخوان التوحید: شکل گیری و نقش آن در پیشرفت آل سعود

جهاد و نظم بین‌الملل سلفیسم جهادی و تحول معنایی جهاد

کلام سیاسی و حیات سلولی تروریسم تکفیری

نگاهی بر وهابیت

بازخوانی ماجرای جهیمان العتیبی و ظهور اندیشه مهدویت در بطن وهابیت

مبانی جهادگرایی تکفیری در اهل سنت و نقد آن

مباني اعتقادی داعش

مبانی و مفاهیم اسلام سیاسی القاعده

بررسی جریان سلفیت، وهابیت و تکفیر

«داعش» و «القاعده» دو شاخه درخت وهابیت در عربستان

سلفی گرایی جهادی-تکفیری و آینده ثبات سیاسی در منطقه خاورمیانه

اختلافات نظری و اعتقادی وهابیت با مسلمین

گفت‌وگوی مشروح فارس با حجت‌الاسلام مهدی فرمانیان

داعشی‌ها به نام جهاد سر می‌برند/ علت شکل‌گیری گروه‌های تکفیری

نقد استدلال تکفیری ها وداعشی ها براولویت کشتن مسلمانان

جريانهاي جديد وهابيت از ديدگاه دکتر عصام العماد

مروری بر افکار وهابیت و جایگاه آن در جهان باورهای فطرت ستیز

نقد قرآنی مبانی وهابیت در حوزه ی جهاد

نقد و بررسی مبانی جهادگرایی تکفیری ها

جریان شناسی گروه‌های تکفیری جهادی در مصر

توسل، شفاعت، استغاثه؛ رفع نزاع با تبیینی جدید

افترائات وهابیت علیه شیعه

گزارش کتاب «سيف الجبار المسلول على أعداء الأبرار» اثر شاه فضل رسول قادری

تقابل فیزیکی وهابیت با تشیع

بررسی تطبیقی ایده‌ها و رفتارهای خوارج و وهابیت

اندیشه جاهلیت محمد قطب در بوته نقد تشیع، تسنن و عقل

مبانی اعتقادی جریانهای تکفیری و مقایسه ی آن با آرای دیگر مذاهب

گزارشی از کتاب مصباح الأنام و جلاء الظلام

تبرک و استشفا به آثار اولیا

گرایش های فکری سلفیه در جهان امروز

بررسی کتاب تاریخ نجد نوشته حسین بن غنام

تفاوت توسل با استغاثه مشرکین به بت ها

بررسی دیدگاه محمد بن‌عبدالوهاب درباره شرک و مشرک

ارکان سیاسی اندیشه های داعش؛ از امامت تا تکفیر و جهاد

اندیشه تکفیری و راههای علاج آن

کتاب شناسی تکفیر

تکفیر از نگاه بزرگان اهل سنت

سونامی تکفیری در جهان بشری

عقائد تکفیر و نقش مسلمانان

مفهوم شناسی خودکشی یا انتحار

بررسی گفتمان سید قطب و تأثیر آن بر شکل گیری جریان‌های تکفیری مصر

بررسی و نقد منهج قفاری در کتاب اصول مذهب الشیعه

تکفیر تکفیریان خشونت تکفیری، در خدمت استعمار نوین

بررسی و نقد توحید در اندیشه سلفیه وهابی و سلفیه جهادی

وهابیان و برگزاری مراسم جشن وشادی

خشونت، ترور و افراط گرایی در قرآن

جشن و سرور در میلاد پیامبر گرامی از دیدگاه قرآن و سنت

راهبردهای مقابله با تهدیدات نرم جریان‌های تکفیری در جهان

معرفی و بررسی شیوه‌های مقابله با تکفیر در جهان اسلام و آثار آن

اجتهاد از نگاه وهابیون

سنّت پیامبر و تکفیر مسلمانان

شباهتهای فکری خوارج عصر علوی و داعشیهای امروز

رادیکالیسم اسلامی در جنوب شرق آسیا: جماعت اسلامی اندونزی

آسیب شناسی جریان‌های تکفیری و راهکارهای مقابله با آن، از منظر مقام معظم رهبری

احمد بن حنبل و دیدگاه‌های او درباره تکفیر

عوامل ظهور جریان‌های تکفیری در جهان اسلام/ تبارشناسی گروه‌های افراطی

«جریان تکفیری» از نگاه رهبر انقلاب

حدیث منع نشستن و عبادت کردن در مقابر بررسی تطبیقی دیدگاه ابن‌تیمیه و مذاهب اربعه اهل سنت

حرمت تکفیر اهل قبله در کتاب و سنت

روش قرآن در علاج و جلوگیری از پدیده تکفیر

بدعت از منظر وهابیان

مبانی کلامی «القاعده» در تکفیر و کشتار مسلمانان

صحیحین و نفی تکفیر

ریشه های تاریخی و نحوه شکل گیری وهابیت

تکفیر از دیدگاه سید قطب

چه کسی تجددخواهی اسلامی را هدایت می‌کند؟

قرآن کریم و همزیستی مسالمت‌آمیز در جامعه بشری

فقه تکفیر میان برهان شرعی و فقه خودساخته

نقش گروه‌های تکفیری در تغییر نقشه منطقه

علل شکل گیری جریان‌های تکفیری در افغانستان و شبه قاره هند

تکفیر از دیدگاه قرآن

علل شکل گیری تکفیری‌ها از دیدگاه جغرافیای سیاسی

سماع موتی و رابطه آن با توسل به ارواح اولیای الهی

تکفیر

درگذر تکفیر فکری و تکفیر جنایت‌کارانه

خطر تکفیر برای جوامع اسلامی

خطر گروه‌های تکفیری علیه اسلام و مسلمانان

روش های تبلیغی وهابیت

چگونگی پیدایش تکفیر و خارجی‌گری

سلفی‌گری و تکفیر در تونس میان گفتمان النهضة و دیگر گفتمان‌های بومی

عبادت در اندیشه شیعه و وهابیت

جریان‌های تکفیری و خطرهای آن برای امت اسلامی و بشریت و عوامل شکل‌گیری آن

تمدن اسلامی و جریان‌های تکفیری

ارتباط اسلام‌ستیزی با جریان‌های تکفیری

بررسی و نقد دلیل وهابیت بر انقطاع عمل بعد از موت

نقد دیدگاه وهابیت درباره عبادت با نظر به سجده برادران یوسف

جریانات تکفیری بناهای اسلامی (در عراق به عنوان نمونه)

تفاوت میان جنبش‌های انقلابی و جریانات تکفیری و تروریستی

بررسی اقدامات تکفیریون در عراق و سوریه

تکفیر اهل قبله در اندیشه علمای دیوبند

عملکرد وحشیانه ی فرقه ی وهابیت و خاندان آل سعود

راهبرد تکفیری و ضد وحدت عربستان سعودی در عرصه آموزش و رسانه

گزارش کتاب جذور داعش قراءة فی تراث الوهابیة و علماء السعودیة

اقسام ذبح و قربانی و اشتباه وهابیت

معیار توحید شرک از دیدگاه شهید مطهری و سید قطب

هجوم وهابیان به مدینه منوّره

وهابیت و تخریب قبور

سلفیت و جنبه های شبهه آمیز آن در مذاهب اربعه

عبور از «خاورمیانه جدید»

فتنه و هابیت

وهابيت از نگاهي ديگر

پیشینه و کارنامه وهابیت (3)-عقاید و عملکرد

پیشینه و کارنامه وهابیت (2)- شکل گیری وهابیت

پیشینه و کارنامه وهابیت (1)- وهابیت و تفرقه

سفر وهابیت به مصر

سلفیه و جنبش‌های اسلامی ـ دیوبندیه

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت3 (توسل)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت5 (وهابيت و موضع اهل‏ سنت در قبال آن)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت 2 (زندگى حقيقى همراه با عمل براى انبيا و اوليا در قبر)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت 4 (علم غيب)

تضاد عقايد حنفيت با وهابیت 6 (وهابیت را بهتر بشناسیم)

مخالفت وهابیان با عقاید اهل سنت

سلفيان

تأويل در قرآن و «تأويل قرآن»

اندیشه سیاسی ابن قیم جوزیه

تکفیر گذشته، حال، آینده

شباهت وهابی ها با خوارج

نقدی برعقاید وهابیت (توسل، شفاعت)

لیست حامیان مالی گروه های تروریستی همسو با القاعده در 31 کشور جهان

توسل، مرگ و شفاعت از دیدگاه تشیع و وهابیت

گزارشی از برخی فتاوای وهابیت

تقابل دیدگاه وهابیت تکفیری در حرمت تکفیر اهل قبله با آیات و روایات

بررسی موانع تکفیر از دیدگاه وهابیت با تأکید بر مانعیت تأویل

حرمت تكفير اهل قبله در انديشه علماى اسلام

فتنه تكفير

تبارشناسی مبانی معرفت شناختی و انسان شناختی اسلام سلفی - تکفیری

جهاد در اندیشه سید قطب

نقش قدرت‌های بین‌المللی در رشد و گسترش جریان‌های تکفیری

موضع انتقادی اندیشه‌وران اهل سنت در برابر جریان‌های تکفیری

نقد و بررسی مهم‌ترین ادله جریاهای تکفیری در تکفیر شیعه

جریان‌شناسی تکفیری در افغانستان

تحلیلی بر هویت جدید تروریست‌های تکفیری در خاورمیانه

بررسی تاریخی جریان‌های تکفیری تروریستی

ارائه مدل تحلیل جامع جریان تکفیری و راهبردهای مقابله با آن

تحلیلی بر رویکرد‌های متناقض به اندیشه‌های سلفی- تکفیری سید قطب

چیستی و چرایی شکل گیری جریان‌های تکفیری

جنایات جریان‌های تکفیری در لبنان

الگوی حکومت در اندیشه جریان سلفی تکفیری

فضای مجازی (سایبری) و شبکه‌های ماهواره‌ای جریان‌های تکفیری

قتل و تکفیر در آیات قرآن (1)

داعش و عملکرد آن برای اهداف غرب و رژیم صهیونیستی

بررسی تطبیقی ایمان و کفر از دیدگاه مذاهب اسلامی و جریان‌های تکفیری

تأثیر افکار ابن‌تیمیه در گسترش جنایت‌های جریان‌های تکفیری

جایگاه علمی و دینی مردم نجد در دوران محمد بن‌عبدالوهاب

زمینه های تاریخی سلفیه

شیوه‌های وهابیت در مخالفت با اهل سنت

اقدامات سلفی‌های تکفیری؛ فرصت‌های به وجود آمده برای جمهوری اسلامی ایران

بررسی زمینه‌های صدور فتاوای تکفیری و پیامدهای آن بر جهان اسلام

تحرک‌پذیری سلفیت جهادی در آسیای غربی و امنیت عمومی جمهوری اسلامی ایران

ادله داعش بر خلافت اسلامی و نقد آن از سوی سلفیان جهادی

جاهلیت در نگاه سلفیه جهادی و اثرات سوء آن بر جهان اسلام

بررسی تطبیقی دیدگاه فقهای فریقین درباره حرمت تکفیر مسلمانان

موانع تکفیر با تأکید بر مسئله جهل از دیدگاه ابن‌تیمیه

نقد و بررسی تکفیر از دیدگاه سلفی وهابی و سلفی جهادی

سلفیه جهادی در شبه جزیره؛ بررسی رویکرد و عملکرد القاعده شبه جزیره

تکفیر در روایات نبوی (4)

تکفیر در روایات نبوی (3)

برررسی شخصیت و نظرات شیخ عبدالعزیز بن باز مفتی سابق سعودی

ابوبكر بغدادی

جریان شناسی اختلافات طالبان بر سر رهبری

تکفیر در روایات نبوی (1)

تکفیر در روایات نبوی (2)

جریان شناسی گروهک تروریستی انصارالاسلام

تأملاتی درباره بیانیه اخیر شبکه تروریستی القاعده علیه داعش

تکفیر در آیات و روایات

شخصیت شناسی ابوبكر بغدادی

داعش، القاعده؛ فرزند در مقابل پدرخوانده /بازخوانی روند شکل گیری القاعده در عراق و انشعاب درون سازمانی

جریان شناسی وهابیت مصری

زادگاه فکری اندیشه تکفیری در جامعه اسلامی

رویکرد دوگانه غرب در مواجهه با تروریسم؛ داعش سیاه، داعش سفید

خیانت های خلافت داعش به جامعه اسلامی

سلفى‏گرى در تونس و آينده پيش رو

بررسی پیشینه ورود تروریسم تکفیری به کشور (بخش نخست)

بررسی پیشینه ورود تروریسم تکفیری به کشور (بخش دوم)

تحليلى بر هويت جديد تروريست‏هاى تكفيرى در خاورميانه ...

استراتژی «گرگ‌های تنها»؛ این بار در افغانستان

الگوی سازمانی القاعده و داعش

جهادی‌های جدید کیستند؟

نگاهی اجمالی به منهج درسی مدارس ابتدایی داعش

نگاهی کوتاه به جریان رسانه‏ ای گروه داعش

زمینه‏ های گفتمانی تعامل داعش در قبال اسرائیل و مسئله فلسطین

تضادهای ایدئولوژیک؛ چرا داعش و القاعده متحد نشدند؟

ساختار تشکیلاتی جدید داعش؛ نسل دوم فرماندهان دولت خلافت

ریشه‌های تفکر داعش (٦)

ریشه‌های تفکر داعش (٥)

ریشه‌های تفکر داعش (٤)

ریشه‌های تفکر داعش (٣)

ریشه‌های تفکر داعش (٢)

ریشه‌های تفکر داعش (١)

جریان‌های تکفیری در عراق از ظهور وهابیت تا عصر حاضر

ابومصعب زرقاوي و داعش

موافقين و مخالفين خلافت داعش

سیر تطور هیئت‌‏های شرعی داعش

بلای تکفیر، مصیبت اسلام و مسلمین

دشمن نزدیک و دور

جریان شناسی سلفیگری

در آمدی بر مناسبات وهابیت و علم کلام

داعش خوب داعش بد

دموکراسی

آیا تهدید داعش را جدی بگیریم؟

عقل از منظر وهابیان

بن بست خلافت با اندیشه داعش

جریان های تکفیری عراق

جنبشهای اسلامی و خشونت در خاورمیانه

تحولات اسلام سیاسی رادیکال

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_6

آینده جنبش های اسلامی

مفهوم شناسی جنبش های اسلامی معاصر

کفر در مقابل ایمان یا اسلام

جریان داعش و تحریف مفهوم جهاد

خلافت از دیدگاه سلفیه جهادی

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_5

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_4

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_3

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_2

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_1

آسيب‏ شناسى رشد جريان‏هاى تكفيرى به عنوان يك چالش عمده فراروى اسلام‏گرايى‏

جوانان يهودی در صف داعش

برداشت‌های القاعده از افکار جهادی سید قطب

روش‌های برخورد محمد بن‌عبدالوهاب با مخالفان خود

برداشت اشتباه تکفیریها از جهاد در قرآن

سنت‏ گرایی و نقد اسلام‏ گرایی سلفی

ارزیابی سیاست کیفری بین‌المللی در رسیدگی به جنایات داعش

استراتژی داعش در عراق و شام

گونه ‏شناسی فکری جنبش‏های اسلامی معاصر

ظهور داعش در شبه‌ قاره

پاسخ به شبهات جهاد

سلفی‏گری در عراق و تأثیر آن بر جمهوری اسلامی ‏ایران

گفتمان اسلام سلفی و جهانی‏ شدن امنیت خاورمیانه

شکاف شیعی – سنی در اسلام سیاسی و پیامدهای آن برای جمهوری اسلامی

برررسی قتال در قرآن 4

بررسی قتال در قرآن 3

بررسی قتال در قرآن 2

بررسی قتال در قرآن 1

تاثیرات سید قطب بر گروهک های جهادی تکفیری

حزب التحریر در آسیای مرکزی

مبانی اعتقادی محمد ابن عبدالوهاب

تکفیری ها و تجاور از حدود جهاد

حرمت تکفیر نزد پیشوایان چهارگانه اهل سنت

معناشناسى عبادت در نظام تعاليم وحى و دفع اتهام كفر و شرك از مسلمين‏

مبانى كلامى «القاعده» در تكفير و كشتار مسلمانان‏

احزاب سلفی در مصر

تکفیر از دیدگاه قرآن کریم

سلفی گری در مصر و دوره جدید

تكفيريت در پاكستان و راه برون‏ رفت از آن‏

متافیزیک خشونت داعشی؛ سه مفهوم نکایه، توحش و تمکین

القاعده پس از 11 سپتامبر (با تأکید بر عراق)

آينده داعش در عراق

بازشناسی بنیادگرایی و سلفیه در دوران معاصر با تأکید بر طالبان و القاعده

جهان از نگاه داعش

جنبش های سیاسی معاصر در عربستان سعودی

زیارت از دیدگاه احادیث اهل سنت

ظهور و افول القاعده در عراق

تکفیر از نگاه برخی ائمه مذاهب اهل سنت

نگرشی به ظرفیت‌های تقریبی الازهـر

چالش های همگرایی جهان اسلام در تأسیس تمدن اسلامی

جريان‏هاى تكفيرى و نقض حقوق زنان‏

تقليد از ديدگاه سلفى‏هاى تكفيرى‏

بدعت و سنت از ديدگاه فرق اسلامى و جريان‏هاى تكفيرى‏

واكاوى رابطه ميان نفاق و تكفير

روش‏هاى جهان اسلام براى فائق آمدن بر بحران تكفير

نقد و بررسی دار الاسلام از نظر سلفیه تکفیری

نقد و بررسی دشمن نزدیک و دور(عدو قریب و بعید)

نقد و بررسی حکم بغیر ما انزل الله

نقد برداشت‌های تکفیری‌ها از آیات جهاد

متغيرهاى منطقه ‏اى و بين‏ المللى و علل داخلى ورود داعش به عراق‏

رقابتى براى هويت و شناسه‏

پاسخی به شبهه ابن تیمیه در استمرار عزاداری برای امام حسین علیه السلام

عزاداری بدعت یا سنت

توحید و شرک

آیا ترکیه به سرنوشت پاکستان مبتلا خواهد شد؟

عوامل روانی تکفیر

وهابیت تکفیری (دوره ی معاصر)

ازبکستان بعد از کریم اف و ترسیم جریان شناسی دینی سیاسی آینده

ارکان و مقومات مفهوم «عبادت»

بوکوحرام و قرائن همپیمانی با داعش

نگاهی به تشکیلات سازمانی داعش

آينده ‏نگارى رفتار گروه‏ هاى تكفيرى‏

تکفیر اهل قبله

دگردیسی اسلام سیاسی در تونس

ناتوانی حکومت ها و رشد سلفیسم در غرب افریقا

داعش در مسیر القاعده شدن

عربستان معمار جنایت و مکافات

اسلام دین صلح و مهربانی و محبت و رحمت

علل گسترش دعوت محمد بن‌عبدالوهاب

گفتگو با مأمون رحمه روحانی دمشقی درباره تکفیریها

ابن تیمیه و نگرش آن به مذاهب

تکفیریها در انگلستان

کودتا در داعش

فرا واقعیت بنا العابد!

خاورمیانه و جنگ های دینی

بررسی ارتباط خوارج با وهابیت

موضع ‌گيري‌ علماي‌ جهان‌ اسلام‌ درباره‌ تشيع‌

اقسام توحید از دیدگاه وهابیت و نقد آن

فعالیت وهابیت در جهان

بررسی روایت التجاء ابو ایوب انصاری به قبر پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم

فواید توسل به ارواح پیامبران و اولیای الهی

نقش جریان های سلفی در سوریه و فلسطین در مصاحبه با شیخ عبدالله کتمتو

امکان سنجی تحقق همگراییِ جهان اسلام در مواجهه با تهدید جریان تکفیری

شدّ رحال برای زیارت قبر نبی اکرم ص از منظر دیوبندیه و ابن‌تیمیه

کفر و جهاد از منظر حزب التحریر

صنعانی؛ سلفی تکفیری یا سلفی میانه‌رو

بررسی و نقد رابطه دعا و عبادت، از منظر قرآن و وهابیت

سماع موتی و تقابل دیدگاه وهابیان با بزرگان خود

تبرک (لمس و تقبیل) از نگاه اهل سنت

رابطه ولایت تکوینی و استغاثه به ارواح اولیای الاهی

تکفیر از دیدگاه بزرگان دیوبند

پژوهشی درباره حدیث «اللهم لا تجعل قبری وثناً یعبد»

درنگی بر دیدگاه ابن‌تیمیه در مواجهه با مذاهب و بزرگان اسلام

افترائات وهابیت علیه شیعه در مصاحبه با حجت الاسلام والمسلمین توحیدی

فهرستواره پایان‌نامه‌های حوزوی-دانشگاهی در موضوع سلفی‌گری و نقد وهابیت

توسل در سیره انبیا از دیدگاه اهل‌سنت

ندای غیراللّه از ديدگاه علمای دیوبندیه

بررسی دیدگاه ابن تیمیه درباره زیارت قبور

تناقضات ابن عبدالوهاب در مسئله تکفیر مسلمین

نقد و بررسی روش های جدلی ابن تیمیه در «منهاج السنه»

وهابیت، سلفیت و اسلام‌گرایی؛ دشمن کیست؟

بررسی و نقد دیدگاه سلفیه در ارتباط ارواح با عالم جسمانی

تکفیر از کدام قسم: کفر در مقابل ایمان یا کفر در مقابل اسلام

آشنایی با رهبران "اخوان المسلمین" از ابتدا تا کنون

بررسی سلفی‌گری ابن ابی العز با تأکید بر «شرح العقیدة الطحاویة»

نقد دیدگاه وهابیت در مسئله تبرک با تکیه بر نظر علمای معاصر وهابی

بررسی و نقد دیدگاه شاه ولی‌الله دهلوی در مسئله شرک

تکفیر و اقسام آن در نگاه شیعه

تکفیر در جهان اسلام

سرنوشت مدعیان خلافت در انتظار داعش

توحید و شرک از دیدگاه استاد مطهری و سید قطب

داعش و استفاده از گرافیک اطلاع‌رسان

نگاه هند به گروه‌های شبه نظامی پاکستان

مقايسه انديشه‏ و رفتار جبهه النصره و داعش

ترور، تروریسم و حقوق بشردوستانه

جریان‌های تکفیری فعال در پاکستان

بازشناسی تفاوت سلفی نوگرا و افراط‏ گرا

نگاه داعش به مهدویت

جریان‌شناسی گروه‌های تکفیری: ابعاد و پیامدها

وضعیت القاعده پس از ظهور داعش

جریان‌های تکفیری، مهمترین خطر فراروی بیداری اسلامی

حقوق بشر و جریان‌های تکفیری

آثار سیاسی - اجتماعی جریان‌های تکفیری بر عقب‌ماندگی کشورهای اسلامی

تحلیلی شرق‌شناسانه از جریان‌های تکفیری قدیم و جدید

سلفی‌گرایی متحرک: چالش امنیتی بدون مرز

بازخوردهای ضد‌امنیتی هستی‌شناسی اجتماعی سلفیت جهادی

عقل از دیدگاه سلفیه

عبادت

سب الصحابه

نقدی بر خلافت ابوبکر بغدادی

ایمن الظواهری

اسامه بن‌ لادن

تیشه داعش به ریشه‌های تاریخ ایران در موصل

سلفی ها، روند نوگرایی که به افراط گرایی رسید

افغانستان در دوران پساطالبان

داعش، قفقاز و واکنش روسیه

افغانستان، گذرگاه داعش به آسيای مركزی

متن قطعنامه شورای امنیت درباره گروه تروریستی داعش

نگاهی به عملکرد داعش از منظر کتاب تروریسم جهانی و رسانه های جدید

خط بطلان جولانی بر فانتزی‌های غرب در سوريه

ظهور داعش؛ پایانی بر نظم جهانی

پیام مهم ترور سرکرده جیش الاسلام

راهبرد آمریکا برای مبارزه با القاعده و داعش