اطلس > شخصیت ها > ضد تکفیری > عراق > شیخ داود بغدادی نقشبندی

شیخ داود بغدادی نقشبندی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۱۴ تعداد بازدید: 184

شیخ داود بن سلیمان بغدادی دانشمند و صوفیِ قرن سیزدهم، سال 1231 در شهر بغداد متولد شد. البته در زمان تولد شیخ داوود اختلاف نظر وجود دارد. بغدادی  حنفی مذهب و اهل تعامل و ارتباط با مذاهب دیگر اهل سنت بوده است لذا برهی او را شافعی گفته اند.شیخ داود بن سلیمان بغدادی دانشمند و صوفیِ قرن سیزدهم، سال 1231 در شهر بغداد متولد شد. البته در زمان تولد شیخ داوود اختلاف نظر وجود دارد.[1] بغدادی  حنفی مذهب و اهل تعامل و ارتباط با مذاهب دیگر اهل سنت بوده است لذا برهی او را شافعی گفته اند.[2] شیخ داود در طریقت، از خلفای شیخ خالد نقشبندیِ به شمار می آمد.[3]

وی زمانی در مکه اقامت گزیده بود که وهابیّت روبه پیشرفت بود و او برای مقابله با آن، آثار متعددی نوشت و  در رد وهابیان اثبات کرد که آنها ریختن خون و ربودن اموال مسلمانان را مباح می شمارند.[4] وی چنان ردیه ای بر اندیشه تکفیری وهابیت نوشته بود که عثمان عبدالعزیز (از سرسخت‌ترین مخالفان محمد بن‌عبدالوهاب) در سدیر عراق بود که  قصیده‌ای در مدح داود بن‌جرجیس بغدادی قرائت کرد[5].

شیخ داوود تالیفات زیادی در رد افکار تکفیری وهابیت نوشته است که برخی از آنها عبارتند از:

 1. اشدّ الجهاد فی ابطال دعوی الاجتهاد ، که در ۱۲۹۳ تألیف شده (همان ، ص ۴۴) و همراه المنحه الوهبیه در بمبئی و استانبول به چاپ رسیده است . شیخ عبداللطیف نجدی بغدادی (۱۲۸۳ـ۱۳۶۳) ردیه ای برآن نوشته که چاپ هم شده است (زرکلی ، همانجا؛ عواد، همانجا)؛
 2. المنحه الوهبیه فی ردّالوهابیه، بمبئی ۱۳۰۵ (عواد، همانجا)، استانبول ۱۳۹۴؛
 3. صلح الاخوان فی الرد علی من قال علی المسلمین بالشرک و الکفران، در رد وهابیان (اسماعیل بغدادی، همانجا). شاید این اثر همان باشد که کورکیس عواد(همانجا) از آن به نام صلح الاخوان من اهل الایمان و بیان الدین القیِّم فی تبرئه ابن تیمیه و ابن قیم یاد کرده و در ۱۳۰۶ در بمبئی چاپ شده است.
 4. دوحه التوحید، در علم کلام.
 5. رساله در اثبات مسلمانی پدر و مادر رسول اکرم صلّی اللّه علیه وآله وسلّم (مراد از مسلمانی، پیروی از دین حنیف ، و نفی اتهام کفر و بت پرستی است)، که شاید همان روض الصفا فی بعض مناقب والدالمصطفی باشد که نسخه خطی آن در دانشگاه ریاض موجود است.

کتاب «المنحه الوهبیه فی ردّالوهابیه» از آثار مهم شیخ داود در رد باورهای باطل وهابیت است. وی در این کتاب به دنبال اثبات هر چیزی است که برای میت بعد از مرگ اتفاق می افتد. این که می شنود و می بیند و عذاب می شود و دیگر حالاتی که برای میت پیش می آید. این کتاب از فصل های زیر تشکیل شده است:

 1. باب اول درباره اثبات حیات انبیاء در قبورشان است.
 2. باب دوم درباره سماع موتی و دیدن اموات است.
 3. باب سوم معرفت الاموات للاحیاء.
 4. باب چهارم تزاور الموتی و تلاقیهم.
 5. باب پنجم علم الموتی باحوال اهل الدنیا.
 6. باب ششم ما ورد من تصرف الموتی و صدور امور منهم بقدره الله.
 7. باب هفتم اطلاع بعض الاحیاء علی حال اهل القبور.

شیخ داود باورهای تکفیری وهابیت را به نقد کشیده و بر این باور است که آنان توسل به پیامبران و اولیا الهی و طلب شفاعت از آنان را مورد نهی قرار داده اند و حیات برزخی را  از انبیاء و اولیاء الهی انکار کرده اند. وی با استفاده از آیات و احادیث و اقوال صحابه و فقیهان سنی و حتی کسانی مانند ابن تیمیه و ابن قَیِّم، که از مهمترین رهبران فکری وهابیان تکفیری‌اند، دلایلی بر رد آنان آورده است؛ چنانکه در اثبات حیات برزخی، از امّ سلمه یاد می کند که به هنگام شهادت امام حسین علیه السلام، حضرت پیامبر صلّی اللّه علیه وآله وسلّم را با سر و رویی خاک آلود و اندوهناک به خواب دید. [6] همچنین به سخن گفتن امام حسین علیه السلام پس از شهادت اشاره می کند.[7]

پی نوشت:


[1]. در سال ۱۲۳۱ (کحاله ، ج ۴، ص ۱۳۶؛ عواد، ج ۱، ص ۴۳۸) و به قولی در سال ۱۲۲۲ (اسماعیل بغدادی ، ج ۱، ستون ۳۶۳) در بغداد متولد شده است.

[2]. زرکلی ، ج ۲، ص ۳۳۲

[3]. اسماعیل بغدادی، ج ۱، ستون ۳۶۳.

[4]. داود بغدادی، المنحه الوهبیه، ص ۲.

[5]. اباذر نصر اصفهانی، معرفی آثار منتشر شده علمای اهل‌سنت در سده 12 و 13 قمری در نقد فرقه وهابیت، مجله علمی- ترویجی سراج منیر ج 7و8 .

[6]. داود بغدادی، المنحه الوهبیه، ص ۱۸ـ۱۹، به نقل از حاکم ، بیهقی ، سیوطی و خطیب.

[7]. داود بغدادی، المنحه الوهبیه، ص 34.

منبع: http://olama-orafa1393.ir/?p=9638

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

شیخ جمیل صدقی الزهاوی

شیخ عبدالملک سعدی

شیخ داود بغدادی نقشبندی

شیخ احمد الوائلی

محمد النوری الحاتمی

ابوالحسن اشعری

شیخ خالد عبدالوهاب الملا