اطلس > شخصیت ها > تکفیری > اندونزی > ابوبکر الباعشیر

ابوبکر الباعشیر

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۷ تعداد بازدید: 233


یکی از افراد تکفیری که درباره وی کمتر صحبت به میان آمده است ابوبکر باعشیر است. وی در اندونزی به دنیا آمد. در اندونزی درس خواند و با مطالعاتی که در امور اسلامی داشت به اندیشه های اسلامی علاقمند شد. اندک اندک از موسسین جماعت اسلامی اندونزی شد.کی از افراد تکفیری که درباره وی کمتر صحبت به میان آمده است ابوبکر باعشیر است. وی در اندونزی به دنیا آمد. در اندونزی درس خواند و با مطالعاتی که در امور اسلامی داشت به اندیشه های اسلامی علاقمند شد. اندک اندک از موسسین جماعت اسلامی اندونزی شد. ارتباط این جریان با القاعده بر کسی پوشیده نیست. ابوبکر باعشیر بعدها به رهبری این جریان رسید. و در پرتو این رهبری اندیشه های سلفی را در بین قشری از جوانان شرق آسیا ترویج داد.

اندیشه ها

از مهم ترین اهداف تفکر جماعت اسلامی اندونزی تلاش برای برقراری دولت اسلامی است. دقیقا همان چیزی که مد نظر دیگر علما و اندیشمندان سلفی بوده است. باعشیر در اجماعت اسلامی تمام تلاش خود را داشت تا به برپایی یک دولت اسلامی منجر شود که شامل اندونزی مالزی، حکومت روندا، جنوب فلیپین، جنوب تایلند می شود.

از پس چنین اندیشه‌ای است که دولت اندونزی این جماعت و شخص باعشیر را به عنوان یک تهدید بر‌می‌شمارد. اندیشه اصلی باعشیر بر نوعی تأکید و اعتماد تام به خشونت استوار است. او به مانند برادران و هم فکران تکفیری_سلفی خود در پی ایجاد رعب برای پیشبرد اهداف خود می باشد.  او که به بن لادن جنوب شرق آسیا معروف است در مورد هر نوع همکاری با کفار حکم قتل را می دهد. «من ولی او ناصر کافرا فهو مثله و من ثم جاز قتله»[1] این اندیشه های افراطی و تکفیری باعث شده این حرکت در بین تمامی جریانات و فعالین  جنوب شرق بیشتر به چشم آمده و پیروان زیادی در بین قشر کم سواد و غیر متخصص جامعه کسب کند. در سال 2005 بعد از اتهام بمب گذاری های شهر بالی اندونزی بازداشت شد و در سال 2010 آزاد شد.

بعدها که القاعده از برخی کار‌های این جماعت اعلان برائت کرد و باعشیر بهتکذیب و رد و توجه ای القاعده حساسیت نشان داد و آرام آرام و در سال 2011 حرکت اسلامی به سمت استقلال از القاعده و بعد ها به سمت داعش سوق پیدا کرد. باعشیر بعدها با ابوبکر البغدادی بیعت کرد و خود را تحت رهبری ابوبکر البغدادی و به عنوان نیروی تحت امر وی اعلام نمود.[4]

بسیاری از  متخصصین  در مباحث سلفی‌پژوهی معتقدند که مخالفین زیادی در بین گروه‌های تکفیری با باعشیر در تعارض قرار گرفته و عدم توانایی وی را در اجرای عقاید این گروه  تأیید می‌کنند. این باعث می‌شود که باعشیر به سمت اندیشه‌های تندی مانند داعش برود و از القاعده جدا شود تا این امر سرپوشی برای ضعف ابن گروه باشد.[5] سیدنی جونز از تحلیل گران جریان تکفیری در بازشناسی رفتارهای باعشیر می گوید« ابوبکر باعشیر چون مخالفان زیادی پیدا کردکه از خود نیروهای جهادی و تکفیری بودند و شروع به انتقادات بر علیه وی کردند، باعشیر برای پوشناندن ضعف خود در اداره جماعت اسلامی اندونزی شروع کرد به توجه و تمایل به داعش تا در پناه این اندیشه ضعف های خود را بپوشاند»[6]

پی نوشت:

[1]. موسوعة التطرف ، مجموعة الباعث، ج1، ص214، لبنان ، مرکز بلادی لدراسات الاستراتیجیة، 2017
www.aphgov.an/pubs/cib.htm.2003_ps[2].
[3]. موسوعة التطرف ، مجموعة الباعث، ج1، ص214، لبنان ، مرکز بلادی لدراسات الاستراتیجیة، 2017
[4]. ابابکر باعشیر یبایع داعشا،

www.alhayatt.com/articles/39863
[5] ابو التطرف فی الاندونیسیا، روزنامه الشرق الاوسط، شماره 11588، 2010
[6]. همان

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

ابوبکر الباعشیر