مقالات > القاعده و شاخه‌هاي آن؛ نيروهاي اجاره‌اي و انتحاريون مزدور

القاعده و شاخه‌هاي آن؛ نيروهاي اجاره‌اي و انتحاريون مزدور

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۵ تعداد بازدید: 498

امروزه همه جهانيان، منتظر و مراقب نتايج تحرکات بين‌المللي، به‌ويژه برنامه‌هاي آمريکا در رويارويي با قوي‌‌ترين سازمان تروريستي جهان هستند. اين سازمان پس از کنار گذاشتن عنوان «دولت اسلامي در عراق و شام» يا همان «داعش»، نام «دولت اسلامي» را بر خود نهاد؛ عنواني که همزمان با اعلام پيوستن به جنگ در سوريه، بدان مشهور شد. ريشه‌‌هاي فکري اين سازمان و ديگر گروهک‌هاي تکفيري مشابه چيست؟امروزه همه جهانيان، منتظر و مراقب نتايج تحرکات بين‌المللي، به‌ويژه برنامه‌هاي آمريکا در رويارويي با قوي‌‌ترين سازمان تروريستي جهان هستند. اين سازمان پس از کنار گذاشتن عنوان «دولت اسلامي در عراق و شام» يا همان «داعش»، نام «دولت اسلامي» را بر خود نهاد؛ عنواني که همزمان با اعلام پيوستن به جنگ در سوريه، بدان مشهور شد. ريشه‌‌هاي فکري اين سازمان و ديگر گروهک‌هاي تکفيري مشابه چيست؟

 

پيشينه تاريخي

با چشم‌پوشي از ماهيت سلفي ـ جهادي اين سازمان که ناشي از آميزش دو مکتب فقهي و دو محيط مختلف در سطح اجتماعي (شبه‌‌جزيره عربي، به‌ويژه نجد و حجاز از سويي، و مصر از سوي ديگر) است، مراحل تحول تاريخي ايدئولوژي نوين داعش که حامل انديشه سلفي ـ جهادي و تکفيري نيز مي‌باشد، همزمان با آغاز دخالت شوروي در افغانستان شناخته شد؛ جايي‌که گروه‌هاي مجاهدين براي مبارزه با شوروي تشکيل شدند. تشويق اين انديشه و حمايت مالي از طرفداران آن، با اين توجيه صورت گرفت که هرکس عليه شوروي سلاح بردارد، به دليل مقابله با «کفار کمونيست»، مدافع دين خواهد بود. ايالات متحده آمريکا که در آن زمان حامي گروه‌هاي جهادي بود، جنگ عليه شوروي را فرماندهي مي‌کرد؛ مجاهدين را آموزش مي‌داد و آنان را به جديدترين مهمات نظامي مسلح مي‌نمود؛ ازجمله موشک ضدهوايي و دوش‌پرتاب «استينگر» که سلاحي ويژه و پيشرفته به‌ شمار‌ مي‌رفت.

 

در آن دوران و همزمان با خروج نيروهاي شوروي از افغانستان و اعلان برنامه «پروستريکا» يا «اصلاحات اقتصادي»، اختلافاتي ميان گروه‌هاي مجاهد درگرفت و افغانستان شاهد جنگ‌هاي پي‌درپي ميان کساني بود که با شوروي جنگيده بودند. اين اختلافات، به بيرون رفتن عده‌اي، ازجمله افغان‌ ـ‌ عرب‌ها، از حوزه مديريت مستقيم آمريکا منجر شد. انديشه تکفيري بار ديگر با ابزارهاي تروريستي و خشونت بيشتر، به‌ويژه در بين برادراني که به دشمن تبديل شده بودند، ظهور يافت.

 

با بازگشت آنان به کشور خود، عرب‌-افغان­ها زمينه را براي فعاليت با عناوين و بهانه‌هاي مختلف، مساعد يافتند که مهم‌ترين آنها سرکوب برخي جنبش‌هاي اسلامي بود. اينان يک سازمان بنيادگراي چندمليتي را تشکيل دادند که در صفوف آن، تکفيري‌ها و بازماندگان اخوان‌‌‌المسلمين و جيره‌خواران جماعت‌هاي «جهادي» حضور داشتند که اعضايشان در زندان‌هاي مصر و الجزاير و کشورهاي حاشيه خليج فارس بودند؛ به‌ويژه کساني که مأموريت‌شان در خدمت به دستگاه‌هاي اطلاعاتي بين‌المللي تمام شده بود و براي کشورهايي که در آنها آموزش ديده بودند، خطر شمرده مي‌شدند. همزمان با اين دوره، فتاواي جهادي نيز مطرح گرديد و بسياري از تروريست‌ها براي تأسيس القاعده، بار ديگر به افغانستان رفتند. از مهم‌ترين اين شخصيت‌ها، «عبدالله عزام» فلسطيني بود.

 

عزام يک دفتر خدماتي را در مرز افغانستان و پاکستان تأسيس کرد که کار هماهنگي ورود اعزامي‌ها به افغانستان را انجام مي‌داد. مقر او در «پيشاور» پاکستان به مرکز فرماندهي تبديل شد. وي همچنين براي جمع‌آوري کمک‌هاي مالي به ايالات متحده آمريکا مي‌رفت. در سال 1986 مراکز بسياري براي سربازگيري از ميان داوطلبان جهاد ايجاد کرد و ملقب به «فرمانده مجاهدان عرب» شد. عزام معتقد بود که مبارزه عليه شوروي در افغانستان، نخستين گام براي انقلابي بزرگ‌تر و گسترده‌‌تر است که شعار آن، نابود کردن حکومت‌هاي عربي است. «اسامه بن‌‌لادن» سرمايه‌دار سعودي نيز نزديک‌ترين معاون وي بود و از مجاهدان حمايت مالي مي‌کرد.

 

از ديگر گروه‌هايي که به افغانستان رفتند مي‌توان از تکفيري‌هاي مصر نام برد که پس از ترور «انور سادات» کشته نشده بودند. از مهم‌ترين آن‌ها «أيمن الظواهري» است که به افراط‌‌گرايي و تأسيس جماعت «جهاد اسلامي» شهرت داشت. وي از پيروان سيد قطب بود و جواز قتل همه شرکت‌کنندگان در پارلمان يا حزب سياسي يا انتخابات و نيز کساني که به شرکت در انتخابات دعوت مي‌کردند را صادر کرد؛ زيرا معتقد بود همه آنان منکر قرآن کريم هستند و کشتن آنان واجب است و بايد با آنان مبارزه کرد.

 

«ژيل کِپِل» مورخ جنبش‌هاي اسلامي مي‌گويد: «مجاهدان عرب باور داشتند که آنان شوروي را شکست داده‌اند و اين تصور به مثابه نيروي محرک اسلام‌گرايان در سرتاسر جهان بود».

 

در اين ميان، انشعاباتي ميان جماعت الظواهري و جماعت عبدالله عزام ايجاد شد. گروه اول از نماز خواندن پشت سر عزام و دعوت به انقلاب‌هاي خشونت‌بار براي براندازي نظام‌هاي حکومتي در کشورهاي عربي به طور کلي و تشکيل نظام‌هاي اسلامي بر بقاياي آنها سر باز زدند. الظواهري توانست بن‌‌لادن را جذب کند و کنترل اوضاع را به دست گيرد. عزام نيز در انفجار بزرگي در پيشاور ترور شد (1989).

 

مکاتب و جريان‌ها

در رأس اين مکاتب، وهابيت قرار داشت که محمد بن عبدالوهاب (1703-1792م) آن را تأسيس کرد. دعوت وي بر ماهيت جامع و ازلي اسلام استوار بود و بدين ترتيب، به تفسيري جديد از سلفيه اسلامي تبديل شد (تطهير جامعه از بدعت‌ها و عادات و سنت‌هاي مخالف با شريعت، دعوت به پيروي از سلف صالح يا مسلمانان سه قرن اول از امت اسلام). مهم‌ترين چيزي که اين مکتب عنوان کرد، عقيده «الولاء و البراء» بود که به برتري اسلام بر جامعه جاهليت منجر شد. علت نام‌گذاري مکتب قطبيه، به سيد قطب (1906-1966م) فرمانده سابق آن در جماعت اخوان‌‌المسلمين در مصر بازمي‌گردد که در هنگام حضور خود در زندان در دوران جمال عبدالناصر به نظريه‌پردازي براي مفهوم «حاکميت الهي» پرداخت و براي کودتا عليه حکومت عبدالناصر به خشونت متوسل شد.

 

علاوه بر اين، جنبش سومي نيز در هند صورت گرفت. «المودودي» معتقد بود چالش‌هايي که مسلمانان در آن‌جا با آنها روبه‌رو هستند، در فشاري که بيشتر هندوها آن را اعمال مي‌کنند، محو هويت اسلامي و نيز استعمار انگليسي نمود مي‌يابد. در سايه اين شرايط، المودودي مفهوم جاهليت و حاکميت الهي را مطرح کرد.

 

خشونت مسلحانه

جريان‌ها و جنبش‌هاي اسلامي مختلف از دهه هفتاد قرن گذشته پديد آمدند و خشونت مسلحانه را در پيش گرفتند؛ از «الجهاد گرفته» تا «الجماعة الاسلاميه» و «التکفير و الهجره» و گروه‌هاي ديگر. اين جريان‌ها از ورود به مسائل اعتقادي پرهيز مي‌کردند؛ به استثناي موضوعي که آن را عميقاً مورد بحث قرار دادند که عبارت است از مسئله تکفير حاکمي که بر اساس آنچه نازل شده، حکم نمي‌کند. اين ايده «سلفيه مکتبي» بود که در آن، قرائتي از مفهوم اطاعت از وليّ امر وجود دارد و شروط سختي را براي خروج بر حاکم قرار مي‌دهد؛ علاوه بر برخي مسائل فقهي که وهابيون نسبت به آنها سختگيري و تعصب دارند.

 

تحول مهم‌تري که در پيدايش «سلفيه جهادي» و ظهور آن به عنوان جرياني جديد نقش داشت، از آميزش عناصر اصلي مجموعه وهابيت سلفي با عوامل اصلي سازمان بنيادگراي «قطبيه» که سياستمدارتر نيز بود، ناشي مي‌شود. اين امر در چند مرحله روي داد. نخستين مرحله، زماني بود که عربستان سعودي هزاران تن از اعضاي اخوان‌‌المسلمين مصر و سوريه و ديگر کساني که از تشکيلات خود گريخته بودند را پذيرفت و براي آنان پناهگاه امني فراهم نمود؛ به‌گونه‌اي که موفق شدند مراکز مهمي را در مجموعه آموزشي و تربيتي سعودي عهده‌دار شوند. در روند اين آميزش و ارتباط، نوعي هماهنگي و سازگاري ميان دو مکتب شکل گرفت و «گرايش سروري» منسوب به «محمد سرور بن نايف زين‌‌العابدين» که سلفيه وهابي را با قطبيه بنيادگرا درهم آميخت، ظهور يافت. وي معتقد بود آنچه سلفيه کم دارد، اين است که سياستمدار و انقلابي «جهادي» باشد و باور داشت که انديشه سيد قطب، اين وظيفه را برعهده دارد.

 

در خلال اين آميزش، «حنبلي» کردن اخوان‌‌المسلمين منسوب به ابن‌‌حنبل، وهابي کردن قطبي‌ها، منسوب به سيد قطب، قطبي‌‌سازي جريان وهابي «الصحوه» و سياست آن حاصل شد. برخي ابعاد اين جريان، به «طالبان‌‌سازي» منسوب به جنبش افغاني طالبان گرايش داشت؛ حتي پيش از آن‌که اين جنبش در افغانستان ظاهر شود و زمام حکومت را به دست گيرد.

 

اعلام جهاد «الجبهة الاسلامية العالميه» و «سازمان القاعده» عليه يهوديان و صليبيان، پيامد آشکار عقيده «الولاء و البراء» آميخته شده با نظريه‌پردازي قطبي تکفيري است.

 

اين جريان جديد با اسامه بن‌‌لادن، شخصيت سلفي ـ وهابي سعودي و أيمن الظواهري، شخصيت سلفي ـ قطبي مصري و پيش از آن «عبدالله عزام» که فلسطيني و منسوب به اخوان‌‌المسلمين بود شناخته شد. بن‌‌لادن بسيار از وي متأثر بود. وي همچنين در پيماني که به شکل چشم‌گيري بيانگر آميزش دو جريان بر «سرزمين جهاد» در سال 1998 است، تأثير بسياري بر افغان‌ـ‌عرب‌ها گذاشت. آنچه «سلفيه جهادي» را از ديگر گروه‌هاي سلفي متفاوت مي‌کند، جاهلي خواندن همه جوامع معاصر يا کافر دانستن نظام‌هايي که برخلاف آموزه‌هاي قرآن حکومت مي‌کنند، نمي‌باشد؛ بلکه اعلام صريح اين موضع است که خشونت مسلحانه، تنها راه تغيير است. به همين سبب، هر راه ديگري را براي تشکيل نظام خلافت اسلامي، همچون مشارکت سياسي در نظام حکومت شرک‌آميز يا مشرک رد مي‌کرد.

 

القاعده

همه تحليلگران و کارشناسان مسائل مربوط به القاعده و شاخه‌هاي متعدد آن، اتفاق نظر دارند که القاعده با ديگر گروه‌‌‌هاي اسلامي يا سکولار در اين امر که از ساختار تشکيلاتي مشخصي پيروي نمي‌کند، تفاوت دارد؛ بلکه بر ساختار انعطاف‌پذير خاصي تکيه دارد که بنابر شرايط و اوضاع سياسي و امنيتي تغيير مي‌کند. پس از اشغال افغانستان از سوي آمريکا، فرماندهي مرکزي مشخص يا حوزه گسترش مستقيمي براي سازمان وجود نداشت؛ بلکه همه گروه‌ها و تشکيلاتي که با الهام از القاعده فعاليت مي‌کردند، مستقل بودند و ضرورتاً ارتباط مستقيمي با  اسامه بن‌‌لادن يا أيمن الظواهري نداشتند؛ علي‌‌رغم اين‌که از مواضع و گفتمان‌هاي آن دو تأثير مي‌پذيرفتند.

 

پژوهشگران معتقدند که هر گروه متأثر از القاعده يا گروهي که در ارتباط با آن است، مستقل از ديگر گروه‌ها فعاليت مي‌کند و بر روش «هسته‌هاي خوشه‌اي» تکيه دارد. وظيفه هر گروه، اجراي عمليات مشخصي است و بودجه و امکانات را بدون مراجعه به فرماندهي مرکزي تأمين مي‌کند. همچنين اين تشکيلات بنابر دستورالعمل‌هاي ويژه و داده‌هاي اطلاعاتي خاص کشور يا منطقه حضور خود فعاليت دارد. در مورد حمايت مالي گروه‌هاي القاعده نيز روشن مي‌شود که تأمين امکانات مادي و نظامي و پشتيباني، پيرو ساختار خاصي نيست و از منبع معيني نيز حاصل نمي‌شود. گروه‌ها و شخصيت‌هاي اسلامي بسياري در کشورهاي عربي و اسلامي وجود دارند که در جهت تأمين بودجه اين گروه‌ها به‌ويژه در عراق، مستقيم يا غيرمستقيم تلاش مي‌کنند.

 

از سوي ديگر، بسياري از کارشناسان بر اين نکته تأکيد دارند که اگر سياست‌هاي آمريکايي جديدي که هدف از آنها سلطه است و نيز پذيرش گفتمان تقسيم کننده جهان به دو محور خير و شر از جورج بوش رئيس‌‌جمهور آمريکا نباشد، تبديل جريان سلفي ـ جهادي به قدرتي که فراتر از امکانات سازماني و مالي القاعده باشد، صورت نمي‌گيرد. اين گفتمان به شکل وارونه منطق  اسامه بن‌‌لادن را پذيرفته است؛ يعني نخستين کسي که از تقسيم جهان به دو نيمه (کفر و ايمان ـ حق و باطل) سخن گفت. آنچه جريان سلفي جهادي تکفيري را تقويت کرده، حمله آمريکا به عراق است، که آن را به قبله همه جهاديون تبديل کرده است.

 

دولت اسلامي در عراق و شام

«دولت اسلامي در عراق و شام» به انديشه سلفي جهادي وابسته است و سردمداران آن درصدد بازگرداندن «خلافت اسلامي» و اجراي «شريعت» هستند. اين سازمان که عراق و سوريه را عرصه عمليات و جهاد قرار داده، در سال 2013 تشکيل شد و ترکيبي بود از «دولت اسلامي عراق» که در سال 2006 شکل گرفت و از القاعده پيروي مي‌کرد، و نيز «جبهه النصره» در سوريه. اما جبهه النصره اين ترکيب و ادغام را نپذيرفت. مباني دولت اسلامي به سال 2004 بازمي‌گردد، که «ابومصعب الزرقاوي» اردني گروهي را با نام «جماعت توحيد و جهاد» تشکيل داد و در همان زمان، بيعت با القاعده به رهبري «اسامه بن‌‌لادن» را اعلام کرد و نماينده اين سازمان در منطقه يا آنچه «سازمان القاعده در سرزمين رافدين» ناميده مي‌شد، بود.

 

در سال 2006 زرقاوي در يک ويدئو تشکيل «پارلمان مجاهدين» به رهبري «عبدالله رشيد البغدادي» را اعلام کرد. زرقاوي در همان ماه به قتل رسيد و «ابوحمزه المهاجر» به رهبري سازمان در عراق انتخاب شد. در پايان همان سال، سازمان نظامي به نام «دولت اسلامي در عراق»، به رهبري «ابوعمر البغدادي» تشکيل شد که همه گروه‌هاي جهادي مبارز با نيروهاي آمريکايي در عراق را دربرداشت.

 

در 19 آوريل 2010، نيروهاي آمريکايي عملياتي نظامي در منطقه «الثرثار» انجام دادند که به کشته‌شدن ابوعمر البغدادي و ابوحمزه المهاجر منجر شد. پس از حدود 10 روز پارلمان دولت اسلامي در عراق برگزار شد و ابوبکر البغدادي جانشين ابوعمر البغدادي و فرمانده دولت اسلامي در عراق و شام شد. در 29 ژوييه سال 2014 «دولت اسلامي در عراق و شام» يا «داعش» سخنان جديدي از «ابومحمد العدناني الشامي»، سخنگوي رسمي خود، منتشر کرد و رسماً تشکيل «خلافت اسلامي» و تعيين خليفه براي مسلمانان و بيعت با «عبدالله ابراهيم ابوبکر البغدادي» را اعلام کرد. العدناني گفت که نام‌هاي عراق و شام از عنوان دولت حذف گرديده و به «دولت اسلامي» تبديل شده است. در اين بيانيه آمده بود:

 

«بر همه مسلمانان واجب است با خليفه بيعت کنند و همه امارت‌ها و گروه‌هايي که در حوزه قدرت وي و سربازانش قرار دارند، بي‌اعتبار مي‌شوند ... مشروعيت همه جماعت‌ها و گروه‌هاي اسلامي ديگر باطل شده و براي هيچ‌ يک از آنها جايز نيست که به فعاليت خود ادامه دهند يا به خليفه البغدادي اعلام وفاداري نکرده باشد»

در پايان بيانيه نيز کساني که قصد ايجاد شکاف در صفوف مجاهدين دارند را تهديد کرد که تيرباران خواهند شد.

 

بنابراين مي‌توان گفت که «دولت اسلامي» با اعلام تشکيل خلافت، تصميم به پايان دادن به رهبري الظواهري و حذف مرجعيت القاعده براي گروه‌هاي جهادي در همه نقاط جهان گرفته بود.  از آن زمان به بعد، ديگر اختلاف محدود به عراق و سوريه نبود؛ بلکه به هر مکاني که در آن گروه‌‌هاي جهادي وجود داشتند نيز کشيده شد. برخي از آنها با خليفه جديد اعلام بيعت کردند؛ درحالي‌که بيشتر آنان اين بيعت را نپذيرفتند و تصميم به تجديد بيعت با أيمن الظواهري رهبر القاعده گرفتند. اما پس از مدت کوتاهي، الظواهري در ويدئويي که منتشر کرد، به ايجاد شاخه جديدي از القاعده در شبه‌‌قاره هند واکنش نشان داد و تأکيد ‌کرد: «اين شاخه براي گرد آمدن مجاهدان در شبه‌‌قاره هند در يک ساختار واحد که بخشي از ساختار اصلي القاعده و سربازان امارت اسلامي (افغانستان) و نيز فرمانده آن «ملا عمر» باشد، تشکيل شده است». از روند تغيير رويدادها مشخص مي‌شود که اين تقسيمات، در تشکل‌هاي سلفي ـ جهادي وابسته به القاعده صورت گرفت.

 

جبهة النصره

«جبهه النصره» نيز به انديشه سلفي ـ جهادي منسوب است و در اواخر سال 2011 در بحران سوريه به فرماندهي «ابومحمد الجولاني» تشکيل شد. اين جبهه در اولين بيانيه خود که در 24 ژانويه 2012 منتشر گرديد، سوري‌ها را به جهاد مسلحانه در مقابل نظام سوريه دعوت کرد. با اعلام بيعت جبهه النصره با القاعده در افغانستان به فرماندهي الظواهري، گزارش‌هاي اطلاعاتي و رسانه‌اي نيز حاکي از رابطه النصره در سوريه با «دولت اسلامي» در عراق بود. جبهه النصره در واقع به شاخه سوري اين سازمان تبديل شد.

 

در 9 آوريل 2013 ابوبکر البغدادي، رهبر دولت اسلامي در پيامي صوتي، ترکيب شاخه جبهه النصره با دولت اسلامي عراق با عنوان «دولت اسلامي در عراق و شام» که به «داعش» مشهور است را اعلام نمود. مدت کوتاهي پس از آن، ابومحمد الجولاني رهبر جبهه النصره نيز نواري صوتي منتشر کرد که در آن، از رابطه خود با «دولت اسلامي عراق» سخن گفته بود؛ اما ادغام دو سازمان را رد کرده و بر بيعت با القاعده در افغانستان به فرماندهي الظواهري تأکيد مي‌کرد.

 

تکفير و خباثت

وجه مشترک آشکار و نهان ميان همه ساختار‌هاي تکفيري، خباثت آنها در برابر مخالفان خود و استثمار جوامع فقير است. اين موضوع در سه دوران به روشني ديده مي‌شود: دوران بن‌‌لادن، دوران زرقاوي و دوران داعش. بر اساس اين انديشه جزمي، گروه‌‌هاي جهادي، وحشيانه‌ترين جنايات تروريستي را انجام مي‌دهند و تروريسم به مهم‌ترين چالش جهان معاصر تبديل شده است.

منبع: پایگاه تخصصی وهابیت پژوهی و جریان های سلفی

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

الگوسازی از طالبان برای نجات القاعده

سلفیت سعودی؛ چالش بقاء

اندیشه‌ی سیاسی اسلام: مورد مطالعاتی "جهیمان العتیبی"

(مروری بر اهداف طالبان و چالش‌های پیش روی آن) نقشه جنگ طالبان و دلایل شکست احتمالی آن

القاعده و طالبان اختلافات و همکاری مشروط

مولفه هاي توحيد عبادي در مقارنه ديدگاه اماميه و سلفيه

دیدگاه ابن‌تیمیه در تعارض عقل صریح و نقل صحیح

فرایند شکل‌گیری اصطلاح «نواقض الاسلام» و کاربرد آن در تألیفات سلفیت نوین

مطالعه تطبیقی خط ‌ مشی سیاسی سلفیت اصلاحی- تنویری و سلفیت جهادی- تکفیری

بررسی و نقد اندیشۀ سلفیۀ جهادی در عملیات انتحاری

«وَ الا قُتِل»های ابن‌تیمیه کتاب قانون کُشتارهای داعش

اسلام هراسی و سناریوهای پیش روی آن

بررسی عقاید جریانات سلفی جهادی بر اساس عامل هویت

آینده‌پژوهی تروریسم تکفیری در ایران (2)

آموزه‌های بربهاری و تأثیر آن بر جریان‌های سلفی‌گری

گزارشی از رساله عقائد علمای دیوبندی

آینده‌پژوهی تروریسم تکفیری در ایران (1)

پدیده تکفیر از دیدگاه قرآن و حدیث

زمینه‌های اصلی سربرآوردن گروهک‌های تروریستی مانند انصار الفرقان در ایران چیست؟

مشروعیت نام‌گذاری به «عبد النبی»، «عبد الحسین» و… از دیدگاه شیعه و اهل سنت

نبرد رمضان البوطي و سلفيت..؛ داستاني که بسياري دوست ندارند بشنوند!

رهبران داعش در چنگ آمریکا؛ اسیر یا پناهجو؟

زندان‌‌‌ها؛ کارخانه‌جات تولید تروریست تکفیری

افراط گرایی و تفریط گرایی: آسیب اصلی وحدت در جهان کنونی اسلام و ضرورت مقابله با آن

اقتصاد سیاسی بین الملل و ظهور و کارکرد داعش در خاورمیانه

چگونگی پیدایش ایدئولوژی تکفیری

وهابیت و گسترش اسلام تندرو در جنوب شرق آسیا

مجرای فهم تکفیریها: مشابهت های تکفیریها و خوارج

گسترش نوسلفی‌گری در اروپا؛ زمینه‌های هویتی و پیامدهای امنیتی

آیندة گروهک های تکفیری و راه کارهای ثبات بخش دولت سوریه و عراق

بررسی علل نفوذ داعش در آسیای مرکزی و پیامدهای احتمالی آن

ساختار نظام بین الملل و هویت یابی اسلام سلفی-افراطی

علل ظهور و تکوین گروه‌های تکفیری در جهان اسلام؛ از تقابل زندگی قبیله ای با مدنیت تا تقابل سنت با مدرنیته؛ مطالعۀ موردی؛ خوارج و داعش

تبارشناسی دگرستیزی گروه‌های افراطی-تکفیری: گذار از دیگر دگرسازی به خود دگرسازی

تبیین خاستگاه های شناختی و ترسیم مدل ذهنی گروه تروریستی داعش

معنا و پاسخ: (بررسی تطبیقی افراط‌گرایی اسلامی و نهیلیسم)

آینده پژوهی گروههای تکفیری و تاثیر آنها بر منازعات منطقه ای در غرب آسیا

بررسی و نقد دیدگاه وهابیان درباره تبرک با نگاهی به تفسیر آیه اذْهَبُواْ بِقَمِيصِي...

وحدت؛ یگانه راه مبارزه با افراط

خدا در نگاه وهابیت

فضیلت زیارت قبور بزرگان دین، در فقه فریقین

پاسـخ به شـبهات وهابیـان بر روایت مالک الدار در توســل به پیـامبر پس از وفـات

ریشه ‏های پدیده تکفیر در گذر تاریخ

سلفى‏ گرى دیرینه و نوین

وهابیت، آیین تشبیه و تجسیم

مشروعیت دعا نزد قبور اولیای الهی

پاسخ به شبهات وهابیان بر روایات عثمان‏ بن حنیف در خصوص توسل

انحرافات وهابیت در توحید صفات

بررسی تطبیقی«شفـاعت» از منظر آیات و روایات و دانشمندان فریقین

ریشه‏ هاى اعتقادى تکفیر‏نوین در تاریخ اسلام‏

تقابل توحید محمد بن عبدالوهاب با توحید قرآنی

ممنوعیت تکفیر اهل قبله از نگاه متکلمان و فقیهان تشیع و تسنن

ماهیت «تأویل» از دیدگاه ابن‌تیمیه و علامه طباطبائی

واکاوی پدیدۀ «فرقه‌سازی درون‌مذهبی» در جریان سلفیه معاصر

بررسی و تقویت نقدهای «محمد بن علوی مالکی» بر «محمد بن صالح عثیمین» درباره توسل

نقد ادلۀ قرآنی برقعی دربارۀ برزخ از دیدگاه علمای شیعه

بررسی تطبیقی مبانی کلامی سید قطب و سلفیه در مباحث توحید و تکفیر

تكفير در انديشه كلامى ابوالثناء آلوسى با محوريت تطبيق رويكرد وى بر جريان فكرى سلفيه

ابن تيميه از ديدگاه علماي شافعي

بررسي تطبيقي توحيد و شرک از ديدگاه مذاهب اسلامي و جريان‌هاي تکفيري

بررسی بدعت از دیدگاه البانی

گفت و گو با اندیشه تکفیر و مخالفان آن

مشروعیت شدِّ رحال برای زیارت قبور

وهابیت در سفرنامه دومینگو بادیا ای لبلیچ (علی بیک عباسی)، خاورشناس اسپانیایی

معنا و شروط تکفیر

واکاوي فقهي مشروعيت زيارت قبور توسط زنان با تاکيد بر مباني قرآن و سنت

چالش‌های انتقال سیاسی در عربستان سعودی

روانشناسی داعش و داعشی ها

معرفی مهم ترین گروه های مسلح تحت پشتیبانی ترکیه در شمال سوریه

نقش ایالات متحده امریکا در شکل گیری جریانهای افراطی در جهان اسلام(مطالعه موردی القاعده و داعش)

بررسی پدیده ترور و نفی و محکومیت آن از منظر امام خمینی(ره)

جهاد و تکفیر در جهان اسلام؛گذر از فقه الخلافه به فقه المصلحه

جریان‌شناسی سلفی‌گری هندی و تطبیق مبانی آن با سلفی‌گری وهابی

ملاک و شرایط تکفیر از دید رشید رضا

بازنگری مفاهیم قابل تأمل اندیشه‌های محمد قطب در پرتو سلفی‌گری اعتدالی و اعتزال نوین

نقدی بر تأویل‌ستیزی ابن‌تیمیه

عناصر ظاهرگرایی سلفیه افراطی در تفسیر قرآن

بررسی و نقد آراء وهابیّت در انتساب عنوان شرک به شیعه از منظر قرآن کریم

ابن قيم جوزيه

ابن تیمیه

آل سعود

غزالی و ابن تیمیه

وهابیت شناسی در بیان آیت الله سبحانی (2)

وهابیت شناسی در بیان آیت الله سبحانی (1)

ارزش و جایگاه وحدت از منظر قرآن و سنّت

تفکر تکفیری

راهبردهای ضدتروریسم در ایران: رویکرد فرهنگی

سند «نقشه محرمانه» القاعده در مصر

توسل به اموات

بررسی علل رفتار خشونت آمیز نیروهای اسلامی در پاكستان با تاكید بر طالبانیسم

داعش: پیوند سلفیت تکفیری و بعثی گرایی

تحليل عملكرد گروه هاي تكفيري در تضاد با هويت تمدني مسلمان

تحلیل گفتمانی نقش دستگاه استنباطی گروه های تکفیری بر عملکرد آن ها

بازکاوی روانشناختی کنش گروه‌های سلفی- تکفیری: مطالعه موردی داعش

القاعده، داعش؛ افتراقات و تشابهات

مبانی اعتقادی تروریسم تکفیری

ریشه یابی مؤلفه هاي تأثیرگذار بر گسترش تروریسم در خاورمیانه

روانشناسی تروریسم و تأثیر آن بر گسترش تکفیر

مفهوم‌سازی گفتمان ژئوپلیتیکی تروريسم؛ تصویرسازی ژئوپلیتیکی دولت بوش از خاورمیانه

سنخ شناسی و دگردیسی گروه های تروریستی ادلب

گزارش کتاب «الصارم المسلول علی من انکر التسمیة بعبد النبي و عبدالرسول»

بررسی دلایل حضور گروهک تروریستی- تکفیری داعش در افغانستان بر اساس تئوری دومینوی ویلیام بولیت

تبیین زیرساختار های ایدئولوژیک و ساختاری گروه تکفیری تروریستی داعش

بررسی اندیشه‌های سلفی ـ تکفیری و تفاوت‌های داعش با سایر گروه‌های تروریستی

سلفی کیست و چه می گوید؟چرا سلفی گری بزرگترین خطر پیش روی جهان اسلام است؟

مرحله جدید اختلافات درونی دواعش

اهداف آمریکا و هم‏ پیمانان از ایجاد تا ائتلاف علیه جریان‏هاى تکفیرى

بررسی و تکوین حضور داعش در غرب آسیا؛ مطالعه موردی افغانستان

بررسى مبانى فکرى تکفیر

علل و آینده حضور داعش در آفریقا

چرخش خلافت داعشی؛ از خلافت حقیقی تا خلافت مجازی

تكفير از دیدگاه مذهب شيعه

مکتب تکفیر بر خلاف عقل، نص و صریح قرآن است

نقش داعش در شکل‌گیری معادلات جدید در خاورمیانه

واکاوی ریشه‌های پدیده بنیادگرایی در خاورمیانه؛ مطالعه موردی جهانی شدن

خشم به فرمان خرد، شرع و غریزه: تأملی در خشونت داعش از زاویه‌ای دیگر

آسیب شناسی رشد جریان‌های تکفیری در خاورمیانه

دو متن ماندگار: «هنر جنگ» و «درباره جنگ»

تأملی غیر غربی در افراطی گری و خشونت ورزی به نام دین

خشونت تکفیری‌ها، توحشی چنگیزی در لباس اسلامی است

درنگی در مبانی و آینده‌ خشونت به سبک رادیکالیسم تکفیری

سلفی‌گری افراطی در قفقاز شمالی؛ با تاکید بر مولفه‌های تاریخی، فرهنگی و سیاسی

نئوتروریسم با تأکید بر تروریسم مذهبی

راهبردهای مدیریتی نبی اکرم(ص) در راستای تحکیم وحدت بین اقوام در صدر اسلام

زیارت از دیدگاه احادیث اهل سنت

واکاوی جایگاه تروریسم بنیادگرا در راهبرد خاورمیانه ای غرب

خوارج، اولین گروه تکفیری در جهان اسلام (پیشینه جریان تکفیری خوارج) و پیامدها و نتایج سوء تکفیر و افراطی گری در جهان اسلام

قرآن و همگرایی بین مذاهب اسلامی

تکفیر از نگاه برخی ائمه مذاهب اهل سنت

بررسی ارتداد در مذاهب اسلامی

زیارت قبور از نگاه مذاهب اسلامی

تأثیر اندیشه های سیاسی برنارد لویس در ترویج اسلام هراسی در غرب

آيا استعانت از غير خدا جايز است؟

داعش پس از ناكامي در تأسيس دولت

بررسی زبان شناختی واژه‌ی قرآنی «کفر»

چالش امنیتی تروریسم تکفیری علیه ایران

شبکه سلول هاي تروريستي داعش در آسياي مرکزي

پرسمان؛ آیا تبرک جایز است؟

شناسایی و تأمین منابع مالی داعش

وضعیت فعلی و آینده کشورهای شمال آفریقا (تاکید بر کشورهای مصر، تونس و لیبی)

رفت و برگشت اسلام‌گرایی رادیکال از سوریه به شمال آفریقا

اسلام سیاسی و نقش آن در خاورمیانه

طالبان در عصر داعش: آینده سلفی گری تکفیری در همسایگان شرقی ایران

چرخش خلافت داعشی؛ از خلافت حقیقی تا خلافت مجازی

واقعه 11 سپتامبر ؛ سرآغاز شکل گیری بزرگترین گروههای تروریستی

دلایل و پیامدهای حمایت عربستان از گروه‌های اسلام‌گرای افراطی

آموزه‌ها و آینده داعش

بررسی استناددهی تروریسم تکفیری به سنت نبوی و جهاد اسلامی

توسل در سیره پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله)

توسل و شفاعت از نگاه دیوبندیه

سرچشمه های فکری القاعده

تضاد عقايد احناف با وهابيت درموضوع توسل

مسئله توسل به اموات با نگاهی به آیه 22 سوره مبارکه فاطر

مخالفت دیوبندیان با دعوت محمد بن عبدالوهاب

سماع موتی و رابطه آن با توسل به ارواح اولیای الهی

نگاهی به رشد تکفیری‌ها در تونس

نقدي بر كتاب «التبرك المشروع و التبرك الممنوع»

ردّ نظر وهابیت از سوی اهل‌سنت در حرمت زیارت قبور

نقد و بررسی اندیشه‌های دهلوی

قبیله خشونت

تحقیقی درباره رابطه ذهبی و ابن‌تیمیه

اندیشمندان حنفی و کژ اندیشی های ابن تیمیه

وهابیان و توحید ربوبی

وهابیان و تحریف قرآن کریم

محمد بن عبدالوهاب و مخالفان نجدی معاصر او

وهابیان و توحید در اسما و صفات

شگرد ابن تیمیه در انکار فضائل امام امیرالمؤمنین (علیه السلام)

قبیله بدعت

وهابیت و تحریف میراث‌های علمی

بررسی رابطه عقاید دیوبندیه و وهابیت

قبیله انحراف

علمای شافعی و ابن‌تیمیه

مرز بین تروریسم و جهاد در اسلام

سرچشمه اندیشه وهابیت

القاعده در تانزانیا

عوامل مؤثر در تبلیغ وهابیّت(1)

عوامل مؤثر در تبلیغ وهابیّت(2)

عربستان و وهابیت در آفریقا

پاکستان و «نبرد جهانی علیه تروریسم»

التکفیر و الهجره

نقش وهابیت در کنیا

کفر و تکفیر در قرآن کریم و سوء برداشت از آن

نقش وهابیت در اوگاندا

کویت و وهابیت در آفریقا

القاعده در اوگاندا

نقش وهابیت در تانزانیا

المرابطون؛ نسل جدید القاعده مصر

مفهوم دولت در گفتمان داعش؛ دولت سلفی داعش؛ تحقق ناکام یک نظریه آلترناتیو

مانیفست توحش در فقه داعش

وهابیت و تکفیر شیعه

بدعت

توحید در مذاهب کلامی

ابن تیمیه و اهل بیت

وهابیت و توحید الوهی (عبادی)

وهابیت و سماع موتی

مراتب و متعلقات ایمان

پاسخ به مهم‌ترین شبهات وهابیت (توسل، شفاعت، تبرک، زیارت قبور)

بررسی مبانی فقهی تکفیر

توحید عبادی و شبهات وهابیت

مفهوم و مراحل شرک

وضعیت سیاسی داعش در قاره سیاه

خاستگاه سلفی گری تکفیری

تأویل

سیر تاریخی ظاهرنگری در آیات صفات

معیارهای توسل از دیدگاه وهابیت

تحول گفتمانی و بازتعریف نسل جدید القاعده در سوریه

شکاف‌‌‌های درونی داعش؛ نزاع دو نسل القاعده

وهابیت و توحید ربوبی (2)

وهابیت و توحید ربوبی (1)

تشبیه: مانند کردن خدا به مخلوقات

وهابیت، مکتب تشبیه

تکفیر از دیدگاه ابن تیمیه

حرکت سلفیه

سلفی گری

سلفیه

عربستان در عرصه تبلیغات

آل سعود و عربستان سعودی

بیوگرافی ابن تیمیه

قتل عام حجاج یمنی توسط وهابیان

مخالفت وهابیان با عقاید اهل سنت

بربهاری

همگرايي استراتژيك؛ اتحاد سلفي‌هاي عربستان، هند و مصر

وهابیت و موضع اهل سنت در قبال آن

کارنامه وهابیت؛ دوره تثبیت

تاريخچه فرقه وهابيه و عقايد ايشان

تکفیر

توحید از دیدگاه تشیع و وهابیت

مبانی فکری ابن تیمیه

وهابیت منطق تزویر و تکفیر

حزب التحریر ازبکستان

جنبش شاه ولی­ الله در هند

ترسیم نقشه راه جدید داعش

نقد دیدگاه سلفیه درباره مجاز در قرآن

پيشينه و جايگاه جريان هاي سلفي

تأويل در قرآن و «تأويل قرآن»

سلفيان

ارزش (ضد) امنيتي بنيادگرايي؛ با تأكيد بر نهضت سلفي‌‌‌‌‌ ـ وهابي

اسلام سیاسی و منتقدان آن: اندیشه های قاضی عشماوی پیرامون رادیكالیسم سیاسی

ابن تیمیه که بود و چه کرد

مفهوم شناسی سَلَفیه و سَلَفی­گری

نخستین آشنایی مسلمانان شبه‌قاره هند با اندیشه وهّابیت

جهانى شدن و ظهور هویت بنیادگرا در غرب آسیا

جریانات افراطی و تکفیری در منطقه و راهکارهای مقابله با آنها با توجه به نقش خاورمیانه ای روسیه

القاعده و شاخه‌هاي آن؛ نيروهاي اجاره‌اي و انتحاريون مزدور

کابوس جدید آل‌سعود؛ آنچه همه باید درباره جنبش 15 سپتامبر در عربستان بدانند

آیین وهابی؛ بنیادگرایی یا اصلاح طلبی؟!

مفهوم شناسی سلف، سلفی گری و سلفی

نفی خشونت از منظر قرآن و سنت

بربهاری از کهن ترین تئوریسین های وهابیت

القاعده و تروریسم مذهبی

بنیادگرایی اسلامی داعش- القاعده: تمایزهای ساختاری و ایدئولوژیکی

بنیاد گرایی و سلفیه بازشناسی طیفی از جریان های دینی

جریان شناسی بنیادگرایی در جنبش های اسلامی

چقدر با تروریست‌های دنیا آشنا هستید؟

سازوکار نیروگیری و نحوه عمل جریانهای تکفیری در گفت‌وگو با دکتر فیرحی

روش شناسی پیامبر(ص) در تقویت اتحاد مسلمانان و تعدیل افراط گرایی

تعدیل افراط گرایی دینی؛ براساس روش شناسی ائمّه(ع) در مواجهه با تفکر غالیان

آیندۀ داعش و تفکرات سلفی در خاورمیانه

افغانستان و گروه طالبان

استراتژی انحرافی ابن تیمیه در تفسیر آیات قرآن

گونه‏ شناسی فکری جنبش‏های اسلامی معاصر و پیامدهای سیاسی امنیتی آن در جهان اسلام

جهانى شدن و القاعده

بررسی و ارزیابی تاثیر عرفان در تعدیل قرائت های افراطی از دین

اختلاف میان وهابیون و دیوبندیه

ارزیابی دیدگاه ابن تیمیه در بحث حسن و قبح

زمینه‌های ظهور و گسترش داعش در محیط امنیتی غرب آسیا

تروریسم از منظر بنیادگرایان اسلامی رادیکال و فقه سیاسی شیعه با نگاهی به عملیات استشهادی

داعش چگونه القاعده را زمین‌گیر کرد

القاعده

آیا جامعه عراق پس از جنگ آمریکا، از صوفی گری به جریان سلفی تکفیری تغییر کرد؟

اسلام و تروریسم؛ دو واژه بیگانه

جهاد و مجاهد از نگاهی دیگر

بررسی زمینه های سیاسی اجتماعی شکل گیری طالبان در پاکستان

بررسی اختلاف چهار جریان عمدۀ وهابیت در دهه‌های شصت و هفتاد میلادی در زمینۀ تکفیر

نگاهی به عقبه تکفیر و دیدگاه های آن

احتیاط در تکفیر مسلمان از نظر فقهای احناف

سلفیه درباری

تجاوز نیروهای اتحاد جماهیر شوروی به افغانستان سر برآوردن القاعده

طالبان؛ دین و حکومت

جریان شناسی القاعده

ماهیت دینی ـ سیاسی گروه طالبان

مبانی مذهبی و قومی طالبان

تأثیر تقابل وهابیت سعودی با گفتمان انقلاب اسلامی ایران بر ژئوپلتیک جدید خاورمیانه

توسل و رابطه آن با توحید عبادی

مفهوم عبادت از دیدگاه ابن‌تیمیه

ابزارهای تبلیغی وهابیت در زمان حاضر

بدعت در دین

جنگ در شبه جزيره مروري بر شكل گيري وهابيت در عربستان

سابقه سیاه وهابیت در تخریب آثار اسلامی

تأملی بر ماهیت گروهک تروریستی ریگی

تبار شناسی سلفیه سروری از ابن تیمیه تا سید قطب

مقایسه دیدگاه وهابیت و اخوان المسلمین در زمینه حکومت

داعش یاد آور خاطرات نسل اول وهابیت

ابن تیمیه حنبلی، نظریه پرداز تفکر وهابیت

آشنایی با مکتب سلفیه

سلفیه و تقریب

خاندان آل سعود و عربستان سعودی

القاعده: زمینه ساز استقرار پایگاه های نظامی آمریکا و ناتو در آفریقا

بررسی حدیث «قرن الشیطان» از دیدگاه علمای اهل سنت

طالبان و سپاه صحابه فرزندان وهابیت

پاکستان و بنیادگرایی اسلامی

سپاه صحابه و لشکر جهنگوی نماینده افکار افراطی سلفی‌گری

لشگر جهنگوی

تاریخ وهابیت

وهابیت در آیینه تاریخ

آیا توحید وهابیت مطابق احادیث حضرت خاتم الانبیا است؟

انگلستان و ظهور وهابیت و آل سعود

نظری بر تاریخ وهابیت

سازمان کنفرانس اسلامی و نقش آن در گسترش وهابیت

بررسي متني و سندي روايت شد رحال

نقد تفسیر وهابیون از آیات «من دون الله»

تکاپوی داعش برای بقای سرزمینی

آيا به‌کارگيري زور براي رسيدن به قدرت، گزينه­ اي شکست ­خورده است؟

مشکلات پیش روی عراق پساداعش

تروریسم تکفیری داعش و محور مقاومت ضدصهیونیستی

جنبش اسلامی ترکستان شرقی؛ جهانی تهدید و نگرانی

ایدئولوژی تکفیر؛ سرشت و راهبرد مواجهه با آن

تحلیل کنش های خشونت‌بار داعش از چشم انداز روان شناسی سیاسی‏

کارنامه وهابیت؛ دوره تأسیس

جمعیت اخوان التوحید: شکل گیری و نقش آن در پیشرفت آل سعود

جهاد و نظم بین‌الملل سلفیسم جهادی و تحول معنایی جهاد

کلام سیاسی و حیات سلولی تروریسم تکفیری

نگاهی بر وهابیت

بازخوانی ماجرای جهیمان العتیبی و ظهور اندیشه مهدویت در بطن وهابیت

مبانی جهادگرایی تکفیری در اهل سنت و نقد آن

مباني اعتقادی داعش

مبانی و مفاهیم اسلام سیاسی القاعده

بررسی جریان سلفیت، وهابیت و تکفیر

«داعش» و «القاعده» دو شاخه درخت وهابیت در عربستان

سلفی گرایی جهادی-تکفیری و آینده ثبات سیاسی در منطقه خاورمیانه

اختلافات نظری و اعتقادی وهابیت با مسلمین

گفت‌وگوی مشروح فارس با حجت‌الاسلام مهدی فرمانیان

داعشی‌ها به نام جهاد سر می‌برند/ علت شکل‌گیری گروه‌های تکفیری

نقد استدلال تکفیری ها وداعشی ها براولویت کشتن مسلمانان

جريانهاي جديد وهابيت از ديدگاه دکتر عصام العماد

مروری بر افکار وهابیت و جایگاه آن در جهان باورهای فطرت ستیز

نقد قرآنی مبانی وهابیت در حوزه ی جهاد

نقد و بررسی مبانی جهادگرایی تکفیری ها

جریان شناسی گروه‌های تکفیری جهادی در مصر

توسل، شفاعت، استغاثه؛ رفع نزاع با تبیینی جدید

افترائات وهابیت علیه شیعه

گزارش کتاب «سيف الجبار المسلول على أعداء الأبرار» اثر شاه فضل رسول قادری

تقابل فیزیکی وهابیت با تشیع

بررسی تطبیقی ایده‌ها و رفتارهای خوارج و وهابیت

اندیشه جاهلیت محمد قطب در بوته نقد تشیع، تسنن و عقل

مبانی اعتقادی جریانهای تکفیری و مقایسه ی آن با آرای دیگر مذاهب

گزارشی از کتاب مصباح الأنام و جلاء الظلام

تبرک و استشفا به آثار اولیا

گرایش های فکری سلفیه در جهان امروز

بررسی کتاب تاریخ نجد نوشته حسین بن غنام

تفاوت توسل با استغاثه مشرکین به بت ها

بررسی دیدگاه محمد بن‌عبدالوهاب درباره شرک و مشرک

ارکان سیاسی اندیشه های داعش؛ از امامت تا تکفیر و جهاد

اندیشه تکفیری و راههای علاج آن

کتاب شناسی تکفیر

تکفیر از نگاه بزرگان اهل سنت

سونامی تکفیری در جهان بشری

عقائد تکفیر و نقش مسلمانان

مفهوم شناسی خودکشی یا انتحار

بررسی گفتمان سید قطب و تأثیر آن بر شکل گیری جریان‌های تکفیری مصر

بررسی و نقد منهج قفاری در کتاب اصول مذهب الشیعه

تکفیر تکفیریان خشونت تکفیری، در خدمت استعمار نوین

بررسی و نقد توحید در اندیشه سلفیه وهابی و سلفیه جهادی

وهابیان و برگزاری مراسم جشن وشادی

خشونت، ترور و افراط گرایی در قرآن

جشن و سرور در میلاد پیامبر گرامی از دیدگاه قرآن و سنت

راهبردهای مقابله با تهدیدات نرم جریان‌های تکفیری در جهان

معرفی و بررسی شیوه‌های مقابله با تکفیر در جهان اسلام و آثار آن

اجتهاد از نگاه وهابیون

سنّت پیامبر و تکفیر مسلمانان

شباهتهای فکری خوارج عصر علوی و داعشیهای امروز

رادیکالیسم اسلامی در جنوب شرق آسیا: جماعت اسلامی اندونزی

آسیب شناسی جریان‌های تکفیری و راهکارهای مقابله با آن، از منظر مقام معظم رهبری

احمد بن حنبل و دیدگاه‌های او درباره تکفیر

عوامل ظهور جریان‌های تکفیری در جهان اسلام/ تبارشناسی گروه‌های افراطی

«جریان تکفیری» از نگاه رهبر انقلاب

حدیث منع نشستن و عبادت کردن در مقابر بررسی تطبیقی دیدگاه ابن‌تیمیه و مذاهب اربعه اهل سنت

حرمت تکفیر اهل قبله در کتاب و سنت

روش قرآن در علاج و جلوگیری از پدیده تکفیر

بدعت از منظر وهابیان

مبانی کلامی «القاعده» در تکفیر و کشتار مسلمانان

صحیحین و نفی تکفیر

ریشه های تاریخی و نحوه شکل گیری وهابیت

تکفیر از دیدگاه سید قطب

چه کسی تجددخواهی اسلامی را هدایت می‌کند؟

قرآن کریم و همزیستی مسالمت‌آمیز در جامعه بشری

فقه تکفیر میان برهان شرعی و فقه خودساخته

نقش گروه‌های تکفیری در تغییر نقشه منطقه

علل شکل گیری جریان‌های تکفیری در افغانستان و شبه قاره هند

تکفیر از دیدگاه قرآن

علل شکل گیری تکفیری‌ها از دیدگاه جغرافیای سیاسی

سماع موتی و رابطه آن با توسل به ارواح اولیای الهی

تکفیر

درگذر تکفیر فکری و تکفیر جنایت‌کارانه

خطر تکفیر برای جوامع اسلامی

خطر گروه‌های تکفیری علیه اسلام و مسلمانان

روش های تبلیغی وهابیت

چگونگی پیدایش تکفیر و خارجی‌گری

سلفی‌گری و تکفیر در تونس میان گفتمان النهضة و دیگر گفتمان‌های بومی

عبادت در اندیشه شیعه و وهابیت

جریان‌های تکفیری و خطرهای آن برای امت اسلامی و بشریت و عوامل شکل‌گیری آن

تمدن اسلامی و جریان‌های تکفیری

ارتباط اسلام‌ستیزی با جریان‌های تکفیری

بررسی و نقد دلیل وهابیت بر انقطاع عمل بعد از موت

نقد دیدگاه وهابیت درباره عبادت با نظر به سجده برادران یوسف

جریانات تکفیری بناهای اسلامی (در عراق به عنوان نمونه)

تفاوت میان جنبش‌های انقلابی و جریانات تکفیری و تروریستی

بررسی اقدامات تکفیریون در عراق و سوریه

تکفیر اهل قبله در اندیشه علمای دیوبند

عملکرد وحشیانه ی فرقه ی وهابیت و خاندان آل سعود

راهبرد تکفیری و ضد وحدت عربستان سعودی در عرصه آموزش و رسانه

گزارش کتاب جذور داعش قراءة فی تراث الوهابیة و علماء السعودیة

اقسام ذبح و قربانی و اشتباه وهابیت

معیار توحید شرک از دیدگاه شهید مطهری و سید قطب

هجوم وهابیان به مدینه منوّره

وهابیت و تخریب قبور

سلفیت و جنبه های شبهه آمیز آن در مذاهب اربعه

عبور از «خاورمیانه جدید»

فتنه و هابیت

وهابيت از نگاهي ديگر

پیشینه و کارنامه وهابیت (3)-عقاید و عملکرد

پیشینه و کارنامه وهابیت (2)- شکل گیری وهابیت

پیشینه و کارنامه وهابیت (1)- وهابیت و تفرقه

سفر وهابیت به مصر

سلفیه و جنبش‌های اسلامی ـ دیوبندیه

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت3 (توسل)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت5 (وهابيت و موضع اهل‏ سنت در قبال آن)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت 2 (زندگى حقيقى همراه با عمل براى انبيا و اوليا در قبر)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت 4 (علم غيب)

تضاد عقايد حنفيت با وهابیت 6 (وهابیت را بهتر بشناسیم)

مخالفت وهابیان با عقاید اهل سنت

سلفيان

تأويل در قرآن و «تأويل قرآن»

اندیشه سیاسی ابن قیم جوزیه

تکفیر گذشته، حال، آینده

شباهت وهابی ها با خوارج

نقدی برعقاید وهابیت (توسل، شفاعت)

لیست حامیان مالی گروه های تروریستی همسو با القاعده در 31 کشور جهان

توسل، مرگ و شفاعت از دیدگاه تشیع و وهابیت

گزارشی از برخی فتاوای وهابیت

تقابل دیدگاه وهابیت تکفیری در حرمت تکفیر اهل قبله با آیات و روایات

بررسی موانع تکفیر از دیدگاه وهابیت با تأکید بر مانعیت تأویل

حرمت تكفير اهل قبله در انديشه علماى اسلام

فتنه تكفير

تبارشناسی مبانی معرفت شناختی و انسان شناختی اسلام سلفی - تکفیری

جهاد در اندیشه سید قطب

نقش قدرت‌های بین‌المللی در رشد و گسترش جریان‌های تکفیری

موضع انتقادی اندیشه‌وران اهل سنت در برابر جریان‌های تکفیری

نقد و بررسی مهم‌ترین ادله جریاهای تکفیری در تکفیر شیعه

جریان‌شناسی تکفیری در افغانستان

تحلیلی بر هویت جدید تروریست‌های تکفیری در خاورمیانه

بررسی تاریخی جریان‌های تکفیری تروریستی

ارائه مدل تحلیل جامع جریان تکفیری و راهبردهای مقابله با آن

تحلیلی بر رویکرد‌های متناقض به اندیشه‌های سلفی- تکفیری سید قطب

چیستی و چرایی شکل گیری جریان‌های تکفیری

جنایات جریان‌های تکفیری در لبنان

الگوی حکومت در اندیشه جریان سلفی تکفیری

فضای مجازی (سایبری) و شبکه‌های ماهواره‌ای جریان‌های تکفیری

قتل و تکفیر در آیات قرآن (1)

داعش و عملکرد آن برای اهداف غرب و رژیم صهیونیستی

بررسی تطبیقی ایمان و کفر از دیدگاه مذاهب اسلامی و جریان‌های تکفیری

تأثیر افکار ابن‌تیمیه در گسترش جنایت‌های جریان‌های تکفیری

جایگاه علمی و دینی مردم نجد در دوران محمد بن‌عبدالوهاب

زمینه های تاریخی سلفیه

شیوه‌های وهابیت در مخالفت با اهل سنت

اقدامات سلفی‌های تکفیری؛ فرصت‌های به وجود آمده برای جمهوری اسلامی ایران

بررسی زمینه‌های صدور فتاوای تکفیری و پیامدهای آن بر جهان اسلام

تحرک‌پذیری سلفیت جهادی در آسیای غربی و امنیت عمومی جمهوری اسلامی ایران

ادله داعش بر خلافت اسلامی و نقد آن از سوی سلفیان جهادی

جاهلیت در نگاه سلفیه جهادی و اثرات سوء آن بر جهان اسلام

بررسی تطبیقی دیدگاه فقهای فریقین درباره حرمت تکفیر مسلمانان

موانع تکفیر با تأکید بر مسئله جهل از دیدگاه ابن‌تیمیه

نقد و بررسی تکفیر از دیدگاه سلفی وهابی و سلفی جهادی

سلفیه جهادی در شبه جزیره؛ بررسی رویکرد و عملکرد القاعده شبه جزیره

تکفیر در روایات نبوی (4)

تکفیر در روایات نبوی (3)

برررسی شخصیت و نظرات شیخ عبدالعزیز بن باز مفتی سابق سعودی

ابوبكر بغدادی

جریان شناسی اختلافات طالبان بر سر رهبری

تکفیر در روایات نبوی (1)

تکفیر در روایات نبوی (2)

جریان شناسی گروهک تروریستی انصارالاسلام

تأملاتی درباره بیانیه اخیر شبکه تروریستی القاعده علیه داعش

تکفیر در آیات و روایات

شخصیت شناسی ابوبكر بغدادی

داعش، القاعده؛ فرزند در مقابل پدرخوانده /بازخوانی روند شکل گیری القاعده در عراق و انشعاب درون سازمانی

جریان شناسی وهابیت مصری

زادگاه فکری اندیشه تکفیری در جامعه اسلامی

رویکرد دوگانه غرب در مواجهه با تروریسم؛ داعش سیاه، داعش سفید

خیانت های خلافت داعش به جامعه اسلامی

سلفى‏گرى در تونس و آينده پيش رو

بررسی پیشینه ورود تروریسم تکفیری به کشور (بخش نخست)

بررسی پیشینه ورود تروریسم تکفیری به کشور (بخش دوم)

تحليلى بر هويت جديد تروريست‏هاى تكفيرى در خاورميانه ...

استراتژی «گرگ‌های تنها»؛ این بار در افغانستان

الگوی سازمانی القاعده و داعش

جهادی‌های جدید کیستند؟

نگاهی اجمالی به منهج درسی مدارس ابتدایی داعش

نگاهی کوتاه به جریان رسانه‏ ای گروه داعش

زمینه‏ های گفتمانی تعامل داعش در قبال اسرائیل و مسئله فلسطین

تضادهای ایدئولوژیک؛ چرا داعش و القاعده متحد نشدند؟

ساختار تشکیلاتی جدید داعش؛ نسل دوم فرماندهان دولت خلافت

ریشه‌های تفکر داعش (٦)

ریشه‌های تفکر داعش (٥)

ریشه‌های تفکر داعش (٤)

ریشه‌های تفکر داعش (٣)

ریشه‌های تفکر داعش (٢)

ریشه‌های تفکر داعش (١)

جریان‌های تکفیری در عراق از ظهور وهابیت تا عصر حاضر

ابومصعب زرقاوي و داعش

موافقين و مخالفين خلافت داعش

سیر تطور هیئت‌‏های شرعی داعش

بلای تکفیر، مصیبت اسلام و مسلمین

دشمن نزدیک و دور

جریان شناسی سلفیگری

در آمدی بر مناسبات وهابیت و علم کلام

داعش خوب داعش بد

دموکراسی

آیا تهدید داعش را جدی بگیریم؟

عقل از منظر وهابیان

بن بست خلافت با اندیشه داعش

جریان های تکفیری عراق

جنبشهای اسلامی و خشونت در خاورمیانه

تحولات اسلام سیاسی رادیکال

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_6

آینده جنبش های اسلامی

مفهوم شناسی جنبش های اسلامی معاصر

کفر در مقابل ایمان یا اسلام

جریان داعش و تحریف مفهوم جهاد

خلافت از دیدگاه سلفیه جهادی

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_5

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_4

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_3

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_2

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_1

آسيب‏ شناسى رشد جريان‏هاى تكفيرى به عنوان يك چالش عمده فراروى اسلام‏گرايى‏

جوانان يهودی در صف داعش

برداشت‌های القاعده از افکار جهادی سید قطب

روش‌های برخورد محمد بن‌عبدالوهاب با مخالفان خود

برداشت اشتباه تکفیریها از جهاد در قرآن

سنت‏ گرایی و نقد اسلام‏ گرایی سلفی

ارزیابی سیاست کیفری بین‌المللی در رسیدگی به جنایات داعش

استراتژی داعش در عراق و شام

گونه ‏شناسی فکری جنبش‏های اسلامی معاصر

ظهور داعش در شبه‌ قاره

پاسخ به شبهات جهاد

سلفی‏گری در عراق و تأثیر آن بر جمهوری اسلامی ‏ایران

گفتمان اسلام سلفی و جهانی‏ شدن امنیت خاورمیانه

شکاف شیعی – سنی در اسلام سیاسی و پیامدهای آن برای جمهوری اسلامی

برررسی قتال در قرآن 4

بررسی قتال در قرآن 3

بررسی قتال در قرآن 2

بررسی قتال در قرآن 1

تاثیرات سید قطب بر گروهک های جهادی تکفیری

حزب التحریر در آسیای مرکزی

مبانی اعتقادی محمد ابن عبدالوهاب

تکفیری ها و تجاور از حدود جهاد

حرمت تکفیر نزد پیشوایان چهارگانه اهل سنت

معناشناسى عبادت در نظام تعاليم وحى و دفع اتهام كفر و شرك از مسلمين‏

مبانى كلامى «القاعده» در تكفير و كشتار مسلمانان‏

احزاب سلفی در مصر

تکفیر از دیدگاه قرآن کریم

سلفی گری در مصر و دوره جدید

تكفيريت در پاكستان و راه برون‏ رفت از آن‏

متافیزیک خشونت داعشی؛ سه مفهوم نکایه، توحش و تمکین

القاعده پس از 11 سپتامبر (با تأکید بر عراق)

آينده داعش در عراق

بازشناسی بنیادگرایی و سلفیه در دوران معاصر با تأکید بر طالبان و القاعده

جهان از نگاه داعش

جنبش های سیاسی معاصر در عربستان سعودی

زیارت از دیدگاه احادیث اهل سنت

ظهور و افول القاعده در عراق

تکفیر از نگاه برخی ائمه مذاهب اهل سنت

نگرشی به ظرفیت‌های تقریبی الازهـر

چالش های همگرایی جهان اسلام در تأسیس تمدن اسلامی

جريان‏هاى تكفيرى و نقض حقوق زنان‏

تقليد از ديدگاه سلفى‏هاى تكفيرى‏

بدعت و سنت از ديدگاه فرق اسلامى و جريان‏هاى تكفيرى‏

واكاوى رابطه ميان نفاق و تكفير

روش‏هاى جهان اسلام براى فائق آمدن بر بحران تكفير

نقد و بررسی دار الاسلام از نظر سلفیه تکفیری

نقد و بررسی دشمن نزدیک و دور(عدو قریب و بعید)

نقد و بررسی حکم بغیر ما انزل الله

نقد برداشت‌های تکفیری‌ها از آیات جهاد

متغيرهاى منطقه ‏اى و بين‏ المللى و علل داخلى ورود داعش به عراق‏

رقابتى براى هويت و شناسه‏

پاسخی به شبهه ابن تیمیه در استمرار عزاداری برای امام حسین علیه السلام

عزاداری بدعت یا سنت

توحید و شرک

آیا ترکیه به سرنوشت پاکستان مبتلا خواهد شد؟

عوامل روانی تکفیر

وهابیت تکفیری (دوره ی معاصر)

ازبکستان بعد از کریم اف و ترسیم جریان شناسی دینی سیاسی آینده

ارکان و مقومات مفهوم «عبادت»

بوکوحرام و قرائن همپیمانی با داعش

نگاهی به تشکیلات سازمانی داعش

آينده ‏نگارى رفتار گروه‏ هاى تكفيرى‏

تکفیر اهل قبله

دگردیسی اسلام سیاسی در تونس

ناتوانی حکومت ها و رشد سلفیسم در غرب افریقا

داعش در مسیر القاعده شدن

عربستان معمار جنایت و مکافات

اسلام دین صلح و مهربانی و محبت و رحمت

علل گسترش دعوت محمد بن‌عبدالوهاب

گفتگو با مأمون رحمه روحانی دمشقی درباره تکفیریها

ابن تیمیه و نگرش آن به مذاهب

تکفیریها در انگلستان

کودتا در داعش

فرا واقعیت بنا العابد!

خاورمیانه و جنگ های دینی

بررسی ارتباط خوارج با وهابیت

موضع ‌گيري‌ علماي‌ جهان‌ اسلام‌ درباره‌ تشيع‌

اقسام توحید از دیدگاه وهابیت و نقد آن

فعالیت وهابیت در جهان

بررسی روایت التجاء ابو ایوب انصاری به قبر پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم

فواید توسل به ارواح پیامبران و اولیای الهی

نقش جریان های سلفی در سوریه و فلسطین در مصاحبه با شیخ عبدالله کتمتو

امکان سنجی تحقق همگراییِ جهان اسلام در مواجهه با تهدید جریان تکفیری

شدّ رحال برای زیارت قبر نبی اکرم ص از منظر دیوبندیه و ابن‌تیمیه

کفر و جهاد از منظر حزب التحریر

صنعانی؛ سلفی تکفیری یا سلفی میانه‌رو

بررسی و نقد رابطه دعا و عبادت، از منظر قرآن و وهابیت

سماع موتی و تقابل دیدگاه وهابیان با بزرگان خود

تبرک (لمس و تقبیل) از نگاه اهل سنت

رابطه ولایت تکوینی و استغاثه به ارواح اولیای الاهی

تکفیر از دیدگاه بزرگان دیوبند

پژوهشی درباره حدیث «اللهم لا تجعل قبری وثناً یعبد»

درنگی بر دیدگاه ابن‌تیمیه در مواجهه با مذاهب و بزرگان اسلام

افترائات وهابیت علیه شیعه در مصاحبه با حجت الاسلام والمسلمین توحیدی

فهرستواره پایان‌نامه‌های حوزوی-دانشگاهی در موضوع سلفی‌گری و نقد وهابیت

توسل در سیره انبیا از دیدگاه اهل‌سنت

ندای غیراللّه از ديدگاه علمای دیوبندیه

بررسی دیدگاه ابن تیمیه درباره زیارت قبور

تناقضات ابن عبدالوهاب در مسئله تکفیر مسلمین

نقد و بررسی روش های جدلی ابن تیمیه در «منهاج السنه»

وهابیت، سلفیت و اسلام‌گرایی؛ دشمن کیست؟

بررسی و نقد دیدگاه سلفیه در ارتباط ارواح با عالم جسمانی

تکفیر از کدام قسم: کفر در مقابل ایمان یا کفر در مقابل اسلام

آشنایی با رهبران "اخوان المسلمین" از ابتدا تا کنون

بررسی سلفی‌گری ابن ابی العز با تأکید بر «شرح العقیدة الطحاویة»

نقد دیدگاه وهابیت در مسئله تبرک با تکیه بر نظر علمای معاصر وهابی

بررسی و نقد دیدگاه شاه ولی‌الله دهلوی در مسئله شرک

تکفیر و اقسام آن در نگاه شیعه

تکفیر در جهان اسلام

سرنوشت مدعیان خلافت در انتظار داعش

توحید و شرک از دیدگاه استاد مطهری و سید قطب

داعش و استفاده از گرافیک اطلاع‌رسان

نگاه هند به گروه‌های شبه نظامی پاکستان

مقايسه انديشه‏ و رفتار جبهه النصره و داعش

ترور، تروریسم و حقوق بشردوستانه

جریان‌های تکفیری فعال در پاکستان

بازشناسی تفاوت سلفی نوگرا و افراط‏ گرا

نگاه داعش به مهدویت

جریان‌شناسی گروه‌های تکفیری: ابعاد و پیامدها

وضعیت القاعده پس از ظهور داعش

جریان‌های تکفیری، مهمترین خطر فراروی بیداری اسلامی

حقوق بشر و جریان‌های تکفیری

آثار سیاسی - اجتماعی جریان‌های تکفیری بر عقب‌ماندگی کشورهای اسلامی

تحلیلی شرق‌شناسانه از جریان‌های تکفیری قدیم و جدید

سلفی‌گرایی متحرک: چالش امنیتی بدون مرز

بازخوردهای ضد‌امنیتی هستی‌شناسی اجتماعی سلفیت جهادی

عقل از دیدگاه سلفیه

عبادت

سب الصحابه

نقدی بر خلافت ابوبکر بغدادی

ایمن الظواهری

اسامه بن‌ لادن

تیشه داعش به ریشه‌های تاریخ ایران در موصل

سلفی ها، روند نوگرایی که به افراط گرایی رسید

افغانستان در دوران پساطالبان

داعش، قفقاز و واکنش روسیه

افغانستان، گذرگاه داعش به آسيای مركزی

متن قطعنامه شورای امنیت درباره گروه تروریستی داعش

نگاهی به عملکرد داعش از منظر کتاب تروریسم جهانی و رسانه های جدید

خط بطلان جولانی بر فانتزی‌های غرب در سوريه

ظهور داعش؛ پایانی بر نظم جهانی

پیام مهم ترور سرکرده جیش الاسلام

راهبرد آمریکا برای مبارزه با القاعده و داعش