اطلس > جریان ها > گردان های عبدالله عزام

گردان های عبدالله عزام

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۱۴ تعداد بازدید: 967

گردان‌های عبدالله عَزّام سازمانی مسلح است که ادعای اسلام­گرایی با رویکرد تکفیری دارد. با انفجارهای روز 19 نوامبر 2013 برابر با 8 دی 1392 در برابر سفارت ایران در بیروت نام گردان­های عبدالله عزام برای رسانه ­های خبری پررنگ‌تر شد.نویسنده: طاهره گودرزی

مقدمه

گردان‌های موسوم به «شهید عبدالله عَزّام» سازمانی مسلح است که ادعای اسلام­گرایی با رویکرد تکفیری دارد. با انفجارهای روز 19 نوامبر 2013 برابر با 8 دی 1392 در برابر سفارت ایران در بیروت نام گردان­های عبدالله عزام برای رسانه­های خبری پررنگ‌تر شد.(1) گفتنی است این انفجارها نقطه شروعی برای آغاز یک رشته انفجار در مقابل سفارتخانه‌های ایران بود. این گردان­ها که اغلب با نام فرمانده مقتول آنها یعنی «ماجد الماجد» شناخته می­شود پیش از این نیز عملیات­های متعددی را علیه اهداف مختلف انجام داده بود. نکته جالب توجه در این زمینه نام فلسطینی آنها یعنی عبدالله عزام است که احتمال وجود عنصر فلسطینی در آنها را تقویت می­کند. در این راستا و برای تبیین این نکته لازم است به سوالات زیر پاسخ داده شود:

ماهیت گردان­های عبدالله عزام چیست و محدوده فعالیت آن کجاست؟

فعالیت های گذشته آن چه بوده است؟

نقش فلسطینی­ها در این گردان­ها چیست؟

نوشتار حاضر درصدد است به این سوالات پاسخ دهد.

 

الف) معرفی گردان­های عبدالله عزام

در معرفی گردان­های عبدالله عزام ابتدا به پیدایش آن، روسای این سازمان و نیز عملیات­های آن پرداخته می­شود.

1- پیدایش: گردان­های عبدالله عزام- قاعدة الجهاد در سال 2004 با عملیات نظامی محدود در خاک سینا تاسیس شد و در سال 2009 پس از جنگ غزه در اردوگاه عین الحلوة اعلام موجودیت کرد. مرکز فعالیت این گروه محله الطوارئ در اردوگاه مذکور عنوان شده است.(2) گردان­های عزام با جذب اعضای گروه­های منحل شده مثل جند الشام، برخی افراطی‌های منشعب شده از سایر سازمان­های اسلامگرا و نیز بعضی از افراد خارجی که به این اردوگاه رفت و آمد داشتند توانست هسته‌های اولیه خود را تشکیل دهد. هدف اصلی آن، اخراج نیروهای یونیفل از جنوب عنوان شده است. گردان­های عزام، ائتلافی از چند گروه سرشناس تکفیری در لبنان است که نمایندگی القاعده در لبنان را به عهده دارند. گفته می‌شود که افراد این گردان­ها به دلایل امنیتی و داشتن ملیت­های مختلف ازجمله سعودی، سوری، فلسطینی و عراقی همواره در اردوگاه عین الحلوة، نقاب دارند. این گردان­ها گروهان­های متعددی از جمله گروهان «زیاد الجراح» (فعال در لبنان) و «یوسف العبیری» (فعال در حاشیه خلیج فارس) دارد.(3) علاوه بر این به گفته مقامات امنیتی لبنان، گردان­های عبدالله عزام، موشک­هایی در اختیار دارد که برد آنها به 40 کیلومتر می‌رسد. این موشک‌ها از طریق مرزهای شهر عرسال در بقاع شرق لبنان در مرز این کشور با سوریه وارد لبنان شده و در اختیار این گروه قرار گرفته است.(4)

 

البته برخی از کارشناسان با توجه به عدم حمایت صریح القاعده از گردان­های عبدالله عزام، آن را دارای ماهیت امنیتی و در راستای اهداف عربستان دانسته­اند. برخی نیز آن را از شاخه‌های القاعدة در بلاد شام و ارض الکنانة یعنی مصر دانسته‌اند. این کارشناسان، دلیل اصلی این امر را نیز ازدواج صالح القرعاوی با محمد خلیل الحکایمة (معروف به أبو جهاد با أبو سارة المصری) پدر زن مصری­اش دانسته­اند که یکی از رهبران القاعده و مامور به تشکیل شاخه­ای از القاعده در مصر با عنوان "القاعدة فی أرض الکنانة" بود.(5) گفتنی است که پدر زن وی در اثر حمله هوایی یک هواپیمای بدون خلبان آمریکایی در وزیرستان پاکستان کشته شد. البته فرزند خواندگی پسر ابومصعب الزرقاوی توسط صالح القرعاوی نیز مزید بر علت شده است.(6) لازم به ذکر است که آمریکا پس از فعالیت‌های تروریستی متعدد، این گردان­ها را در 24 می 2012 در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد.(7)

 

2- افراد موثر در گردان­های عبدالله عزام: در این بخش از گزارش به معرفی مختصری از افرادی که در نحوه تفکر گردان­های عزام موثر بوده­اند پرداخته می­شود. از جمله این افراد می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

- حمد بن عقلاء الشعیبی (2002- 1927): شیخ سعودی و ایده پرداز اصلی برای تاسیس گردان‌های عزام (8) بود که به عنوان پدر معنوی بنیانگذاران آن شناخته می­شود.(9) وی یکی از علمای سلفیه محسوب می­شود که در نامه‌ای به حکمتیار ضمن حمایت از ملا عمر، از حکمتیار خواست که با او بیعت کند(10) همچنین طی نامه ای دیگر از فرماندهان افغانی خواسته بود که با شیعیان بیعت نکنند. او با عبدالله بن باز یکی از شیوخ سلفی جهادی رابطه بسیار محکمی داشت.(11)

 

- صالح القرعاوی(1982): صالح عبدالله القرعاوی، معروف به نجم الخیر، فرمانده عملیاتی گردان‌های عبدالله عزام بود. القرعاوی تبعه عربستان سعودی و تحت تعقیب مقامات امنیتی عربستان بود. وی قبل از انتقال به لبنان و پیوستن به گردان­های عزام، در فلوجه عراق با ابومصعب الزرقاوی فرمانده سابق القاعده در عراق همکاری می­کرد. آمریکا وی را در 15 دسامبر 2011 در لیست سیاه ترور گنجاند. القرعاوی اعلام کرده است که از طریق فهد فراج الجویر یکی از افراد تحت تعقیب نیروهای سعودی، مامور شناسایی، پیگیری و کمک به گروه­هایی بوده که در عربستان رشد می­کنند. بر اساس اطلاعات وزارت امور خارجه عربستان، وی با 14 نام مستعار فعالیت داشته است.(12)

 

القرعاوی مدتی را نیز در ایران سپری کرده و کار با ابزارهای الکترونیک را آموزش دیده است. بر همین اساس، شبکه العربیة، گردان­های عزام را ساخته تشکیلات امنیتی ایران می‌دانند.(13) به گفته منابع خارجی، او از سپتامبر 2006 در ایران بوده و حتی در ایران با دختر یکی از فرماندهان القاعده ازدواج کرده است.(14) القرعاوی در این دوره، میان وزیرستان پاکستان و ایران تردد داشته است. اگرچه زندگی وی به دلیل ماهیت اطلاعاتی در هاله­ای از ابهام قرار دارد ولی ظاهرا در وزیرستان و در تابستان 2012 طی یک حمله هوایی به شدت زخمی و فلج شد و به عنوان چهل و سومین فرد تحت تعقیب در یک فهرست 85 نفره تحویل نیروهای امنیتی سعودی شد.(15)

 

- إبراهیم سلیمان حمد الحبلین: مشهور به «أبو جبل»، تبعه عربستان و متولد 25/3/1405 قمری (17/12/1984) میلادی است. مقام­های امنیتی عربستان او را تحت تعقیب قرار داده و نفر دوم فهرست 85 نفره آنان به حساب می­آید. وی کارشناس مواد منفجره و یکی از فرماندهان عالی رتبه سازمان به شمار می­رود. وزارت امور خارجه آمریکا در 22 نوامبر 2011 وی را در فهرست سیاه ترور قرار داد. گمان می­رود که او در اردوگاه عین الحلوة به سر می­برد.(16)

 

- ماجد عبدالله الماجد: متولد سال 1973 در ریاض و شصت و نهمین فرد تحت تعقیب عربستان در لیست 85 نفره آنان بود. او در یمن با سلفی‌ها ارتباط برقرار کرد.(17) گفتنی است سلفی های یمن تحت نفوذ شدید عربستان هستند و این ماموریت در آن زمان به عهده امیر نایف، وزیر کشور وقت عربستان قرار داشت. در سال 2006 به اردوگاه عین الحلوة در لبنان رفت و سپس با گروه فتح الاسلام تحت رهبری یوسف شاکر العبسی به اردوگاه نهرالبارد در شمال لبنان رفت.

 

در سال 2009، دادگاهی در لبنان او را به طور غیابی محاکمه و به حبس ابد محکوم کرد. ماجد الماجد که از ابتدای تاسیس گردان­های عبدالله عزام توسط القرعاوی به پست­هایی در این گروه گماشته شده بود، در ابتدای سال 2013 به عنوان سومین تبعه عربستان به ریاست آن رسید. او در اواخر مارس 2013 به سوریه رفت و با أبو محمد الجولانی یکی از فرماندهان القاعده بیعت کرد. نیروهای امنیتی لبنان، الماجد را پس از انجام عملیات هایی از جمله انفجار در برابر سفارت ایران در نوامبر 2013 دستگیر کردند(18) وی در 4 ژانویه 2014 در حین انجام دیالیز به طرز مشکوکی جان سپرد. منابع خبری از قول وی افشا کردند که از بندر بن سلطان دستور می­گرفته است.(19) همچنین منابع خبری از ملاقات وی با پسر بندر بن سلطان در بیمارستان چند روز قبل از مرگش خبر دادند.(20)

 

گفتنی است با اینکه رسانه‌های خبری بارها چهره واقعی او را منتشر کرده‌اند اما روزنامه الشرق الاوسط وابسته به عربستان مدعی شده است که وی برای فرار از دست نیروهای اطلاعاتی سعودی، چندین عمل جراحی بر روی چهره خود انجام داده است.(21)

 

3- گزینه‌های مطرح برای جانشینی ماجد: پس از ماجد الماجد چند گزینه برای رهبری گردان­های عبدالله عزام معرفی شده است که از جمله آنها می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

- ابو محمد توفیق طه: ابو محمد توفیق طه، یک فلسطینی و متولد 1962 در محله الطوارئ در اردوگاه عین الحلوة است که احتمال فرماندهی جدید برای او بیشتر از سایر افراد است به‌ویژه آنکه وی معاون ماجد الماجد هم بوده است. وی مسئول گروهان­های زیاد الجراح است و در جذب عناصر تکفیری مهارت دارد. وی با فرماندهان سابق گردان­های عبدالله عزام رابطه خوبی داشت. گفته می‌شود که وی در ماجرای انفجار سفارت ایران در بیروت به عنوان برنامه ریز اصلی و مغز متفکر ماجرا فعالیت کرده است.(22) موضوع جانشینی وی در میان منابع فلسطینی خارج از اراضی اشغالی واکنش­های متفاوتی داشته است مثلا برخی از آنها احتمال ریاست ابوطه بر سازمان را رد و عنوان کرده­اند که اصلا چنین پیشنهادی به وی نشده است.(23) برخی دیگر مدعی شده‌اند که این گونه سخنان برای کشاندن فلسطینی‌ها به حوادث داخلی لبنان است.(24) البته علی برکة، نماینده جنبش حماس در لبنان اطمینان داد که ابو طه، رهبری گردان­های عزام را به عهده نخواهد گرفت.(25)

 

- احمد الاسیر: نام احمد الاسیر از رهبران گروه­های سلفی لبنان که پس از حوادث عبرا در صیدا متواری شده و تحت تعقیب ارتش لبنان است نیز در میان نامزدهای رهبری گردان‌های عزام دیده می‌شود ولی با این حال با توجه به ساختار شورایی این گروه بعید به نظر می­رسد که رهبران آن با این فرد به عنوان رهبر جدید بیعت کنند. ارتباط وی با عاملان انفجاری سفارت ایران در بیروت بحث برانگیز شده است.(26)

 

- اسامة الشهابی: او فلسطینی تبار و متولد سال 1972 در اردوگاه عین الحلوة است و از موسسان گروه جند الشام به شمار می­رود. وی در سال 2003 از این گروه خارج شد و پس از کشته شدن عبد الرحمن عوض، ریاست فتح الاسلام را بر عهده گرفت. اگرچه گفته می‌شود برای قرار نگرفتن در لیست ترور آمریکا، پست سازمانی او تغییر کرده و سمت جدید او فرماندهی جبهه النصرة- شاخه فلسطین در لبنان است، ولی به هرحال نام او برای رهبری این سازمان مطرح شده است.(27)

 

- هیثم الشعبی: هیثم محمود مصطفى معروف به هیثم الشعبی از رهبران سابق جند الشام است که فرماندهی 50 نفر را در محله الطوارئ در اردوگاه عین الحلوة به عهده دارد. دادگاهی نظامی وی را به اتهام عضویت در یک گروه تروریستی و زیر نظر گرفتن مراکز نظامی اطراف اردوگاه عین الحلوة به صورت غیابی محاکمه و به حبس ابد با اعمال شاقه محکوم کرد. الشعبی در منطقه عبرا با گشایش جبهه‌های درگیری ایذایی با هدف کاهش فشار نظامی بر احمد الاسیر به وی کمک کرد. وی سابقه مبارزه در القلمون و القصیر و شهر مسیحی نشین ربلة سوریه را دارد و تحت تعقیب ماموران امنیتی لبنان است.(28)

 

- بلال بدر: او که در اوایل دهه سوم از عمر خود قرار دارد از رهبران سابق "جند الشام" بوده است و روابط نزدیکی با أسامة الشهابی، امیر گروه فتح الاسلام در اردوگاه عین الحلوة دارد. بدر در 12 اوت 2013 در محله الطیرة ترور نافرجام قرار گرفت که گفته می­شود این امر به علت تصمیم وی در مورد تاسیس شاخه لبنانی جبهه النصرة صورت گرفته است. او در اوایل حوادث سوریه نقش مهمی در انتقال مبارزان به این کشور ایفا کرد.(29)

 

ب) عملیات­ها

با توجه به عملیات­های متعدد گردان­های عزام به نظر می­رسد که محدوده عملیاتی آن سوریه، لبنان، مصر و حاشیه خلیج فارس است. البته در این میان برخی منابع خبری از فعالیت آن در عراق(30)، افغانستان و پاکستان خبر دادند.(31) از جمله این عملیات­ها می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

- انفجار در تفریحگاه­های طابا و ساحل نویبع مصر در سال 2004

- پرتاب موشک به دو نفتکش آمریکایی در بندر عقبه در سال 2005

- حمله به نیروهای یونیفل در جنوب لبنان در سال 2007 که باعث کشته شدن 6 سرباز و مجروح شدن جمعی دیگر شد.

- پرتاب موشک به شمال فلسطین اشغالی در سال 2009. با وجود بر عهده گرفتن مسئولیت این عملیات، پس از مدتی مسئول اطلاع رسانی این گروه منکر چنین عملیاتی شد.

- انفجار در نفت کش ژاپنی در سال 2010 در نزدیکی تنگه هرمز

- پرتاب 5 موشک گراد به سمت ایلات و بندر عقبه در سال 2010

- پرتاب موشک میان برد 40 کیلومتری به منطقه الجلیل در فلسطین اشغالی در 22 اوت 2013

- دو انفجار در برابر سفارت ایران در بیروت.(32)

فعالیت مسلحانه در سوریه هرچند این سازمان در ابتدا در سوریه فعالیت مسلحانه نداشت و خواستار حل مسئله اعتراضات به طریق مسالمت‌آمیز شد اما ظاهرا بر اساس بیانیه‌هایی که در اوت 2013 منتشر شد تغییر رویه داده است.(33)

 

ج) دیدگاه­ها

درباره دیدگاه های گردان­های عزام می‌توان گفت که این گروه خود را طرفدار اهل سنت نشان داده است و با آنچه که آن را تسلط شیعیان بر لبنان می‌داند مخالفت می­کند. گردان‌های عزام به شدت، دشمن حزب الله و ایران است و با اینکه دور کردن نیروهای یونیفل از جنوب لبنان هدف اصلی آنان عنوان شده ولی دشمنی با حزب الله را به دلیل وارد شدن حزب الله به جنگ سوریه دنبال می­کند. آنان اعلام کرده­اند تا زمانی که حزب الله از سوریه عقب‌نشینی نکند، شیعیان را نابود خواهند کرد.(34) به عبارت دیگر، نیروهای یونیفل، دشمن دور آنان و حزب الله، دشمن نزدیک آنان محسوب می‌شود. این افراد معتقدند «حزب الله از طریق حفاظت از مرز لبنان با یهودیان، مانع مقاومت اهل سنت می­شود.» آنان برای هدف قرار دادن حزب الله از القاعده درخواست کمک کردند و رهبران القاعده نیز به آنان در این امر کمک کردند.(35) این گردان‌ها حتی پس از کشته شدن ماجد الماجد نیروهای حزب الله را عامل مرگ او معرفی و اعلام کرد که افراد حزب الله، دستگاه‌های تنفس را از وی جدا کرده‌اند.(36)

 

گردان‌های عزام علاوه بر ضدیت با حزب الله و ایران، تصفیه حساب­هایی با برخی گروه­های فلسطینی در داخل اردوگاه عین الحلوه دارد که از جمله آنها می­توان به گروه موسوم به مبارزه مسلحانه فلسطین (الکفاح المسلح الفلسطینی) معروف به "اللینو" اشاره کرد. ظاهرا این گروه با ارتش لبنان همکاری می­کند که ماموریت گردان­های عزام نابودسازی آن بوده است.(37)

 

د) فلسطینی ها و گردان های عزام

علاوه بر نام گردان‌ها که بر هویت فلسطینی آن دلالت دارد، زادگاه آن نیز اردوگاه عین الحلوة است که آوارگان فلسطینی در آن سکونت دارند. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که نام فلسطینی‌ها نیز در میان گزینه های مطرح برای جانشینی ماجد الماجد به چشم می­خورد. همچنین هویت فلسطینی عدنان محمد یکی از عوامل انتحاری انفجار سفارت ایران در بیروت، فلسطینی بوده است.(38) البته ساکنان اردوگاه عین الحلوة از معرفی کردن نیروهای گردان‌های عزام به نیروهای امنیتی لبنان وحشت دارند.(39)

 

برخی از فلسطینی‌ها تاکید دارند که گروه فتح الاسلام به ریاست شاکر العبسی، اندیشه تکفیری را وارد تفکر گردان‌های عزام کرده است. آنان با اشاره به اردوگاه نهرالبارد که مأمن فلسطینی­های سلفی و گروه­های تکفیری همانند فتح الاسلام بوده است عقیده دارند که فعالیت اعضای این سازمان فلسطینی در اردوگاه عین الحلوة و تردد آنها به اردوگاه یرموک و مشارکت در درگیری­های سوریه باعث شده است که عملکرد گردان­های عزام نیز آن را در شمار گروه­های تکفیری قرار دهد.(40)

 

نتیجه‌گیری

دیدگاه­های متفاوتی در مورد ماهیت گردان­های عبدالله عزام وجود دارد. درصورت جدا دانستن القاعده و عربستان از یکدیگر، دو دیدگاه درخصوص این گردان‌ها وجود دارد. از یک نظر، گردان‌های عزام، ابزاری صرف برای عربستان به منظور مقابله با ایران و حزب الله دارد و از دیدگاهی دیگر، گردان‌های عزام به عنوان شاخه­ای از القاعده جهانی است. ولی به نظر می­رسد این دو دیدگاه در نهایت با بهره‌برداری از احساسات فلسطینی­ها و جاه طلبی گروه­های تکفیری برای ایجاد خلافت مد نظر خود، در ضدیت با ایران و حزب الله به هم می­پیوندند. در این راستا نباید این نکته را نیز فراموش کرد که بنا به اظهارات کارشناسان فلسطینی، افزایش تفکر سلفی گری در میان فلسطینی­ها واکنش منطقه­ای عربستان برای مقابله با پیروزی انقلاب اسلامی ایران بوده است.(41)

 

علاوه بر این باید استراتژی منطقه­ای آمریکا را برای حمایت از محور سلفی در برابر محور مقاومت و ایجاد الگوی دیگری از اسلام با محوریت گروه­های سلفی به خاطر داشت. بر اساس این استراتژی، گردان­های عبدالله عزام در خارج از اراضی اشغالی می­توانند در برابر گردان­های قسام در نوار غزه مطرح باشند. عملیات­هایی نیز که این گروه سلفی در برابر رژیم اسراییل انجام داده است و اجازه فعالیت ندادن به گروه­های سلفی در نوار غزه از سوی حماس در همین راستا تلقی می­شوند.

 

به این ترتیب، فعالیت گروه­های سلفی از جمله گردان­های عبدالله عزام برای برقراری اهداف منطقه­ای عربستان به‌ویژه در صحنه لبنان و نیز مشارکت در درگیری­های داخلی سوریه و اردوگاه فلسطینی عین الحلوة، سرکوب دیگر عوامل فلسطینی موجود در آن و ایجاد اهرم فشاری بر حماس طبق طرح خاورمیانه­ای آمریکا و طرح های عربستان برای همگرایی این جنبش با آن ضروری است. در همین راستا فعالیت گردان­های عزام، گامی برای اجرایی شدن اهداف رژیم اسراییل برای تخریب چهره مقاومت و توجیه سرکوب آن به شمار می­رود.

 

پی نوشت:

1. http://news.sky.com/story/1170563/ira ... -blasts-kill-23-in-beirut

2. http://www.assakina.com/center/parties/12366.html

3. http://laji-net.net/arabic/Default.as ... entID=10550&menuID=20

4. http://www.alhadathnews.net/archives/111394

5. http://slabnews.com/article/56131

6. http://www.almustaqbal.com/storiesv4.aspx?Storyid=601248

7. http://www.alhadath-yemen.com/news31421.html

8. http://slabnews.com/article/5613

9. http://www.saaid.net/Warathah/hmood/h34.htm

10. http://www.tawhed.ws/r?i=mw64visv

11. http://www.saaid.net/Warathah/hmood/h34.htm

12. http://www.assakina.com/center/parties/12366.html#ixzz2qw7WJF1e

13. http://www.alarabiya.net/ar/arab-and- ... /2013/11/19/%D9%83%D8%AA% D8%A7%D8%A6%D8%A8-%D8%B9%D8%A8%D8%AF%D8%A7%D9 %84%D9%84%D9%87-%D8%B9%D8%B2%D8%A7%D9%85-%D8%AA%D9 %86%D8%B8%D9%8A%D9%85-%D8%A3%D8%B3%D8%B3%D8%AA %D9%87-%D8%A7%D9%8A%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88%D9%8A%D8%AF%D9%8A%D8%B1%D9%87-%D8%B3%D8%B9%D9%88%D8%AF%D9%8A%D9%8A%D9%86.html

14. http://www.rpcst.com/downloads.php?action=show&id=18

15. http://www.alhadath-yemen.com/news31421.html

16. http://www.assakina.com/center/parties/12366.html#ixzz2qwCBeCY

17. http://www.aljazeera.net/news/pages/4 ... 7b-4d45-aff2-51c1df53c298

18. http://www.enewsna.com/ww-ar/Procces/Show?NewsId=1820176

19. http://shamtimes.net/archives/25600

20. http://anbaaonline.com/?p=187766

21. http://www.aawsat.com/details.asp?sec ... =506684&issueno=11033

22. http://www.alahednews.com.lb/essaydetails.php?eid=90763&cid=76

23. http://www.elnashra.com/news/print/701610

24. http://anbaaonline.com/?p=187766

25. http://afwajamal.com/inf/articles.php?action=show&id=14562 48

26. http://www.alahednews.com.lb/essaydetails.php?eid=90763&cid=76

27. Ibid

28. Ibid

29. Ibid

30. http://www.almustaqbal.com/storiesv4.aspx?Storyid=601248

31 http://www.bbc.co.uk/arabic/middleeas ... m_briga-des_profile.shtml

http://www.tayyar.org/tayyar/touch/NewsDetails.aspx?_guid={C598820E-22EE-43A0-B31A-4FA78D263BBF http://afwajamal.com/inf/news.php?action=show&id=37209

32. http://slabnews.com/article/56131 , http://afwajamal.com/inf/news.php?action=show&id=37209

33. http://www.alhadath-yemen.com/news31421.html

34. http://laji-net.net/arabic/Default.as ... entID=10550&menuID=20

35. http://www.alarab.co.uk/?id=12910

36. www.elaph.com/Web/news/2014/1/867529.html

37. http://www.assakina.com/center/parties/12366.html#ixzz2qwCTOWe0

38. http://www.aawsat.com/details.asp?sec ... =757646&issueno=12832

39. http://www.almustaqbal.com/storiesprintpreview.aspx?storyid=601425

40. http://afwajamal.com/inf/articles.php?action=show&id=14562

41. Hroub, Khaled, Salafi Formations in Palestine and the Limits of a De-Palestinised Milieu, Holy Land Studies. Volume 7, Page 157-181، p 161:

http://www.euppublishing.com/doi/abs/10.3366/E1474947508000206

منبع: موسسه ندا

 

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

ظهور و انحطاط انصار الشریعة در لیبی

شبکه حقانی (2)

طالبان پاکستان

گردان های عبدالله عزام

طالبان

سپاه صحابه(2)

جیش محمد

جنبش اسلامی ترکستان شرقی

انصار الشریعه یمن

سلفیت سنتی(وهابی) در یمن

التوحید و الجهاد فی ارض الکنانه (توحید و جهاد در مصر)

لواء التوحید

جنبش نورالدین زنکی

جنبش انصار الدین مالی

اخوان المسلمین اردن

عمليات درع الفرات

اخوان المسلمين يمن

جیش الحر السوری

حرکه احرار الشام الاسلامیه

المرابطون (مالی)

القاعده فی بلاد المغرب الاسلامی

انصار الشریعه تونس

جیش احرار الشام

جنبش حسم «حرکة سواعد مصر»

جماعت اسلامی اندونزی

الشباب المجاهدین

هیئه تحریر الشام

جماعة المسلمين في بلاد الشام

جیش محمد فی بلاد الشام

سرایا مروان حدید

جماعت انصار بیت المقدس

جنبش انصار الشریعه لیبی

کتیبه صقور العز

اجناد القوقاز

التکفیر و الهجره

جند الاقصی

حرکه الفجر الاسلامیه

حرکه شام الاسلام

جیش المهاجرین و الانصار                                          

الکتبیه الخضراء

احرار الشام

تحریر الشام

آل شیخ

القاعده عراق

دیوبندیه در پاکستان

تقابل دیوبندیه با جریان ها و مذاهب دیگر

اندیشه های طیف حیاتی جریان دیوبندیه

اندیشه های گرایش «مماتی» جریان دیوبندیه

امارت اسلامی قفقاز

دورنمائی از مکتب دیویند (2)

دورنمائی از مکتب دیویند (1)

جریان شناسی گروهک تروریستی انصارالاسلام

جريان نوسلفي‌ها

داعش 2017/دگرگونی ها و تاکتیک ها

گروهک تروریستی ـ تکفیری جندالله

آشنایی با گروهک تررویستی جندالشیطان

گروه تکفیری ریاض الصالحین

حدادیه

سازمان جماعة التبلیغ

النهضه تونس؛ از «حرکت» تا «حزب»

وهابیت تکفیری (دوران تاسیس و تثبیت)

قبیله انحراف

تحریک نفاذ شریعت محمدی

سلفیه درباری

جیش محمد

حرکت النهضه تونس

گرایش های فکری سلفیه در جهان امروز

شباب محمد (آکادمی ارتش)

گونه شناسی جریان های فکری و جنبش های اسلامگرا

احزاب سلفی در مصر

گروه طالبان

شبکه ی حقانی (1)

وهابیت و خاندان سعود، از ظهور تا اقتدار (دوره سوم)

وهابیت و خاندان سعود، از ظهور تا اقتدار (دوره دوم)

وهابیت و خاندان سعود، از ظهور تا اقتدار(دوره اول)

جريان نوسلفي‌ها در دوران معاصر (2)

اخوان المسلمین سوریه

القاعده در تانزانیا

القاعده در کنیا

جماعت تبلیغ

سلفی گری در شبه قاره هند

جریان شناسی جماعت التبلیغ و الدعوه

دیوبندیه، بریلویه و رابطه آنها با وهابیت

جریان های تکفیری عراق

حزب التحریر ازبکستان

سلفی گری در پاکستان

جريان های سلفی در تونس

جماعت اخوان المسلمین: ریشه ها و روندها

سازمان القاعده

ریشه‌های تفکر داعش (٤)

ریشه‌های تفکر داعش (٣)

ریشه‌های تفکر داعش (٢)

ریشه‌های تفکر داعش (١)

بوکوحرام

خلافت داعش، موافقان و مخالفان

لشکر طیبه

اخوان المسلمين و شيعه (بخش دوم)

اخوان المسلمين و شيعه (بخش اول)

گروههای تروریستی در آفریقا

حرکت المجاهدین

سیر شکل گیری جریان دیوبندیه در شبه قاره هند

گروههای تروریستی در آفریقا

حزب التحریر: آسیب ها وتحریف ها

آشنایی با داعش

سپاه صحابه

طالبان

لشگر جهنگوی

اخوان‌المسلمین امارات؛ پیوندی دیرهنگام

اخوان المسلمین عربستان؛ زندگی گیاهی

اخوان اصیل (حسن البناء)؛ جریانی در رؤیای اصلاح

اخوان المسلمین قطر؛ حرکتی خزنده

سروریه

حازمیه

اخوان در عربستان

البانیه

جریان جامیة یا عالمان درباری

حرکت جهیمان العتیبی

جریان اخوان‌التوحید

جریان های سلفیه