اطلس > شخصیت ها > ضد تکفیری > عربستان سعودی > شیخ صالح المغامسی

شیخ صالح المغامسی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۹ تعداد بازدید: 842

شیخ صالح بن عواد المغامسی سال 1963 در روستای خیف حزامی واقع در وادی صفراءِ استان بدر (غرب شهر مدینه) متولد شده است. مغامسی از عالمان و مبلغان دگر اندیش وهابی و استاد دانشکده تربیت دانشگاه طیبة و امام جماعت مسجد قبا در مدینه است.شیخ صالح بن عواد المغامسی سال 1963 در روستای خیف حزامی واقع در وادی صفراءِ استان بدر (غرب شهر مدینه) متولد شده است[1]. مغامسی از عالمان و مبلغان دگر اندیش وهابی و استاد دانشکده تربیت دانشگاه طیبة و امام جماعت مسجد قبا در مدینه است. در قرن اخیر تعداد کمی از عالمان وهابی مانند الشریف حاتم بن عارف العونی[2] با اینکه تفکر وهابیت خود را حفظ کرده‌اند اما از افراط و تکفیر مسلمانان دوری می کنند. شیخ مغامسی یکی از این تعداد کن عالم وهابی است که مخالف تکفیر مسلمانان است.

مغامسی در برنامه «با قرآن» شبکه یک تلویزیون عربستان سعودی، گفت: «مطالبی را آشکارا و به صورت صریح می گویم که اکثر علمای توان گفتن آن را ندارند؛ پیروان مذاهب اسلامی تسنن، تشیع، اسماعیلیه و اباضیه را مومن به ربوبیت خداوند و نبوت پیامبرخدا و دین اسلام هستند؛ و آنان رو به کعبه نماز می‌خوانند و ایمان به این دارند که کعبه، قبله مسلمانان و قرآن کتاب آسمانی مسلمانان بوده و ایمان به قیامت دارند که وعده بهشت به اطاعت کننده‌گان و وعده جهنم برای کافران داده است. آنان در همان روزی (عید ضحی) که پیامبرخدا قربانی کرد، قربانی می کنند و آن حضرت در زمان قربانی کردن، فرمود: این قربانی را از طرف کسانی از امتم قرار می دهم که قربانی نکرده و اقرار به وحدانیت خداوند و رسالت من دارند. بنابراین نباید هیچ جنگ و خونریزی بین آنها وجود داشته باشد. حرف هایی که من می زنم، برخی از علمای اسلام جرأت بیان آن را ندارند.»[3]

همانطور که از دیدگاه شیخ صالح مغامسی روشن است وی مذاهب مختلف اسلامی از سنی و شیعه را مسلمان می‌داند؛ این در حالی است که وی  اطلاع دارد مسلمانان معتقد به جواز توسل و استغاثه و شفاعت و امور دیگر هستند و این امور در نگاه وهابیت شرک و یا مقدمه برای شرک است.

شیخ مغامسی در یکی از سخنرانی های خود به اظهار نظر درباره صیغه صلوات بر پیامبر و مصداق آل محمد در صلوات پرداخت و با اشاره به روایتی گفت: روزی مردم از پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم پرسیدند ما می دانیم چگونه به شما سلام کنیم، اما چگونه باید بر شما صلوات بفرستیم؟ آن حضرت در پاسخ آنها فرمود بگویید: «اللهم صل علی محمد و آل محمد کما صلیت علی آل ابراهیم انک حمید مجید و بارک علی محمد و آل محمد کما بارکت علی آل ابراهیم فی العالمین انک حمید مجید.» اما در مورد مصداق "آل محمد" علما اختلاف نظر دارند که منظور از آل محمد چه کسانی هستند و برای آنها مصادیقی همچون پیروان محمد، مؤمنان، امت محمد و اهل بیت ایشان ذکر کرده اند که البته مصداق قطعی "آل محمد" از نظر من همان اهل بیت پیامبر صلوات الله علیهم هستند که به این نظریه هم اطمینان دارم و آنها همان اصحاب کساء هستند که 5 نفر و به جز پیامبر 4 نفرند که علی و فاطمه و حسن و حسین هستند و روزی پیامبر آنها را زیر عبای خود جای داد و گفت: خداوندا اینها آل من هستند پس بر آنها درود بفرست[4].

پی نوشت ها:


[1]. https://ar.wikipedia.org/wiki/ صالح_المغامسي

[3]. اذا کان هذا کما حرمنا فانی اقول بجلاء و بوضوح و صفا؛ کلمات قد لا یکثر علیه بعض العلماء، ان اقول بوضوح ان اهل السنه و الشیعه و الاسماعیلیه و الاباضیه کل هؤلاء یومنون بالله ربا و بمحمد نبیا و بالاسلام دینا و اذا صلوا صلوا بالکعبه یؤمنون بالکبعه قبله و بالقرآن کتابا و بالقیامه موعدا و بالجنه ثوابا للطاعیین و بالنار ثوابا للکفارین و یضحون و النبی (صلی الله علیه و سلم) لما ضحّی قال و هذا عمّن لم یضحّی من امة محمد (و ذکر شرطین)  ممّن شهد لک بالوحدانیه و شهد لی بالبلاغ، فهؤلاء اولی و احری لایکون بینهم اقتتال و ان لا یکون بینهم سفک دماء.   
https://www.aparat.com/v/WNdbU/ اهل_سنت،_شیعه،_اباضیه_و_اسماعیلیه_همه_مسلمان_اند.
http://fa.alalam.ir/news/1987138/ مخالفت-عالِم-عربستانی-با-برادرکُشیِ-مسلمانان
https://www.aparat.com/v/WNdbU

[4]. http://www.shia-news.com/fa/news/144016/ نظر-قابل-تامل-شیخ-وهابی-درباره-صلوات-بر-پیامبر-و-مصداق-آل-محمدصفيلم

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

شيخ عبد الله أحمد کاظم يوسف

شیخ صالح المغامسی

الشریف حاتم بن عارف العونی

محمد الهذال العنزی

عثمان بن عبدالعزیز بن منصور

سلیمان بن ناصر عبدالله العلوان