مقالات > آیا جامعه عراق پس از جنگ آمریکا، از صوفی گری به جریان سلفی تکفیری تغییر کرد؟

آیا جامعه عراق پس از جنگ آمریکا، از صوفی گری به جریان سلفی تکفیری تغییر کرد؟

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۹ تعداد بازدید: 36

سرآغاز واقعی پیدایش جریان سلفی ـ جهادی در عراق، با جنگ مجاهدان افغان علیه شوروی همزمان بوده و فتواهای صادرشده در کشورهای خلیج مبنی بر وجوب نبرد با شوروی، نقش مهمی در آغاز شکل گیری تفکر سلفی در عراق ایفا کرده است. تغییرات گسترده­ای که جامعه عراق پس از جنگ سال 2003 آمریکا به خود دید، دست‌کم بر مسائل حساس و حیاتی این کشور تأثیرگذار بود. شاید از مهم­ترین این مسائل بتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 

وضعیت بی­ثبات امنیتی­؛ درگیری مذهبی میان اهل تسنن و شیعه که اندک زمانی پس از جنگ آغاز شد، همواره هرچند در سطح پایین­تری ادامه­ یافت. این درگیری با از دست رفتن تسلط دولت عراق بر بیش از یک‌‌‌سوم از خاک این کشور، کامل ­شد و تشکیلات سلفی ـ تکفیری داعش توانست در ژوئن 2014 بر استان­های نینوی، صلاح­الدین، الأنبار و بخش­هایی از بغداد و کرکوک سیطره یابند.

 

در ادامه، وب‌سایت sasapost.com مهم­ترین تحولات جامعه سنی عراق پس از جنگ را بررسی­ می‌کند و تغییر گرایش­های دینی جامعه اهل تسنن از میانه­رو و صوفی، به جریان سلفی ـ جهادی با رنگ و لعاب تکفیری را مورد توجه قرار می‌دهد.

 

وضعیت این کشور قبل از جنگ

تا پیش از سال 2003 چیزی به عنوان تشکیلات جهادی ـ تکفیری در عراق مفهومی نداشت و تمام نهادهای دینی، در کنترل کامل دستگاه­های امنیتی بودند. دولت سابق عراق حدود 10 سرویس امنیتی و حزبی داشت که وظیفه آنها گردآوری اطلاعات درباره وقایع کشور بود. از مهم­ترین این سرویس­ها می­توان به دستگاه اطلاعات عمومی، دستگاه اطلاعات نظامی (موظف به کنترل مسئولان سرویس­های امنیتی و گرایش­های دینی آنها)، دستگاه امنیت عمومی، گارد ویژه و فدائیان اشاره نمود.

 

«ریاض محمد» یکی از افسران سابق سرویس امنیت عمومی (یکی از بازوهای قدرتمند امنیتی در زمان صدام) در گفت‌وگو با وب‌سایت sasapost.com می‌گوید:

 

«سیاست دولت حاکم بر عراق، پیش از اشغال این کشور، مشت آهنین امنیتی در برابر تمام جریان‌­های ضددولت، چه سنی و چه شیعه بود؛ به این صورت که فعالیت اطلاعاتی این سرویس­ها از هرگونه تلاش برای تشکیل هر نوع هسته­ نظامی مخالف دولت جلوتر بود».

 

وی درباره بروز و ظهور نقش جنبش سلفی در عراق می‌گوید:

«سرآغاز واقعی پیدایش جریان سلفی ـ جهادی در عراق، با جنگ مجاهدان افغان علیه شوروی همزمان بوده ­و فتواهای صادرشده در کشورهای خلیج مبنی بر وجوب نبرد با شوروی، نقش مهمی در آغاز شکل­گیری تفکر سلفی در عراق ایفا کرده ­است».

 

«محمد» درباره وقایعی که مختص جنگ دوم خلیج (جنگ کویت) است می­گوید:

«دوران پس از جنگ دوم خلیج، مرحله مهمی برای جریان سلفی بود؛ به‌‌ویژه ‌که صدام، رئیس‌‌جمهور سابق عراق، از این جنگ در زمان خود با عنوان «موج ایمان» یاد کرد. این امر موجب شد یک نوع آزادی حاشیه­ای برای اسلامگرایان به وجود آید ... به دنبال این جریان، سخنرانی­های تبلیغ سلفیت از طریق نوارهای صوتی قاچاقی میان جوانان عراقی دست‌‌به‌‌دست می­گشت. علی­رغم سیاست مشت آهنین امنیتی دولت عراق پیش از سال 2003، در این زمان دولت به صورت گسترده به حمایت از روند علمی و دانشکده­های اسلامی پرداخت که در نتیجه این امر، زمینه برای ظهور تعداد زیادی از نخبگان در جهان اسلام فراهم ­آمد».

 

«ریاض محمد» درباره نقش دولت وقت در برخورد با جریان سلفی می­گوید:

«دولت، جریان صوفی‌گری را به صورت رسمی مورد توجه قرار می­داد و «عزت الدوری» معاون رئیس‌‌‌جمهور سابق پایه­گذار این رویکرد بود. او برای صوفی­ها هر آنچه در مسیر قانونمندساختن فعالیت دینی بدان نیاز داشتند را فراهم ­ساخت».

 

اما «علی عمر» روزنامه­نگار عراقی در مصاحبه­ای با وب‌سایت sasapost.com معتقد است که جریان سلفی عراق، از سال­های نخست جنگ اول خلیج میان ایران و عراق کم­کم به صورت علنی ظهور و بروز یافت. وی می‌‌گوید:

«علت این امر، به حمایت کشورهای خلیج از عراق در جنگ با ایران بازمی­گردد. علاوه بر این، توافق­نامه­هایی که نوعی آزادی حاشیه­ای برای سلفی­ها در عراق فراهم ­ساخت نیز در این امر موثر بود».

 

تأثیر تحریم اقتصادی بر ظهور جریان سلفی چگونه بود؟

«محمد عبدالحمید» یکی از پژوهشگران متخصص در زمینه جامعه­شناسی، ریشه­های اجتماعی پدیده سلفی‌گری در عراق را در این جمله خلاصه می­کند:

 

«هر اندازه اوضاع اقتصادی یک کشور روبه وخامت نهد، گروه بیشتری از ملت را خواهی دید که به صورت ناخودآگاه به دین گرایش پیدامی­کنند ... تحریم اقتصادی پس از دهه نود قرن گذشته، عراقی­ها را به وضعیت دشوار اقتصادی و فقر گسترده مبتلا ساخت و از آن‌جا که عراقی­ها امکان سفر و گردشگری را ازدست دادند، بیشتر جوانان، ناخودآگاه به مساجد و حلقه­های دعا گرایش یافتند و این امر به نوبه­ خود ویژگی­ مهمی به شمار می­رفت. این وضعیت تا سال 2003 ادامه­ یافت. در این زمان، جامعه سنی عراق سرشار از جوانانی بود که به مساجد رفت‌‌وآمد می­کردند و درصد آنان از بیشتر کشورهای جهان اسلام بالاتر بود».

 

«عبدالحمید» می­افزاید:

«همزمان با ورود نیروهای آمریکایی به عراق که با صدور فتواهای جهاد از سوی نهادهای مختلف همزمان­ شد، بیشتر این جوانان، از مسائل جهاد و شرایط آن آگاهی چندانی نداشتند؛ زیرا دولت سابق، هرگونه نشستی با موضوع جهاد را ممنوع کرده­ بود؛ در نتیجه جوانان از زمینه مناسبی برای پرورش این فتواهای جهادی برخوردار بودند. فتواهایی که دیری نپایید به فتواهای تکفیری تبدیل ­شد و به جای نبرد با اشغالگران، به تکفیر جامعه روی­ آورد، و جامعه را مرتد خواند».

 

جریان سلفی در عراق پس از جنگ نفس تازه ای می کشد!

شیخ (ن.م) ـ که به دلایل امنیتی نخواست نامش فاش شود ـ در گفت‌وگو با وب‌سایت sasapost.com گفت:

«جریان سلفی ـ تکفیری، تنها پس از سقوط بغداد و اشغال عراق در سال 2003 گسترش یافت و آوازه­اش به گوش ­رسید».

 

شیخ درباره اهل سنت این کشور می­گوید:

«جامعه اهل تسنن، به صورت کلی تابع دو مذهب شافعی و حنفی هستند؛ به جز بصره و به صورت مشخص شهر «الزبیر» که در مقایسه با سایر مذاهب، به مذهب حنبلی نزدیک‌تر است ... تفکر اهل تسنن به سبب پیوند با تکفیر، دستخوش تغییر و تحول نگردید؛ بلکه این تفکر افراطی جریان سلفی در عراق بود که دچار تغییر و تحول شد؛ زیرا دست زور دولت سابق از روی آن برداشته شد و حمایت خارجی از تفکر افراطی در عراق افزایش­ یافت و در رسانه­ها تبلیغ و ترویج شد؛ در نتیجه صاحب جایگاه و تریبون شد».

 

«شیخ» درباره تفکر تکفیری می­گوید:

«این تفکر افراطی، نتیجه تفکر سلفی است؛ چه طرفداران آن مُرجئه باشند و چه تکفیری. این تفکر تکفیری همیشه به انکار دیگران و تبرئه فردی فرامی­خواند و طرفدارانش مدعی‌اند که تنها گروه منجی، اینان هستند».

وی در مورد موضع علمای اهل تسنن در مورد ایستادگی علیه این تفکر یادآور می­شود که علمای اهل تسنن، ابتدا به صورت عملی در برابر جریان تکفیری ایستادند، ولی آزار و اذیت تکفیری‌ها به آنان آسیب رساند و ده­ها تن از علمای اهل تسنن توسط گروه­های تکفیری در موصل، بغداد، فلوجه، الرمادی و صلاح‌‌‌الدین کشته ­شدند. در نبود علمای عامل و تأثیرگذار، طرفداران جریان سلفی ـ تکفیری خالی بودن عرصه را مغتنم­ شمردند و برخی از جوانان فریب­خورده را جذب­ کردند. آنها از ناآگاهی این افراد نسبت به آموزه­ها و احکام و شروط جهاد سوء استفاده کردند و آنان را با سلاح و قدرت ناشی از آن نیز فریفتند».

 

نقش برجسته آمریکا و منطقه

«لیث نشوان» نام مستعار یک زندانی عراقی در زندان بدنام آمریکایی «بوکا» در استان بصره است. وی در گفت‌وگو با وب‌سایت sasapost.com می­گوید: «زندان بوکا به‌‌ویژه در سال­های 2006 تا 2008 یک «آکادمی تکفیر» در عراق بود». وی می­افزاید که 9 ماه در این زندان بوده، و در آن‌جا چیزهایی دیده ­است که به ذهن کسی خطور نمی­کند! وی می‌گوید زندانیان بسیاری را دیده ­است که به دست زندانیان دیگر کشته می­شدند؛ حال آن‌که قربانی و قاتل هر دو اهل تسنن هستند و در زندان محاکمه­هایی در مورد زندانیان انجام می­شود و حکم­ها در برابر چشم و گوش زندانبان آمریکایی اجرا می­شود؛ بدون این‌که هیچ واکنشی نشان بدهد. این حکم‌ها به اتهام نوع لباس و اندیشه صادر می­شد. اکثر این افراد خون­آشام آزاد شدند و پس از چند سال سرکردگی تشکیلات داعش را بر عهده ­گرفتند. یکی از این افراد «ابوبکر البغدادی» سرکرده تشکیلات داعش بود.

 

«نشوان» که در یکی از مساجد شهر «فلّوجه» امام‌‌جماعت بود، می‌افزاید: در یکی از جلسات بازجویی، افسر آمریکایی به او گفته ­است، بیشترین چیزی که آمریکایی­ها در عراق از آن می­ترسند، سنی­های میانه­رو هستند؛ زیرا به عقیده­ «لیث» از تفکری اجرایی برخوردارند.

 

جریان سلفی ـ تکفیری از وضعیت خلأ دینی در عراق پس از سال 2003 سوءاستفاده کرد، تا جایی که دکتر «عمار وجیه» متفکر و سیاستمدار عراقی در گفت‌وگو با وب‌سایت sasapost.com می­گوید:

 

«پس از گذشت مدت کوتاهی از آغاز جنگ، مساجد از سخنرانان و مبلّغان صالح خالی ­شد و این تأثیر عمیقی در گرایش برخی از افراد فریب‌‌خورده به جریان سلفی ـ تکفیری داشت؛ چه برای انتقام گرفتن از طرف مقابل و چه برای هشدار نسبت به وضعیتی که اهل سنت عراق پیدا کرده ­بودند، و چه برای اشباع تمایلات پرشور و هیجان جوانانی که می­خواهند در صدر رویدادها باشند ... به نظر من این جریان برنامه­ریزی شده بوده و بعید نیست که بر اساس برنامه­ریزی قبلی صورت گرفته­ باشد».

 

مرحله پساداعش

مرحله پساداعش همانند مرحله پیش از تولد آن نخواهد بود. تقریبا همه مناطق اهل سنت، کم و بیش دستخوش خرابی و ویرانی شده و اهالی آن از ویرانی­های ناشی از جنگ­ها مانند مرگ و آوارگی رنج برده­اند. دکتر «عمار وجیه» سیاستمدار عراقی در این زمینه می­گوید:

 

«تفکر سلفی هنوز به صورت کلی در محافل سنی عراق پذیرفته نشده؛ ولی به طور کامل نیز پایان نیافته و برگشت تفکر فراموش­شده افراطی­گری، به وضعیت آینده عراق و سیاست دولت­های آینده این کشور بستگی دارد».

 

«محمد عبدالحمید» متخصص و پژوهشگر رشته جامعه­شناسی درباره توصیف اهل سنت عراق به تکفیر تأکید می­کند:

 

«این‌که ما اهل سنت را به صورت مطلق با پیروی از رویکرد تکفیری بشناسیم، با واقعیت تناقض­دارد ... اکنون پس از آزادسازی شهرهای سنی­نشین از دست داعش، کسی که در خیابان­های این شهرها قدم­ می­زند، کاملا عکس این مطلب را می‌بیند؛ به طوری که جامعه سنی عراق به وضعیتی شبیه سال 2003 بازگشته­ است و اهل سنت به میزان جهالت این تفکر که همه چیز را کافر می­خواند، پی برده­اند».

منبع: دبیرخانه کنگره جهانی مبارزه با جریان های تکفیری

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

مفهوم شناسی سلف، سلفی گری و سلفی

نفی خشونت از منظر قرآن و سنت

بربهاری از کهن ترین تئوریسین های وهابیت

القاعده و تروریسم مذهبی

بنیادگرایی اسلامی داعش- القاعده: تمایزهای ساختاری و ایدئولوژیکی

بنیاد گرایی و سلفیه بازشناسی طیفی از جریان های دینی

جریان شناسی بنیادگرایی در جنبش های اسلامی

چقدر با تروریست‌های دنیا آشنا هستید؟

سازوکار نیروگیری و نحوه عمل جریانهای تکفیری در گفت‌وگو با دکتر فیرحی

روش شناسی پیامبر(ص) در تقویت اتحاد مسلمانان و تعدیل افراط گرایی

تعدیل افراط گرایی دینی؛ براساس روش شناسی ائمّه(ع) در مواجهه با تفکر غالیان

آیندۀ داعش و تفکرات سلفی در خاورمیانه

افغانستان و گروه طالبان

استراتژی انحرافی ابن تیمیه در تفسیر آیات قرآن

گونه‏ شناسی فکری جنبش‏های اسلامی معاصر و پیامدهای سیاسی امنیتی آن در جهان اسلام

جهانى شدن و القاعده

بررسی و ارزیابی تاثیر عرفان در تعدیل قرائت های افراطی از دین

اختلاف میان وهابیون و دیوبندیه

ارزیابی دیدگاه ابن تیمیه در بحث حسن و قبح

زمینه‌های ظهور و گسترش داعش در محیط امنیتی غرب آسیا

تروریسم از منظر بنیادگرایان اسلامی رادیکال و فقه سیاسی شیعه با نگاهی به عملیات استشهادی

داعش چگونه القاعده را زمین‌گیر کرد

القاعده

آیا جامعه عراق پس از جنگ آمریکا، از صوفی گری به جریان سلفی تکفیری تغییر کرد؟

عوامل مؤثر در تبلیغ وهابیّت(2)

اسلام و تروریسم؛ دو واژه بیگانه

جهاد و مجاهد از نگاهی دیگر

بررسی زمینه های سیاسی اجتماعی شکل گیری طالبان در پاکستان

بررسی اختلاف چهار جریان عمدۀ وهابیت در دهه‌های شصت و هفتاد میلادی در زمینۀ تکفیر

نگاهی به عقبه تکفیر و دیدگاه های آن

احتیاط در تکفیر مسلمان از نظر فقهای احناف

سلفیه درباری

تجاوز نیروهای اتحاد جماهیر شوروی به افغانستان سر برآوردن القاعده

طالبان؛ دین و حکومت

جریان شناسی القاعده

ماهیت دینی ـ سیاسی گروه طالبان

مبانی مذهبی و قومی طالبان

تأثیر تقابل وهابیت سعودی با گفتمان انقلاب اسلامی ایران بر ژئوپلتیک جدید خاورمیانه

توسل و رابطه آن با توحید عبادی

مفهوم عبادت از دیدگاه ابن‌تیمیه

ابزارهای تبلیغی وهابیت در زمان حاضر

بدعت در دین

جنگ در شبه جزيره مروري بر شكل گيري وهابيت در عربستان

سابقه سیاه وهابیت در تخریب آثار اسلامی

تأملی بر ماهیت گروهک تروریستی ریگی

تبار شناسی سلفیه سروری از ابن تیمیه تا سید قطب

مقایسه دیدگاه وهابیت و اخوان المسلمین در زمینه حکومت

داعش یاد آور خاطرات نسل اول وهابیت

ابن تیمیه حنبلی، نظریه پرداز تفکر وهابیت

آشنایی با مکتب سلفیه

سلفیه و تقریب

خاندان آل سعود و عربستان سعودی

القاعده: زمینه ساز استقرار پایگاه های نظامی آمریکا و ناتو در آفریقا

بررسی حدیث «قرن الشیطان» از دیدگاه علمای اهل سنت

طالبان و سپاه صحابه فرزندان وهابیت

پاکستان و بنیادگرایی اسلامی

سپاه صحابه و لشکر جهنگوی نماینده افکار افراطی سلفی‌گری

لشگر جهنگوی

تاریخ وهابیت

وهابیت در آیینه تاریخ

آیا توحید وهابیت مطابق احادیث حضرت خاتم الانبیا است؟

انگلستان و ظهور وهابیت و آل سعود

نظری بر تاریخ وهابیت

سازمان کنفرانس اسلامی و نقش آن در گسترش وهابیت

بررسي متني و سندي روايت شد رحال

نقد تفسیر وهابیون از آیات «من دون الله»

تکاپوی داعش برای بقای سرزمینی

آيا به‌کارگيري زور براي رسيدن به قدرت، گزينه­ اي شکست ­خورده است؟

مشکلات پیش روی عراق پساداعش

تروریسم تکفیری داعش و محور مقاومت ضدصهیونیستی

جنبش اسلامی ترکستان شرقی؛ جهانی تهدید و نگرانی

ایدئولوژی تکفیر؛ سرشت و راهبرد مواجهه با آن

تحلیل کنش های خشونت‌بار داعش از چشم انداز روان شناسی سیاسی‏

کارنامه وهابیت؛ دوره تأسیس

جمعیت اخوان التوحید: شکل گیری و نقش آن در پیشرفت آل سعود

جهاد و نظم بین‌الملل سلفیسم جهادی و تحول معنایی جهاد

کلام سیاسی و حیات سلولی تروریسم تکفیری

نگاهی بر وهابیت

بازخوانی ماجرای جهیمان العتیبی و ظهور اندیشه مهدویت در بطن وهابیت

مبانی جهادگرایی تکفیری در اهل سنت و نقد آن

مباني اعتقادی داعش

مبانی و مفاهیم اسلام سیاسی القاعده

بررسی جریان سلفیت، وهابیت و تکفیر

«داعش» و «القاعده» دو شاخه درخت وهابیت در عربستان

سلفی گرایی جهادی-تکفیری و آینده ثبات سیاسی در منطقه خاورمیانه

اختلافات نظری و اعتقادی وهابیت با مسلمین

گفت‌وگوی مشروح فارس با حجت‌الاسلام مهدی فرمانیان

داعشی‌ها به نام جهاد سر می‌برند/ علت شکل‌گیری گروه‌های تکفیری

نقد استدلال تکفیری ها وداعشی ها براولویت کشتن مسلمانان

جريانهاي جديد وهابيت از ديدگاه دکتر عصام العماد

مروری بر افکار وهابیت و جایگاه آن در جهان باورهای فطرت ستیز

نقد قرآنی مبانی وهابیت در حوزه ی جهاد

نقد و بررسی مبانی جهادگرایی تکفیری ها

جریان شناسی گروه‌های تکفیری جهادی در مصر

توسل، شفاعت، استغاثه؛ رفع نزاع با تبیینی جدید

افترائات وهابیت علیه شیعه

گزارش کتاب «سيف الجبار المسلول على أعداء الأبرار» اثر شاه فضل رسول قادری

تقابل فیزیکی وهابیت با تشیع

بررسی تطبیقی ایده‌ها و رفتارهای خوارج و وهابیت

اندیشه جاهلیت محمد قطب در بوته نقد تشیع، تسنن و عقل

مبانی اعتقادی جریانهای تکفیری و مقایسه ی آن با آرای دیگر مذاهب

گزارشی از کتاب مصباح الأنام و جلاء الظلام

تبرک و استشفا به آثار اولیا

گرایش های فکری سلفیه در جهان امروز

بررسی کتاب تاریخ نجد نوشته حسین بن غنام

تفاوت توسل با استغاثه مشرکین به بت ها

بررسی دیدگاه محمد بن‌عبدالوهاب درباره شرک و مشرک

ارکان سیاسی اندیشه های داعش؛ از امامت تا تکفیر و جهاد

اندیشه تکفیری و راههای علاج آن

کتاب شناسی تکفیر

تکفیر از نگاه بزرگان اهل سنت

سونامی تکفیری در جهان بشری

عقائد تکفیر و نقش مسلمانان

مفهوم شناسی خودکشی یا انتحار

بررسی گفتمان سید قطب و تأثیر آن بر شکل گیری جریان‌های تکفیری مصر

بررسی و نقد منهج قفاری در کتاب اصول مذهب الشیعه

تکفیر تکفیریان خشونت تکفیری، در خدمت استعمار نوین

بررسی و نقد توحید در اندیشه سلفیه وهابی و سلفیه جهادی

وهابیان و برگزاری مراسم جشن وشادی

خشونت، ترور و افراط گرایی در قرآن

جشن و سرور در میلاد پیامبر گرامی از دیدگاه قرآن و سنت

راهبردهای مقابله با تهدیدات نرم جریان‌های تکفیری در جهان

معرفی و بررسی شیوه‌های مقابله با تکفیر در جهان اسلام و آثار آن

اجتهاد از نگاه وهابیون

سنّت پیامبر و تکفیر مسلمانان

شباهتهای فکری خوارج عصر علوی و داعشیهای امروز

رادیکالیسم اسلامی در جنوب شرق آسیا: جماعت اسلامی اندونزی

آسیب شناسی جریان‌های تکفیری و راهکارهای مقابله با آن، از منظر مقام معظم رهبری

احمد بن حنبل و دیدگاه‌های او درباره تکفیر

عوامل ظهور جریان‌های تکفیری در جهان اسلام/ تبارشناسی گروه‌های افراطی

«جریان تکفیری» از نگاه رهبر انقلاب

حدیث منع نشستن و عبادت کردن در مقابر بررسی تطبیقی دیدگاه ابن‌تیمیه و مذاهب اربعه اهل سنت

حرمت تکفیر اهل قبله در کتاب و سنت

روش قرآن در علاج و جلوگیری از پدیده تکفیر

بدعت از منظر وهابیان

مبانی کلامی «القاعده» در تکفیر و کشتار مسلمانان

صحیحین و نفی تکفیر

ریشه های تاریخی و نحوه شکل گیری وهابیت

تکفیر از دیدگاه سید قطب

چه کسی تجددخواهی اسلامی را هدایت می‌کند؟

قرآن کریم و همزیستی مسالمت‌آمیز در جامعه بشری

فقه تکفیر میان برهان شرعی و فقه خودساخته

نقش گروه‌های تکفیری در تغییر نقشه منطقه

علل شکل گیری جریان‌های تکفیری در افغانستان و شبه قاره هند

تکفیر از دیدگاه قرآن

علل شکل گیری تکفیری‌ها از دیدگاه جغرافیای سیاسی

سماع موتی و رابطه آن با توسل به ارواح اولیای الهی

تکفیر

درگذر تکفیر فکری و تکفیر جنایت‌کارانه

خطر تکفیر برای جوامع اسلامی

خطر گروه‌های تکفیری علیه اسلام و مسلمانان

روش های تبلیغی وهابیت

چگونگی پیدایش تکفیر و خارجی‌گری

سلفی‌گری و تکفیر در تونس میان گفتمان النهضة و دیگر گفتمان‌های بومی

عبادت در اندیشه شیعه و وهابیت

جریان‌های تکفیری و خطرهای آن برای امت اسلامی و بشریت و عوامل شکل‌گیری آن

تمدن اسلامی و جریان‌های تکفیری

ارتباط اسلام‌ستیزی با جریان‌های تکفیری

بررسی و نقد دلیل وهابیت بر انقطاع عمل بعد از موت

نقد دیدگاه وهابیت درباره عبادت با نظر به سجده برادران یوسف

جریانات تکفیری بناهای اسلامی (در عراق به عنوان نمونه)

تفاوت میان جنبش‌های انقلابی و جریانات تکفیری و تروریستی

بررسی اقدامات تکفیریون در عراق و سوریه

تکفیر اهل قبله در اندیشه علمای دیوبند

عملکرد وحشیانه ی فرقه ی وهابیت و خاندان آل سعود

راهبرد تکفیری و ضد وحدت عربستان سعودی در عرصه آموزش و رسانه

گزارش کتاب جذور داعش قراءة فی تراث الوهابیة و علماء السعودیة

اقسام ذبح و قربانی و اشتباه وهابیت

معیار توحید شرک از دیدگاه شهید مطهری و سید قطب

هجوم وهابیان به مدینه منوّره

وهابیت و تخریب قبور

سلفیت و جنبه های شبهه آمیز آن در مذاهب اربعه

عبور از «خاورمیانه جدید»

فتنه و هابیت

وهابيت از نگاهي ديگر

پیشینه و کارنامه وهابیت (3)-عقاید و عملکرد

پیشینه و کارنامه وهابیت (2)- شکل گیری وهابیت

پیشینه و کارنامه وهابیت (1)- وهابیت و تفرقه

سفر وهابیت به مصر

سلفیه و جنبش‌های اسلامی ـ دیوبندیه

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت3 (توسل)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت5 (وهابيت و موضع اهل‏ سنت در قبال آن)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت 2 (زندگى حقيقى همراه با عمل براى انبيا و اوليا در قبر)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت 4 (علم غيب)

تضاد عقايد حنفيت با وهابیت 6 (وهابیت را بهتر بشناسیم)

مخالفت وهابیان با عقاید اهل سنت

سلفيان

تأويل در قرآن و «تأويل قرآن»

اندیشه سیاسی ابن قیم جوزیه

تکفیر گذشته، حال، آینده

شباهت وهابی ها با خوارج

نقدی برعقاید وهابیت (توسل، شفاعت)

لیست حامیان مالی گروه های تروریستی همسو با القاعده در 31 کشور جهان

توسل، مرگ و شفاعت از دیدگاه تشیع و وهابیت

گزارشی از برخی فتاوای وهابیت

تقابل دیدگاه وهابیت تکفیری در حرمت تکفیر اهل قبله با آیات و روایات

بررسی موانع تکفیر از دیدگاه وهابیت با تأکید بر مانعیت تأویل

حرمت تكفير اهل قبله در انديشه علماى اسلام

فتنه تكفير

تبارشناسی مبانی معرفت شناختی و انسان شناختی اسلام سلفی - تکفیری

جهاد در اندیشه سید قطب

نقش قدرت‌های بین‌المللی در رشد و گسترش جریان‌های تکفیری

موضع انتقادی اندیشه‌وران اهل سنت در برابر جریان‌های تکفیری

نقد و بررسی مهم‌ترین ادله جریاهای تکفیری در تکفیر شیعه

جریان‌شناسی تکفیری در افغانستان

تحلیلی بر هویت جدید تروریست‌های تکفیری در خاورمیانه

بررسی تاریخی جریان‌های تکفیری تروریستی

ارائه مدل تحلیل جامع جریان تکفیری و راهبردهای مقابله با آن

تحلیلی بر رویکرد‌های متناقض به اندیشه‌های سلفی- تکفیری سید قطب

آسيب‏ شناسى جريان‏هاى تكفيرى و ...، از منظر مقام معظم رهبرى

چیستی و چرایی شکل گیری جریان‌های تکفیری

جنایات جریان‌های تکفیری در لبنان

الگوی حکومت در اندیشه جریان سلفی تکفیری

فضای مجازی (سایبری) و شبکه‌های ماهواره‌ای جریان‌های تکفیری

قتل و تکفیر در آیات قرآن (1)

داعش و عملکرد آن برای اهداف غرب و رژیم صهیونیستی

بررسی تطبیقی ایمان و کفر از دیدگاه مذاهب اسلامی و جریان‌های تکفیری

تأثیر افکار ابن‌تیمیه در گسترش جنایت‌های جریان‌های تکفیری

جایگاه علمی و دینی مردم نجد در دوران محمد بن‌عبدالوهاب

زمینه های تاریخی سلفیه

شیوه‌های وهابیت در مخالفت با اهل سنت

اقدامات سلفی‌های تکفیری؛ فرصت‌های به وجود آمده برای جمهوری اسلامی ایران

بررسی زمینه‌های صدور فتاوای تکفیری و پیامدهای آن بر جهان اسلام

تحرک‌پذیری سلفیت جهادی در آسیای غربی و امنیت عمومی جمهوری اسلامی ایران

ادله داعش بر خلافت اسلامی و نقد آن از سوی سلفیان جهادی

جاهلیت در نگاه سلفیه جهادی و اثرات سوء آن بر جهان اسلام

بررسی تطبیقی دیدگاه فقهای فریقین درباره حرمت تکفیر مسلمانان

موانع تکفیر با تأکید بر مسئله جهل از دیدگاه ابن‌تیمیه

نقد و بررسی تکفیر از دیدگاه سلفی وهابی و سلفی جهادی

سلفیه جهادی در شبه جزیره؛ بررسی رویکرد و عملکرد القاعده شبه جزیره

تکفیر در روایات نبوی (4)

تکفیر در روایات نبوی (3)

برررسی شخصیت و نظرات شیخ عبدالعزیز بن باز مفتی سابق سعودی

ابوبكر بغدادی

جریان شناسی اختلافات طالبان بر سر رهبری

تکفیر در روایات نبوی (1)

تکفیر در روایات نبوی (2)

جریان شناسی گروهک تروریستی انصارالاسلام

تأملاتی درباره بیانیه اخیر شبکه تروریستی القاعده علیه داعش

تکفیر در آیات و روایات

داعش، القاعده؛ فرزند در مقابل پدرخوانده /بازخوانی روند شکل گیری القاعده در عراق و انشعاب درون سازمانی

جریان شناسی وهابیت مصری

زادگاه فکری اندیشه تکفیری در جامعه اسلامی

رویکرد دوگانه غرب در مواجهه با تروریسم؛ داعش سیاه، داعش سفید

خیانت های خلافت داعش به جامعه اسلامی

سلفى‏گرى در تونس و آينده پيش رو

بررسی پیشینه ورود تروریسم تکفیری به کشور (بخش نخست)

بررسی پیشینه ورود تروریسم تکفیری به کشور (بخش دوم)

تحليلى بر هويت جديد تروريست‏هاى تكفيرى در خاورميانه ...

استراتژی «گرگ‌های تنها»؛ این بار در افغانستان

الگوی سازمانی القاعده و داعش

نگاهی اجمالی به منهج درسی مدارس ابتدایی داعش

جهادی‌های جدید کیستند؟

نگاهی کوتاه به جریان رسانه‏ ای گروه داعش

زمینه‏ های گفتمانی تعامل داعش در قبال اسرائیل و مسئله فلسطین

تضادهای ایدئولوژیک؛ چرا داعش و القاعده متحد نشدند؟

ساختار تشکیلاتی جدید داعش؛ نسل دوم فرماندهان دولت خلافت

ریشه‌های تفکر داعش (٦)

ریشه‌های تفکر داعش (٥)

ریشه‌های تفکر داعش (٤)

ریشه‌های تفکر داعش (٣)

ریشه‌های تفکر داعش (٢)

ریشه‌های تفکر داعش (١)

جریان‌های تکفیری در عراق از ظهور وهابیت تا عصر حاضر

ابومصعب زرقاوي و داعش

موافقين و مخالفين خلافت داعش

سیر تطور هیئت‌‏های شرعی داعش

بلای تکفیر، مصیبت اسلام و مسلمین

دشمن نزدیک و دور

جریان شناسی سلفیگری

در آمدی بر مناسبات وهابیت و علم کلام

داعش خوب داعش بد

دموکراسی

آیا تهدید داعش را جدی بگیریم؟

عقل از منظر وهابیان

جریان های تکفیری عراق

بن بست خلافت با اندیشه داعش

جنبشهای اسلامی و خشونت در خاورمیانه

تحولات اسلام سیاسی رادیکال

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_6

آینده جنبش های اسلامی

مفهوم شناسی جنبش های اسلامی معاصر

کفر در مقابل ایمان یا اسلام

جریان داعش و تحریف مفهوم جهاد

خلافت از دیدگاه سلفیه جهادی

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_5

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_4

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_3

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_2

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_1

آسيب‏ شناسى رشد جريان‏هاى تكفيرى به عنوان يك چالش عمده فراروى اسلام‏گرايى‏

جوانان يهودی در صف داعش

برداشت‌های القاعده از افکار جهادی سید قطب

روش‌های برخورد محمد بن‌عبدالوهاب با مخالفان خود

برداشت اشتباه تکفیریها از جهاد در قرآن

سنت‏ گرایی و نقد اسلام‏ گرایی سلفی

ارزیابی سیاست کیفری بین‌المللی در رسیدگی به جنایات داعش

استراتژی داعش در عراق و شام

گونه ‏شناسی فکری جنبش‏های اسلامی معاصر

ظهور داعش در شبه‌ قاره

پاسخ به شبهات جهاد

سلفی‏گری در عراق و تأثیر آن بر جمهوری اسلامی ‏ایران

گفتمان اسلام سلفی و جهانی‏ شدن امنیت خاورمیانه

شکاف شیعی – سنی در اسلام سیاسی و پیامدهای آن برای جمهوری اسلامی

برررسی قتال در قرآن 4

بررسی قتال در قرآن 3

بررسی قتال در قرآن 2

بررسی قتال در قرآن 1

تاثیرات سید قطب بر گروهک های جهادی تکفیری

حزب التحریر در آسیای مرکزی

مبانی اعتقادی محمد ابن عبدالوهاب

تکفیری ها و تجاور از حدود جهاد

حرمت تکفیر نزد پیشوایان چهارگانه اهل سنت

معناشناسى عبادت در نظام تعاليم وحى و دفع اتهام كفر و شرك از مسلمين‏

مبانى كلامى «القاعده» در تكفير و كشتار مسلمانان‏

احزاب سلفی در مصر

تکفیر از دیدگاه قرآن کریم

سلفی گری در مصر و دوره جدید

تكفيريت در پاكستان و راه برون‏ رفت از آن‏

متافیزیک خشونت داعشی؛ سه مفهوم نکایه، توحش و تمکین

القاعده پس از 11 سپتامبر (با تأکید بر عراق)

آينده داعش در عراق

جهان از نگاه داعش

بازشناسی بنیادگرایی و سلفیه در دوران معاصر با تأکید بر طالبان و القاعده

جنبش های سیاسی معاصر در عربستان سعودی

زیارت از دیدگاه احادیث اهل سنت

ظهور و افول القاعده در عراق

تکفیر از نگاه برخی ائمه مذاهب اهل سنت

نگرشی به ظرفیت‌های تقریبی الازهـر

چالش های همگرایی جهان اسلام در تأسیس تمدن اسلامی

جريان‏هاى تكفيرى و نقض حقوق زنان‏

تقليد از ديدگاه سلفى‏هاى تكفيرى‏

بدعت و سنت از ديدگاه فرق اسلامى و جريان‏هاى تكفيرى‏

واكاوى رابطه ميان نفاق و تكفير

روش‏هاى جهان اسلام براى فائق آمدن بر بحران تكفير

نقد و بررسی دار الاسلام از نظر سلفیه تکفیری

نقد و بررسی دشمن نزدیک و دور(عدو قریب و بعید)

نقد و بررسی حکم بغیر ما انزل الله

نقد برداشت‌های تکفیری‌ها از آیات جهاد

متغيرهاى منطقه ‏اى و بين‏ المللى و علل داخلى ورود داعش به عراق‏

رقابتى براى هويت و شناسه‏

پاسخی به شبهه ابن تیمیه در استمرار عزاداری برای امام حسین علیه السلام

عزاداری بدعت یا سنت

توحید و شرک

آیا ترکیه به سرنوشت پاکستان مبتلا خواهد شد؟

عوامل روانی تکفیر

وهابیت تکفیری (دوره ی معاصر)

ازبکستان بعد از کریم اف و ترسیم جریان شناسی دینی سیاسی آینده

ارکان و مقومات مفهوم «عبادت»

بوکوحرام و قرائن همپیمانی با داعش

نگاهی به تشکیلات سازمانی داعش

آينده ‏نگارى رفتار گروه‏ هاى تكفيرى‏

تکفیر اهل قبله

دگردیسی اسلام سیاسی در تونس

عربستان معمار جنایت و مکافات

ناتوانی حکومت ها و رشد سلفیسم در غرب افریقا

داعش در مسیر القاعده شدن

اسلام دین صلح و مهربانی و محبت و رحمت

علل گسترش دعوت محمد بن‌عبدالوهاب

گفتگو با مأمون رحمه روحانی دمشقی درباره تکفیریها

ابن تیمیه و نگرش آن به مذاهب

تکفیریها در انگلستان

کودتا در داعش

فرا واقعیت بنا العابد!

خاورمیانه و جنگ های دینی

بررسی ارتباط خوارج با وهابیت

موضع ‌گيري‌ علماي‌ جهان‌ اسلام‌ درباره‌ تشيع‌

اقسام توحید از دیدگاه وهابیت و نقد آن

فعالیت وهابیت در جهان

بررسی روایت التجاء ابو ایوب انصاری به قبر پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم

فواید توسل به ارواح پیامبران و اولیای الهی

نقش جریان های سلفی در سوریه و فلسطین در مصاحبه با شیخ عبدالله کتمتو

امکان سنجی تحقق همگراییِ جهان اسلام در مواجهه با تهدید جریان تکفیری

شدّ رحال برای زیارت قبر نبی اکرم ص از منظر دیوبندیه و ابن‌تیمیه

کفر و جهاد از منظر حزب التحریر

صنعانی؛ سلفی تکفیری یا سلفی میانه‌رو

بررسی و نقد رابطه دعا و عبادت، از منظر قرآن و وهابیت

سماع موتی و تقابل دیدگاه وهابیان با بزرگان خود

تبرک (لمس و تقبیل) از نگاه اهل سنت

رابطه ولایت تکوینی و استغاثه به ارواح اولیای الاهی

تکفیر از دیدگاه بزرگان دیوبند

پژوهشی درباره حدیث «اللهم لا تجعل قبری وثناً یعبد»

درنگی بر دیدگاه ابن‌تیمیه در مواجهه با مذاهب و بزرگان اسلام

افترائات وهابیت علیه شیعه در مصاحبه با حجت الاسلام والمسلمین توحیدی

فهرستواره پایان‌نامه‌های حوزوی-دانشگاهی در موضوع سلفی‌گری و نقد وهابیت

توسل در سیره انبیا از دیدگاه اهل‌سنت

ندای غیراللّه از ديدگاه علمای دیوبندیه

بررسی دیدگاه ابن تیمیه درباره زیارت قبور

تناقضات ابن عبدالوهاب در مسئله تکفیر مسلمین

نقد و بررسی روش های جدلی ابن تیمیه در «منهاج السنه»

وهابیت، سلفیت و اسلام‌گرایی؛ دشمن کیست؟

بررسی و نقد دیدگاه سلفیه در ارتباط ارواح با عالم جسمانی

تکفیر از کدام قسم: کفر در مقابل ایمان یا کفر در مقابل اسلام

آشنایی با رهبران "اخوان المسلمین" از ابتدا تا کنون

بررسی سلفی‌گری ابن ابی العز با تأکید بر «شرح العقیدة الطحاویة»

نقد دیدگاه وهابیت در مسئله تبرک با تکیه بر نظر علمای معاصر وهابی

بررسی و نقد دیدگاه شاه ولی‌الله دهلوی در مسئله شرک

تکفیر و اقسام آن در نگاه شیعه

تکفیر در جهان اسلام

سرنوشت مدعیان خلافت در انتظار داعش

توحید و شرک از دیدگاه استاد مطهری و سید قطب

داعش و استفاده از گرافیک اطلاع‌رسان

نگاه هند به گروه‌های شبه نظامی پاکستان

مقايسه انديشه‏ و رفتار جبهه النصره و داعش

ترور، تروریسم و حقوق بشردوستانه

جریان‌های تکفیری فعال در پاکستان

بازشناسی تفاوت سلفی نوگرا و افراط‏ گرا

نگاه داعش به مهدویت

جریان‌شناسی گروه‌های تکفیری: ابعاد و پیامدها

کفر و جهاد از منظر حزب التحریر

وضعیت القاعده پس از ظهور داعش

جریان‌های تکفیری، مهمترین خطر فراروی بیداری اسلامی

حقوق بشر و جریان‌های تکفیری

آثار سیاسی - اجتماعی جریان‌های تکفیری بر عقب‌ماندگی کشورهای اسلامی

تحلیلی شرق‌شناسانه از جریان‌های تکفیری قدیم و جدید

سلفی‌گرایی متحرک: چالش امنیتی بدون مرز

بازخوردهای ضد‌امنیتی هستی‌شناسی اجتماعی سلفیت جهادی

عقل از دیدگاه سلفیه

عبادت

سب الصحابه

نقدی بر خلافت ابوبکر بغدادی

تیشه داعش به ریشه‌های تاریخ ایران در موصل

سلفی ها، روند نوگرایی که به افراط گرایی رسید

افغانستان در دوران پساطالبان

داعش، قفقاز و واکنش روسیه

افغانستان، گذرگاه داعش به آسيای مركزی

متن قطعنامه شورای امنیت درباره گروه تروریستی داعش

نگاهی به عملکرد داعش از منظر کتاب تروریسم جهانی و رسانه های جدید

خط بطلان جولانی بر فانتزی‌های غرب در سوريه

ظهور داعش؛ پایانی بر نظم جهانی

پیام مهم ترور سرکرده جیش الاسلام

راهبرد آمریکا برای مبارزه با القاعده و داعش