اطلس > شخصیت ها > ضد تکفیری > محمد النوری الحاتمی

محمد النوری الحاتمی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۸ تعداد بازدید: 127

شیخ محمد نوری جاسم علی الحاتمی الصالحی، خطیب توانمند شافعی مذهب و از قبیله البوعیثه فلوجه عراق است. شیخ نوری در واقع معاون «مجلس علماء الرباط المحمدی؛ یا شورای علمای پیوند محمدی» است که ریاست آن بر عهده سیدعبدالقادر آلوسی از سادات حسنی و از مشایخ صوفیه فلوجه است.شیخ محمد نوری جاسم علی الحاتمی الصالحی، خطیب توانمند شافعی مذهب و از قبیله البوعیثه فلوجه عراق است. شیخ نوری در واقع معاون «مجلس علماء الرباط المحمدی؛ یا شورای علمای پیوند محمدی» است که ریاست آن بر عهده سیدعبدالقادر آلوسی از سادات حسنی و از مشایخ صوفیه فلوجه است. وی سال ۱۹۹۰ در مدرسه «الحضره المحمدیه» در وسط شهر فلوجه درس خوانده است و بعد در سال ۲۰۰۱ مدرک لیسانس خود را از دانشکده امام اعظم امام ابوحنیفه بغداد اخذ کرده و فارغ التحصیل شد.

شیخ نوری شخصیت مبارزی دارد. وی علاوه بر فعالیتهای فرهنگی و تبلیغی علیه اشغال گری آمریکائی ها، علیه گروه های تکفیری نیز فعالیت می کرد. وی در مصاحبه ای می گوید: به جهت اشغال عراق توسط آمریکائی ها از ادامه تحصیل منصرف شده و مشغول فعالیت‌های تبلیغی علیه اشغالگری آمریکا بودم. در زمان شروع فعالیتهای علیه آمریکائی ها اثری از فعالیتهای گروه های تکفیری نبود بلکه اعتراضات مردمی توسط جریان تصوف رهبری می‌شد. گرایشات مردم فلوجه نیز تا سال ۲۰۰۴ به مکتب تصوف بوده است و اغلب مردم فلوجه در فقه پیرو فقه شافعی بودند. آمریکائی ها با دیدن مقاومت های مردی در فلوجه برای مقابله با اعتراضات مردمی، عناصر القاعده‌ای که همه از سوریه آمده بودند را وارد میدان کرد. در واقع اینها نیروهای اطلاعاتی آمریکایی و انگلیسی بودند که به نام سلفی و وهابی وارد فلوجه شدند و مصیبت از همین جا آغاز شد؛ استکبار توانستند با زور اسلحه و اعمال خشونت، این فکر ناسالم را وارد عراق و وارد فلوجه کنند. گروهک «التوحید و الجهاد» در سال ۲۰۰۵ در فلوجه تشکیل و با رهبری عمر الحدید فعالیت خود را آغاز کرد. در این مصاحبه به وضوح روشن است که اندیشه افراطی و تکفیری موجب تفرقه و مسلمان کشی شده است.

شیخ نوری در ادامه می گوید: عمر الحدید اصالتا اهل فلوجه بوده است، اما در جنگ‌های افغانستان با تفکر سلفیت تکفیری آشنا شده بود. او بود که پای بیگانگانی همچون ابو مصعب الزرقاوی را به عراق بازکرد. القاعده پس استقرار در رمادی و فلوجه شد، دست به قتل و ترور مخالفین زد. در واقع القاعده با سیاست ارعاب و زور بر اوضاع تسلط یافت و به جان نیروهای مقاومت مردمی و نیروهای پلیس افتاد. القاعده در یک دوره دو ساله تعداد زیادی از علما و مسئولان و چهره‌های بارز فلوجه را ترور کرد. آنها شیخ حمزه از مبلغین فلوجه، شیخ عثمان العیساوی مفتی فلوجه، شیخ عیسی نواف امام جماعت مسجد عبد الرحمن بن عوف، شیخ عمر سعید حرانی امام جماعت مسجد اسامه بن زید در منطقه بوعلوان و شیخ کمال نزال امام و خطیب مسجد را به جرم ارتداد و همکاری با حکومت صفوی، به قتل رساندند. این عالمان دینی مخالف تفکر القاعده بودند. فلوجه سه بار مورد تهاجم و کشتار واقع شد. یک بار توسط اشغالگران آمریکایی، بار دوم توسط القاعده و تکفیری‌ها و بار سوم هم توسط گروه تکفیری داعش مورد هدف قرار گرفت.

یکی از نکات مهم در شخصیت شیخ نوری اقدامات فرهنگی و تبلغی علیه گروه های تکفیری است. وی معتقد است که کشور عراق به مکتب شافعی و مالکی و حنفی معروف بوده و هیچگاه به وهابیت شهره نداشته است. و مردم عراق چه شیعه و چه سنی با هم زندگی مسالمت آمیز داشته و با هم رابطه خویشاوندی دارند. و حتی عشیره خود ما، نیمی از آن در جنوب و در نجف و در ناصریه و شیعه هستند و نیمی دیگر هم در شهر انبار ساکن و سنی هستند و این فرهنگ عراقی است.

برگرفته از سایت:

  1. https://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/11/10/1311240/ناگفته-های-تکان-دهنده-روحانی-مطرح-اهل-سنت-عراقی-از-ظهور-تکفیر-در-فلوجه-روایتی-از-اسارت-در-دست-آمریکا-و-القاعده-تصاویر
  2. https://azadeganeiran.ir/44050
  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

شيخ عبد الله بن محمد بن الصديق الغماري

شيخ أسامه محمود الأزهري

شیخ اکرم احمد برکات

شیخ محمد حسن هيتو شافعی

شیخ وهبي سليمان غاوجي حنفی

شیخ محمد عوامه

شیخ احمد محمود کریمه

شيخ علوي امين الخليل

شیخ ابوالمحاسن یوسف دجوی

امام موسی صدر

شیخ یوسف بن سید هاشم رفاعی

شیخ مأمون رحمه سوری

شیخ احمد الطيب

حاج ماموستا حسام الدین مجتهدی

شیخ شوقی ابراهیم علام

مولوی محمد امین صفدر

مولوی محمد عمر سربازی ملازهی

شیخ محمد متولی الشعراوی

شیخ عبدالملک سعدی

شيخ حسين حلمي ايشيق

شمس الدین محمد بن أحمد السفـّاريني حنبلی

آیت الله میرزا محمد حسن شیرازی

شيخ عبد الله أحمد کاظم يوسف

شیخ حيدر محمد كامل حب الله

محمد بن محمد مشهور به ابن الحاج

شیخ داود بغدادی نقشبندی

شیخ احمد الوائلی

مولوی عبدالخیر صمدانی فر

حمد الله جان الداجوی

دکتر شیخ عدنان ابراهیم

شیخ عبدالغنی غنیمی حنفی

آخوند احمد قربان پور

آخوند عبدالصدیق کشمیری

شیخ صالح المغامسی

محمد النوری الحاتمی

الشریف حاتم بن عارف العونی

شیخ یوسف نبهانی

ابوالحسن اشعری

شیخ علی جمعه

محمد امین ابن عابدین

شیخ خالد عبدالوهاب الملا

محمد الهذال العنزی

عثمان بن عبدالعزیز بن منصور

مولوی طارق جمیل

امام الحرمین جوینی

شیخ ماهر حمود

علوی بن احمد حداد

شیخ محمد العربی التبانی

نذیر احمد سلامی

عصام العماد

احمد حمدی صابونی

دکتر صالح الوردانی

عبدالحلیم محمود

شیخ محمود محمد شلتوت

آیت الله ناصر مکارم شیرازی

علامه سید محسن امین

آیت الله نجم الدین طبسی

آیت الله سید کمال حیدری

صائب عبد الحميد

آیت الله جعفر سبحانی

محمد عابد سندی انصاری

محمد المسعری

عثمان بن سند بصری نقشبندی

محمد انور شاه کشمیری

خلیل احمد سهارنپوری

محمد بن علوی المالکی

سمهودی

محمود سعید ممدوح

عمر عبدالله کامل

علی بن عبدالکافی سبکی

رمضان البوطی

حسن سقاف

احمد زینی دحلان

سلیمان بن عبد الوهاب

محمد عبده یمانی

احمد بن محمد بن صدیق حسنی غماری

سید احمد زینی دحلان

شيخ محمد زكي إبراهيم

محمد زاهد الکوثری

حسن فرحان مالکی

عبدالله تلیدی

محمد راتب نابلسی

محمد طاهر کردی

محمد سقاف

عیسی بن مانع حمیری

عبدالله هرری

ابوبکر عدنی بن علی مشهور

عبدالعزيز عرفة السليمانی

حبيب علي جفری

سعید عبداللطیف فودة