اطلس > شخصیت ها > ضد تکفیری > عراق > محمد النوری الحاتمی

محمد النوری الحاتمی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۸ تعداد بازدید: 421

شیخ محمد نوری جاسم علی الحاتمی الصالحی، خطیب توانمند شافعی مذهب و از قبیله البوعیثه فلوجه عراق است. شیخ نوری در واقع معاون «مجلس علماء الرباط المحمدی؛ یا شورای علمای پیوند محمدی» است که ریاست آن بر عهده سیدعبدالقادر آلوسی از سادات حسنی و از مشایخ صوفیه فلوجه است.شیخ محمد نوری جاسم علی الحاتمی الصالحی، خطیب توانمند شافعی مذهب و از قبیله البوعیثه فلوجه عراق است. شیخ نوری در واقع معاون «مجلس علماء الرباط المحمدی؛ یا شورای علمای پیوند محمدی» است که ریاست آن بر عهده سیدعبدالقادر آلوسی از سادات حسنی و از مشایخ صوفیه فلوجه است. وی سال ۱۹۹۰ در مدرسه «الحضره المحمدیه» در وسط شهر فلوجه درس خوانده است و بعد در سال ۲۰۰۱ مدرک لیسانس خود را از دانشکده امام اعظم امام ابوحنیفه بغداد اخذ کرده و فارغ التحصیل شد.

شیخ نوری شخصیت مبارزی دارد. وی علاوه بر فعالیتهای فرهنگی و تبلیغی علیه اشغال گری آمریکائی ها، علیه گروه های تکفیری نیز فعالیت می کرد. وی در مصاحبه ای می گوید: به جهت اشغال عراق توسط آمریکائی ها از ادامه تحصیل منصرف شده و مشغول فعالیت‌های تبلیغی علیه اشغالگری آمریکا بودم. در زمان شروع فعالیتهای علیه آمریکائی ها اثری از فعالیتهای گروه های تکفیری نبود بلکه اعتراضات مردمی توسط جریان تصوف رهبری می‌شد. گرایشات مردم فلوجه نیز تا سال ۲۰۰۴ به مکتب تصوف بوده است و اغلب مردم فلوجه در فقه پیرو فقه شافعی بودند. آمریکائی ها با دیدن مقاومت های مردی در فلوجه برای مقابله با اعتراضات مردمی، عناصر القاعده‌ای که همه از سوریه آمده بودند را وارد میدان کرد. در واقع اینها نیروهای اطلاعاتی آمریکایی و انگلیسی بودند که به نام سلفی و وهابی وارد فلوجه شدند و مصیبت از همین جا آغاز شد؛ استکبار توانستند با زور اسلحه و اعمال خشونت، این فکر ناسالم را وارد عراق و وارد فلوجه کنند. گروهک «التوحید و الجهاد» در سال ۲۰۰۵ در فلوجه تشکیل و با رهبری عمر الحدید فعالیت خود را آغاز کرد. در این مصاحبه به وضوح روشن است که اندیشه افراطی و تکفیری موجب تفرقه و مسلمان کشی شده است.

شیخ نوری در ادامه می گوید: عمر الحدید اصالتا اهل فلوجه بوده است، اما در جنگ‌های افغانستان با تفکر سلفیت تکفیری آشنا شده بود. او بود که پای بیگانگانی همچون ابو مصعب الزرقاوی را به عراق بازکرد. القاعده پس استقرار در رمادی و فلوجه شد، دست به قتل و ترور مخالفین زد. در واقع القاعده با سیاست ارعاب و زور بر اوضاع تسلط یافت و به جان نیروهای مقاومت مردمی و نیروهای پلیس افتاد. القاعده در یک دوره دو ساله تعداد زیادی از علما و مسئولان و چهره‌های بارز فلوجه را ترور کرد. آنها شیخ حمزه از مبلغین فلوجه، شیخ عثمان العیساوی مفتی فلوجه، شیخ عیسی نواف امام جماعت مسجد عبد الرحمن بن عوف، شیخ عمر سعید حرانی امام جماعت مسجد اسامه بن زید در منطقه بوعلوان و شیخ کمال نزال امام و خطیب مسجد را به جرم ارتداد و همکاری با حکومت صفوی، به قتل رساندند. این عالمان دینی مخالف تفکر القاعده بودند. فلوجه سه بار مورد تهاجم و کشتار واقع شد. یک بار توسط اشغالگران آمریکایی، بار دوم توسط القاعده و تکفیری‌ها و بار سوم هم توسط گروه تکفیری داعش مورد هدف قرار گرفت.

یکی از نکات مهم در شخصیت شیخ نوری اقدامات فرهنگی و تبلغی علیه گروه های تکفیری است. وی معتقد است که کشور عراق به مکتب شافعی و مالکی و حنفی معروف بوده و هیچگاه به وهابیت شهره نداشته است. و مردم عراق چه شیعه و چه سنی با هم زندگی مسالمت آمیز داشته و با هم رابطه خویشاوندی دارند. و حتی عشیره خود ما، نیمی از آن در جنوب و در نجف و در ناصریه و شیعه هستند و نیمی دیگر هم در شهر انبار ساکن و سنی هستند و این فرهنگ عراقی است.

برگرفته از سایت:

  1. https://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/11/10/1311240/ناگفته-های-تکان-دهنده-روحانی-مطرح-اهل-سنت-عراقی-از-ظهور-تکفیر-در-فلوجه-روایتی-از-اسارت-در-دست-آمریکا-و-القاعده-تصاویر
  2. https://azadeganeiran.ir/44050
  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

شیخ جمیل صدقی الزهاوی

شیخ عبدالملک سعدی

شیخ داود بغدادی نقشبندی

شیخ احمد الوائلی

محمد النوری الحاتمی

ابوالحسن اشعری

شیخ خالد عبدالوهاب الملا