پرسش و پاسخ > وهابیت چه جنایت هایی در مکه و مدینه مرتکب شدند؟

وهابیت چه جنایت هایی در مکه و مدینه مرتکب شدند؟

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۲۴ تعداد بازدید: 24

از جنايت هاي آل سعود و وهابيت، تخريب آثار و اماکن اسلامي است که در اینجا به برخی از جنایت های وهابیت در تخریب اماکن اسلامی اشاره می شود.نبايد فراموش کرد بنا ها و آثار تاريخي يک فرهنگ هستند و سابقه و بنيان هاي آن را نشان مي دهند. حتي خود آل سعود بسياري از مکان هاي تاريخي وابسته به خود و قصر هاي تاريخي خود را نگه داشته اند وسالانه مبالغ هنگفتي را در نگه داري از آن ها هزينه مي کند؛ اما با کمال شگفتي همه آثاري را که ردپاي اسلام و سابقه درخشان اسلامي در آن هاست، نابود و ويران کرده اند.

چنين اعتقادي نيز يکي از مهم ترين اختلاف ها ميان مسلمانان و وهابيت است که وهابيت مي کوشيد اين اختلاف را ميان شيعه و وهابيت جلوه دهد تا پيش از حضور وهابيت دردو شهر مکه و مدينه، مسلمانان همه آثار و مکان ها مقدس اسلامي را حفظ کردند و هيچ يک از علماي اسلام نيز در شرک بودن زيارت قبور بزرگان و نيز نگه داري و حفظ آثار اسلامي مخالفتي نکرده اند؛ اما هنگامي که وهابيان بر اين دو شهر مسلط شدند با وجود مخالفت همه مسلمانان جهان به تخريب آثار اسلامي پرداختند؛ تا آن جا که –چنان که خواهد آمد- در صدد تخريب مرقد مطهر پيامبر اسلام برآمدند که به دليل ترس از واکنش مسلمانان از آن منصرف شدند.

تخريب آثار و بنا هاي اسلامي ومکان هاي زيارتي را از نظر تاريخ به دو دوره مي توان تقسيم کرد:

دوره اول تخريب

مکه مکرمه

دو تن از حاکمان وهابی، کارنامه ی سیاهی در ویرانی اماکن اسلامي و بقاي متبرکه مسلمانان از خود بر جاي گذاشتند. نخست، «سعودبن عبد العزيز» که در ميان سال هاي 1216 تا1222 ق. 1180 تا 1186ش. بر بسياري از اماکن اسلامي تاخت و ويراني هي بسياري بر جاي گذاشت. در دوران وي، [1] لشکر وهابي به عتبات عاليات حمله کرد و مرقد مطهر امام حسين را ويران نمود. اما تنها بقاي شيعي مورد تعرض سپاه سعودي قرار نگرفت؛ در سال 1218 ق. 1182ش. لشکر آل سعود به دليل تفرقه هايي که ميان «شريف غالب» و وزيرش «عثمان بن عبد الرحمان مضايفي» به وجود آمده بود و به دنبال پيوستن مضايفي به آل سعود، به مکه حمله کرد. پس از ورود به مکه مرقد و آثار ديني مکه به دست وهابيان ويران شد. به گفته «زيني دحلان»

 

"هنوز صبح نشده بود که وهابيان و افرادي که با آن ها بودند، به تخريب مساجد و آثار صالحين پرداختند. ابتدا بقاي موجود در قبرستان «معلي» [2] به دست آنان تخريب شد. سپس قبه اي که در محل ولادت پيامبر (مولدالنبي)، نصب شده بود را تخريب کردند و پس از آن نيز هرگونه اثري که مربوط به صالحين بود را از ميان بردند. آنان هنگامي که قبور را تخريب مي کردند، طبل مي زدند و آواز مي خواندند و جسارت هاي بسياري به قبور مومنان کردند."[3]

آنان هم چنين قبه اي را که بر چاه زمزم بود و نيز ساختمان هاي دور خانه خدا را ويران کردند.[4] مردم مکه هم که به شدت از وهابيان مي ترسيدند، با ترس نظاره گر ويران سازي بناها و آثار اسلامي خود بودند. وهابيان سپس هر گونه استغاثه به اولياء الله را ممنوع کردند و نماز ديگر مذهب هارا که به نوبت در مسجد الحرام خوانده ميشد، باطل اعلام نمودند. آن گاه علماي مکه را مجبور کردند که کتاب «کشف الشبهات» محمدبن عبد الوهاب را تدريس کنند و آنان قدرت مخالفت نداشتند.[5] با اين حال، وهابيان نتوانستند در مکه زياد بمانند و پس از مدتي، از سپاه شريف غالب شکست خوردند و از مکه بيرون رانده شدند.

مدينه منوره

تصرف مدينه با افت و خيز هاي فرواني همراه بود؛ زيرا مردم مدينه مدت ها در محاصره، فشار هاي آل سعود را تحمل کردند تا آن که وهابيان درسال 1220 ق. 1184ش. توانستند به مدينه وارد شوند:[6]

"وهابیان بسياري ازمردم مدينه را ناکثين ناميدند و کشتند. پس از ده روز، از خدام حرم پيامبر صل الله علیه و آله و سلّم   که اهل سودان بودند، خواستند محل جواهرات و خزائن حرم نبوي را به آن هانشان دهند. آنان نپذيرفتند. سعود دستور داد آن ها را شکنجه کردند و آن ها به اجبار محل خزائن حرم را نشان دادند. وهابيون نيز تمام آن ها را به تاراج بردند. پول نقد بسياري در آن جا بود. درآن تاج انوشيروان بود که مسلمانان پس از فتح مدائن آن را به غنيمت گرفته بودند. شمشر هارون الرشيد و هداياي سلاطين هند به حرم پيامبر صل الله علیه و آله و سلّم ، همه را به تارج بردند. سپس به بقيع وارد شدند وبه دستور سعود تمام قبه ی فاطمه ی زهرا علیهاالسلام، حسن بن علی علیه السلام علی بن الحسین علیه السلام، محمد باقر علیه السلام، و جعفر صادق علیه السلام و عثمان بود."[7]

اما اين ويراني ها موجب شد اعتراض ها و خشم جهان اسلام بالا بگيرد و سرانجام طومار آل سعود را درسال 1233 ق. 1197ش. به دست محمد علي پاشا در هم پيچيد شد.

 

دوره دوم تخريب

پس از بيرون راندن وهابيان از مکه و مدينه، بازسازي بقاع متبرکه و آثار اسلامي آغاز شد.[8] با نظر مساعد علما و کمک هاي مالي مردم و ضريح هايي که در نقاط دور و نزديک جهان اسلام ساخته و به مدينه و مکه فرستاده شد، به سرعت بسياري از ويراني هاي آل سعود باز سازي گرديد. چنين عمل کردي نشانگر عمق اختلاف اسلام وهابي با اعتقادات مسلمانان است.[9]

شخصيت ديگري که نقش اساسي در تخريب اماکن اسلامي وهابيت تاريخ اسلام داشت، «عبد العزيزبن عبد الرحمن» بود. هنگامي که وي به قدرت رسيد، همه مي دانستنند که وي نيز همانند گذشتگان خود تخريب قبور را به عنوان اصلي اساسي براي خود در نظر خواهد گرفت. به همين دليل نيز از همان ابتدا اين مسأله به عنوان يکي از مهم ترين نگراني هاي مسلمانان مطرح شد.[10]

هر چند عبدالعزيز در مکه به بسياري از بقاي متبرکه و آثار اسلامي تعرض کرد، اما شايد گستره ي آن، مانند بقيع نبود. بقيع قبرستاني بود که از همان ابتدا مورد توجه خود پيامبر و ديگر مسلمانان بود وبه مذهب خاصي اختصاص نداشت. سپاه وهابي در تاريخ پانزده جمادي الاول 1344 ق. 1304ش. مدينه منوره را تصرف کرد. پس از آن عبد العزيز يکي از فقيهان وهابي به نام «شيخ عبد الله بن بليهد» را به مدينه فرستاد تا زمينه ويراني قبور بقيه را فراهم کند. وي نيز با جمع کردن علماي شهر و فشار هاي رواني و تهديد، اعتراض هاي آنان را در هم کوبيد و متأسفانه در تاريخ شش شوال 1344 ق. 1304ش. همه بقاع مقدسه بقيع، از جمله قبور متبرکه امامان شيعه، ويران شد و جزتلي که از خال، چيزي باقي نماند. پس از آن، مخالفت ها آغازشد و شکواييه ها و اعترض ها به تخريب آثار و ابنيه اسلامي، در قالب نامه و کتاب، سراسر جهان اسلام را فرا گرفت.[11]

با نگاهي اجمالي به عملکرد وهابيت و آل سعود، مي توان دريافت که اين مکتب چه در مقام عمل و چه در بعد اعتقادي، ضربه هاي جبران ناپذيري را به پيکر جهان اسلام وارد کرده است که شايد دشمنان خارجي، قادر به انجام آن نبودند.

 

پی نوشت:

[1] . البته در اين زمان، عبد اعزيز اول –پدر وي – سلطان سعودي بود وسعود، فرمانده لشکر عبد العزيز بود؛ اما ويراني ها به دست وي انجام شد.

[2] . اين قبرستان امروز در ميان شيعيان به «قبرستان ابو طالب» معروف مي باشد و در کنار پل حجون واقع شده است.

[3] . احمد زینی دحلان، «خلاصة الکلام فی بیان امرائ البلد الحرام»، ص 73.

[4] . سید محسن امین العاملی، «کشف الارتیاب فی اتباع محمد بن عبدالوهاب»، ص 23، به نقل از: عبدالله جبرتی، «المختار من التاریخ الجبرتی».

[5] . عبدالله جبرتی، «المختار من التاریخ الجبرتی»، ص 23 تا 24.

[6] . عثمان بن عبدالله ابن بشر، «عنوان المجد فی تاریخ النجد»، ج 1 ص 288.

[7] . یوسف الهاجری، «البقیع قصة تدمیر آل سعود للآثار الاسلامیة فی الحجاز»، ص 83 تا 84، به نقل از: حسن جمال بن احمد الریکی؛ «المجلة الثورة الاسلامیة»، شماره ی 74، ص71.

[8] . جعفر الخلیلی، «موسوعة العتبات المقدسة»، ص 106.

[9] . مهندس يوسف الهاجري، با بررسي سند هاي مختلف، به وضعيت بقيع در سال هاي پس از بازسازي اين مکان مقدس پرداخته است. (یوسف الهاجری، «البقیع قصة تدمیر آل سعود للآثار الاسلامیة فی الحجاز).

[10] . چنان که در نمايندگاني که از سوي مسلمانان شبه قاره به عربستان آمدند، اين نگراني ها کاملا قابل تشخيص است.

Sixth world seminar."the future of the Haramina – Makkah& Madinah" P.6.                                         

[11] . برای آشنایی با این مخالفت ها ر. ک: یوسف الهاجری، «البقیع قصة تدمیر آل سعود للآثار الاسلامیة فی الحجاز»، ص 139 تا 181. در این کتاب، برخی از اقدامات دولت ایران در این زمینه نیز ذکر شده است: بخش «ردود فعل مجلس شورای الوطنی الایرانی» ص 171 تا 181.

منبع: وهابیت شناسی

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

نام اصلی سازمان القاعده چیست و اهداف آن چه بوده است؟

آیا تکفیر نکردن کافر سبب کفر می شود؟

آیا وهابیت قائل به اجتهاد هستند؟ دیدگاه آن ها نسبت به اجتهاد چیست؟

دیدگاه وهابیت نسبت به مکاتب فقهی و کلامی اهل سنت چیست؟

کتابهایی از علمای اهل سنت نام ببرید که در جواز برگزاری جشن میلاد پیامبر اسلام نگارش شده است.

آئين وهابيت چيست ؟ و پايه گذار آن كيست؟

آیا توسل به اولیای الهی شرک است؟

آیا در خواست از اولیاء الهی پس از مرگ آنها جایز است؟

نظر علمای اهل سنت در مورد گروه های تکفیری چیست؟

ارتداد چیست و چه عواملی موجب ارتداد می شود؟

تفاوت توحید ربوبی و توحید الوهی در چیست؟

عوامل موفقیت محمد بن عبدالوهاب در شکل گیری وهابیت چیست؟

وهابیت چه جنایت هایی در مکه و مدینه مرتکب شدند؟

ادله جواز توسل به اوليای الهي چیست؟

ادله جواز بوسیدن ضریح معصومین و امامزاده ها چیست؟

آیا طلب شفاعت از اولیاء خدا شرک است؟

آیا بزرگداشت ایام تولد و وفات اولیاء خدا بدعت است؟

آیا توسل به پیامبر و اولیاء الهی شرک است؟

نظر علماي اهل سنت درباره گريه بر اموات چیست؟

آيا ساختن و بناء بر قبور از قبيل گنبد و ضريح منع شرعى دارد؟

ادله استحباب زیارت قبور پاکان چیست؟

دیدگاه علمای اهل سنت در جواز نذر چیست؟

چرا خواندن و صدا زدن غیر خدا در کنار خدا شرک نیست؟

آیا نامگذاری فرزندان به عبدالنبی و عبدالرسول شرک محسوب می شود؟

آیا تنها معیار در تعریف عبادت خضوع و خشوع است؟

نظر سلفیان تکفیری در ارتباط با آیه «فَقَاتلُواْ أَوْليَاء الشَّيْطَان» چیست؟

آیا برگزاری جشن میلاد پیامبر گرامی اسلام شرک است؟

آیا تکفیر مسلمانان با مبانی قرآن و سنت سازگاری دارد؟

آیا استعمال عدو قریب(دشمن نزدیک) برای مسلمین صحیح است؟

توحید و شرک از دیدگاه وهابیت چگونه است؟

آیا مرکز دولت داعش به شمال افغانستان و آسیای مرکزی منتقل می‌شود؟

واژه ی دعا (خواندن) در قرآن به چند معنی استعمال شده است؟

از دیدگاه تکفیری ها، «انصار طاغوت» به چه کسانی گفته می شود؟

مراد از آیه «و ما انت بمسمع من القبور» چیست؟

حاکمان طاغوتی از منظر سلفیان تکفیری چه کسانی هستند؟

آيا سوگند به غير خدا جايز است؟

اقسام طاغوت از دیدگاه سلفیه تکفیری چیست؟

طاغوت چیست و دیدگاه سلفیه تکفیری جهادی در این باره چیست؟

دیدگاه وهابیت درباره تبرک به پیامبر و قبر آن حضرت چیست؟

آیا در سیره ی اهل بیت(علیهم السلام) توسل انجام شده است؟

انتقادات احناف نسبت به وهابی ها چیست؟

گروه تکفیری «اجناد القوقاز» در منطقه چچن چه کسانی هستند؟

وحدت بین اهل سنت و شیعه به چه معنا است؟

سلفی ها چه کسانی هستند؟

در نظر تکفیری ها، تقلید از چه جایگاهی برخوردار است؟

انحراف وهابیت در تعریف «نواقض الاسلام» چیست؟

مفهوم طاغوت و دیدگاه سلفیه تکفیری-جهادی در این باره چیست؟

اختلافات داعش و القاعده چیست؟

نظرعلمای اهل سنت درباره جشن ولادت پیامبر(صلی الله علیه وآله) چیست؟

آیا جشن میلاد پیامبر بدعت و حرام است؟

چگونه رشید رضا پس از برهه ای مخالفت با وهابیت به یکباره از مروجین تفکر وهابیت شد؟

عقیده گروه های تکفیری درباره ولاء و براء چیست؟

دلائل عقلی بر جواز برگزاری جشن میلاد نبی اسلام چیست؟

آیا صحابه به غیر خدا قسم خورده اند؟

نقش معبود در مفهوم عبادت به چه شکل است؟

چه شباهتی بین وهابیت و خوارج وجود دارد؟

ماهیت و ارکان ایمان از نگاه علمای دیوبند چگونه است؟

منظور از جاهلیت در ادبیات گروه‏‎های تکفیری چیست؟

ارکان بدعت چیست؟

منظور از «انقطاع عمل» بعد از موت چیست؟

«آل الشیخ» به چه کسانی گفته می شود؟

فرق عبادت و اطاعت در چیست؟

آیا طبق نظر محمد بن عبد الوهاب، احمد بن حنبل مشرک بود؟

نقش مدارس مذهبی پاکستان در رشد افراطی‌گری به چه شکل است؟

نظر متکلمین و فقهای اهل سنت درباره تکفیر چیست؟

آیا اموات در قبر و برزخ می شنوند؟

مفهوم اسلام در قرآن و روایات به چه معنا است؟

وهابیت و تکفیری ها از چه روش هایی در تبلیغات خود استفاده می کنند؟

آیا نام گذاری اشخاص به عبد النبی و یا عبد الحسین و امثال آن اشکال دارد؟

جریان «سلفیه درباری» چه جریانی است؟

عقاید داعش چیست؟

آیا دلیلی بر زیارت قبور توسط زنان وجود دارد؟

دیدگاه ابن تیمیه در مورد مسح و تقبیل اماکن متبرکه چیست؟

آیا علمای هم عصر ابن تیمیه با افکار او مخالف بودند؟

نگاه مکتب دیوبند به جریان‌های تکفیری چگونه است؟

دیدگاه سلفی های معاصر در مورد عملیات استشهادی چیست؟

نظر فقهای مذاهب اربعه در مورد عملیات استشهادی چیست؟

آیا از منظر اسلام، کمک گرفتن از کفار جایز است؟

مفهوم عملیات استشهادی، انتحاری و انغماسی چیست؟

منظور از کفر چیست؟

منظور از توسل چیست؟ و چه جایگاهی در دین دارد؟

منظور از سنت و بدعت در نگاه سلفیه چیست؟

منظور از «نکایه و انهاک» و «اداره التوحش» در نگاه تکفیری ها چیست؟

نظر علمای حنفی در مورد توسل به مقام و جاه انبیاء و اولیاء چیست؟

آیا از سیره صحابه دلیلی بر جواز سفر برای زیارت (شد الرحال) وجود دارد؟

آیا همکاری با کفار ناقض رکن عبودیت است؟

آیا قرآن، استعانت از کفار را از نتایج دوستی با آنها می‌داند؟

نظر علمای اسلام در جواز کمک خواستن از کفار در جنگ چیست؟

اندیشه سیاسی سلفی ها در زمینه های اجتماعی چیست؟

آیا در سیره پیامبر خدا دلیلی بر استعانت از کفار در جنگ وجود دارد؟

اقسام همکاری با کفار از دیدگاه اسلام به چند صورت است؟

چرا درخواست از غیر خدا شرک نیست؟

آیا نذر بر قبور اولیاء مانند عمل مشرکان است؟

آیا اموات می شنوند؟

جریان تکفیری «حدادیه» چیست و بر چه کسانی اطلاق می شود؟

آیا رسول خدا حیات برزخی داشته و با این دنیا در ارتباط هستند؟

آیا علمای اهل سنت، توسل به صالحین برای رسیدن به حوائج را جایز می دانند؟

دیدگاه وهایت و تکفیری ها در خصوص «حقیقت و مجاز» چیست؟

دیدگاه تکفیری ها در مورد دموکراسی چیست؟

آیا در مفهوم و مصداق عدو قریب و بعید انحراف ایجاد شده است؟

قاعده اولويت جهاد عليه دشمن نزدیک چیست؟

زمینه های شکل گیری وحدت و ریشه کن شدن تکفیر چیست؟

مفهوم سلف در کلمات سلفی های امروزی به چه معناست؟

آیا انبیاء و اولیاء الهی دارای قدرت خارق العاده (سلطه غیبی) هستند؟

آیا تقسیم افعال به مقدور انسان و غیر مقدور انسان صحیح است؟

دیدگاه وهابیت، نسبت به تقلید اهل سنّت از ائمه اربعه چیست؟

نواقض الاسلام از دیدگاه تفکیری ها چیست؟

جریان «اخوان التوحید» چه گروهی بودند و چه عملکردی داشتند؟

مفهوم و مراحل شرک چیست؟

چرا وهابیون استغاثه و درخواست از پیامبر و صالحان را شرک می دانند؟

وهابیت در مخالفت با اهل سنت از چه روشهایی استفاده می کند؟

دیدگاه وهابیت نسبت به مسئله شفاعت چیست؟

آیا گسترش دین اسلام با شمشیر بوده است؟

آیا ازآیه يُحَكِّمُوكَ فِيمَاشَجَرَبَيْنَهُمْ می توان به کفرحكام حکم کرد؟

سیر تحول حاکمیت نزد اهل سنت در دوران معاصرچگونه رقم خورد؟

آیادلیل شرک مشرکین عصرپیامبر،تنها درعبادت و پرستش غیرخدابود؟

تترس چیست و چرا داعش به بهانه آن اقدام به بمب گذاری می کند؟

آیاقوانین وضع شده دربلاد اسلامی مخالفت با«إِنِ الْحُكْمُ إِلاَّ لِلَّه‏»است؟

آیا جریانی تندرو و افراطی تر از داعش نیز وجود دارد؟

معیار کفر و کافر از دیدگاه فقهای اهل سنت چیست؟

معیار کفر و کافر از دیدگاه فقهای شیعه چیست؟

مصادیق جاهلیت در قران چیست؟

سلفی‌گری ایرانی چیست؟

آیا محمد ابن عبدالوهاب، مسلمانان قبل از زمان خود را کافر می دانست؟

معنا و اقسام کفر چیست و دیدگاه علمای اسلام در تکفیر اهل قبله چیست؟

معیار ایمان چیست؟ آیا عمل در ایمان شرط است؟

چه اطلاعاتی در مورد جریانهای تکفیری موجود در عراق موجود است؟

چه اطلاعاتی در مورد جریانهای تکفیری موجود در لبنان موجود است؟

آیا وهابیت در مورد خداوند قائل به تشبیه و تجسیم هستند؟

تفاوت مشرکین جاهلیت با مسلمانان

دیدگاه سلفیان جهادی، نسبت به حکومت داعش چیست؟

سازمان تروریستی «جماعة التوحید والجهاد» چه سازمانی است؟

آیا داعش علیه اسرائیل نیز عملیات نظامی انجام می دهد؟

آیا خشونت و جنایت وهابیت علیه مسلمین اقدامی اسلامی است؟

از باورهای «اهل حدیث و حنابله» که ریشه ی فکری سلفی ها هستند توضیح دهید؟

ابن تیمیه با اشعری ها چگونه برخورد می کرد؟

آیا علمای اهل سنت در رابطه با مراسم جشن میلاد، با نظر ابن تیمیه مخالفند؟

آیا نذر برای اموات، مانند نذر مشرکان است؟

چه كساني جذب گروه‌های تکفیری مي‌شوند؟

آمریکا در سوریه به دنبال چیست؟

منهج ابن تیمیه در پذیرش احادیث چگونه است؟

معنای «من لم یحکم بما انزل الله» از دیدگاه علمای اسلام

دیدگاه علمای اهل سنت در مورد خروج بر حاکم چیست؟

آیات قرآنی دال بر معذور بودن جاهل در امور دینی چیست؟

دیدگاه سلفیان تکفیری در مورد آیه (فَإِذَا لَقِيتُمُ الَّذِينَ كَفَرُوا فَضَرْبَ الرِّقَابِ) چیست؟

پیامدهای فردی، اجتماعی و بین‌المللی خروج بر حاکم اسلامی چیست؟

چه چیزی مجوز خروج گروه های تکفیری بر علیه حاکم مسلمان است؟

ملاک دار الاسلام در نظر سلفیان تکفیری چیست؟

تفاوت «قتال فی سبیل الله» با قتال فی سبیل طاغوت» در چیست؟

آیا روایتی دال بر معذور بودن جاهل در غیر مسائل توحید و شرک وجود دارد؟

چه اشکالاتی بر روایات معذور نبودن جاهل وجود دارد؟

دیدگاه وهابیون نسبت به مسئله تقریب چیست؟

موضع علمای اهل‌سنت در برابر حرمت سفر برای زیارت قبور چیست؟

آیا مسلمانان برای غیر خدا نذر می کنند؟

آیا محمد بن عبد الوهاب کسی را تکفیر معین کرده است؟

آیا رسول خدا در زمان حیاتش به پیامبران گذشته متوسل شدند؟

آیا شیعیان رو به قبر امامان خود نماز می خوانند؟

آیا گریه و عزاداری برای امام حسین (عليه السلام) بدعت است؟

آیا توسل مسلمانان مانند فعل مشرکین جاهلیت شرک می باشد؟

مهمترین اختلاف وهابیت با اهل سنت در چه مسائلی است؟

آیا اموات سخن ما را می‌شنوند؟

آیا حیات برزخی وجود دارد؟ دیدگاه وهابیت در این زمینه چیست؟

شرایط و موانع خروج بر حاکم چیست؟

آیا روایات نبوی بر معذور بودن جاهل دلالت می کند؟

منظور از تکفیر مطلق و معین چیست؟

آیا رسیدن حجت (بلوغ حجت) به تنهایی کفایت در اتمام حجت می کند؟

آیا جهل حواریون به قدرت خداوند دلیل بر معذور بودن جاهل در مسائل توحیدی است؟

آیا با اجرای برخی قوانین بشری، کشور اسلامی به دارالکفر تبدیل می‌شود؟

منظور از آیه سیف (فَإِذَا انْسَلَخَ الْأَشْهُرُ الْحُرُمُ فَاقْتُلُوا الْمُشْرِكِينَ حَيْثُ وَجَدْتُمُوهُمْ...) چیست؟

آیا آیه میثاق بر معذور نبودن جاهل در مسائل توحیدی دلالت دارد؟

منظور از آیه (وَقَاتِلُوا الْمُشْرِكِينَ كَافَّةً كَمَا يُقَاتِلُونَكُمْ كَافَّةً) چیست؟

احکام مترتب بر دار الاسلام و دار الکفر چیست؟

اصل در بر خورد با کفار و مشرکین صلح است یا قتال؟

معنای سلفیه و سلفی‌گری چیست؟ از چه زمانی پیدا شده است؟

موجبات کفر در احادیث نبوی چیست؟

معیار کفر و کافر از دیدگاه فقهای شیعه و اهل سنت چیست؟

بنیادگرائی چیست و از چه پیشینه ای برخوردار است؟

رابطه میان سازمان القاعده و داعش چگونه است؟

مراد از سلفیه جهادی چه کسانی هستند؟

موجبات کفر در قرآن چیست؟

مراتب ایمان و کفر را از دیدگاه علماء سلفی بیان کنید؟

تعریف ایمان و کفر از دیدگاه علماء اهل سنت و شیعه چیست؟

بنیادگرائی و گونه های آن را بیان فرمائید؟

«وهابی» و «سلفی» به چه کسانی گفته می شود؟

معنا و معیار ایمان و کفر چیست؟

خطرات تفکر افراطی وهابیت برای جهان اسلام چیست؟

رابطه جهاد و قتال در قرآن چیست؟

پیرامون تکفیر و انواع تکفیر و ضوابط آن توضیح دهید؟

آیا در منابع دینی واژه "سلف" که مورد ادعای سلفی هاست، وجود دارد؟

آیا در منابع اهل سنت، روایتی نسبت به جواز توسل وجود دارد؟

آیا رفتن بانوان به زیارت قبور دارای اشکال است؟

آیا صحابه بعد از رحلت پیامبر، به ایشان توسل کرده اند؟

آیا وهابیت مسأله مجاز و حقیقت را در آیات قرآن قبول دارند؟

آیا فهم وهابیت از توحید ربوبی و الوهی با فهم بقیه مسلمین فرق دارد؟

ابن تیمیه را در حوزه هستی شناسی چگونه می بینید؟

وهابیت چه دیدگاهی درباره یزید بن معاویه دارند؟

چگونه دعوت محمدبن عبدالوهاب رشد پیدا کرد؟

آیا محمد بن عبدالوهاب دارای اثر علمی بوده است؟