پرسش و پاسخ > وهابیت چه جنایت هایی در مکه و مدینه مرتکب شدند؟

وهابیت چه جنایت هایی در مکه و مدینه مرتکب شدند؟

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۲۴ تعداد بازدید: 74

از جنايت هاي آل سعود و وهابيت، تخريب آثار و اماکن اسلامي است که در اینجا به برخی از جنایت های وهابیت در تخریب اماکن اسلامی اشاره می شود.نبايد فراموش کرد بنا ها و آثار تاريخي يک فرهنگ هستند و سابقه و بنيان هاي آن را نشان مي دهند. حتي خود آل سعود بسياري از مکان هاي تاريخي وابسته به خود و قصر هاي تاريخي خود را نگه داشته اند وسالانه مبالغ هنگفتي را در نگه داري از آن ها هزينه مي کند؛ اما با کمال شگفتي همه آثاري را که ردپاي اسلام و سابقه درخشان اسلامي در آن هاست، نابود و ويران کرده اند.

چنين اعتقادي نيز يکي از مهم ترين اختلاف ها ميان مسلمانان و وهابيت است که وهابيت مي کوشيد اين اختلاف را ميان شيعه و وهابيت جلوه دهد تا پيش از حضور وهابيت دردو شهر مکه و مدينه، مسلمانان همه آثار و مکان ها مقدس اسلامي را حفظ کردند و هيچ يک از علماي اسلام نيز در شرک بودن زيارت قبور بزرگان و نيز نگه داري و حفظ آثار اسلامي مخالفتي نکرده اند؛ اما هنگامي که وهابيان بر اين دو شهر مسلط شدند با وجود مخالفت همه مسلمانان جهان به تخريب آثار اسلامي پرداختند؛ تا آن جا که –چنان که خواهد آمد- در صدد تخريب مرقد مطهر پيامبر اسلام برآمدند که به دليل ترس از واکنش مسلمانان از آن منصرف شدند.

تخريب آثار و بنا هاي اسلامي ومکان هاي زيارتي را از نظر تاريخ به دو دوره مي توان تقسيم کرد:

دوره اول تخريب

مکه مکرمه

دو تن از حاکمان وهابی، کارنامه ی سیاهی در ویرانی اماکن اسلامي و بقاي متبرکه مسلمانان از خود بر جاي گذاشتند. نخست، «سعودبن عبد العزيز» که در ميان سال هاي 1216 تا1222 ق. 1180 تا 1186ش. بر بسياري از اماکن اسلامي تاخت و ويراني هي بسياري بر جاي گذاشت. در دوران وي، [1] لشکر وهابي به عتبات عاليات حمله کرد و مرقد مطهر امام حسين را ويران نمود. اما تنها بقاي شيعي مورد تعرض سپاه سعودي قرار نگرفت؛ در سال 1218 ق. 1182ش. لشکر آل سعود به دليل تفرقه هايي که ميان «شريف غالب» و وزيرش «عثمان بن عبد الرحمان مضايفي» به وجود آمده بود و به دنبال پيوستن مضايفي به آل سعود، به مکه حمله کرد. پس از ورود به مکه مرقد و آثار ديني مکه به دست وهابيان ويران شد. به گفته «زيني دحلان»

 

"هنوز صبح نشده بود که وهابيان و افرادي که با آن ها بودند، به تخريب مساجد و آثار صالحين پرداختند. ابتدا بقاي موجود در قبرستان «معلي» [2] به دست آنان تخريب شد. سپس قبه اي که در محل ولادت پيامبر (مولدالنبي)، نصب شده بود را تخريب کردند و پس از آن نيز هرگونه اثري که مربوط به صالحين بود را از ميان بردند. آنان هنگامي که قبور را تخريب مي کردند، طبل مي زدند و آواز مي خواندند و جسارت هاي بسياري به قبور مومنان کردند."[3]

آنان هم چنين قبه اي را که بر چاه زمزم بود و نيز ساختمان هاي دور خانه خدا را ويران کردند.[4] مردم مکه هم که به شدت از وهابيان مي ترسيدند، با ترس نظاره گر ويران سازي بناها و آثار اسلامي خود بودند. وهابيان سپس هر گونه استغاثه به اولياء الله را ممنوع کردند و نماز ديگر مذهب هارا که به نوبت در مسجد الحرام خوانده ميشد، باطل اعلام نمودند. آن گاه علماي مکه را مجبور کردند که کتاب «کشف الشبهات» محمدبن عبد الوهاب را تدريس کنند و آنان قدرت مخالفت نداشتند.[5] با اين حال، وهابيان نتوانستند در مکه زياد بمانند و پس از مدتي، از سپاه شريف غالب شکست خوردند و از مکه بيرون رانده شدند.

مدينه منوره

تصرف مدينه با افت و خيز هاي فرواني همراه بود؛ زيرا مردم مدينه مدت ها در محاصره، فشار هاي آل سعود را تحمل کردند تا آن که وهابيان درسال 1220 ق. 1184ش. توانستند به مدينه وارد شوند:[6]

"وهابیان بسياري ازمردم مدينه را ناکثين ناميدند و کشتند. پس از ده روز، از خدام حرم پيامبر صل الله علیه و آله و سلّم   که اهل سودان بودند، خواستند محل جواهرات و خزائن حرم نبوي را به آن هانشان دهند. آنان نپذيرفتند. سعود دستور داد آن ها را شکنجه کردند و آن ها به اجبار محل خزائن حرم را نشان دادند. وهابيون نيز تمام آن ها را به تاراج بردند. پول نقد بسياري در آن جا بود. درآن تاج انوشيروان بود که مسلمانان پس از فتح مدائن آن را به غنيمت گرفته بودند. شمشر هارون الرشيد و هداياي سلاطين هند به حرم پيامبر صل الله علیه و آله و سلّم ، همه را به تارج بردند. سپس به بقيع وارد شدند وبه دستور سعود تمام قبه ی فاطمه ی زهرا علیهاالسلام، حسن بن علی علیه السلام علی بن الحسین علیه السلام، محمد باقر علیه السلام، و جعفر صادق علیه السلام و عثمان بود."[7]

اما اين ويراني ها موجب شد اعتراض ها و خشم جهان اسلام بالا بگيرد و سرانجام طومار آل سعود را درسال 1233 ق. 1197ش. به دست محمد علي پاشا در هم پيچيد شد.

 

دوره دوم تخريب

پس از بيرون راندن وهابيان از مکه و مدينه، بازسازي بقاع متبرکه و آثار اسلامي آغاز شد.[8] با نظر مساعد علما و کمک هاي مالي مردم و ضريح هايي که در نقاط دور و نزديک جهان اسلام ساخته و به مدينه و مکه فرستاده شد، به سرعت بسياري از ويراني هاي آل سعود باز سازي گرديد. چنين عمل کردي نشانگر عمق اختلاف اسلام وهابي با اعتقادات مسلمانان است.[9]

شخصيت ديگري که نقش اساسي در تخريب اماکن اسلامي وهابيت تاريخ اسلام داشت، «عبد العزيزبن عبد الرحمن» بود. هنگامي که وي به قدرت رسيد، همه مي دانستنند که وي نيز همانند گذشتگان خود تخريب قبور را به عنوان اصلي اساسي براي خود در نظر خواهد گرفت. به همين دليل نيز از همان ابتدا اين مسأله به عنوان يکي از مهم ترين نگراني هاي مسلمانان مطرح شد.[10]

هر چند عبدالعزيز در مکه به بسياري از بقاي متبرکه و آثار اسلامي تعرض کرد، اما شايد گستره ي آن، مانند بقيع نبود. بقيع قبرستاني بود که از همان ابتدا مورد توجه خود پيامبر و ديگر مسلمانان بود وبه مذهب خاصي اختصاص نداشت. سپاه وهابي در تاريخ پانزده جمادي الاول 1344 ق. 1304ش. مدينه منوره را تصرف کرد. پس از آن عبد العزيز يکي از فقيهان وهابي به نام «شيخ عبد الله بن بليهد» را به مدينه فرستاد تا زمينه ويراني قبور بقيه را فراهم کند. وي نيز با جمع کردن علماي شهر و فشار هاي رواني و تهديد، اعتراض هاي آنان را در هم کوبيد و متأسفانه در تاريخ شش شوال 1344 ق. 1304ش. همه بقاع مقدسه بقيع، از جمله قبور متبرکه امامان شيعه، ويران شد و جزتلي که از خال، چيزي باقي نماند. پس از آن، مخالفت ها آغازشد و شکواييه ها و اعترض ها به تخريب آثار و ابنيه اسلامي، در قالب نامه و کتاب، سراسر جهان اسلام را فرا گرفت.[11]

با نگاهي اجمالي به عملکرد وهابيت و آل سعود، مي توان دريافت که اين مکتب چه در مقام عمل و چه در بعد اعتقادي، ضربه هاي جبران ناپذيري را به پيکر جهان اسلام وارد کرده است که شايد دشمنان خارجي، قادر به انجام آن نبودند.

 

پی نوشت:

[1] . البته در اين زمان، عبد اعزيز اول –پدر وي – سلطان سعودي بود وسعود، فرمانده لشکر عبد العزيز بود؛ اما ويراني ها به دست وي انجام شد.

[2] . اين قبرستان امروز در ميان شيعيان به «قبرستان ابو طالب» معروف مي باشد و در کنار پل حجون واقع شده است.

[3] . احمد زینی دحلان، «خلاصة الکلام فی بیان امرائ البلد الحرام»، ص 73.

[4] . سید محسن امین العاملی، «کشف الارتیاب فی اتباع محمد بن عبدالوهاب»، ص 23، به نقل از: عبدالله جبرتی، «المختار من التاریخ الجبرتی».

[5] . عبدالله جبرتی، «المختار من التاریخ الجبرتی»، ص 23 تا 24.

[6] . عثمان بن عبدالله ابن بشر، «عنوان المجد فی تاریخ النجد»، ج 1 ص 288.

[7] . یوسف الهاجری، «البقیع قصة تدمیر آل سعود للآثار الاسلامیة فی الحجاز»، ص 83 تا 84، به نقل از: حسن جمال بن احمد الریکی؛ «المجلة الثورة الاسلامیة»، شماره ی 74، ص71.

[8] . جعفر الخلیلی، «موسوعة العتبات المقدسة»، ص 106.

[9] . مهندس يوسف الهاجري، با بررسي سند هاي مختلف، به وضعيت بقيع در سال هاي پس از بازسازي اين مکان مقدس پرداخته است. (یوسف الهاجری، «البقیع قصة تدمیر آل سعود للآثار الاسلامیة فی الحجاز).

[10] . چنان که در نمايندگاني که از سوي مسلمانان شبه قاره به عربستان آمدند، اين نگراني ها کاملا قابل تشخيص است.

Sixth world seminar."the future of the Haramina – Makkah& Madinah" P.6.                                         

[11] . برای آشنایی با این مخالفت ها ر. ک: یوسف الهاجری، «البقیع قصة تدمیر آل سعود للآثار الاسلامیة فی الحجاز»، ص 139 تا 181. در این کتاب، برخی از اقدامات دولت ایران در این زمینه نیز ذکر شده است: بخش «ردود فعل مجلس شورای الوطنی الایرانی» ص 171 تا 181.

منبع: وهابیت شناسی

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

«آل الشیخ» به چه کسانی گفته می شود؟

«وهابی» و «سلفی» به چه کسانی گفته می شود؟

آئين وهابيت چيست ؟ و پايه گذار آن كيست؟

آرا و افکار القاعده برگرفته از چه کتبی است و توحید از منظر آنان چیست؟

آمریکا در سوریه به دنبال چیست؟

آيا ساختن و بناء بر قبور از قبيل گنبد و ضريح منع شرعى دارد؟

آيا سوگند به غير خدا جايز است؟

آیا آیه میثاق بر معذور نبودن جاهل در مسائل توحیدی دلالت دارد؟

آیا اجتماع ایمان و شرک ممکن است؟

آیا از انتساب جاهلیت به کفار می توان رفتارهای تعصبی را محکوم به کفر نمود؟

آیا از سیره صحابه دلیلی بر جواز سفر برای زیارت (شد الرحال) وجود دارد؟

آیا از منظر اسلام، کمک گرفتن از کفار جایز است؟

آیا ازآیه يُحَكِّمُوكَ فِيمَاشَجَرَبَيْنَهُمْ می توان به کفرحكام حکم کرد؟

آیا استعمال عدو قریب(دشمن نزدیک) برای مسلمین صحیح است؟

آیا اموات در قبر و برزخ می شنوند؟

آیا اموات سخن ما را می‌شنوند؟

آیا اموات می شنوند؟

آیا انبیاء و اولیاء الهی دارای قدرت خارق العاده (سلطه غیبی) هستند؟

آیا این ادعای وهابیت که «عنوان وهابیت را دشمنان بر ما نهاده اند» صحیح است؟

آیا با اجرای برخی قوانین بشری، کشور اسلامی به دارالکفر تبدیل می‌شود؟

آیا برگزاری جشن میلاد پیامبر گرامی اسلام شرک است؟

آیا بزرگداشت ایام تولد و وفات اولیاء خدا بدعت است؟

آیا بین دعاء و نداء که در موضوع استغاثه مطرح است تفاوتی وجود دارد؟

آیا ترور در فرهنگ اسلامی وجود دارد؟

آیا تقسیم افعال به مقدور انسان و غیر مقدور انسان صحیح است؟

آیا تنها معیار در تعریف عبادت خضوع و خشوع است؟

آیا توسل به اولیای الهی شرک است؟

آیا توسل به اولیای الهی، همچون عمل مشرکین، مصداق آیه ی سوم سوره زمر است؟

آیا توسل به پیامبر و اولیاء الهی شرک است؟

آیا توسل مسلمانان مانند فعل مشرکین جاهلیت شرک می باشد؟

آیا تکفیر مسلمانان با مبانی قرآن و سنت سازگاری دارد؟

آیا تکفیر نکردن کافر سبب کفر می شود؟

آیا جریانی تندرو و افراطی تر از داعش نیز وجود دارد؟

آیا جشن میلاد پیامبر بدعت و حرام است؟

آیا جهل حواریون به قدرت خداوند دلیل بر معذور بودن جاهل در مسائل توحیدی است؟

آیا حیات برزخی وجود دارد؟ دیدگاه وهابیت در این زمینه چیست؟

آیا خشونت و جنایت وهابیت علیه مسلمین اقدامی اسلامی است؟

آیا داعش علیه اسرائیل نیز عملیات نظامی انجام می دهد؟

آیا در خواست از اولیاء الهی پس از مرگ آنها جایز است؟

آیا در سیره پیامبر خدا دلیلی بر استعانت از کفار در جنگ وجود دارد؟

آیا در سیره ی اهل بیت(علیهم السلام) توسل انجام شده است؟

آیا در مفهوم و مصداق عدو قریب و بعید انحراف ایجاد شده است؟

آیا در منابع اهل سنت، روایتی نسبت به جواز توسل وجود دارد؟

آیا در منابع دینی واژه "سلف" که مورد ادعای سلفی هاست، وجود دارد؟

آیا دلایلی برای همراهی ابن تیمیه و اهل حدیث با حاکم فاجر وجود دارد؟

آیا دلیلی بر زیارت قبور توسط زنان وجود دارد؟

آیا رسول خدا حیات برزخی داشته و با این دنیا در ارتباط هستند؟

آیا رسول خدا در زمان حیاتش به پیامبران گذشته متوسل شدند؟

آیا رسیدن حجت (بلوغ حجت) به تنهایی کفایت در اتمام حجت می کند؟

آیا رفتن بانوان به زیارت قبور دارای اشکال است؟

آیا روایات نبوی بر معذور بودن جاهل دلالت می کند؟

آیا روایتی دال بر معذور بودن جاهل در غیر مسائل توحید و شرک وجود دارد؟

آیا روش سلف در تبیین صفات خبریه موافق دیدگاه وهابیت است؟

آیا ساختار قومی و قبیله ای جامعه افغانستان علاقه ای به حضور طالبان دارد؟

آیا شیعیان رو به قبر امامان خود نماز می خوانند؟

آیا صحابه بعد از رحلت پیامبر، به ایشان توسل کرده اند؟

آیا صحابه به غیر خدا قسم خورده اند؟

آیا طبق نظر محمد بن عبد الوهاب، احمد بن حنبل مشرک بود؟

آیا طلب شفاعت از اولیاء خدا شرک است؟

آیا علمای اهل سنت در رابطه با مراسم جشن میلاد، با نظر ابن تیمیه مخالفند؟

آیا علمای اهل سنت، توسل به صالحین برای رسیدن به حوائج را جایز می دانند؟

آیا علمای هم عصر ابن تیمیه با افکار او مخالف بودند؟

آیا فهم وهابیت از توحید ربوبی و الوهی با فهم بقیه مسلمین فرق دارد؟

آیا قرآن، استعانت از کفار را از نتایج دوستی با آنها می‌داند؟

آیا قران عنوان جاهلیت را به مسلمانان نیز نسبت داده است؟

آیا محمد ابن عبدالوهاب، مسلمانان قبل از زمان خود را کافر می دانست؟

آیا محمد بن عبد الوهاب کسی را تکفیر معین کرده است؟

آیا محمد بن عبدالوهاب دارای اثر علمی بوده است؟

آیا مرکز دولت داعش به شمال افغانستان و آسیای مرکزی منتقل می‌شود؟

آیا مسلمانان برای غیر خدا نذر می کنند؟

آیا نام گذاری اشخاص به عبد النبی و یا عبد الحسین و امثال آن اشکال دارد؟

آیا نامگذاری فرزندان به عبدالنبی و عبدالرسول شرک محسوب می شود؟

آیا نذر بر قبور اولیاء مانند عمل مشرکان است؟

آیا نذر برای اموات، مانند نذر مشرکان است؟

آیا هر استعانتی از کفار به معنای موالات داشتن به ایشان است؟

آیا همکاری با کفار ناقض رکن عبودیت است؟

آیا وهابیت در مورد خداوند قائل به تشبیه و تجسیم هستند؟

آیا وهابیت قائل به اجتهاد هستند؟ دیدگاه آن ها نسبت به اجتهاد چیست؟

آیا وهابیت مسأله مجاز و حقیقت را در آیات قرآن قبول دارند؟

آیا کفر به طاغوت، مقدمه ایمان به خدا است؟

آیا گریه و عزاداری برای امام حسین (عليه السلام) بدعت است؟

آیا گسترش دین اسلام با شمشیر بوده است؟

آیات قرآنی دال بر معذور بودن جاهل در امور دینی چیست؟

آیادلیل شرک مشرکین عصرپیامبر،تنها درعبادت و پرستش غیرخدابود؟

آیاقوانین وضع شده دربلاد اسلامی مخالفت با«إِنِ الْحُكْمُ إِلاَّ لِلَّه‏»است؟

ابن تیمیه با اشعری ها چگونه برخورد می کرد؟

ابن تیمیه را در حوزه هستی شناسی چگونه می بینید؟

احکام مترتب بر دار الاسلام و دار الکفر چیست؟

اختلافات داعش و القاعده چیست؟

اخوان المسلمین یکی از گرو ه های نسل دوم سلفیان، دارای چه ویژگی های بودند؟

ادله استحباب زیارت قبور پاکان چیست؟

ادله ای از قران و سنت نام ببرید که نشان دهد عمل شرط ایمان نیست؟

ادله جواز بوسیدن ضریح معصومین و امامزاده ها چیست؟

ادله جواز توسل به انبیاء و اولیاء صالح چیست؟

ادله جواز توسل به اوليای الهي چیست؟

ارتداد چیست و چه عواملی موجب ارتداد می شود؟

ارکان بدعت چیست؟

از ادعاهای محمد بن عبدالوهاب عدم ادعای اجتهاد است، تناقض این ادعا در چیست؟

از باورهای «اهل حدیث و حنابله» که ریشه ی فکری سلفی ها هستند توضیح دهید؟

از تناقضات محمد بن عبدالوهاب پذیرش اجتهاد دیگران است توضیح آن چیست؟

از تناقضات محمدبن عبدالوهاب مدعای جواز استغاثه به مخلوق است. تناقض آن در چیست؟

از دیدگاه تکفیری ها، «انصار طاغوت» به چه کسانی گفته می شود؟

از نظر اسلام اگر فردی کفر کافری را اعلام نکند خودش مرتکب کفر می گردد؟

از نظر تکفیری ها علم غیب از مصادیق طاغوت است انحراف این اندیشه در چیست؟

استناد تکفیری ها به «قاعده لا ضرر»دچار چه انحرافی است؟

اشتباهات تکفیری ها در فهم معنای دموکراسی شامل چه مواردی است؟

اشکالات مبانی فکری وهابیت از نظر حسن بن فرحان المالکی چیست؟

اشکالات وهابیت در تعریف عبادت چیست؟

اصطلاح «دشمن نزدیک و دشمن دور» چه نقشی در رفتار سلفی های مسلح دارد.

اصل در بر خورد با کفار و مشرکین صلح است یا قتال؟

اقدامات فتنه برانگیر بربهاری و یاران او علیه مذاهب اسلامی چه بوده است؟

اقسام طاغوت از دیدگاه سلفیه تکفیری چیست؟

اقسام همکاری با کفار از دیدگاه اسلام به چند صورت است؟

القاعده پس از بروز امواج بیداری اسلامی از چه فرصتهایی بهره برد؟

انتقادات احناف نسبت به وهابی ها چیست؟

انتقادات تند علمای اهل سنت نسبت به ابن تیمیه شامل چه مواردی است؟

انحراف وهابیت در تعریف «نواقض الاسلام» چیست؟

انحراف وهابیت در شرک پنداشتن استغاثه به ارواح انبیاء و اولیاء چیست؟

انحراف وهابیت در فهم توحید عبادت چیست؟

اندیشه سیاسی سلفی ها در زمینه های اجتماعی چیست؟

اندیشه های سیدقطب چه تاثیراتی بر جریان های فکری معاصر داشته است؟

بربهاری از کهن ترین تئوریسین های وهابیت که بوده است؟

برخورد رسول گرامی اسلام با مظاهر جاهلیّت چگونه بوده است؟

برخی از اختلاف میان دیوبندیه و وهابیت چیست؟

برخی از ادله انحصار توحید حاکمیت خدا را بیان کنید؟

برخی از فتاوای وهابیت که نشان ازعدم تعمق آنان از اسلام است را بیان کنید؟

برخی از نتايج و آثار توحيد در حاکميت چیست؟

بررسی واژه رب در لغت و اصطلاح را بیان کنید؟

بنیادگرائی و گونه های آن را بیان فرمائید؟

بنیادگرائی چیست و از چه پیشینه ای برخوردار است؟

تاریخچه مختصر عقاید سلفی چیست؟

تترس چیست و چرا داعش به بهانه آن اقدام به بمب گذاری می کند؟

تعریف ایمان و کفر از دیدگاه علماء اهل سنت و شیعه چیست؟

تعریف وهابیت از عبادت و اشکالات وارد بر آن چیست؟

تفاوت «قتال فی سبیل الله» با قتال فی سبیل طاغوت» در چیست؟

تفاوت توحید ربوبی و توحید الوهی در چیست؟

تفاوت دیدگاه سلفیه و اهل سنت در موضوع اجتهاد و تقلیدچیست؟

تفاوت مشرکین جاهلیت با مسلمانان

توحید الوهی در قران به چه مفهومی استعمال شده است؟

توحید در حاکمیت چیست؟

توحید و شرک از دیدگاه وهابیت چگونه است؟

تکفیر چه پیامدهایی در پی دارد؟

تکفیری ها در معنای «یَکفُر بالطّاغوت» دچار چه انحرافی شده اند؟

تکفیری ها در تفسیر آیه افحم الجاهلیه دچار چه انحرافی شده اند؟

تکفیری ها در معنای «اِجْتَنِبُوا اَلطّاغُوت» دچار چه انحرافی شده اند؟

جریان «اخوان التوحید» چه گروهی بودند و چه عملکردی داشتند؟

جریان «سلفیه درباری» چه جریانی است؟

جریان تکفیری «حدادیه» چیست و بر چه کسانی اطلاق می شود؟

جهاد به مفهوم نظامی در اسلام چه شرائطی دارد؟

حاکمان طاغوتی از منظر سلفیان تکفیری چه کسانی هستند؟

حکم انواع استغاثه و صورت های آن چگونه است؟

خطرات تفکر افراطی وهابیت برای جهان اسلام چیست؟

خطرات تفکر افراطی وهابیت برای جهان اسلام چیست؟

در نظر تکفیری ها، تقلید از چه جایگاهی برخوردار است؟

دعا در قران دارای چند معنا و چه اقسامی است؟

دلائل عقلی بر جواز برگزاری جشن میلاد نبی اسلام چیست؟

دلائل مخالفت اسلام با ترور چیست؟

دیدگاه تکفیری ها در مورد دموکراسی چیست؟

دیدگاه ابن تیمیه در مورد مسح و تقبیل اماکن متبرکه چیست؟

دیدگاه سلفی های معاصر در مورد عملیات استشهادی چیست؟

دیدگاه سلفیان تکفیری در مورد آیه (فَإِذَا لَقِيتُمُ الَّذِينَ كَفَرُوا فَضَرْبَ الرِّقَابِ) چیست؟

دیدگاه سلفیان جهادی، نسبت به حکومت داعش چیست؟

دیدگاه علما و اندیشمندان اسلام درباره وهابیت و ابن تیمیه چیست؟

دیدگاه علماء درباره استعانت از کفار چیست؟

دیدگاه علمای اهل سنت در جواز نذر چیست؟

دیدگاه علمای اهل سنت در مورد خروج بر حاکم چیست؟

دیدگاه وهابیت درباره تبرک به پیامبر و قبر آن حضرت چیست؟

دیدگاه وهابیت نسبت به مسئله شفاعت چیست؟

دیدگاه وهابیت نسبت به مکاتب فقهی و کلامی اهل سنت چیست؟

دیدگاه وهابیت، نسبت به تقلید اهل سنّت از ائمه اربعه چیست؟

دیدگاه وهابیون نسبت به مسئله تقریب چیست؟

دیدگاه وهایت و تکفیری ها در خصوص «حقیقت و مجاز» چیست؟

دیدگاههای علما را در مورد بدعت بیان کنید؟

رابطه ایمان و اسلام چیست؟

رابطه جهاد و قتال در قرآن چیست؟

رابطه میان سازمان القاعده و داعش چگونه است؟

رمضان البوطی چه دیدگاهی نسبت به وهابیت دارد؟

زمینه های شکل گیری وحدت و ریشه کن شدن تکفیر چیست؟

سازمان القاعده چگونه بوجود آمد؟

سازمان تروریستی «جماعة التوحید والجهاد» چه سازمانی است؟

سلفيه جهادی به چه معناست؟

سلفی ها چه کسانی هستند؟

سلفی‌گری ایرانی چیست؟

سیر تحول حاکمیت نزد اهل سنت در دوران معاصرچگونه رقم خورد؟

شباهت میان تکفیری ها با خوارج در مساله هجرت چیست؟

شرایط و موانع خروج بر حاکم چیست؟

طاغوت چیست و دیدگاه سلفیه تکفیری جهادی در این باره چیست؟

عقاید داعش چیست؟

عقیده گروه های تکفیری درباره ولاء و براء چیست؟

علمای وهابی درباری که آنان را جامی یا مدخلی می نامند چه کسانی هستند؟

عوامل موفقیت محمد بن عبدالوهاب در شکل گیری وهابیت چیست؟

فرق عبادت و اطاعت در چیست؟

قاعده اولويت جهاد عليه دشمن نزدیک چیست؟

مانیفست توحش در فقه داعش برگرفته از چه محتوایی است؟

ماهیت و ارکان ایمان از نگاه علمای دیوبند چگونه است؟

مبانی جهاد از منظر القاعده چگونه شکل گرفته است؟

متن نامه توبیخی ذهبی نسبت به ابن تیمیه چه بوده است؟

محمد زاهد کوثری چه نقدهایی بر اندیشه وهابیت دارد؟

مراتب ایمان و کفر را از دیدگاه علماء سلفی بیان کنید؟

مراتب و درجات ایمان چگونه است؟

مراد از آیه «و ما انت بمسمع من القبور» چیست؟

مراد از سلفیه جهادی چه کسانی هستند؟

مصادیق جاهلیت در قران چیست؟

معنا و اقسام کفر چیست و دیدگاه علمای اسلام در تکفیر اهل قبله چیست؟

معنا و معیار ایمان و کفر چیست؟

معنای «من لم یحکم بما انزل الله» از دیدگاه علمای اسلام

معنای سلفیه و سلفی‌گری چیست؟ از چه زمانی پیدا شده است؟

معیار ایمان چیست؟ آیا عمل در ایمان شرط است؟

معیار کفر و کافر از دیدگاه فقهای اهل سنت چیست؟

معیار کفر و کافر از دیدگاه فقهای شیعه و اهل سنت چیست؟

معیار کفر و کافر از دیدگاه فقهای شیعه چیست؟

مفهوم اسلام در قرآن و روایات به چه معنا است؟

مفهوم حاکمیت در اسلام چیست؟

مفهوم سلف در کلمات سلفی های امروزی به چه معناست؟

مفهوم طاغوت و دیدگاه سلفیه تکفیری-جهادی در این باره چیست؟

مفهوم عملیات استشهادی، انتحاری و انغماسی چیست؟

مفهوم و مراحل شرک چیست؟

مقصود از آیاتی که به صراحت شفاعت را نفی می کند؛ چیست؟

ملاک دار الاسلام در نظر سلفیان تکفیری چیست؟

منظور از «انقطاع عمل» بعد از موت چیست؟

منظور از «نکایه و انهاک» و «اداره التوحش» در نگاه تکفیری ها چیست؟

منظور از آیه (وَقَاتِلُوا الْمُشْرِكِينَ كَافَّةً كَمَا يُقَاتِلُونَكُمْ كَافَّةً) چیست؟

منظور از آیه سیف (فَإِذَا انْسَلَخَ الْأَشْهُرُ الْحُرُمُ فَاقْتُلُوا الْمُشْرِكِينَ حَيْثُ وَجَدْتُمُوهُمْ...) چیست؟

منظور از توسل چیست؟ و چه جایگاهی در دین دارد؟

منظور از تکفیر مطلق و معین چیست؟

منظور از جاهلیت در ادبیات گروه‏‎های تکفیری چیست؟

منظور از سنت و بدعت در نگاه سلفیه چیست؟

منظور از کفر چیست؟

منهج ابن تیمیه در پذیرش احادیث چگونه است؟

مهم ترین اقدامات سازمان القاعده چه بوده است؟

مهم ترین اندیشه وهابیت و چهار اشتباه اساسی آنان چیست؟

مهمترین اختلاف وهابیت با اهل سنت در چه مسائلی است؟

مهمترین اختلاف گروه های سلفی جهادی با وهابیت در چه موضوعی است؟

موجبات کفر در احادیث نبوی چیست؟

موجبات کفر در قرآن چیست؟

موضع داعش نسبت به اسرائیل چگونه است؟

موضع علمای اهل‌سنت در برابر حرمت سفر برای زیارت قبور چیست؟

موضع قرآن و سیره مسلمین در حفظ آثارو اماکن تاریخی چیست؟

نام اصلی سازمان القاعده چیست و اهداف آن چه بوده است؟

نام گروه های تکفیری در عراق چیست و عملکرد آنان چگونه بوده است؟

نظر سلفیان تکفیری در ارتباط با آیه «فَقَاتلُواْ أَوْليَاء الشَّيْطَان» چیست؟

نظر علماي اهل سنت درباره گريه بر اموات چیست؟

نظر علمای اسلام در جواز کمک خواستن از کفار در جنگ چیست؟

نظر علمای اهل سنت در مورد گروه های تکفیری چیست؟

نظر علمای حنفی در مورد توسل به مقام و جاه انبیاء و اولیاء چیست؟

نظر فقهای مذاهب اربعه در مورد عملیات استشهادی چیست؟

نظر متکلمین و فقهای اهل سنت درباره تکفیر چیست؟

نظرعلمای اهل سنت درباره جشن ولادت پیامبر(صلی الله علیه وآله) چیست؟

نقد دیدگاه وهابیت در معنای صفات خبری خداوند چیست؟

نقد دیدگاه وهابیت در نفی سماع موتی مستند به آیه انک لاتسمع الموتی چیست؟

نقد سلیمان بن عبدالوهابی بر اعتقادات برادرش محمد بن عبدالوهاب چه بوده است؟

نقدهای حسن بن علی السقاف بر افراط گری های وهابیت چیست؟

نقدهای سید احمد زینی دحلان بر اعتقادات وهابیت چیست؟

نقش مدارس مذهبی پاکستان در رشد افراطی‌گری به چه شکل است؟

نقش معبود در مفهوم عبادت به چه شکل است؟

نمونه های تاریخی از چگونگی توسل به انبياء و صالحان را ذکر نمایید؟

نواقض الاسلام از دیدگاه تفکیری ها چیست؟

نگاه مکتب دیوبند به جریان‌های تکفیری چگونه است؟

واژه ی دعا (خواندن) در قرآن به چند معنی استعمال شده است؟

وحدت بین اهل سنت و شیعه به چه معنا است؟

وهابیت چه جنایت هایی در مکه و مدینه مرتکب شدند؟

وهابیت در مخالفت با اهل سنت از چه روشهایی استفاده می کند؟

وهابیت و تکفیری ها از چه روش هایی در تبلیغات خود استفاده می کنند؟

وهابیت چه دیدگاهی درباره یزید بن معاویه دارند؟

پاسخ این ادعای نادرست که اسلام با جنگ و لشکر کشی گسترش یافت چیست؟

پاسخ به اشتباه وهابیت در تفسیر آیه ما انت بمسمع من فی القبور چیست؟

پاسخ به اشکال وهابیت درباره پیامد تاویل صفات خبری در قران چیست؟

پیامدهای فردی، اجتماعی و بین‌المللی خروج بر حاکم اسلامی چیست؟

پیرامون تکفیر و انواع تکفیر و ضوابط آن توضیح دهید؟

چرا استغاثه و درخواست از پیامبر و صالحان منجر به شرک نمی شود؟

چرا خواندن و صدا زدن غیر خدا در کنار خدا شرک نیست؟

چرا درخواست از غیر خدا شرک نیست؟

چرا وهابیون استغاثه و درخواست از پیامبر و صالحان را شرک می دانند؟

چند مورد از توسل در سیره انبیا از دیدگاه اهل‌سنت، بیان کنید؟

چه ادله ای بر جواز توسل وجود دارد؟

چه اشکالاتی بر دیدگاه تفکیری ها نسبت به آیه من لم یحکم بما انزل الله وجود دارد؟

چه اشکالاتی بر روایات معذور نبودن جاهل وجود دارد؟

چه اشکالاتی بر عقیده توحید سلفیه درباری وارد است؟

چه اطلاعاتی در مورد جریانهای تکفیری موجود در عراق موجود است؟

چه اطلاعاتی در مورد جریانهای تکفیری موجود در لبنان موجود است؟

چه شباهتی بین وهابیت و خوارج وجود دارد؟

چه كساني جذب گروه‌های تکفیری مي‌شوند؟

چه نقد هایی بر ادله وهابیت بر عدم جواز استغاثه وجود دارد؟

چه نقدهایی بر دیدگاه تکفیری ها بر تکفیر یاری کنندگان طواغیت وجود دارد؟

چه نقدهایی بر سلفیه بر عدم وجود مجاز در قران وجود دارد؟

چه چیزی مجوز خروج گروه های تکفیری بر علیه حاکم مسلمان است؟

چه کتابهایی در رد وهابیت نگارش شده است ؟

چگونه دعوت محمدبن عبدالوهاب رشد پیدا کرد؟

چگونه رشید رضا پس از برهه ای مخالفت با وهابیت به یکباره از مروجین تفکر وهابیت شد؟

کتابهایی از علمای اهل سنت نام ببرید که در جواز برگزاری جشن میلاد پیامبر اسلام نگارش شده است.

کفر و اقسام کفر را نام ببرید. دیدگاه علمای اسلام در تکفیراهل قبله چیست؟

گروه تکفیری «اجناد القوقاز» در منطقه چچن چه کسانی هستند؟

گروه های تکفیری جهت تحقق مفهوم امت دچار چه انحرافاتی شدند؟

گروه های تکفیری دچار چه انحرافی در فهم مساله جهاد شدند؟

گزیده ای از اعتقادات ابن تیمیه را بیان کنید؟

یکی از شبهات وهابیت در خصوص احتفال را پاسخ دهید.