مقالات > تروریسم تکفیری داعش و محور مقاومت ضدصهیونیستی

تروریسم تکفیری داعش و محور مقاومت ضدصهیونیستی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۲۰ تعداد بازدید: 193

با اشغال شهر بزرگ و نفت‌خیز موصل در خرداد 1393 توسط داعش، خطر این گروهک تروریستی به‌شدت در کانون توجه محافل سیاسی و رسانه‌ای جهان قرار گرفت.ایران به عنوان مهم‌ترین کشور مستقل تأثیرگذار در منطقه، اولاً به این دلیل با پروژه داعش درگیر است که داعش در سوریه و عراق و حتی لبنان فعالیت می‌کند که عمق استراتژیک و راهبردی محور مقاومت در منطقه علیه رژیم صهیونیستی هستند.با اشغال شهر بزرگ و نفت‌خیز موصل در خرداد 1393 توسط داعش، خطر این گروهک تروریستی به‌شدت در کانون توجه محافل سیاسی و رسانه‌ای جهان قرار گرفت. تا قبل از آن، ایران، کشوری که مبارزه واقعی علیه تروریسم در منطقه را رهبری می‌کند، بارها درباره خطرات گروهک تروریستی داعش هشدار داده و موضوع را در تریبون‌ها و مجامع مختلف بین‌المللی مطرح کرده بود، اما کشورهای غربی و متحدان عربی آن که خود، مؤسس داعش هستند، تا قبل از خیز داعش به سوی چاه‌های نفتی موصل عراق، سیاست تأمین مالی و تسلیح این گروه تروریستی را دنبال کرده و با انعکاس اقدامات این گروه تحت عنوان دولت اسلامی در رسانه‌های خود، به اسلام‌هراسی در جهان غرب دامن می‌زدند (شبکه اطلاع‌رسانی سفیر، 22/3/93).

ایران به عنوان مهم‌ترین کشور مستقل تأثیرگذار در منطقه، اولاً به این دلیل با پروژه داعش درگیر است که داعش در سوریه و عراق و حتی لبنان فعالیت می‌کند که عمق استراتژیک و راهبردی محور مقاومت در منطقه علیه رژیم صهیونیستی هستند. علاوه بر این، یکی از اهداف داعش، ضربه زدن به محور مقاومت، خصومت با اسلام ناب محمدی و جلوگیری از تأثیرگذاری انقلاب اسلامی ایران در منطقه و ایجاد حاشیه امن برای رژیم صهیونیستی است. داعش پروژه ساخته و پرداخته نهادهای امنیتی غرب و برخی از کشورهای عربی برای به راه انداختن جنگ فرقه‌ای و مذهبی در منطقه و جهان است. همچنین، تخریب چهره صلح‌دوستانه اسلام و ارائه نمونه واقعی از اسلام متحجر و قشری، از دلایل ایجاد داعش به وسیله غرب است.

 

      دیدگاه جمهوری اسلامی ایران درباره داعش

مروری بر بیانات مقام معظم رهبری و دیگر مقامات عالی‌رتبه ایران اسلامی، مشخص می‌کند که که از نظر جمهوری اسلامی ایران، داعش متشکل از افرادی خشن، سطحی‌نگر و متحجر است که به ابزار دشمنان اسلام برای ایجاد تفرقه در جهان اسلام تبدیل شده‌اند. از این منظر، داعش نمونه واقعی همان اسلام آمریکایی است که امام خمینی(ره) بارها درباره خطرات آن هشدار داده بودند. اسلام آمریکایی به جای مقابله با بزرگ‌ترین تهدید جهان اسلام یعنی رژیم صهیونیستی به ایجاد تفرقه در جهان اسلام و فرصت‌سازی برای دشمنان امت اسلامی اقدام می‌کند.

در این دیدگاه، یکی از بزرگ‌ترین علل تأسیس گروه‌های تروریستی نظیر داعش توسط سرویس‌های امنیتی غرب، نگرانی آن‌ها از گسترش انقلاب اسلامی به‌ویژه در چارچوب جغرافیای منطقه بیداری اسلامی است. آن‌ها با مهندسی معکوس جریان بیداری اسلامی، به دنبال جلوگیری از همه‌گیر شدن ندای انقلابی و اسلام‌خواهی هستند و در این راستا، به سلاح قدیمی خود، یعنی ایجاد تفرقه فرقه‌ای و مذهبی روی آورده‌اند.

مقام معظم رهبری در دیدار اقشار مختلف مردم به‌ مناسبت عید سعید غدیر (21 مهر 93) در این‌باره فرمودند: «نظام جمهورى اسلامى، انقلاب بزرگ ما، امام عظیم‌الشّأن ما توانست تفکرات دنیاى اسلام را متوجه خود بکند، دل‌هاى آن‌ها را جذب کند، به انگیزه‌هاى آن‌ها و به حرکات آن‌ها جهت‌دهى بکند. این دشمن را ترساند. استعمار را، استکبار را، صهیونیسم را، به‌طور مشخّص، دست‌هاى سیاست در آمریکا را ترساند و به همان سلاح قدیمى متوسل شدند که سلاح "اختلاف‌افکنى" است. امروز و در طول این سال‌هاى متمادى، اختلافات بین شیعه و سنى را هرچه بیشتر دامن می‌زنند؛ براى اینکه ذهن دو طرف را از دشمن اصلى منصرف بکنند، این‌ها را به همدیگر مشغول کنند. این سیاست استعمار است. متخصص این سیاست هم دست‌هاى سیاسى و امنیتى دولت انگلیس خبیث است که از دیرباز، در این زمینه فعال بودند... این جریان تکفیر این چیزى که امروز در عراق و در سوریه و در برخى از کشورهاى دیگر منطقه بُروز کرده و در واقع با همه مسلمان‌ها مواجه‌اند، نه فقط با شیعه ساخته دست خود استعمارگران است. این‌ها چیزى به نام القاعده، چیزى به نام داعش درست کردند براى مقابله با جمهورى اسلامى، براى مقابله با حرکت بیدارى اسلامى؛ منتها دامن خودشان را گرفته‌است...امروز اتحاد اسلامى، برادرى اسلامى، همبستگى اسلامى، یکى از لازم‌ترین و واجب‌ترین وظایف همه جوامع اسلامى است و بایستى همه به این وظیفه ملتزم باشیم» (leader.ir، 21/7/93).

ایشان همچنین، در پیام خود به مناسبت کنگره عظم حج فرمودند: «دشمن مكّار بر آن است كه با افروختن آتش جنگ‌هاى خانگى میان مسلمانان، انگیزه‏‌هاى مقاومت و مجاهدت را در آنان به انحراف كشانده، رژیم صهیونیستى و كارگزاران استكبار را كه دشمنان حقیقى‏‌اند، در حاشیه امن قرار دهد. راه‏‌اندازى گروه‏‌هاى تروریستى تكفیرى و امثال آن در كشورهاى منطقه‏ غرب آسیا ناشى از این سیاست غدّارانه است. این هشدارى به همه‏ ماست كه مسئله‏ اتحاد مسلمین را امروز در صدر وظایف ملى و بین‏‌المللى خود بشماریم... فعالان دلسوز جهان اسلام باید به تفاوتِ میان اسلام ناب محمدى و اسلام آمریكایى توجه داشته باشند و از خلط و اشتباه میان این دو، خود و دیگران را برحذر بدارند. نخستین بار، امام راحل بزرگ ما به تمایز این دو مقوله همت گماشته و آن را وارد قاموس سیاسى دنیاى اسلام كرد. اسلامِ ناب، اسلامِ صفا و معنویت، اسلامِ پرهیزكارى و مردم‏سالارى، اسلامِ "اَشِدّاءُ عَلَى الكُفّار رُحَماءُ بَینَهُم" است. اسلام آمریكایى، پوشاندن لباس اسلام بر نوكرى اجانب و دشمنى با امت اسلامى است؛ اسلامى كه آتش تفرقه میان مسلمین را دامن بزند، به جاى اعتماد به وعده‏ الهى به دشمنان خدا اعتماد كند، به جاى مبارزه با صهیونیسم و استكبار با برادر مسلمان بجنگد...» (leader.ir، 11/7/93).

 

بر این اساس، از دیدگاه ایران اسلامی اگرچه ضعف‌هایی در ساختارهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی کشورهای اسلامی و منطقه وجود دارد، اما این ضعف‌ها هیچ‌گاه بدون دخالت و سامان‌دهی سرویس‌های امنیتی غرب به شمشیری علیه مسلمانان و صلح و امنیت منطقه و جهان تبدیل نمی‌شوند. سرویس‌های امنیتی غرب و رژیم صهیونیستی تلاش کرده‌اند که موقعیت تروریست‌های وابسته به خود را با استفاده از ضعف و خلأ‌های موجود، تقویت کنند، اما اکنون این گروه‌های‌های افراطی تکفیری از کنترل خارج شده و منافع مؤسسان و حامیان خود را به‌خطر انداخته‌اند.

در این راستا، دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران در سخنرانی‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل در مهر 93 تأکید کرد: «برخی از سازمان‌های اطلاعاتی، تیغ را به دستِ زنگی مست داده‌اند و او نیز همه را از دم تیغ می‌گذراند. همه آنان که در ایجاد و تقویت این گروه‌های تروریست نقش داشته‌اند، باید به اشتباهات خود در پدیدار شدن افراطی‌گری اعتراف کنند و نه تنها در پیشگاه گذشته، که در برابر آینده نیز عذرخواهی کنند» (president.ir، 3/7/93).

در همین‌باره، دکتر علی اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با شبکه العالم گفت: «ایران داعش را یک گروه افراطی مزدور بیگانه می‌داند؛ مانند همان گروه بلک‌واتر که آمریکایی‌ها درست کردند که برای آدم‌کشی پول می‌گیرند. تعداد زیادی تروریست‌های داعش، آمریکایی یا اروپایی هستند. معلوم است که این‌ها گروهی وابسته هستند و آمریکایی‌ها آن‌ها را به وجود آوردند تا بهانه و مستمسکی برای دخالت در کشورهای اسلامی پیدا کنند. به عنوان مثال، طالبان را به وجود آوردند و اکنون هواپیماهای آنان به بهانه طالبان، بدون اجازه دولت پاکستان، این کشور را بمباران می‌کنند؛ همین کار را در عراق انجام می‌دهند و می‌خواهند همین شیوه را در سوریه نیز به کار گیرند... ایران به این دلیل با داعش مقابله می‌کند که داعش، یک گروه افراطیِ مشکوکِ وابسته به بیگانگان است که عناصر آن از مرتجعین عرب پول می‌گیرند و از طرف غرب، حمایت سیاسی می‌شوند و غربی‌ها برای ایجاد اختلاف میان امت اسلامی و تخریب چهره اسلام با کارهای وحشیانه‌ای که این افراد انجام می‌دهند، به آن‌ها طرح و برنامه می‌دهند» (آخرین‌نیوز، 9/6/93).

از نظر ایران اسلامی، هدفی که داعش دنبال می‌کند، با خواسته‌های اسلام اصیل و نیز آرمان‌ها و منافع مسلمانان انطباق ندارد. سیاست‌ها و عملکرد داعش نه خودجوش، بلکه وارداتی است و بر اساس سفارش دیگران [آمریکا و اسرائیل] تعیین می‌شود. همچنان که می‌توان بر اساس عملکرد و مواضع داعش این واقعیت را دریافت که عملکرد آن در به راه انداختن جنگ بین مسلمانان در راستای تأمین منافع آمریکا و رژیم صهیونیستی است.

 

ارزیابی نتایج عملکرد داعش در یک سال اخیر می‌تواند معیار مناسبی برای سنجش میزان وابستگی این گروهک تروریستی به امریکا و اسرائیل باشد. در این مورد، حسین امیرعبداللهیان ـ معاون وزیر امورخارجه ایران ـ در مصاحبه با شبکه بین‌المللی العالم گفت: «داعش خود را انقلابی و مدافع اهل سنت جلوه می‌دهد و ما از ابتدای تجاوز رژیم صهیونیستی به باریکه غزه، اعلام کردیم که اگر داعش واقعاً خود را مدافع اهل سنت می‌داند، با بخشی از سلاح‌هایی که از موصل و از خارج به دست آورده‌است، به جنگ رژیم صهیونیستی برود؛ رژیمی که از سلاح‌های غیرمتعارف برای کشتن هزاران نوزاد، کودک، نوجوان، جوان و پیر استفاده کرده‌است، ولی همه جهانیان شاهد بودند که یکی از سرکردگان داعش اعلام کرد که هدف قرار دادن اسرائیل جزء اولویت‌های این گروه تروریستی نیست. به عبارت دیگر، داعش به دنبال هدف قرار دادن مسلمانان، ایجاد تفرقه بین مسلمانان و درگیر کردن شیعه و سنی با همدیگر است. سرویس امنیتی هر طرفِ خارجی که داعش را تشکیل داده، به این گروهِ ضد اسلام و [ضد] ارزش‌های اسلامی دستور داده که نباید منافع رژیم صهیونیستی را به هیچ وجه به خطر بیندازد [و فقط باید] برای ایجاد فتنه، آشوب و اسلام‌هراسی در جهان تلاش کند. داعش بازیچه دست سرویس‌های امنیتی برخی طرف‌های خارجی، خصوصاً رژیم صهیونیستی است» (abna.ir).

بدین ترتیب از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران، داعش دارای ویژگی‌های ذیل است: گروهکی تروریستی ـ تکفیری، ساخته و پرداخته سرویس‌های امنیتی آمریکا و رژیم صهیونیستی و برخی از کشورهای غربی و عربی ـ خصوصاً عربستان ـ که تلاش دارد با استفاده ابزاری از برخی از مسائل ایدئولوژیک، اهداف اربابان خود مبنی بر تفرقه و جنگ داخلی در جهان اسلام را محقق سازد. داعش نمونه واقعی از اسلام متحجرمورد اشاره امام خمینی(ره) ـ بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی ـ است که هدف آن، تخریب وجهه اسلام در منطقه و جهان است. داعش با هدف جلوگیری از تداوم و تقویت بیداری اسلامی در منطقه و ضربه زدن به محور مقاومت در عراق، سوریه و لبنان و مقابله با نقش منطقه‌ای ایران تشکیل شده‌است.

اگرچه امروز حدود 40 کشور جهان و در رأس آن‌ها، امریکا و برخی از کشورهای عربی نظیر عربستان، در قالب ائتلاف بین‌المللی ضد تروریسم، داعیه مقابله با داعش را دارند، اما مستندات فراوانی وجود دارد که نشان می‌دهند اغلب همین کشورها مؤسس و حامی داعش هستند. اتهاماتی که جو بایدن ـ معاون رئیس‌جمهور آمریکا ـ به ترکیه، عربستان، امارات و رژیم صهیونیستی مبنی بر نقش آن‌ها در تأسیس و حمایت از داعش وارد کرد و متقابلاً، اتهاماتی که این کشورها به آمریکا زدند، به همراه افشاگری‌هایی که هیلاری کلینتون ـ وزیر خارجه سابق آمریکا ـ در کتاب خود با عنوان «گزینه‌های دشوار» مبنی بر تصمیم این کشور برای تأسیس داعش در صحرای سینا (ایسنا، 15/5/93) جهت تقسیم خاورمیانه مطرح ساخت، به‌خوبی نشان داد که مؤسسان و حامیان داعش چه کشورهایی هستند

طبیعتاً داعش نمی‌توانسته علیه خود آن‌ها هدف‌گذاری شده باشد؛ بلکه کارویژه و خصومت اصلی داعش با همه مسلمانان از جمله تشیع و تسنن، محور مقاومت و ایران است. آنچه که امروز باعث ائتلاف به‌اصطلاح بین‌المللی علیه داعش شده، تلاش برای بهبود چهره جهانی آمریکا و نیز تجاوز این گروهک افراطی از محدوده تعریف شده توسط سرویس‌های امنیتی غربی و عربی، از جمله دست‌اندازی به منافع نفتی امریکا در موصل و کشتار مسیحیان در عراق و سوریه است. بدین ترتیب، مشخص است که از دیدگاه ماهوی، داعش با هدف خصومت علیه تشیع و ایران و ایجاد جنگ مذهبی بین شیعه و سنی تأسیس شده‌است و مواضع برخی از مسئولان این گروهک تروریستی تکفیری نیز نشان‌دهنده این موضوع است.

 

     دیدگاه داعش درباره شیعیان و ایران

در یکی از بیانیه‌های گروهک «داعش» که در توییتر منتشر شد، آمده‌است: «رافضی‌ها (داعش شیعیان را "رافضی" می‌نامد) بدانند که هدف ما تخریب نماد شرک‌آلود در نجف، کربلا و سامراست. بدانید که بعد از تخریب این نمادها در عراق، به ایران خواهیم آمد و مشهد ایران را با خاک یکسان خواهیم کرد.» در پایان این بیانیه، داعش از تمامی مسلمانان خواست که برای تطهیر زمین از «رافضی»ها بسیج شوند تا اسلام اصیل هرچه سریع‌تر در جهان جریان یابد (مشرق نیوز، 29/3/93). منظور داعش از نماد شرک، مساجد و اماکن مذهبی نظیر مرقد امامان شیعه است. داعش حتی تخریب مسجد النبی را نیز جزء برنامه‌هایی می‌شمارد که باید روزی عملی گردد.

مؤسسان داعش، هدف اصلی این گروهک را آتش‌افروزی مذهبی در منطقه و تجزیه بیشتر خاورمیانه قرارداده‌اند تا با قدرت مؤثر جمهوری اسلامی ایران در منطقه، مقابله و از تبدیل شدن انقلاب اسلامی و مقاومت به الگوی مسلمانان جلوگیری کنند، اما از آنجا که تروریست‌ها هیچ‌گاه تکیه‌گاه قابل اعتمادی نیستند، همین داعش که قرار بود تنها به شیعه‌کُشی در عراق و سوریه دست بزند، با کشتار و تخریب مساجد اهل سنت و نیز تعرض به مسیحیان و ایزدی‌ها و کُردهای مورد حمایت غرب و دست‌اندازی به منابع نفتی مورد نظر غرب در موصل و دیرالزور، سرویس‌های امنیتی را دچار سردرگمی و بحران ساخت.

 

     علل خصومت داعش نسبت به جمهوری اسلامی ایران

بیانات ضد ایرانی مسئولان داعش، تلاش‌های سازمان‌دهی شده آن‌ها برای کشتار شیعیان در عراق و سوریه و تلاش برای تسری آن به لبنان، تخریب مساجد، زیارتگاه‌ها و اماکن مقدس شیعیان در عراق و سوریه، رودرویی با جبهه مقاومت، تبلیغات گسترده علیه شیعیان و مباح دانستن خون مسلمانان شیعه، همگی بخشی از نمونه‌های خصومت داعش با ایران است. بی‌شک، ریشه اصلی این خصومت به این موضوع بر می‌گردد که ایران اسلامی از یک سو با ارائه الگویی از اسلام اصیل و نمایش مردم‌سالاری اسلامی مانع مهمی در رشد افراطی‌گری و اسلام مرتجع مورد نظر غربی‌ها و مزدوران آن‌هاست. از سوی دیگر، ایران با حمایت از محور مقاومت بزرگ‌ترین مانع تحقق هدف اربابان داعش، یعنی امنیت درازمدت و تضمین‌شده برای رژیم صهیونیستی به حساب می‌آید.

ضرباتی که داعش به دلیل حمایت‌های ایران از دولت‌های قانونی عراق و سوریه متحمل شده، مهم‌ترین عامل در فروپاشی ابهت پوشالی این گروهک بوده‌است؛ ابهتی که با جنایاتی نظیر سربریدن انسان‌های بیگناه از جمله کودکان و زنان و نمایش آن از شبکه‌های اجتماعی غربی  یا استفاده از سلاح‌های شیمیایی ـ نظیر گاز کلر ساخت کشورهای غربی [آمریکا] ـ ایجاد شد. در سایه حمایت‌های ایران، شکست‌های سنگینی بر داعش در سوریه، عراق و لبنان وارد شده و راه برای نابودی کامل این گروهک تروریستی هموار شده‌است.

 

     ضربات نیروهای مردمی به داعش در عراق و سوریه

حمایت از محور مقاومت و مقابله با تروریست‌های تکفیری از سیاست‌های اصولی جمهوری اسلامی ایران در منطقه است. حمایت‌های ایران از عراق، سوریه و لبنان در قالب حمایت‌های سیاسی، مالی، لجستیکی، امنیتی، آموزش، تبادل اطلاعات و اعزام مستشار صورت می‌گیرد. با این وجود، برخی از رسانه‌های غربی، عربی و صهیونیستی تمایل فراوانی دارند که این‌گونه القا کنند که گویا هزاران سرباز ایرانی در عراق و سوریه در حال نبرد با داعش هستند. کشورهایی که پیشرفته‌ترین سلاح‌ها را در اختیار داعش قرار داده و خود، مؤسس یا حامی آن هستند، تلاش می‌کنند با این‌گونه ادعاها به افکار عمومی چنین القا کنند که درگیری‌های عراق یا سوریه، نوعی درگیری میان شیعه و سنی یا در سطحی دیگر، گونه‌ای از جنگ نیابتی میان ایران و عربستان سعودی برای تفوق بر منطقه است.

اگرچه ایران بر خطوط قرمز خود در عراق، به‌ویژه حفاظت از اماکن مقدس شیعیان تأکید کرده است، اما تهران معتقد است که ارتش و نیروهای مردمی در عراق و سوریه با دریافت کمک‌های سیاسی، فکری، مالی، آموزشی و تسلیحاتی، توان مقابله با داعش را دارند و نیازی به حضور نظامی در این کشورها نیست. برخلاف ائتلاف بین المللی ضد داعش که نظاره‌گر اشغال استان‌های صلاح‌الدین، نینوا و الانبار توسط داعش بود و تنها پس از آنکه موصل در خرداد 93 اشغال شد، به خاطر مطامع نفتی‌اش شروع به حملات هوایی محدود برای مهار داعش کرد، ایران اسلامی از همان ابتدا برای مقابله با تروریسم، همراه دولت و مردم سوریه، عراق و لبنان بود و تروریست‌ها از این جهت، ضربات مهکی را تجربه کردند.

در این راستا، دکتر حسن روحانی ـ رئیس‌جمهور ایران ـ در دیدار با حیدر العبادی ـ نخست‌وزیر عراق ـ اعلام کرد: «جمهوری اسلامی ایران همان‌طور كه از روز نخست در كنار ملت و ارتش عراق از مبارزه با گروه‌های تروریستی حمایت کرده، تا روز آخر نیز در این مسیر باقی خواهد ماند و از ارائه هیچ كمكی به دولت عراق دریغ نخواهد كرد.» وی افزود: «ایران معتقد است مسئولیت اصلی مبارزه با گروه‌های تروریستی باید بر عهده نیروهای دولتی و مردمی عراق باشد.» روحانی، بمباران مواضع تروریست‌ها از سوی نیروهای ائتلاف را در بلندمدت به نفع داعش دانست و گفت: «تروریست‌ها با مظلوم‌نمایی و برجسته كردن حمله هوایی قدرت‌های بزرگ، جوانان ناپخته بیشتری را جذب كرده و به حیات خود ادامه خواهند داد» (president.ir، 29/7/93).

در عین‌حال، محمدجواد ظریف ـ وزیر امور خارجه ایران ـ در گفت‌وگو با شبکه سی.سی.تی.وی چین گفته‌است: ما به طور واضح گفتیم که به دولت عراق، به علاوه دولت محلی کردستان عراق کمک می‌کنیم که با داعش مبارزه کنند. ظریف ادامه داد: ما به آن‌ها کمک نظامی کردیم و به نیروهایشان مشاوره دادیم. از آن شرمنده نیستیم، اما نیروی زمینی نفرستاده‌ایم؛ چون معتقدیم باید به کسانی که در میدان با آن‌ها مبارزه می‌کنند، کمک کنیم (فرارو، 1/7/93). به این ترتیب، به‌خلاف تبلیغات رسانه‌های غربی، کمک‌های ایران به عراق و سوریه، در حد کمک‌های مستشاری و ارسال سلاح بوده و ایران غیر از مستشاران نظامی، نیروی نظامی به عراق و سوریه اعزام نکرده‌است.

برخی از کارشناسان معتقدند انتقال تجارب مستشاری ایران، به‌ویژه در زمینه نحوه تشکیل کمیته‌های مسلح مردمی و بسیج و آموزش مردم برای مقابله با تروریست‌ها و آموزش نحوه حفظ مناطق آزاد شده با تشکیل نیروهای دفاعی مردمی موسوم به «اللجان الشعبیة» نقش اساسی در پیشروی‌های ارتش سوریه و عراق و آزادسازی بسیاری از مناطق اشغالی داشته‌است. با کمک‌های ایران اسلامی به ارتش و نیروهای مردمی عراق و سوریه، پیشروی تروریست‌های تکفیری متوقف شده و آن‌ها شروع به عقب‌نشینی کرده‌اند. در حالی‌که تا چند ماه قبل، شاهد نزدیک شدن گروه‌های تروریستی به نزدیک دمشق بودیم، امروزه شاهدیم که تحرکات آنان در ریف دمشق بسیار محدود است. آن‌ها به سمت مناطق شمالی رفته و در شهر کوبانی به‌شدت با کُردها درگیر هستند؛ در عراق نیز از بغداد فاصله گرفته‌اند و به‌ویژه پس از شکست در آمرلی و جرف الصخر، به مناطق شمالی در استان نینوا و الانبار عقب‌نشینی کرده‌اند.

در کنار حضور مستشاران ایران در عراق و سوریه، کمک‌های تسلیحاتی تهران توانست موازنه را در عراق و سوریه تغییر دهد، این کمک‌ها گاهی شامل تجهیزات پیشرفته نظامی نظیر پهبادها نیز بوده‌است؛ چنانچه پایگاه خبری دیلی‌بیست آمریکا در خبری مدعی شد پهپادهای ساخت ایران کمک زیادی به دولت سوریه در مبارزه با شورشیان و تروریست‌ها کرده‌است (دیپلماسی ایرانی، 24/2/93). مقامات سوریه و عراق و اقلیم کردستان نیز بر اهمیت کمک‌های نظامی در جلوگیری از سقوط دمشق، بغداد و همچنین شهر اربیل عراق (مرکز اقلیم کردستان) تأکید کرده‌اند. در این راستا مسعود بارزانی ـ رئیس اقلیم کردستان عراق ـ گفته‌است: من از ایران تشکر می‌کنم که کُردها را در اولین شب حملات آن‌ها را حمایت کرد و برای آن‌ها دو هواپیمای حامل سلاح فرستاد (مشرق نیوز، 22/7/93).

 

     تهدیدات داعش برای ایران اسلامی

با نگاهی به شعارهای داعش، نظیر مباح بودن خون شیعیان ‌ـ که داعش آن‌ها رافضی می‌نامد ـ و اهداف آن‌ها نظیر ضربه زدن به جبهه مقاومت در عراق، سوریه و لبنان، مشخص است که آنها منشأ تهدیداتی علیه منطقه هستند. مهم‌ترین اهداف آن‌ها عبارت‌اند از:

Text Box: 1 تلاش برای بمب‌گذاری و آسیب رساندن و تخریب عتبات عالیات و اماکن مقدس شیعیان در عراق و سوریه ـ به همین دلیل، دکتر حسن روحانی از آمادگی ایران برای حفاظت از شهرهای مذهبی عراق در برابر تهاجم نیروهای تکفیری خبر داده و گفته‌است: در زمینه عتبات مقدسه، کربلای عزیز، نجف عزیز، کاظمین عزیز و سامرای عزیز، به همه ابرقدرت‌ها و مزدورانشان و آدم‌کُشان و تروریست‌ها اعلام می‌کنیم ملت بزرگ ایران برای حراست از عظمت عتبات مقدسه از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد (شفقنا).

Text Box: 2 تضعیف دولت مرکزی و مقتدر در عراق و سوریه ـ تضعیف دولت مرکزی در عراق و سوریه علاوه بر اینکه محور مقاومت و عقبه و امکان مانور استراتژیک مقاومت اسلامی را ضعیف می‌سازد، به تجزیه‌طلبی قومی خصوصاً در کردستان عراق و سوریه و تشدید اختلاقات فرقه‌ای و مذهبی می‌انجامد. برخی از کارشناسان معتقدند عربستان اگرچه نتوانست در عراق به اهداف راهبردی خود نائل آید، اما دست‌کم توانست خود را به عنوان یکی از نیروهای تأثیرگذار در حوزه نفوذ انقلاب اسلامی نشان دهد و داعش را برای به هم ریختن اوضاع سیاسی و امنیتی عراق، گسترش حوزه نفوذ خود و تضعیف انقلاب اسلامی به سوی عراق گسیل دارد (pmfi.ir).

Text Box: 3 ایجاد حاشیه امن برای رژیم صهیونیستی برای تشدید جنایات ـ از جمله نتایج خیانت مشترک دولت‌های استکباری غرب و سران مرتجع عرب به مسلمانان در موضوع داعش، تبدیل منطقه خاورمیانه به منطقه‌ای سرشار از آشوب و ناامنی و ایجاد حاشیه امن برای رژیم صهیونیستی است (جمهوری اسلامی، 28/7/93). این رژیم با خیال آسوده در حال پیگیری توطئه‌های قدیمی و از پیش طراحی شده خود برای یهودی‌سازی مسجد الاقصی و توسعه بی‌سابقه شهرک‌سازی است.

Text Box: 4 مصروف کردن انرژی جبهه مقاومت و حزب‌الله لبنان به موضوعی غیر از رژیم صهیونیستی ـ تحرکات داعش برای تصرف مناطق استراتژیک لبنان، از جمله عرسال و بریتال در بقاع شرقی که منجر به شکست سخت این گروهک تروریستی از حزب‌الله لبنان و ترک این مناطق شد، نشان داد که داعش تلاش دارد با گسترش عقبه درگیری‌های سوریه به لبنان، شرایطی را ایجاد کند که از تمرکز حزب‌الله لبنان بر رژیم صهیونیستی جلوگیری کند. تحرکات اخیر داعش در طرابلس و درگیری با ارتش لبنان نیز در راستای این هدف صورت می‌گیرد.

Text Box: 5 توطئه‌های داعش برای خرابکاری و سلب آرامش روانی در ایران ـ برخی از تحلیل‌ها حاکی از تلاش داعش برای ضربه زدن به امنیت روانی و اجتماعی، آرامش اقتصادی و سیاسی و تخریب زیرساخت‌ها در ایران است، اگرچه این گروهک کوچک‌تر از آن است که فرصتی برای خرابکاری در ایران پیدا یا حتی جرأت نزدیک شدن به مرزهای ایران را پیدا کند، اما اسنادی نشان می‌دهد که سردمداران آن چنین طرح‌هایی را در سر می‌پرورانند؛ اگرچه این طرح‌ها نیز عمدتاً معطوف به عملیات و جوسازی روانی و تبلیغاتی است.

 

     تهدیدات امنیتی داعش علیه جمهوری اسلامی ایران

هرچند گروهک تروریستی داعش قدرت چندانی برای به وجود آوردن تهدیدات امنیتی برای جمهوری اسلامی ندارد، اما در حوزه قدرت نرم تهدید‌آفرین است. آن‌ها تلاش می‌کنند با بهره‌گیری از برخی زمینه‌های اجتماعی، قومی و بعضاً اقتصادی در مناطق غرب ایران، زمینه را برای فعالیت‌های خود فراهم کنند. البته آن‌ها نیز مانند پژاک، فاقد پایگاه مردمی هستند؛ ضمن اینکه هموطنان سنی در ایران شافعی مذهب‌اند و قرابتی با مذهب حنبلی و فرقه‌های انحرافی آن ندارند.

 Text Box: 1 مهندسی معکوس بیداری اسلامی ـ اغلب تحلیلگران معتقدند داعش پروژه امنیتی سرویس‌های غربی برای مهندسی معکوس بیداری اسلامی و انقلاب‌های عربی است. جلوگیری و متوقف کردن بیداری اسلامی و مقابله با نفوذ گفتمان انقلاب اسلامی در منطقه، یکی از اهداف سرویس‌های غربی است و آن‌ها در این مسیر از داعش استفاده می‌کنند. در این راستا، تشدید تحرکات داعشی‌های یمن (القاعده یمن، انصار الشریعة و حزب الإصلاح) پس از پیروزی انصار‌الله و حرکت ملی مردم مسلمان یمن قابل تأمل است.

 

 

Text Box: 2 شیعه‌هراسی ـ در نتیجه تبلیغات و اقدامات داعش، ممکن است شیعه هراسی در سراسر منطقه گسترش یابد. داعش تلاش می‌کند گفتمان انقلاب اسلامی را به شیعه محدود کند؛ حال آنکه امروز گروه‌های سنی نظیر جنبش مقاومت حماس نیز شامل حوزه نفوذ این گفتمان می‌شوند (فارس، 5/4/93).

Text Box: 3 تهدید احتمالی مرزهای ایران ـ ممکن است به دلیل حمله ائتلاف علیه داعش، مرزهای ایران به دو صورت مورد تهدید قرار گیرد: توسط ائتلاف و گروه داعش. تهدید مرز و امنیت ملی نکته‌ای است که مقام معظم رهبری در مورد سوریه و عراق هشدار دادند و آن را مدل پاکستانی دخالت آمریکا دانستند. نکته دیگر، تهدید مرزها توسط نیروهای داعشی است که ممکن است به دلیل حمله نیروهای ائتلاف به مرزهای ایران رو آورند (تبیین). در کنار این موارد می‌توان به امنیتی شدن منطقه و و محاصره‌ امنیتی ایران، الگو شدن مبارزه‌ ائتلافی به رهبری آمریکاو امکان تمرکز امنیتی بیشتر آمریکا بر منطقه پیرامونی، جوسازی در فضای مجازی مبنی بر اقدامات تروریستی در ایران و تلاش برای فریب و یارگیری اشاره کرد.

 

     فرصت‌های موجود در برابر تهدید داعش

در کنار چالش‌ها و تهدیدات داعش، فرصت‌هایی نیز قابل تعریف است:

     بزرگ‌ترین فرصتی که عملکرد داعش برای جمهوری اسلامی ایران و بالاخص جبهه مقاومت به وجود آورده‌است، مشروعیت بخشیدن به دولت قانونی بشار اسد است. داعش با ورود خود به عراق، نشان داد که به مرزهای سیاسی اعتقادی ندارد و تهدیدی برای جامعه جهانی محسوب می‌شود. اقدامات این گروهک ثابت کرد که بشار اسد به دنبال قدرت‌طلبی نبوده‌است و همان طور که بارها اعلام کرده، برای صیانت از ملت سوری با این افراد می‌جنگد. افکار عمومی منطقه و جامعه جهانی نیز به این مسئله پی بردند که بحران سوریه منشأ خارجی دارد؛ حال آنکه غربی‌ها بحران سوریه را تداوم تحولات و انقلاب‌های عربی وانمود می‌کردند و بر این اساس، کمک‌های تسلیحاتی و مالی را برای گروه‌های تروریستی در داخل سوریه را توجیه می‌کردند، اما اینک با این مشکل مواجه شده‌اند که افکار عمومی تحت تأثیر تحلیل‌های آن‌ها قرار نمی‌گیرند.

     فرصت دیگری که به نفع مقاومت اسلامی فراهم شده‌است، انسجام و وحدت گروه‌های سیاسی در عراق است. مهم‌ترین گروه‌های سیاسی در عراق شیعیان، اهل تسنن و کردها هستند. پس از سقوط صدام این سه مرکز قدرت نتوانسته‌اند با یکدیگر تعامل داشته باشند. اختلافات آن‌ها به ملت عراق نیز سرایت نموده‌است، اما خطر داعش باعث نزدیک شدن عشایر سنی و سایر طوایف اهل تسنن به دولت و همچنین همکاری‌های دولت و کردها شده است؛

     کاهش ایران‌هراسی: افراط‌گرایی‌های داعش، تبلیغات رسانه‌های وابسته به غرب و رژیم صهیونیستی را که مدعی بودند ایران عامل افراط‌گرایی است، خنثی می‌کند یا کاهش می‌دهد؛

     به شکست کشیده شدن پروژه‌های عربستان: عربستان با هزینه کردن صدها میلیون دلار به دنبال اسقاط نظام سوریه و عراق و ضربه زدن به جبهه مقاومت از طریق داعش بود، اما اکنون آروزی داعش برای ایجاد خلافت اسلامی در مکه، به تهدیدی برای ریاض تبدیل شده‌است. در این راستا باید به تشدید اختلافات جریان وهابی و سعودی در داخل حاکمیت عربستان نیز اشاره کرد؛

     تقویت موقعیت منطقه‌ای ایران: اگرچه حضور داعش در عراق و سوریه، تهدیداتی برای ایران ایجاد می‌کند، اما از نگاهی دیگر آمریکایی‌ها نمی‌توانند به‌تنهایی داعش را حذف کند؛ همان‌طور که در افغانستان قادر به حذف القاعده نشدند. هیچ قدرتی نمی‌تواند به‌تنهایی با افراط‌گرایی مبارزه کند و پیروز شود. مبارزه با این جریان نیاز به همکاری و همسویی دولت‌های منطقه، خصوصاً با ایران دارد؛ زیرا ایران از معدود کشورهای منطقه است که دولت آن منتخب مردم آن است و مورد حمایت مردم خود قرار دارد؛ در حالی که دولت‌هایی نظیر دولت عربستان، اردن و... فاقد حمایت مردمی هستند و از این بابت احساس عجز می‌کنند.

در کنار این موارد، فرصت‌های قابل طرح دیگر عبارت‌اند از: امکان امتیازگیری در قضیه هسته‌ای از باب تعامل با ائتلاف، تدقیق برآوردهای جمهوری اسلامی ایران و برآورد توان نظامی کشورهای عضو ائتلاف (تبیین).

 

     علل عدم مشارکت ایران در ائتلاف بین‌المللی ضد داعش

پس از تصرف چاه‌های نفتی موصل توسط داعش در خرداد 93، ائتلاف بین‌المللی ضد داعش در شهریور 93 به رهبری آمریکا تشکیل شد. وزارت خارجه آمریکا فهرست کامل کشورهایی را که به ائتلاف «ضد داعش» پیوسته‌اند، منتشر کرد. با وجود اینکه روسیه در نشست پاریس با موضوع مبارزه با داعش حضور داشت، در فهرست منتشر شده از سوی واشنگتن، نام روسیه دیده نمی‌شود. اسامی کشورها عبارت‌اند از: آلبانی، استرالیا، اتریش، بحرین، بلژیک، بلغارستان، کانادا، کرواسی، قبرس، جمهوری چک، دانمارک، مصر، استونی، فنلاند، فرانسه، گرجستان، آلمان، یونان، مجارستان، عراق، ایرلند، ایتالیا، ژاپن، اردن، کوزوو، کویت، لیتوانی، لبنان، لتونی، لوکزامبورگ، مقدونیه، مولداوی، مونته‌نگرو، مراکش، هلند، نیوزیلند، نروژ، عمان، لهستان، پرتغال، قطر، کره جنوبی، رومانی، عربستان سعودی، صربستان، اسلواکی، اسلونی، اسپانیا، سوئد، تایوان، ترکیه، اوکراین، امارات متحده عربی، بریتانیا (تبیین).

این فهرست بلندبالا نشان می‌دهد که این ائتلاف بیشتر جنبه نمایشی و سیاسی دارد؛ و گرنه وجود کشورهایی نظیر مونته‌نگرو و قبرس نمی‌تواند به ظرفیت نظامی آن چیز قابل توجهی بیفزاید. قبل و حین تأسیس ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، آمریکایی‌ها تلاش داشتند که نظر مساعد ایران را برای همکاری با امریکا و ائتلاف جهت مقابله با داعش جلب کنند، اما با پاسخ منفی ایران، آن‌ها تلاش کردند که واقعیت را وارونه نشان دهند؛ چنانچه مقام معظم رهبری فرمودند:

«هم وزیر خارجه آمریکا، هم سخنگویشان صریحاً گفتند که ما از ایران براى ائتلاف علیه داعش دعوت نمی‌کنیم! اوّلاً چه افتخارى بالاتر از این براى ما که آمریکا در یک کار دسته‌جمعى، در یک کار خلافِ غلطى که دارند انجام می‌دهند، از ما مأیوس باشد و نخواهد که ما باشیم. این براى ما مایه افتخار است، مایه تأسّف نیست. ثانیاً، دیدم همه‌شان دروغ می‌گویند؛ براى اینکه همان روزهاى اوّل که مسئله داعش در عراق پیش آمد، آمریکایى‌ها به‌وسیله سفیرشان از سفیر ما در عراق، درخواست کردند که بیایید بنشینیم درباره داعش با هم هماهنگى کنیم. سفیر ما این را منعکس کرد. بعضى از مسئولین ما هم حرفى نداشتند. من مخالفت کردم؛ گفتم در این قضیه، ما بخصوص با آمریکا همراهى نمی‌کنیم؛ چون این‌ها خودشان دستشان آلوده است... بعد از آن هم همین آقاى وزیرخارجه‌ ای که حرف را آمد جلوى چشم همه دنیا، پشت دوربین گفت که "ما از ایران همکارى نمی‌خواهیم" ایشان شخصاً از آقاى دکتر ظریف درخواست کرده بود که بیایید ما در این قضیه همکارى کنیم؛ دکتر ظریف رد کرد» (leader.ir، 24/6/93).

از نظر ایران مؤسسان و حامیان یک گروهک تروریستی نمی‌توانند با آن گروه مقابله کنند. تهران معتقد است که هدف اصلی ائتلاف نه حذف داعش، بلکه مهار آن در راستای پیشبرد اهداف غرب و همچنین بازسازی معارضان سوری جهت از سرگیری حملات به دمشق و نیز از بین بردن زیرساخت‌های سوریه و عراق به بهانه مقابله با داعش است. آمریکا با این ائتلاف به دنبال حضور بیشتر نظامی در منطقه و پاکستانیزه کردن عراق و سوریه است؛ یعنی حمله به هر نقطه از عراق و سوریه با استفاده از پهبادها به بهانه مقابله با تروریسم. بر این اساس نیز ائتلاف، سازوکار کارآمدی برای مقابله با داعش نیست.

در این راستا مقام معظم رهبری فرموده‌اند: «این‌ها قبل از این یک ائتلافى علیه سوریه تشکیل دادند. هیچ غلطى نتوانستند بکنند در مورد سوریه؛ در مورد عراق هم همین است. نمی‌خواهند هم کار جدى‌اى  بکنند. آن حرکتى که علیه داعش انجام گرفت و کمر داعش را در عراق شکست، این کار آمریکایى‌ها نبود، کار ارتش عراق بود، کار نیروهاى مردمى‌ بود... آمریکا با این کار، می‌خواهد بهانه‌اى پیدا کند که همچنان که در پاکستان با وجود دولت مستقر، با وجود ارتش قوى، بدون اجازه وارد پاکستان می‌شود و هرجا را دلش می‌خواهد بمباران می‌کند، می‌خواهد در عراق و سوریه هم چنین کارى را انجام بدهد؛ بدانند که اگر چنانچه چنین اقدامى بکنند، همان مشکلاتى بر سر راهشان به‌وجود خواهد آمد که در این ده سال گذشته در قضیه عراق برایشان به‌وجود آمد» (leader.ir، 24/6/93).

ایران شیوه ائتلاف بین‌المللی در مقابله با داعش را ناکارآمد، نوعی ایجاد بدعت و از لحاظ موازین حقوق بین‌الملل، نامشروع می‌داند و معتقد است بدون جلب رضایت یک کشور، انجام عملیات در آن کشور به بهانه سرکوب تروریست‌ها مشروعیت ندارد؛ ضمن اینکه تقسیم تروریسم به تروریسم خوبِ حافظ منافع آمریکا و تروریسم بدِ مخالف مطامع این کشور، بینان منطقی ندارد و مؤسسان و حامیان یک گروهک تروریستی نمی‌توانند با آن گروه مقابله واقعی کنند.

در این راستا محمدجواد ظریف ـ وزیر امور خارجه کشورمان ـ در گفت‌وگو با شبکه سی‌.سی‌.تی.‌وی چین یادآور شد: «اگر آمریکا می‌خواهد که به معنای واقعی با داعش مبارزه کند، باید به سیاست‌های دوگانه خود برای تضعیف دولت مرکزی دمشق که در حال مبارزه با داعش است، پایان دهد. شما نمی‌توانید هم‌زمان مخالف بزرگ گروه‌های تروریستی در منطقه را تضعیف کنید و از طرف دیگر برای معامله با آن تلاش کنید... از نظر ما هر ائتلافی باید نشأت گرفته از منطقه باشد و حمایت‌های نظامی را از خارج دریافت کند، نه چیز دیگری. ما معتقدیم که فشارهای خارجی منبع اصلی بحران‌های منطقه ما بوده و بنابراین، نمی‌توان این مشکل را از طریق همان چیزی که عامل آن بوده‌است، حل کرد» (فرارو، 1/7/93).

حسین امیرعبداللهیان ـ معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه ـ در نشست بررسی تحولات عراق و ائتلاف علیه داعش در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه ایران در تشریح نگاه‌ها به ائتلاف ضد داعش، با اشاره به اجلاس پاریس برای تشکیل ائتلاف گفت: «هرچند در این اجلاس هیچ صحبتی از سوریه نشده بود، اما اکنون شاهد حملات گسترده به این کشور هستیم. ما نسبت به ائتلاف بودن این گروه شک داریم و معتقدیم کشورهایی مانند امارات و عربستان مشکلاتی در داخل خود دارند که باید پیش از داعش به آن‌ها رسیدگی کنند.» امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه پیش از حمله نیروهای ائتلاف ضد داعش به شهرهای سوریه، این نیروها محل‌های مورد نظر را ترک کرده بودند، گفت: «آمریکایی‌ها می‌دانند در حمص نیروی ضد داعشی وجود ندارد، اما با بمباران پالایشگاه‌های نفت سوریه در صدد رسیدن به اهداف دیگر خود هستند. ما در تلاشیم تا اقدامات آمریکا را تا جای ممکن، مدیریت و کنترل کرده و در عین‌حال به منطقه سامان دهیم» (باشگاه خبرنگاران جوان، 18/7/93).

به‌طور کلی می‌توان گفت اهداف ائتلاف بین‌المللی ضد داعش عبارت‌اند از: جلوگیری از همکاری‌های منطقه‌ای برای مقابله مؤثر با تروریسم، اجرای مدل پاکستان در مورد عراق و سوریه، تضعیف جناح محافظه‌کار داخلی توسط دموکرات‌ها در  انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016م.، حفظ منافع آمریکا در شمال عراق (اقلیم کردستان)، ضربه زدن به زیرساخت‌های سوریه و عراق، مهار و کنترل و هدایت داعش در مسیر اهداف آمریکا و رژیم صهیونیستی، کاهش نفوذ انقلاب اسلامی در سوریه و عراق، سازمان‌دهی معارضان سوری برای حرکت به سوی دمشق، دامن زدن به جدایی‌طلبی قومی در منطقه، رفع مشکلات غرب، رژیم صهیونیستی و ارتجاع عرب در پروژه فشار به سوریه و ایجاد بدعت جدید تجاوز به تمامیت ارضی کشورهای منطقه به بهانه مبارزه با تروریسم.

 

     راهکارهای مقابله واقعی با داعش

راهکار مقابله واقعی با داعش از یک سو قطع حمایت مالی، لجستیکی و نظامی کشورهای غربی و عربی به عنوان مؤسسان و حامیان داعش از این گروهک است. آن‌ها باید مانع فعالیت داعش در فضای مجازی برای تأمین مالی، تبلیغ و عضو گیری شوند و در عین‌حال، مانع تردد تروریستها از اقصی نقاط جهان برای عزیمت به سوریه و عراق شوند و در این خصوص، به ترکیه به عنوان عضو ناتو که در حال حاضر معبر اصلی برای ترانزیت تروریست است، فشار آورند. یکی از علل تقویت داعش، منابع مالی این گروه است که با چهار روش قاچاق نفت، قاچاق آثار باستانی مناطق تحت اشغال، کمک‌های مالی خارجی ـ خصوصاً از سوی برخی شیوخ عرب ـ و نیز سرقت و اخاذی و گروگان‌گیری تأمین می‌شود. کشورهای غربی و عربی در صورتی که واقعاً قصد خشکاندن ریشه تروریسم تکفیری داعش را دارند، می‌توانند مانع قاچاق نفت، آثار باستانی و نیز کمک‌های مالی خارجی به داعش شوند. ضمن اینکه چنانچه حوادث شهر کوبانی یا عین‌العرب سوریه در مرز با ترکیه نشان داد، بمباران‌های هوایی باعث از بین رفتن داعش نمی‌شود.

ائتلاف بین المللی در صورت داشتن اراده جدی برای مقابله با داعش، می‌تواند با تجهیز نظامی نیروهای ارتش و مردمی عراق و سوریه و تسلیح آن‌ها به سلاح‌های مدرن و حمایت از همکاری کشورهای منطقه، زمینه مقابله مؤثر با داعش را فراهم سازد. در این راستا، دکتر حسن روحانی ـ رئیس‌جمهور ـ در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل، ضمن تأکید بر قطع کمک‌های مالی به تروریست‌ها تأکید کرد: «بدیهی است کشورهای منطقه که درد را بهتر می‌شناسند، بهتر هم می‌توانند با همفکری، مسئولیت مبارزه را پذیرفته و رهبری آن را بر دوش گیرند... ما در تمامی عرصه‌ها، مبنای حل مشکلات را تعامل و اعتمادسازی پایدار میان قدرت‌های منطقه‌ای می‌دانیم و از هرگونه همکاری میان کشورهای مسلمان برای مبارزه با افراطی‌گری، تهدید و تجاوز، حمایت می‌کنیم و آماده‌ایم نقش دائمی سازنده و مؤثرِ خود را، ایفا کنیم» (باشگاه خبرنگاران جوان، 18/7/93).

 

     کتابنامه

 درباره داعش بیشتر بدانیم، سایت شبکه اطلاع رسانی سفیر، 22 خرداد 93، http://www.safeir.ir

 1. بیانات مقام معظم رهبری در دیدار اقشار مختلف مردم به‌ مناسبت عید سعید غدیر، 21 مهر 93، سایت دفتر مقام معظم رهبری: http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=bayanat&id=12476
 2. پیام به مناسبت کنگره عظیم حج، 11 مهر 93، سایت دفتر مقام معظم رهبری http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=bayanat&id=12459)
 3. متن کامل سخنان دکتر روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل، سایت اطلاع رسانی ریاست جمهوری، 3 مهر 93، http://www.president.ir/fa/81323
 4. نظر ولایتی درباره ائتلاف ایران و عراق علیه داعش، 9 شهریور 93، http://www.akharinnews.com
 5. دیدگاه ایران درباره داعش، خبرگزاری ابنا، http://www.abna.ir/persian/service/iran
 6. هیلاری کلینتون: داعش را خودمان ساختیم، خبرگزاری ایسنا، 15 مرداد 93
 7. تهدید دوباره داعش علیه ایران، 29 خرداد 93، سایت مشرق http://www.mashreghnews.ir/fa/news/319517
 8. رییس جمهوری دردیدار نخست وزیر عراق: ایران از هیچ کمکی به ملت عراق دریغ نخواهد کرد، ۲۹ مهر ۱۳۹۳،http://www.president.ir/fa/81947
 9. پهپادهای ایرانی به کمک بشار اسد آمدند، 24 اردیبهشت93، سایت دیپلماسی ایرانی،http://irdiplomacy.ir/fa/page/1932815/
 10. بارزانی:ایران دوهواپیما سلاح فرستاد،سایت خبر مشرق، 22 مهر 93 http://www.mashreghnews.ir/fa/news/353769
 11. هشدار رئیس جمهور ایران به داعش: ملت ایران برای حراست از عتبات از هیچ کوششی دریغ نمی‌کند،پایگاه بین المللی همکاری خبری شیعه شفقنا http://afghanistan.shafaqna.com/proposal/item/32253
 12. دکتر عطاالله عبدی: تهدیدها و فرصت‌های ژئوپلتیکی حضور داعش در منطقه بر محور مقاومت، پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی http://www.pfmi.ir
 13. حسین خیاطی، خدمت حامیان داعش به رژیم صهیونیستی، روزنامه جمهوری اسلامی 28 مهر 93
 14. حسین توسلی، تهدیدات و فرصت‌های عملکرد داعش برای جمهوری اسلامی ایران، خبرگزاری فارس، 5 تیر 93
 15. امید طاهرنژاد،ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا؛ تهدیدات و فرصت‌های آن برای ایران، سایت اینترنتی پژوهشکده راهبردی تبیین، http://tabyincenter.ir/index.php/research/59
 16. مصاحبه مقام معظم رهبری با خبرنگار صداوسیما 24 شهریور 93، سایت مقام معظم رهبری http://www.leader.ir
 17. ظریف: ایران در ائتلاف علیه داعش شرکت نمی‌کند، وب سایت خبری و تحیلی فرارو،1 مهر 93 http://fararu.com/fa/news/207842
 18. اگر ائتلاف ضد داعش به دنبال تغییر نظام سوریه برود، رژیم صهیونیستی امنیت نخواهد داشت، باشگاه خبرنگاران جوان، 18 مهر 93، http://www.shahrekhabar.com/political/1412924460778782
 19. متن کامل سخنان دکتر روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل، همان منبع
  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

«جریان تکفیری» از نگاه رهبر انقلاب

«داعش» و «القاعده» دو شاخه درخت وهابیت در عربستان

آثار سیاسی - اجتماعی جریان‌های تکفیری بر عقب‌ماندگی کشورهای اسلامی

آسيب‏ شناسى رشد جريان‏هاى تكفيرى به عنوان يك چالش عمده فراروى اسلام‏گرايى‏

آسیب شناسی جریان‌های تکفیری و راهکارهای مقابله با آن، از منظر مقام معظم رهبری

آسیب شناسی رشد جریان‌های تکفیری در خاورمیانه

آشنایی با رهبران "اخوان المسلمین" از ابتدا تا کنون

آشنایی با مکتب سلفیه

آل سعود و عربستان سعودی

آموزه‌ها و آینده داعش

آيا استعانت از غير خدا جايز است؟

آيا به‌کارگيري زور براي رسيدن به قدرت، گزينه­ اي شکست ­خورده است؟

آينده داعش در عراق

آينده ‏نگارى رفتار گروه‏ هاى تكفيرى‏

آیا ترکیه به سرنوشت پاکستان مبتلا خواهد شد؟

آیا تهدید داعش را جدی بگیریم؟

آیا توحید وهابیت مطابق احادیث حضرت خاتم الانبیا است؟

آیا جامعه عراق پس از جنگ آمریکا، از صوفی گری به جریان سلفی تکفیری تغییر کرد؟

آینده جنبش های اسلامی

آیندۀ داعش و تفکرات سلفی در خاورمیانه

آیین وهابی؛ بنیادگرایی یا اصلاح طلبی؟!

ابزارهای تبلیغی وهابیت در زمان حاضر

ابن تیمیه حنبلی، نظریه پرداز تفکر وهابیت

ابن تیمیه و اهل بیت

ابن تیمیه و نگرش آن به مذاهب

ابن تیمیه که بود و چه کرد

ابوبكر بغدادی

ابومصعب زرقاوي و داعش

اجتهاد از نگاه وهابیون

احتیاط در تکفیر مسلمان از نظر فقهای احناف

احزاب سلفی در مصر

احمد بن حنبل و دیدگاه‌های او درباره تکفیر

اختلاف میان وهابیون و دیوبندیه

اختلافات نظری و اعتقادی وهابیت با مسلمین

ادله داعش بر خلافت اسلامی و نقد آن از سوی سلفیان جهادی

ارائه مدل تحلیل جامع جریان تکفیری و راهبردهای مقابله با آن

ارتباط اسلام‌ستیزی با جریان‌های تکفیری

ارزش (ضد) امنيتي بنيادگرايي؛ با تأكيد بر نهضت سلفي‌‌‌‌‌ ـ وهابي

ارزیابی دیدگاه ابن تیمیه در بحث حسن و قبح

ارزیابی سیاست کیفری بین‌المللی در رسیدگی به جنایات داعش

ارکان سیاسی اندیشه های داعش؛ از امامت تا تکفیر و جهاد

ارکان و مقومات مفهوم «عبادت»

ازبکستان بعد از کریم اف و ترسیم جریان شناسی دینی سیاسی آینده

اسامه بن‌ لادن

استراتژی «گرگ‌های تنها»؛ این بار در افغانستان

استراتژی انحرافی ابن تیمیه در تفسیر آیات قرآن

استراتژی داعش در عراق و شام

اسلام دین صلح و مهربانی و محبت و رحمت

اسلام سیاسی و منتقدان آن: اندیشه های قاضی عشماوی پیرامون رادیكالیسم سیاسی

اسلام سیاسی و نقش آن در خاورمیانه

اسلام و تروریسم؛ دو واژه بیگانه

افترائات وهابیت علیه شیعه

افترائات وهابیت علیه شیعه در مصاحبه با حجت الاسلام والمسلمین توحیدی

افغانستان در دوران پساطالبان

افغانستان و گروه طالبان

افغانستان، گذرگاه داعش به آسيای مركزی

اقدامات سلفی‌های تکفیری؛ فرصت‌های به وجود آمده برای جمهوری اسلامی ایران

اقسام توحید از دیدگاه وهابیت و نقد آن

اقسام ذبح و قربانی و اشتباه وهابیت

التکفیر و الهجره

القاعده

القاعده در اوگاندا

القاعده در تانزانیا

القاعده و تروریسم مذهبی

القاعده و شاخه‌هاي آن؛ نيروهاي اجاره‌اي و انتحاريون مزدور

القاعده پس از 11 سپتامبر (با تأکید بر عراق)

القاعده: زمینه ساز استقرار پایگاه های نظامی آمریکا و ناتو در آفریقا

المرابطون؛ نسل جدید القاعده مصر

الگوی حکومت در اندیشه جریان سلفی تکفیری

الگوی سازمانی القاعده و داعش

امکان سنجی تحقق همگراییِ جهان اسلام در مواجهه با تهدید جریان تکفیری

اندیشمندان حنفی و کژ اندیشی های ابن تیمیه

اندیشه تکفیری و راههای علاج آن

اندیشه جاهلیت محمد قطب در بوته نقد تشیع، تسنن و عقل

اندیشه سیاسی ابن قیم جوزیه

انگلستان و ظهور وهابیت و آل سعود

ایدئولوژی تکفیر؛ سرشت و راهبرد مواجهه با آن

ایمن الظواهری

بازخوانی ماجرای جهیمان العتیبی و ظهور اندیشه مهدویت در بطن وهابیت

بازخوردهای ضد‌امنیتی هستی‌شناسی اجتماعی سلفیت جهادی

بازشناسی بنیادگرایی و سلفیه در دوران معاصر با تأکید بر طالبان و القاعده

بازشناسی تفاوت سلفی نوگرا و افراط‏ گرا

بدعت

بدعت از منظر وهابیان

بدعت در دین

بدعت و سنت از ديدگاه فرق اسلامى و جريان‏هاى تكفيرى‏

بربهاری

بربهاری از کهن ترین تئوریسین های وهابیت

برداشت اشتباه تکفیریها از جهاد در قرآن

برداشت‌های القاعده از افکار جهادی سید قطب

برررسی شخصیت و نظرات شیخ عبدالعزیز بن باز مفتی سابق سعودی

برررسی قتال در قرآن 4

بررسى مبانى فکرى تکفیر

بررسي متني و سندي روايت شد رحال

بررسی اختلاف چهار جریان عمدۀ وهابیت در دهه‌های شصت و هفتاد میلادی در زمینۀ تکفیر

بررسی ارتباط خوارج با وهابیت

بررسی ارتداد در مذاهب اسلامی

بررسی استناددهی تروریسم تکفیری به سنت نبوی و جهاد اسلامی

بررسی اقدامات تکفیریون در عراق و سوریه

بررسی تاریخی جریان‌های تکفیری تروریستی

بررسی تطبیقی ایده‌ها و رفتارهای خوارج و وهابیت

بررسی تطبیقی ایمان و کفر از دیدگاه مذاهب اسلامی و جریان‌های تکفیری

بررسی تطبیقی دیدگاه فقهای فریقین درباره حرمت تکفیر مسلمانان

بررسی جریان سلفیت، وهابیت و تکفیر

بررسی حدیث «قرن الشیطان» از دیدگاه علمای اهل سنت

بررسی دیدگاه ابن تیمیه درباره زیارت قبور

بررسی دیدگاه محمد بن‌عبدالوهاب درباره شرک و مشرک

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_1

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_2

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_3

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_4

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_5

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_6

بررسی رابطه عقاید دیوبندیه و وهابیت

بررسی روایت التجاء ابو ایوب انصاری به قبر پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم

بررسی زبان شناختی واژه‌ی قرآنی «کفر»

بررسی زمینه های سیاسی اجتماعی شکل گیری طالبان در پاکستان

بررسی زمینه‌های صدور فتاوای تکفیری و پیامدهای آن بر جهان اسلام

بررسی سلفی‌گری ابن ابی العز با تأکید بر «شرح العقیدة الطحاویة»

بررسی قتال در قرآن 1

بررسی قتال در قرآن 2

بررسی قتال در قرآن 3

بررسی مبانی فقهی تکفیر

بررسی موانع تکفیر از دیدگاه وهابیت با تأکید بر مانعیت تأویل

بررسی و ارزیابی تاثیر عرفان در تعدیل قرائت های افراطی از دین

بررسی و نقد توحید در اندیشه سلفیه وهابی و سلفیه جهادی

بررسی و نقد دلیل وهابیت بر انقطاع عمل بعد از موت

بررسی و نقد دیدگاه سلفیه در ارتباط ارواح با عالم جسمانی

بررسی و نقد دیدگاه شاه ولی‌الله دهلوی در مسئله شرک

بررسی و نقد رابطه دعا و عبادت، از منظر قرآن و وهابیت

بررسی و نقد منهج قفاری در کتاب اصول مذهب الشیعه

بررسی پیشینه ورود تروریسم تکفیری به کشور (بخش دوم)

بررسی پیشینه ورود تروریسم تکفیری به کشور (بخش نخست)

بررسی کتاب تاریخ نجد نوشته حسین بن غنام

بررسی گفتمان سید قطب و تأثیر آن بر شکل گیری جریان‌های تکفیری مصر

بلای تکفیر، مصیبت اسلام و مسلمین

بن بست خلافت با اندیشه داعش

بنیاد گرایی و سلفیه بازشناسی طیفی از جریان های دینی

بنیادگرایی اسلامی داعش- القاعده: تمایزهای ساختاری و ایدئولوژیکی

بوکوحرام و قرائن همپیمانی با داعش

بیوگرافی ابن تیمیه

تأثیر افکار ابن‌تیمیه در گسترش جنایت‌های جریان‌های تکفیری

تأثیر اندیشه های سیاسی برنارد لویس در ترویج اسلام هراسی در غرب

تأثیر تقابل وهابیت سعودی با گفتمان انقلاب اسلامی ایران بر ژئوپلتیک جدید خاورمیانه

تأملاتی درباره بیانیه اخیر شبکه تروریستی القاعده علیه داعش

تأملی بر ماهیت گروهک تروریستی ریگی

تأملی غیر غربی در افراطی گری و خشونت ورزی به نام دین

تأويل در قرآن و «تأويل قرآن»

تأويل در قرآن و «تأويل قرآن»

تأویل

تاثیرات سید قطب بر گروهک های جهادی تکفیری

تاريخچه فرقه وهابيه و عقايد ايشان

تاریخ وهابیت

تبار شناسی سلفیه سروری از ابن تیمیه تا سید قطب

تبارشناسی مبانی معرفت شناختی و انسان شناختی اسلام سلفی - تکفیری

تبرک (لمس و تقبیل) از نگاه اهل سنت

تبرک و استشفا به آثار اولیا

تجاوز نیروهای اتحاد جماهیر شوروی به افغانستان سر برآوردن القاعده

تحرک‌پذیری سلفیت جهادی در آسیای غربی و امنیت عمومی جمهوری اسلامی ایران

تحقیقی درباره رابطه ذهبی و ابن‌تیمیه

تحليلى بر هويت جديد تروريست‏هاى تكفيرى در خاورميانه ...

تحلیل کنش های خشونت‌بار داعش از چشم انداز روان شناسی سیاسی‏

تحلیلی بر رویکرد‌های متناقض به اندیشه‌های سلفی- تکفیری سید قطب

تحلیلی بر هویت جدید تروریست‌های تکفیری در خاورمیانه

تحلیلی شرق‌شناسانه از جریان‌های تکفیری قدیم و جدید

تحول گفتمانی و بازتعریف نسل جدید القاعده در سوریه

تحولات اسلام سیاسی رادیکال

ترسیم نقشه راه جدید داعش

ترور، تروریسم و حقوق بشردوستانه

تروریسم از منظر بنیادگرایان اسلامی رادیکال و فقه سیاسی شیعه با نگاهی به عملیات استشهادی

تروریسم تکفیری داعش و محور مقاومت ضدصهیونیستی

تشبیه: مانند کردن خدا به مخلوقات

تضاد عقايد احناف با وهابيت درموضوع توسل

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت 2 (زندگى حقيقى همراه با عمل براى انبيا و اوليا در قبر)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت 4 (علم غيب)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت3 (توسل)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت5 (وهابيت و موضع اهل‏ سنت در قبال آن)

تضاد عقايد حنفيت با وهابیت 6 (وهابیت را بهتر بشناسیم)

تضادهای ایدئولوژیک؛ چرا داعش و القاعده متحد نشدند؟

تعدیل افراط گرایی دینی؛ براساس روش شناسی ائمّه(ع) در مواجهه با تفکر غالیان

تفاوت توسل با استغاثه مشرکین به بت ها

تفاوت میان جنبش‌های انقلابی و جریانات تکفیری و تروریستی

تقابل دیدگاه وهابیت تکفیری در حرمت تکفیر اهل قبله با آیات و روایات

تقابل فیزیکی وهابیت با تشیع

تقليد از ديدگاه سلفى‏هاى تكفيرى‏

تكفير از دیدگاه مذهب شيعه

تكفيريت در پاكستان و راه برون‏ رفت از آن‏

تمدن اسلامی و جریان‌های تکفیری

تناقضات ابن عبدالوهاب در مسئله تکفیر مسلمین

توحید از دیدگاه تشیع و وهابیت

توحید در مذاهب کلامی

توحید عبادی و شبهات وهابیت

توحید و شرک

توحید و شرک از دیدگاه استاد مطهری و سید قطب

توسل در سیره انبیا از دیدگاه اهل‌سنت

توسل در سیره پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله)

توسل و رابطه آن با توحید عبادی

توسل و شفاعت از نگاه دیوبندیه

توسل، شفاعت، استغاثه؛ رفع نزاع با تبیینی جدید

توسل، مرگ و شفاعت از دیدگاه تشیع و وهابیت

تکاپوی داعش برای بقای سرزمینی

تکفیر

تکفیر

تکفیر از دیدگاه ابن تیمیه

تکفیر از دیدگاه بزرگان دیوبند

تکفیر از دیدگاه سید قطب

تکفیر از دیدگاه قرآن

تکفیر از دیدگاه قرآن کریم

تکفیر از نگاه برخی ائمه مذاهب اهل سنت

تکفیر از نگاه برخی ائمه مذاهب اهل سنت

تکفیر از نگاه بزرگان اهل سنت

تکفیر از کدام قسم: کفر در مقابل ایمان یا کفر در مقابل اسلام

تکفیر اهل قبله

تکفیر اهل قبله در اندیشه علمای دیوبند

تکفیر تکفیریان خشونت تکفیری، در خدمت استعمار نوین

تکفیر در آیات و روایات

تکفیر در جهان اسلام

تکفیر در روایات نبوی (1)

تکفیر در روایات نبوی (2)

تکفیر در روایات نبوی (3)

تکفیر در روایات نبوی (4)

تکفیر و اقسام آن در نگاه شیعه

تکفیر گذشته، حال، آینده

تکفیری ها و تجاور از حدود جهاد

تکفیریها در انگلستان

تیشه داعش به ریشه‌های تاریخ ایران در موصل

جاهلیت در نگاه سلفیه جهادی و اثرات سوء آن بر جهان اسلام

جایگاه علمی و دینی مردم نجد در دوران محمد بن‌عبدالوهاب

جريانهاي جديد وهابيت از ديدگاه دکتر عصام العماد

جريان‏هاى تكفيرى و نقض حقوق زنان‏

جریان داعش و تحریف مفهوم جهاد

جریان شناسی اختلافات طالبان بر سر رهبری

جریان شناسی القاعده

جریان شناسی بنیادگرایی در جنبش های اسلامی

جریان شناسی وهابیت مصری

جریان شناسی گروهک تروریستی انصارالاسلام

جریان شناسی گروه‌های تکفیری جهادی در مصر

جریان شناسی سلفیگری

جریان های تکفیری عراق

جریانات افراطی و تکفیری در منطقه و راهکارهای مقابله با آنها با توجه به نقش خاورمیانه ای روسیه

جریانات تکفیری بناهای اسلامی (در عراق به عنوان نمونه)

جریان‌شناسی تکفیری در افغانستان

جریان‌شناسی گروه‌های تکفیری: ابعاد و پیامدها

جریان‌های تکفیری در عراق از ظهور وهابیت تا عصر حاضر

جریان‌های تکفیری فعال در پاکستان

جریان‌های تکفیری و خطرهای آن برای امت اسلامی و بشریت و عوامل شکل‌گیری آن

جریان‌های تکفیری، مهمترین خطر فراروی بیداری اسلامی

جشن و سرور در میلاد پیامبر گرامی از دیدگاه قرآن و سنت

جمعیت اخوان التوحید: شکل گیری و نقش آن در پیشرفت آل سعود

جنایات جریان‌های تکفیری در لبنان

جنبش اسلامی ترکستان شرقی؛ جهانی تهدید و نگرانی

جنبش شاه ولی­ الله در هند

جنبش های سیاسی معاصر در عربستان سعودی

جنبشهای اسلامی و خشونت در خاورمیانه

جنگ در شبه جزيره مروري بر شكل گيري وهابيت در عربستان

جهاد در اندیشه سید قطب

جهاد و مجاهد از نگاهی دیگر

جهاد و نظم بین‌الملل سلفیسم جهادی و تحول معنایی جهاد

جهادی‌های جدید کیستند؟

جهان از نگاه داعش

جهانى شدن و القاعده

جهانى شدن و ظهور هویت بنیادگرا در غرب آسیا

جوانان يهودی در صف داعش

حدیث منع نشستن و عبادت کردن در مقابر بررسی تطبیقی دیدگاه ابن‌تیمیه و مذاهب اربعه اهل سنت

حرمت تكفير اهل قبله در انديشه علماى اسلام

حرمت تکفیر اهل قبله در کتاب و سنت

حرمت تکفیر نزد پیشوایان چهارگانه اهل سنت

حرکت سلفیه

حزب التحریر ازبکستان

حزب التحریر در آسیای مرکزی

حقوق بشر و جریان‌های تکفیری

خاستگاه سلفی گری تکفیری

خاندان آل سعود و عربستان سعودی

خاورمیانه و جنگ های دینی

خشم به فرمان خرد، شرع و غریزه: تأملی در خشونت داعش از زاویه‌ای دیگر

خشونت تکفیری‌ها، توحشی چنگیزی در لباس اسلامی است

خشونت، ترور و افراط گرایی در قرآن

خط بطلان جولانی بر فانتزی‌های غرب در سوريه

خطر تکفیر برای جوامع اسلامی

خطر گروه‌های تکفیری علیه اسلام و مسلمانان

خلافت از دیدگاه سلفیه جهادی

خوارج، اولین گروه تکفیری در جهان اسلام (پیشینه جریان تکفیری خوارج) و پیامدها و نتایج سوء تکفیر و افراطی گری در جهان اسلام

خیانت های خلافت داعش به جامعه اسلامی

داعش خوب داعش بد

داعش در مسیر القاعده شدن

داعش و استفاده از گرافیک اطلاع‌رسان

داعش و عملکرد آن برای اهداف غرب و رژیم صهیونیستی

داعش پس از ناكامي در تأسيس دولت

داعش چگونه القاعده را زمین‌گیر کرد

داعش یاد آور خاطرات نسل اول وهابیت

داعش، القاعده؛ فرزند در مقابل پدرخوانده /بازخوانی روند شکل گیری القاعده در عراق و انشعاب درون سازمانی

داعش، قفقاز و واکنش روسیه

داعشی‌ها به نام جهاد سر می‌برند/ علت شکل‌گیری گروه‌های تکفیری

در آمدی بر مناسبات وهابیت و علم کلام

درنگی بر دیدگاه ابن‌تیمیه در مواجهه با مذاهب و بزرگان اسلام

درنگی در مبانی و آینده‌ خشونت به سبک رادیکالیسم تکفیری

درگذر تکفیر فکری و تکفیر جنایت‌کارانه

دشمن نزدیک و دور

دلایل و پیامدهای حمایت عربستان از گروه‌های اسلام‌گرای افراطی

دموکراسی

دو متن ماندگار: «هنر جنگ» و «درباره جنگ»

دگردیسی اسلام سیاسی در تونس

رابطه ولایت تکوینی و استغاثه به ارواح اولیای الاهی

رادیکالیسم اسلامی در جنوب شرق آسیا: جماعت اسلامی اندونزی

راهبرد آمریکا برای مبارزه با القاعده و داعش

راهبرد تکفیری و ضد وحدت عربستان سعودی در عرصه آموزش و رسانه

راهبردهای مدیریتی نبی اکرم(ص) در راستای تحکیم وحدت بین اقوام در صدر اسلام

راهبردهای مقابله با تهدیدات نرم جریان‌های تکفیری در جهان

ردّ نظر وهابیت از سوی اهل‌سنت در حرمت زیارت قبور

رفت و برگشت اسلام‌گرایی رادیکال از سوریه به شمال آفریقا

رقابتى براى هويت و شناسه‏

روش شناسی پیامبر(ص) در تقویت اتحاد مسلمانان و تعدیل افراط گرایی

روش قرآن در علاج و جلوگیری از پدیده تکفیر

روش های تبلیغی وهابیت

روش‌های برخورد محمد بن‌عبدالوهاب با مخالفان خود

روش‏هاى جهان اسلام براى فائق آمدن بر بحران تكفير

رویکرد دوگانه غرب در مواجهه با تروریسم؛ داعش سیاه، داعش سفید

ریشه های تاریخی و نحوه شکل گیری وهابیت

ریشه‌های تفکر داعش (١)

ریشه‌های تفکر داعش (٢)

ریشه‌های تفکر داعش (٣)

ریشه‌های تفکر داعش (٤)

ریشه‌های تفکر داعش (٥)

ریشه‌های تفکر داعش (٦)

زادگاه فکری اندیشه تکفیری در جامعه اسلامی

زمینه های تاریخی سلفیه

زمینه‌های ظهور و گسترش داعش در محیط امنیتی غرب آسیا

زمینه‏ های گفتمانی تعامل داعش در قبال اسرائیل و مسئله فلسطین

زیارت از دیدگاه احادیث اهل سنت

زیارت از دیدگاه احادیث اهل سنت

زیارت قبور از نگاه مذاهب اسلامی

سابقه سیاه وهابیت در تخریب آثار اسلامی

ساختار تشکیلاتی جدید داعش؛ نسل دوم فرماندهان دولت خلافت

سازمان کنفرانس اسلامی و نقش آن در گسترش وهابیت

سازوکار نیروگیری و نحوه عمل جریانهای تکفیری در گفت‌وگو با دکتر فیرحی

سب الصحابه

سرنوشت مدعیان خلافت در انتظار داعش

سرچشمه اندیشه وهابیت

سرچشمه های فکری القاعده

سفر وهابیت به مصر

سلفى‏گرى در تونس و آينده پيش رو

سلفيان

سلفيان

سلفی ها، روند نوگرایی که به افراط گرایی رسید

سلفی گرایی جهادی-تکفیری و آینده ثبات سیاسی در منطقه خاورمیانه

سلفی گری

سلفی گری در مصر و دوره جدید

سلفیت و جنبه های شبهه آمیز آن در مذاهب اربعه

سلفیه

سلفیه جهادی در شبه جزیره؛ بررسی رویکرد و عملکرد القاعده شبه جزیره

سلفیه درباری

سلفیه و تقریب

سلفیه و جنبش‌های اسلامی ـ دیوبندیه

سلفی‌گرایی متحرک: چالش امنیتی بدون مرز

سلفی‌گری افراطی در قفقاز شمالی؛ با تاکید بر مولفه‌های تاریخی، فرهنگی و سیاسی

سلفی‌گری و تکفیر در تونس میان گفتمان النهضة و دیگر گفتمان‌های بومی

سلفی‏گری در عراق و تأثیر آن بر جمهوری اسلامی ‏ایران

سماع موتی و تقابل دیدگاه وهابیان با بزرگان خود

سماع موتی و رابطه آن با توسل به ارواح اولیای الهی

سماع موتی و رابطه آن با توسل به ارواح اولیای الهی

سنت‏ گرایی و نقد اسلام‏ گرایی سلفی

سنّت پیامبر و تکفیر مسلمانان

سونامی تکفیری در جهان بشری

سپاه صحابه و لشکر جهنگوی نماینده افکار افراطی سلفی‌گری

سیر تاریخی ظاهرنگری در آیات صفات

سیر تطور هیئت‌‏های شرعی داعش

سیر مطالعاتی نقد اندیشه تکفیر (جهادی تکفیری)

سیر مطالعاتی نقد اندیشه تکفیر (وهابیت تکمیلی)

سیر مطالعاتی نقد اندیشه تکفیر (وهابیت مقدماتی)

شباهت وهابی ها با خوارج

شباهتهای فکری خوارج عصر علوی و داعشیهای امروز

شبکه سلول هاي تروريستي داعش در آسياي مرکزي

شخصیت شناسی ابوبكر بغدادی

شدّ رحال برای زیارت قبر نبی اکرم ص از منظر دیوبندیه و ابن‌تیمیه

شناسایی و تأمین منابع مالی داعش

شکاف شیعی – سنی در اسلام سیاسی و پیامدهای آن برای جمهوری اسلامی

شکاف‌‌‌های درونی داعش؛ نزاع دو نسل القاعده

شگرد ابن تیمیه در انکار فضائل امام امیرالمؤمنین (علیه السلام)

شیوه‌های وهابیت در مخالفت با اهل سنت

صحیحین و نفی تکفیر

صنعانی؛ سلفی تکفیری یا سلفی میانه‌رو

طالبان در عصر داعش: آینده سلفی گری تکفیری در همسایگان شرقی ایران

طالبان و سپاه صحابه فرزندان وهابیت

طالبان؛ دین و حکومت

ظهور داعش در شبه‌ قاره

ظهور داعش؛ پایانی بر نظم جهانی

ظهور و افول القاعده در عراق

عبادت

عبادت در اندیشه شیعه و وهابیت

عبور از «خاورمیانه جدید»

عربستان در عرصه تبلیغات

عربستان معمار جنایت و مکافات

عربستان و وهابیت در آفریقا

عزاداری بدعت یا سنت

عقائد تکفیر و نقش مسلمانان

عقل از دیدگاه سلفیه

عقل از منظر وهابیان

علل شکل گیری تکفیری‌ها از دیدگاه جغرافیای سیاسی

علل شکل گیری جریان‌های تکفیری در افغانستان و شبه قاره هند

علل و آینده حضور داعش در آفریقا

علل گسترش دعوت محمد بن‌عبدالوهاب

علمای شافعی و ابن‌تیمیه

عملکرد وحشیانه ی فرقه ی وهابیت و خاندان آل سعود

عوامل روانی تکفیر

عوامل ظهور جریان‌های تکفیری در جهان اسلام/ تبارشناسی گروه‌های افراطی

عوامل مؤثر در تبلیغ وهابیّت(1)

عوامل مؤثر در تبلیغ وهابیّت(2)

فتنه تكفير

فتنه و هابیت

فرا واقعیت بنا العابد!

فضای مجازی (سایبری) و شبکه‌های ماهواره‌ای جریان‌های تکفیری

فعالیت وهابیت در جهان

فقه تکفیر میان برهان شرعی و فقه خودساخته

فهرستواره پایان‌نامه‌های حوزوی-دانشگاهی در موضوع سلفی‌گری و نقد وهابیت

فواید توسل به ارواح پیامبران و اولیای الهی

قبیله انحراف

قبیله بدعت

قبیله خشونت

قتل عام حجاج یمنی توسط وهابیان

قتل و تکفیر در آیات قرآن (1)

قرآن و همگرایی بین مذاهب اسلامی

قرآن کریم و همزیستی مسالمت‌آمیز در جامعه بشری

لشگر جهنگوی

لیست حامیان مالی گروه های تروریستی همسو با القاعده در 31 کشور جهان

مانیفست توحش در فقه داعش

ماهیت دینی ـ سیاسی گروه طالبان

مبانى كلامى «القاعده» در تكفير و كشتار مسلمانان‏

مباني اعتقادی داعش

مبانی اعتقادی جریانهای تکفیری و مقایسه ی آن با آرای دیگر مذاهب

مبانی اعتقادی محمد ابن عبدالوهاب

مبانی جهادگرایی تکفیری در اهل سنت و نقد آن

مبانی فکری ابن تیمیه

مبانی مذهبی و قومی طالبان

مبانی و مفاهیم اسلام سیاسی القاعده

مبانی کلامی «القاعده» در تکفیر و کشتار مسلمانان

متافیزیک خشونت داعشی؛ سه مفهوم نکایه، توحش و تمکین

متغيرهاى منطقه ‏اى و بين‏ المللى و علل داخلى ورود داعش به عراق‏

متن قطعنامه شورای امنیت درباره گروه تروریستی داعش

محمد بن عبدالوهاب و مخالفان نجدی معاصر او

مخالفت دیوبندیان با دعوت محمد بن عبدالوهاب

مخالفت وهابیان با عقاید اهل سنت

مخالفت وهابیان با عقاید اهل سنت

مراتب و متعلقات ایمان

مرز بین تروریسم و جهاد در اسلام

مروری بر افکار وهابیت و جایگاه آن در جهان باورهای فطرت ستیز

مسئله توسل به اموات با نگاهی به آیه 22 سوره مبارکه فاطر

مشکلات پیش روی عراق پساداعش

معرفی و بررسی شیوه‌های مقابله با تکفیر در جهان اسلام و آثار آن

معناشناسى عبادت در نظام تعاليم وحى و دفع اتهام كفر و شرك از مسلمين‏

معیار توحید شرک از دیدگاه شهید مطهری و سید قطب

معیارهای توسل از دیدگاه وهابیت

مفهوم دولت در گفتمان داعش؛ دولت سلفی داعش؛ تحقق ناکام یک نظریه آلترناتیو

مفهوم شناسی جنبش های اسلامی معاصر

مفهوم شناسی خودکشی یا انتحار

مفهوم شناسی سلف، سلفی گری و سلفی

مفهوم شناسی سَلَفیه و سَلَفی­گری

مفهوم عبادت از دیدگاه ابن‌تیمیه

مفهوم و مراحل شرک

مقايسه انديشه‏ و رفتار جبهه النصره و داعش

مقایسه دیدگاه وهابیت و اخوان المسلمین در زمینه حکومت

موافقين و مخالفين خلافت داعش

موانع تکفیر با تأکید بر مسئله جهل از دیدگاه ابن‌تیمیه

موضع انتقادی اندیشه‌وران اهل سنت در برابر جریان‌های تکفیری

موضع ‌گيري‌ علماي‌ جهان‌ اسلام‌ درباره‌ تشيع‌

مکتب تکفیر بر خلاف عقل، نص و صریح قرآن است

نئوتروریسم با تأکید بر تروریسم مذهبی

ناتوانی حکومت ها و رشد سلفیسم در غرب افریقا

نخستین آشنایی مسلمانان شبه‌قاره هند با اندیشه وهّابیت

ندای غیراللّه از ديدگاه علمای دیوبندیه

نظری بر تاریخ وهابیت

نفی خشونت از منظر قرآن و سنت

نقد استدلال تکفیری ها وداعشی ها براولویت کشتن مسلمانان

نقد برداشت‌های تکفیری‌ها از آیات جهاد

نقد تفسیر وهابیون از آیات «من دون الله»

نقد دیدگاه سلفیه درباره مجاز در قرآن

نقد دیدگاه وهابیت در مسئله تبرک با تکیه بر نظر علمای معاصر وهابی

نقد دیدگاه وهابیت درباره عبادت با نظر به سجده برادران یوسف

نقد قرآنی مبانی وهابیت در حوزه ی جهاد

نقد و بررسی اندیشه‌های دهلوی

نقد و بررسی تکفیر از دیدگاه سلفی وهابی و سلفی جهادی

نقد و بررسی حکم بغیر ما انزل الله

نقد و بررسی دار الاسلام از نظر سلفیه تکفیری

نقد و بررسی دشمن نزدیک و دور(عدو قریب و بعید)

نقد و بررسی روش های جدلی ابن تیمیه در «منهاج السنه»

نقد و بررسی مبانی جهادگرایی تکفیری ها

نقد و بررسی مهم‌ترین ادله جریاهای تکفیری در تکفیر شیعه

نقدي بر كتاب «التبرك المشروع و التبرك الممنوع»

نقدی بر خلافت ابوبکر بغدادی

نقدی برعقاید وهابیت (توسل، شفاعت)

نقش جریان های سلفی در سوریه و فلسطین در مصاحبه با شیخ عبدالله کتمتو

نقش داعش در شکل‌گیری معادلات جدید در خاورمیانه

نقش قدرت‌های بین‌المللی در رشد و گسترش جریان‌های تکفیری

نقش وهابیت در اوگاندا

نقش وهابیت در تانزانیا

نقش وهابیت در کنیا

نقش گروه‌های تکفیری در تغییر نقشه منطقه

نگاه داعش به مهدویت

نگاه هند به گروه‌های شبه نظامی پاکستان

نگاهی اجمالی به منهج درسی مدارس ابتدایی داعش

نگاهی بر وهابیت

نگاهی به تشکیلات سازمانی داعش

نگاهی به رشد تکفیری‌ها در تونس

نگاهی به عقبه تکفیر و دیدگاه های آن

نگاهی به عملکرد داعش از منظر کتاب تروریسم جهانی و رسانه های جدید

نگاهی کوتاه به جریان رسانه‏ ای گروه داعش

نگرشی به ظرفیت‌های تقریبی الازهـر

هجوم وهابیان به مدینه منوّره

همگرايي استراتژيك؛ اتحاد سلفي‌هاي عربستان، هند و مصر

واقعه 11 سپتامبر ؛ سرآغاز شکل گیری بزرگترین گروههای تروریستی

واكاوى رابطه ميان نفاق و تكفير

واکاوی جایگاه تروریسم بنیادگرا در راهبرد خاورمیانه ای غرب

واکاوی ریشه‌های پدیده بنیادگرایی در خاورمیانه؛ مطالعه موردی جهانی شدن

وضعیت القاعده پس از ظهور داعش

وضعیت سیاسی داعش در قاره سیاه

وضعیت فعلی و آینده کشورهای شمال آفریقا (تاکید بر کشورهای مصر، تونس و لیبی)

وهابيت از نگاهي ديگر

وهابیان و برگزاری مراسم جشن وشادی

وهابیان و تحریف قرآن کریم

وهابیان و توحید در اسما و صفات

وهابیان و توحید ربوبی

وهابیت تکفیری (دوره ی معاصر)

وهابیت در آیینه تاریخ

وهابیت منطق تزویر و تکفیر

وهابیت و تحریف میراث‌های علمی

وهابیت و تخریب قبور

وهابیت و توحید الوهی (عبادی)

وهابیت و توحید ربوبی (1)

وهابیت و توحید ربوبی (2)

وهابیت و تکفیر شیعه

وهابیت و سماع موتی

وهابیت و موضع اهل سنت در قبال آن

وهابیت، سلفیت و اسلام‌گرایی؛ دشمن کیست؟

وهابیت، مکتب تشبیه

پاسخ به شبهات جهاد

پاسخ به مهم‌ترین شبهات وهابیت (توسل، شفاعت، تبرک، زیارت قبور)

پاسخی به شبهه ابن تیمیه در استمرار عزاداری برای امام حسین علیه السلام

پاکستان و «نبرد جهانی علیه تروریسم»

پاکستان و بنیادگرایی اسلامی

پرسمان؛ آیا تبرک جایز است؟

پيشينه و جايگاه جريان هاي سلفي

پژوهشی درباره حدیث «اللهم لا تجعل قبری وثناً یعبد»

پیام مهم ترور سرکرده جیش الاسلام

پیشینه و کارنامه وهابیت (1)- وهابیت و تفرقه

پیشینه و کارنامه وهابیت (2)- شکل گیری وهابیت

پیشینه و کارنامه وهابیت (3)-عقاید و عملکرد

چالش امنیتی تروریسم تکفیری علیه ایران

چالش های همگرایی جهان اسلام در تأسیس تمدن اسلامی

چرخش خلافت داعشی؛ از خلافت حقیقی تا خلافت مجازی

چرخش خلافت داعشی؛ از خلافت حقیقی تا خلافت مجازی

چقدر با تروریست‌های دنیا آشنا هستید؟

چه کسی تجددخواهی اسلامی را هدایت می‌کند؟

چگونگی پیدایش تکفیر و خارجی‌گری

چیستی و چرایی شکل گیری جریان‌های تکفیری

کابوس جدید آل‌سعود؛ آنچه همه باید درباره جنبش 15 سپتامبر در عربستان بدانند

کارنامه وهابیت؛ دوره تأسیس

کارنامه وهابیت؛ دوره تثبیت

کتاب شناسی تکفیر

کفر در مقابل ایمان یا اسلام

کفر و تکفیر در قرآن کریم و سوء برداشت از آن

کفر و جهاد از منظر حزب التحریر

کلام سیاسی و حیات سلولی تروریسم تکفیری

کودتا در داعش

کویت و وهابیت در آفریقا

گرایش های فکری سلفیه در جهان امروز

گزارش کتاب «سيف الجبار المسلول على أعداء الأبرار» اثر شاه فضل رسول قادری

گزارش کتاب جذور داعش قراءة فی تراث الوهابیة و علماء السعودیة

گزارشی از برخی فتاوای وهابیت

گزارشی از کتاب مصباح الأنام و جلاء الظلام

گفتمان اسلام سلفی و جهانی‏ شدن امنیت خاورمیانه

گفتگو با مأمون رحمه روحانی دمشقی درباره تکفیریها

گفت‌وگوی مشروح فارس با حجت‌الاسلام مهدی فرمانیان

گونه ‏شناسی فکری جنبش‏های اسلامی معاصر

گونه‏ شناسی فکری جنبش‏های اسلامی معاصر و پیامدهای سیاسی امنیتی آن در جهان اسلام