اطلس > شخصیت ها > ضد تکفیری > شیخ علی جمعه

شیخ علی جمعه

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۱۶ تعداد بازدید: 298

شیخ علی جمعه متولد سال ۱۹۵۲میلادی، مفتی، محقق اسلامی، فقیه و عالم شافعی و صوفی 65 ساله مصر است. شیخ علی جمعه نیز همچون شیخ شلتوت مذهب شیعه را جزو مذاهب اسلامی یاد کرده و تشویق به تقلید از مذهب شیعه می کند...علی جمعه متولد سال ۱۹۵۲میلادی، مفتی، محقق اسلامی، فقیه و عالم شافعی و صوفی 65 ساله مصر است[1]. شیخ علی جمعه نیز همچون شیخ شلتوت مذهب شیعه را جزو مذاهب اسلامی یاد کرده و تشویق به تقلید از مذهب شیعه می کند[2]. در بیانی گفتند: هر کسی یکی از مذاهب نه گانه (حنفی، مالکی، شافعی، حنبلی، امامیه، زیدیه، اباظیه و ظاهریه) را انتخاب کرده و بر طبق آن عمل کند مسلمان است[3].

وی به جهت رویکردهای تند علیه گروه های تکفیری مانند داعش و وهابیت مورد سوء قصد واقع شد. زمانی که وی برای اقامه نماز جمعه در مسجد فاضل واقع در استان جیزه، نزدیکی شهر قاهره می رفتند، مورد هدف تیراندازی دو فرد مسلح قرار گرفتند ولی محافظان شخصی موفق شدند وی را بدون آن که آسیبی ببیند وارد مسجد کنند[4].

وی در رد دیدگاه وهابیت درباره تخریب گنبد مبارک و نورای پیامبرخدا می گوید: رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم با راهنمائی ها ما را نجات داده است. ما باید بدانیم این ظلم هائی که برای برخی ضریح های مقدس رخ داده است در واقع خروج از دین و عقل و انسانیت است. این برادران جاهلان با تمسک به یک روایتی که معنای خاص دارد و آنها گمان می کنند علماء اسلام در فهم آن مانده اند. «اتخذوا قبور انبیائهم و صالحهم مساجد» یعنی قبور انبیاء و صالحین خود را مسجد قرار دادند. گمان کرده اند مراد از مسجد همان معنای مصلی است؛ در حالی که مسجد در لغت به معنی محل سجده و پیشانی است. بله برخی از امت های گذشته پیامبران خود را می پرستیدند و به قبور آنها سجده می کردند. اما خداوند امت پیامبرخدا صلی الله علیه و آله وسلم را برگزیده است و ایشان را از این که چنین بدعتی در آن ها رُخ دهد، حفظ کرده است.  عده ای گمان کرده اند که به خاطر این اعتقاد (بناء بر قبور و تبرک به ضریح انبیاء و اولیاء) از اسلام خارج است[5].

البته در بین مسلمانان افراد جاهلی که شخصی مانند بهاء را پرستیدند و برخی خداپرستان دیگری را پرستیدند (که البته این شرک است) اما یک نفر هم وجود ندارد که پیامبرخدا را پرستیده باشد؛ آیا این معجزه نیست؟ ممکن است عده ای بگویند مسلمانان معصوم هستند! اما نه معصوم نیستند. اما خداوند اراده کرده که پیامبرخدا را از پرستش شدن حفظ کرده است. زیرا پیامبرخدا دعا کرد. « اللهم لا تجعل قبری وثنا یعبد» خدایا قبر من بتی نشود که آن را بپرستند. خداوند اجابت کرد و این خود معجزه است[6].

تکفیری ها ابتدا مسلمانان را به شرک متهم می کنند و ضریح های اولیاء الهی را بت معرفی می کنند با اینکه پیامبرخدا و دو نفری که در کنار او دفن هستند؛ ابوبکر و عمر در یک ضریح بزرگ دفن شده اند. وهابی ها گفتند اراده تخریب آن را کرده ایم. باید به اینها گفت: ای کسی که می خواهی به سرور پیامبران جسارت کنی! لال شود! خداوند دست و پایت را قطع کند الهی آمین حسنا الله و نعم الوکیل[7].  

علی جمعه مفتی سابق مصر، بر این باور است که ظهور داعش، پدیده غیر منتظره‌ای نیست و با استناد به حدیثی از امام علی علیه السلام تاکید کرد که امیر المومنین 1400 سال پیش، ظهور داعش را پیش‌بینی کرده بود.  شیخ علی جمعه در تحلیل روایتی[8] که ابن حماد از امیرالمومنین علیه السلام نقل کرده است؛ می گوید: «یخرج له (علی بن ابی طالب) نعیم بن حماد فی کتابه الفتن یتکلم عن انه سیاتی اقوام قلوبهم کزبر الحدید (قطع الحدید) لا مشاعر لهم و کانهم قد صُلب العقول لا یرحمون لا یتفهمون لا یتکلمون فقد دینهم التقتیل یقتلون الا ای شئ؛ رایاتهم السود (تری الرایا سوداء) هم اصحاب الدوله (رضی الله عنک یا سیدنا یا علی) هم اصحاب الدوله، لم ترد هذه الکلمه منذ اکثر من مئه عام دوله دوله الاسلام الا لما رئینا فی هذه الکلام؛ هم اصحاب الدوله ثم یأتی اقوام ضعاف (واطلق ضعاف، ضعاف الایمان، ضعاف ما هذا ما) شعورهم مرسله کالنساء شعورهم طویله (انظر الی العلامات و قس انفه و انظر) شعورهم مرسله کشعور النساء اسمائهم الکنی (ابوفلان و ابوعلان و ابوترتان) و نسبتهم القری المصری و البغدادی و الشامی والیبی ثم یقع الاختلاف بینهم فی سنه واحده قتل بعضهم بعضا اکثر من عشره آلاف قتیل فی هذا العام الواحد ثم یقتل بعضهم بعضا ثم یأتی الله من یشاء.»

ترجمه متن علی جمعه:

قومی در آینده خواهند آمد که قلبهایشان مانند قطعه های آهن است. آنان دارای شعور و عقل نیستند. آنان رحم و فهمی ندارند آنان سخن نمی گویند. دینشان قتل و کشتار است. به سبب هر علتی می کشتند. آنان دارای پرچمهای سیاه هستند کما اینکه امروز شما در بین گروه های تکفیری می بینید. آنان صاحب دولت هستند.  خداوند از تو راضی باشد ای مولای ما علی. آنها صاحب دولت هستند این سخنان بیش از صد سال است که گفته نمی شود و ما امروز می بینیم. اینهائی که صاحب دولت هستند ضعیف الایمان هستند. موهای آنان مانند موهای زنان بلند است امروز شما اگر نگاه کنید خواهید دید این مطالبی که مولی علی فرموده است واقعیت دارد. آنان دارای موهای بلند هستند. اسمای آنان کنیه است ابوفلان ابوعلان وابوترتان وغیره و نسبت آنها نسبت شهر و کشور است مانند مصری و بغدادی و شامی و لیبی و غیره. بین این گروه های تکفیری در یک سال اختلافی خواهد افتاد که از آنها بیش از 10 هزار نفر کشته خواهد شد همدیگر را خواهند کشت تا اینکه خداوند آن کسی را که بخواهد بیاورد[9].

شیخ علی جمعه در جلسه ای تبین کردند اینکه گروه های تکفیری و وهابی، می گویند توسل شرک است سخنی باطل و ما از این سخن به خداوند پناه می بریم. توسل در بین مسلمانان بوده و هست. امام شافعی می گوید: «اللهم انی اسئلک بحبیک محمد» این صیغه است که مسلمانان آن را می گویند. مشکل این ها در اصل مطلب است. مثلا می گویند اگر کسی به نیت زنده بودن امام حسین علیه اسلام به او سلام دهد؛ دیوانه است. در حالی که برخی از آنها و همه ادیان آسمانی قائل به وجود و بقاء روح هستند بنابراین این وهابی ها نه تنها با دین اسلام بلکه با همه ادیان مخالفت می کنند. روح امام حسین وجود دارد و من می توان از او کمک بخواهم و با ارتباط برقرار کنم. این شرک نیست زیرا من او را نمی پرستم. من او را قبله خود قرار نداده برای او نماز نمی خوانم. این وهابی ها پیامبرخدا را دوست ندارند و اساسا محبت را نمی فمهند. زیرا وقتی رسول الله رحلت فرموده و به ملکوت اعلی پیوستند خلیفه دوم گفت خدا با به پیامبرت متوسل می شدیم و اکنون به عموی پیامبرت توسل می کنیم خدایا باران را بر ما نازل بفرما و عباس عموی رسول الله دعا کرد و باران نازل شد. وهابی با دیدن این روایت می گوید توسل تنها به زندگان جایز است. ما در جواب روایت بلال بن حارث مزنی را یاد آور می شویم که نزد پیامبر آمد و گفت یا رسول الله دعا کن تا خداوند باران نازل کند و باران نازل شد و این روایت سندش صحیح است. از قدیم تا به امروز وقتی قحطی می آید مردم می روند سر قبر ابوایوب انصاری و در گنبد او یک پنجره باز می کنند و می گویند: ای ابوایوب از خدا بخواه باران بفرستد سپس باران نازل می شود اگر کسی از مولی امام حسین بخواهد که برای او دعا کند و امام دعا کند و خدا اجابت نکرد هیچ مشکلی پیش نمی آید زیرا خداوند در قرآن می فرماید ای پیامبر چه تو برای اینها استغفار کنی  یا نکنی، من این ها را نمی آمرزم.[10]

پی نوشت ها:


[1]. https://fa.wikipedia.org/wiki/علی_جمعه

[2]. http://www.hajij.com/ar/articles/reli ... /1506-1393-04-24-04-27-03

[3]. علی ذلک فإنه من یتبع أي واحد من المذاهب الإسلامیة أو یمارس في حیاته شیئاً منها فهو مسلم صحیح الإسلام.
http://www.hajij.com/ar/articles/reli ... /1506-1393-04-24-04-27-03

[4]. http://fa.abna24.com/service/africa/a ... 6/08/06/706950/story.html

[6]. همان

[7]. همان

[8]. "إذا رأيتم الرايات السود فالزموا الأرض ولا تحرکوا أيديکم ولا أرجلکم ثم يظهر قوم ضعفاء لا يُوبه لهم قلوبهم کزُبَر الحديد هم أصحاب الدولة لا يفون بعهد ولا ميثاق يدعون إلى الحق وليسوا من أهله "أسماؤهم الکنى ونسبتهم القرى” حتى يختلفوا فيما بينهم ثم يؤتي الله الحق من يشاء..." زماني که پرچم هاي سياه را ديديد از جاي خود حرکت نکنيد - به اين معنا که دعوت آنان باطل است و نبايد به کمک آنان بشتابيد - سپس قومي ضعيف ظاهر مي شوند که قلب هايشان مانند براده هاي آهن سخت است، آنها وفادار به هيچ عهدي نيستند، به حق فرا مي خوانند در حاليکه از آن نيستند، اسامي شان، کنيه و نسبت هايشان از نام شهرها گرفته شده؛ تا اينکه در بين خود اختلاف نظر پيدا مي کنند و خداوند خداوند اهل حق – هر کسي که بخواهد- را ظاهر مي سازد..."

كتاب الفتن ،ج 1   ص 210، نعيم بن حماد المروزي أبو عبد الله الوفاة: 288 ، دار النشر : مكتبة التوحيد - القاهرة - 1412 ، الطبعة : الأولى ، تحقيق : سمير أمين الزهيري.  سيوطي نيز نقل کرده؛ جامع الاحاديث (الجامع الصغير وزوائده والجامع الكبير)  ، ج 16   ص 163 ، الحافظ جلال الدين عبد الرحمن السيوطي  الوفاة: 19/جمادى الاولى / 911هـ  ، دار النشر. این روایت در کتاب "احقاق الحق و ازهاق الباطل" ذکر شده است.

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

آخوند احمد قربان پور

آخوند عبدالصدیق کشمیری

آیت الله جعفر سبحانی

آیت الله سید کمال حیدری

آیت الله میرزا محمد حسن شیرازی

آیت الله ناصر مکارم شیرازی

آیت الله نجم الدین طبسی

ابوالحسن اشعری

ابوبکر عدنی بن علی مشهور

ابومحمد یوسف، فرید الباجی المالکی التونسی

احمد بن محمد بن صدیق حسنی غماری

احمد حمدی صابونی

احمد زینی دحلان

الشریف حاتم بن عارف العونی

امام الحرمین جوینی

امام موسی صدر

حاج ماموستا حسام الدین مجتهدی

حبيب علي جفری

حسن سقاف

حسن فرحان مالکی

حمد الله جان الداجوی

خلیل احمد سهارنپوری

دكتر احمد راسم النفيس المصري

دکتر شیخ عدنان ابراهیم

دکتر صالح الوردانی

رمضان البوطی

سعید عبداللطیف فودة

سلیمان بن عبد الوهاب

سمهودی

سید احمد زینی دحلان

شمس الدین محمد بن أحمد السفـّاريني حنبلی

شيخ أسامه محمود الأزهري

شيخ حسين حلمي ايشيق

شيخ عبد الله أحمد کاظم يوسف

شيخ عبد الله بن محمد بن الصديق الغماري

شيخ علوي امين الخليل

شيخ محمد ابراهیم الکتانی المصری

شيخ محمد زكي إبراهيم

شيخ محمد مختار جمعه مصری

شیخ ابوالمحاسن یوسف دجوی

شیخ احمد الطيب

شیخ احمد الوائلی

شیخ احمد محمود کریمه

شیخ اکرم احمد برکات

شیخ جمیل صدقی الزهاوی

شیخ حسن عبدالطیف الشافعی المصری

شیخ حسنین محمد مخلوف المالکی المصری

شیخ حيدر محمد كامل حب الله

شیخ خالد عبدالوهاب الملا

شیخ داود بغدادی نقشبندی

شیخ زهیر عثمان الجعید لبنانی

شیخ شوقی ابراهیم علام

شیخ صالح المغامسی

شیخ عبدالطیف دریان، مفتی لبنان

شیخ عبدالغنی بن اسماعیل نابلسی

شیخ عبدالغنی غنیمی حنفی

شیخ عبدالملک سعدی

شیخ عبدالکریم الخصاونه مفتی بزرگ اردن

شیخ علی جمعه

شیخ مأمون رحمه سوری

شیخ ماهر حمود

شیخ محمد العربی التبانی

شیخ محمد بن علوی السقاف

شیخ محمد حسن هيتو شافعی

شیخ محمد حسین ذهبی مصری

شیخ محمد عوامه

شیخ محمد متولی الشعراوی

شیخ محمود محمد شلتوت

شیخ وهبي سليمان غاوجي حنفی

شیخ یوسف بن سید هاشم رفاعی

شیخ یوسف نبهانی

صائب عبد الحميد

عبدالحلیم محمود

عبدالعزيز عرفة السليمانی

عبدالله تلیدی

عبدالله هرری

عثمان بن سند بصری نقشبندی

عثمان بن عبدالعزیز بن منصور

عصام العماد

علامه سید محسن امین

علوی بن احمد حداد

علی بن عبدالکافی سبکی

عمر عبدالله کامل

عیسی بن مانع حمیری

محمد المسعری

محمد النوری الحاتمی

محمد الهذال العنزی

محمد امین ابن عابدین

محمد انور شاه کشمیری

محمد بن علوی المالکی

محمد بن محمد مشهور به ابن الحاج

محمد راتب نابلسی

محمد زاهد الکوثری

محمد سقاف

محمد طاهر کردی

محمد عابد سندی انصاری

محمد عبده یمانی

محمود سعید ممدوح

مولوی طارق جمیل

مولوی عبدالخیر صمدانی فر

مولوی محمد امین صفدر

مولوی محمد عمر سربازی ملازهی

نذیر احمد سلامی