اطلس > شخصیت ها > ضد تکفیری > شیخ علی جمعه

شیخ علی جمعه

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۱۶ تعداد بازدید: 74

شیخ علی جمعه متولد سال ۱۹۵۲میلادی، مفتی، محقق اسلامی، فقیه و عالم شافعی و صوفی 65 ساله مصر است. شیخ علی جمعه نیز همچون شیخ شلتوت مذهب شیعه را جزو مذاهب اسلامی یاد کرده و تشویق به تقلید از مذهب شیعه می کند...علی جمعه متولد سال ۱۹۵۲میلادی، مفتی، محقق اسلامی، فقیه و عالم شافعی و صوفی 65 ساله مصر است[1]. شیخ علی جمعه نیز همچون شیخ شلتوت مذهب شیعه را جزو مذاهب اسلامی یاد کرده و تشویق به تقلید از مذهب شیعه می کند[2]. در بیانی گفتند: هر کسی یکی از مذاهب نه گانه (حنفی، مالکی، شافعی، حنبلی، امامیه، زیدیه، اباظیه و ظاهریه) را انتخاب کرده و بر طبق آن عمل کند مسلمان است[3].

وی به جهت رویکردهای تند علیه گروه های تکفیری مانند داعش و وهابیت مورد سوء قصد واقع شد. زمانی که وی برای اقامه نماز جمعه در مسجد فاضل واقع در استان جیزه، نزدیکی شهر قاهره می رفتند، مورد هدف تیراندازی دو فرد مسلح قرار گرفتند ولی محافظان شخصی موفق شدند وی را بدون آن که آسیبی ببیند وارد مسجد کنند[4].

وی در رد دیدگاه وهابیت درباره تخریب گنبد مبارک و نورای پیامبرخدا می گوید: رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم با راهنمائی ها ما را نجات داده است. ما باید بدانیم این ظلم هائی که برای برخی ضریح های مقدس رخ داده است در واقع خروج از دین و عقل و انسانیت است. این برادران جاهلان با تمسک به یک روایتی که معنای خاص دارد و آنها گمان می کنند علماء اسلام در فهم آن مانده اند. «اتخذوا قبور انبیائهم و صالحهم مساجد» یعنی قبور انبیاء و صالحین خود را مسجد قرار دادند. گمان کرده اند مراد از مسجد همان معنای مصلی است؛ در حالی که مسجد در لغت به معنی محل سجده و پیشانی است. بله برخی از امت های گذشته پیامبران خود را می پرستیدند و به قبور آنها سجده می کردند. اما خداوند امت پیامبرخدا صلی الله علیه و آله وسلم را برگزیده است و ایشان را از این که چنین بدعتی در آن ها رُخ دهد، حفظ کرده است.  عده ای گمان کرده اند که به خاطر این اعتقاد (بناء بر قبور و تبرک به ضریح انبیاء و اولیاء) از اسلام خارج است[5].

البته در بین مسلمانان افراد جاهلی که شخصی مانند بهاء را پرستیدند و برخی خداپرستان دیگری را پرستیدند (که البته این شرک است) اما یک نفر هم وجود ندارد که پیامبرخدا را پرستیده باشد؛ آیا این معجزه نیست؟ ممکن است عده ای بگویند مسلمانان معصوم هستند! اما نه معصوم نیستند. اما خداوند اراده کرده که پیامبرخدا را از پرستش شدن حفظ کرده است. زیرا پیامبرخدا دعا کرد. « اللهم لا تجعل قبری وثنا یعبد» خدایا قبر من بتی نشود که آن را بپرستند. خداوند اجابت کرد و این خود معجزه است[6].

تکفیری ها ابتدا مسلمانان را به شرک متهم می کنند و ضریح های اولیاء الهی را بت معرفی می کنند با اینکه پیامبرخدا و دو نفری که در کنار او دفن هستند؛ ابوبکر و عمر در یک ضریح بزرگ دفن شده اند. وهابی ها گفتند اراده تخریب آن را کرده ایم. باید به اینها گفت: ای کسی که می خواهی به سرور پیامبران جسارت کنی! لال شود! خداوند دست و پایت را قطع کند الهی آمین حسنا الله و نعم الوکیل[7].  

علی جمعه مفتی سابق مصر، بر این باور است که ظهور داعش، پدیده غیر منتظره‌ای نیست و با استناد به حدیثی از امام علی علیه السلام تاکید کرد که امیر المومنین 1400 سال پیش، ظهور داعش را پیش‌بینی کرده بود.  شیخ علی جمعه در تحلیل روایتی[8] که ابن حماد از امیرالمومنین علیه السلام نقل کرده است؛ می گوید: «یخرج له (علی بن ابی طالب) نعیم بن حماد فی کتابه الفتن یتکلم عن انه سیاتی اقوام قلوبهم کزبر الحدید (قطع الحدید) لا مشاعر لهم و کانهم قد صُلب العقول لا یرحمون لا یتفهمون لا یتکلمون فقد دینهم التقتیل یقتلون الا ای شئ؛ رایاتهم السود (تری الرایا سوداء) هم اصحاب الدوله (رضی الله عنک یا سیدنا یا علی) هم اصحاب الدوله، لم ترد هذه الکلمه منذ اکثر من مئه عام دوله دوله الاسلام الا لما رئینا فی هذه الکلام؛ هم اصحاب الدوله ثم یأتی اقوام ضعاف (واطلق ضعاف، ضعاف الایمان، ضعاف ما هذا ما) شعورهم مرسله کالنساء شعورهم طویله (انظر الی العلامات و قس انفه و انظر) شعورهم مرسله کشعور النساء اسمائهم الکنی (ابوفلان و ابوعلان و ابوترتان) و نسبتهم القری المصری و البغدادی و الشامی والیبی ثم یقع الاختلاف بینهم فی سنه واحده قتل بعضهم بعضا اکثر من عشره آلاف قتیل فی هذا العام الواحد ثم یقتل بعضهم بعضا ثم یأتی الله من یشاء.»

ترجمه متن علی جمعه:

قومی در آینده خواهند آمد که قلبهایشان مانند قطعه های آهن است. آنان دارای شعور و عقل نیستند. آنان رحم و فهمی ندارند آنان سخن نمی گویند. دینشان قتل و کشتار است. به سبب هر علتی می کشتند. آنان دارای پرچمهای سیاه هستند کما اینکه امروز شما در بین گروه های تکفیری می بینید. آنان صاحب دولت هستند.  خداوند از تو راضی باشد ای مولای ما علی. آنها صاحب دولت هستند این سخنان بیش از صد سال است که گفته نمی شود و ما امروز می بینیم. اینهائی که صاحب دولت هستند ضعیف الایمان هستند. موهای آنان مانند موهای زنان بلند است امروز شما اگر نگاه کنید خواهید دید این مطالبی که مولی علی فرموده است واقعیت دارد. آنان دارای موهای بلند هستند. اسمای آنان کنیه است ابوفلان ابوعلان وابوترتان وغیره و نسبت آنها نسبت شهر و کشور است مانند مصری و بغدادی و شامی و لیبی و غیره. بین این گروه های تکفیری در یک سال اختلافی خواهد افتاد که از آنها بیش از 10 هزار نفر کشته خواهد شد همدیگر را خواهند کشت تا اینکه خداوند آن کسی را که بخواهد بیاورد[9].

شیخ علی جمعه در جلسه ای تبین کردند اینکه گروه های تکفیری و وهابی، می گویند توسل شرک است سخنی باطل و ما از این سخن به خداوند پناه می بریم. توسل در بین مسلمانان بوده و هست. امام شافعی می گوید: «اللهم انی اسئلک بحبیک محمد» این صیغه است که مسلمانان آن را می گویند. مشکل این ها در اصل مطلب است. مثلا می گویند اگر کسی به نیت زنده بودن امام حسین علیه اسلام به او سلام دهد؛ دیوانه است. در حالی که برخی از آنها و همه ادیان آسمانی قائل به وجود و بقاء روح هستند بنابراین این وهابی ها نه تنها با دین اسلام بلکه با همه ادیان مخالفت می کنند. روح امام حسین وجود دارد و من می توان از او کمک بخواهم و با ارتباط برقرار کنم. این شرک نیست زیرا من او را نمی پرستم. من او را قبله خود قرار نداده برای او نماز نمی خوانم. این وهابی ها پیامبرخدا را دوست ندارند و اساسا محبت را نمی فمهند. زیرا وقتی رسول الله رحلت فرموده و به ملکوت اعلی پیوستند خلیفه دوم گفت خدا با به پیامبرت متوسل می شدیم و اکنون به عموی پیامبرت توسل می کنیم خدایا باران را بر ما نازل بفرما و عباس عموی رسول الله دعا کرد و باران نازل شد. وهابی با دیدن این روایت می گوید توسل تنها به زندگان جایز است. ما در جواب روایت بلال بن حارث مزنی را یاد آور می شویم که نزد پیامبر آمد و گفت یا رسول الله دعا کن تا خداوند باران نازل کند و باران نازل شد و این روایت سندش صحیح است. از قدیم تا به امروز وقتی قحطی می آید مردم می روند سر قبر ابوایوب انصاری و در گنبد او یک پنجره باز می کنند و می گویند: ای ابوایوب از خدا بخواه باران بفرستد سپس باران نازل می شود اگر کسی از مولی امام حسین بخواهد که برای او دعا کند و امام دعا کند و خدا اجابت نکرد هیچ مشکلی پیش نمی آید زیرا خداوند در قرآن می فرماید ای پیامبر چه تو برای اینها استغفار کنی  یا نکنی، من این ها را نمی آمرزم.[10]

پی نوشت ها:


[1]. https://fa.wikipedia.org/wiki/علی_جمعه

[2]. http://www.hajij.com/ar/articles/reli ... /1506-1393-04-24-04-27-03

[3]. علی ذلک فإنه من یتبع أي واحد من المذاهب الإسلامیة أو یمارس في حیاته شیئاً منها فهو مسلم صحیح الإسلام.
http://www.hajij.com/ar/articles/reli ... /1506-1393-04-24-04-27-03

[4]. http://fa.abna24.com/service/africa/a ... 6/08/06/706950/story.html

[6]. همان

[7]. همان

[8]. "إذا رأيتم الرايات السود فالزموا الأرض ولا تحرکوا أيديکم ولا أرجلکم ثم يظهر قوم ضعفاء لا يُوبه لهم قلوبهم کزُبَر الحديد هم أصحاب الدولة لا يفون بعهد ولا ميثاق يدعون إلى الحق وليسوا من أهله "أسماؤهم الکنى ونسبتهم القرى” حتى يختلفوا فيما بينهم ثم يؤتي الله الحق من يشاء..." زماني که پرچم هاي سياه را ديديد از جاي خود حرکت نکنيد - به اين معنا که دعوت آنان باطل است و نبايد به کمک آنان بشتابيد - سپس قومي ضعيف ظاهر مي شوند که قلب هايشان مانند براده هاي آهن سخت است، آنها وفادار به هيچ عهدي نيستند، به حق فرا مي خوانند در حاليکه از آن نيستند، اسامي شان، کنيه و نسبت هايشان از نام شهرها گرفته شده؛ تا اينکه در بين خود اختلاف نظر پيدا مي کنند و خداوند خداوند اهل حق – هر کسي که بخواهد- را ظاهر مي سازد..."

كتاب الفتن ،ج 1   ص 210، نعيم بن حماد المروزي أبو عبد الله الوفاة: 288 ، دار النشر : مكتبة التوحيد - القاهرة - 1412 ، الطبعة : الأولى ، تحقيق : سمير أمين الزهيري.  سيوطي نيز نقل کرده؛ جامع الاحاديث (الجامع الصغير وزوائده والجامع الكبير)  ، ج 16   ص 163 ، الحافظ جلال الدين عبد الرحمن السيوطي  الوفاة: 19/جمادى الاولى / 911هـ  ، دار النشر. این روایت در کتاب "احقاق الحق و ازهاق الباطل" ذکر شده است.

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

دکتر شیخ عدنان ابراهیم

شیخ عبدالغنی غنیمی حنفی

آخوند احمد قربان پور

آخوند عبدالصدیق کشمیری

شیخ صالح المغامسی

محمد النوری الحاتمی

الشریف حاتم بن عارف العونی

شیخ یوسف نبهانی

ابوالحسن اشعری

شیخ علی جمعه

محمد امین ابن عابدین

شیخ خالد عبدالوهاب الملا

محمد الهذال العنزی

عثمان بن عبدالعزیز بن منصور

مولوی طارق جمیل

امام الحرمین جوینی

شیخ ماهر حمود

علوی بن احمد حداد

شیخ محمد العربی التبانی

نذیر احمد سلامی

عصام العماد

احمد حمدی صابونی

دکتر صالح الوردانی

عبدالحلیم محمود

شیخ محمود محمد شلتوت

آیت الله ناصر مکارم شیرازی

علامه سید محسن امین

آیت الله نجم الدین طبسی

آیت الله سید کمال حیدری

صائب عبد الحميد

آیت الله جعفر سبحانی

محمد عابد سندی انصاری

محمد المسعری

عثمان بن سند بصری نقشبندی

محمد انور شاه کشمیری

خلیل احمد سهارنپوری

محمد بن علوی المالکی

سمهودی

محمود سعید ممدوح

عمر عبدالله کامل

علی بن عبدالکافی سبکی

رمضان البوطی

حسن سقاف

احمد زینی دحلان

سلیمان بن عبد الوهاب

محمد عبده یمانی

احمد بن محمد بن صدیق حسنی غماری

سید احمد زینی دحلان

شيخ محمد زكي إبراهيم

محمد زاهد الکوثری

حسن فرحان مالکی

عبدالله تلیدی

محمد راتب نابلسی

محمد طاهر کردی

محمد سقاف

عیسی بن مانع حمیری

عبدالله هرری

ابوبکر عدنی بن علی مشهور

عبدالعزيز عرفة السليمانی

حبيب علي جفری

سعید عبداللطیف فودة