اطلس > شخصیت ها > ضد تکفیری > عراق > شیخ خالد عبدالوهاب الملا

شیخ خالد عبدالوهاب الملا

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۱۱ تعداد بازدید: 549

خالد ملّا از علمای اهل سنت و رئیس جمعیت علمای عراق  است. وی عالمی است که رفتارهای خشونت بار گروه های تکفیری را رد کرده است و از آن دسته از علماء مانند یوسف قرضاوی (رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمین) انتقاد کرد و گفت امثال قرضاوی نه تنها موضع تند علیه تکفیری ها اتخاذ نکرده بلکه تکفیری ها را تشویق به فتنه کرده است لذا وی در جبهه باطل قرار دارد.خالد ملّا از علمای اهل سنت و رئیس جمعیت علمای عراق  است. وی عالمی است که رفتارهای خشونت بار گروه های تکفیری را رد کرده است و از آن دسته از علماء مانند یوسف قرضاوی (رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمین) انتقاد کرد و گفت امثال قرضاوی نه تنها موضع تند علیه تکفیری ها اتخاذ نکرده بلکه تکفیری ها را تشویق به فتنه کرده است لذا وی در جبهه باطل قرار دارد، زیرا مشروعیت عالم دینی هنگامی که ابزاری برای فتنه شود از بین خواهد رفت[1].

شیخ ملا از برخی کشورهای منطقه ای که در پی برانگیختن فتنه بین شیعیان و اهل تسنن در عراق بودند، به شدت انتقاد کرد و گفت: در سالهای 2007 و 2008  از برخی کشورهای عربی برای مقابله با تروریسم طلب کمک کردیم، اما آنها درخواست ما را نپذیرفتند و گفتند که این یک مسأله داخلی بین شیعه و سنی است[2].

وی به اتحادیه علمای مسلمان انتقاد کرده و می گوید: چرا اتحادیه علمای مسلمان از اعمال وحشیانه داعش مانند تجاوز به زنان و بریدن سرها و اعدام جمعی شهروندان انتقاد نمی کند؛ اما آیت‌الله سیستانی پیغام می دهد که اهل سنت نه تنها برادر ما بلکه از خود ما هستند [3].

خالد ملا از فتوای آیت‌الله سیستانی در مقابله با گروه داعش حمایت نموده و ایشان را مرجعی برای تمام مردم عراق توصیف نمود[4]؛ و بر این باور است که فتوای آیت الله سیستانی در مقابل تروریسم ایستاد و عراق را نجات داد. وی از حمایت مالی، تسلیحاتی و مستشاری ایران به عراق در جنگ با تروریسم قدردانی کرد[5].

شیخ خالد بر این باور است که علمای سعودی یکی از عوامل شکل گیری گروه های تروریستی مانند داعش هستند. زیرا هر روز بیش از گذشته مردم متوجه می شوند که گروه داعش و گروههای تروریستی نظیر آن که برآمده از مکتب وهابیت هستند در واقع مجریان طرح نابودی عقیده و دین و میراث تمدنی و فرهنگی و موزه ها، و مقدسات جهان اسلام و کشتار مسلمانان هستند؛ این مسأله به قدری روشن است که حتی نیاز به کلام ندارد. تصاویر همه چیز را بازگو می کنند جنایاتی که داعش و دیگر گروههای افراطی و منحرف طی چهار سال در سوریه و عراق به بار آورده اند نیاز به گفتن ندارد. حقیقت هایی که هر روز برملا می شوند و اینهمه قتل و جنایت و ویرانگری به اسم اسلام، خط بطلانی بر تفکر گروه تروریست داعش کشیده اند[6].

خالد تنها راه نجات امت اسلامی را وحدت و همبستگی همگانی در مقابل این گروههای تروریستی دانست و گفت: خالی کردن میدان در مقابل این گروهها عامل تمام مصیبت ها و ویرانی هاست. با این همه تمام امید من به آگاهی و هوشیاری امت اسلامی و بینش و نگرش صحیح علمای مسلمان است[7].

شیخ خالد عبدالوهاب تاکید می کند که اهمیت مقابله با تفکر تروریستی، کمتر از جنگ نظامی نیست[8]

خالد ملا در یک سخنرانی حماسی در کنگره ضد تکفیری ها علمای اسلام از درد ها و جراحت ها و کشتار و سر بریدن ها و اسارت زنان و ویرانی مساجد عراقی ها گفت. خالد ملا می گوید: شرکت ما در این کنگره نقد تکفیری ها تهدیدی بزرگی برای ما و خانواده ما است. قسم به خدا امروز گروه های تکفیری همه را اعم از ایزدی و مسیحی و شیعه و سنی، می کشند. وی علت این جنایات را فهم باطل تکفیری ها از نصوص دینی داسنت و گفت: روایات فراوانی در حفظ خون و مال مسلمانان در جوامع روائی وجود دارد اما گروه های تکفیری با برداشت های سطحی و باطل این نصوص را نادیده گرفته و جنایات وصف ناپذیر را مرتکب می شوند[9].

 

پی نوشت ها:

[1]. https://www.mashreghnews.ir/news/319792/ اتحاد-علمای-تشیع-و-اهل-سنت-در-مقابله-با-فتنه-بعثی-تکفیری-تصاویر

[2]. http://www.taghribnews.com/fa/doc/news/283981/ شیخ-خالد-ملا-اهمیت-مقابله-تفکر-تروریستی-کمتر-جنگ-نظامی-نیست

[3] . همان

[4]. همان

[5]. http://www.taghribnews.com/fa/doc/news/283981/ شیخ-خالد-ملا-اهمیت-مقابله-تفکر-تروریستی-کمتر-جنگ-نظامی-نیست

[6]. http://fa.alalam.ir/news/1706125/ شیخ-خالد-الملا--علمای-سعودی-یکی-از-عوامل-ایجاد-داعش-هستند

[7]. همان

[8]. http://www.taghribnews.com/fa/doc/news/283981/ شیخ-خالد-ملا-اهمیت-مقابله-تفکر-تروریستی-کمتر-جنگ-نظامی-نیست

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

شیخ جمیل صدقی الزهاوی

شیخ عبدالملک سعدی

شیخ داود بغدادی نقشبندی

شیخ احمد الوائلی

محمد النوری الحاتمی

ابوالحسن اشعری

شیخ خالد عبدالوهاب الملا