اطلس > شخصیت ها > ضد تکفیری > عربستان سعودی > محمد الهذال العنزی

محمد الهذال العنزی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۶ تعداد بازدید: 885

شیخ محمد الهذال العنزی مفتی اهل سنت عربستان و امام جماعت سابق مسجد ابی یوسف ریاض که در گذشته پیرو اندیشه وهابیت بود و پس از تحقیق از این تفکر افراطی و تکفیری بازگشته و می گوید:  به خدا قسم می خورم  که در کتابهای شیعیان جستجو کردم ، حتی یک فتوی در جواز قتل اهل سنت پیدا نکردم ، واین در حالیست که ...شیخ محمد الهذال العنزی مفتی اهل سنت عربستان و امام جماعت سابق مسجد ابی یوسف ریاض که در گذشته پیرو اندیشه وهابیت بود و پس از تحقیق از این تفکر افراطی و تکفیری بازگشته و می گوید:  به خدا قسم می خورم  که در کتابهای شیعیان جستجو کردم ، حتی یک فتوی در جواز قتل اهل سنت پیدا نکردم ، واین در حالیست که در کتابهای ابن تیمیه ده ها موضع وجود دارد که حتی عموم اهل سنت را تکفیر می کند[1].

مواضع مبلغ عربستانی محمد الهذال منجر به زندانی شدن وی از طرف آل سعود شد[2]. وی معتقد است که مقاومت حزب الله لبنان، مقاومت شریف است و همان‌گونه که بینی اسرائیل را به خاک مالید، به زودی بینی «سلمان» و آل‌سعود را نیز به خاک می‌مالد زیرا اینها نیز با مدیریت نتانیاهو صهیونیستی خیانت می کنند[3].

شیخ محمد بر این باور است که جریان وهابیت یک جریان تروریستی تکفیری است[4]. وی آل سعود را خطاب قرار داده و می گوید: شما به سبب خیانت بزرگ درباره فلسطین و حمایت از نتنیاهو که تاریخ فراموش نخواهد به دولت شرور تبدیل شده اید[5].

وی تاکید کرد این خیال واهی ملک سلمان است که همه مردم از اندیشه های تکفیری آنان تبعیت کنند بلکه مردان خدا و سید حسن نصرالله در واقع وعده صادق خداوند هستند که به زودی شوکت سعودی ها و وهابی ها از بین خواهد رفت[6]. شکست های پی در پی داعش در عراق و سوریه در واقع شوکت آل سعود را که از نوادگان یهودی هستند را شکست[7].

سلمان و برخی سران عرب حاشیه خلیج فارس گمان می‌کنند که می توانند با سید حسن نصرالله بجنگند سخت در اشتباه هستند؛ زیرا بسیار ضعیفند و این امر دور از واقعیت است، زیرا ما تا شهادت همراه مقاومت هستیم[8]. وقتی نام رهبر یک حزب تمامی سران، لشکریان و ملل عرب را به لرزه می‌اندازد، آگاه باشید که این حزب متولد شده تا پیروز شود و حاکمان طاغوتی و یاغی عرب و در رأس آنان، «ملک سلمان» را نابود کند[9].

شیخ محمد بر این باور است که سنی برادر شیعه و شیعه برادر سنی است که با هم اختلاف نظر دارند اما محال است که همدیگر را تکفیر کنند بلکه همه آنها موحد و مسلمان هستند و همدیگر را به تسامح و محبت دعوت کنند[10].

محمد الهذال العنزی بر این باور است که «سید حسن نصر الله» فقط نماینده تشیع نیست بلکه نماینده هر انسان شریف آزادی‌خواه و مظلومی است. ای نصر‌الله تو رهبری حقیقی هستی که من در او قدرت نجات مسلمانان به ویژه برخی اهل سنت فریب‌خورده از  تکفیری‌های وهابی را می‌بینم[11].

پی نوشت ها:


[2]. سجنت من قبل النظام السعودی لمعارضتی لمجرمی آل سعود، ترکت الوهابیة ورجعت مسلمًا. 
 http://www.irna.ir/ar/News/81995206

[3]. وکما مرّغ السید نصر الله أنوف الصهاینة سیمرغ أنف سلمان المأبون وآل سعود. والأیام بیننا.. ستهزمون وستسحقون.
http://www.irna.ir/ar/News/81995206
http://www.mwfpress.com/vdcd5k09.yt0kf6a22y.html

[4]. فالسعودیة مصدر الإرهاب الوهابی بالعالم باتت تحدد من هو الإرهابی. 
http://www.irna.ir/ar/News/81995206

[5]. یا آل سعود الغضب الشعبی والعربی والإسلامی بسبب خیانتکم الکبری لقضیة فلسطین وتحالفکم مع نتنیاهو لن ینساها التاریخ السعودیة باتت شر دولة.  
http://www.irna.ir/ar/News/81995206

[6]. إن اعتقدت یا سلمان بأن جمیعنا نتبع مزرعة آل سعود التکفیریة فأنت واهم، فرجال الله هم الوعد الصادق و(السید) نصر الله سیبقی شوکة برقابکم الی یوم الدین.
http://www.irna.ir/ar/News/81995206

[7]. الخسائر الفادحة والمتتالیة لـ«داعش» بالعراق وسوریا کسرت شوکة آل سعود أحفاد مردخای الیهودی.
http://www.irna.ir/ar/News/81995206

[8]. إن ظنّ سلمان وباقی الرعیة بالخلیج (الفارسی) بأننا معهم بمعرکتهم ضد حزب الله فهم واهنون.. بل مغیبون عن الواقع فنحن عشاق المقاومة مع (السید) نصر الله حتی الشهادة.  
 http://www.irna.ir/ar/News/81995206
http://tnews.ir/news/b99759216799.html

[9] . عندما یقوم حزب بهز جمیع قادة العرب وجیوشهم وشعوبهم، فاعلموا بأنه حزب وُلد لینتصر ویَجلد طغاة الأعراب وعلی رأسهم سلمان.
http://www.irna.ir/ar/News/81995206

[10]. السنی أخو الشیعی، والشیعی أخو السنی، یختلفون مع بعضهم ولکنهم یستحیل أن یکفر بعضهم بعضا فکلنا مسملون موحدون، ودعاة التسامح والمحبة.
http://www.irna.ir/ar/News/81995206

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

شيخ عبد الله أحمد کاظم يوسف

شیخ صالح المغامسی

الشریف حاتم بن عارف العونی

محمد الهذال العنزی

عثمان بن عبدالعزیز بن منصور

سلیمان بن ناصر عبدالله العلوان