اطلس > شخصیت ها > تکفیری > عربستان سعودی > فارس آل شویل الزهرانی

فارس آل شویل الزهرانی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۶ تعداد بازدید: 584

آل شویلفارس أحمد جمعان آل شويل الزهراني ملقب بـه أبوجندل الأزدي یکی از اولین تئوریسین های گروه تروریستی القاعده در عربستان بود.تهیه و تنظیم: رسول چگینی

وی به سال 1977م در شهر «جوفاء» در جنوب عربستان متولد شد. دروس ابتدایی را در همان شهر آموخت و برای تکمیل مرحله دوم تحصیل خود، در سال 1996م به شهر «النعوص» نقل مکان کرد. وی مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را از دانشکده شریعت دانشگاه اسلامی محمد بن سعود اخذ کرد و برای دریافت مدرک دکترا اقدام کرد ولی نتوانست مسیر تحصیل خود را کامل کند.

او در سال 1999م ازدواج کرد و صاحب دو فرزند شد.

آل شویل دارای 9 کتاب می باشد که مشهورترین آنها کتاب «الباحث عن حكم قتل أفراد المباحث» و کتاب «وصايا للمجاهدين» می باشد. همچنین کتبی در ترویج افکار جهادیون مانند اسامه بن لادن و ملاعمر نوشته است. نکته مهم اینکه زهرانی در هیچیک از جنگ های افعانستان و بوسنی و چچن مشارکت نکرد.

او با انتشار رساله ای در اینترنت، با این استدلال که آل سعود مرتد شده است، از آنها بیزاری جست.[1] همین باعث شد که او در سال 2004م به دلیل حمایت هایش از گروه های تروریستی به زندان افتاد و در نهایت در سال 2016م اعدام شد.[2]

آل شویل

تالیفات آل شویل

فارس آل شویل تالیفاتی در ترویج افکار گروه تروریستی القاعده نوشته که به برخی از آنها اشاره می شود:

  1. الباحث عن حكم قتل أفراد وضباط المباحث: این اولین کتابی بوده که الظهرانی با نام خود منتشر کرده است. وی این کتاب را پس از رویارویی هایی که میان القاعده و نیروهای سعودی شکل گرفت، تالیف کرد که در آن به قتل و کشتار نیروهای سعودی توصیه کرده است.
  2. الله أكبر خربت أمريكا: این کتاب در سایت «مركز الدراسات الإسلامية» منتشر شد. این سایت اصلی ترین منبع انتشار کتاب های او می باشد.
  3. وجوب استنقاذ المستضعفين من سجون الطواغيت والمرتدين.
  4. تحريض المجاهدين الأبطال على إحياء سنة الاغتيال.
  5. قصص تاريخية للمطلوبين: در این کتاب، داستان هایی از تاریخ اسلام را ذکر کرده و تلاش نموده درسهای معنوی از تاریخ را به مجاهدین گوشزد کند.
  6. الآيات والأحاديث الغزيرة على كفر قوات درع الجزيرة.[3]

در سایت «منبر التوحید والجهاد» کتاب ها و سخنرانی های او در صفحه ای که با نام و تصویر او مشخص است، قابل دسترسی می باشد.[4]

آل شویل و القاعده

اندیشه جهادی در سال های جوانی در وجود فارس آل شویل ریشه دواند و علاقه زیادی که به این طرز تفکر نشان می داد، باعث شد خیلی زود به عنوان نظریه پرداز القاعده شناخته شود. زیرا او برخی مقدمات فقهی را آموخته بود و به مبارزه و ردیه نویسی علیه کسانی که به مبارزه با اندیشه القاعده می پرداختند، اشتغال داشت. آل شویل ابتدا نوشته‌های خود را با نام مستعار منتشر می‌کرد اما پس از کشف هویت و قرار گرفتنش در فهرست افراد تحت پی گرد، نوشتن با نام اصلی خود را آغاز کرد.[5] او ابتدا ملقب به «ابو جندل الازدی» بود و با این نام، کتاب مشهور خود «پژوهشی در حکم قتل نیروها و افسران امنیتی» را منتشر کرد. پس از آن نوشتن با نام اصلی خود را آغاز کرد و شروع آن با کتاب «الله اکبر، آمریکا ویران شد» بود. «مرکز پژوهش‌های اسلامی» این کتاب را معرفی کرده و آن را در شبکه اینترنت منتشر کرد.

اما کتاب نخست آل شویل یعنی «پژوهشی در حکم قتل نیروها و افسران امنیتی» در سال‌های نخستین درگیری میان «القاعده» و نیروهای پادشاهی سعودی منتشر شد. او در این کتاب، کشتن نیروهای امنیتی را توجیه کرد و به صراحت درباره آن سخن گفت.

پی گیری تالیفات شخصیت‌های فکری «القاعده»، پیچ و خم‌های بحران‌های آن‌ها را نشان می‌دهد. به مرور ستاره آل شویل در میان این چهره‌ها درخشید و اصرارش بر راهی که در پیش گرفته بود، بیشتر شد. از این رو کتاب «وجوب‌‌ رهاسازی مستضعفان از زندان‌های طاغوت‌ها و مرتد‌ها» و «تشویق مجاهدان قهرمان به احیای سنت ترور» منتشر کرد.

«داستان‌های تاریخی افراد تحت پی گرد» از دیگر تالیفات آل شویل است که در آن، داستان‌هایی از تاریخ اسلامی را نقل کرد که درباره افرادی بود که پیش‌تر تحت پی گرد قرار گرفته بودند. او در این کتاب تلاش کرد روحیه تروریست‌ها را با الگو قرار دادن نمونه‌های تاریخی، تقویت کند.

آل شویل

مساله جالب توجه در فعالیت آل شویل، افزایش ظهور او پس از کشته شدن عبد العزیز المقرن رهبر القاعده در سعودی در ژوئن ۲۰۰۴ بود، فعالیت‌های او در آن هنگام به اوج خود رسید و در آن پیامی بر روی اینترنت منتشر و «برائت خود را از تابعیت سعودی» به بهانه اینکه «کشوری مرتد از اسلام است» اعلام کرد.[6]

اما دیری نپایید که او را به جرم فعالیت های تروریستی در یکی از تفرجگاه‌ های شهر «ابها» در غرب عربستان سعودی بازداشت کرده و سپس توسط دولت عربستان اعدام شد.[7] او به همراه 46 نفر دیگر که به جرم اقدمامات تروریستی دستگیر شده بودند، اعدام شد. از جمله افرادی که همراه او اعدام شد، شیخ محمدباقر نمر النمر است.[8]

 

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

ابن غنّام

اسامه بن‌ لادن

ابراهیم سلیمان الربیش

فارس آل شویل الزهرانی

عبدالعزيز بن صالح الجربوع

ناصر بن حمد الفهد

سلطان بن بجاد العتيبي

محمد بن عبدالله القحطانی

احمد بن عمر الحازمی

جهیمان العتیبی

بن باز

عبدالعزیز بن باز

محمد بن صالح بن عثيمين

محمد بن ابراهیم بن عبد اللطیف آل الشیخ

ربیع بن هادی محمد عمیر المدخلی

محمدبن عبدالوهاب