اطلس > شخصیت ها > ضد تکفیری > لبنان > شیخ ماهر حمود

شیخ ماهر حمود

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۹/۲۶ تعداد بازدید: 467

شیخ ماهر حمود متولد شهر صیدا در سال 1953م از علمای اهل سنت لبنان است. وی ریاست اتحادیه جهانی علمای مقاومت را به عهده دارد و مواضع تندی علیه صیونستی غاصب و جنایتکار داد.شیخ ماهر حمود متولد شهر صیدا در سال 1953م از علمای اهل سنت لبنان است. وی ریاست اتحادیه جهانی علمای مقاومت را به عهده دارد و مواضع تندی علیه صیونستی غاصب و جنایتکار داد[1].

وی به این سخن که وهابیت نماینده اهل سنت باشد اعتراض شدیدی دارد و می گوید چه کسی نماینده واقعی اهل سنت در عرصه سیاسی است؟ آیا عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی، محاصره نوار غزه، ویران کردن سوریه و حمایت از خوارج زمان، صرف پول های نفت که متعلق به امت است در فساد و خوشگذرانی و جنگ و تسلیم شدن در برابر سیاست های امریکای جنایتکار در منطقه و… جزو اقتضائات و ضروریات اهل سنت و جماعت است؟ و یا اینکه آنها به دروغ سخنگوی اهل سنت شده اند و اسلام و حقایق دینی را تحریف می کنند[2]؟

شیخ ماهر بر این باور است که اهل سنت دریای پهناور اسلام است که همه رودخانه ها و نهرها به آن منتهی می شوند و حجم و بزرگی اهل سنت در جهان معاصر و در طول تاریخ و نیز میراث گسترده فقهی، علمی و سیاسی آنها به هیچ کس اجازه نمی دهد ادعای نمایندگی از طرف اهل سنت را داشته باشد و از خطر موهوم و ادعای دروغین شیعه کردن اهل سنت سخن بگویند[3].

وی در جهت حفظ اسلام و بیت المقدس با صراحت می گوید: فقه شیعه، جعفری و امامی چیزی بیشتر از فقه اهل سنت وجود ندارد که باعث شود آنها به فلسطین و یا برای مبارزه با استکبار جهانی قداست بیشتری قائل شوند. ایرانی ها برای اولویت قائل شدن به فلسطین به همان متون اسلامی جامع استناد می کنند با این تفاوت که آنها این متون دینی را پیاده کرده و به خاطر آن جان و مال خود را فدا می کنند در حالی که دیگران آن را معطل گذاشته و صرفا شیون و زاری می کنند[4].

شیخ حمود تاکید دارد که فلسطین قبله‌گاه ما باقی خواهد ماند و آنها نخواهند توانست ما را از این مسیر منحرف کنند. پیروزی بر اسرائیل بحث تجهیزات و نیرو و ارتش نیست بلکه یک تصمیم و اراده است و غزه اراده دشمن را در هم شکست و پیروز شد و در لبنان نیز همین امر صدق می‌کند زیرا مقاومت پیروز گردید. بنابراین همه توطئه‌ها خواه از طرف ریاض یا تل‌آویو یا پاریس باشد، شکست خواهد خورد؛ همان‌طور که در لبنان و سوریه و عراق این توطئه‌ها شکست خوردند[5].

یکی از راهکارهای شیخ ماهر برای به دست آوردن قدرت در برابر دشمن اسلام لزوم اتحاد مسلمانان و راه چاره اندیشدن درباره گروه های تکفیری است لذا وی بر لزوم بسیج علمای شیعه و سنی علیه تکفیری‏‌ها تأکید کرد. این عالم اهل تسنن بر این باور است که نبرد با تکفیری ها امری همگانی است زیرا گروه های تکفیری خوارج زمان بوده و هیچ تفاوتی میان مذاهب قائل نیستند لذا باید با این اندیشه مبارزه کرد[6].

شیخ ماهر برای امت اسلام دو آفت، یأس و سرخوردگی در برابر رژیم صهیونیستی و مذهب‌گرایی متعصبانه و جاهلانه معرفی می کند که ناامیدی موجب گرایش به آمریکا و وارد شدن به برنامه آمریکا و رژیم صهیونیستی هرچند به صورت غیرمستقیم می شود، اما مذهب‌گرایی موجب گرایش به گروه‌های تروریستی همچون داعش می‌شود[7].

پی نوشت ها:[2]. http://middleeastpress.com/ انتقاد-شیخ-ماهر-حمود-از-مفتی-وهابی/

[3]. همان

[4]. همان

[5]. https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/08/10/1562215/ شیخ-ماهر-حمود-فلسطین-قبله-گاه-ما-باقی-خواهد-ماند

[7]. https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/09/20/1598405/ شیخ-ماهر-حمود-ناامیدی-و-مذهب-گرایی-دو-آفت-پیش-روی-امت-اسلامی-است

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

شیخ عبدالطیف دریان، مفتی لبنان

شیخ زهیر عثمان الجعید لبنانی

شیخ اکرم احمد برکات

شمس الدین محمد بن أحمد السفـّاريني حنبلی

شیخ حيدر محمد كامل حب الله

شیخ ماهر حمود