اطلس > جریان ها > جنبش نورالدین زنکی

جنبش نورالدین زنکی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۹/۲۳ تعداد بازدید: 1233

گروه موسوم به "حرکة نور الدین زنکی" از جمله گروه‌های تروریستی در سوریه است که اواخر سال ۲۰۱۱ شکل گرفت، تروریست‌های این گروه از ملیت‌های مختلفی هستند که بیشتر آنها را چچنی‌ها تشکیل می‌دهندگروه موسوم به "حرکة نور الدین زنکی" از جمله گروه‌های تروریستی در سوریه است که اواخر سال ۲۰۱۱ شکل گرفت، تروریست‌های این گروه از ملیت‌های مختلفی هستند که بیشتر آنها را چچنی‌ها تشکیل می‌دهند.

وجه تسمیه این گروه از نورالدین ابوالقاسم محمود بن عماد الدین زنگی گرفته شده است(نورالدین زنگی (1118 فوریه 15 می 1174)، از حاکمان ترک حکومت زنگیان بود که بر سوریه حکومت می‌کرد. او از سال 1146 تا 1174 حاکم بود.

پس از مرگ پدرش در 1146، نور الدین و برادرش بزرگتر سیف الدین قاضی پادشاهی را بین خود تقسیم کردند، نور الدین حکومت حلب و سیف الدین قاضی حکومت خود را در موصل ایجاد کرد. نور الدین به محض این که حکومتش را آغاز کرد به انطاکیه حمله و قلعه‌های متعدد را در شمال سوریه تصرف کرد.هنگامی که نور الدین در آستانه حمله به مصر بود، دچار یک تب می‌شود. و در سن 59 سالگی در ماه مه 1174 درگذشت. منبع : ویکیپدیا)
این گروه اواخر سال 2011 میلادی در حومه غربی شهر حلب واقع در شمال سوریه و به طور مشخص در روستای قبتان الجبل به سرکردگی توفیق شهاب الدین متولد 1973 میلادی تشکیل شد، گروه موسوم به کتائب نورالدین زنکی از قوی‌ترین گروه‌های تشکیل دهنده آنچه جیش المجاهدین خوانده می‌شود، به شمار می‌رود و اعضای این گروه تروریستی به "زنکیین"(زنگی‌ها) مشهور هستند.

قصابی که سرکرده گروه زنگی‌ها شد

شهاب الدین پیش از شعله ور شدن آتش بحران سوریه و آغاز تحرکات مسلحانه در شهر حلب، شغل قصابی داشت. وی به حمایت از گروه‌های شبه نظامی موسوم به الجیش الحر به سرکردگی ریاض الاسعد پرداخت که وی هم، فرماندهی الجیش الحر را در منطقه‌اش یعنی قبتان الجبل به او سپرد تا بعدها، یک گروه مسلح را تشکیل دهد که در مدت کوتاهی، منطقه الشیخ سلمان در مجاورت روستای قبتان الجبل در حومه حلب را به اشغال خود در آورد.گروه موسوم به کتیبه نورالدین الزنکی پس از چند ماه به چندین شاخه تبدیل شد که در مناطق مختلف حومه غربی حلب پراکنده شدند و در نبردهایی که در روستاهای قبتان الجبل، تقاد، عنجاره، بسرطون، حوّر، المنصوره، الأبزمو، کفرناها، الشیخ سلیمان، عویجل، الأتارب و سرمدا در ادلب رخ داد، مشارکت کردند.
به تدریج شمار کسانی که به این گروه مسلح پیوستند، افزایش یافت.این گروه نیز پس از تشکیل گروه موسوم به "لواء التوحید" در هجدهم روز هفتمین ماه(جولای) سال 2012 میلادی به این گروه تروریستی پیوست، اما در پایان سال 2012 میلادی از این گروه خارج شد و به گروه موسوم به "تجمع الویه فاستقم کماامرت" پیوست، گروهی که به اخوان المسلمین نزدیک است تا پس از پیوستن به این گروه، پسوند الاسلامیه به زنگی‌ها اضافه شد و عنوان جدید این گروه مسلح، گروه کتائب نورالدین الزنکی الاسلامیه شد، اما در ژوئن 2013 از گروه موسوم به تجمع الویه فاستقم کما امرت هم خارج شد.

گروه نورالدین الزنکی از اولین گروه‌های تروریستی مسلحی بود که در نبردهای حلب علیه ارتش سوریه شرکت کرد که از محله صلاح الدین آغاز شد که شاهد درگیری‌های شدیدی بود.همچنین این گروه در بستن راه اثریا-خناصر به حلب و نبردهای فرودگاه نظامی منغ در حومه غربی حلب مشارکت داشت.

بیست و دوم آوریل 2013 بود که یک گروه مسلح وابسته به کتائب نورالدین الزنکی، ربودن پلس یازجی اسقف کلیسای حلب و یوحنا ابراهیم از دیگر اسقف‌های حلب را اعلام کرد و مسئولیت کشتن راننده کشیش ابراهیم را برعهده گرفت، این گروه  تروریستی، دو کشیش ربوده شده را به یک نقطه نامعلوم منتقل کرد.
در آغاز سال 2014 میلادی، کتائب الزنکی به تشکل تروریستی موسوم به جیش المجاهدین تحت فرماندهی مرکزی و با  اتاق عملیات مشترک پیوست. الزنکی تحت فرماندهی جیش المجاهدین تا می 2014 عمل کرد،‌اما از این گروه هم خارج شد و اینجا بود که نام خود را از کتائب نورالدین الزنکی الاسلامیه به حرکه نورالدین الزنکی تغییر داد که نشان دهنده تغییر اساسی در رویکرد کلی زنگی‌ها قلمداد شده است. در ادامه تعداد جنگجویان و گروه‌های وابسته به حرکه نورالدین الزنکی افزایش یافت و گروه‌هایی همچون لواء ابناء الصحابه از لواء التوحید جدا شد و به الزنکی پیوست تا اینکه تعداد تروریست‌های حرکه الزنکی به دو هزار نفر برسد.
درباره دلایل جدایی حرکه الزنکی از جیش المجاهدین گفته اند که حمایت شورای موسوم به هیئه حمایه المدیین القطریه طرفدار اخوان المسلمین از جیش المجاهدین سبب این جدایی شده است، چرا که الزنکی از حمایت‌های آمریکا از طریق اتاق عملیات"الموم" برخوردار است. حامیان آمریکایی الزنکی به این گروه مسلح اعتماد دارند و به همین سبب آن را وادار به جدایی از جیش المجاهدین کرده‌اند.

ساختار گروه تروریستی نورالدین زنگی

بر اساس گزارش خبرنگار تسنیم از دمشق،حرکه نورالدین الزنکی در اواسط سال 2014 میلادی به سطح بالایی از سازماندهی رسید و چندین دفتر برای خود ایجاد کرد که هر یک ماموریت ویژه‌ای را برعهده گرفته است که مهمترین آن به این شرح است :

دفتر نظامی: 33 گردان و پنج گروهان شامل ضد زره، ضد هواپیما، توپخانه، تانک و مهندسی نظامی

دفتر امنیتی و پلیس : شامل 10 پایگاه پلیس و 15 ایست نظامی

دفتر تسلیحات: ماموریت ضبط سلاح و ثبت آن و نیز توزیع مهمات را برعهده دارد.

دفتر ارتباطات: به تامین تماس‌ها و اشاره‌های نظامی و سازماندهی آن می‌پردازد.
پنجم آگوست 2014 میلادی(سه شنبه 14 مرداد 93)، 18 گروه مسلح در بیانیه‌ای از تاسیس آنچه " مجلس قیاده الثوره" خواندند، خبر دادند که به زعم خود، آن را گروه‌های میانه‌رو می‌خواندند تا این شورا بر اساس بیانیه مذکور، پیکره واحد آنچه انقلاب سوریه می‌خوانند، باشد.(آمریکا همواره برای توجیه حمایت‌های خود و متحدانش از گروه‌های تروریستی، تروریست‌ها را به میانه‌رو و تندرو تقسیم می‌کند.)
شورای جدید گروه‌ها در جبهه‌های مختلف شمالی، شرقی، جنوبی و غربی پراکنده شد.

حرکة نور الدین الزنکی مسئول جبهه شمالی در حلب و حومه آن قلمداد می‌شود که گروه‌های دیگری از جمله گروه‌های موسوم به "جیش الإسلام ،ألویة صقور الشام ،جبهة ثوار سوریا ،حرکة حزم ،جیش المجاهدین،الاتحاد الإسلامی لأجناد الشام ،فیلق الشام ،لواء الحق وهیئة دروع الثورة " در این مناطق فعالیت می‌کنند.

مورخه 27-4-2015  (دوشنبه هفتم اردیبهشت 94) آنچه به مجلس شورا یا مشورتی باند نورالدین زنگی موسوم شد، بیانیه‌ای قرائت کرد که بر اساس آن توفیق شهاب الدین که عنوان فرمانده کل این باند را با خود یدک می‌کشید، برکنار شد، البته علت برکناری وی، وضعیت جسمانی و سلامتی وی اعلام شده بود و فردی که علی سعیدو خوانده می‌شد به عنوان جانشین وی تعیین شد.

مورخه 19-10-2015 (دوشنبه 27 مهر 94) باند نورالدین زنگی در بیانیه‌ای از هلاکت اسماعیل ناصیف فرمانده نظامی خود در حلب در نبرد بزرگ ارتش سوریه که در حومه جنوبی شهر حلب با حمایت نیروی هوایی روسیه آغاز شد.

جنگ افروزان گروه زنگی در جبهه‌های متعدد حلب به ارتکاب خشونت و جنایت می‌پردازند که مهمترین این مناطق، لملّاح، البریج، الصناعة، حندرات، الراموسة، صلاح الدین، العامریة، الصاخور، الشیخ سعید، سیف الدولة و سلیمان الحلبی است.

گروه تروریستی چندملیتی

تروریست‌های این گروه از ملیت‌های مختلفی هستند که بیشتر آنها را چچنی‌ها تشکیل می‌دهند.

گروه نورالدین زنگی از حمایت شخصیت‌ها و دولت‌های متعددی برخوردار است، هنگام تشکیل این باند، برخی شخصیت‌های عرب کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و اپوزیسیون سوری در خارج به حمایت از آن روی آوردند و در ادامه منابع مالی این باند توسعه یافت به طوری که قطر پس از پیوستن این گروه به تشکل تروریستی موسوم به "فاستقم کما امرت" به حمایت مالی از آن پیوست که این تحول، سبب برقراری روابط حسنه با اخوان المسلمین سوریه شد که عملیات ارسال کمک‌ها را میان دولت‌های قطر و ترکیه هماهنگی می‌کردند به طوری که ترکیه به عنصر نخستی تبدیل شد که ورود پول‌های قطری‌ها برای گروه‌های تروریستی مسلح به اصطلاع اسلامی در سوریه تسهیل کرد. باند نورالدین زنگی همچنین از حمایت آشکار پارلمان کویت(به استثنای نمایندگان شیعی) و آنچه به شورای مردمی کویتی موسوم است به سرکردگی حجاج العجمی از شخصیت‌های سلفی کویت برخوردار شده است.

شبکه الجزیره از مهمترین تریبون‌های رسانه‌ای گروه‌های تروریستی از جمله گروه نورالدین زنگی است.الجیش الحر و الجبهه الاسلامیه از جمله همپیمانان این گروه تروریستی به شمار می‌روند.

منبع: تسنیم

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

ظهور و انحطاط انصار الشریعة در لیبی

شبکه حقانی (2)

طالبان پاکستان

گردان های عبدالله عزام

طالبان

سپاه صحابه(2)

جیش محمد

جنبش اسلامی ترکستان شرقی

انصار الشریعه یمن

سلفیت سنتی(وهابی) در یمن

التوحید و الجهاد فی ارض الکنانه (توحید و جهاد در مصر)

لواء التوحید

جنبش نورالدین زنکی

جنبش انصار الدین مالی

اخوان المسلمین اردن

عمليات درع الفرات

اخوان المسلمين يمن

جیش الحر السوری

حرکه احرار الشام الاسلامیه

المرابطون (مالی)

القاعده فی بلاد المغرب الاسلامی

انصار الشریعه تونس

جیش احرار الشام

جنبش حسم «حرکة سواعد مصر»

جماعت اسلامی اندونزی

الشباب المجاهدین

هیئه تحریر الشام

جماعة المسلمين في بلاد الشام

جیش محمد فی بلاد الشام

سرایا مروان حدید

جماعت انصار بیت المقدس

جنبش انصار الشریعه لیبی

کتیبه صقور العز

اجناد القوقاز

التکفیر و الهجره

جند الاقصی

حرکه الفجر الاسلامیه

حرکه شام الاسلام

جیش المهاجرین و الانصار                                          

الکتبیه الخضراء

احرار الشام

تحریر الشام

آل شیخ

القاعده عراق

دیوبندیه در پاکستان

تقابل دیوبندیه با جریان ها و مذاهب دیگر

اندیشه های طیف حیاتی جریان دیوبندیه

اندیشه های گرایش «مماتی» جریان دیوبندیه

امارت اسلامی قفقاز

دورنمائی از مکتب دیویند (2)

دورنمائی از مکتب دیویند (1)

جریان شناسی گروهک تروریستی انصارالاسلام

جريان نوسلفي‌ها

داعش 2017/دگرگونی ها و تاکتیک ها

گروهک تروریستی ـ تکفیری جندالله

آشنایی با گروهک تررویستی جندالشیطان

گروه تکفیری ریاض الصالحین

حدادیه

سازمان جماعة التبلیغ

النهضه تونس؛ از «حرکت» تا «حزب»

وهابیت تکفیری (دوران تاسیس و تثبیت)

قبیله انحراف

تحریک نفاذ شریعت محمدی

سلفیه درباری

جیش محمد

حرکت النهضه تونس

گرایش های فکری سلفیه در جهان امروز

شباب محمد (آکادمی ارتش)

گونه شناسی جریان های فکری و جنبش های اسلامگرا

احزاب سلفی در مصر

گروه طالبان

شبکه ی حقانی (1)

وهابیت و خاندان سعود، از ظهور تا اقتدار (دوره سوم)

وهابیت و خاندان سعود، از ظهور تا اقتدار (دوره دوم)

وهابیت و خاندان سعود، از ظهور تا اقتدار(دوره اول)

جريان نوسلفي‌ها در دوران معاصر (2)

اخوان المسلمین سوریه

القاعده در تانزانیا

القاعده در کنیا

جماعت تبلیغ

سلفی گری در شبه قاره هند

جریان شناسی جماعت التبلیغ و الدعوه

دیوبندیه، بریلویه و رابطه آنها با وهابیت

جریان های تکفیری عراق

حزب التحریر ازبکستان

سلفی گری در پاکستان

جريان های سلفی در تونس

جماعت اخوان المسلمین: ریشه ها و روندها

سازمان القاعده

ریشه‌های تفکر داعش (٤)

ریشه‌های تفکر داعش (٣)

ریشه‌های تفکر داعش (٢)

ریشه‌های تفکر داعش (١)

بوکوحرام

خلافت داعش، موافقان و مخالفان

لشکر طیبه

اخوان المسلمين و شيعه (بخش دوم)

اخوان المسلمين و شيعه (بخش اول)

گروههای تروریستی در آفریقا

حرکت المجاهدین

سیر شکل گیری جریان دیوبندیه در شبه قاره هند

گروههای تروریستی در آفریقا

حزب التحریر: آسیب ها وتحریف ها

آشنایی با داعش

سپاه صحابه

طالبان

لشگر جهنگوی

اخوان‌المسلمین امارات؛ پیوندی دیرهنگام

اخوان المسلمین عربستان؛ زندگی گیاهی

اخوان اصیل (حسن البناء)؛ جریانی در رؤیای اصلاح

اخوان المسلمین قطر؛ حرکتی خزنده

سروریه

حازمیه

اخوان در عربستان

البانیه

جریان جامیة یا عالمان درباری

حرکت جهیمان العتیبی

جریان اخوان‌التوحید

جریان های سلفیه