اطلس > شخصیت ها > ضد تکفیری > ایران > نذیر احمد سلامی

نذیر احمد سلامی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۹/۲۰ تعداد بازدید: 877

مولوي علي احمد سلامي مشهور به «مولوي نذير احمد» در سال 1324ش. در دهستان "کيشکور" شهرستان سرباز استان سيستان و بلوچستان در خانواده روحاني متولد شد. دوره ابتدايي را در اين منطقه گذراند و پس از آن، تحصيلات مقدماتي حوزوي را در سرباز انجام داد و سپس به کراچي پاکستان رفت و به تحصيل عالي پرداخت.مولوي علي احمد سلامي مشهور به «مولوي نذير احمد» در سال 1324ش. در دهستان "کيشکور" شهرستان سرباز استان سيستان و بلوچستان در خانواده روحاني متولد شد. دوره ابتدايي را در اين منطقه گذراند و پس از آن، تحصيلات مقدماتي حوزوي را در سرباز انجام داد و سپس به کراچي پاکستان رفت و به تحصيل عالي پرداخت. وي افزون بر تحصيلات ديني، موفق به اخذ مدرک کارشناسي ارشد در رشته اقتصاد از دانشگاه کراچي هم شد.

نذير احمد سلامي علاوه بر نمايندگي مردم استان سيستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبري و عضويت در شوراي عالي مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي، عضو هيئت علمي گروه فقه و حقوق حنفي دانشگاه مذاهب اسلامي و مدرس حوزه علميه دارالعلوم زاهدان نيز مي‏باشد.

ویی دارای آثاری است که برخی از آنها عبارتند از:

  1. تاريخ اسلام
  2. محورهاي دعوت و تبليغ
  3. بانوان نمونه عصر پيامبر(ص) و صحابه

مولی نذیر احمد به شدت مخالف دیدگاه های وهابیت و گروه های تکفیری است. وهابیون را گروه جاهل، کم سواد و کم بينش می دانند. در نگاه نذیر احمد، وهابیت گروهی ظاهر گرا و عناصر احساسی هستند و به جهت عدم توجه به روایات و عمل صحابه، دارای روش ناصحیح هستند و به جهت همین است که مسلمانان را تکفیر می کنند.

نذیر احمد می گوید: عامل کشتار بی گناهان در سوریه، گروه تکفیری القاعده است که اقدامات انتحاری آنان  از نظر اسلام و شرع محکوم است. اسلام چنين چيزي را اجازه نمي‎دهد. اسلام اگر به جهاد دستور مي‎دهد٬ شرايطي دارد. اسلام با کفار جهاد مي‏کند نه با مسلمانان.

تخریب های امروز توسط گروه های تکفیری ریشه در اقدامات غیر انسانی و غیر دینی جریان تکفیری وهابیت دارد. نذیر احمد درباره تخریب هائی که در دوره اول وهابیت که توسط فتوای تکفیری ابن عبدالوهاب صورت گرفته است، می گوید: وهابيون تنها آنجا را تخريب نکردند. آنها هرچه گنبد و بارگاه که به دستشان رسيد ـ غير از بارگاه پيامبر ـ را تخريب کردند. در زمان عثماني‎ها، هم براي شهداي بدر و هم در مدينه گنبد و بارگاه هايي درست کردند. اما وقتي وهابيون روي کار آمدند٬ آن سازه ها را تخريب کردند. پس از تخريب مراقد از سوي وهابيون٬ شمار زيادي از علماي اسلام خصوصا عثماني‎ها که گنبدها را ساخته بودند معترض شدند و سر و صداي بسياري در جهان اسلام به راه افتاد. اما آنان بي‎توجه بودند چون قدرت در دست‎شان بود. آن‎ها روايت دارند که "لا بناء علي القبر". معتقدند با تخريب گنبد و بارگاه٬ اهانت به صاحب قبر نمي‎شود!

مولوی نذیر احمد می گوید: اين اقدام را جايز نمي‎دانيم. آثار بايد ماندگار باشد و نبايد تخريب کرد. آثاري که مشخص مي‏کند قبر متعلق به فلان است بايد بماند. قبور با آثار و کتيبه‎هايي که به جا مي‏ماند شناخته مي‎شود. اين کارها درست نيست.

برگرفته از سایت: http://www.valiasr-aj.com    

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

دکتر علی اصغر رضوانی

امام موسی صدر

حاج ماموستا حسام الدین مجتهدی

مولوی محمد امین صفدر

مولوی محمد عمر سربازی ملازهی

آیت الله میرزا محمد حسن شیرازی

مولوی عبدالخیر صمدانی فر

آخوند احمد قربان پور

آخوند عبدالصدیق کشمیری

امام الحرمین جوینی

نذیر احمد سلامی