اطلس > شخصیت ها > ضد تکفیری > یمن > عصام العماد

عصام العماد

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۹/۱۸ تعداد بازدید: 419

دكتر عصام العماد 43 ساله زاده کشور یمن است. وی که جوانی خود را در جریان وهابیت سپری کرده و از دانشگاه‌هاي مذاهب عربستان سعودي فراغ التحصیل شده است چند سالی است که به مذهب تشيع گرويده است. دكتر عصام العماد 43 ساله زاده کشور یمن است. وی که جوانی خود را در جریان وهابیت سپری کرده و از دانشگاه‌هاي مذاهب عربستان سعودي فراغ التحصیل شده است چند سالی است که به مذهب تشيع گرويده است. 

العماد، بزرگ‌ترين مشكل دنياي اسلام را فرقه ضاله وهابيت دانسته و با اشاره به اين كه فتاواي وهابيون ناشي از تاثيرات عناصر اسراييلي در ميان آنان است. وی بر این باور است که جریان وهابیت در بستر تكفير به وجود آمده و بر طبق آن رشد و حركت كرده است. ریشه این اندیشه تکفیری که مشكل اساسي و بزرگ جریان وهابيت است از مؤسس آن صادر شده و به پیروانش سرایت کرده است. تکفیر مسلمانان، انحراف سلوكي نیست بلكه مشكل فكري بوده است، وي مشكل دوم محمد عبدالوهاب را انحراف عقيدتي برشمرده و معتقد است که مشكل اساسي و بزرگ وي، مشكل فكري بوده است كه نمونه چنين مسأله‌اي درميان خوارج در زمان امام علي عليه‌السلام وجود داشته است. عبدالوهاب علاوه بر شيعه، اهل تسنن معتدل را نيز مورد هجمه قرار می دهد.

در نگاه العماد که مدت طولانی را با وهابی ها گذرانده است، جهل محمد بن عبدالوهاب است که او به معناي حقيقي و ضوابط اصلي تكفير را پي نبرده بود؛ بنابراين جمع كثيري از مسلمانان شيعه و سني را داخل در دايره شرك و تكفير نمود و اين همان خطر بزرگ است. وي هركس كه تابع افكارش نبود را ضد توحيد مي‌انگاشت.

ابن عبدالوهاب با فكر شخصي خود قواعدي را در زمينه توحيد تدوين كرده بود و هر كسي را با اين چهارچوب مخالفت يا نقد مي‌كرد، كافر مي‌شمرد و بر اين اساس مشاهده مي‌كنيم بزرگان علمي عالم اسلام را رد كرده است؛ مثلا كتاب توحيد زمخشري، تفسير آيات توحيد امام فخر رازي و امام ابوحامد غزالي، طبرسي و عسقلاني، ثعلبي و حتي طبري كه از علماي بزرگ اهل سنت است، در نظر شيخ محمد عبدالوهاب مصداق كتب مضله است و نويسنده آن كتاب، كافر است.

محمد عبدالوهاب يك نوع حساسيتي در مساله توحيد داشت و درصدد بود با فكر خودش اين مساله را حل كند غافل از اينكه او با كارش نه فقط مشكل در عربستان، بلكه در تمام جوامع اسلامي از اندلس تا ايران و پاكستان و در ميان تمام فرق اعم از اشعري،معتزله، سلفيه و شيعه و... ايجاد كرد. وي باعث شد جنبش‌هاي بزرگ اسلامي به چند دستگي مبدل شوند و از حركت باز ايستند.

آنچه مسلم است، اين است كه مؤسس وهابیت با عملكردش مي‌خواست توحيد ساختگي خويش را بر ديگران تحميل كند، بدون اينكه درك جامعي از آن داشته باشد. او به قدري تعصب داشت كه در نامه‌هاي خويش به ديگران، آنان را مشرك خطاب مي‌كرد و مي‌گفت (من محمد عبدالوهاب الي المشركين). وي معتقد بود جان و مال و زنان مخالفش براي طرفدارانش مباح است.

دکتر عصام، ماهیت وهابیت ضد اسلامی را دانست و در این باره می گوید: بنده قبل از شيعه شدنم نزد فردي به نام «المدخلي» درس مي‌خواندم كه نزد اين شيخ قريب 100 كتاب در لعن و رد بزرگان اسلام اعم از «سيد محمد قطب»، «شيخ محمد غزالي»، «آيت‌الله خويي»، «شيخ محمد عبده» و ... وجود داشت. اين در حالي است كه ما در ميان كتب وهابيون كتابي در رد ماركسيست، بودائيسم، بهائيت و تفكرات اسراييلي و آمريكايي نمي‌بينيم. تمام نوشته‌هاي آنان فقط و فقط عليه مسلمانان است. وهابیون معتقدند زيارت قبور شرك است و انفجار قبوري كه در دنيا صورت مي‌گيرد ناشي از اين تفكر است. حال آن که بناي قبور و اشكال مختلف مقبره را از جمله امور عرفي برشمرد و اضافه كرد: وهابيون چون درك درستي از معارف ندارند امور عرفي را داخل در مفهوم بدعت مي‌دانند.

متاسفانه در تمام دانشگاه‌هاي عربستان كتاب‌هاي شيخ محمد عبدالوهاب جزو متون درسي است و از همان ابتدا افكار اين فرد تکفیری، در وجود دانشجويان مستقر مي‌شود لذا به ياد دارم كه وقتي در دانشگاه «محمد سعود» درس مي‌خواندم قريب هزار رساله دكترا در تكفير شيعه وجود داشت. اين در حالي است كه در حوزه‌هاي علميه ايراني ما فتوايي بر تكفير اهل سنت نديده‌ام.

وی بعد از توفیق الهی در کشف واقعیت و باطل بودن جریان وهابیت، به هر راه ممکن رویکرد انتقادی به جریان وهابیت کرد و آثار علمی زیادی از وی منتشر شده است که برخی از آنها عبارتند از:

  1. نقد شيخ محمد بن عبد الوهاب از درون
  2. روش گفتگو با وهابي‌ها
  3. گفتگو بي‌ستيز
  4. رحلت من از وهابيت به دوازده اماميت
  5. الزلزال با ترجمه فارسی که مناظره العماد با مفتی کویتی است.

برگرفته از سایت:

http://www.adyannet.com/fa/news/1377

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

شیخ محمد بن علوی السقاف

علوی بن احمد حداد

عصام العماد