اطلس > شخصیت ها > ضد تکفیری > مصر > دکتر صالح الوردانی

دکتر صالح الوردانی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۹/۱۳ تعداد بازدید: 323

دکتر صالح الوردانی سال 1952م در قاهره متولد شده است. وی از نویسندگان و چهره های معروف در موضوعات اسلامی و فرهنگی است. وی از مؤسسین حرکت های اسلامی در مصر محسوب می شود.دکتر صالح الوردانی سال 1952م در قاهره متولد شده است. وی از نویسندگان و چهره های معروف در موضوعات اسلامی و فرهنگی است. وی از مؤسسین حرکت های اسلامی در مصر محسوب می شود[1].

وی با گروه های جهادی سلفی در مصر ارتباط داشته است. اما افراط گرائی ها آنان دکتر صالح را دچار تردید جدی کرد. وی می گوید تصوراتی که در این گروه های افراطی در ذهن درباره شیعیان ایجاد شده بود در سفر به عراق و دیدن رفتارها و اعمال شیعیان همه از بین رفت. وردانی می گوید برای ادامه تحصیل مسافرتهای علمی به کشور عراق و کویت داشته ام. وی می گوید: در طی مدت اقامتم در عراق، به زیارت قبور اهل بیت (ع) رفتم و به مساجد شیعه سر زدم و درس ها و سخنرانی ها را گوش دادم و با دوستان دوستم، به بحث و گفت وگو پرداختم. و در نـتـیـجه، بسیاری از اوهام و تصورهای باطلم که از تشیع در ذهن من بود، متلاشی شدند، الـبـتـه، نسبت به برخی از مسائل، خوشبین نبودم. سپـس، با دعـوت یـکـی از دوستان سنی ام به کویت مسافرت کردم و در آن جا نیز با مسلمانان زیـاد روبـرو شـدم و بـه هـمان نتیجه ای رسیدم که در مصر به آن رسیده بودم[2].

وی با شناخت واقعیت مذاهب اسلامی دست به قلم شد تا در نقد سلفیت و وهابیت قدمی برداشته باشد و دیگران را به واقعیت های اسلامی کند.

وی تالیفات زیادی دارد که برخی از آنها در نقد تفکر افراطی و تکفیری جریان وهابیت و گروه های تکفیری است که تعدادی از آنها عبارتند از:

  1. الخطر الوهابی
  2. بن باز فقیه آل سعود
  3. ثقافه الارهاب بین السنه و الشیعه
  4. الحرکه الاسلامیه فی مصر
  5. السیف و السیاسه

الوردانی در کتاب الخطر الوهابی (ثلاث رسائل ضد الوهابیة) ادله وهابیت و سلفیت در تکفیر مسلمانان را باطل کرده است.

فرقه وهابیت دارای دو اصل است. یکی اصل علنی مانند اخلاص به توحید و محاربه با شرک و دیگری اصل خفی مانند دریدگی مسلمانان و فتنه ها بین آنها ست. وردانی در این کتاب درصدد  بررسی عقائدی که مخالف نص است که در سه رساله علیه وهابیت آورده که به این ترتیب است:

  1. رساله اول در رابطه با فتنه وهابیت و رد بر بدعت ها توسط احمد زینی دحلان است.
  2. رساله دوم رد بر وهابیت نوشته محمد جواد بلاغی می باشد.
  3. رساله سوم به نقض فتاوای وهابیت توسط کاشف الغطاء اختصاص یافته است. و در آخر کتبی که ملحق به رد وهابیت است را بیان می کند.

دکتر صالح پس از رد عقائد وهابیت ،توسل و تبرک را از امّ الشبهات وهابیت می داند و مسلمین را به وحدت اسلامی دعوت می کند[3].

پی نوشت ها


[1]. http://www.mezan.net/vb/showthread.php?p=43940
http://www.hawzah.net/fa/Magazine/View/4473/6352/70932/در-جست-وجوی-حقیقت-مروری-بر-خاطرات-نویسنده-شیعه-مصری-صالح-الوردانی

[2]. http://www.hawzah.net/fa/Magazine/View/4473/6352/70932/در-جست-وجوی-حقیقت-مروری-بر-خاطرات-نویسنده-شیعه-مصری-صالح-الوردانی

[3]. الخطر-الوهابی-(ثلاث-رسائل-ضدالوهابیه)http://alwahabiyah.com/fa/Book/View/2740/-

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

شيخ محمد ابراهیم الکتانی المصری

شیخ محمد حسین ذهبی مصری

شيخ محمد مختار جمعه مصری

شیخ حسن عبدالطیف الشافعی المصری

شیخ حسنین محمد مخلوف المالکی المصری

دكتر احمد راسم النفيس المصري

شيخ أسامه محمود الأزهري

شیخ احمد محمود کریمه

شيخ علوي امين الخليل

شیخ ابوالمحاسن یوسف دجوی

شیخ احمد الطيب

شیخ شوقی ابراهیم علام

شیخ محمد متولی الشعراوی

محمد بن محمد مشهور به ابن الحاج

شیخ علی جمعه

دکتر صالح الوردانی

عبدالحلیم محمود