اطلس > شخصیت ها > ضد تکفیری > مصر > عبدالحلیم محمود

عبدالحلیم محمود

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۹/۱۲ تعداد بازدید: 500

شیخ عبدالحلیم محمود سال 1328 هـ قـ ؛ 1910؛ در روستای ابواحمد در شهر بلبیس مصر متولد شد. وی علاوه بر تحصیل در دانشگاه الازهر در سال 1932 م برای ادامه تحصیل دینی خود به کشورهای مختلف جهان مسافرت کردند تا اینکه مدرک دکتری را در سال 1940 کسب کردند.  وی درسالهای 1393 برابر با 1973 رهبری دانشگاه الازهر مصر را بر عهده داشتند.شیخ عبدالحلیم محمود سال 1328 هـ قـ ؛ 1910؛ در روستای ابواحمد در شهر بلبیس مصر متولد شد. وی علاوه بر تحصیل در دانشگاه الازهر در سال 1932 م برای ادامه تحصیل دینی خود به کشورهای مختلف جهان مسافرت کردند تا اینکه مدرک دکتری را در سال 1940 کسب کردند.  وی درسالهای 1393 برابر با 1973 رهبری دانشگاه الازهر مصر را بر عهده داشتند[1].

 وی جلوی انحرافات از جمله قوانینی که علیه احکام اجتماعی اسلام مانند طلاق و ازدواج بود، با شجاعت کامل می ایستاد تا جائی که وی به جهت قانون محدود کردن دانشگاه الازهر، در سال 1974م استعفا دادند و تا این قانون ملغی نشد به ریاست دانشگاه الازهر برنگشت. از جمله از اقدامات مهم شیخ عبدالحلیم، همراهی وی با دادگاه های نظامی علیه گروه های تکفیری و مواضع تند ایشان علیه قوانین ضد اسلامی است که کسی آنها را فراموش نمی کند وی به شدت با گروه های کمونیستی و الحاد و مسیحیت مبارزه می کردند. این مبارز خستگی ناپذیر پس از عمری مبارزه علیه افراط و تکفیر و قوانین ضد اسلامی در سال 1937 برابر با 1978 از دنیا رفتند[2].

شیخ عبدالحلیم محمود علاوه بر اینکه از پیشگامان مبارزه با افراط و تکفیر و تقریب بین مذاهب است در زمان رياست خود بر دانشگاه الازهر بر این باور گفتند: که دانشگاه الازهر نسبت به برادران امامي امان و برادران زيدي امان، جز پيام دوستي کامل ندارد و ما اکنون در دوره اي بسر مي بريم که در آن مردم را به وحدت و برادري دعوت مي کنيم و اگر رخدادي در اينجا يا آنجا رخ دهد، ما و شما در اصلاح آن مي کوشيم . همگي در راه صلح و دوستي و محبت گام بر مي داريم[3].

وی در جهت ترویج اسلام آثاری از خود باقی کذاشتند که برخی از آنها عبارتند از:

  1. قضية التصوف: المنقذ من الضلال
  2. منهج الإصلاح الإسلامي في المجتمع

پی نوشت ها

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

شيخ محمد ابراهیم الکتانی المصری

شیخ محمد حسین ذهبی مصری

شيخ محمد مختار جمعه مصری

شیخ حسن عبدالطیف الشافعی المصری

شیخ حسنین محمد مخلوف المالکی المصری

دكتر احمد راسم النفيس المصري

شيخ أسامه محمود الأزهري

شیخ احمد محمود کریمه

شيخ علوي امين الخليل

شیخ ابوالمحاسن یوسف دجوی

شیخ احمد الطيب

شیخ شوقی ابراهیم علام

شیخ محمد متولی الشعراوی

محمد بن محمد مشهور به ابن الحاج

شیخ علی جمعه

دکتر صالح الوردانی

عبدالحلیم محمود