اطلس > شخصیت ها > ضد تکفیری > آیت الله ناصر مکارم شیرازی

آیت الله ناصر مکارم شیرازی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۹/۸ تعداد بازدید: 170

حضرت آيت الله العظمى مکارم شيرازى، سال 1305هـ شـ، در شهر شيراز در خانواده مذهبى متولد شد. ايشان در 14 سالگى رسما دروس دينى را در مدرسه «آقا باباخان شيراز» آغاز کردند و بعد از گذراندن دوره 10 ساله در چهار سال حاشيه اى بر کفاية الأصول مرحوم آخوند نوشت.حضرت آيت الله العظمى مکارم شيرازى، سال 1305هـ شـ، در شهر شيراز در خانواده مذهبى متولد شد. ايشان در 14 سالگى رسما دروس دينى را در مدرسه «آقا باباخان شيراز» آغاز کردند و بعد از گذراندن دوره 10 ساله در چهار سال حاشيه اى بر کفاية الأصول مرحوم آخوند نوشت.

آیت الله مکارم از محضر اساتید حوزه قم و نجف همچون آقای بروجردى، آقاى حکيم، آقاى خوئى و آقاى عبدالهادى شيرازى کسب علم کرده و در سن 24 سالگی مجوز اجتهاد را دریافت کرد. ایشان بیش از نیم قرن مشغول تدریس علوم حوزی و تربیت شاگردان است. ايشان علاوه بر مرجعیت صاحب تالیفات فراوان در موضوعات مختلف از جمله موضوع اعتقادی می باشد که برخی از تالیفات اعتقادی ایشان عبارتند از[1]:

  1. خدا را چگونه بشناسيم؛
  2. معاد و جهان پس از مرگ؛
  3. اعتقاد ما؛
  4. اسلام در يک نگاه؛
  5. وهابيت بر سر دو راهي؛

آیت الله مکارم در کنار فعالیتهای مختلف علمی به جهت دفاع و حفظ ارزشهای اسلام با افراط گرائی مذهبی با تمام توان مبارزه کرده است لذا می بینیم نسبت به جریان افراطی وهابیت موضع گرفته و در رد مبانی آنان کتاب نوشته است. ایشان نه تنها در سطح علمی بلکه در سطح میدانی و بین المللی وارد شده و دبیرخانه کنگره جهانی مقابله با جریانهای افراطی و تکفیری را تاسیس کردند. در این کنگره جهانی که با ریاست ایشان اداره می شود اولین همایش بین المللی با مدیریت علمی آیت الله جعفر سبحانی و دبیری سید مهدی علیزاده موسوی، در دوم و سوم آذر ۱۳۹۳ش، با حضور عالمان شیعه و سنی از ۸۰ کشور جهان، در قم برگزار شد.

آیت الله شیرازی در «کنگره جهانی جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام»، گروه های تکفیری خصوصا گروه تکفیری داعش را بهانه‌ای در دست دشمنان دانست که با توسل به آن، اسلام را دین بربریت و خشونت بخوانند. اسلام می‌گوید مسلمانان سیاه باشند یا سفید و از هر زبان و نژادی باشند زیر پرچم اسلام قرار می‌گیرند؛ اما غفلت مسلمانان سبب شده است که جماعتی از گمراهان به نام تکفیری‌ها شروع به نابودی نعمت‌ها و فتنه در زمین کنند. این گروه های تکفیری هر کسی غیر از خود را کافر حربی دانسته و مرتد اعلام می‌کنند و زن و ناموس و عرض او را مباح می‌دانند و دست به جنایاتی زدند که به ذهن کسی خطور نمی‌کند. آنها نام اسلام را بر جاهلیت شوم خود قرار دادند.

مکارم شیرازی در این کنگره گفتند: قرآن کریم ارتباط بین مسلمانان و غیرمسلمانان را مشخص کرده و غیرمسلمانانی را مخاطب قرار داده و می فرماید: غیر مسلمانان هر چند به احکام اسلام ایمان ندارند و در جنگ ها نیز با مسلمان‌ها نیستند اما کسانی که با شما نبرد نکرده و شما را از دیار خود خارج نمی‌کنند با عدالت رفتار کنید. بنابراین نمی توان هر کافری را کشت.

یکی از عوامل انحراف گروه های وهابی و تکفیری‌، برداشت های نادرست از مفهوم  شرک و ایمان است که آیت الله مکارم این دو مفهوم را تبین کرده و می گوید: گروه های تکفیری با تفسیر باطل از آیات قرآن، برخی از آیات را برای تکفیر همه مسلمانان مورد استناد قرار می‌دهند و می‌گویند هر کسی که یا رسول‌الله و یا علی می‌گوید مشرک است، بنابراین خون و عرض و ناموس او مباح است. گروه های تکفیری نه تنها بین مسلمانان و مشرکان صدر اسلام تفاوتی قائل نیستند بلکه شرک مسلمانان امروز را بدار از مشرکان زمان جاهلیت می‌دانند و این در حالی است که مفهوم شرک و ایمان در آیات قرآنی واضح است. ایشان برای تبین مفهوم شرک، آیاتی[2] که واژه «انداد» در آنها به کار برده است را مورد بحث قرار دادند و گفتند: انداد به معنای کسانی هستند که مثل و مساوی خداوندند و برخی لغویان می‌گویند که «ند» چیزی است که در جوهر و ذات خود شبیه دیگری است. یعنی کسی را همان ذات و جوهر خداوند قرار ندهید.

با این توضیح جای این سوال خالی است که آیا از مسلمانان کسی هست که اولیای الهی را مساوی خداوند قرار دهد؟ پاسخ روشن است که همه مسلمانان به چنین اعتقادی، باور ندارند و اساسا در بین مسلمانان کسی را نداریم که چنین اعتقادی داشته باشد بلکه همه مسلمانان بر این باورند که اولیای الهی به اذن خدای سبحان هر کاری را انجام می‌دهند.

لذا می بینیم همه معتقدند که شفای کور مادرزاد، زنده کردن مردگان، آفریدن شبیه پرندگان و نفس روح در آنها و خبر دادن در مورد غیب توسط حضرت عیسی همه به اذن خداوند انجام می‌گیرد و احدی نگفته است که اینها شرک است و و العیاذ بالله حضرت مسیح مشرک است. آنچه مورد تأکید است، اینکه کسانی که هم‌عصر عیسی بودند وقتی پیام مسیح را شنیدند خواستار معجزه شدند و مسیح همه معجزات را انجام داد. اگر تکفیری‌ها در عصر حضرت مسیح بودند شاید می‌گفتند حضرت عیسی چطور این حرف‌ها را می‌زند؟ در هر صورت ما بر این باوریم که در اذن خداوند مفهوم کامل ایمان به توحید نهفته است.

این مرجع تقلید از جمله اشکالات گروه های تکفیری را این می داند که آنها از کتاب و سنت جز اندکی را درک نکردند و به دلیل آنکه نزد علمای راستین اسلام درس نیاموختند و قرآن و سنت نبوی را به نحو خطا تفسیر می‌کنند. تکفیری ها در حالی که جهان تشنه پذیرش اسلام است، چهره اسلام را مشوح ساخته اند. بنابراین برای اینکه چهره اسلام تخریب نشود باید همه مسلمانان در کنار هم، به دنبال وحدت اسلامی باشند که با تحقق این آرمان بزرگ، هیچ بیگانه‌ای نمی‌تواند بر آنها سلطه‌گری کند[3].

 

پی نوشت ها


[2]. بقره آیه 22 و 165؛ سوره ابراهیم آیه 30.

[3]. http://makhaterltakfir.com/fa/ejlasha/View/1069/ کنگره-جهانی-جریانهای-افراطی-و-تکفیری-از-دیدگاه-علمای-اسلام

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

آخوند احمد قربان پور

آخوند عبدالصدیق کشمیری

آیت الله جعفر سبحانی

آیت الله سید کمال حیدری

آیت الله میرزا محمد حسن شیرازی

آیت الله ناصر مکارم شیرازی

آیت الله نجم الدین طبسی

ابوالحسن اشعری

ابوبکر عدنی بن علی مشهور

ابومحمد یوسف، فرید الباجی المالکی التونسی

احمد بن محمد بن صدیق حسنی غماری

احمد حمدی صابونی

احمد زینی دحلان

الشریف حاتم بن عارف العونی

امام الحرمین جوینی

امام موسی صدر

حاج ماموستا حسام الدین مجتهدی

حبيب علي جفری

حسن سقاف

حسن فرحان مالکی

حمد الله جان الداجوی

خلیل احمد سهارنپوری

دكتر احمد راسم النفيس المصري

دکتر شیخ عدنان ابراهیم

دکتر صالح الوردانی

رمضان البوطی

سعید عبداللطیف فودة

سلیمان بن عبد الوهاب

سمهودی

سید احمد زینی دحلان

شمس الدین محمد بن أحمد السفـّاريني حنبلی

شيخ أسامه محمود الأزهري

شيخ حسين حلمي ايشيق

شيخ عبد الله أحمد کاظم يوسف

شيخ عبد الله بن محمد بن الصديق الغماري

شيخ علوي امين الخليل

شيخ محمد زكي إبراهيم

شيخ محمد مختار جمعه مصری

شیخ ابوالمحاسن یوسف دجوی

شیخ احمد الطيب

شیخ احمد الوائلی

شیخ احمد محمود کریمه

شیخ اکرم احمد برکات

شیخ جمیل صدقی الزهاوی

شیخ حسن عبدالطیف الشافعی المصری

شیخ حسنین محمد مخلوف المالکی المصری

شیخ حيدر محمد كامل حب الله

شیخ خالد عبدالوهاب الملا

شیخ داود بغدادی نقشبندی

شیخ زهیر عثمان الجعید لبنانی

شیخ شوقی ابراهیم علام

شیخ صالح المغامسی

شیخ عبدالطیف دریان، مفتی لبنان

شیخ عبدالغنی بن اسماعیل نابلسی

شیخ عبدالغنی غنیمی حنفی

شیخ عبدالملک سعدی

شیخ عبدالکریم الخصاونه مفتی بزرگ اردن

شیخ علی جمعه

شیخ مأمون رحمه سوری

شیخ ماهر حمود

شیخ محمد العربی التبانی

شیخ محمد بن علوی السقاف

شیخ محمد حسن هيتو شافعی

شیخ محمد حسین ذهبی مصری

شیخ محمد عوامه

شیخ محمد متولی الشعراوی

شیخ محمود محمد شلتوت

شیخ وهبي سليمان غاوجي حنفی

شیخ یوسف بن سید هاشم رفاعی

شیخ یوسف نبهانی

صائب عبد الحميد

عبدالحلیم محمود

عبدالعزيز عرفة السليمانی

عبدالله تلیدی

عبدالله هرری

عثمان بن سند بصری نقشبندی

عثمان بن عبدالعزیز بن منصور

عصام العماد

علامه سید محسن امین

علوی بن احمد حداد

علی بن عبدالکافی سبکی

عمر عبدالله کامل

عیسی بن مانع حمیری

محمد المسعری

محمد النوری الحاتمی

محمد الهذال العنزی

محمد امین ابن عابدین

محمد انور شاه کشمیری

محمد بن علوی المالکی

محمد بن محمد مشهور به ابن الحاج

محمد راتب نابلسی

محمد زاهد الکوثری

محمد سقاف

محمد طاهر کردی

محمد عابد سندی انصاری

محمد عبده یمانی

محمود سعید ممدوح

مولوی طارق جمیل

مولوی عبدالخیر صمدانی فر

مولوی محمد امین صفدر

مولوی محمد عمر سربازی ملازهی

نذیر احمد سلامی