اطلس > شخصیت ها > ضد تکفیری > علامه سید محسن امین

علامه سید محسن امین

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۹/۵ تعداد بازدید: 912

علامه سید محسن امین حسینی عامِلی از فقها و ادبای مشهور زمان خود است که در زمینه نقد وهابیت کتاب کشف الارتیاب فی اتباع محمد بن عبد الوهاب را به رشته تحریر در آورده است.سید محسن امین حسینی عامِلی فقیه، ادیب و شرح حال نگار شیعی است که به سال 1284 در جبل عامل لبنان متولد شد[1]. ایشان به منظور ادامه تحصیلات دینی خود را سال ۱۳۰۸ق‌/۱۸۹۱م‌  وارد حوزه علمیه نجف اشرف شد؛ سید محسن به قدری اهل تحقیق بود که برای تکمیل مستندات علم خود به کشورهای چون‌ سوریه، ‌اردن، فلسطین، مصر، عراق ‌و ‌ایران سفر کرد[2] وی بعد از عمری تلاش علمی و دینی در سال ۱۳۷۱ق (۱۳۳۰ش) در دمشق درگذشت و در مقابل حرم حضرت زینب (س)، مقابل درب بزرگ دفن شد[3]. سید امین از محضر بزرگانی‌ چون‌ محمد طه‌ نجف ‌، حاج‌آقا رضا همدانی و آخوند خراسانی بهره‌ جست‌.

سید محسن از پیشگامان اصلاح اندیشه شیعی در دوران معاصر به شمار می‌رود. وی کثیر التالیف بوده و آثار فراوانی دارد که برخی از آنها عبارتند از[4]:

  1. اعیان الشیعه (زندگانی امامان شیعه و شرح حال بزرگان و رجال شیعه)؛
  2. حق‌ الیقین‌ فی‌ لزوم‌ التألیف‌ بین‌ المسلمین‌ ؛
  3. کشف الارتیاب فی اتباع محمد بن عبدالوهاب؛ این كتاب با نام «تاریخ و نقد وهابیت» توسط علی اكبر فائزی پور به فارسی ترجمه و منتشر شده است.

نقد برخی‌ مذاهب‌ و گرایشها و کوشش‌ در ایجاد همبستگی‌ اسلامی‌، از ویژگی مهم شخصیت‌ علمی سید محسن‌ امین‌ است. در راستای همین ویژ گی ها کتاب «کشف‌ الارتیاب‌ فی اتباع محمد بن عبدالوهاب» را در نقد افکار باطل وهابیت نگاشت.

علامه سید محسن با توجه به اینکه فرقه وهابیت از بدو ظهور تاکنون با ایجاد بدعتهای زیادی در دین دست به تکفیر و خشونت و قتل مسلمانان زده اند، اقدام به نوشتن کتاب کشف الارتیاب فی اتباع محمد بن عبدالوهاب کرد.  وی شبهات و تفکرات وهابیت درباره عقائد شیعه را پاسخ داده است.

کتاب تاریخ و نقد وهابیت که ترجمه کشف الارتیاب است حاوی یک مقدمه و هفده فصل می باشد. در مقدمه کتاب علاوه بیان تاریخچه‏ فرقه ضاله وهابیت، جنایات و جنگها وشبهات های آنها با خوارج ادعای تکفیر مسلمانان توسط وهابیت نیز پاسخ داده شده است. در این کتاب موضوعات شفاعت، خواندن غیر خداوند و طلب دادرسی و یاری نمودن به غیر خدا ، توسل بسوی خداوند به وسیله انبیاء و صالحین می باشد، قسم خوردن به غیر خداوند ، مساله ذبح و نذر برای غیر خدا، بنای قبور و بنای گنبد و ضریح روی قبور، چراغ روشن کردن در قبرها و نماز خواندن و دعا کردن کنار قبرها و تبرک جستن به اولیاء الهی و زیارت قبور برسی شده است.

مؤلف بعد از بررسی تاریخ وهابیّت به نقد این فرقه ضاله پرداخته و به این نتیجه رسیده که وهابیّون با خوارج هم عصر مولا امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب (ع)  شباهت زیادی دارند و قشری‏ نگر هستند و در شناخت مسائل دینی, فقهی و اعتقادی هیچگونه عمقی ندارند.

 

پی نوشت:


[1]. اعیان الشیعه، امین‌، به‌ کوشش‌ حسن‌ امین‌، بیروت‌، ۱۴۰۳ق‌/ ۱۹۸۳م‌، ج ۱۰، ص ۳۳۳.

[2]. شریف‌ رازی‌، گنجینه دانشمندان‌، تهران‌، ۱۳۵۲ش‌.ج۱، ص۲۴۷؛ فضل‌الله‌،السید محسن‌ الامین‌، الثقافة الاسلامیه، دمشق‌، ۱۴۱۰ق‌، شم ۲۹. ۱۶۸- ۱۶۶.

[3]. امین‌،اعیان الشیعه، ج ۱۰، ص ۳۸۳.

[4].  منبع: http://fa.wikishia.net/view/ سید_محسن_امین

 

 

 

 

 

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

شیخ محمود محمد شلتوت

آیت الله ناصر مکارم شیرازی

علامه سید محسن امین

آیت الله نجم الدین طبسی

آیت الله سید کمال حیدری

صائب عبد الحميد

آیت الله جعفر سبحانی

محمد عابد سندی انصاری

محمد المسعری

عثمان بن سند بصری نقشبندی

محمد انور شاه کشمیری

خلیل احمد سهارنپوری

محمد بن علوی المالکی

سمهودی

محمود سعید ممدوح

عمر عبدالله کامل

علی بن عبدالکافی سبکی

رمضان البوطی

حسن سقاف

احمد زینی دحلان

سلیمان بن عبد الوهاب

محمد عبده یمانی

احمد بن محمد بن صدیق حسنی غماری

سید احمد زینی دحلان

شيخ محمد زكي إبراهيم

محمد زاهد الکوثری

حسن فرحان مالکی

عبدالله تلیدی

محمد راتب نابلسی

محمد طاهر کردی

محمد سقاف

عیسی بن مانع حمیری

عبدالله هرری

ابوبکر عدنی بن علی مشهور

عبدالعزيز عرفة السليمانی

حبيب علي جفری

سعید عبداللطیف فودة