اطلس > شخصیت ها > ضد تکفیری > محمد عابد سندی انصاری

محمد عابد سندی انصاری

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۸/۲۷ تعداد بازدید: 642

نام کامل وی «محمد عابد بن احمد بن محمد مراد بن حافظ محمد یعقوب بن محمود الانصاری الخزرجی السندی» است. وی حنفی مذهب بوده و طریقه اش نقشبندی و نسبش به ابو ایوب انصاری می رسد.نام کامل وی «محمد عابد بن احمد بن محمد مراد بن حافظ محمد یعقوب بن محمود الانصاری الخزرجی السندی» است. وی حنفی مذهب بوده و طریقه اش نقشبندی و نسبش به ابو ایوب انصاری می رسد. در سال1190هجری در سند پاکستان به دنیا آمد و در چهار سالگی به همراه خانواده اش به جده مهاجرت کرد. از همان ابتدای تحصیل هوش و ذکاوت وی به گونه ای بود که زبان زد همه شد. سندی انصاری علاوه بر استفاده علمی از پدر و عمویش که از علما بودند، به مکه و مدینه رفت. سپس به یمن رفت و سی سال در آنجا ماند. از یمن به مدینه بازگشت و به ترویج اسلام پرداخت. وی در طول عمر خود از اساتیدی همچون  شیخ محمد حسین انصاری و احمد بن ادریس العرایشی الحسنی المغربی بهره برد.[1]

وی دارای شاگردان بزرگی نیز بود که از جمله آنها را می توان به شیخ لطف الله صنعانی؛ شیخ ابراهیم مالکی و شیخ قاضی هندی را نام برد.

مقام علمی وی به گونه ای بود که بسیاری از علما در مدح وی سخن گفته اند و مقام علمی وی را ستوده اند. آلوسی صاحب روح المعانی او را گنج پنهان و روشنی چشم ابوحنیفه معرفی می کند. شیخ ابراهیم حوثی نیز در منحه الباری می گوید: نوشته های او دلالت بر اهتمام بالای وی بر حفظ سنت پیامبر دارد.[2]

وی در 1257 هجری از دنیا رفت و در قبرستان بقیع به خاک سپرده شد.[3]

در پرونده علمی وی تألیف 25 کتاب و 16 رساله دیده می شود. از برجسته ترین تألیفات ایشان «المواهب الطیفه فی شرح مسند الامام ابی حنیفه»، «الدر المختار فی المذهب الحنفی»؛ شرح بر «بلوغ المرام»؛ شرح صحیح بخاری و... از آثار علمی بر جای مانده از وی است. علاوه بر این کتاب های فقهی و حدیثی، تعدادی از کتاب های وی نیز در رد تفکرات تکفیری وهابیت می باشد. از جمله آنها را می توان «الصارم المسلول علی من انکر التسمیه بعبد النبی و عبدالرسول»، «رساله فی جواز الاستغاثه و التوسل و انواعه و احکامه»، «رساله فی کرامات الاولیاء و التصدیق بها» و «رساله فی تقبیل الصحابه رضی الله عنهم ید رسول الله و رأسه الشریف و حکم التقبیل عامه»  می باشد.[4]

سندی که تقریبا هم زمان با دوره اول حکومت سعودی بوده است[5] به رد ادعاها و افکار محمد بن عبدالوهاب پرداخته است.

وی در کتاب «رساله فی جواز الاستغاثه و التوسل و انواعه و احکامه» که به فارسی نیز ترجمه شده جواز استغاثه و توسل را به طور جداگانه و کاملا متقن و علمی را اثبات کرده است. این کتاب در جواب سؤال هایی است که از وی در مورد جواز استغاثه و توسل پرسش شده است. سندی انصاری برای رد ادعاهای وهابیت  ابتدا روایات فراوانی از منابع حدیثی اهل سنت می آورد که مردگان ارتباط با این دنیا دارند و ما نیز می توانیم با آنها ارتباط بر قرار کنیم. وی در این رابطه به روایتی از بخاری استناد می کند که چون جنازه بر زمین گذاشته شود و مردم او را بر دوش خود بگذارند، اگر درستکار باشد گوید: «مرا هر چه زودتر ببرید» و اگر بدکار باشد به خانواده اش می گوید: وای بر او، او را به کجا می بردی و همه چیز جز انسان (تشییع کنندگان) صدایش را می شنوند و اگر انسان ها بشوند می میرد»[6] در حقیقت وی در با درایت خود فهمیده است که عمده اشکال وهابی ها در بحث استغاثه و توسل این است که آنها ارتباط با مردگان (سماع موتی) را ناممکن می دانند که در جواز آن خدشه می کنند از این رو با روایات فراوان امکان ارتباط با مردگان را اثبات می کند.

وی سپس شبهات آنها در استناد به برخی از آیات را می آورد و پاسخ می دهد. استناد وی به آیات و روایات مختلف از کتب گوناگون نشان از وسعت اطلاعات و تسلط وی به متون اسلامی دارد. 

وی در کتاب «الصارم المسلول علی من انکر التسمیه بعبد النبی و عبدالرسول» ادعای تکفیری ها که نامگذای به عبدالنبی و عبدالرسول را منافی اخلاص عبادت و توحید می دانند، رد می کند و این نوع نامگذاری ها را به انگیزه تبرک به مقام پیامبر می دانند و تنها به نیت محبت به پیامبر است از این رو هیچ منافاتی با توحید ندارد.

منابع:

1.توسل در یک نگاه (ترجمه رساله فی جواز الاستغاثه و التوسل و انواعه و احکامه)، محمد عابد سندی انصاری، تحقیق وهبی سلیمان غاوجی، نشر مشعر، تهران، بی تا.

2.الصارم المسلول علی من انکر التسمیه بعبد النبی و عبدالرسول، محمد عابد انصاری، مکتبه مجددیه النعیمیه، کراچی، بی تا.

3.السنن الصغرى، نسائي، احمد، تحقيق: عبد الفتاح أبو غدة، مكتب المطبوعات الإسلامية، حلب، چاپ دوّم، 1406ق.

4.صحيح البخاري، بخارى، محمّد، تحقيق: محمد زهير بن ناصر، دار طوق النجاة، چاپ اوّل، 1422ق.

پی نوشت:


[1] رک: مقدمه کتاب توسل در یک نگاه (ترجمه کتاب رساله فی جواز الاستغاثه و التوسل و انواعه و احکامه)، محمد عابد سندی انصاری، ص 7-9.

[2]. رک: مقدمه کتاب الصارم المسلول علی من انکر التسمیه بعبد البی و عبد الرسول، محمد عابد السندی، ص12-14.

[3]. الصارم المسلول علی من انکر التسمیه بعبد النبی و عبدالرسول، محمد عابد انصاری، ص11-17.

[4]. همان.

.[5] دوره اول وهابیت که محمد بن عبدالوهاب با کمک آل سعود توانست مناطقی را با جنگ و خونریزی تصرف کند از سال 1157 تا 1233 قمری ادامه پیدا کرد که حکومتشان در جنگ با حکومت عثمانی شکست خورد و نابود شد.

[6] إِذَا وُضِعَتِ الجِنَازَةُ، فَاحْتَمَلَهَا الرِّجَالُ عَلَى أَعْنَاقِهِمْ، فَإِنْ كَانَتْ صَالِحَةً قَالَتْ: قَدِّمُونِي، وَإِنْ كَانَتْ غَيْرَ صَالِحَةٍ قَالَتْ لِأَهْلِهَا: يَا وَيْلَهَا أَيْنَ يَذْهَبُونَ بِهَا، يَسْمَعُ صَوْتَهَا كُلُّ شَيْءٍ إِلَّا الإِنْسَانَ، وَلَوْ سَمِعَ الإِنْسَانُ لَصَعِقَ "  صحیح بخاری، ج2، ص86؛ سنن نسائی، ج4، ص41.

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

شیخ محمود محمد شلتوت

آیت الله ناصر مکارم شیرازی

علامه سید محسن امین

آیت الله نجم الدین طبسی

آیت الله سید کمال حیدری

صائب عبد الحميد

آیت الله جعفر سبحانی

محمد عابد سندی انصاری

محمد المسعری

عثمان بن سند بصری نقشبندی

محمد انور شاه کشمیری

خلیل احمد سهارنپوری

محمد بن علوی المالکی

سمهودی

محمود سعید ممدوح

عمر عبدالله کامل

علی بن عبدالکافی سبکی

رمضان البوطی

حسن سقاف

احمد زینی دحلان

سلیمان بن عبد الوهاب

محمد عبده یمانی

احمد بن محمد بن صدیق حسنی غماری

سید احمد زینی دحلان

شيخ محمد زكي إبراهيم

محمد زاهد الکوثری

حسن فرحان مالکی

عبدالله تلیدی

محمد راتب نابلسی

محمد طاهر کردی

محمد سقاف

عیسی بن مانع حمیری

عبدالله هرری

ابوبکر عدنی بن علی مشهور

عبدالعزيز عرفة السليمانی

حبيب علي جفری

سعید عبداللطیف فودة