اطلس > شخصیت ها > ضد تکفیری > محمد المسعری

محمد المسعری

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۸/۲۵ تعداد بازدید: 576

محمد بن عبدالله المسعری الدوسری متولد هشت نوامبر 1946م دارای مدرک دکترای فیزیک هسته‌ای، مقیم لندن و دبیر کل حزب التجدید الاسلامی است. محمد المسعری از جمله سعودی های تبعیدی، تجدید نظر طلب نسبت به وهابیت، مخالف آل سعود و پر فراز و فرود است.نویسنده: محسن عبد الملکی

محمد بن عبدالله المسعری الدوسری متولد هشت نوامبر 1946م دارای مدرک دکترای فیزیک هسته‌ای، مقیم لندن و دبیر کل حزب التجدید الاسلامی است. محمد المسعری از جمله سعودی های تبعیدی، تجدید نظر طلب نسبت به وهابیت، مخالف آل سعود و پر فراز و فرود است. مسعری را نمی توان در طیف خاصی دسته بندی کرد. وی فعالیتهای خود را در عرصه رسانه متمرکز ساخته است و از همه امکانات رسانه ای برای نشر دیدگاه خود بهره می برد.

محمد المسعری،[1] سخن‌گوی حزب «لجنة الدفاع عن الحقوق الشرعیة» عربستان بود، این لجنه توسط جمعی از فعالان جریان صحوه[2] در تاریخ 3/5/1993 برای دفاع از حقوق انسانی و شهروندی مردم سعودی تاسیس شد. آنان می‌خواستند مبارزات خود را در پوشش و چارچوب حقوق بشر ادامه دهند.[3] ابتدا با دیپلمات‌های آمریکایی ملاقات کرد. سپس با تبلیغات فراوان موجودیت حزب را اعلام کرد. مسعری به منظور اعتبار بخشیدن به لجنه، از افراد مشهور برای عضویت در هیئت مؤسس لجنه دعوت کرد. عبدالله المسعری،[4] عبدالله بن جبرین، عبدالله التویجری، عبدالله الحامد، سلیمان الرشودی و حمد الصلیفیح از جمله دعوت‌شدگان بودند. دولت عربستان لجنه را غیرقانونی خواند و علما را به مخالفت با این حزب واداشت. بن‌باز و ابن‌عثیمین این حزب را غیرشرعی و از مصادیق مخالفت با حاکم دانستند.[5] عبدالله بن جبرین حمایت خود را پس گرفت.[6] محمد المسعری و برخی از اعضای لجنه بازداشت، و راهی زندان شدند. مسعری پس از چند ماه حبس و شکنجه آزاد شد و همراه با نزدیکانش به لندن گریخت. محمد المسعری در لندن مدت کوتاهی در کنار سعد الفقیه فعالیت‌هایش را ادامه داد، اما اندکی بعد هر یک حزب جداگانه‌ای را تأسیس کردند. سعد الفقیه در 1996م «حرکة الاسلامیة للاصلاح» را تأسیس کرد و محمد المسعری در 2004م از تأسیس «حزب التجدید الاسلامی» خبر داد.[7]

این دو همواره برای رساندن اندیشه‌هایشان به مردم عربستان از ابزارهای مختلف، مانند دورنگار، پست الکترونیکی، پایگاه اینترنتی و ساخت کلیپ‌های تصویری و نوشتن رساله و کتاب بهره می‌برند.

محمد المسعری کتب و رسائل متعددی در نقد وهابیت سعودی، آل سعود و هیئت کبار علماء عربستان نوشته است.

در ادامه به برخی از آراء متفاوت مسعری با وهابیت بیان می شود:

  • مسعری نظام شوری را نظامی اصلح برای اداره امور جامعه می داند و بر این اساس بر برپایی نظام شوری، برپایی مجلس شورا،  نقش آفرینی  مردم در انتخاب و عزل و نصب حاکم  تاکید می ورزد.
  • وی معتقد است مردم می توانند بر حاکم انتقاد کنند انتقادات مردم از حاکم به شیوه های مختلفی همچون  سری یا علنی، بر فراز منبر، در مجلات و روزنامه ها، تاسیس گروه بازرسی و نظارت بر امور حاکم و.. صورت بگیرد.
  • همه فرق اسلامی متمسک به کتاب و سنت ـ همه فرق اهل سنت و فرقه هایی همچون شیعیان امامی، زیدی و اباضی ـ را مسلمان می داند و از رویه تند وهابیان در تکفیر سایر مسلمانان و مصادره و حصر توحید در دایره همکیشان وهابیشان انتقاد می کند.
  • نظام حکومتی پادشاهی و وراثتی را به دلیل مخالفت با سیادت شرع، نظام کفر و شرک است؛[8] وی آل سعود را مبدّل شرع و متولی کفار می داند.[9]

 

 پی نوشت:


[1]. محمد بن عبدالله المسعری الدوسری متولد هشت نوامبر 1946 دارای مدرک دکتری فیزیک هسته‌ای، مقیم لندن و دبیر کل حزب التجدید الاسلامی است.

[2]. سعد الفقیه، محسن العواجی، محمد الحضیف، عبدالعزیز قاسم، عبدالله الحامد، سلیمان الرشودی، حمد الصلیفیح، عبدالعزیز الوهیبی و محمد المسعری.

[3]. هرایر دکمجیان، جنبش‌های اسلامی معاصر در جهان عرب، ص275

[4]. وی از جمله شیوخ نجد و شاگردان محمد بن إبراهیم آل شیخ است.

[5]. عبدالله ناصر الشهری، «علماء السعودیة یقررون عدم شرعیة لجنة الدفاع عن الحقوق الشرعیة»، روزنامه الحیاة، مورخه 24/5/1993 م.

[6]. هرایر دکمجیان، جنبش‌های اسلامی معاصر در جهان عرب، ص276.

[7]. فقد تم الاعلان فی هذا الیوم المبارک، یوم الاثنین، عاشوراء، 10 من محرم الحرام 1425 ه.ق.، الموافق 10 مارس- آذار 2004 م. عن تأسیس (تنظیم التجدید الأسلامی) من قبل مجموعة من أبناء أرض الحرمین، http://www.tajdeed.org.uk/aboutus/Tajdeed-Constitution.html

[8] . الملکیة الوراثیة نظام کفر و جور ص1

[9] . الموالاة و المعاداة ص 4،

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

شیخ محمود محمد شلتوت

آیت الله ناصر مکارم شیرازی

علامه سید محسن امین

آیت الله نجم الدین طبسی

آیت الله سید کمال حیدری

صائب عبد الحميد

آیت الله جعفر سبحانی

محمد عابد سندی انصاری

محمد المسعری

عثمان بن سند بصری نقشبندی

محمد انور شاه کشمیری

خلیل احمد سهارنپوری

محمد بن علوی المالکی

سمهودی

محمود سعید ممدوح

عمر عبدالله کامل

علی بن عبدالکافی سبکی

رمضان البوطی

حسن سقاف

احمد زینی دحلان

سلیمان بن عبد الوهاب

محمد عبده یمانی

احمد بن محمد بن صدیق حسنی غماری

سید احمد زینی دحلان

شيخ محمد زكي إبراهيم

محمد زاهد الکوثری

حسن فرحان مالکی

عبدالله تلیدی

محمد راتب نابلسی

محمد طاهر کردی

محمد سقاف

عیسی بن مانع حمیری

عبدالله هرری

ابوبکر عدنی بن علی مشهور

عبدالعزيز عرفة السليمانی

حبيب علي جفری

سعید عبداللطیف فودة