اطلس > شخصیت ها > ضد تکفیری > رمضان البوطی

رمضان البوطی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۸/۱۵ تعداد بازدید: 760

محمد سعید رمضان البوطی، عالم اهل سنت اشعری و شافعی مذهب، در سال 1374ق در روستای جیلکا از توابع جزیره بوطان واقع در نواحی مرزی ترکیه متولد شد. سیاست های نادرست و غیر اسلامی آتاتورک، موجب شد پدر بوطی، به سوریه هجرت کند؛ بوطی بعد تحصیل مقدمات نزد پدرش برای ادامه تحصیل در سال 1953م به الازهر مصر رفت. در همین زمان هرهفته یک مقاله با عنوان «من أسبوع إلى أسبوع» می نوشت و جهت انتشار در روزنامه الایام به دمشق می فرستاد. نویسنده حسن حسینعلی

محمد سعید رمضان البوطی، عالم اهل سنت اشعری و شافعی مذهب، در سال 1374ق در روستای جیلکا از توابع جزیره بوطان واقع در نواحی مرزی ترکیه متولد شد. سیاست های نادرست و غیر اسلامی آتاتورک، موجب شد پدر بوطی، به سوریه هجرت کند؛ بوطی بعد تحصیل مقدمات نزد پدرش برای ادامه تحصیل در سال 1953م به الازهر مصر رفت. در همین زمان هرهفته یک مقاله با عنوان «من أسبوع إلى أسبوع» می نوشت و جهت انتشار در روزنامه الایام به دمشق می فرستاد. سال1965م موفق به دریافت مدرک دکترای اصول شریعت اسلامی و صاحب کرسی شد. اندکی بعد نیز رمضان البوطی امام جماعت و خطیب مسجد اموی دمشق شد. گفتار و قلم بوطی، ادیبانه و اخلاقی بود؛ او به مصالح کلی فکر می­کرد خیلی زود طرفداران خود را پیدا کرد و با اقبال مردم روبرو شد[1].

بوطی که از تلاش برای نشر سلفی گری، و وهابیت در سوریه مطلع بود، در درسها، خطبه ها و نوشته هایش نسبت به انحرافات فکری داعیان سلفی گگری هشدار داد و از مکتب کلامی اشاعره و 4 مذهب فقهی اهل سنت دفاع کرد. کتاب "السلفية مرحلة زمنية مباركة و ليست مذهبا إسلاميا" از مهم ترین آثار بوطی در ردّ بر سلفیان ابن تیمیه‎ای و وهابیت است. بیان و برهان این کتاب بسیاری از وهابیان را برآشفته ساخت به طوری که وهابیان همواره پیروان خود را از مطالعه این اثر برحذر داشته اند. بوطی در این کتاب می گوید: (آنانکه اهل سنت را از پیروی مذاهب فقهی نهی می کنند و می گویند پیروی از مذهب بدعت است خود مذهب سلفیة را ساخته­اند؛ سلفیة و سلفی گری نیز بدعت است. سلفِ صالحِ ما نسلی مقدس اند؛ اما آنان بر مذهب واحدی نبودند و در میان آنان فهم و برداشتهای مختلفی از مسائل رخ می داد. ما به سلف به عنوان مرحله زمانی مبارکی نظر می کنیم؛ اما هیچگاه سلف را مذهب نمی دانیم).

شیخ رمضان در کتاب «الإسلام ملاذ كلّ المجتمعات الإنسانيّة» که به فارسی نیز ترجمه شده است[2] از ضرورت شناساندن اسلام واقعی که اصل بر رحمانیت است، سخن به میان آوده است؛ وی در پنج بخش علاوه بر ضرورت اسلام در جوامع امروزی بشری از برداشتهای سطحی معاصر نیز انتقاد کرده و در بخش پایانی کتاب واژه انقلاب اسلامی مورد بررسی قرار داده است. وی با استناد به سیره نبوی بر این باور است که انقلاب اسلامی میانه ای با آشوب و فتنه ندارد بلکه اگر انقلاب اسلامی در صورتی می توان موفق باشد که پیامبرگونه وار عمل شود. وی برای برهانی کردن نظریه خود به روش تبلیغ پیامبرخدا با اهل نجد و صلح با مشرکان مکه اشاره می کند و می گوید با اینکه حضرت توان مقابله با آنان را داشت اما از روش صلح و دوستی استفاده کردند بنابراین اگر امروز هم به دنبال اعتلای اسلام عزیز هستیم باید از همین روش استفاده کنیم. بنابراین وی به شدت مخالف آشوب و فتنه در کشورهای اسلامی بود و مرتب در جلسات مختلف از رویکرد گروه های تکفیری انتقاد و مبانی آنها را نقد کرده و از حمایت و پیوستن به آنها نهی می کرد.

بوطی از همان آغاز شورش ها و فتنه ها سال 2011م در سوریه مخالف بود و ضمن محکوم کردن برخی از اقدامات بشار اسد همچون مقابله تند و کشتار تظاهر کنندگان مخالف، گفت: قیام مسلحانه و ادامه این روند زیان آور است و موجب از بین رفتن امنیت و مصالح بزرگ خواهد شد[3].

سرانجام شیخ محمد سعید رمضان البوطی، عصر روز پنج شنبه  9 جمادی 1434 موافق با 21 مارس 2103م در حال تدریس در مسجد الایمان در شهرک المزرعه دمشق بود که در اثر انفجار بمبی در کنار وی، جان به جان آفرین تسلیم کرد. این واقعه قلب بسیاری از مسلمانان را جریحه دار ساخت و پیام تسلیت فراوانی از مناطق مختلف صادر شد[4].

تکفیر دیگران، مورد نهی قرآن و سنت پیامبرخدا صلی الله علیه وآله وسلم است امروز آلت دست جوانان جاهل شده است که همه مسلمانان اعم از شیعه و سنی و اعم از عالم و غیر عالم را تکفیر کرده و می کشند. در حالی در نقلی آمده است که از انس بن مالک پرسیدند چه چیزی موجب حرمت خون و مال بنده می شود؟ انس گفت که پیامبر خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: کسی که اقرار به لا اله الا الله کند و رو به قبله کرده و نماز ما را به جا آورد و ذبیحه ما را بخورد؛ مسلمان است و تمام حقوق مسلمانی برای او ثابت و همه وظایف یک مسلمان برای او نیز ثابت است[5].[2]. اسلام پناهگاه جوامع بشری چرا؟ ... و چگونه؟... ، دکتر محمد سعید رمضان البوطی، ترجمه د فرزاد پارسا و د ع8بدالاحد غیبی

[4]. همان.

[5]. قَالَ ابْنُ أَبِي مَرْيَمَ: أَخْبَرَنَا يَحْيَى بْنُ أَيُّوبَ، حَدَّثَنَا حُمَيْدٌ، حَدَّثَنَا أَنَسٌ، عَنِ النَّبِيِّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ، وَقَالَ عَلِيُّ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ، حَدَّثَنَا خَالِدُ بْنُ الحَارِثِ، قَالَ: حَدَّثَنَا حُمَيْدٌ، قَالَ: سَأَلَ مَيْمُونُ بْنُ سِيَاهٍ، أَنَسَ بْنَ مَالِكٍ، قَالَ: يَا أَبَا حَمْزَةَ، مَا يُحَرِّمُ دَمَ العَبْدِ وَمَالَهُ؟ فَقَالَ: «مَنْ شَهِدَ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ، وَاسْتَقْبَلَ قِبْلَتَنَا، وَصَلَّى صَلاَتَنَا، وَأَكَلَ ذَبِيحَتَنَا، فَهُوَ المُسْلِمُ، لَهُ مَا لِلْمُسْلِمِ، وَ عَلَيْهِ  مَا عَلَى المُسْلِمِ» صحيح البخاري ؛ ج 1 ؛ ص 87 ؛ ح 393 .  سنن النسائي ؛ ج 7 ؛ ص 76 ؛ ح 3968 . [حكم الألباني] صحيح

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

شیخ محمود محمد شلتوت

آیت الله ناصر مکارم شیرازی

علامه سید محسن امین

آیت الله نجم الدین طبسی

آیت الله سید کمال حیدری

صائب عبد الحميد

آیت الله جعفر سبحانی

محمد عابد سندی انصاری

محمد المسعری

عثمان بن سند بصری نقشبندی

محمد انور شاه کشمیری

خلیل احمد سهارنپوری

محمد بن علوی المالکی

سمهودی

محمود سعید ممدوح

عمر عبدالله کامل

علی بن عبدالکافی سبکی

رمضان البوطی

حسن سقاف

احمد زینی دحلان

سلیمان بن عبد الوهاب

محمد عبده یمانی

احمد بن محمد بن صدیق حسنی غماری

سید احمد زینی دحلان

شيخ محمد زكي إبراهيم

محمد زاهد الکوثری

حسن فرحان مالکی

عبدالله تلیدی

محمد راتب نابلسی

محمد طاهر کردی

محمد سقاف

عیسی بن مانع حمیری

عبدالله هرری

ابوبکر عدنی بن علی مشهور

عبدالعزيز عرفة السليمانی

حبيب علي جفری

سعید عبداللطیف فودة