اطلس > شخصیت ها > ضد تکفیری > محمد عبده یمانی

محمد عبده یمانی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۸/۹ تعداد بازدید: 859

محمد عبده یمانی، از بزرگان تصوف در حجاز، وزیر پیشین فرهنگ عربستان، در سال 1359ق در عربستان متولد شد[1]. تحصیل علوم دینی را نزد شیوخ مکه آغاز کرد، در مدرسه فلاح مکه درس خواند سال 1383ق در جامعه ملک سعود، و سال 1388ق از دانشگاه کورنیل امریکا فارغ التحصیل شد.نویسنده محسن عبدالملکی

محمد عبده یمانی، از بزرگان تصوف در حجاز، وزیر پیشین فرهنگ عربستان، در سال 1359ق در عربستان متولد شد[1]. تحصیل علوم دینی را نزد شیوخ مکه آغاز کرد، در مدرسه فلاح مکه درس خواند سال 1383ق در جامعه ملک سعود، و سال 1388ق از دانشگاه کورنیل امریکا فارغ التحصیل شد.

یمانی مطالعات گسترده ای در سیره نبوی و موضوعات عقیدتی ورود کرد و همراه مسلمانان برخلاف ادعای تکفیری ها در تکفیر مسلمانان، بسیاری از رفتارهای مسلمانان مانند احتفال به مولد النبی (برگزاری جشن میلاد پیامبر) و توسل و تبرک را باور داشت که برخی از تصاویر و ویدئوهای جلسات یمانی در فضای مجازی موجود و در دسترس است.

وی علاوه بر تدریس در دانشگاه ها تالفات زیادی نیز داشته است که برخی از آنها عبارتند از:

  1. خدیجة بنت خویلد (سیدة فی قلب المصطفى)
  2. إنها فاطمة الزهراء.
  3. بدر (یوم الفرقان.. یوم التقى الجمعان)
  4. علموا أولادكم محبة رسول الله صلى الله علیة وسلم.
  5. للعقلاء فقط.
  6. علموا أولادكم محبة آل بیت النبی صلى الله علیه وسلم.

یکی از روایاتی که گروه های تکفیری باید درباره آن تامل کنند روایتی است که پیامبر خدا صلی الله علیه و اله وسلم روز عید قربان فرمودند: همانا خون و مال و آبروی شما، در بین شما مسلمانان دارای احترام است همانند احترم این روز (عید قربان) و این ماه (ذی الحجه) و این شهر (مکه مکرمه) دارد. این سخن مرا شاهدان به غائبان برسانند امید است که شاهد این کلام را به کسی که درک بالاتری دارد برساند[2]. محمد عبده با استناد به این روایت بر لزوم احترام جان و مال و ناموس مسلمانان تاکید می کرد و معتقد بود که سیره پیامبرخدا در مسائل شرعی نشان می دهد که نباید بر مسلمانان سخت گرفت؛ زیرا در ایام حج به حجاج می فرمودند «افعل و لاحرج» فرمایشات پیامبرخدا برای همه ما درس است که باید بر مردم آسان گرفت[3].

محمد عبده یمانی هر چند در عربستان می زیسته و در حکومت آل سعود مقام وزارت داشته است اما اینها هیچکدام او را از پذیرش حق منع نکرده و وی معتقد به باورهای دینی مسلمانان بود.

وی بر خلاف تفکر باطل گروه های تکفیری نه تنها احتفال النبی را باور داشت بلکه در مجالس جشن میلاد پیامبرخدا صلی الله علیه و آله وسلم نیز شرکت می کرد[4].

نکته دیگری که در افکار یمانی قابل تامل است و باید گروه های تکفیری به این اندیشمندان توجه ویژه ای کند، اعتقاد ب توسل و تبرک به پبامبر خدا صلی الله علیه وآله وسلم است. وی با استناد به فعل صحابه، می گوید: تمام آثار و افعال و اقوال پیامبرخدا برکت است و ما نیز وظیفه داریم که بر همین روش حرکت کرده و تمام آثار پیامبرخدا را دارای برکت بدانیم. آیه «وَلَوْ أَنَّهُمْ إِذْ ظَلَمُوا أَنْفُسَهُمْ جَاءُوكَ فَاسْتَغْفَرُوا اللَّهَ وَاسْتَغْفَرَ لَهُمُ الرَّسُولُ لَوَجَدُوا اللَّهَ تَوَّابًا رَحِيمًا[5]» کاملا این مطلب را توضیح می دهد. زیرا آیه بر این تصریح دارد که ای رسول، هر کسی از هر مکانی نزد تو آمد، برای آنان طلب استغفار کن[6]. همچنین وی با توسل به مقام رسول الله می خواهد که امت اسلامی بر طبق سیره پیامبرخدا در عدم سخت گیری حرکت کنند و  در درخواستی از پیامبرخدا می خواهد که فیوضات الهی را برساند زیرا پیامبرخدا تقسیم کننده فیوضات الهی است[7].

 

پی نوشت ها[2]. قال رسول الله صلى الله عليه وسلم: «فإن دماءكم، وأموالكم، وأعراضكم، بينكم حرام، كحرمة يومكم هذا، في شهركم هذا، في بلدكم هذا، ليبلغ الشاهد الغائب، فإن الشاهد عسى أن يبلغ من هو أوعى له منه». صحيح البخاري ؛ ج 1؛ ص24؛ ح 67.  این روایت با الفاظ دیگر نیز بیان شده است. صحيح بخاري ؛ ج 9 ؛ ص50؛ 7078. و ج 1؛ ص 33 ؛ ح 105. و ج 2/ 176؛ ح 1739. صحيح مسلم ؛ ج3 ؛ ص 1305؛ ح 1679. و ج 3 ؛ ص 1306؛ ح 1679. سنن ابن ماجه ؛ ج 2؛ ص 1015؛ ح 3055. سنن الترمذي ؛ ج 4؛ ص 31؛ ح 2159. وهذا حديث حسن صحيح.

[5].  سوره نساء آیه 64.

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

شیخ محمود محمد شلتوت

آیت الله ناصر مکارم شیرازی

علامه سید محسن امین

آیت الله نجم الدین طبسی

آیت الله سید کمال حیدری

صائب عبد الحميد

آیت الله جعفر سبحانی

محمد عابد سندی انصاری

محمد المسعری

عثمان بن سند بصری نقشبندی

محمد انور شاه کشمیری

خلیل احمد سهارنپوری

محمد بن علوی المالکی

سمهودی

محمود سعید ممدوح

عمر عبدالله کامل

علی بن عبدالکافی سبکی

رمضان البوطی

حسن سقاف

احمد زینی دحلان

سلیمان بن عبد الوهاب

محمد عبده یمانی

احمد بن محمد بن صدیق حسنی غماری

سید احمد زینی دحلان

شيخ محمد زكي إبراهيم

محمد زاهد الکوثری

حسن فرحان مالکی

عبدالله تلیدی

محمد راتب نابلسی

محمد طاهر کردی

محمد سقاف

عیسی بن مانع حمیری

عبدالله هرری

ابوبکر عدنی بن علی مشهور

عبدالعزيز عرفة السليمانی

حبيب علي جفری

سعید عبداللطیف فودة