إرهاب

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۸/۸ تعداد بازدید: 557

ارهاب تروریسم إرهاب

ارهاب تروریسم إرهابی یکی از اصطلاحاتی که امروزه در ادبیات گروه های تکفیری، کاربرد زیادی دارد، واژه «إرهاب» است. آنان این اصطلاح را برای پیشبرد اهداف تروریستی خود به کار می گیرند و انسان های زیادی را بر پایه این اعتقاد، به خاک و خون کشیده اند.واژه ارهاب از مصدر رهب به معنای ترسیدن مشتق شده[1] و از فعل [ارهب، یرهب] باب افعال ساخته شده است. ارهاب به معنی [اخاف، خوف] ترساندن[2] و به وحشت انداختن و ایجاد نا امنی و ترس می باشد.[3] قرآن هم بر همین معنا تاکید دارد به عنوان نمونه: «ایای فارهبون »[4] (در راه انجام وظیفه، و عمل به پیمانها، تنها از من بترسید).

ارهابي یعنی کسی که برای برپا داشتن قدرت و سلطه خود به ترساندن متوسل می شود. الحکم الارهابی ، نوعی حکومت است که بر ارعاب و زور قرار دارد.[5] در کتاب فرهنگ اصطلاحات معاصر، ارهاب به معنای ترساندن، ایجاد ترس و وحشت، تهدید نمودن، ترور، هشدار مسلحانه، خشونت، ارعاب و تروریسم به کار می رود . و نیز، ارهاب دولی به تروریسم دولتی یا بین المللی، ارهابی به تروریست و تروریستی و شبکة ارهاب به باند ترور و شبکه ترور ترجمه می شود.[6] بنابراین، می توان گفت: ارهاب در ادبیات قدیم و در قرآن به معنای ترور به کار نرفته، ولی در دوره معاصر به معنای ترور به کار می رود .

منظور از ارهاب، آن است که فرد یا گروه یا حزبی به صورت مسلحانه اقدام به عملیات خرابکارانه و ایجاد ناامنی و رعب و وحشت نمایند و موجب سلب امنیت و آرامش مردم گردند. بدون تردید اسلام با این عمل به شدت مخالفت کرده و حتی برای این کار مکان هایی را به عنوان حرم امن اختصاص داده که هر گونه درگیری و ناامنی و حتی سخن رکیک و زشت را در آن ممنوع دانسته است و از مردم و همه مسلمانان می خواهد تا بدان پایبند باشند و این ویژگی را حتی به جامعه و زندگی شخصی خود سرایت دهند و به گونه ای عمل کنند که جامعه و حریم افراد از هر گونه ناامنی و هرج و مرج به دور باشد و مردم در کمال امنیت و آسایش به عبادت پروردگار و امور زندگی خود بپردازند و تنها در صورتی مجازند که دست به شمشیر و اسلحه ببرند که این نعمت الهی از آن ها سلب شود و کسانی بخواهند آگاهانه و یا ناآگاهانه امنیت و آسایش جامعه را به خطر اندازند و ایجاد رعب و وحشت کنند. اما تجهیز نیرو و تدارکات لازم برای ترساندن دشمنان و دادن مانور و تمرین های نظامی و نشان دادن قدرت و توان خود به دشمنان برای پیشگیری از تجاوز و تحرکات آنان، عملی مقبول و مشروع است و هیچ گاه نمی توان آن را به حساب ارهاب و ترساندن نهاد؛ چنانکه خداوند می فرماید:

«وَأَعِدُّواْ لَهُم مَّا اسْتَطَعْتُم مِّن قُوَّةٍ وَمِن رِّبَاطِ الْخَيْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدْوَّ اللّهِ وَعَدُوَّكُمْ»[7]

« براي ( مبارزه با ) آنان تا آنجا كه مي‌توانيد نيروي ( مادي و معنوي ) و ( از جمله ) اسبهاي ورزيده آماده سازيد ، تا بدان ( آمادگي و ساز و برگ جنگي ) دشمنِ خدا و دشمن خويش را بترسانيد.»

در ادامه آیه می فرماید: «و كسان ديگري جز آنان را نيز به هراس اندازيد كه ايشان را نمي‌شناسيد.» یعنی دشمنانی که مزدورانه درصدد حمله و تجاوز گسترده به مملکت شمایند و اکنون در حال جمع آوری و تجهیز نیرو و تمرین های نظامی اند تا در فرصت مناسب شما را غافلگیر کرده و ناگهانی بر شما یورش برند و خسارات زیادی بر جان و مال و سرزمین شما وارد سازند، ولی شما برای ترساندن آنان و سایر دشمنان آشکار و نهان باید در آمادگی کامل به سر ببرید و به تمرین و مانور نظامی بپردازید و قدرت و توان خود را به رخ دشمن بکشانید تا آنان بترسند و از حمله و تجاوز به مملکت شما صرف نظر کنند. این عمل مسلمانان هیچ وقت به معنی ترساندن مردم عادی و شهروندان نیست، بلکه عملی پیشگیرانه برای تجاوز دشمنان است تا با دیدن قدرت و توان بالای نظامی مسلمانان و شدت عمل آنان، خیال تصرف خاک آنان را از سر به در کنند و از وقوع جنگ خانمان سوز و ویرانگر جلوگیری به عمل آید.

ارهاب تروریسم إرهاب

ارهاب و ترور

ایجاد رعب و هراس و ترس و وحشت بین مردم و شهروندان بی گناه، از نظر دین مبین اسلام عملی خلاف شرع و حرام است و پیامبر (ص) در این باره می فرماید:

«لا یحلّ لمسلم أن یروع مسلماً»[8]

«برای هیچ مسلمانی حلال نیست که مسلمانی را بترساند و در دل او ایجاد رعب و هراس کند.»

لفظ مسلمان بدین خاطر به کار رفته؛ زیرا او موضع بحث است و قصه درباره او می باشد، و الّا اصل در این باره همان است که این حدیث مبارک بیان می کند:

«المؤمن من أمنه النّاس علی دمائهم و اموالهم»[9]

«مؤمن کسی است که مردم او را بر خون ها و اموالشان امین و مورد اعتماد خود قرار دهند.»

یعنی همه مردم، اعم از مسلمان و غیر مسلمان او را امین خود بدانند و به او اعتماد و اطمینان کنند و در کنارش احساس امنیت نمایند. ارهاب و ترویع [ترساندن، ایجاد رهب و وحشت در دل های مردم] هر دو واژه معنای نزدیک به هم دارند و از نظر اسلام عملی ممنوع و حرام اند و جز موارد استثنایی و آن هم برای اهداف مشروع و پسندیده و در جهت اصلاح وضعیت موجود، جایز نمی باشد. اما اگر کسی دارای هدف مشروع، ولی وسیله و ابزارش نامشروع باشد یا کسی دارای هم هدف و هم ابزارش نامشروع باشد، به هیچ وجه نمی تواند از این طریق اقدامی کند و اگر با این وصف بخواهد دست به اقدامی زند و ترس و وحشتی ایجاد کند عملش حرام و ممنوع است.

بنابراین و با توجه به مطالب گفته شده، از نظر اسلام تجاوزگری و جنگ علیه بیگانگان به هر دلیلی ممنوع و ناپسند است و خداوند از آن نهی کرده و می فرماید:

«وَقَاتِلُواْ فِي سَبِيلِ اللّهِ الَّذِينَ يُقَاتِلُونَكُمْ وَلاَ تَعْتَدُواْ إِنَّ اللّهَ لاَ يُحِبِّ الْمُعْتَدِينَ»[10]

«و در راه خدا بجنگيد با كساني كه با شما مي‌جنگند. و تجاوز و تعدّي نكنيد. (شما جنگ‌افروزي نكنيد و بيگناهان و بي‌خبران و زناني كه نمي‌جنگند، و كودكان و پيرمردان و بيماران و امان‌خواهان را نكشيد و خانه‌ها و كشتزارها را ويران نسازيد) زيرا خداوند تجاوزگران را دوست نمي‌دارد.»[11]

 

پی نوشت:

[1] . ابن منظور، بن مکرم، لسان العرب، ج 1 ص 436.

[2] . جوهری، اسماعیل بن حماد، صحاح اللغه، ج 1 ص 140.

[3] . جمعی از نویسندگان، اصطلاحات نظامى در فقه اسلامى، ج 1 ص 12.

[4] . بقره/40.

[5] . المنجد، ترجمه مصطفی رحیمی، ذیل کلمه رهب .

[6] . نجف علی میرزایی، فرهنگ اصطلاحات معاصر، دارالاعتصام، قم، 1376، ذیل کلمه ارهاب.

[7] . انفال/60.

[8] . احمد از عبدالرحمن بن ابی لیلی از اصحاب پبامبر (ص) روایت کرده است.

[9] . به روایت ترمذی(2551)، نسائی (4909)، ابن ماجه (3924) و مسند امام احمد (8575).

[10] . بقره/190.

[11] . آقاصالحی، علی، جهاد، قتال، عنف و ارهاب بررسی مفهوم و مقایسه آنها.

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

هجرت

مسجد ساختن بر روی قبور و نماز خواندن در کنار قبور

دعا در کنار قبور

آل الشیخ

اسلام در نظر فقهای فریقین

تقلید در دیدگاه سلفی‌های تکفیری

سلفیه جهادی

انقطاع عمل بعد از موت

حیات برزخی

ظاهر گرایی از دیدگاه سلفیها

اسلام در قرآن و روایات

تأویل از دیدگاه سلفیها

تشبه به کفار

گریه و عزاداری

دموکراسی

ولاء و براء

إرهاب

سفر برای زیارت قبور اولیای الهی

استغاثه به ارواح اولیای الهی

زیارت قبور برای زنان

دار الاسلام

دموکراسی

بنا بر قبور

تسمیه به «عبد» و «غلام»

سنت و بدعت

ترور (فتک و اغتیال)

آخر الزمان

سوگند به غیر خدا

نذر و ذبح برای غیر خدا

احتفال

امت

جماعت

معذوریت جاهل (عذر به جهل)

خروج بر حکام مسلمان (1)

دار الکفر و دار الحرب

دشمن نزدیک و دور

خروج بر حاکم مسلمان (2)

تکفیر مطلق و معین

حقیقت و مجاز

حکم بغیر ما انزل الله

تأویل در اصول

طلب شفاعت از اولیای خدا

مانعیت تأویل

سلطه غیبی (ولایت تکوینی)

موانع تکفیر

نواقض الاسلام (2)

مفهوم و مراحل شرک

مبانی جهادگرایی تکفیری در اهل سنت و نقد آن

تكفير در نگاه انديشمندان اسلامى

سلفیان و توحید

توحید و شرک

تعریف جهاد نزد علمای اسلام

دولت در اندیشه اسلامی معاصر

عقل از دیدگاه وهابیت

عملیات انتحاری دراسلام  

اسلام و ايمان

عدو قریب و بعید

توسل

تکفیر اهل قبله

نقد و بررسی دیدگاه سلفی جهاد درباره رومیه

پرچمهای سیاه گروه های تکفیری

تبرک

کفر در لغت و اصطلاح

استشهادی

معنای اسلام و ایمان

عدو قریب و بعید

دابق

جهاد در نظر شیعه و سنی

سماع موتی

استعانت از کفار در جهاد

عبادت از منظر سلفی ها

توحید و شرک از منظر سلفیان

سب صحابه

مفهوم شناسی جهاد از نگاه سلفیه

جاهلیت

نکایه، انهاک، ادارة التوحش

مبانی فکر سلفیه