اطلس > شخصیت ها > تکفیری > عربستان سعودی > ناصر بن حمد الفهد

ناصر بن حمد الفهد

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۸/۴ تعداد بازدید: 430

او متولد1388 ق در  شهر ریاض  است که در دانشکده شریعت دانشگاه امام محمد بن سعود درس خوانده است. او به دلیل اعتراضاتی که نسبت به مساله حاکمیت سعودی ابراز کرد زندانی شد.او متولد1388 ق در  شهر ریاض  است که در دانشکده شریعت دانشگاه امام محمد بن سعود درس خوانده است. او به دلیل اعتراضاتی که نسبت به مساله حاکمیت سعودی ابراز کرد زندانی شد.

ناصر بن حمد الفهد از لحاظ فکری سلفی وهابی است یعنی رویکردی ضد فلسفی، ضد فرق کلامی و مذاهب فقهی اهل سنت و ضد شیعی دارد. او  توسل به اولیاء الهی را امری نامشروع می داند.[1] و در این باره نسبت به کسانی که به زیارت قبور می روند طعن وارد می سازد. این در حالی است که زیارت قبور از سنت های پیامبر بوده و در این خصوص روایت السلام عليكم أهل الديار من المؤمنين از سوی رسول گرامی اسلام وارد شده است.

او در مساله توحید و شرک همانند همه علمای وهابی معتقدات وهابیت و ابن تیمیه را دارد و در تقسیم بندی توحید به توحید سه گانه، الوهی، ربوبی و اسماء و صفات معتقد است. او می گوید: ایمان به توحید ربوبیت کفایت از ایمان نمی کند و ممکن است فردی با وجود اعتقاد به ربوبیت، مشرک نیز باشد. او نذر، استعانت، ذبح و درخواست از اولیاء الهی را نوعی عبادت می داند.[2] پندار او همانند همه وهابیت در این مساله این است که کسانی که مرتکب این اعمال می شوند مشرک هستند چرا که مشرکین صدر اسلام با وجود پذیرش توحید ربوبیت داخل در اسلام نشدند زیرا در عبادت مشرک بودند او آیه «قل من یرزقکم من السماء والارض و سخر الشمس والقمر لیقولن الله فانی یوفکون» را مستمسک خود قرار می دهد. این در حالی است که آیاتی از قران دلالت بر عدم اعتقاد مشرکین عصر رسول خدا  به ربوبیت الله  دلالت می کند. برخی از این آیات بدین شرح است. قُلْ أَإِنَّكُمْ لَتَكْفُرُونَ بِالَّذي خَلَقَ الْأَرْضَ في‏ يَوْمَيْنِ وَ تَجْعَلُونَ لَهُ أَنْداداً ذلِكَ رَبُّ الْعالَمينَ» فصلت 9.  یا آیه: «كَذلِكَ أَرْسَلْناكَ في‏ أُمَّةٍ قَدْ خَلَتْ مِنْ قَبْلِها أُمَمٌ لِتَتْلُوَا عَلَيْهِمُ الَّذي أَوْحَيْنا إِلَيْكَ وَ هُمْ يَكْفُرُونَ بِالرَّحْمنِ قُلْ هُوَ رَبِّي لا إِلهَ إِلاَّ هُوَ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَ إِلَيْهِ مَتابِ» رعد 30

همچنان که شاهد هستید بر خلاف ادعای وهابیت، آیات مذکور راسا توحید ربوبی مشرکین را انکار می کند. در آیه اول تصریح می کند که مشرکین  برای خدای خالق، شریک قرار می دادند و آیه دوم می گوید مشرکین، به خدای رحمان کافر بودند و کفر به رحمان، مساوی با کفر به ربوبیت شمرده شده است.

پی نوشت:. ناصر بن حمد الفهد، کشف شبهات حسن مالکی، ص 13. [1]

. ناصر بن حمد الفهد، کشف شبهات حسن مالکی، ص 20. [2]

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

ابن غنّام

اسامه بن‌ لادن

ابراهیم سلیمان الربیش

فارس آل شویل الزهرانی

عبدالعزيز بن صالح الجربوع

ناصر بن حمد الفهد

سلطان بن بجاد العتيبي

محمد بن عبدالله القحطانی

احمد بن عمر الحازمی

جهیمان العتیبی

بن باز

عبدالعزیز بن باز

محمد بن صالح بن عثيمين

محمد بن ابراهیم بن عبد اللطیف آل الشیخ

ربیع بن هادی محمد عمیر المدخلی

محمدبن عبدالوهاب