اطلس > شخصیت ها > تکفیری > بحرین > ترکی بنعلی

ترکی بنعلی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۷/۲۹ تعداد بازدید: 806

ترکی بن علی معروف به ابوهمام الاثری یا «ابوسفیان السلمی» و یا «ابوحذیفه البحرینی» سال 1984 در جزیره بحرین متولد شد. وی به عنوان قاضی و مفتی داعش بود که سال 2017 دررقه سوریه کشته شد. وی یکی از سرکردگان خطرناک و مفتی گروه تکفیری داعش در لیبی و سوریه بود. بنعلی در ابتدای شکل گیری داعش نقش زیادی در جذب عناصر تروریست در کشورهای حاشیه خلیج فارس برای پیوستن به داعش داشت.نویسنده: حسن حسینعلی

ترکی بن علی معروف به ابوهمام الاثری یا «ابوسفیان السلمی» و یا «ابوحذیفه البحرینی» سال 1984 در جزیره بحرین متولد شد[1]. وی به عنوان قاضی و مفتی داعش بود که سال 2017 دررقه سوریه کشته شد[2]. وی یکی از سرکردگان خطرناک و مفتی گروه تکفیری داعش در لیبی و سوریه بود. بنعلی در ابتدای شکل گیری داعش نقش زیادی در جذب عناصر تروریست در کشورهای حاشیه خلیج فارس برای پیوستن به داعش داشت. ترکی از  تکفیری ها خطرناک و از مسئولان به اصطلاح شرعی داعش بشمار می رفت[3].

وی برای تکمیل دروس دینی خود به دانشکاه امام اوزاعی در بیروت، رفت و برای مطالعات بیشتر به "معهد البحرين للعلوم الشرعية". ادامه تحصیل داد. ترکی به جهت تفکرات افراطی و تکفیری چندین بار توسط نیروهای بحرینی دستگیر شد. وی در سال 2013 به کشور لبیی رفته و در مسجد الرباط با ابوبکر بغدادی بیعت کرد[4].

او برای ادامه تحصیل به کشور دبی و امارات مسافرت کرده است اما به جهت تفکرات تکفیری، توسط دولت امارات، خانه اش اشغال و خودش دستگیر و به بحرین فرستاده شد.

ترکی بن علی این تفکرات تکفیری را از اساتید خود یعنی أبو محمد المقدسي، وسعيد بن زعير الموقوف الأمني بالسعودية، والمغربي عمر الحدوشي تعلیم گرفته است. اساتیدی که فتوی جهاد به گروه های تکفیری داده اند. مثلا مغربی دارای فتاوای مختلف برای تجویز عملیات های انتحاری و وجوب بیعت با بغدادی داده و از مناقبی را برای شخص ابوبکر بغدادی بیان کرده است. وی از سال 2014 مقام افتاء و قضاوت در داعش را تا زمان مرگش عهده دار بود[5].

افراط تکفیر به قدری در ترکی بن علی ریشه دوانده بود که برای خوشحالی بغدادی ابومحمد مقدسی[6] را تکفیر کرد[7]. لذا در نامه ای به ابومحمد مقدسی ایراد گرفته و می گوید چه شد تا دیروز ما را به جهاد فرا می خواندید اما امروز از نظرات خود کوتاه آمدید لذا امروز روز جدائی من با ابومحمد مقدسی است[8].

مفتی داعش(ترکی) در یک کلیپ ویدیوئی ضمن این سخن که در صدر اسلام عده ای مانند ام المومنین عایشه و طلحه و زبیر و معاویه علیه ائمه خود خروج کردند، می گوید: امام حسین علیه السلام نیز بر یزید خروج کرد[9]؛ وی در مقام بیان مذمت افرادی است که بر ائمه خود خروج کرده اند لذا امام حسین علیه السلام را نیز در ردیف این افراد قرار می دهد، در حالی که اهل سنت یزید را امام و خلیفه قبول نداشته و همچنین در فسق و ظلم یزید[10] شک ندارند[11]. امام حسین و امام حسن علیهما السلام طبق روایت صحیح و متواتر در منابع شیعه و سنی، سرور جوانان اهل بهشت هستند[12]. بنابراین امام حسین در قیام علیه یزید، حق و یزید باطل بوده است.

وی تالیفاتی در جهت تاکید بر تکفیر و جهاد علیه مسلمانان و تأیید داعش و تمجید از ابوبکر بغدادی نوشته است که در سایتهای تکفیری ها موجود است. این آثار عبارتند از:

  1. الأقوال المهدية إلى العمليات الإستشهادية؛
  2. شروط وموانع التكفير؛
  3. مد الأيادي لبيعة البغدادي؛
  4. إعلام الرائح والغادي ببعض مناقب البغدادي؛

یکی از انحرافات فکری ترکی بن علی تکفیری تکرار قاعده «من لم یکفر الکافر فهو کافر[13]» است که از افکار محمد بن عبدالوهاب[14] گرفته است. وی معتقد است که مراد از کفر به طاغوت در آیه « فَمَنْ يَكْفُرْ بِالطّاغُوتِ وَ يُؤْمِنْ بِاللّهِ فَقَدِ اِسْتَمْسَكَ بِالْعُرْوَةِ اَلْوُثْقى لاَ اِنْفِصامَ لَها وَ اَللّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ [15]» تکفیر کردن طاغوت است[16]. در حالی که چنین برداشتی خلاف برداشت مفسرین است. طبری ذیل آیه می‌نویسد: هر کس که ربوبیت هر معبودی غیر از خداوند را انکار کند و به آن معبودان کفر بورزد و به خدا ایمان داشته باشد، به عروة‌الوثقی چنگ زده است. [17]

طبری کفر به طاغوت را در انکار آن خلاصه می‌کند و سپس ایمان را تصدیق قلبی می‌شمرد. یعنی آنچه می‌تواند شخص را از عذاب الهی نجات بدهد، ایمان به خدا و کفر به طاغوت است؛ یعنی ترک طاغوت است. بنابراین آیه درباره تکفیر طاغوت و عبّاد آن، وجود ندارد لذا طبری درصدد بیان این نکته مهم است که  کفر ورزیدن به غیر از خدا و ایمان‌نیاوردن به آنها، دو شرط اساسی نجات از عذاب الهی و رستگاری است؛ و طبیعتاً چنین ایمانی در آخرت مفید است، اما در دنیا اقرار به شهادتین برای صدق عنوان «اسلام» کافی است و احکام اسلام بر شخص بار می‌شود. بنابراین آیه در مقام این نیست که بگوید عدم تکفیر طاغوت، مساوی با کفر و نامسلمانی است، زیرا مساله کفر به طاغوت با مسئله تکفیر طاغوت فرق می‌کند.

ابن‌کثیر نیز می‌نویسد: عبارت «فمن یکفر بالطاغوت» در آیه مذکور، به معنای رهایی از شرک و بت‌پرستی است. [18] طبق این بیان آیه شامل احدی از مسلمانان در عصر حاضر نمی‌شوند؛ زیرا هیچ مسلمانی نیست که برای خداوند شریک قرار دهد، لذا تفسیر کفر به طاغوت به تکفیر طاغوت باطل است. دیگر مفسرین[19] نیز همین معنا را برداشت کرده اند.

بنابراین، طبق بیان مفسرین کفر به طاغوت به معنای ترک طاغوت است نه تکفیر طاغوت.

 

پی نوشت ها:


[1]. https://ar.wikipedia.org/wiki/تركي_البنعلي

[2]. http://www.alarab.co.uk/article/آراء/111568/تركي-البنعلي…-نهاية-مفتي-داعش

[3]. https://www.mashreghnews.ir/news/732069/هلاکت-مفتی-بحرینی-داعش-در-سوریه-عکس

[4]. http://www.alarabiya.net/ar/arab-and-world/2017/06/21/من-هو-تركي-البنعلي-مفتي-داعش-القتيل-في-الميادين؟

[5][5]. http://www.alarabiya.net/ar/arab-and-world/syria/2017/06/01/داعش-يعترف-بمقتل-القيادي-البارز-تركي-البنعلي.html

[6]. ابومحمد مقدسی کسی بود که اکثر فرماندهان تکفیری از جمله ترکی بن علی از او درس افراط و تکفیر گرفته اند.

[7]. https://aawsat.com/home/article/941246/مشاري-الذايدي/تركي-البنعلي-من-يعرفه-لولا-«داعش»؟

[8]. https://thabat111.wordpress.com/2014/06/08/شيخي-الأسبق؛-هذا-فراق-بيني-وبينك-للشيخ/

[10]. أنساب الأشراف للبلاذري؛ ج 5 ص 319 ؛ ح  829- قَالَ الواقدي وغيره فِي روايتهم: لما قتل عبد اللَّه بْن الزبير أخاه عمرو بْن الزبير خطب الناس فذكر يزيد بْن مُعَاوِيَة فَقَالَ: يزيد الخمور، ويزيد الفجور، ويزيد الفهود، ويزيد القرود، ويزيد الكلاب، ويزيد النشوات، ويزيد الفلوات، ثم دعا الناس الى إظهار خلعه وجهاده...

[11]. ر، ک: الرد علی المتعصب العنیدغ ابو الفرج عبدالرحمان بن على بن محمد بن علی مشهور به ابن جوزى حنبلى ؛ از علمای حدیث اهل سنت است. ابوالمظفر یوسف بن قزغلى صاحب تذكره الخواص، سبطِ او است كه در اواخر سنه 654 در دمشق وفات كرد.

[12]. قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: «الْحَسَنُ وَالْحُسَيْنُ سَيِّدَا شَبَابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ» سنن ابن ماجه (1/ 44)، ح 118. سنن النسائي الكبرى (5/ 50)؛ ح 8169.

[13]برای به دست آوردن جواب تفصیلی به کتابچه قاعده من لم یکفر الکافر نوشته عبدالمحمد شریفات مراجعه کنید.

[14]. موسوعة مؤلفات، محمد بن عبد الوهاب (8/ 112) و (12/ 4)

[15]. پس هر که به طاغوت [که شیطان، بت و هر طغیان گری است] کفر ورزد و به خدا ایمان بیاورد، بی تردید به محکم ترین دستگیره که آن را گسستن نیست، چنگ زده است؛ و خدا شنوا و داناست. ﴿البقرة، 256﴾

[16]. شرح و شروط موانع تکفیر، ترکی بن علی، درس اول ص 7.

[17]. طبری، محمّد بن جریر، جامع البیان فی تأویل القرآن، ج4، ص419.

[18]. ابن کثیر دمشقی، اسماعیل بن عمر، تفسیر القرآن العظیم، ج1، ص384.

[19]. بغوی، حسین بن مسعود، معالم التنزیل فی تفسیر القرآن، ج1، ص350. طباطبایی، محمدحسین، ترجمه تفسیر المیزان، ج2، ص527. تفسير أضواء البيان، محمد امین شنقیطی، (13/ 186).

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

ترکی بنعلی