اطلس > شخصیت ها > تکفیری > سوریه > علی بن نایف الشَحُّود

علی بن نایف الشَحُّود

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۷/۲۹ تعداد بازدید: 465

الشحودالشَحُّود در میان گروه های تکفیری به ویژه داعش جایگاه ویژه ای دارد. وی که تخلص علمی خود را «شهاب ثاقب» عنوان کرده، به جهت دست به قلم بودن، تالیفات زیادی در حمایت از اقدامات داعش نگاشته که همواره از سوی حامیان این گروه ترویج می شوند.نویسنده: رسول چگینی

معرفي:

علي بن نايف الشَحُّود متولد 16/7/1956م در شهر حمص سوریه می باشد. وی تحصیلات دانشگاهی خود را تا سطح لیسانس ادامه داد و در علوم اسلامی، به عنوان کارشناس امور دینی در سال 1984م با معدل 58% از دانشگاه دمشق فارغ التحصیل شد.

الشحود

الشحود علم حدیث را نزد اساتید خود شعیب الأرناؤوط، عبدالقادر الأرناؤوط، نورالدین عتر، محمد عجاج الخطیب، فرا گرفت. در زمینه فقه نیز از اساتیدی مانند وهبة الزحیلی، محمد الزحیلی، محمد فتحی الدرینی و سعید رمضان البوطی استفاده کرد. از دیگر اساتید او می توان به ابوالأعلی مودودی، ندوی، محمد قطب، سعید حوی، قرضاوی، عبدالرحمن حبنکة، محمد الغزالی و ألبانی اشاره کرد.

الشحود

فعالیت های دینی:

  1. سخنران دینی از سال 1976م
  2. مدرس علوم اسلامی از سال 1976م
  3. مدرس تربیت اسلامی در حمص و امارات و مالزی
  4. تالیف تعداد زیادی از کتب دینی و لغوی در مدارس دینی پاهانگ مالزی

تالیفات:

حیاة خدیجه ام المومنین

زبدة الاسراء د المعراج

حکم العمل بالحدیث الضعیف

قصة قارون دروس و عبر

الاستعداد للموت

الخصال الموجبة لدخول الجنة فی القرآن والسنه

سبل السعاده الزوجیة

الخلاصه فی احکام الاستغاثة والتوسل

صفات البیت المسلم

غیر از این موارد کتاب های زیادی در موضوعات عقیده اسلامی، رد بر فرق، تفسیر قرآن، حدیث نبوی و مصطلحات آن، اصول فقه، فقه اسلامی، تراجم و سیر، علوم لغت عربی، فکر معاصر و احوال مسلمین، و کتب متنوع عمومی نیز دارد که هنوز به چاپ نرسیده و یا در دست تالیف هستند.

وی دارای 9 فرزند (2 دختر، 7 پسر) و در حال حاضر ساکن ایالت پاهانگ مالزی می باشد.[1]

الشحود

بررسی اندیشه های شَحُّود

شَحُّود در میان گروه های تکفیری به ویژه داعش جایگاه ویژه ای دارد. وی که تخلص علمی خود را «شهاب ثاقب»[2] عنوان کرده، به جهت دست به قلم بودن، تالیفات زیادی در حمایت از اقدامات داعش نگاشته که همواره از سوی حامیان این گروه ترویج می شوند.

وی که رویکرد سلفی‌گرایانه دارد، در تالیفات خود به نوشته های ابن تیمیه[3] و سایر رهبران سلفیت استناد زیادی کرده و همواره از سید قطب همواره به بزرگی یاد می کند.[4]

با نگاهی به تالیفات شَحُّود، می توان دید که او گسترش اسلام را بیشتر از دعوت به وسیله کلمه طیبه، مدیون شمشیر است،[5] با تاکیدات زیادی که بر هجرت از دارالکفر به دارالاسلام دارد،[6] هیچ یک از بلاد اسلامی امروزی را مصداق دارالاسلام نمی داند و همه دولت های اسلامی را کاذب و خائن به خداوند و رسول الله می داند[7] و با این سخنان بسیاری از مسلمانان را به مهاجرت به مناطق تحت سیطره گروه هایی مانند داعش تشویق می کند.

از این برداشت او که عبارت «جهاد تنها برای دفع خصومت دشمنان است» را مخالف شرع اسلام قلمداد می کند،[8] می توان به روحیه خشونت طلب او پی برد. وی حال امروز مسلمین را مانند غزوه احزاب توصیف کرده،[9] و جنگ با همه مشرکین و لغو همه عهدهای آنان را بر همه مسلمانان لازم می داند.[10]

شَحُّود یکی از بهترین راه ها برای مقابله با دشمن را عملیات استشهادی معرفی کرده،[11] و با استناد به ادله ای ناتمام، تلاش زیادی می کند اقدامات تروریستی گروه های تکفیری را مشروع جلوه دهد. او با این سخن که «کشتن مسلمانان متترس (سپر دفاعی شده) برای دفع ضرر علیه عموم مسلمانان جایز است»[12] راه را برای قتل و کشتار مسلمانان باز کرده و امنیت را حتی در کشورهای اسلامی نیز از بین برده است. وی حتی مسلمانان مخالف گروه هایی مانند داعش را طاغی و مرتد می داند و قتل آنان را واجب قلمداد کرده و توبه آنان را غیرمردود و کشتن آنان به هر وسیله و مصادره اموال آنان را لازم می داند.[13] گفتنی است فتاوایی مانند این فتوای شَحُّود، تا کنون باعث کشته شدن تعداد زیادی از مسلمانان جهان و تخریب مناطق آنان شده و سوگمندانه هر روز شاهد قتل و کشتار دسته ای از مسلمانان به دست برخی گروه های تکفیری هستیم.

شَحُّود طاغی و دیکتاتور خواندن صدام معدوم را بر نمی تابد،[14] ولی استاد خود زرقاوی را به دلیل مخالفت با قتل و خونریزی گروه های تکفیری، «مفتی فراری ها» نام گذاری کرده و چونکه خودش زرقاوی را یک شهید زنده[15] می داند، قرضاوی را به دلیل اینکه ابومصعب زرقاوی را دارای صلاحیت افتاء نمی داند، مورد شماتت قرار می دهد.[16] وی همچنین ابوبصیر طوطوسی را به دلیل فتوای حرمت کشتن روافض، حرمت قتل معاهدین در جزیرةالعرب و سایر نقاط جهان، تحریم عملیات استشهادی و جنایاتی که در لندن و اسپانیا به وقوع پیوست و حتی انفجار برجهای دوقلوی آمریکا، دارای خطای نابخشودنی می داند که به دلیل سکونت در بلاد غرب و تاثیرپذیری از آنان دچار این اشتباه شده و برای او از خداوند طلب هدایت می کند.[17] وی حتی شیخ الازهر مصر را به دلیل مخالفت با کتاب «الفریضة الغائبه، الجهاد فی سبیل الله»، کج فهم، مدافع نظام طاغوت، تحریف قرآن و روایات و دروغ بر اهل علم توصیف می کند.[18]

 [1] . برگرفته از زندگی نامه خودنوشت علی بن نایف الشحود.

[2] . شَحُّود، علی بن نایف، الخلاصة في أحكام الهجرة، ص 3؛ همو، إعلام الأنام بقيام دولة الإسلام، ص 3؛ همو، الرد على الدكتور وهبة الزحيلي حول مفهوم السلم في الإسلام، ص 10.

[3] . همو، الرد على أصول الرافضة، ص 24.

[4] . همو، الخلاصة في شرح آيات الجهاد في القرآن الكريم، ص 16.

[5] . همو، الرد على الدكتور وهبة الزحيلي حول مفهوم السلم في الإسلام، ص 16.

[6] . همو، الخلاصة في أحكام الهجرة، ص 216.

[7] . همو، فقه الجهاد .. دراسة تأصيلية، ص 149.

[8] . همو، الرد على بيان الاتحاد العالمي لعلماء المسلمين حول عمليات الاختطاف، ص 9.

[9] . همو، إعلام الأنام بقيام دولة الإسلام، ص 1.

[10] . همو، الخلاصة في شرح آيات الجهاد في القرآن الكريم، ص 2.

[11] . همو، الخلاصة في أحكام الشهيد، ص 146.

[12] . همو، الخلاصة في أحكام الشهيد، ص 216.

[13] . همو، الفرق بين طغاة الكفار وطغاة المسلمين، ص 318.

[14] . همو، مقالات وأبحاث منوعة حول العراق، ج 2 ص 114.

[15] . «وهو كلمة للشهيد الحي الزرقاوي رحمه الله وأعلى الله مقامه عالي». شَحُّود، علی بن نایف، إعلام الأنام بقيام دولة الإسلام، ص 1.

[16] . همو، الرد على القرضاوي في فتاواه الأخيرة، ص 2.

[17] . همو، الرد على شبهات المرجفين حول المجاهدين في العراق، ص 3.

[18] . همو، الرد على شيخ الأزهر في رده على كتاب الفريضة الغائبة .. الجهاد في سبيل الله، ص 3.

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

فواز محمد حسن قاضی اعدام های داعش

ابو خالد السوری

علی بن نایف الشَحُّود

ابوبصیر طرطوسی

محمد سرور بن نایف

محمد زهران علوش

ابو مصعب سوری

ابو محمد جولانی

ابن قیم جوزیه (751ق)

ابن تیمیه حرّانی