مقالات > وهابيت از نگاهي ديگر

وهابيت از نگاهي ديگر

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۷/۲۶ تعداد بازدید: 480

وهابي وهابيتآنچه پيش روي داريد قسمتي از ديدگاه‏هاي جناب حجةالاسلام والمسلمين حسيني‏ قزويني، از اساتيد حوزه مي‏باشد که در رد وهابيّت صورت گرفته و تقديم حضورتان مي‏گردد.ضمن تقدير و تشکّر از بزرگواراني که بذل محبت کردند و در خدمتشان‏هستيم، بايد بگويم از قرن هفتم و هشتم با گسترش موج هجمه‏ها و تبليغات‏دشمنان تشيّع، شيعه به عنوان مذهبي مبتني بر بدعت و ساخته و پرداخته‏يهود و با هدف تخريب اسلام و مبارزه با قرآن در جغرافياي جهان اسلام معرّفي‏گرديد. ابن تيميّه تئوريسين وهابي‏ها در کتاب (مِنهاج السُّنَّة) که تقريبااساسي‏ترين کتاب ايشان محسوب مي‏شود، در جلد اوّل از صفحه 21 تا 27 به‏موارد متعدّدي مبني بر تشابه مذهب شيعه به يهود و مسيحيّت اشاره مي‏کند.وي نظريات خود را بي‏ادبانه و آميخته با فحاشي‏هاي غير قابل پذيرش از سوي‏يک مسلمان، مطرح نموده است.

انقلاب اسلامي ايران و آغاز موج بيداري منبعث از نفحات اين خيزش الهي،بافته‏هاي فراوان وهابيّت را از ميان برد، چرا که تأسيس حکومتي مبتني برمباني فرهنگ شيعي به تمام دنيا ثابت کرد که مذهب شيعه برخاسته از متن‏قرآن و منطبق با سنّت راستين رسول اکرم(ص) بوده و بهترين الگو را براي‏بيداري ملّت‏ها پيش‏بيني نموده است. طبق آماري که از مراکز مختلف اخذگرديده طي 20 سال اخير افرادي که متوجّه فرهنگ غني شيعه گرديده و به‏جرگه مستبصرين پيوسته و به مذهب اهل بيت درآمده‏اند پنج هزار برابر 14قرن گذشته مي‏باشند. اخيراً يکي از مراکز پژوهشي قم به نام (مرکز الْأَبْح اث‏الْعقائديّه) کتابي تحت عنوان (موسوعَةٌ مِنْ حياةِ الْمُستبصرين) تأليف کرده که تاکنون 14 جلد آن چاپ شده است. در بعضي از صفحات کتاب‏فرد مستبصر را در يک صفحه يا نصف صفحه معرّفي کرده‏اند.

مسئول اين مؤسسه طي توضيحات خود در خصوص اين مجموعه اعلام‏داشت، مواردي که در اين کتاب آورده شده مصداق ضرب المثل مشت نمونه‏خروار است و اگر بخواهيم پژوهشگران، انديشمندان، محققان، اساتيددانشگاهها، دانشجويان يا طلبه‏هايي را که به اين طيف پيوسته‏اند در اين کتاب‏بياوريم به يقين اين دوره به بيست برابر افزايش خواهد يافت و به 300 جلدخواهد رسيد. استاد شهيد مرتضي مطهري(ره) مي‏گويد: من يقين دارم‏انقلاب اسلامي مبتني بر فرهنگ شيعه در آينده‏اي بسيار نزديک مرزهاي‏جغرافيايي را در هم مي‏نوردد و اين فرهنگ در سراسر گيتي منتشر مي‏گردد.امّا به موازات گسترش فرهنگ شيعي سيل عظيمي از شبهات نيز متوجّه اين‏فرهنگ خواهد شد.

بدين سان هجمه‏ها بعد از انقلاب اسلامي رنگ و بوي ديگري گرفت به‏نحوي که در طول 14 قرن گذشته بي‏سابقه بوده است.

اوّلين کتابي که عليه شيعه نوشته شده کتاب جاحظ (م 255 ه ) است که‏شيخ مفيد از علماي بزرگ شيعه کتابي در ردّ آن به رشته تحرير درآورد.اِسْکافي از علماي اهل سنّت نيز کتابي در ردّ آرا و شبهات انحرافي حاجظدارد. همچنين کتاب (قاضي عبدالجبّار معتزلي) به نام (المُغني فِي‏الْاِمامة) ، کتاب (إبطال الباطل) نوشته قاضي فضل بن روزبهان، و کتاب(تحفه اثني عَشَريّه دهلوي) در زمره کتاب‏هاي قديمي عليه شيعه‏محسوب مي‏شوند.

هم‏اکنون نيز کتابهايي که (احسان الهي ظهير) نوشته به عنوان کتاب‏هاي‏مصدر در طرح شبهات عليه شيعه مطرح مي‏باشد. از ديگر کتاب‏هايي که طي يکي‏دو دهه گذشته در خط مقدّم جبهه تهاجم عليه شيعه ميدان‏داري مي‏کند کتاب‏دکتر (ناصر قفاري) است. وي از اساتيد دانشگاههاي عربستان سعودي وبالاخص رياض مي‏باشد. کتاب ايشان با نام (اصول مَذْهب الشيعة الْاثني‏عَشريّه) هم‏اکنون به عنوان کتاب درسي در مقطع کارشناسي ارشد تدريس‏مي‏شود. گستره نشر اين کتاب مرهون پشتيباني و حمايت‏هاي مالي فراوان‏دولت عربستان سعودي است.

در واقع اين اثر مفصّل‏ترين کتابي است که طي 15 قرن گذشته عليه شيعه‏به رشته تحرير درآمده است. اين کتاب امروزه مورد توّجه و تأييد بسياري ازمفتيان عربستان قرار دارد. آنها رمز آشنايي با فرهنگ شيعه را در مطالعه وتعمّق پيرامون مستندات اين کتاب جستجو کرده‏اند و در ارجاعات خود از اين‏کتاب بهره مي‏برند. در کشور قطر نيز شخصي به نام (دکتر علي سالوس)کتاب‏هاي متعددي عليه شيعه به رشته تحرير درآورده است.

متأسفانه سال گذشته کتابي تحت عنوان (الشّيعَةُ والتَّصْحيح) به قلم‏دکتر موسي موسوي منتشر گرديد. به استناد سخن حضرت آيت‏الله العظمي‏سبحاني سال‏هاي قبل صدام رئيس جمهور معدوم عراق در يکي از نطق‏هاي‏خود در مورد اين کتاب گفته بود، (اگرچه هشت سال جنگ با ايران براي ماهيچ‏گونه فايده‏اي نداشت، امّا تأليف اين کتاب براي پيروزي ما کفايت‏مي‏کند.) اين کتاب سال گذشته در مراکش با تيراژ 8 ميليون جلد انتشار يافت ودر کشورهاي مختلف اسلامي به صورت رايگان توزيع گرديد. همچنين در ديگرکشورهاي اسلامي با تيراژي معادل 2 ميليون جلد منتشر شد. مطابق‏توضيحات فوق سؤالي مطرح مي‏شود که در برابر چنين کتابي با اين گستردگي،به صورت سازمان يافته چند صفحه و پاسخ و ردّيه تهيّه و تنظيم شده و چه‏کساني پاسخ داده‏اند؟ آيا توانسته‏ايم در برابر موج مخرّب اين کتاب مقابله‏جدّي و در خور شأني داشته باشيم؟

هم‏اکنون بيش از 50 شبکه ماهواره‏اي به زبان‏هاي مختلف به صورت‏حساب شده و سازمان‏يافته در حال فعاليّت و شبهه‏پراکني عليه شيعه‏مي‏باشند. در کشور امارات متحده عربي بعد از نماز صبح به مدّت دو ساعت‏مبلّغي افغاني و ضدّ شيعي به زبان فارسي به ايراد سخن مي‏پردازد. اين برنامه‏مرتباً از شبکه ماهواره‏اي (ألشّارقه) و با حمايت مستقيم دولت امارات‏متحده عربي پخش مي‏گردد. در کشور کويت شخصي به نام (عثمان‏الْخَميس) با تربيت يکصد و پنجاه نفر و آموزش فنون مناظره، آنان را براي‏مباحثه و مقابله با شيعيان هدايت کرده است. اين نويسنده بالغ بر پانزده جلدکتاب عليه شيعه تدوين نموده است.

متأسفانه حوزه‏هاي علميه، دانشگاهها و مراکز فرهنگي ما به دليل بي‏توجهي وکم‏اهميّت شمردن اين موج خطرناک، تصميم و سياست‏هاي عاجلي اتخاذنکرده و استراتژي مشخصي ترسيم ننموده‏اند، بنابراين نيروي متخصص وکارآزموده براي مقابله با اين تهديدات تربيت نشده و متأسفانه تعداد اين افراد ازانگشتان دست فراتر نمي‏رود. به استناد آمار و تحقيقاتي که توسط (مرکزالْأَبْحاث العقائديّه) صورت گرفته مجموعه کتاب‏هاي اساسي وهابيون عليه‏شيعه، حدود پنج هزار عنوان بوده است که با بررسي‏هاي انجام گرفته حدود 75درصد اين کتاب‏ها بعد از پيروزي انقلاب اسلامي نگاشته شده‏اند. بنابراين به‏تعبير رياست محترم اين مرکز طي 30 سال گذشته 2/5 برابر طول قرون‏گذشته کتاب‏هاي ضد شيعي منتشر و توزيع شده است. يکي از مراجع بزرگوارحوزه هم‏اکنون کتابي دارند تحت عنوان (جوان شيعه پاسخ مي‏دهد) ايشان‏در ابتداي اين کتاب به حضور و فعّاليت چهل‏هزار سايت وهابي با دامنه‏اي‏وسيع به صورت شبانه‏روزي، براي تبليغ وهابيّت و معارضه با اعتقادات شيعي‏اشاره کرده‏اند. در حالي که با نگاهي خوشبينانه جمع سايت‏هاي شيعياني که درعرصه داخلي و خارجي براي امر تبليغ و پاسخ به شبهات از قلمرو اينترنت بهره‏مي‏برند از پنج هزار مورد فراتر نمي‏رود.

کشور عربستان سعودي داراي 12 شبکه ماهواره‏اي مي‏باشد. از اين تعدادشبکه ماهواره‏اي (قَناة الْمَجدُ الْفَضائيّه) تقريباً تمام برنامه‏هاي خود رابا راهبردي ضدّ شيعي تهيّه و پخش مي‏نمايد. اين شبکه هر هفته به مدّت دوساعت برنامه و گفتگوي زنده و مستقيم با (آل شيخ) مفتي اعظم عربستان‏سعودي دارد. ايشان در اين برنامه به عنوان بالاترين مقام علمي و سياسي‏وهابيون به پرسش‏هاي مکتوب و تلفني ارسالي از دورترين نقاط دنيا پاسخ‏مي‏دهد.

سؤال: با معيار قرار دادن قبل و بعد از انقلاب اسلامي مشخص مي‏شودسرمايه‏گذاري عظيم وهابيون و توجّه و تأکيد فراوان آنان براي مقابله و تخريب‏تشيّع دال بر قدرت و قوّت ماست. البته اخيراً نوک پيکان تهديدات آنان بر روي‏اعتقاد عميق ما به مهدويت يعني نقطه قوّت نظام جمهوري اسلامي و مشروعيّت‏نظام ولايت فقيه نشانه رفته است. آنان مدّتي است صراحتاً و وقيحانه وجود امام‏عصر(عج) را زير سؤال مي‏برند با توجّه به اين رويکرد، پاسخ و تحليل‏جنابعالي در خصوص اين شبهه چيست؟

پاسخ: جديدترين شبهه در حوزه مهدويت توسط (قرضاوي) رئيس‏اتحاديّه علماي جهان اسلام مطرح گرديده است. هم‏اکنون صحبت‏هاي‏نامتناسب ايشان توسط (روزنامه الوطن) در عربستان منعکس مي‏شود.همچنين روزنامه (اَلْيَوم) کشور مصر نيز آراء و عقايد ضد شيعي وي را باجدّيت دنبال مي‏کند و نسبت به انتشار آن اهتمام فراواني دارد. پاسخ‏هاي بنده‏به شبهات ايشان تنظيم و در دسترس کاربران محترم قرار دارد. به جهت‏ضرورت بنا دارم دو يا سه جلسه ديگر براي پاسخگويي به شبهات (قرضاوي)اختصاص داده و در سايت خود آن را در اختيار عموم قرار دهم.

امّا در مورد مهدويت بايد بگويم دو چهره از آن نزد وهابيت مترتّب است.الف. مهدويت نوعي. ب. مهدويت شخصي.

الف) مهدويت نوعي: در حقيقتِ مهدويت نوعي اجماع وجود دارد. حتّي(بن‏باز) مفتي اعظم سابق عربستان سعودي در يکي از مجلات وابسته به‏دانشگاه اسلامي مدينه (سال اوّل) عنوان مي‏دارد: (عقيده به مهدويت‏اعتقاد قطعي اهل سنت بوده و رواياتي متواتر در ارتباط با مهدويّت وجود دارد.اگر کسي درصدد انکار اين حقيقت برآيد، يا جاهل و نادان بوده يا فردي معاندمحسوب مي‏شود.) در اين ارتباط حتّي بزرگ‏ترين مرکز فرهنگي وهابيّت به‏نام (رابِطَةُ الْعالَم الْإِسْلاميَّة) طي اعلاميّه‏اي رسميّت و قطعي بودن‏اعتقاد به مهدويت را تصريح نموده و هرگونه مخالفت با مهدويّت را خلاف‏مسلّمات عقايد اسلامي مي‏داند.

در اين زمينه جز افراد معدودي مثل ابن خلدون (در سده‏هاي گذشته)قريب به اتفاق علماي اهل سنت بر آن اذعان داشته و صحّت آن را پذيرفته‏اند.بنابراين طي 14 قرن گذشته شايد 4 يا 5 نفر مجموعاً مهدويت نوعي رانپذيرفته باشند.

ب) مهدويت شخصي: در اين مورد اختلاف وجود دارد. يعني آيا آن مهدي‏که نبي مکرّم اسلام(ص) بشارت ظهورش را داده و احاديث متواتر پشتيبان‏اين عقيده است، همان مهدي متولّد شده به سال 255 هجري مي‏باشد؛ همان‏که از پدري به نام امام حسن عسکري(عج) و مادري به نام نرجس خاتون پاي‏به عرصه گيتي نهاده است؟

وهابي‏ها با اين مهدويت شخصي مخالف‏اند. ابن تيميّه در کتاب (منهاج‏السُّنّة) اين نظريه را مورد مناقشه و پرخاش قرار داده است. از سوي ديگررهبران وهّابي در اين خصوص مطالب فراواني به رشته تحرير درآورده‏اند. طي‏10 سال اخير حدود 10 تا 12 جلد کتاب مستقل در نقد مهدويت شخصي‏توسط وهابيت نگاشته شده است.

در اين زمينه مفصل‏ترين کتاب توسط (احمد الکاتب) نوشته شده، وي‏فردي ايراني و اصالتاً اهل استان فارس بوده است. اين کتاب با توجّه به همه‏پيگيري‏هاي نامبرده به دليل مسائل سياسي و ترس از تبعات بعدي درکشورهاي انگلستان و آمريکا چاپ نشد. وليکن متأسفانه مورد استقبال‏عربستان سعودي قرار گرفت و در اين کشور منتشر گرديد. هم‏اکنون اين کتاب‏در سايت‏هاي مختلفي به زبان عربي و فارسي گذاشته شده است.

در جواب به اين شبهه سعي کرديم با جمع‏آوري و انعکاس آرا و مستندات‏منقول از طرف 128 نفر از بزرگان اهل سنّت که در کتاب‏هاي خود نسبت به‏تولد حضرت ولي عصر(عج) در سال 255 هجري شهادت داده‏اند و از آن‏حضرت به نام‏هاي محمّد و مهدي از پدري به نام امام حسن عسکري(ع) ومادري به نام نرجس خاتون به صراحت نام برده‏اند، استفاده کنيم و جواب‏شبهه‏کنندگان را بدهيم.

امّا در مورد قسمت اوّل سؤال بايد بگويم همانگونه که تصريح گرديد با نشرفرهنگ شيعه، وهابيون و ديگر دشمنان قسم‏خورده تشيّع نه‏تنها شکست‏خوردند بلکه به سرعت رو به اضمحلال بوده و به سراشيبي انقراض رسيده‏اند.(دکتر غنيمان) از اساتيد دانشگاههاي مدينه به صراحت مي‏گويد:

نَحْنُ الْوَهّابيّه علي يقينٍ بأنَّ الْمذهَبَ الْإِثني عشري هُوَ الَّذي سَوف يُجْذَبُ إِلَيْه کُلُ‏اَهْلِ السُّنَّة وکلُّ الْوهّابيين في الْمُسْتَقْبَل الْقَريب.

او مي‏گويد ما وهابيون به يقين رسيده‏ايم، تنها مذهبي که در آينده‏اي بسيارنزديک اهل سنّت و وهابيّت را جذب خود مي‏سازد، جز مذهب شيعه نخواهدبود. با مراجعه به کتاب‏هاي (اَلْمَنْهَجَ الجَّديد والصّحيح في الحوار مَعَ‏الْوَهّابيين) صفحه 178 و در مقدمه کتاب (وهابيت از منظر عقل و شرع)اين مطلب به تفصيل آمده است. دکتر قفاري در کتاب خود به دولت عربستان‏سعودي از نشر و گسترش فرهنگ شيعي اعلام خطر مي‏کند. ايشان در جلداوّل و در صفحه نُه کتاب خود قريب به اين مضامين ترس و وحشت خود را ابرازنموده است.

فرهنگ شيعه جوانان ما را آلوده خود ساخته است. من اطّلاع دقيق دارم برخي‏قبايل ما همگي‏شان شيعه شده‏اند. بايد در مقابل اين فرهنگ قيام کنيد.

الآن در داخل کشور عربستان سعودي بين اعضاي هيأت دولت و دودمان‏آل سعود شکاف عميقي ايجاد شده و يک دسته به نام اصلاح‏طلب به رهبري‏ملک عبدالله به همراه مفتي اعظم عربستان سکّان رهبري عربستان سعودي‏را در اختيار دارند. آنان درصدد اصلاح فرهنگ اين کشور متناسب با شرايطامروزين دنيا بوده و به دنبال پي‏ريزي و تثبيت حاکميّت وهّابيت مدرن‏مي‏باشند. از سوي ديگر جرياني راديکال و افراطي به رهبري وليعهد عربستان‏قرار دارد که به همراه علماي تندروي وهابي در کش و قوس نزاع با پادشاه‏عربستان و هيئت همفکر ايشان وضعيت متشنجي براي اين کشور فراهم‏ساخته‏اند.

اينجانب بر اين عقيده هستم که وهابيّت تندرو کمتر از 5 درصد مردم‏عربستان را شامل مي‏شود که اگر اين 5 درصد دايره تأثيرگذاري‏شان در عرصه‏داخلي عربستان محدود شود و در عرصه بين‏الملل نيز آنها را بايکوت نماييم،وهابيّت ديگر حرفي براي گفتن نخواهد داشت.

سؤال: در خصوص کتاب‏هايي که در ردّ شبهات ناصر قفاري نوشته شده‏مختصري توضيح دهيد.

پاسخ: حدود 11 الي 12 کتاب در چند سال اخير در ردّ کتاب قفاري تدوين‏شده‏اند. از جمله کتابي در دو جلد توسط حجت‏الاسلام والمسلمين آقاي‏اسلامي نوشته شده و رساله دکتر عابدي و رساله يکي از اعضاي هيأت علمي‏مدرسه بنت الهُدي وابسته به (جامعة المصطفي العالميه) در اين باره است.نبايد از نظر دور داشت که کتاب ناصر قِفاري اثري معمولي نيست و مثل‏کتاب‏هاي ابن تيميّه، دکتر علي سالوس، عثمان الْخَميس و عائذ قرني به‏صرف تهيه مستنداتي در نقد آن حق مطلب ادا نمي‏شود؛ زيرا ايشان قبل ازنوشتن اين کتاب ابتدا به تمام کشورهاي شيعه‏نشين مسافرت کرده و با علماي‏شيعه بحث و مناظره داشته است. وي در مقدّمه کتاب خود عنوان داشته‏کتاب‏هاي شيعي بويژه بحارالانوار را صفحه به صفحه مطالعه نموده و سپس‏کتابش را تدوين کرده است.

حدود دو سال قبل مرحوم آيةالله فاضل لنکراني فرمودند: من کتاب قِفاري‏را مطالعه کردم و ديدم نويسنده ناجوانمردانه عليه عقايد شيعه حمله کرده وشبهات فراواني مطرح نموده است. ايشان فرمودند متأسفانه هر چه جستجوکردم جواب مناسبي از سوي حوزه و دانشگاه به نويسنده کتاب داده نشده و ازمن خواستند جواب متناسبي همراه ديگر دوستان براي نويسنده آماده کنم. ازآن تاريخ دو سال و نيم است که اين کار را با بهترين و توانمندترين محققان حوزه‏در مقطع دکتري شروع کرديم. اين همکاران سابقه 25 ساله پاسخگويي به‏شبهات را در کارنامه خود دارند. تا اين لحظه حدود 3 جلد از اين اثر آماده و درآينده‏اي نزديک به زيور طبع آراسته خواهد شد. در آماده‏سازي اين کتاب ازهمه نرم‏افزارهاي مورد نياز و قابليت‏هاي متعدد اينترنت استفاده شده‏همچنين از نظريات گرانقدر مراجع عظام تقليد و محققين توانمند بهره‏هاي‏فراواني برده‏ايم و به اين جهت بر خود مي‏باليم و اگر بخواهيم پاسخ‏ها را به‏تفصيل بياوريم اين مجموعه به بيش از 30 جلد خواهد رسيد.

سؤال: اخيراً با توجّه به موفقيّت‏هاي شيعه پس از پيروزي انقلاب اسلامي(در منطقه) بالاخص در کشورهاي افغانستان، عراق، لبنان و فلسطين‏شيعيان را ناجوانمردانه به همسويي با صليبيان متهم مي‏کنند. نظر حضرتعالي‏چيست؟

پاسخ: مشخص است که آنها از هر فرصتي براي ضربه زدن به شيعه استفاده‏مي‏کنند. در قضيّه مقاومت 33 روزه و نبرد حزب الله با صهيونيسم سه تن ازقوي‏ترين مفتيان وهابي به نام (دکتر عبداللّه بن جِبْرين) (شخصيت‏شماره 2 عربستان) (شيخ صَفَر اَلْهَوالي) و (شيخ عبدالرحمن‏اَلْبَرّاء) رسماً فتوا داده و هرگونه مساعدت به حزب‏الله و دعا براي پيروزي‏آنان را حرام شمردند. در قضيّه حماس و مقاومت 22 روزه غزه همه دنيا حتّي‏کشورهاي کمونيستي که اعتقادي به اديان آسماني ندارند تظاهرات وحمايت‏شان از حماس و ساکنين مظلوم غزه روز به روز فعال‏تر و رساتر برگزارگرديد، امّا مفتي اعظم عربستان به نام آل شيخ رسماً فتوا داد که اين تظاهرات‏بدعت و خلاف شرع بوده و انجام آن حرام است.

در عراق نيز آنها ما را به همکاري با صهيونيسم و آمريکا متهم مي‏کنند. اين‏در حالي است که مدّتي قبل رئيس جمهور عراق هنگام ارائه آمار کشته شدگان‏عراقي پس از هجوم آمريکا اعلام نمود از جمع هشتصد هزار کشته شده 75درصد آنها از شيعيان بوده‏اند. حال چگونه ممکن است بنا به گفته اين مقام‏مسئول (که خودش نيز شيعه نيست) در حالي که شيعه با صليبيون وصهيونيسم همکار است خود را نيز به اين شکل قرباني کند! در ادامه گزارش‏رئيس جمهور عراق 60 درصد عوامل بمب‏گذاري، انفجارات و عمليات‏هاي‏انتحاري را جواناني معرّفي نمود که از عربستان سعودي وارد کشور عراق‏شده‏اند.

به جهت اهمّيت، ذکر مواردي چند ضروري به نظر مي‏رسد که به اختصارتقديم مي‏گردد:

اگر بخواهيم براي پاسخ به شبهات و مقابله با امواج شبهه‏آفرين وهابيت باتمام توان وارد ميدان مبارزه شويم مي‏بايست سخنراني‏ها، کتاب‏ها و مقالات ماواقعاً ميداني و تأثيرگذار باشند و درواقع شاخصه‏هايي که براي اين عرصه بايد دراولويت برنامه‏ريزي ما قرار گيرد به شرح ذيل باشد:

شاخصه اوّل: ابتدا بايد دفاع و صيانت از معارف گرانسنگ مربوط به ائمّه‏معصومين عليهم‏السلام و حقّانيت اميرالمؤمنين علي(ع) بدون هيچ حدّ ومرزي در اولويت و خط مقدم اقدامات، راهبردها و برنامه‏ريزي‏هاي تبليغي وپژوهشي ما قرار گيرد. در کنار اين موضوع مي‏بايست عدم اهانت به اهل سنت وتقويت، استحکام و حفظ شاکله امت اسلامي نيز مورد توجّه و دقّت قرار گيرد.وليکن اين موضوع ضمن حفظ ظرافت‏هاي خاصّ خود با دفاع و صيانت ازمعارف اهل بيتِ عصمت و طهارت منافاتي نداشته و ما را در اهتمام به اين‏رسالت خطير محدود نمي‏سازد. همانگونه که در صحبت‏هاي مقام معظم‏رهبري در اعياد و مناسبت‏هاي مذهبي و در جمع اقشار مختلف جامعه بر اين‏مطلب تأکيد شده است.

براي اين منظور مي‏بايست براي حقانيّت علي(ع) از قرآن و آيات‏تطهير، مباهله و ولايت و دهها آيه ديگر استفاده نماييم. ابن عبّاس تعداد اين‏آيات را که در شأن حضرت علي(ع) نازل شده، 300 آيه معرّفي مي‏نمايد که‏در (مَعالِمُ التَنْزيل) به تفصيل با ذکر سندهاي مختلف آورده شده است. يااز رواياتي مثل حديث غدير، منزلت، دار و غيره استفاده شود، البته به صورتي‏جذّاب، عموم‏پسند و قابل پذيرش از طرف سطوح مختلف جامعه.

شاخصه دوّم: شبهاتي که در اين حوزه‏ها توسط وهّابيت و ديگر فرق ضدشيعي مطرح است با ادلّه محکم و استناد به منابع حديثي خودشان پاسخ داده‏شوند. اگر بخواهيم با آيه تطهير، عصمت و خلافت ائمه معصومين عليهم‏السلام‏و با آيه (إِنّما وليُّکُمُ اللّه) ولايت قطعي حضرت علي(ع) را اثبات‏نماييم بايد ابتدا شبهات آنان را مرتفع سازيم و تا اين شبهات پاسخ داده نشوندنمي‏توانيم کاربردي به اهداف مورد نظر دست يابيم. زيرا اين شبهات قوام، دوام‏و اثربخشي آثار تأليفي ما را تحت الشعاع خويش قرار مي‏دهند. بنابراين درپاسخ به اين شبهات مي‏بايست توانمندانه و با همه ظرفيت‏هايمان وارد ميدان‏مبارزه شويم.

شاخصه سوّم: همانگونه که آنها سيل عظيم شبهات را به سوي ما روانه‏مي‏سازند ما نيز بايد با طرح سؤالات فراوان، آنان را در موضعي تدافعي قراردهيم.

مثلاً گفته مي‏شود به دليل بالا بودن سطح اعتقادات مردم، پيامبراکرم(ص) براي آنان جانشيني معرّفي نکرد و انتخاب خليفه را به عهده‏مردم گذاشت. با اين اوصاف چرا ابوبکر، عمر را با همه اعتراضاتي که جملگي‏صحابه اعم از مهاجرين و انصار داشتند به جانشيني خود برگزيد؟ حتّي ابن‏تيميّه در کتاب خود (مِنهاجُ السُّنَّه) به اين موضوع اشاره مي‏کند ومي‏گويد: (مسلمان‏ها و صحابه به ابوبکر اعتراض کردند: (إِنَّکَ إسْتَخْلَفْتَ‏عَلَيْنا رَجُلاً فظاً غليظاً ماذا تقول لِرَبِّکَ إِذا لاقيتَه) اي ابوبکر فردي خشن را بر مامسلط کردي (به راستي) جواب خدا را چه خواهي داد؟ پس با طرح چنين‏سؤال‏هايي آن هم مؤدّبانه آنان در وضعيتي تدافعي براي پاسخ‏گويي قرارخواهند گرفت. بنابراين بايد سعي کنيم با رعايت اين شاخصه‏ها در تأليفات ومقالات خود، اثربخشي آنها را آنگونه که انتظار داريم، تضمين نماييم.

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

الگوسازی از طالبان برای نجات القاعده

سلفیت سعودی؛ چالش بقاء

اندیشه‌ی سیاسی اسلام: مورد مطالعاتی "جهیمان العتیبی"

(مروری بر اهداف طالبان و چالش‌های پیش روی آن) نقشه جنگ طالبان و دلایل شکست احتمالی آن

القاعده و طالبان اختلافات و همکاری مشروط

مولفه هاي توحيد عبادي در مقارنه ديدگاه اماميه و سلفيه

دیدگاه ابن‌تیمیه در تعارض عقل صریح و نقل صحیح

فرایند شکل‌گیری اصطلاح «نواقض الاسلام» و کاربرد آن در تألیفات سلفیت نوین

مطالعه تطبیقی خط ‌ مشی سیاسی سلفیت اصلاحی- تنویری و سلفیت جهادی- تکفیری

بررسی و نقد اندیشۀ سلفیۀ جهادی در عملیات انتحاری

«وَ الا قُتِل»های ابن‌تیمیه کتاب قانون کُشتارهای داعش

اسلام هراسی و سناریوهای پیش روی آن

بررسی عقاید جریانات سلفی جهادی بر اساس عامل هویت

آینده‌پژوهی تروریسم تکفیری در ایران (2)

آموزه‌های بربهاری و تأثیر آن بر جریان‌های سلفی‌گری

گزارشی از رساله عقائد علمای دیوبندی

آینده‌پژوهی تروریسم تکفیری در ایران (1)

پدیده تکفیر از دیدگاه قرآن و حدیث

زمینه‌های اصلی سربرآوردن گروهک‌های تروریستی مانند انصار الفرقان در ایران چیست؟

مشروعیت نام‌گذاری به «عبد النبی»، «عبد الحسین» و… از دیدگاه شیعه و اهل سنت

نبرد رمضان البوطي و سلفيت..؛ داستاني که بسياري دوست ندارند بشنوند!

رهبران داعش در چنگ آمریکا؛ اسیر یا پناهجو؟

زندان‌‌‌ها؛ کارخانه‌جات تولید تروریست تکفیری

افراط گرایی و تفریط گرایی: آسیب اصلی وحدت در جهان کنونی اسلام و ضرورت مقابله با آن

اقتصاد سیاسی بین الملل و ظهور و کارکرد داعش در خاورمیانه

چگونگی پیدایش ایدئولوژی تکفیری

وهابیت و گسترش اسلام تندرو در جنوب شرق آسیا

مجرای فهم تکفیریها: مشابهت های تکفیریها و خوارج

گسترش نوسلفی‌گری در اروپا؛ زمینه‌های هویتی و پیامدهای امنیتی

آیندة گروهک های تکفیری و راه کارهای ثبات بخش دولت سوریه و عراق

بررسی علل نفوذ داعش در آسیای مرکزی و پیامدهای احتمالی آن

ساختار نظام بین الملل و هویت یابی اسلام سلفی-افراطی

علل ظهور و تکوین گروه‌های تکفیری در جهان اسلام؛ از تقابل زندگی قبیله ای با مدنیت تا تقابل سنت با مدرنیته؛ مطالعۀ موردی؛ خوارج و داعش

تبارشناسی دگرستیزی گروه‌های افراطی-تکفیری: گذار از دیگر دگرسازی به خود دگرسازی

تبیین خاستگاه های شناختی و ترسیم مدل ذهنی گروه تروریستی داعش

معنا و پاسخ: (بررسی تطبیقی افراط‌گرایی اسلامی و نهیلیسم)

آینده پژوهی گروههای تکفیری و تاثیر آنها بر منازعات منطقه ای در غرب آسیا

بررسی و نقد دیدگاه وهابیان درباره تبرک با نگاهی به تفسیر آیه اذْهَبُواْ بِقَمِيصِي...

وحدت؛ یگانه راه مبارزه با افراط

خدا در نگاه وهابیت

فضیلت زیارت قبور بزرگان دین، در فقه فریقین

پاسـخ به شـبهات وهابیـان بر روایت مالک الدار در توســل به پیـامبر پس از وفـات

ریشه ‏های پدیده تکفیر در گذر تاریخ

سلفى‏ گرى دیرینه و نوین

وهابیت، آیین تشبیه و تجسیم

مشروعیت دعا نزد قبور اولیای الهی

پاسخ به شبهات وهابیان بر روایات عثمان‏ بن حنیف در خصوص توسل

انحرافات وهابیت در توحید صفات

بررسی تطبیقی«شفـاعت» از منظر آیات و روایات و دانشمندان فریقین

ریشه‏ هاى اعتقادى تکفیر‏نوین در تاریخ اسلام‏

تقابل توحید محمد بن عبدالوهاب با توحید قرآنی

ممنوعیت تکفیر اهل قبله از نگاه متکلمان و فقیهان تشیع و تسنن

ماهیت «تأویل» از دیدگاه ابن‌تیمیه و علامه طباطبائی

واکاوی پدیدۀ «فرقه‌سازی درون‌مذهبی» در جریان سلفیه معاصر

بررسی و تقویت نقدهای «محمد بن علوی مالکی» بر «محمد بن صالح عثیمین» درباره توسل

نقد ادلۀ قرآنی برقعی دربارۀ برزخ از دیدگاه علمای شیعه

بررسی تطبیقی مبانی کلامی سید قطب و سلفیه در مباحث توحید و تکفیر

تكفير در انديشه كلامى ابوالثناء آلوسى با محوريت تطبيق رويكرد وى بر جريان فكرى سلفيه

ابن تيميه از ديدگاه علماي شافعي

بررسي تطبيقي توحيد و شرک از ديدگاه مذاهب اسلامي و جريان‌هاي تکفيري

بررسی بدعت از دیدگاه البانی

گفت و گو با اندیشه تکفیر و مخالفان آن

مشروعیت شدِّ رحال برای زیارت قبور

وهابیت در سفرنامه دومینگو بادیا ای لبلیچ (علی بیک عباسی)، خاورشناس اسپانیایی

معنا و شروط تکفیر

واکاوي فقهي مشروعيت زيارت قبور توسط زنان با تاکيد بر مباني قرآن و سنت

چالش‌های انتقال سیاسی در عربستان سعودی

روانشناسی داعش و داعشی ها

معرفی مهم ترین گروه های مسلح تحت پشتیبانی ترکیه در شمال سوریه

نقش ایالات متحده امریکا در شکل گیری جریانهای افراطی در جهان اسلام(مطالعه موردی القاعده و داعش)

بررسی پدیده ترور و نفی و محکومیت آن از منظر امام خمینی(ره)

جهاد و تکفیر در جهان اسلام؛گذر از فقه الخلافه به فقه المصلحه

جریان‌شناسی سلفی‌گری هندی و تطبیق مبانی آن با سلفی‌گری وهابی

ملاک و شرایط تکفیر از دید رشید رضا

بازنگری مفاهیم قابل تأمل اندیشه‌های محمد قطب در پرتو سلفی‌گری اعتدالی و اعتزال نوین

نقدی بر تأویل‌ستیزی ابن‌تیمیه

عناصر ظاهرگرایی سلفیه افراطی در تفسیر قرآن

بررسی و نقد آراء وهابیّت در انتساب عنوان شرک به شیعه از منظر قرآن کریم

ابن قيم جوزيه

ابن تیمیه

آل سعود

غزالی و ابن تیمیه

وهابیت شناسی در بیان آیت الله سبحانی (2)

وهابیت شناسی در بیان آیت الله سبحانی (1)

ارزش و جایگاه وحدت از منظر قرآن و سنّت

تفکر تکفیری

راهبردهای ضدتروریسم در ایران: رویکرد فرهنگی

سند «نقشه محرمانه» القاعده در مصر

توسل به اموات

بررسی علل رفتار خشونت آمیز نیروهای اسلامی در پاكستان با تاكید بر طالبانیسم

داعش: پیوند سلفیت تکفیری و بعثی گرایی

تحليل عملكرد گروه هاي تكفيري در تضاد با هويت تمدني مسلمان

تحلیل گفتمانی نقش دستگاه استنباطی گروه های تکفیری بر عملکرد آن ها

بازکاوی روانشناختی کنش گروه‌های سلفی- تکفیری: مطالعه موردی داعش

القاعده، داعش؛ افتراقات و تشابهات

مبانی اعتقادی تروریسم تکفیری

ریشه یابی مؤلفه هاي تأثیرگذار بر گسترش تروریسم در خاورمیانه

روانشناسی تروریسم و تأثیر آن بر گسترش تکفیر

مفهوم‌سازی گفتمان ژئوپلیتیکی تروريسم؛ تصویرسازی ژئوپلیتیکی دولت بوش از خاورمیانه

سنخ شناسی و دگردیسی گروه های تروریستی ادلب

گزارش کتاب «الصارم المسلول علی من انکر التسمیة بعبد النبي و عبدالرسول»

بررسی دلایل حضور گروهک تروریستی- تکفیری داعش در افغانستان بر اساس تئوری دومینوی ویلیام بولیت

تبیین زیرساختار های ایدئولوژیک و ساختاری گروه تکفیری تروریستی داعش

بررسی اندیشه‌های سلفی ـ تکفیری و تفاوت‌های داعش با سایر گروه‌های تروریستی

سلفی کیست و چه می گوید؟چرا سلفی گری بزرگترین خطر پیش روی جهان اسلام است؟

مرحله جدید اختلافات درونی دواعش

اهداف آمریکا و هم‏ پیمانان از ایجاد تا ائتلاف علیه جریان‏هاى تکفیرى

بررسی و تکوین حضور داعش در غرب آسیا؛ مطالعه موردی افغانستان

بررسى مبانى فکرى تکفیر

علل و آینده حضور داعش در آفریقا

چرخش خلافت داعشی؛ از خلافت حقیقی تا خلافت مجازی

تكفير از دیدگاه مذهب شيعه

مکتب تکفیر بر خلاف عقل، نص و صریح قرآن است

نقش داعش در شکل‌گیری معادلات جدید در خاورمیانه

واکاوی ریشه‌های پدیده بنیادگرایی در خاورمیانه؛ مطالعه موردی جهانی شدن

خشم به فرمان خرد، شرع و غریزه: تأملی در خشونت داعش از زاویه‌ای دیگر

آسیب شناسی رشد جریان‌های تکفیری در خاورمیانه

دو متن ماندگار: «هنر جنگ» و «درباره جنگ»

تأملی غیر غربی در افراطی گری و خشونت ورزی به نام دین

خشونت تکفیری‌ها، توحشی چنگیزی در لباس اسلامی است

درنگی در مبانی و آینده‌ خشونت به سبک رادیکالیسم تکفیری

سلفی‌گری افراطی در قفقاز شمالی؛ با تاکید بر مولفه‌های تاریخی، فرهنگی و سیاسی

نئوتروریسم با تأکید بر تروریسم مذهبی

راهبردهای مدیریتی نبی اکرم(ص) در راستای تحکیم وحدت بین اقوام در صدر اسلام

زیارت از دیدگاه احادیث اهل سنت

واکاوی جایگاه تروریسم بنیادگرا در راهبرد خاورمیانه ای غرب

خوارج، اولین گروه تکفیری در جهان اسلام (پیشینه جریان تکفیری خوارج) و پیامدها و نتایج سوء تکفیر و افراطی گری در جهان اسلام

قرآن و همگرایی بین مذاهب اسلامی

تکفیر از نگاه برخی ائمه مذاهب اهل سنت

بررسی ارتداد در مذاهب اسلامی

زیارت قبور از نگاه مذاهب اسلامی

تأثیر اندیشه های سیاسی برنارد لویس در ترویج اسلام هراسی در غرب

آيا استعانت از غير خدا جايز است؟

داعش پس از ناكامي در تأسيس دولت

بررسی زبان شناختی واژه‌ی قرآنی «کفر»

چالش امنیتی تروریسم تکفیری علیه ایران

شبکه سلول هاي تروريستي داعش در آسياي مرکزي

پرسمان؛ آیا تبرک جایز است؟

شناسایی و تأمین منابع مالی داعش

وضعیت فعلی و آینده کشورهای شمال آفریقا (تاکید بر کشورهای مصر، تونس و لیبی)

رفت و برگشت اسلام‌گرایی رادیکال از سوریه به شمال آفریقا

اسلام سیاسی و نقش آن در خاورمیانه

طالبان در عصر داعش: آینده سلفی گری تکفیری در همسایگان شرقی ایران

چرخش خلافت داعشی؛ از خلافت حقیقی تا خلافت مجازی

واقعه 11 سپتامبر ؛ سرآغاز شکل گیری بزرگترین گروههای تروریستی

دلایل و پیامدهای حمایت عربستان از گروه‌های اسلام‌گرای افراطی

آموزه‌ها و آینده داعش

بررسی استناددهی تروریسم تکفیری به سنت نبوی و جهاد اسلامی

توسل در سیره پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله)

توسل و شفاعت از نگاه دیوبندیه

سرچشمه های فکری القاعده

تضاد عقايد احناف با وهابيت درموضوع توسل

مسئله توسل به اموات با نگاهی به آیه 22 سوره مبارکه فاطر

مخالفت دیوبندیان با دعوت محمد بن عبدالوهاب

سماع موتی و رابطه آن با توسل به ارواح اولیای الهی

نگاهی به رشد تکفیری‌ها در تونس

نقدي بر كتاب «التبرك المشروع و التبرك الممنوع»

ردّ نظر وهابیت از سوی اهل‌سنت در حرمت زیارت قبور

نقد و بررسی اندیشه‌های دهلوی

قبیله خشونت

تحقیقی درباره رابطه ذهبی و ابن‌تیمیه

اندیشمندان حنفی و کژ اندیشی های ابن تیمیه

وهابیان و توحید ربوبی

وهابیان و تحریف قرآن کریم

محمد بن عبدالوهاب و مخالفان نجدی معاصر او

وهابیان و توحید در اسما و صفات

شگرد ابن تیمیه در انکار فضائل امام امیرالمؤمنین (علیه السلام)

قبیله بدعت

وهابیت و تحریف میراث‌های علمی

بررسی رابطه عقاید دیوبندیه و وهابیت

قبیله انحراف

علمای شافعی و ابن‌تیمیه

مرز بین تروریسم و جهاد در اسلام

سرچشمه اندیشه وهابیت

القاعده در تانزانیا

عوامل مؤثر در تبلیغ وهابیّت(1)

عوامل مؤثر در تبلیغ وهابیّت(2)

عربستان و وهابیت در آفریقا

پاکستان و «نبرد جهانی علیه تروریسم»

التکفیر و الهجره

نقش وهابیت در کنیا

کفر و تکفیر در قرآن کریم و سوء برداشت از آن

نقش وهابیت در اوگاندا

کویت و وهابیت در آفریقا

القاعده در اوگاندا

نقش وهابیت در تانزانیا

المرابطون؛ نسل جدید القاعده مصر

مفهوم دولت در گفتمان داعش؛ دولت سلفی داعش؛ تحقق ناکام یک نظریه آلترناتیو

مانیفست توحش در فقه داعش

وهابیت و تکفیر شیعه

بدعت

توحید در مذاهب کلامی

ابن تیمیه و اهل بیت

وهابیت و توحید الوهی (عبادی)

وهابیت و سماع موتی

مراتب و متعلقات ایمان

پاسخ به مهم‌ترین شبهات وهابیت (توسل، شفاعت، تبرک، زیارت قبور)

بررسی مبانی فقهی تکفیر

توحید عبادی و شبهات وهابیت

مفهوم و مراحل شرک

وضعیت سیاسی داعش در قاره سیاه

خاستگاه سلفی گری تکفیری

تأویل

سیر تاریخی ظاهرنگری در آیات صفات

معیارهای توسل از دیدگاه وهابیت

تحول گفتمانی و بازتعریف نسل جدید القاعده در سوریه

شکاف‌‌‌های درونی داعش؛ نزاع دو نسل القاعده

وهابیت و توحید ربوبی (2)

وهابیت و توحید ربوبی (1)

تشبیه: مانند کردن خدا به مخلوقات

وهابیت، مکتب تشبیه

تکفیر از دیدگاه ابن تیمیه

حرکت سلفیه

سلفی گری

سلفیه

عربستان در عرصه تبلیغات

آل سعود و عربستان سعودی

بیوگرافی ابن تیمیه

قتل عام حجاج یمنی توسط وهابیان

مخالفت وهابیان با عقاید اهل سنت

بربهاری

همگرايي استراتژيك؛ اتحاد سلفي‌هاي عربستان، هند و مصر

وهابیت و موضع اهل سنت در قبال آن

کارنامه وهابیت؛ دوره تثبیت

تاريخچه فرقه وهابيه و عقايد ايشان

تکفیر

توحید از دیدگاه تشیع و وهابیت

مبانی فکری ابن تیمیه

وهابیت منطق تزویر و تکفیر

حزب التحریر ازبکستان

جنبش شاه ولی­ الله در هند

ترسیم نقشه راه جدید داعش

نقد دیدگاه سلفیه درباره مجاز در قرآن

پيشينه و جايگاه جريان هاي سلفي

تأويل در قرآن و «تأويل قرآن»

سلفيان

ارزش (ضد) امنيتي بنيادگرايي؛ با تأكيد بر نهضت سلفي‌‌‌‌‌ ـ وهابي

اسلام سیاسی و منتقدان آن: اندیشه های قاضی عشماوی پیرامون رادیكالیسم سیاسی

ابن تیمیه که بود و چه کرد

مفهوم شناسی سَلَفیه و سَلَفی­گری

نخستین آشنایی مسلمانان شبه‌قاره هند با اندیشه وهّابیت

جهانى شدن و ظهور هویت بنیادگرا در غرب آسیا

جریانات افراطی و تکفیری در منطقه و راهکارهای مقابله با آنها با توجه به نقش خاورمیانه ای روسیه

القاعده و شاخه‌هاي آن؛ نيروهاي اجاره‌اي و انتحاريون مزدور

کابوس جدید آل‌سعود؛ آنچه همه باید درباره جنبش 15 سپتامبر در عربستان بدانند

آیین وهابی؛ بنیادگرایی یا اصلاح طلبی؟!

مفهوم شناسی سلف، سلفی گری و سلفی

نفی خشونت از منظر قرآن و سنت

بربهاری از کهن ترین تئوریسین های وهابیت

القاعده و تروریسم مذهبی

بنیادگرایی اسلامی داعش- القاعده: تمایزهای ساختاری و ایدئولوژیکی

بنیاد گرایی و سلفیه بازشناسی طیفی از جریان های دینی

جریان شناسی بنیادگرایی در جنبش های اسلامی

چقدر با تروریست‌های دنیا آشنا هستید؟

سازوکار نیروگیری و نحوه عمل جریانهای تکفیری در گفت‌وگو با دکتر فیرحی

روش شناسی پیامبر(ص) در تقویت اتحاد مسلمانان و تعدیل افراط گرایی

تعدیل افراط گرایی دینی؛ براساس روش شناسی ائمّه(ع) در مواجهه با تفکر غالیان

آیندۀ داعش و تفکرات سلفی در خاورمیانه

افغانستان و گروه طالبان

استراتژی انحرافی ابن تیمیه در تفسیر آیات قرآن

گونه‏ شناسی فکری جنبش‏های اسلامی معاصر و پیامدهای سیاسی امنیتی آن در جهان اسلام

جهانى شدن و القاعده

بررسی و ارزیابی تاثیر عرفان در تعدیل قرائت های افراطی از دین

اختلاف میان وهابیون و دیوبندیه

ارزیابی دیدگاه ابن تیمیه در بحث حسن و قبح

زمینه‌های ظهور و گسترش داعش در محیط امنیتی غرب آسیا

تروریسم از منظر بنیادگرایان اسلامی رادیکال و فقه سیاسی شیعه با نگاهی به عملیات استشهادی

داعش چگونه القاعده را زمین‌گیر کرد

القاعده

آیا جامعه عراق پس از جنگ آمریکا، از صوفی گری به جریان سلفی تکفیری تغییر کرد؟

اسلام و تروریسم؛ دو واژه بیگانه

جهاد و مجاهد از نگاهی دیگر

بررسی زمینه های سیاسی اجتماعی شکل گیری طالبان در پاکستان

بررسی اختلاف چهار جریان عمدۀ وهابیت در دهه‌های شصت و هفتاد میلادی در زمینۀ تکفیر

نگاهی به عقبه تکفیر و دیدگاه های آن

احتیاط در تکفیر مسلمان از نظر فقهای احناف

سلفیه درباری

تجاوز نیروهای اتحاد جماهیر شوروی به افغانستان سر برآوردن القاعده

طالبان؛ دین و حکومت

جریان شناسی القاعده

ماهیت دینی ـ سیاسی گروه طالبان

مبانی مذهبی و قومی طالبان

تأثیر تقابل وهابیت سعودی با گفتمان انقلاب اسلامی ایران بر ژئوپلتیک جدید خاورمیانه

توسل و رابطه آن با توحید عبادی

مفهوم عبادت از دیدگاه ابن‌تیمیه

ابزارهای تبلیغی وهابیت در زمان حاضر

بدعت در دین

جنگ در شبه جزيره مروري بر شكل گيري وهابيت در عربستان

سابقه سیاه وهابیت در تخریب آثار اسلامی

تأملی بر ماهیت گروهک تروریستی ریگی

تبار شناسی سلفیه سروری از ابن تیمیه تا سید قطب

مقایسه دیدگاه وهابیت و اخوان المسلمین در زمینه حکومت

داعش یاد آور خاطرات نسل اول وهابیت

ابن تیمیه حنبلی، نظریه پرداز تفکر وهابیت

آشنایی با مکتب سلفیه

سلفیه و تقریب

خاندان آل سعود و عربستان سعودی

القاعده: زمینه ساز استقرار پایگاه های نظامی آمریکا و ناتو در آفریقا

بررسی حدیث «قرن الشیطان» از دیدگاه علمای اهل سنت

طالبان و سپاه صحابه فرزندان وهابیت

پاکستان و بنیادگرایی اسلامی

سپاه صحابه و لشکر جهنگوی نماینده افکار افراطی سلفی‌گری

لشگر جهنگوی

تاریخ وهابیت

وهابیت در آیینه تاریخ

آیا توحید وهابیت مطابق احادیث حضرت خاتم الانبیا است؟

انگلستان و ظهور وهابیت و آل سعود

نظری بر تاریخ وهابیت

سازمان کنفرانس اسلامی و نقش آن در گسترش وهابیت

بررسي متني و سندي روايت شد رحال

نقد تفسیر وهابیون از آیات «من دون الله»

تکاپوی داعش برای بقای سرزمینی

آيا به‌کارگيري زور براي رسيدن به قدرت، گزينه­ اي شکست ­خورده است؟

مشکلات پیش روی عراق پساداعش

تروریسم تکفیری داعش و محور مقاومت ضدصهیونیستی

جنبش اسلامی ترکستان شرقی؛ جهانی تهدید و نگرانی

ایدئولوژی تکفیر؛ سرشت و راهبرد مواجهه با آن

تحلیل کنش های خشونت‌بار داعش از چشم انداز روان شناسی سیاسی‏

کارنامه وهابیت؛ دوره تأسیس

جمعیت اخوان التوحید: شکل گیری و نقش آن در پیشرفت آل سعود

جهاد و نظم بین‌الملل سلفیسم جهادی و تحول معنایی جهاد

کلام سیاسی و حیات سلولی تروریسم تکفیری

نگاهی بر وهابیت

بازخوانی ماجرای جهیمان العتیبی و ظهور اندیشه مهدویت در بطن وهابیت

مبانی جهادگرایی تکفیری در اهل سنت و نقد آن

مباني اعتقادی داعش

مبانی و مفاهیم اسلام سیاسی القاعده

بررسی جریان سلفیت، وهابیت و تکفیر

«داعش» و «القاعده» دو شاخه درخت وهابیت در عربستان

سلفی گرایی جهادی-تکفیری و آینده ثبات سیاسی در منطقه خاورمیانه

اختلافات نظری و اعتقادی وهابیت با مسلمین

گفت‌وگوی مشروح فارس با حجت‌الاسلام مهدی فرمانیان

داعشی‌ها به نام جهاد سر می‌برند/ علت شکل‌گیری گروه‌های تکفیری

نقد استدلال تکفیری ها وداعشی ها براولویت کشتن مسلمانان

جريانهاي جديد وهابيت از ديدگاه دکتر عصام العماد

مروری بر افکار وهابیت و جایگاه آن در جهان باورهای فطرت ستیز

نقد قرآنی مبانی وهابیت در حوزه ی جهاد

نقد و بررسی مبانی جهادگرایی تکفیری ها

جریان شناسی گروه‌های تکفیری جهادی در مصر

توسل، شفاعت، استغاثه؛ رفع نزاع با تبیینی جدید

افترائات وهابیت علیه شیعه

گزارش کتاب «سيف الجبار المسلول على أعداء الأبرار» اثر شاه فضل رسول قادری

تقابل فیزیکی وهابیت با تشیع

بررسی تطبیقی ایده‌ها و رفتارهای خوارج و وهابیت

اندیشه جاهلیت محمد قطب در بوته نقد تشیع، تسنن و عقل

مبانی اعتقادی جریانهای تکفیری و مقایسه ی آن با آرای دیگر مذاهب

گزارشی از کتاب مصباح الأنام و جلاء الظلام

تبرک و استشفا به آثار اولیا

گرایش های فکری سلفیه در جهان امروز

بررسی کتاب تاریخ نجد نوشته حسین بن غنام

تفاوت توسل با استغاثه مشرکین به بت ها

بررسی دیدگاه محمد بن‌عبدالوهاب درباره شرک و مشرک

ارکان سیاسی اندیشه های داعش؛ از امامت تا تکفیر و جهاد

اندیشه تکفیری و راههای علاج آن

کتاب شناسی تکفیر

تکفیر از نگاه بزرگان اهل سنت

سونامی تکفیری در جهان بشری

عقائد تکفیر و نقش مسلمانان

مفهوم شناسی خودکشی یا انتحار

بررسی گفتمان سید قطب و تأثیر آن بر شکل گیری جریان‌های تکفیری مصر

بررسی و نقد منهج قفاری در کتاب اصول مذهب الشیعه

تکفیر تکفیریان خشونت تکفیری، در خدمت استعمار نوین

بررسی و نقد توحید در اندیشه سلفیه وهابی و سلفیه جهادی

وهابیان و برگزاری مراسم جشن وشادی

خشونت، ترور و افراط گرایی در قرآن

جشن و سرور در میلاد پیامبر گرامی از دیدگاه قرآن و سنت

راهبردهای مقابله با تهدیدات نرم جریان‌های تکفیری در جهان

معرفی و بررسی شیوه‌های مقابله با تکفیر در جهان اسلام و آثار آن

اجتهاد از نگاه وهابیون

سنّت پیامبر و تکفیر مسلمانان

شباهتهای فکری خوارج عصر علوی و داعشیهای امروز

رادیکالیسم اسلامی در جنوب شرق آسیا: جماعت اسلامی اندونزی

آسیب شناسی جریان‌های تکفیری و راهکارهای مقابله با آن، از منظر مقام معظم رهبری

احمد بن حنبل و دیدگاه‌های او درباره تکفیر

عوامل ظهور جریان‌های تکفیری در جهان اسلام/ تبارشناسی گروه‌های افراطی

«جریان تکفیری» از نگاه رهبر انقلاب

حدیث منع نشستن و عبادت کردن در مقابر بررسی تطبیقی دیدگاه ابن‌تیمیه و مذاهب اربعه اهل سنت

حرمت تکفیر اهل قبله در کتاب و سنت

روش قرآن در علاج و جلوگیری از پدیده تکفیر

بدعت از منظر وهابیان

مبانی کلامی «القاعده» در تکفیر و کشتار مسلمانان

صحیحین و نفی تکفیر

ریشه های تاریخی و نحوه شکل گیری وهابیت

تکفیر از دیدگاه سید قطب

چه کسی تجددخواهی اسلامی را هدایت می‌کند؟

قرآن کریم و همزیستی مسالمت‌آمیز در جامعه بشری

فقه تکفیر میان برهان شرعی و فقه خودساخته

نقش گروه‌های تکفیری در تغییر نقشه منطقه

علل شکل گیری جریان‌های تکفیری در افغانستان و شبه قاره هند

تکفیر از دیدگاه قرآن

علل شکل گیری تکفیری‌ها از دیدگاه جغرافیای سیاسی

سماع موتی و رابطه آن با توسل به ارواح اولیای الهی

تکفیر

درگذر تکفیر فکری و تکفیر جنایت‌کارانه

خطر تکفیر برای جوامع اسلامی

خطر گروه‌های تکفیری علیه اسلام و مسلمانان

روش های تبلیغی وهابیت

چگونگی پیدایش تکفیر و خارجی‌گری

سلفی‌گری و تکفیر در تونس میان گفتمان النهضة و دیگر گفتمان‌های بومی

عبادت در اندیشه شیعه و وهابیت

جریان‌های تکفیری و خطرهای آن برای امت اسلامی و بشریت و عوامل شکل‌گیری آن

تمدن اسلامی و جریان‌های تکفیری

ارتباط اسلام‌ستیزی با جریان‌های تکفیری

بررسی و نقد دلیل وهابیت بر انقطاع عمل بعد از موت

نقد دیدگاه وهابیت درباره عبادت با نظر به سجده برادران یوسف

جریانات تکفیری بناهای اسلامی (در عراق به عنوان نمونه)

تفاوت میان جنبش‌های انقلابی و جریانات تکفیری و تروریستی

بررسی اقدامات تکفیریون در عراق و سوریه

تکفیر اهل قبله در اندیشه علمای دیوبند

عملکرد وحشیانه ی فرقه ی وهابیت و خاندان آل سعود

راهبرد تکفیری و ضد وحدت عربستان سعودی در عرصه آموزش و رسانه

گزارش کتاب جذور داعش قراءة فی تراث الوهابیة و علماء السعودیة

اقسام ذبح و قربانی و اشتباه وهابیت

معیار توحید شرک از دیدگاه شهید مطهری و سید قطب

هجوم وهابیان به مدینه منوّره

وهابیت و تخریب قبور

سلفیت و جنبه های شبهه آمیز آن در مذاهب اربعه

عبور از «خاورمیانه جدید»

فتنه و هابیت

وهابيت از نگاهي ديگر

پیشینه و کارنامه وهابیت (3)-عقاید و عملکرد

پیشینه و کارنامه وهابیت (2)- شکل گیری وهابیت

پیشینه و کارنامه وهابیت (1)- وهابیت و تفرقه

سفر وهابیت به مصر

سلفیه و جنبش‌های اسلامی ـ دیوبندیه

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت3 (توسل)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت5 (وهابيت و موضع اهل‏ سنت در قبال آن)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت 2 (زندگى حقيقى همراه با عمل براى انبيا و اوليا در قبر)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت 4 (علم غيب)

تضاد عقايد حنفيت با وهابیت 6 (وهابیت را بهتر بشناسیم)

مخالفت وهابیان با عقاید اهل سنت

سلفيان

تأويل در قرآن و «تأويل قرآن»

اندیشه سیاسی ابن قیم جوزیه

تکفیر گذشته، حال، آینده

شباهت وهابی ها با خوارج

نقدی برعقاید وهابیت (توسل، شفاعت)

لیست حامیان مالی گروه های تروریستی همسو با القاعده در 31 کشور جهان

توسل، مرگ و شفاعت از دیدگاه تشیع و وهابیت

گزارشی از برخی فتاوای وهابیت

تقابل دیدگاه وهابیت تکفیری در حرمت تکفیر اهل قبله با آیات و روایات

بررسی موانع تکفیر از دیدگاه وهابیت با تأکید بر مانعیت تأویل

حرمت تكفير اهل قبله در انديشه علماى اسلام

فتنه تكفير

تبارشناسی مبانی معرفت شناختی و انسان شناختی اسلام سلفی - تکفیری

جهاد در اندیشه سید قطب

نقش قدرت‌های بین‌المللی در رشد و گسترش جریان‌های تکفیری

موضع انتقادی اندیشه‌وران اهل سنت در برابر جریان‌های تکفیری

نقد و بررسی مهم‌ترین ادله جریاهای تکفیری در تکفیر شیعه

جریان‌شناسی تکفیری در افغانستان

تحلیلی بر هویت جدید تروریست‌های تکفیری در خاورمیانه

بررسی تاریخی جریان‌های تکفیری تروریستی

ارائه مدل تحلیل جامع جریان تکفیری و راهبردهای مقابله با آن

تحلیلی بر رویکرد‌های متناقض به اندیشه‌های سلفی- تکفیری سید قطب

چیستی و چرایی شکل گیری جریان‌های تکفیری

جنایات جریان‌های تکفیری در لبنان

الگوی حکومت در اندیشه جریان سلفی تکفیری

فضای مجازی (سایبری) و شبکه‌های ماهواره‌ای جریان‌های تکفیری

قتل و تکفیر در آیات قرآن (1)

داعش و عملکرد آن برای اهداف غرب و رژیم صهیونیستی

بررسی تطبیقی ایمان و کفر از دیدگاه مذاهب اسلامی و جریان‌های تکفیری

تأثیر افکار ابن‌تیمیه در گسترش جنایت‌های جریان‌های تکفیری

جایگاه علمی و دینی مردم نجد در دوران محمد بن‌عبدالوهاب

زمینه های تاریخی سلفیه

شیوه‌های وهابیت در مخالفت با اهل سنت

اقدامات سلفی‌های تکفیری؛ فرصت‌های به وجود آمده برای جمهوری اسلامی ایران

بررسی زمینه‌های صدور فتاوای تکفیری و پیامدهای آن بر جهان اسلام

تحرک‌پذیری سلفیت جهادی در آسیای غربی و امنیت عمومی جمهوری اسلامی ایران

ادله داعش بر خلافت اسلامی و نقد آن از سوی سلفیان جهادی

جاهلیت در نگاه سلفیه جهادی و اثرات سوء آن بر جهان اسلام

بررسی تطبیقی دیدگاه فقهای فریقین درباره حرمت تکفیر مسلمانان

موانع تکفیر با تأکید بر مسئله جهل از دیدگاه ابن‌تیمیه

نقد و بررسی تکفیر از دیدگاه سلفی وهابی و سلفی جهادی

سلفیه جهادی در شبه جزیره؛ بررسی رویکرد و عملکرد القاعده شبه جزیره

تکفیر در روایات نبوی (4)

تکفیر در روایات نبوی (3)

برررسی شخصیت و نظرات شیخ عبدالعزیز بن باز مفتی سابق سعودی

ابوبكر بغدادی

جریان شناسی اختلافات طالبان بر سر رهبری

تکفیر در روایات نبوی (1)

تکفیر در روایات نبوی (2)

جریان شناسی گروهک تروریستی انصارالاسلام

تأملاتی درباره بیانیه اخیر شبکه تروریستی القاعده علیه داعش

تکفیر در آیات و روایات

شخصیت شناسی ابوبكر بغدادی

داعش، القاعده؛ فرزند در مقابل پدرخوانده /بازخوانی روند شکل گیری القاعده در عراق و انشعاب درون سازمانی

جریان شناسی وهابیت مصری

زادگاه فکری اندیشه تکفیری در جامعه اسلامی

رویکرد دوگانه غرب در مواجهه با تروریسم؛ داعش سیاه، داعش سفید

خیانت های خلافت داعش به جامعه اسلامی

سلفى‏گرى در تونس و آينده پيش رو

بررسی پیشینه ورود تروریسم تکفیری به کشور (بخش نخست)

بررسی پیشینه ورود تروریسم تکفیری به کشور (بخش دوم)

تحليلى بر هويت جديد تروريست‏هاى تكفيرى در خاورميانه ...

استراتژی «گرگ‌های تنها»؛ این بار در افغانستان

الگوی سازمانی القاعده و داعش

جهادی‌های جدید کیستند؟

نگاهی اجمالی به منهج درسی مدارس ابتدایی داعش

نگاهی کوتاه به جریان رسانه‏ ای گروه داعش

زمینه‏ های گفتمانی تعامل داعش در قبال اسرائیل و مسئله فلسطین

تضادهای ایدئولوژیک؛ چرا داعش و القاعده متحد نشدند؟

ساختار تشکیلاتی جدید داعش؛ نسل دوم فرماندهان دولت خلافت

ریشه‌های تفکر داعش (٦)

ریشه‌های تفکر داعش (٥)

ریشه‌های تفکر داعش (٤)

ریشه‌های تفکر داعش (٣)

ریشه‌های تفکر داعش (٢)

ریشه‌های تفکر داعش (١)

جریان‌های تکفیری در عراق از ظهور وهابیت تا عصر حاضر

ابومصعب زرقاوي و داعش

موافقين و مخالفين خلافت داعش

سیر تطور هیئت‌‏های شرعی داعش

بلای تکفیر، مصیبت اسلام و مسلمین

دشمن نزدیک و دور

جریان شناسی سلفیگری

در آمدی بر مناسبات وهابیت و علم کلام

داعش خوب داعش بد

دموکراسی

آیا تهدید داعش را جدی بگیریم؟

عقل از منظر وهابیان

بن بست خلافت با اندیشه داعش

جریان های تکفیری عراق

جنبشهای اسلامی و خشونت در خاورمیانه

تحولات اسلام سیاسی رادیکال

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_6

آینده جنبش های اسلامی

مفهوم شناسی جنبش های اسلامی معاصر

کفر در مقابل ایمان یا اسلام

جریان داعش و تحریف مفهوم جهاد

خلافت از دیدگاه سلفیه جهادی

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_5

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_4

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_3

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_2

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_1

آسيب‏ شناسى رشد جريان‏هاى تكفيرى به عنوان يك چالش عمده فراروى اسلام‏گرايى‏

جوانان يهودی در صف داعش

برداشت‌های القاعده از افکار جهادی سید قطب

روش‌های برخورد محمد بن‌عبدالوهاب با مخالفان خود

برداشت اشتباه تکفیریها از جهاد در قرآن

سنت‏ گرایی و نقد اسلام‏ گرایی سلفی

ارزیابی سیاست کیفری بین‌المللی در رسیدگی به جنایات داعش

استراتژی داعش در عراق و شام

گونه ‏شناسی فکری جنبش‏های اسلامی معاصر

ظهور داعش در شبه‌ قاره

پاسخ به شبهات جهاد

سلفی‏گری در عراق و تأثیر آن بر جمهوری اسلامی ‏ایران

گفتمان اسلام سلفی و جهانی‏ شدن امنیت خاورمیانه

شکاف شیعی – سنی در اسلام سیاسی و پیامدهای آن برای جمهوری اسلامی

برررسی قتال در قرآن 4

بررسی قتال در قرآن 3

بررسی قتال در قرآن 2

بررسی قتال در قرآن 1

تاثیرات سید قطب بر گروهک های جهادی تکفیری

حزب التحریر در آسیای مرکزی

مبانی اعتقادی محمد ابن عبدالوهاب

تکفیری ها و تجاور از حدود جهاد

حرمت تکفیر نزد پیشوایان چهارگانه اهل سنت

معناشناسى عبادت در نظام تعاليم وحى و دفع اتهام كفر و شرك از مسلمين‏

مبانى كلامى «القاعده» در تكفير و كشتار مسلمانان‏

احزاب سلفی در مصر

تکفیر از دیدگاه قرآن کریم

سلفی گری در مصر و دوره جدید

تكفيريت در پاكستان و راه برون‏ رفت از آن‏

متافیزیک خشونت داعشی؛ سه مفهوم نکایه، توحش و تمکین

القاعده پس از 11 سپتامبر (با تأکید بر عراق)

آينده داعش در عراق

بازشناسی بنیادگرایی و سلفیه در دوران معاصر با تأکید بر طالبان و القاعده

جهان از نگاه داعش

جنبش های سیاسی معاصر در عربستان سعودی

زیارت از دیدگاه احادیث اهل سنت

ظهور و افول القاعده در عراق

تکفیر از نگاه برخی ائمه مذاهب اهل سنت

نگرشی به ظرفیت‌های تقریبی الازهـر

چالش های همگرایی جهان اسلام در تأسیس تمدن اسلامی

جريان‏هاى تكفيرى و نقض حقوق زنان‏

تقليد از ديدگاه سلفى‏هاى تكفيرى‏

بدعت و سنت از ديدگاه فرق اسلامى و جريان‏هاى تكفيرى‏

واكاوى رابطه ميان نفاق و تكفير

روش‏هاى جهان اسلام براى فائق آمدن بر بحران تكفير

نقد و بررسی دار الاسلام از نظر سلفیه تکفیری

نقد و بررسی دشمن نزدیک و دور(عدو قریب و بعید)

نقد و بررسی حکم بغیر ما انزل الله

نقد برداشت‌های تکفیری‌ها از آیات جهاد

متغيرهاى منطقه ‏اى و بين‏ المللى و علل داخلى ورود داعش به عراق‏

رقابتى براى هويت و شناسه‏

پاسخی به شبهه ابن تیمیه در استمرار عزاداری برای امام حسین علیه السلام

عزاداری بدعت یا سنت

توحید و شرک

آیا ترکیه به سرنوشت پاکستان مبتلا خواهد شد؟

عوامل روانی تکفیر

وهابیت تکفیری (دوره ی معاصر)

ازبکستان بعد از کریم اف و ترسیم جریان شناسی دینی سیاسی آینده

ارکان و مقومات مفهوم «عبادت»

بوکوحرام و قرائن همپیمانی با داعش

نگاهی به تشکیلات سازمانی داعش

آينده ‏نگارى رفتار گروه‏ هاى تكفيرى‏

تکفیر اهل قبله

دگردیسی اسلام سیاسی در تونس

ناتوانی حکومت ها و رشد سلفیسم در غرب افریقا

داعش در مسیر القاعده شدن

عربستان معمار جنایت و مکافات

اسلام دین صلح و مهربانی و محبت و رحمت

علل گسترش دعوت محمد بن‌عبدالوهاب

گفتگو با مأمون رحمه روحانی دمشقی درباره تکفیریها

ابن تیمیه و نگرش آن به مذاهب

تکفیریها در انگلستان

کودتا در داعش

فرا واقعیت بنا العابد!

خاورمیانه و جنگ های دینی

بررسی ارتباط خوارج با وهابیت

موضع ‌گيري‌ علماي‌ جهان‌ اسلام‌ درباره‌ تشيع‌

اقسام توحید از دیدگاه وهابیت و نقد آن

فعالیت وهابیت در جهان

بررسی روایت التجاء ابو ایوب انصاری به قبر پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم

فواید توسل به ارواح پیامبران و اولیای الهی

نقش جریان های سلفی در سوریه و فلسطین در مصاحبه با شیخ عبدالله کتمتو

امکان سنجی تحقق همگراییِ جهان اسلام در مواجهه با تهدید جریان تکفیری

شدّ رحال برای زیارت قبر نبی اکرم ص از منظر دیوبندیه و ابن‌تیمیه

کفر و جهاد از منظر حزب التحریر

صنعانی؛ سلفی تکفیری یا سلفی میانه‌رو

بررسی و نقد رابطه دعا و عبادت، از منظر قرآن و وهابیت

سماع موتی و تقابل دیدگاه وهابیان با بزرگان خود

تبرک (لمس و تقبیل) از نگاه اهل سنت

رابطه ولایت تکوینی و استغاثه به ارواح اولیای الاهی

تکفیر از دیدگاه بزرگان دیوبند

پژوهشی درباره حدیث «اللهم لا تجعل قبری وثناً یعبد»

درنگی بر دیدگاه ابن‌تیمیه در مواجهه با مذاهب و بزرگان اسلام

افترائات وهابیت علیه شیعه در مصاحبه با حجت الاسلام والمسلمین توحیدی

فهرستواره پایان‌نامه‌های حوزوی-دانشگاهی در موضوع سلفی‌گری و نقد وهابیت

توسل در سیره انبیا از دیدگاه اهل‌سنت

ندای غیراللّه از ديدگاه علمای دیوبندیه

بررسی دیدگاه ابن تیمیه درباره زیارت قبور

تناقضات ابن عبدالوهاب در مسئله تکفیر مسلمین

نقد و بررسی روش های جدلی ابن تیمیه در «منهاج السنه»

وهابیت، سلفیت و اسلام‌گرایی؛ دشمن کیست؟

بررسی و نقد دیدگاه سلفیه در ارتباط ارواح با عالم جسمانی

تکفیر از کدام قسم: کفر در مقابل ایمان یا کفر در مقابل اسلام

آشنایی با رهبران "اخوان المسلمین" از ابتدا تا کنون

بررسی سلفی‌گری ابن ابی العز با تأکید بر «شرح العقیدة الطحاویة»

نقد دیدگاه وهابیت در مسئله تبرک با تکیه بر نظر علمای معاصر وهابی

بررسی و نقد دیدگاه شاه ولی‌الله دهلوی در مسئله شرک

تکفیر و اقسام آن در نگاه شیعه

تکفیر در جهان اسلام

سرنوشت مدعیان خلافت در انتظار داعش

توحید و شرک از دیدگاه استاد مطهری و سید قطب

داعش و استفاده از گرافیک اطلاع‌رسان

نگاه هند به گروه‌های شبه نظامی پاکستان

مقايسه انديشه‏ و رفتار جبهه النصره و داعش

ترور، تروریسم و حقوق بشردوستانه

جریان‌های تکفیری فعال در پاکستان

بازشناسی تفاوت سلفی نوگرا و افراط‏ گرا

نگاه داعش به مهدویت

جریان‌شناسی گروه‌های تکفیری: ابعاد و پیامدها

وضعیت القاعده پس از ظهور داعش

جریان‌های تکفیری، مهمترین خطر فراروی بیداری اسلامی

حقوق بشر و جریان‌های تکفیری

آثار سیاسی - اجتماعی جریان‌های تکفیری بر عقب‌ماندگی کشورهای اسلامی

تحلیلی شرق‌شناسانه از جریان‌های تکفیری قدیم و جدید

سلفی‌گرایی متحرک: چالش امنیتی بدون مرز

بازخوردهای ضد‌امنیتی هستی‌شناسی اجتماعی سلفیت جهادی

عقل از دیدگاه سلفیه

عبادت

سب الصحابه

نقدی بر خلافت ابوبکر بغدادی

ایمن الظواهری

اسامه بن‌ لادن

تیشه داعش به ریشه‌های تاریخ ایران در موصل

سلفی ها، روند نوگرایی که به افراط گرایی رسید

افغانستان در دوران پساطالبان

داعش، قفقاز و واکنش روسیه

افغانستان، گذرگاه داعش به آسيای مركزی

متن قطعنامه شورای امنیت درباره گروه تروریستی داعش

نگاهی به عملکرد داعش از منظر کتاب تروریسم جهانی و رسانه های جدید

خط بطلان جولانی بر فانتزی‌های غرب در سوريه

ظهور داعش؛ پایانی بر نظم جهانی

پیام مهم ترور سرکرده جیش الاسلام

راهبرد آمریکا برای مبارزه با القاعده و داعش