اطلس > مفاهیم و مبانی > آخر الزمان

آخر الزمان

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۷/۲۵ تعداد بازدید: 2188

داعش و آخرالزمانیکی از مفاهیمی که با مهدویت و قیامت ارتباط دارد مساله آخرالزمان است. این مفهوم در متون اسلامی با عناوین چون «ملاحم»، «فتن»، «اشراط الساعه» و «علائم ظهور» گره خورده است. درباره آخرالزمان آراء و نظرات مختلفی ارائه شده است.یکی از مفاهیمی که با مهدویت و قیامت ارتباط دارد مساله آخرالزمان است. این مفهوم در متون اسلامی با عناوین چون «ملاحم»[1]، «فتن»[2] ، «اشراط الساعه»[3] و «علائم ظهور» گره خورده است. درباره آخرالزمان آراء و نظرات مختلفی ارائه شده است. آنچه در اخبار آخرالزمان مورد اتفاق تمام فرق اسلامی است، این است که آخرالزمان آبستن فتنه ها و آشفتگی های بسیاری است و انسان ها، مسلمان و غیر مسلمان، چنان از وضعیت زمانه به ستوه می آیند که با تمام وجود، فریادرس می طلبند و دچار مشکلات فراوان می شوند و مشکلاتی که فقط منشأ خارجی ندارد، بلکه بخشی از آن را کسانی ایجاد می کنند که خود را مسلمان می دانند، اما خون مسلمانان را می ریزند. این افراد بنابر همین روایات مورد نکوهش پیامبرگرامی اسلام قرار گرفته اند[4].

 

گروه های تکفیری و در رأس آن ها داعش، کوشیده اند تا از مفاهیم و آموزهایی که در میان مسلمانان اهمیت و عظمت دارند، به نفع خود بهره ببرند. آموزه مهدویت که تمام مسلمانان جهان بر آن اتفاق نظر دارند، نیز از گزند بهره برداری داعش در امان نمانده است.

 

اوضاع آشفته و ناگوار انسان امروزی سبب شده است که داعش در مصادره آموزه مهدویت و تطبیق شرائط آخرالزمان (اشراط الساعه) تا حدودی موفق شود. بحران هویت و بی عدالتی گسترده ای که انسان امروز را واداشته که با تمام وجود به دنبال منجی باشد و به هر بهانه ای از او سراغ بگیرد. مسلمانان نیز که در منابع خود آخرالزمان را عصر فتنه و آشوب و ستم و بیداد شناخته اند. نشانه های آخرالزمان را در عصر حاضر می جویند. این وضعیت داعش را برانگیخته تا از این انتظار مقدس و این جست و جوی دینی به نفع خود بهره برداد[5].

 

آنان با استفاده از روایات نبوی درباره آخرالزمان، خود را طایفه منصوره و نجات دهنده مسلمانان در این اوضاع نابسامان نامیده و مدعی شده اند که آن خصوصیاتی که پیامبرخدا صلی الله علیه و آله وسلم درباره طایفه ی منصوره بیان کرده است مصداقش گروه تکفیری داعش است.

 

پیروان گروه تکفیری داعش به راوایاتی[6] از جمله این روایت که پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند: همیشه گروهي از امت من برای برپا کردن فرمان الله به قتال میپردازند، بر دشمنانشان پیروز هستند، مخالفانشان نمیتوانند به آنان ضرری برسانند؛ تا اینکه قیامت برپا شود و آنان در این حال هستند[7]. استناد کرده و خود را طایفه منصوره معرفی کرده اند. همچنین نقل می کنند که پیامبرخدا در روایتی فرمودند: همیشه از امت من؛ گروهی، در راه خدا قتال میکنند مخالفانشان نمیتوانند به آنان ضرری برسانند، و خداوند قلوب قومی را منحرف میگرداند و از آنان روزیشان میدهد، و پیوسته مبارزه میکنند تا اینکه قیامت فرا میرسد[8].

 

این تکفیری ها به روایات دیگر[9] نیز استناد کرده و مدعی هستند که ویژگی های مانند گروه بودن طایفه منصوره؛ آشکار شدن نامشان در تمام جهان؛ ایجاد جنگ مسلحانه و عدم زیان مخالفین [10] از نشانه هائی است که در گروه تکفیری داعش وجود دارد. لذا برای نمونه و تائید گفته اند: دشمنان گمان کردند که با کشتن اسامه بن لادن القاعده از بین می رود در حالی که داعش ادامه دهند راه القاعده است[11].

 

تکفیری های داعش با تصرف دابق که در روایت نبوی[12] از آن به عنوان پایگاه جنگ مسلمانان علیه صلیبیان معرفی شده و یکی از علائم آخرالزمان است، به دنبال مشروعیت بخشی خلافت جعلی خود و جذب جوانان به این گروه بودند لذا هنگامی که داعش به کوبانی، در نزدیکی دابق حمله کرد ابوبکر بغدادی این جنگ را مقدمه جنگ اصلی شمرد و اعلام کرد: آنچه هم اکنون در عین العرب[13] که مجاور دابق است اتفاق می افتد مساله غیرمنتظره ای نیست، بلکه از قرن ها پیش برنامه ریزی شده است. این جنگ را حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله وسلم به ما بشارت داده است. به یقین 80 دولت صلیبی حمله خواهند کرد و ما آن ها را شکست خواهیم داد.[14] اما با از دست دادن روستای مظلوم دابق، تمام رؤیاهای آنان نقش بر آب شد و فرار داعش از دابق و نیز کوبانی جایی برای توجیح آنان نگذاشت.

 

همچنین جنایت ها و کشتارهای بی مانند داعش در طول حیات کوتاهش نسبت مسلمانان همه دال بر این است که طایفه منصوره در روایات هیچ سنخیتی با گروه تکفیری و مسلمان کش داعش ندارد.

 

پی نوشت:

[1]. مراد از ملحمه در این جا حوادث و جنگ های  خونین است که در آینده رخ می دهد. در منابع شیعی معمولا از وقایع اخرالزمانی با عنوان ملاحم یاد شده است.

[2][2]. فتن جمع فتنه است. در منابع اهل سنت برای وقایع آخر الزمان بیشتر از واژه فتن استفاده شده است و عناوین کتاب هایی که در ان زمینه نوشته اند نیز با عنوان فتن است. مانند: الفتن ابن حماد، الفتن ابوعمرو دانی، الفتن حنبل بن اسحاق، الفتن سلیاس، الفتن زکریا بن یحیی، الفتن ابونعیم اصفهانی و الفتن و الملاحم ابن کثیر.. البته محدثان اهل سنت نیز در کتاب هایشان معمولا بابی با عنوان الفتن گشوده اند.

[3]. اشراط الساعه به معنای شرطهای رساخیز است و اشاره به حوادث و وقایعی دارد که پس از وقوع آن ها روز قیامت فراخواهد رسید.

[4]. وارونگی، د سید علیرضا موسوی، ص 392.

[5]. همان، ص 397.

[6]. نشانه خلافت بغدادی در آینیه روایات نبوی، مجاهد دین، ص 11 و 12.

[7]. صحيح مسلم (6/ 54)؛ ح 5066. « لاَ تَزَالُ عِصَابَةٌ مِنْ أُمَّتِى يُقَاتِلُونَ عَلَى أَمْرِ اللَّهِ قَاهِرِينَ لِعَدُوِّهِمْ لاَ يَضُرُّهُمْ مَنْ خَالَفَهُمْ حَتَّى تَأْتِيَهُمُ السَّاعَةُ وَهُمْ عَلَى ذَلِكَ »

[8]. سنن النسائي الكبرى (5/ 218)، ح8712 . قال رسول الله صلى الله عليه و سلم كذبوا الآن جاء القتال وإنه لا يزال من أمتي أمة يقاتلون في سبيل الله لا يضرهم من خالفهم يزيغ الله قلوب قوم يرزقهم منهم يقاتلون حتى تقوم الساعة...

[9]. مسند أحمد ط الرسالة (28/ 164-166) ح 16965. لَا تَزَالُ طَائِفَةٌ مِنْ أُمَّتِي ظَاهِرِينَ عَلَى النَّاسِ، يَزْيِغُ اللهُ قُلُوبَ أَقْوَامٍ، فَيُقَاتِلُونَهُمْ، وَيَرْزُقُهُمُ اللهُ مِنْهُمْ، حَتَّى يَأْتِيَ أَمْرُ اللهِ عَزَّ وَجَلَّ وَهُمْ عَلَى ذَلِكَ، أَلَا إِنَّ عُقْرَ دَارِ الْمُؤْمِنِينَ الشَّامُ، وَالْخَيْلُ مَعْقُودٌ فِي نَوَاصِيهَا الْخَيْرُ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ

مسند أحمد ط الرسالة (36/ 657)  قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: لَا تَزَالُ طَائِفَةٌ مِنْ أُمَّتِي عَلَى الدِّينِ ظَاهِرِينَ لَعَدُوِّهِمْ قَاهِرِينَ لَا يَضُرُّهُمْ مَنْ خَالَفَهُمْ إِلَّا مَا أَصَابَهُمْ مِنْ لَأْوَاءَ حَتَّى يَأْتِيَهُمْ أَمْرُ اللهِ وَهُمْ كَذَلِكَ قَالُوا: يَا رَسُولَ اللهِ وَأَيْنَ هُمْ ؟ قَالَ: بِبَيْتِ الْمَقْدِسِ وَأَكْنَافِ بَيْتِ الْمَقْدِسِ»

مسند أحمد ط الرسالة (23/ 63)؛ ح 14720 « لَا تَزَالُ طَائِفَةٌ مِنْ أُمَّتِي يُقَاتِلُونَ عَلَى الْحَقِّ ظَاهِرِينَ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ "، قَالَ: " فَيَنْزِلُ عِيسَى ابْنُ مَرْيَمَ، فَيَقُولُ أَمِيرُهُمْ: تَعَالَ صَلِّ بِنَا، فَيَقُولُ: لَا، إِنَّ بَعْضَكُمْ عَلَى بَعْضٍ أَمِيرٌ، لِيُكْرِمَ اللهُ هَذِهِ الْأُمَّة»

صحيح مسلم (1/ 95)، ح 412. « لاَ تَزَالُ طَائِفَةٌ مِنْ أُمَّتِى يُقَاتِلُونَ عَلَى الْحَقِّ ظَاهِرِينَ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ - قَالَ - فَيَنْزِلُ عِيسَى ابْنُ مَرْيَمَ -صلى الله عليه وسلم- فَيَقُولُ أَمِيرُهُمْ تَعَالَ صَلِّ لَنَا. فَيَقُولُ لاَ. إِنَّ بَعْضَكُمْ عَلَى بَعْضٍ أُمَرَاءُ. تَكْرِمَةَ اللَّهِ هَذِهِ الأُمَّةَ ».

[10]. نشانه خلافت بغدادی در آینیه روایات نبوی، مجاهد دین، ص 13 و14 .

[11]. نشانه خلافت بغدادی در آینیه روایات نبوی، مجاهد دین، ص 15.

[12]. صحیح مسلم کتاب الفتن و اشراط الساعه باب فی فتح قسطنطینیة وخروج الدجال ونزول عیسى ابن مریم؛

[13]. نام رسمی کوبانی عین العرب است.

[14]. http"//motaleaatfarhangi.persianblog.ir/post/31.

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

هجرت

مسجد ساختن بر روی قبور و نماز خواندن در کنار قبور

دعا در کنار قبور

آل الشیخ

اسلام در نظر فقهای فریقین

تقلید در دیدگاه سلفی‌های تکفیری

سلفیه جهادی

انقطاع عمل بعد از موت

حیات برزخی

ظاهر گرایی از دیدگاه سلفیها

اسلام در قرآن و روایات

تأویل از دیدگاه سلفیها

تشبه به کفار

گریه و عزاداری

دموکراسی

ولاء و براء

إرهاب

سفر برای زیارت قبور اولیای الهی

استغاثه به ارواح اولیای الهی

زیارت قبور برای زنان

دار الاسلام

دموکراسی

بنا بر قبور

تسمیه به «عبد» و «غلام»

سنت و بدعت

ترور (فتک و اغتیال)

آخر الزمان

سوگند به غیر خدا

نذر و ذبح برای غیر خدا

احتفال

امت

جماعت

معذوریت جاهل (عذر به جهل)

خروج بر حکام مسلمان (1)

دار الکفر و دار الحرب

دشمن نزدیک و دور

خروج بر حاکم مسلمان (2)

تکفیر مطلق و معین

حقیقت و مجاز

حکم بغیر ما انزل الله

تأویل در اصول

طلب شفاعت از اولیای خدا

مانعیت تأویل

سلطه غیبی (ولایت تکوینی)

موانع تکفیر

نواقض الاسلام (2)

مفهوم و مراحل شرک

مبانی جهادگرایی تکفیری در اهل سنت و نقد آن

تكفير در نگاه انديشمندان اسلامى

سلفیان و توحید

توحید و شرک

تعریف جهاد نزد علمای اسلام

دولت در اندیشه اسلامی معاصر

عقل از دیدگاه وهابیت

عملیات انتحاری دراسلام  

اسلام و ايمان

عدو قریب و بعید

توسل

تکفیر اهل قبله

نقد و بررسی دیدگاه سلفی جهاد درباره رومیه

پرچمهای سیاه گروه های تکفیری

تبرک

کفر در لغت و اصطلاح

استشهادی

معنای اسلام و ایمان

عدو قریب و بعید

دابق

جهاد در نظر شیعه و سنی

سماع موتی

استعانت از کفار در جهاد

عبادت از منظر سلفی ها

توحید و شرک از منظر سلفیان

سب صحابه

مفهوم شناسی جهاد از نگاه سلفیه

جاهلیت

نکایه، انهاک، ادارة التوحش

مبانی فکر سلفیه