پرسش و پاسخ > آیا در سیره پیامبر خدا دلیلی بر استعانت از کفار در جنگ وجود دارد؟

آیا در سیره پیامبر خدا دلیلی بر استعانت از کفار در جنگ وجود دارد؟

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۷/۲۲ تعداد بازدید: 1372

پیامبر اکرم (ص) بارها برای یاری دین خدا از غیرمسلمانان کمک گرفت. از این‌رو سیره و روایات نقل‌شده از آن حضرت بهترین دلیل بر جواز کمک‌گرفتن از کفار در جهاد است.پیامبر اکرم (ص) بارها برای یاری دین خدا از غیرمسلمانان کمک گرفت. از این‌رو سیره و روایات نقل‌شده از آن حضرت بهترین دلیل بر جواز کمک‌گرفتن از کفار در جهاد است. برخی از اینها فقط جواز استعانت از کفار در جهاد علیه مشرکان را اثبات می‌کند، اما برخی دیگر عمومیت دارد و بر جواز استعانت از کفار در جهاد علیه اهل بغی نیز دلالت دارد که در دو بخش به این نمونه‌ها اشاره می شود.

بخش اول؛ جواز استعانت از کفار علیه مشرکان

  1. پیامبر اکرم (ص) پس از اینکه در منطقه حدیبیه با مشرکان قریش پیمان صلح امضا کرد، با مشرکان قبیله خزاعه که در نزدیکی مکه زندگی می‌کردند پیمان همکاری نظامی بست. طولی نکشید که افرادی از قبیله بنی‌بکر که هم‌پیمان قریش بودند، افرادی از قبیله خزاعه را کشتند. بزرگان خزاعه به مدینه آمدند و از پیامبر کمک خواستند. پیامبر برای کمک به آنان سپاه اسلام را تجهیز کرد و پس از شکست‌دادن قبیله بنی‌بکر، علیه قریش که هم‌پیمان بنی‌بکر بودند وارد جنگ شد و مکه را فتح کرد.[1]

از سیره پیامبر اکرم که با مشرکان پیمان نظامی بسته و برای دفع دشمنشان به آنان کمک کرد معلوم می‌شود به طریق اولی کمک‌گرفتن از مشرکان در جنگ مشروع است.

  1. مردان قریش که بعضی از آنان هنوز مشرک بودند، همراه پیامبر (ص) در جنگ حنین شرکت کردند.[2]
  2. مردان قبیله خزاعه که بعضی کافر بودند در فتح مکه به پیامبر (ص) کمک کردند و پیامبر آنان را از همراهی با خود منع نکرد.[3]
  3. پیامبر (ص) در جنگ حنین[4] تعداد 100 زره از صفوان بن امیه قرض گرفت با اینکه صفوان در آن زمان کافر بود.[5] همچنین، خود صفوان با اجازه پیامبر در جنگ حنین شرکت کرد.[6]

اشکال

تکفیری‌ها می‌گویند زره‌گرفتن پیامبر از صفوان بر چیزی بیشتر از جواز اسلحه‌گرفتن از مشرکان دلالت نمی‌کند. همچنین، جنگ حنین در زمانی اتفاق افتاد که صفوان و مشرکان چهار ماه مهلت داشتند تا مسلمان شوند. پس صفوان، مشرک محض نبود و مخیر بین شرک و ایمان بود! در نتیجه، رضایت پیامبر به شرکت او در جنگ حنین، بر جواز استعانت از هر کافری دلالت ندارد.

پاسخ

بین کفر و ایمان، مرحله متوسطی وجود ندارد و زمانی که پیامبر به صفوان اجازه شرکت در جنگ حنین داد او ایمان نداشت[7] و مشرک بود. پس با استناد به این عمل پیامبر، استعانت از مشرک در جهاد جایز است.

بخش دوم؛ جواز استعانت از کفار علیه مشرکان و اهل بغی

  1. بخشی از مفاد قراردادی که بین پیامبر و یهودیان مدینه امضا شد این بود: «یهود و مسلمانان در انتخاب دین آزاد هستند؛ امضاکنندگان این عهدنامه در جنگ یکدیگر را یاری می‌کنند؛ و مظلوم، چه مسلمان و چه یهودی، یاری می‌شود».[8] انعقاد این پیمان از سوی پیامبر، دو مطلب را تأیید می‌کند؛ یکی جواز کمک‌کردن به یهود در جنگ علیه دشمن آنان است که به طریق اولی بر استعانت از یهود در جنگ علیه دشمن مسلمانان دلالت دارد و دیگر اینکه، این پیمان گواه روشنی بر مشروعیت همکاری با یهود (کفار) و استعانت از آنان برای نجات مظلوم یهودی یا مسلمان است و در هر دو صورت فرقی ندارد که دشمن یا ظالم، کافر یا مسلمان باشد. بنابراین، استعانت از کفار برای دفع اهل بغی که به مسلمانان ظلم کرده‌اند نیز مشروع خواهد بود.
  2. پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید: «مَن سَمِعَ رجلاً ینادی یا للمسلمین فَلَم یُجِبهُ فلیس بِمُسلم؛ کسی که فریاد دادخواهی فردی (چه مسلمان یا کافر) را بشنود که از مسلمانان کمک می‌خواهد اما به داد او نرسد مسلمان نیست».[9] به موجب این روایت و روایاتی قریب به همین مضمون، که در منابع روایی شیعه و اهل سنت ذکر شده، پیامبر اکرم بر یاری مظلومان تأکید کرده است، حتی اگر آن مظلوم، مشرک باشد. حال اگر کمک‌کردن به کفاری که ستم دیده‌اند مشروع باشد به طریق اولی کمک‌خواستن و استعانت از کفار برای یاری مظلومان مسلمان مشروع و بلکه لازم است و فرقی ندارد که ظلم‌کنندگان به مسلمانان، کافر یا اهل بغی باشند.
  3. پیامبر اکرم (ص) قبل از بعثت با گروهی از جوانان مشرک به هدف یاری مظلومان پیمان بسته بود (پیمان جوان‌مردان)[10] که پس از اسلام نیز آن را تأیید کرد و فرمود: «لَقَدْ شَهِدْتُ ... حِلْفًا لَوْ دُعِیتُ بِهِ فِی الْإِسْلَامِ لَأَجَبْتُ؛ قبل از اسلام شاهد پیمانی برای یاری مظلومان بودم که اگر امروز نیز به آن پیمان دعوت شوم اجابت می‌کنم».[11]

این روایت نبوی عام است و مشروع‌بودن هر پیمان برای یاری مظلوم را تأیید می‌کند. بنابراین، شامل جواز همکاری با کفار و استعانت از آنان برای نجات مسلمان مظلوم از شر مسلمان متجاوز نیز می‌شود.

ابن‌اثیر نیز در جمع بین روایت «لا حِلف فی الاسلام»[12] که هر پیمان گروهی (هم‌قسم‌شدن) در دوران جاهلیت را بی‌اعتبار دانسته با روایت «و أیما حلف کان فی الجاهلیة، لم یزده الإسلامُ إلا شدةً»[13] به پیمان جوان‌مردان (حِلف المُطَیبین) اشاره می‌کند و می‌نویسد: «جمع بین این دو روایت به این است که بگوییم هر پیمان عصر جاهلیت مثل یاری مظلوم، مانند حلف المطیبین و صله ارحام که بر ارزش‌های اخلاقی استوار شده باشد، بعد از اسلام نیز معتبر خواهد بود».[14]

اشکال

تکفیری‌ها می‌گویند استدلال به این روایت، جواز استعانت از کفار را اثبات نمی‌کند. زیرا اهل آن پیمان مبتلا به شرک بودند و مُحال است پیامبر برای انجام‌دادن کاری کوچک، مانند دفع ظلم از مظلوم، حاضر شود به مشرکان کمک کند و با این کار، آنان را به رسمیت بشناسد! پس قطعاً منظور پیامبر اکرم این بوده است که اگر آن کفار مسلمان شوند و برای دفاع از مظلوم مرا فرا بخوانند اجابت می‌کنم.[15]

پاسخ

الف. از هیچ کلمهٔ این روایت فهمیده نمی‌شود که شرط همکاری پیامبر (ص) با مشرکان، اسلام‌آوردن آنان باشد، بلکه وفای به عهد بر هر مسلمان واجب است، حتی اگر طرف پیمان، مشرک باشد، همان‌طور که خداوند وفا به پیمان مشرکان را واجب دانسته و فرموده است: «الا الذین عاهدتم من المشرکین ... فاتموا الیهم عهدهم الی مدتهم».[16]

ب. از اینکه اسلام به‌شدت با شرک مبارزه می‌کند و به همکاری در کارهایی که بر مدار خیر و تقوا باشد فرمان می‌دهد روشن می‌شود که ارزش این پیمان به دلیل ظلم‌ستیزی آن بود نه اهل آن پیمان که مشرکان بودند.

  1. پیامبر اکرم (ص) در بازگشت از طائف به مکه از مطعم بن عدی (که مشرک بود) پناه گرفت تا از شر مشرکان قریش در امان باشد.[17] عمل پیامبر اکرم در این مثال نیز دلیل بر مشروعیت استعانت از کفار برای محفوظ ‌ماندن از خطر دشمن است، چه آن دشمن، مشرک یا مسلمان اهل بغی باشد.

اشکال

برخی از سلفی‌های جهادی در نقد استدلال از طریق مثال مذکور گفته‌اند پناه‌گرفتن پیامبر از مطعم از قبیل گرفتن گذرنامه برای پناهندگی به کشورهای کفر و واردشدن در حمایت آنان بر طبق قوانین آنها است که جایز است، اما ربطی به استعانت از کفار ندارد تا قابل استناد باشد.[18]

پاسخ

الف. نمی‌توان استعانت پیامبر از شخصی مشرک را از قبیل گرفتن گذرنامه برای ورود به کشوری بیگانه دانست. زیرا پیامبر اهل مکه بود و در آنجا حق سکونت داشت و فقط به دلیل دعوت به اسلام و مخالفت با بت‌پرستی در معرض آزار مشرکان قرار می‌گرفت.

ب. پناه‌گرفتن پیامبر اکرم از مطعم بن عدی به هدف محفوظ‌ماندن از آزار مشرکان برای ادامه دعوت به توحید و مبارزه علیه شرک بود و همین نتیجه نیز محقق شد. بنابراین، کار آن حضرت چیزی جز استعانت از شخصی مشرک علیه سایر مشرکان نبود. پس می‌توان برای استعانت از کفار علیه دشمن، به سیره پیامبر در این خصوص تمسک کرد.

  1. پیامبر اکرم (ص) فرمود: «ستصالحون الروم صلحا آمناً، فتغزون أنتم و هم، عدواً من ورائکم؛[19] شما با روم (مسیحیان) صلح می‌کنید و با کمک یکدیگر با دشمنتان مبارزه می‌کنید». بر اساس این روایت، کمک‌کردن به مسیحیان و کمک‌گرفتن از آنان علیه دشمن مشترک، جایز است. این روایت نیز مطلق است و شامل استعانت از کفار (مسیحیان) برای مبارزه با هر دشمنی، چه مشرک و چه مسلمانان اهل بغی می‌شود.

اشکال

تکفیری‌ها بر این روایت نیز اشکال می‌کنند و می‌گویند این روایت مربوط به اوضاع و احوالی است که هر گروه از مسلمانان و مسیحیان به دلیل مصالح خودشان و البته در کنار گروه دیگر با دشمن مشترکشان می‌جنگند؛ مانند امروز که مجاهدان عراق در کنار آمریکا با روافض می‌جنگند اما از آمریکا کمک نمی‌گیرند! پس این روایت بر مشروعیت کمک‌گرفتن از کفار در وضعیت عادی دلالت ندارد.[20]

پاسخ

الف. همان‌گونه که استعانت دولت اسلامی از کفار موجب تقویت مسلمانان می‌شود کمک‌کردن دولت اسلامی به کفار نیز تقویت کفار را در پی خواهد داشت و پیامبر اکرم با علم به این مطلب، کمک‌کردن و کمک‌گرفتن از کفار را تأیید کرد. پس به طریق اولی کمک‌گرفتن از کفار در جایی که دشمن مشترک نداشته باشیم جایز خواهد بود.

ب. به فرض که این روایت، فقط خبردادن از جنگیدن مسلمانان و مسیحیان علیه دشمن مشترک آنان باشد و دلالتی بر استعانت از کفار در جنگ با دشمنان اسلام نداشته باشد، جنگ امروز علیه تکفیری‌ها نیز، جنگ مسلمانان و غیرمسلمانان علیه دشمن مشترک است تا هر کشور منافع خود را حفظ کند و جامعه خود را از خطر تکفیری‌ها نجات دهد!

از مثال‌های متعدد از سیره نبوی و روایاتی که ذکر شد نتیجه می‌گیریم که باید حساب همکاری با مشرکان را از حساب دوستی با آنان جدا کرد. آنچه در شریعت اسلام نهی شده است دوستی با کفار است، اما استعانت از کفار برای دفع شر دشمنان اسلام، اعم از مشرکان و اهل بغی، جایز است.

 

پی نوشت:[1]. ابن هشام، السیرة النبویة، ج5، ص48؛ ابن کثیر دمشقی، السیرة النبویة، ج3، ص527.

[2]. واقدی، کتاب المغازی، ج3، ص892.

[3]. ابن باز، مجموع فتاوی، ج6، ص144.

[4]. جنگ حنین در سال هشتم هجری و پس از فتح مکه به فرمان پیامبر اکرم علیه دو قبیله بزرگ هوازن و ثقیف رخ داد.

[5]. ابن هشام، السیرة النبویة، ج5، ص108.

[6]. همان.

[7]. همان.

[8]. همان، ج3، ص34؛ ابن کثیر، البدایة والنهایة، ج3، ص273-276.

[9]. کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، ج2، ص164.

[10]. ابن کثیر می‌نویسد: «منظور از پیمان جوان‌مردان همان «حلف الفضول» است که گاهی با نام «حلف المطبین» از آن یاد می‌شود، زیرا «حلف المطبین» بین فرزندان عبدالدار و عبد مناف و ... بسته شد [مطیبین: افرادی که در پیمان بستن، دست‌های خود را معطر کرده و بر کعبه گذاشتند] و پیامبر شاهد آن نبود اما حلف الفضول بیست سال قبل از بعثت واقع شد که پیامبر اکرم در آن حضور داشت» (ابن کثیر دمشقی، اسماعیل بن عمر، البدایة والنهایة، ج2، ص291).

[11]. همان، ج2، ص291؛ و با اندکی اختلاف در متن: ابن هشام، عبدالملک، السیرة النبویة، ج1، ص266).

[12]. هیچ پیمانی از عصر جاهلیت در اسلام معتبر نیست.

[13]. تمام پیمان‌های عصر جاهلیت، در اسلام اعتبار بیشتری دارند.

[14]. ابن أثیر، النهایة فی غریب الحدیث والأثر، ج1، ص424.

[15]. مجاهد دین؛ و الکردی، اوربان محمد، حکم کمک‌گرفتن از مشرکین در جنگ، ص105-106.

[16]. مگر کسانی از مشرکان که با آنان پیمان بستید ... پس به پیمانشان تا اتمام مدتشان وفادار باشید (التوبة: 4).

[17]. ابن عبدالبر، الدرر فی اختصار المغازی والسیر، ص58.

[18]. مجاهد دین؛ و الکردی، اوربان محمد، حکم کمک‌گرفتن از مشرکین در جنگ، ص107.

[19]. أبو داود، سنن أبی داود، ج4، ص398.

[20]. مجاهد دین؛ و الکردی، اوربان محمد، حکم کمک‌گرفتن از مشرکین در جنگ، ص118-119.

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

آیا عائشه منکر سماع موتی است؟

آیا تعریف سلفیه از عبادت، جامع افراد و مانع اغیار است؟

آیا توسل، استغاثه، استشفاع و تبرک مصداق عبادت غیر الله و شرک است؟

آیا چنانچه سلفیان می گویند؛ تقیه مسلمان در برابر مسلمان داخل در نفاق و کذب است؟

آیا شیعیان به خاطر اعتقاد به مقامات اهل البیت غالی و کافر هستند؟

آیا شیعه قائل به کفر اهل سنت است؟

آیا بزرگان اهل سنت درباره سماع موتی ادعای تواتر معنوی کرده اند؟

آیا جشن گرفتن به مناسبت میلاد پیامبر(ص) بدعت است؟

اهل سنت واقعی از نگاه ابن عثیمین چه کسانی هستند؟

آیا سند روایت مالک الدار در جواز توسل به رسول خدا صحیح است؟

آیا رسول خدا و اهل بیت برای عزیزان خود گریه و عزاداری می کردند؟

حدود ایمان و کفر در عقیده اهل سنت و جماعت چیست؟ (بخش دوم)

حدود ایمان و کفر در عقیده اهل سنت و جماعت چیست؟ (بخش اول)

آیا سفر به مدینه منوره به قصد زیارت قبر رسول الله اشکال دارد؟

مرز بين تروريسم و جهاد در اسلام چيست ؟

آیا سلفیان تکفیری شیعه را مسلمان می دانند؟

مقصود از آیاتی که به صراحت شفاعت را نفی می کند، چیست؟

مخازن فکری این همه خشونت تکفیری چیست؟ و از کجا نشات و تغذیه می شود؟

آیا تکریم و بزرگ داشت قبور انبیاء و اولیاء تعظیم شعائر الهى است؟

آیا طلب شفاعت از اموات شرک است؟

آیا ابن تیمیه در عمل پیرو احمد بن حنبل بوده است؟

آیا در طول تاریخ، وهابیت با غیر مسلمانان هم جنگ کرده است؟

ابن قيم جوزي چه تأثیری در ترویج افکار ابن تیمیه داشت؟

ازدرخواست حضرت یوسف برای سرپرستی خزائن مصرچگونه علیه تکفیریها استدلال می شود؟

شرط علمای اسلام بر استعانت کردن مسلمین از کفار چیست؟

آیا گروه های تکفیری در موضوع استعانت از کفار اختلاف نظر دارند؟

انتقاد علمای اهل سنت برتقسیمات سه گانه توحید ابن تیمیه چیست؟

آیا ابن تیمیه از تکفیر مسلمانان به بهانه استغاثه به اولیای الهی پشیمان شد؟

با توجه به آیه انک لا تسمع الموتی آیا مردگان قدرت شنوایی ندارند؟‌

روایت ابن‌عمر از پیامبر (صلی الله علیه و آله) صحیح است یا تأویل عایشه؟

وهابیت در موضوع شفاعت دچار چه انحرافی شده اند؟

انحراف وهابیت در شرک پنداشتن استغاثه به ارواح انبیاء و اولیاء چیست؟

گروه های تکفیری دچار چه انحرافی در فهم مساله جهاد شدند؟

استناد تکفیری ها به «قاعده لا ضرر»دچار چه انحرافی است؟

دیدگاه علماء درباره استعانت از کفار چیست؟

شباهت میان تکفیری ها با خوارج در مساله هجرت چیست؟

آیا هر استعانتی از کفار به معنای موالات داشتن به ایشان است؟

تکفیری ها در تفسیر آیه افحم الجاهلیه دچار چه انحرافی شده اند؟

برخورد رسول گرامی اسلام با مظاهر جاهلیّت چگونه بوده است؟

تکفیری ها در معنای «اِجْتَنِبُوا اَلطّاغُوت» دچار چه انحرافی شده اند؟

از نظر تکفیری ها علم غیب از مصادیق طاغوت است انحراف این اندیشه در چیست؟

چه نقدهایی بر دیدگاه تکفیری ها بر تکفیر یاری کنندگان طواغیت وجود دارد؟

آیا کفر به طاغوت، مقدمه ایمان به خدا است؟

تکفیری ها در معنای «یَکفُر بالطّاغوت» دچار چه انحرافی شده اند؟

چه اشکالاتی بر دیدگاه تفکیری ها نسبت به آیه من لم یحکم بما انزل الله وجود دارد؟

آیا از انتساب جاهلیت به کفار می توان رفتارهای تعصبی را محکوم به کفر نمود؟

آیا قران عنوان جاهلیت را به مسلمانان نیز نسبت داده است؟

اخوان المسلمین یکی از گرو ه های نسل دوم سلفیان، دارای چه ویژگی های بودند؟

آیا دلایلی برای همراهی ابن تیمیه و اهل حدیث با حاکم فاجر وجود دارد؟

پاسخ به اشتباه وهابیت در تفسیر آیه ما انت بمسمع من فی القبور چیست؟

اندیشه های سیدقطب چه تاثیراتی بر جریان های فکری معاصر داشته است؟

انتقادات تند علمای اهل سنت نسبت به ابن تیمیه شامل چه مواردی است؟

متن نامه توبیخی ذهبی نسبت به ابن تیمیه چه بوده است؟

گروه های تکفیری جهت تحقق مفهوم امت دچار چه انحرافاتی شدند؟

آیا این ادعای وهابیت که «عنوان وهابیت را دشمنان بر ما نهاده اند» صحیح است؟

اشتباهات تکفیری ها در فهم معنای دموکراسی شامل چه مواردی است؟

برخی از فتاوای وهابیت که نشان ازعدم تعمق آنان از اسلام است را بیان کنید؟

اقدامات فتنه برانگیر بربهاری و یاران او علیه مذاهب اسلامی چه بوده است؟

بربهاری از کهن ترین تئوریسین های وهابیت که بوده است؟

آیا روش سلف در تبیین صفات خبریه موافق دیدگاه وهابیت است؟

پاسخ به اشکال وهابیت درباره پیامد تاویل صفات خبری در قران چیست؟

نقد دیدگاه وهابیت در معنای صفات خبری خداوند چیست؟

چه اشکالاتی بر عقیده توحید سلفیه درباری وارد است؟

علمای وهابی درباری که آنان را جامی یا مدخلی می نامند چه کسانی هستند؟

آیا ساختار قومی و قبیله ای جامعه افغانستان علاقه ای به حضور طالبان دارد؟

نقد دیدگاه وهابیت در نفی سماع موتی مستند به آیه انک لاتسمع الموتی چیست؟

چه نقدهایی بر سلفیه بر عدم وجود مجاز در قران وجود دارد؟

گزیده ای از اعتقادات ابن تیمیه را بیان کنید؟

دلائل مخالفت اسلام با ترور چیست؟

مانیفست توحش در فقه داعش برگرفته از چه محتوایی است؟

جهاد به مفهوم نظامی در اسلام چه شرائطی دارد؟

آیا ترور در فرهنگ اسلامی وجود دارد؟

تفاوت دیدگاه سلفیه و اهل سنت در موضوع اجتهاد و تقلیدچیست؟

برخی از اختلاف میان دیوبندیه و وهابیت چیست؟

نقدهای حسن بن علی السقاف بر افراط گری های وهابیت چیست؟

رمضان البوطی چه دیدگاهی نسبت به وهابیت دارد؟

اشکالات مبانی فکری وهابیت از نظر حسن بن فرحان المالکی چیست؟

محمد زاهد کوثری چه نقدهایی بر اندیشه وهابیت دارد؟

نقدهای سید احمد زینی دحلان بر اعتقادات وهابیت چیست؟

نقد سلیمان بن عبدالوهابی بر اعتقادات برادرش محمد بن عبدالوهاب چه بوده است؟

دیدگاه علما و اندیشمندان اسلام درباره وهابیت و ابن تیمیه چیست؟

یکی از شبهات وهابیت در خصوص احتفال را پاسخ دهید.

بررسی واژه رب در لغت و اصطلاح را بیان کنید؟

برخی از نتايج و آثار توحيد در حاکميت چیست؟

برخی از ادله انحصار توحید حاکمیت خدا را بیان کنید؟

مفهوم حاکمیت در اسلام چیست؟

توحید در حاکمیت چیست؟

اشکالات وهابیت در تعریف عبادت چیست؟

انحراف وهابیت در فهم توحید عبادت چیست؟

توحید الوهی در قران به چه مفهومی استعمال شده است؟

رابطه ایمان و اسلام چیست؟

آیا اجتماع ایمان و شرک ممکن است؟

مراتب و درجات ایمان چگونه است؟

سلفيه جهادی به چه معناست؟

تکفیر چه پیامدهایی در پی دارد؟

موضع داعش نسبت به اسرائیل چگونه است؟

تعریف وهابیت از عبادت و اشکالات وارد بر آن چیست؟

پاسخ این ادعای نادرست که اسلام با جنگ و لشکر کشی گسترش یافت چیست؟

از تناقضات محمد بن عبدالوهاب پذیرش اجتهاد دیگران است توضیح آن چیست؟

از تناقضات محمدبن عبدالوهاب مدعای جواز استغاثه به مخلوق است. تناقض آن در چیست؟

از ادعاهای محمد بن عبدالوهاب عدم ادعای اجتهاد است، تناقض این ادعا در چیست؟

چند مورد از توسل در سیره انبیا از دیدگاه اهل‌سنت، بیان کنید؟

ادله جواز توسل به انبیاء و اولیاء صالح چیست؟

چه ادله ای بر جواز توسل وجود دارد؟

دعا در قران دارای چند معنا و چه اقسامی است؟

آیا بین دعاء و نداء که در موضوع استغاثه مطرح است تفاوتی وجود دارد؟

چه نقد هایی بر ادله وهابیت بر عدم جواز استغاثه وجود دارد؟

حکم انواع استغاثه و صورت های آن چگونه است؟

چرا استغاثه و درخواست از پیامبر و صالحان منجر به شرک نمی شود؟

از نظر اسلام اگر فردی کفر کافری را اعلام نکند خودش مرتکب کفر می گردد؟

موضع قرآن و سیره مسلمین در حفظ آثارو اماکن تاریخی چیست؟

آیا توسل به اولیای الهی، همچون عمل مشرکین، مصداق آیه ی سوم سوره زمر است؟

مقصود از آیاتی که به صراحت شفاعت را نفی می کند؛ چیست؟

مهم ترین اندیشه وهابیت و چهار اشتباه اساسی آنان چیست؟

نمونه های تاریخی از چگونگی توسل به انبياء و صالحان را ذکر نمایید؟

کفر و اقسام کفر را نام ببرید. دیدگاه علمای اسلام در تکفیراهل قبله چیست؟

ادله ای از قران و سنت نام ببرید که نشان دهد عمل شرط ایمان نیست؟

نام گروه های تکفیری در عراق چیست و عملکرد آنان چگونه بوده است؟

دیدگاههای علما را در مورد بدعت بیان کنید؟

خطرات تفکر افراطی وهابیت برای جهان اسلام چیست؟

چه کتابهایی در رد وهابیت نگارش شده است ؟

القاعده پس از بروز امواج بیداری اسلامی از چه فرصتهایی بهره برد؟

مهمترین اختلاف گروه های سلفی جهادی با وهابیت در چه موضوعی است؟

اصطلاح «دشمن نزدیک و دشمن دور» چه نقشی در رفتار سلفی های مسلح دارد.

مبانی جهاد از منظر القاعده چگونه شکل گرفته است؟

آرا و افکار القاعده برگرفته از چه کتبی است و توحید از منظر آنان چیست؟

مهم ترین اقدامات سازمان القاعده چه بوده است؟

سازمان القاعده چگونه بوجود آمد؟

تاریخچه مختصر عقاید سلفی چیست؟

نام اصلی سازمان القاعده چیست و اهداف آن چه بوده است؟

آیا تکفیر نکردن کافر سبب کفر می شود؟

آیا وهابیت قائل به اجتهاد هستند؟ دیدگاه آن ها نسبت به اجتهاد چیست؟

دیدگاه وهابیت نسبت به مکاتب فقهی و کلامی اهل سنت چیست؟

کتابهایی از علمای اهل سنت نام ببرید که در جواز برگزاری جشن میلاد پیامبر اسلام نگارش شده است.

آئين وهابيت چيست ؟ و پايه گذار آن كيست؟

آیا توسل به اولیای الهی شرک است؟

آیا در خواست از اولیاء الهی پس از مرگ آنها جایز است؟

نظر علمای اهل سنت در مورد گروه های تکفیری چیست؟

ارتداد چیست و چه عواملی موجب ارتداد می شود؟

تفاوت توحید ربوبی و توحید الوهی در چیست؟

عوامل موفقیت محمد بن عبدالوهاب در شکل گیری وهابیت چیست؟

وهابیت چه جنایت هایی در مکه و مدینه مرتکب شدند؟

ادله جواز توسل به اوليای الهي چیست؟

ادله جواز بوسیدن ضریح معصومین و امامزاده ها چیست؟

آیا طلب شفاعت از اولیاء خدا شرک است؟

آیا بزرگداشت ایام تولد و وفات اولیاء خدا بدعت است؟

آیا توسل به پیامبر و اولیاء الهی شرک است؟

نظر علماي اهل سنت درباره گريه بر اموات چیست؟

آيا ساختن و بناء بر قبور از قبيل گنبد و ضريح منع شرعى دارد؟

ادله استحباب زیارت قبور پاکان چیست؟

دیدگاه علمای اهل سنت در جواز نذر چیست؟

چرا خواندن و صدا زدن غیر خدا در کنار خدا شرک نیست؟

آیا نامگذاری فرزندان به عبدالنبی و عبدالرسول شرک محسوب می شود؟

آیا تنها معیار در تعریف عبادت خضوع و خشوع است؟

نظر سلفیان تکفیری در ارتباط با آیه «فَقَاتلُواْ أَوْليَاء الشَّيْطَان» چیست؟

آیا برگزاری جشن میلاد پیامبر گرامی اسلام شرک است؟

آیا تکفیر مسلمانان با مبانی قرآن و سنت سازگاری دارد؟

آیا استعمال عدو قریب(دشمن نزدیک) برای مسلمین صحیح است؟

توحید و شرک از دیدگاه وهابیت چگونه است؟

آیا مرکز دولت داعش به شمال افغانستان و آسیای مرکزی منتقل می‌شود؟

واژه ی دعا (خواندن) در قرآن به چند معنی استعمال شده است؟

از دیدگاه تکفیری ها، «انصار طاغوت» به چه کسانی گفته می شود؟

مراد از آیه «و ما انت بمسمع من القبور» چیست؟

حاکمان طاغوتی از منظر سلفیان تکفیری چه کسانی هستند؟

آيا سوگند به غير خدا جايز است؟

اقسام طاغوت از دیدگاه سلفیه تکفیری چیست؟

طاغوت چیست و دیدگاه سلفیه تکفیری جهادی در این باره چیست؟

دیدگاه وهابیت درباره تبرک به پیامبر و قبر آن حضرت چیست؟

آیا در سیره ی اهل بیت(علیهم السلام) توسل انجام شده است؟

انتقادات احناف نسبت به وهابی ها چیست؟

گروه تکفیری «اجناد القوقاز» در منطقه چچن چه کسانی هستند؟

وحدت بین اهل سنت و شیعه به چه معنا است؟

سلفی ها چه کسانی هستند؟

در نظر تکفیری ها، تقلید از چه جایگاهی برخوردار است؟

انحراف وهابیت در تعریف «نواقض الاسلام» چیست؟

مفهوم طاغوت و دیدگاه سلفیه تکفیری-جهادی در این باره چیست؟

اختلافات داعش و القاعده چیست؟

نظرعلمای اهل سنت درباره جشن ولادت پیامبر(صلی الله علیه وآله) چیست؟

آیا جشن میلاد پیامبر بدعت و حرام است؟

چگونه رشید رضا پس از برهه ای مخالفت با وهابیت به یکباره از مروجین تفکر وهابیت شد؟

عقیده گروه های تکفیری درباره ولاء و براء چیست؟

دلائل عقلی بر جواز برگزاری جشن میلاد نبی اسلام چیست؟

آیا صحابه به غیر خدا قسم خورده اند؟

نقش معبود در مفهوم عبادت به چه شکل است؟

چه شباهتی بین وهابیت و خوارج وجود دارد؟

ماهیت و ارکان ایمان از نگاه علمای دیوبند چگونه است؟

منظور از جاهلیت در ادبیات گروه‏‎های تکفیری چیست؟

ارکان بدعت چیست؟

منظور از «انقطاع عمل» بعد از موت چیست؟

«آل الشیخ» به چه کسانی گفته می شود؟

فرق عبادت و اطاعت در چیست؟

آیا طبق نظر محمد بن عبد الوهاب، احمد بن حنبل مشرک بود؟

نقش مدارس مذهبی پاکستان در رشد افراطی‌گری به چه شکل است؟

نظر متکلمین و فقهای اهل سنت درباره تکفیر چیست؟

آیا اموات در قبر و برزخ می شنوند؟

مفهوم اسلام در قرآن و روایات به چه معنا است؟

وهابیت و تکفیری ها از چه روش هایی در تبلیغات خود استفاده می کنند؟

آیا نام گذاری اشخاص به عبد النبی و یا عبد الحسین و امثال آن اشکال دارد؟

جریان «سلفیه درباری» چه جریانی است؟

عقاید داعش چیست؟

آیا دلیلی بر زیارت قبور توسط زنان وجود دارد؟

دیدگاه ابن تیمیه در مورد مسح و تقبیل اماکن متبرکه چیست؟

آیا علمای هم عصر ابن تیمیه با افکار او مخالف بودند؟

نگاه مکتب دیوبند به جریان‌های تکفیری چگونه است؟

دیدگاه سلفی های معاصر در مورد عملیات استشهادی چیست؟

نظر فقهای مذاهب اربعه در مورد عملیات استشهادی چیست؟

آیا از منظر اسلام، کمک گرفتن از کفار جایز است؟

مفهوم عملیات استشهادی، انتحاری و انغماسی چیست؟

منظور از کفر چیست؟

منظور از توسل چیست؟ و چه جایگاهی در دین دارد؟

منظور از سنت و بدعت در نگاه سلفیه چیست؟

منظور از «نکایه و انهاک» و «اداره التوحش» در نگاه تکفیری ها چیست؟

نظر علمای حنفی در مورد توسل به مقام و جاه انبیاء و اولیاء چیست؟

آیا از سیره صحابه دلیلی بر جواز سفر برای زیارت (شد الرحال) وجود دارد؟

آیا همکاری با کفار ناقض رکن عبودیت است؟

آیا قرآن، استعانت از کفار را از نتایج دوستی با آنها می‌داند؟

نظر علمای اسلام در جواز کمک خواستن از کفار در جنگ چیست؟

اندیشه سیاسی سلفی ها در زمینه های اجتماعی چیست؟

آیا در سیره پیامبر خدا دلیلی بر استعانت از کفار در جنگ وجود دارد؟

اقسام همکاری با کفار از دیدگاه اسلام به چند صورت است؟

چرا درخواست از غیر خدا شرک نیست؟

آیا نذر بر قبور اولیاء مانند عمل مشرکان است؟

آیا اموات می شنوند؟

جریان تکفیری «حدادیه» چیست و بر چه کسانی اطلاق می شود؟

آیا رسول خدا حیات برزخی داشته و با این دنیا در ارتباط هستند؟

آیا علمای اهل سنت، توسل به صالحین برای رسیدن به حوائج را جایز می دانند؟

دیدگاه وهایت و تکفیری ها در خصوص «حقیقت و مجاز» چیست؟

دیدگاه تکفیری ها در مورد دموکراسی چیست؟

آیا در مفهوم و مصداق عدو قریب و بعید انحراف ایجاد شده است؟

قاعده اولويت جهاد عليه دشمن نزدیک چیست؟

زمینه های شکل گیری وحدت و ریشه کن شدن تکفیر چیست؟

مفهوم سلف در کلمات سلفی های امروزی به چه معناست؟

آیا انبیاء و اولیاء الهی دارای قدرت خارق العاده (سلطه غیبی) هستند؟

آیا تقسیم افعال به مقدور انسان و غیر مقدور انسان صحیح است؟

دیدگاه وهابیت، نسبت به تقلید اهل سنّت از ائمه اربعه چیست؟

نواقض الاسلام از دیدگاه تفکیری ها چیست؟

جریان «اخوان التوحید» چه گروهی بودند و چه عملکردی داشتند؟

مفهوم و مراحل شرک چیست؟

چرا وهابیون استغاثه و درخواست از پیامبر و صالحان را شرک می دانند؟

وهابیت در مخالفت با اهل سنت از چه روشهایی استفاده می کند؟

دیدگاه وهابیت نسبت به مسئله شفاعت چیست؟

آیا گسترش دین اسلام با شمشیر بوده است؟

آیا ازآیه يُحَكِّمُوكَ فِيمَاشَجَرَبَيْنَهُمْ می توان به کفرحكام حکم کرد؟

سیر تحول حاکمیت نزد اهل سنت در دوران معاصرچگونه رقم خورد؟

آیادلیل شرک مشرکین عصرپیامبر،تنها درعبادت و پرستش غیرخدابود؟

تترس چیست و چرا داعش به بهانه آن اقدام به بمب گذاری می کند؟

آیاقوانین وضع شده دربلاد اسلامی مخالفت با«إِنِ الْحُكْمُ إِلاَّ لِلَّه‏»است؟

آیا جریانی تندرو و افراطی تر از داعش نیز وجود دارد؟

معیار کفر و کافر از دیدگاه فقهای اهل سنت چیست؟

معیار کفر و کافر از دیدگاه فقهای شیعه چیست؟

مصادیق جاهلیت در قران چیست؟

سلفی‌گری ایرانی چیست؟

آیا محمد ابن عبدالوهاب، مسلمانان قبل از زمان خود را کافر می دانست؟

معنا و اقسام کفر چیست و دیدگاه علمای اسلام در تکفیر اهل قبله چیست؟

معیار ایمان چیست؟ آیا عمل در ایمان شرط است؟

چه اطلاعاتی در مورد جریانهای تکفیری موجود در عراق موجود است؟

چه اطلاعاتی در مورد جریانهای تکفیری موجود در لبنان موجود است؟

آیا وهابیت در مورد خداوند قائل به تشبیه و تجسیم هستند؟

تفاوت مشرکین جاهلیت با مسلمانان

دیدگاه سلفیان جهادی، نسبت به حکومت داعش چیست؟

سازمان تروریستی «جماعة التوحید والجهاد» چه سازمانی است؟

آیا داعش علیه اسرائیل نیز عملیات نظامی انجام می دهد؟

آیا خشونت و جنایت وهابیت علیه مسلمین اقدامی اسلامی است؟

از باورهای «اهل حدیث و حنابله» که ریشه ی فکری سلفی ها هستند توضیح دهید؟

ابن تیمیه با اشعری ها چگونه برخورد می کرد؟

آیا علمای اهل سنت در رابطه با مراسم جشن میلاد، با نظر ابن تیمیه مخالفند؟

آیا نذر برای اموات، مانند نذر مشرکان است؟

چه كساني جذب گروه‌های تکفیری مي‌شوند؟

آمریکا در سوریه به دنبال چیست؟

منهج ابن تیمیه در پذیرش احادیث چگونه است؟

معنای «من لم یحکم بما انزل الله» از دیدگاه علمای اسلام

دیدگاه علمای اهل سنت در مورد خروج بر حاکم چیست؟

آیات قرآنی دال بر معذور بودن جاهل در امور دینی چیست؟

دیدگاه سلفیان تکفیری در مورد آیه (فَإِذَا لَقِيتُمُ الَّذِينَ كَفَرُوا فَضَرْبَ الرِّقَابِ) چیست؟

پیامدهای فردی، اجتماعی و بین‌المللی خروج بر حاکم اسلامی چیست؟

چه چیزی مجوز خروج گروه های تکفیری بر علیه حاکم مسلمان است؟

ملاک دار الاسلام در نظر سلفیان تکفیری چیست؟

تفاوت «قتال فی سبیل الله» با قتال فی سبیل طاغوت» در چیست؟

آیا روایتی دال بر معذور بودن جاهل در غیر مسائل توحید و شرک وجود دارد؟

چه اشکالاتی بر روایات معذور نبودن جاهل وجود دارد؟

دیدگاه وهابیون نسبت به مسئله تقریب چیست؟

موضع علمای اهل‌سنت در برابر حرمت سفر برای زیارت قبور چیست؟

آیا مسلمانان برای غیر خدا نذر می کنند؟

آیا محمد بن عبد الوهاب کسی را تکفیر معین کرده است؟

آیا رسول خدا در زمان حیاتش به پیامبران گذشته متوسل شدند؟

آیا شیعیان رو به قبر امامان خود نماز می خوانند؟

آیا گریه و عزاداری برای امام حسین (عليه السلام) بدعت است؟

آیا توسل مسلمانان مانند فعل مشرکین جاهلیت شرک می باشد؟

مهمترین اختلاف وهابیت با اهل سنت در چه مسائلی است؟

آیا اموات سخن ما را می‌شنوند؟

آیا حیات برزخی وجود دارد؟ دیدگاه وهابیت در این زمینه چیست؟

شرایط و موانع خروج بر حاکم چیست؟

آیا روایات نبوی بر معذور بودن جاهل دلالت می کند؟

منظور از تکفیر مطلق و معین چیست؟

آیا رسیدن حجت (بلوغ حجت) به تنهایی کفایت در اتمام حجت می کند؟

آیا جهل حواریون به قدرت خداوند دلیل بر معذور بودن جاهل در مسائل توحیدی است؟

آیا با اجرای برخی قوانین بشری، کشور اسلامی به دارالکفر تبدیل می‌شود؟

منظور از آیه سیف (فَإِذَا انْسَلَخَ الْأَشْهُرُ الْحُرُمُ فَاقْتُلُوا الْمُشْرِكِينَ حَيْثُ وَجَدْتُمُوهُمْ...) چیست؟

آیا آیه میثاق بر معذور نبودن جاهل در مسائل توحیدی دلالت دارد؟

منظور از آیه (وَقَاتِلُوا الْمُشْرِكِينَ كَافَّةً كَمَا يُقَاتِلُونَكُمْ كَافَّةً) چیست؟

احکام مترتب بر دار الاسلام و دار الکفر چیست؟

اصل در بر خورد با کفار و مشرکین صلح است یا قتال؟

معنای سلفیه و سلفی‌گری چیست؟ از چه زمانی پیدا شده است؟

موجبات کفر در احادیث نبوی چیست؟

معیار کفر و کافر از دیدگاه فقهای شیعه و اهل سنت چیست؟

بنیادگرائی چیست و از چه پیشینه ای برخوردار است؟

رابطه میان سازمان القاعده و داعش چگونه است؟

مراد از سلفیه جهادی چه کسانی هستند؟

موجبات کفر در قرآن چیست؟

مراتب ایمان و کفر را از دیدگاه علماء سلفی بیان کنید؟

تعریف ایمان و کفر از دیدگاه علماء اهل سنت و شیعه چیست؟

بنیادگرائی و گونه های آن را بیان فرمائید؟

«وهابی» و «سلفی» به چه کسانی گفته می شود؟

معنا و معیار ایمان و کفر چیست؟

خطرات تفکر افراطی وهابیت برای جهان اسلام چیست؟

رابطه جهاد و قتال در قرآن چیست؟

پیرامون تکفیر و انواع تکفیر و ضوابط آن توضیح دهید؟

آیا در منابع دینی واژه "سلف" که مورد ادعای سلفی هاست، وجود دارد؟

آیا در منابع اهل سنت، روایتی نسبت به جواز توسل وجود دارد؟

آیا رفتن بانوان به زیارت قبور دارای اشکال است؟

آیا صحابه بعد از رحلت پیامبر، به ایشان توسل کرده اند؟

آیا وهابیت مسأله مجاز و حقیقت را در آیات قرآن قبول دارند؟

آیا فهم وهابیت از توحید ربوبی و الوهی با فهم بقیه مسلمین فرق دارد؟

ابن تیمیه را در حوزه هستی شناسی چگونه می بینید؟

وهابیت چه دیدگاهی درباره یزید بن معاویه دارند؟

چگونه دعوت محمدبن عبدالوهاب رشد پیدا کرد؟

آیا محمد بن عبدالوهاب دارای اثر علمی بوده است؟