مقالات > تضاد عقايد حنفيت با وهابيت5 (وهابيت و موضع اهل‏ سنت در قبال آن)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت5 (وهابيت و موضع اهل‏ سنت در قبال آن)

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۷/۱۸ تعداد بازدید: 293

در این مقاله که بیشتر به سبک گفتاری است، یکی از عالمان اهل سنت، به بررسی تضادهای موجود بین وهابیت با فرق اهل تسنن به خصوص حنفیت می پردازد.کلمات کليدي : اهل سنت، حنفیت، وهابیت، نقد وهابیت، زیارت قبور، تضاد وهابیت با احناف، تکفیر[1]

السلام عليكم ورحمه‏اللّه‏ و بركاته ،الحمدلله وكفى والسلام على عباد اللّه‏ الذين اصطفى، اما بعد؛

اعوذ بالله من الشيطان الرجيم، بسم اللّه‏ الرحمن الرحيم، ان اللّه‏ و ملائكته يصلون على النبى يا ايهاالذين آمنوا صلوا عليه و سلموا تسليما.

موضوعى كه قرار است دراين مجلس نورانى پيرامون آن بحث داشته باشم مسأله وهابيت است. عرايض خودم را با كسب اجازه از محضر كليه شما بزگوارانى كه تشريف داريد، آغاز مى كنم .

اگر مسأله وهابيت پيش از اين در ميان علما و ائمه جمعه اهل سنت مورد بحث قرار نگرفته، نبايد چنين تصور شود كه علماى اهل سنت خداى ناكرده با وهابيت تبانى و توافقى دارند. موضع علماى ما پيش از امروز و دهها سال قبل چنان در كتابها و فتاواهايشان به‏طور روشن بيان شده كه شبيه به آن را در ميان علماى بزرگوار تشيع بنده سراغ ندارم ـ به علت محدود بودن معلومات خودم ـ  . پيش از حضرت امام خمينى رحمه‏اللهكسى به صورت مكتوب و نوشتار در كتابى با اين مسأله با صراحت و فصاحت كامل برخورد نكرده‏است[2] اما فكر نمى‏كنم كسى از ميان علماى محترم اهل سنت نباشد كه كتاب معروف رد المختار على در المختار را نداشته باشد و اين كتاب دهها سال قبل تأليف شده و در دسترس علماى اهل سنت قرار گرفته‏است و كم عالم، مفتى و قاضى در ديار ما هست كه اين كتاب را نداشته باشد و خود بنده تا به اين كتاب مراجعه نكنم در هيچ فتوايى اطمينان به كتاب ديگر پيدا نمى‏كنم. مؤلف اين كتاب با صراحت كامل در اين مسأله اظهار نظر فرموده و بعد از ايشان هم علماى ما در هر فرصت مقتضى و زمانى كه احساس كردند مى‏توانند اين مسأله را تببين كنند به موضع‏گيرى پرداختند و اگر در بلوچستان ما قبلاً اين مسأله مطرح نشده علتش اين نبوده كه ما از اين مسأله ناآگاه بوده‏ايم يا خداى ناكرده با وهابيان توافقى داشته‏ايم؛ نه. براى اينكه علما و خطبا با اطبا مشابهت دارند، تا بيمارى و مرضى را در انسانى احساس نكنند به سراغ مداوايش نمى‏روند. هر مرضى كه ظهور كند همان مرض را پيدا مى‏كنند و تلاش مى‏كنند آن را مداوا كنند و نسخه خاص آن بيماران را به او تحويل مى‏دهند.

اما حالا كه اين مسأله مطرح شده و موضع‏ گيرى‏هاى اين قشر عليه اسلام از گذشته جدى‏تر شده، وظيفه تك تك ماست كه در مقابل آن، موضع خود را مشخص و روشن كنيم تا خداى ناكرده مثل گذشته با حسن‏ ظن ها وتصورهاى مخلصانه‏ اى كه غرضى و شايبه‏ اى هم نداشته، عده‏اى از جوانان ما جذب اين افكار نشوند و الحمداللّه‏ با توجهات مقام معظم رهبرى و عناياتى كه نظام جمهورى اسلامى ايران نسبت به اهل سنت بخصوص علماى حوزه‏ ها، مدارس و طلبه‏ ها دارد الان خود به خود اين مسأله منتفى است كه جوانان ما نياز پيدا بكنند كه به‏ گونه‏اى با بهانه‏هايى به جايى برسند كه در معرض فرهنگهاى التقاطى قرار بگيرند.

مؤلف كتاب المهند على المفند كه همه شما براى او احترام قايل هستيد نه تنها موضع علماى احناف بلكه علماى مذاهب اربعه اهل سنت را در قبال اين مسأله تبيين كرده‏اند.

فخرالمحدثين مولانا خليل احمد سهارنپورى مؤلف كتاب معروف و بذل المجهود شرح سنن ابى‏داود كه بنده آن‏را ترجمه كرده‏ام و انشاءاللّه‏ العزيز با توفيقات خداوند متعال و عنايات و توجهات مسؤولان امور و هماهنگى نماينده محترم مقام معظم رهبرى در امور اهل سنت استان سيستان و بلوچستان سعى مى‏شود كه انشاءاللّه‏ بزودى در دسترس جوانان و علاقمندان قرار گيرد.[3] موضع ما را مشخص نموده‏اند. ما در موارد بسيارى با وهابيت اختلاف داريم و نمى‏توانيم با آنها سر سازش داشته باشيم و اين اختلافات از محدوده آن اختلافاتى كه جناب حجت ‏الاسلام والمسلمين حاج‏ آقاى واعظ زاده شرح دادند كه چه مواردى هست كه با اينكه اختلاف وجود داشته باشد مى‏توانيم با هم اتفاق داشته باشيم، وحدت داشته باشيم وحدت را حفظ بكنيم، از آن محدوده خارج شد. نظرات آنها زيربناى فقهى و اجتهادى ندارد و وقتى بررسى مى‏ كنيم مبتنى بر اغراض سياسى است و صرفا غرض آنها لطمه زدن به اسلام و مسلمين است اگر شما در اين زمينه مطالعه كرده باشيد كه طبعا كرده‏ايد، يك زمانى پس از تسلط رژيم آل سعود در اوايل اين قدر اينها شدت عمل به‏ خرج مى‏دادند كه اگر زايرى در مواجهه با مزار شريف رسول اكرم صلى الله ‏عليه و آله و سلم با كلمه السلام عليك يا سيدى، يا سيدنا يا رسول اللّه‏  سلام عرض مى‏كرد، او را تهديد مى‏كردند و مى‏زدند.

مفسر جليل‏ القدر حضرت علامه شفعى احمد عثمانى رحمه‏ الله مى‏ فرمايند كه من در كنفرانسى كه در زمان سلطان عبدالعزيز تشكيل داده بودند و علما را دعوت كرده بودند حاضر بودم، وقتى نوبت سخن گفتن به من رسيد بلند شدم و روى مسايلى كه حساس بود انگشت گذاشتم، يكى از آن مسايل همين بود كه چرا اجازه داده نمى‏شود كه مسلمين و زايرين كلمه سيدنا را به‏كار ببرند، چه اشكالى دارد؟ اين را در جمعى مطرح كردم كه دست راست من به اصطلاح مفتى زمان آنها نشسته بود و در طرف چپ من خود سلطان بود. من از سلطان پرسيدم كه چرا مسلمانان را با اين شدت منع مى‏كنيد كه كلمه سيدنا را به‏كار نبرند؟ ايشان اشاره كرد به مفتى‏اش كه از ايشان سؤال كنيد. وقتى من رويم را به‏طرف او برگرداندم گفتم چرا جناب شيخ؟ چرا جناب مفتى نهى مى‏كنيد؟ گفت: «لانه لم يثبت عن رسول‏ اللّه‏ صلى الله ‏عليه و آله و سلم لانه ما ورد فى القرآن و ما ثبت عن رسول‏ اللّه‏ صلى الله ‏عليه و آله و سلم».

گفتم اگر من براى شما از قرآن دليل بياورم و اثبات كنم آيا قبول مى‏كنيد؟ گفت: مگر امكان دارد كه در قرآن آيه‏ اى باشد كه نسبت به رسول‏ خدا صلى الله ‏عليه و آله و سلم كلمه سيدنا به‏ كار برده باشد؟ ايشان مى‏ گويد من استشهاد كردم و استدلال نمودم به آيه كريمه اى كه‏ درباره حضرت يحيى عليه السلام ـ على ‏نبينا وجميع‏ الانبياء صلوات‏ اللّه‏ ـ نازل شده؛ «سَيِّدا وَحَصُورا وَنَبِيّا مِنْ الصَّالِحِينَ».[4]

گفت: اين درباره حضرت يحيى است. گفتم عجيب است! وقتى درباره مفضول اين كلمه در قرآن به‏كار برده شده چگونه شما روا نمى‏دانيد كه درباره افضل از ايشان به كار برده بشود و روايت «انا سيد ولد آدم...» روايات ديگر را خواندم. چنان ايشان بى‏جواب ماندند كه ساكت و خاموش شده و نتوانستند لب تكان بدهند. سلطان بيچاره هم وقتى كه بى‏جوابى و سكوت محض مفتيش و شيخ الشيوخش را به عينه از نزديك مشاهده كرد بدون اينكه از او سؤال ديگرى بكند دستور داد و گفت: از امروز كسى حق ندارد مردم را منع كند كه كلمه سيدنا را به‏كار ببرد. از اينجا نتيجه آن عرضم كه قبلاً اشاره كردم و گفتم نقش علما در جامعه مهم است مشخص مى‏شود و همه مى‏دانيم اگر سلطانى منحرف شود گويا شخصى در غالب دانشمند و مفتى‏اى و شيخى و عالمى منحرف است.

اگر استاد و معلم و مربى سالم باشد شاگردان سالمى را به جامعه تحويل مى‏دهد؛ اگر مذكِّر و مبيِّن و مُبلِّغ سالم باشد انسانهاى سالمى را در جامعه مى‏آورد و به جامعه تحويل مى‏دهد.

حضرت كرخى رحمه‏الله يكى از اولياى كبار امت است و شيخ الشيخ جنيد بغدادى؛ اينهم يكى از نقطه نظرهاى اختلافى بين علماى اهل سنت و وهابيت است و همه اين ثلاثه و اربعه‏اى كه در ميان اهل سنت رواج دارد؛ نقشبنديه، چشتيه، سهرورديه و قادريه، خوشبختانه همه اينها منتهى مى‏شود به يكى از ستارگان درخشان اهل‏بيت و عترت.

حضرت امام جعفر صادق عليه السلام جنيد بغدادى را سيد الطائفه گفتند. مشايخ ما، مشايخ عرفانى ما مريد حضرت سرى ثقفى هستند كه عموما سرى خوانده مى‏شود و سرى ثقفى مريد حضرت معروف كرخى است و اين حضرت معروف كرخى كه امروز با اين تقدس اسمش برده مى‏شود، ترسا و مسيحى بوده كه پس از تشرف به محضر حضرت على ابن موسى‏ الرضا عليه السلام به اسلام مشرف شده‏اند و با تربيت پاك ايشان تربيت شد و در محضر چنين مذكى تزكيه شده‏اند. ايشان وقتى به ميان قوم خودشان بر مى‏گردند، وقتى كه در مى‏زنند پدر و مادرشان سؤال مى‏كنند كه: كيستى؟ ايشان پاسخ مى‏دهند؛ معروف. پس سؤال مى‏كنند: با چه آيينى بازگشته‏اى و ايشان در جواب مى‏گويند: با آيين اسلام؛ اشهد ان لا اله الا اللّه‏ و اشهدو ان محمدا رسول‏اللّه‏. مادرش كه مدتها در فراغ بوده و زجر هجران كشيده بود، براى بازگشت فرزند نذر كرده بود كه او برگردد اگر چه با هر دينى كه باشد اشكال ندارد. و بر اثر تبليغ ايشان پدر و مادر و همه اقوام او مشرف به اسلام شدند. حكايتى از ايشان نقل شده كه وقتى با مريدان به كنار دجله رسيدند، عده‏اى از جوانان را در حال عيش و عياشى سوار قايقى ديدند، مريدان كم ظرفيت و تزكيه نشده‏اى امثال ما، تقاضا كردند كه يا حضرت شيخ! دعا بكن كه خداوند اينها را در قعر دريا فرو ببرد و هلاكشان كند كه اين همه نعمتهاى خدا را حتى در روى دريا هم درجهت نارضايتى و مبارزه با خدا به‏كار مى‏برند. ايشان مى‏گويند اشكال ندارد دست بلند كنيد دعا مى‏خوانيم، همه دست برداشتند و منتظر شدند ايشان دعا بكنند تا آنها آمين بگويند، فرمودند: پروردگارا همانگونه كه اين جوانان را در اين دنيا شادمان و خوشحال فرمودى آنها را در قيامت خوشحال بفرما.

مريدان تعجب كردند و گفتند: بنا نبود همچين دعايى بشود. اين دعا با اين قشر و با اين عده از افراد چه تناسبى دارد؟ گفت لحظه‏اى صبر داشته باشيد! مگر براى شما سنگينى مى‏كند كه خداوند چنين كارى بكند؟ ديرى نشد كه قايق آنها به‏كنار دجله رسيد و شيخ را ديدند و در محضر ايشان حاضر شدند و همه توبه كردند و از زهاد و عباد روزگار شدند و بدين‏ترتيب دعاى شيخ قبول شد. منظورم اين است، وقتى كه مذكى كامل باشد شاگردانى تزكيه شده و كامل از مدرسه‏اش تحويل جامعه مى‏دهد، چون اينجا مذكى حضرت على‏ابن‏موسى‏الرضا عليه السلام بود شاگردش و مريدش معروف كرخى به‏بار آمد و ايشان در جهت سپاس اين نعمت بزرگ به اندازه توان خود در خدمت آن حضرت بود و وقتى كه حضرت على ابن موسى راه مى‏رفت ايشان جلوى مركب آن حضرت كمر مى‏بست و مانند غلام مى‏دويد. اين شيخ مشايخ من و شماست.

اما اگر مفتى آن‏جورى باشد، مربى آن‏جورى باشد آن‏طور كه سلطان عبدالعزيز داشت كه بدون مدرك و دليل و بدون صلاحيت اجتهاد و قابليت علمى بگويد كه در قرآن كلمه سيد چون براى رسول‏ خدا صلى الله ‏عليه و آله و سلم نيامده و در احاديث نيز ذكر نشده لذا ما آن‏را منع مى‏كنيم و وقتى دليل آورده مى‏شود مبهوت و ساكت مى‏ماند حاصل تربيت مشخص مى‏شود.

علامه شعفى مى‏فرمايند كه من گفتم كه چرا شما نمى‏گذاريد كه زايرين به مولد رسول‏ خدا صلى الله ‏عليه و آله و سلم بروند و نماز بخوانند؟ اگر واقعا اين جنايتها بررسى شود براى مسلمانها قابل تحمل نيست. من خودم كه به لطف خداوند متعال از سال 47 به بعد چندين مرتبه مكه معظم مشرف شده‏ام شايد در چندمين سفرم موفق شدم كه آن جايى را كه مولد رسول‏ خدا صلى الله ‏عليه و آله و سلم مى‏باشد پيدا كنم، به علت اينكه هيچ نام و نشانى از آن نگذاشته‏اند. چرا؟ براى اينكه طورى با آن مكان متبرك رفتار كرده‏اند كه در عالم كسى نپرسد كجاست و هيچ نام و نشانى به عنوان اينكه مولد ناجى عالم بشريت و فخر انبياست ندارد.

امروزه هزاران زاير براى زيارت مولد آن حضرت رهسپار مى‏شوند اما با حسرت و حرمان باز مى‏گردند دليل آنها هم اين است كه مردم كارهاى شرك‏ آميز مى‏كنند! و اى كاش آن‏گه كه بقيع را با آهن و ديوار محاصره كرداند مولد رسول‏ خدا صلى الله ‏عليه و آله و سلم را هم چنين مى‏كرديد و آن شركى كه آنها شرك مى‏دانند مردم انجام مى‏دادند اما مشخص مى‏شد كه اينجا موجودى به‏ دنيا آمده كه نه تنها عالم بشريت كه تمام كاينات و مخلوقات و موجودات به ولادتش افتخار كرده‏ اند و افتخار مى‏كنند. آيا من و شما حديث معراج را نخوانده‏ ايم كه رسول‏ اكرم صلى الله ‏عليه و آله و سلم مى‏ فرمايد: «وقتى كه ما در مسير اسرا از مكه به بيت‏ المقدس مى‏رفتيم به جايى رسيديم كه جبرييل به من گفت پياده شو در اينجا دو ركعت نماز بخوان، خواندم و سوار شدم. گفتم چه جايى بود؟ گفت: اينجا مولد حضرت عيسى است، جايى ديگر رسيديم گفت: نماز بخوان. نماز خواندم. پرسيدم چه جايى است؟ گفت: اينجا محلى است كه خداوند ذوالجلال با حضرت موسى‏ كليم عليه السلام سخن گفته. آيا مولد رسول‏ خدا صلى الله ‏عليه و آله و سلم محل ولادت رسول اكرم صلى الله ‏عليه و آله و سلم ـ العياذ بالله ـ كمتر از مولد محل ولادت حضرت عيسى عليه السلام است و رسول مكرم صلى الله ‏عليه و آله و سلم مأموريت مى‏يابد كه در مولد حضرت عيسى نماز بخواند و ما حق نداريم در مولد پيامبر بزرگوار اسلام دو ركعت نماز بخوانيم؟

علامه مى‏فرمايد وقتى كه من اين حديث را در آن كنفرانس و روايات ديگرى را خواندم، جوابى كه سلطان در خاتمه داد اين بود گفت: بيانات شما خيلى جالب بود، اما از محدوده معلوماتى كه من دارم خارج است، بايد علما روى آن قضاوت كنند! و من اين قسمت عبارت علامه ابن عابدين رحمه‏ الله را كه در اين زمينه فرموده‏اند، جهت اطمينان قرائت مى‏كنم ايشان در جوابى كه به مولانا خليل احمد مى‏دهد مى‏فرمايد: «الحكم عندنا فيهم ما قال صاحب درالمختار و الخوارج و هم قوم لهم منعة خرجوا عليه يعنى على الامام بتاويل يرون انفسهم على الحق و يرونه على باطل كفرا و معصيته توجب قتاله بتأويلهم يستحلون دمائنا».

پس برادران شيعه ما ناراحت نشوند از اينكه اگر وهابي ها بلا تشبيه آنها را مشرك گفته‏ اند آنها به ما هم مشرك گفته‏ اند.

اين نظر علامه شامى است كه «يستحلون دمائنا»؛ خونهاى ما را حلال مى‏دانند و «اموالنا و يسبون نساءنا الى ان قال وحكمهم حكم البغاة». اين درباره خوارج است! و باز توضيح مى‏دهد كه «ثم قال و انما لم نكفرهم لكونه عن تأويل و ان كان باطلاً». اين عبارت در المختار است كه علاّمه شامى در حاشيه مى‏نويسد: «كما وقع فى زماننا فى اتباع محمدابن عبدالوهاب».

در اينجا من توضيحى مى‏دهم كه يكى از علما در تجزيه و تحليل اين مسايل ايرادى بر علامه شامى گرفته و مى‏گويد كه ايشان از وضعيت وهابيها خبر نداشته‏اند، چون ايشان نوشته‏اند كه: «كما وقع فى زماننا فى اتباع عبدالوهاب» يعنى ايراد گرفته‏اند كه ايشان از اسم پرچمدار اين فرقه و نهضت خبر نداشته‏اند و چطور در تجزيه و تحليل آنها قضاوتشان درست است؟ اما بنده فكر مى‏كنم و با كمال جسارت در مقابل اين‏گونه بزرگوارانى كه نسبت به يك محقق عظيم الشأن از علماى احناف  اين نظر را دارد مى‏گويم كه چرا فكرشان به اين متبادر نمى‏شود كه شايد اينجا از كاتب سهو شده كه كلمه محمد از قلم افتاده و در نسخه‏هاى كنونى كه ما در دست داريم كلمه محمدابن عبدالوهاب، محمد و كلمه ابن از قلم نويسنده افتاده و شايد نسخه‏هاى قديمى را پيدا بكنيم و مسوده اصل پيدا بشود و در آنجا لابد و حتما به طور حتمى من مطمئنم كه محمدابن عبدالوهاب است و آنچه الان در بعضى نسخه‏ها مى‏باشد وجود دارد كه كلمه محمد و ابن نيست و آمده كه اتباع عبدالوهاب و اين سهو كاتب است.

من در اين اذعان و يقين دارم عبارت شامى اين است:

«الذين خرجوا من نجد و تغلبوا على الحرمين و كانوا ينتحلون مذهب الحنابله لكنهم اعتقدوا انهم هم المسلمون و ان من خالف اعتقادهم مشركون و استباحوا بذالك قتل اهل السنه و قتل علمائهم حتى كسراللّه‏ تعالى شوكتهم و حرب بلادهم و ظفربهم عساكر المسلمين عام ثلاث و ثلاثين و مأتين و ألف.[5] كسر باسين شكستن از تكسير حتى كسراللّه‏ شكوكتهم».

با توجه به ضيق وقت و كثرت مطالب، علما خودشان به اختلافى كه ما با وهابى‏ ها داريم آگاه‏اند و توجه دارند. بنابراين، نيازى به ادامه كلام آن‏هم به وسيله فرد كوچكى مثل بنده در حضور بزرگواران نيست. اميدوارم كه خداوند متعال جل و على شأنه به همه ما توفيق بدهد كه آگاهانه در جهت اعلاى كلمه اللّه‏ حركت كنيم و همگام با نظام جمهورى اسلامى ايران و تحت سايه پر لطف و پر عنايت و قيادت داهيانه و آگاهانه رهبر معظم انقلاب اسلامى ـ اطال اللّه‏ بقائه و عمره ـ در جهت خدمتگزارى به اسلام و مسلمين كوشا باشيم و قدم برداريم و نگذاريم كه فرزندانمان و جوانانمان در اين زمينه لغزش بخورند.

به اميد روزى كه اسلام موضع خودش را در سراسر بسيطه ارضى بيابد و پرچم پر افتخارش را بر فراز كاخهاى ستمگران روى زمين به اهتزار در آورد و بساط كفر و استكبار جهانى برچيده شود. و به اميد توفيق همه شما و دعاى طول عمر براى رهبر معظم انقلاب اسلامى و توفيق بيشتر مسؤولان امور، همه شما را به خداوند بزرگ مى‏سپارم.

و آخر دعوانا ان الحمدلله رب العالمين

پی نوشتها:

[1]. اين سخنرانى در نخستين سمينار ائمه‏ جمعه اهل‏ سنت استان سيستان و بلوچستان ايراد گرديده است.
[2]. البته پيش از حضرت امام خمينى رحمه‏ الله كتابهاى فراوانى در رد وهابيت نوشته شده است كه اكنون موجود است.
[3]. اين كتاب اكنون چاپ شده و در بازار موجود است.
[4]. سوره آل عمران، آيه 39.
[5]. رد المختار على الدر المختار، ج 3، ص 339
  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

«جریان تکفیری» از نگاه رهبر انقلاب

«داعش» و «القاعده» دو شاخه درخت وهابیت در عربستان

آثار سیاسی - اجتماعی جریان‌های تکفیری بر عقب‌ماندگی کشورهای اسلامی

آسيب‏ شناسى رشد جريان‏هاى تكفيرى به عنوان يك چالش عمده فراروى اسلام‏گرايى‏

آسیب شناسی جریان‌های تکفیری و راهکارهای مقابله با آن، از منظر مقام معظم رهبری

آسیب شناسی رشد جریان‌های تکفیری در خاورمیانه

آشنایی با رهبران "اخوان المسلمین" از ابتدا تا کنون

آشنایی با مکتب سلفیه

آل سعود و عربستان سعودی

آموزه‌ها و آینده داعش

آيا استعانت از غير خدا جايز است؟

آيا به‌کارگيري زور براي رسيدن به قدرت، گزينه­ اي شکست ­خورده است؟

آينده داعش در عراق

آينده ‏نگارى رفتار گروه‏ هاى تكفيرى‏

آیا ترکیه به سرنوشت پاکستان مبتلا خواهد شد؟

آیا تهدید داعش را جدی بگیریم؟

آیا توحید وهابیت مطابق احادیث حضرت خاتم الانبیا است؟

آیا جامعه عراق پس از جنگ آمریکا، از صوفی گری به جریان سلفی تکفیری تغییر کرد؟

آینده جنبش های اسلامی

آیندۀ داعش و تفکرات سلفی در خاورمیانه

آیین وهابی؛ بنیادگرایی یا اصلاح طلبی؟!

ابزارهای تبلیغی وهابیت در زمان حاضر

ابن تیمیه حنبلی، نظریه پرداز تفکر وهابیت

ابن تیمیه و اهل بیت

ابن تیمیه و نگرش آن به مذاهب

ابن تیمیه که بود و چه کرد

ابوبكر بغدادی

ابومصعب زرقاوي و داعش

اجتهاد از نگاه وهابیون

احتیاط در تکفیر مسلمان از نظر فقهای احناف

احزاب سلفی در مصر

احمد بن حنبل و دیدگاه‌های او درباره تکفیر

اختلاف میان وهابیون و دیوبندیه

اختلافات نظری و اعتقادی وهابیت با مسلمین

ادله داعش بر خلافت اسلامی و نقد آن از سوی سلفیان جهادی

ارائه مدل تحلیل جامع جریان تکفیری و راهبردهای مقابله با آن

ارتباط اسلام‌ستیزی با جریان‌های تکفیری

ارزش (ضد) امنيتي بنيادگرايي؛ با تأكيد بر نهضت سلفي‌‌‌‌‌ ـ وهابي

ارزیابی دیدگاه ابن تیمیه در بحث حسن و قبح

ارزیابی سیاست کیفری بین‌المللی در رسیدگی به جنایات داعش

ارکان سیاسی اندیشه های داعش؛ از امامت تا تکفیر و جهاد

ارکان و مقومات مفهوم «عبادت»

ازبکستان بعد از کریم اف و ترسیم جریان شناسی دینی سیاسی آینده

اسامه بن‌ لادن

استراتژی «گرگ‌های تنها»؛ این بار در افغانستان

استراتژی انحرافی ابن تیمیه در تفسیر آیات قرآن

استراتژی داعش در عراق و شام

اسلام دین صلح و مهربانی و محبت و رحمت

اسلام سیاسی و منتقدان آن: اندیشه های قاضی عشماوی پیرامون رادیكالیسم سیاسی

اسلام سیاسی و نقش آن در خاورمیانه

اسلام و تروریسم؛ دو واژه بیگانه

افترائات وهابیت علیه شیعه

افترائات وهابیت علیه شیعه در مصاحبه با حجت الاسلام والمسلمین توحیدی

افغانستان در دوران پساطالبان

افغانستان و گروه طالبان

افغانستان، گذرگاه داعش به آسيای مركزی

اقدامات سلفی‌های تکفیری؛ فرصت‌های به وجود آمده برای جمهوری اسلامی ایران

اقسام توحید از دیدگاه وهابیت و نقد آن

اقسام ذبح و قربانی و اشتباه وهابیت

التکفیر و الهجره

القاعده

القاعده در اوگاندا

القاعده در تانزانیا

القاعده و تروریسم مذهبی

القاعده و شاخه‌هاي آن؛ نيروهاي اجاره‌اي و انتحاريون مزدور

القاعده پس از 11 سپتامبر (با تأکید بر عراق)

القاعده: زمینه ساز استقرار پایگاه های نظامی آمریکا و ناتو در آفریقا

المرابطون؛ نسل جدید القاعده مصر

الگوی حکومت در اندیشه جریان سلفی تکفیری

الگوی سازمانی القاعده و داعش

امکان سنجی تحقق همگراییِ جهان اسلام در مواجهه با تهدید جریان تکفیری

اندیشمندان حنفی و کژ اندیشی های ابن تیمیه

اندیشه تکفیری و راههای علاج آن

اندیشه جاهلیت محمد قطب در بوته نقد تشیع، تسنن و عقل

اندیشه سیاسی ابن قیم جوزیه

انگلستان و ظهور وهابیت و آل سعود

ایدئولوژی تکفیر؛ سرشت و راهبرد مواجهه با آن

ایمن الظواهری

بازخوانی ماجرای جهیمان العتیبی و ظهور اندیشه مهدویت در بطن وهابیت

بازخوردهای ضد‌امنیتی هستی‌شناسی اجتماعی سلفیت جهادی

بازشناسی بنیادگرایی و سلفیه در دوران معاصر با تأکید بر طالبان و القاعده

بازشناسی تفاوت سلفی نوگرا و افراط‏ گرا

بدعت

بدعت از منظر وهابیان

بدعت در دین

بدعت و سنت از ديدگاه فرق اسلامى و جريان‏هاى تكفيرى‏

بربهاری

بربهاری از کهن ترین تئوریسین های وهابیت

برداشت اشتباه تکفیریها از جهاد در قرآن

برداشت‌های القاعده از افکار جهادی سید قطب

برررسی شخصیت و نظرات شیخ عبدالعزیز بن باز مفتی سابق سعودی

برررسی قتال در قرآن 4

بررسى مبانى فکرى تکفیر

بررسي متني و سندي روايت شد رحال

بررسی اختلاف چهار جریان عمدۀ وهابیت در دهه‌های شصت و هفتاد میلادی در زمینۀ تکفیر

بررسی ارتباط خوارج با وهابیت

بررسی ارتداد در مذاهب اسلامی

بررسی استناددهی تروریسم تکفیری به سنت نبوی و جهاد اسلامی

بررسی اقدامات تکفیریون در عراق و سوریه

بررسی تاریخی جریان‌های تکفیری تروریستی

بررسی تطبیقی ایده‌ها و رفتارهای خوارج و وهابیت

بررسی تطبیقی ایمان و کفر از دیدگاه مذاهب اسلامی و جریان‌های تکفیری

بررسی تطبیقی دیدگاه فقهای فریقین درباره حرمت تکفیر مسلمانان

بررسی جریان سلفیت، وهابیت و تکفیر

بررسی حدیث «قرن الشیطان» از دیدگاه علمای اهل سنت

بررسی دیدگاه ابن تیمیه درباره زیارت قبور

بررسی دیدگاه محمد بن‌عبدالوهاب درباره شرک و مشرک

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_1

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_2

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_3

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_4

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_5

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_6

بررسی رابطه عقاید دیوبندیه و وهابیت

بررسی روایت التجاء ابو ایوب انصاری به قبر پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم

بررسی زبان شناختی واژه‌ی قرآنی «کفر»

بررسی زمینه های سیاسی اجتماعی شکل گیری طالبان در پاکستان

بررسی زمینه‌های صدور فتاوای تکفیری و پیامدهای آن بر جهان اسلام

بررسی سلفی‌گری ابن ابی العز با تأکید بر «شرح العقیدة الطحاویة»

بررسی قتال در قرآن 1

بررسی قتال در قرآن 2

بررسی قتال در قرآن 3

بررسی مبانی فقهی تکفیر

بررسی موانع تکفیر از دیدگاه وهابیت با تأکید بر مانعیت تأویل

بررسی و ارزیابی تاثیر عرفان در تعدیل قرائت های افراطی از دین

بررسی و نقد توحید در اندیشه سلفیه وهابی و سلفیه جهادی

بررسی و نقد دلیل وهابیت بر انقطاع عمل بعد از موت

بررسی و نقد دیدگاه سلفیه در ارتباط ارواح با عالم جسمانی

بررسی و نقد دیدگاه شاه ولی‌الله دهلوی در مسئله شرک

بررسی و نقد رابطه دعا و عبادت، از منظر قرآن و وهابیت

بررسی و نقد منهج قفاری در کتاب اصول مذهب الشیعه

بررسی پیشینه ورود تروریسم تکفیری به کشور (بخش دوم)

بررسی پیشینه ورود تروریسم تکفیری به کشور (بخش نخست)

بررسی کتاب تاریخ نجد نوشته حسین بن غنام

بررسی گفتمان سید قطب و تأثیر آن بر شکل گیری جریان‌های تکفیری مصر

بلای تکفیر، مصیبت اسلام و مسلمین

بن بست خلافت با اندیشه داعش

بنیاد گرایی و سلفیه بازشناسی طیفی از جریان های دینی

بنیادگرایی اسلامی داعش- القاعده: تمایزهای ساختاری و ایدئولوژیکی

بوکوحرام و قرائن همپیمانی با داعش

بیوگرافی ابن تیمیه

تأثیر افکار ابن‌تیمیه در گسترش جنایت‌های جریان‌های تکفیری

تأثیر اندیشه های سیاسی برنارد لویس در ترویج اسلام هراسی در غرب

تأثیر تقابل وهابیت سعودی با گفتمان انقلاب اسلامی ایران بر ژئوپلتیک جدید خاورمیانه

تأملاتی درباره بیانیه اخیر شبکه تروریستی القاعده علیه داعش

تأملی بر ماهیت گروهک تروریستی ریگی

تأملی غیر غربی در افراطی گری و خشونت ورزی به نام دین

تأويل در قرآن و «تأويل قرآن»

تأويل در قرآن و «تأويل قرآن»

تأویل

تاثیرات سید قطب بر گروهک های جهادی تکفیری

تاريخچه فرقه وهابيه و عقايد ايشان

تاریخ وهابیت

تبار شناسی سلفیه سروری از ابن تیمیه تا سید قطب

تبارشناسی مبانی معرفت شناختی و انسان شناختی اسلام سلفی - تکفیری

تبرک (لمس و تقبیل) از نگاه اهل سنت

تبرک و استشفا به آثار اولیا

تجاوز نیروهای اتحاد جماهیر شوروی به افغانستان سر برآوردن القاعده

تحرک‌پذیری سلفیت جهادی در آسیای غربی و امنیت عمومی جمهوری اسلامی ایران

تحقیقی درباره رابطه ذهبی و ابن‌تیمیه

تحليلى بر هويت جديد تروريست‏هاى تكفيرى در خاورميانه ...

تحلیل کنش های خشونت‌بار داعش از چشم انداز روان شناسی سیاسی‏

تحلیلی بر رویکرد‌های متناقض به اندیشه‌های سلفی- تکفیری سید قطب

تحلیلی بر هویت جدید تروریست‌های تکفیری در خاورمیانه

تحلیلی شرق‌شناسانه از جریان‌های تکفیری قدیم و جدید

تحول گفتمانی و بازتعریف نسل جدید القاعده در سوریه

تحولات اسلام سیاسی رادیکال

ترسیم نقشه راه جدید داعش

ترور، تروریسم و حقوق بشردوستانه

تروریسم از منظر بنیادگرایان اسلامی رادیکال و فقه سیاسی شیعه با نگاهی به عملیات استشهادی

تروریسم تکفیری داعش و محور مقاومت ضدصهیونیستی

تشبیه: مانند کردن خدا به مخلوقات

تضاد عقايد احناف با وهابيت درموضوع توسل

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت 2 (زندگى حقيقى همراه با عمل براى انبيا و اوليا در قبر)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت 4 (علم غيب)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت3 (توسل)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت5 (وهابيت و موضع اهل‏ سنت در قبال آن)

تضاد عقايد حنفيت با وهابیت 6 (وهابیت را بهتر بشناسیم)

تضادهای ایدئولوژیک؛ چرا داعش و القاعده متحد نشدند؟

تعدیل افراط گرایی دینی؛ براساس روش شناسی ائمّه(ع) در مواجهه با تفکر غالیان

تفاوت توسل با استغاثه مشرکین به بت ها

تفاوت میان جنبش‌های انقلابی و جریانات تکفیری و تروریستی

تقابل دیدگاه وهابیت تکفیری در حرمت تکفیر اهل قبله با آیات و روایات

تقابل فیزیکی وهابیت با تشیع

تقليد از ديدگاه سلفى‏هاى تكفيرى‏

تكفير از دیدگاه مذهب شيعه

تكفيريت در پاكستان و راه برون‏ رفت از آن‏

تمدن اسلامی و جریان‌های تکفیری

تناقضات ابن عبدالوهاب در مسئله تکفیر مسلمین

توحید از دیدگاه تشیع و وهابیت

توحید در مذاهب کلامی

توحید عبادی و شبهات وهابیت

توحید و شرک

توحید و شرک از دیدگاه استاد مطهری و سید قطب

توسل در سیره انبیا از دیدگاه اهل‌سنت

توسل در سیره پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله)

توسل و رابطه آن با توحید عبادی

توسل و شفاعت از نگاه دیوبندیه

توسل، شفاعت، استغاثه؛ رفع نزاع با تبیینی جدید

توسل، مرگ و شفاعت از دیدگاه تشیع و وهابیت

تکاپوی داعش برای بقای سرزمینی

تکفیر

تکفیر

تکفیر از دیدگاه ابن تیمیه

تکفیر از دیدگاه بزرگان دیوبند

تکفیر از دیدگاه سید قطب

تکفیر از دیدگاه قرآن

تکفیر از دیدگاه قرآن کریم

تکفیر از نگاه برخی ائمه مذاهب اهل سنت

تکفیر از نگاه برخی ائمه مذاهب اهل سنت

تکفیر از نگاه بزرگان اهل سنت

تکفیر از کدام قسم: کفر در مقابل ایمان یا کفر در مقابل اسلام

تکفیر اهل قبله

تکفیر اهل قبله در اندیشه علمای دیوبند

تکفیر تکفیریان خشونت تکفیری، در خدمت استعمار نوین

تکفیر در آیات و روایات

تکفیر در جهان اسلام

تکفیر در روایات نبوی (1)

تکفیر در روایات نبوی (2)

تکفیر در روایات نبوی (3)

تکفیر در روایات نبوی (4)

تکفیر و اقسام آن در نگاه شیعه

تکفیر گذشته، حال، آینده

تکفیری ها و تجاور از حدود جهاد

تکفیریها در انگلستان

تیشه داعش به ریشه‌های تاریخ ایران در موصل

جاهلیت در نگاه سلفیه جهادی و اثرات سوء آن بر جهان اسلام

جایگاه علمی و دینی مردم نجد در دوران محمد بن‌عبدالوهاب

جريانهاي جديد وهابيت از ديدگاه دکتر عصام العماد

جريان‏هاى تكفيرى و نقض حقوق زنان‏

جریان داعش و تحریف مفهوم جهاد

جریان شناسی اختلافات طالبان بر سر رهبری

جریان شناسی القاعده

جریان شناسی بنیادگرایی در جنبش های اسلامی

جریان شناسی وهابیت مصری

جریان شناسی گروهک تروریستی انصارالاسلام

جریان شناسی گروه‌های تکفیری جهادی در مصر

جریان شناسی سلفیگری

جریان های تکفیری عراق

جریانات افراطی و تکفیری در منطقه و راهکارهای مقابله با آنها با توجه به نقش خاورمیانه ای روسیه

جریانات تکفیری بناهای اسلامی (در عراق به عنوان نمونه)

جریان‌شناسی تکفیری در افغانستان

جریان‌شناسی گروه‌های تکفیری: ابعاد و پیامدها

جریان‌های تکفیری در عراق از ظهور وهابیت تا عصر حاضر

جریان‌های تکفیری فعال در پاکستان

جریان‌های تکفیری و خطرهای آن برای امت اسلامی و بشریت و عوامل شکل‌گیری آن

جریان‌های تکفیری، مهمترین خطر فراروی بیداری اسلامی

جشن و سرور در میلاد پیامبر گرامی از دیدگاه قرآن و سنت

جمعیت اخوان التوحید: شکل گیری و نقش آن در پیشرفت آل سعود

جنایات جریان‌های تکفیری در لبنان

جنبش اسلامی ترکستان شرقی؛ جهانی تهدید و نگرانی

جنبش شاه ولی­ الله در هند

جنبش های سیاسی معاصر در عربستان سعودی

جنبشهای اسلامی و خشونت در خاورمیانه

جنگ در شبه جزيره مروري بر شكل گيري وهابيت در عربستان

جهاد در اندیشه سید قطب

جهاد و مجاهد از نگاهی دیگر

جهاد و نظم بین‌الملل سلفیسم جهادی و تحول معنایی جهاد

جهادی‌های جدید کیستند؟

جهان از نگاه داعش

جهانى شدن و القاعده

جهانى شدن و ظهور هویت بنیادگرا در غرب آسیا

جوانان يهودی در صف داعش

حدیث منع نشستن و عبادت کردن در مقابر بررسی تطبیقی دیدگاه ابن‌تیمیه و مذاهب اربعه اهل سنت

حرمت تكفير اهل قبله در انديشه علماى اسلام

حرمت تکفیر اهل قبله در کتاب و سنت

حرمت تکفیر نزد پیشوایان چهارگانه اهل سنت

حرکت سلفیه

حزب التحریر ازبکستان

حزب التحریر در آسیای مرکزی

حقوق بشر و جریان‌های تکفیری

خاستگاه سلفی گری تکفیری

خاندان آل سعود و عربستان سعودی

خاورمیانه و جنگ های دینی

خشم به فرمان خرد، شرع و غریزه: تأملی در خشونت داعش از زاویه‌ای دیگر

خشونت تکفیری‌ها، توحشی چنگیزی در لباس اسلامی است

خشونت، ترور و افراط گرایی در قرآن

خط بطلان جولانی بر فانتزی‌های غرب در سوريه

خطر تکفیر برای جوامع اسلامی

خطر گروه‌های تکفیری علیه اسلام و مسلمانان

خلافت از دیدگاه سلفیه جهادی

خوارج، اولین گروه تکفیری در جهان اسلام (پیشینه جریان تکفیری خوارج) و پیامدها و نتایج سوء تکفیر و افراطی گری در جهان اسلام

خیانت های خلافت داعش به جامعه اسلامی

داعش خوب داعش بد

داعش در مسیر القاعده شدن

داعش و استفاده از گرافیک اطلاع‌رسان

داعش و عملکرد آن برای اهداف غرب و رژیم صهیونیستی

داعش پس از ناكامي در تأسيس دولت

داعش چگونه القاعده را زمین‌گیر کرد

داعش یاد آور خاطرات نسل اول وهابیت

داعش، القاعده؛ فرزند در مقابل پدرخوانده /بازخوانی روند شکل گیری القاعده در عراق و انشعاب درون سازمانی

داعش، قفقاز و واکنش روسیه

داعشی‌ها به نام جهاد سر می‌برند/ علت شکل‌گیری گروه‌های تکفیری

در آمدی بر مناسبات وهابیت و علم کلام

درنگی بر دیدگاه ابن‌تیمیه در مواجهه با مذاهب و بزرگان اسلام

درنگی در مبانی و آینده‌ خشونت به سبک رادیکالیسم تکفیری

درگذر تکفیر فکری و تکفیر جنایت‌کارانه

دشمن نزدیک و دور

دلایل و پیامدهای حمایت عربستان از گروه‌های اسلام‌گرای افراطی

دموکراسی

دو متن ماندگار: «هنر جنگ» و «درباره جنگ»

دگردیسی اسلام سیاسی در تونس

رابطه ولایت تکوینی و استغاثه به ارواح اولیای الاهی

رادیکالیسم اسلامی در جنوب شرق آسیا: جماعت اسلامی اندونزی

راهبرد آمریکا برای مبارزه با القاعده و داعش

راهبرد تکفیری و ضد وحدت عربستان سعودی در عرصه آموزش و رسانه

راهبردهای مدیریتی نبی اکرم(ص) در راستای تحکیم وحدت بین اقوام در صدر اسلام

راهبردهای مقابله با تهدیدات نرم جریان‌های تکفیری در جهان

ردّ نظر وهابیت از سوی اهل‌سنت در حرمت زیارت قبور

رفت و برگشت اسلام‌گرایی رادیکال از سوریه به شمال آفریقا

رقابتى براى هويت و شناسه‏

روش شناسی پیامبر(ص) در تقویت اتحاد مسلمانان و تعدیل افراط گرایی

روش قرآن در علاج و جلوگیری از پدیده تکفیر

روش های تبلیغی وهابیت

روش‌های برخورد محمد بن‌عبدالوهاب با مخالفان خود

روش‏هاى جهان اسلام براى فائق آمدن بر بحران تكفير

رویکرد دوگانه غرب در مواجهه با تروریسم؛ داعش سیاه، داعش سفید

ریشه های تاریخی و نحوه شکل گیری وهابیت

ریشه‌های تفکر داعش (١)

ریشه‌های تفکر داعش (٢)

ریشه‌های تفکر داعش (٣)

ریشه‌های تفکر داعش (٤)

ریشه‌های تفکر داعش (٥)

ریشه‌های تفکر داعش (٦)

زادگاه فکری اندیشه تکفیری در جامعه اسلامی

زمینه های تاریخی سلفیه

زمینه‌های ظهور و گسترش داعش در محیط امنیتی غرب آسیا

زمینه‏ های گفتمانی تعامل داعش در قبال اسرائیل و مسئله فلسطین

زیارت از دیدگاه احادیث اهل سنت

زیارت از دیدگاه احادیث اهل سنت

زیارت قبور از نگاه مذاهب اسلامی

سابقه سیاه وهابیت در تخریب آثار اسلامی

ساختار تشکیلاتی جدید داعش؛ نسل دوم فرماندهان دولت خلافت

سازمان کنفرانس اسلامی و نقش آن در گسترش وهابیت

سازوکار نیروگیری و نحوه عمل جریانهای تکفیری در گفت‌وگو با دکتر فیرحی

سب الصحابه

سرنوشت مدعیان خلافت در انتظار داعش

سرچشمه اندیشه وهابیت

سرچشمه های فکری القاعده

سفر وهابیت به مصر

سلفى‏گرى در تونس و آينده پيش رو

سلفيان

سلفيان

سلفی ها، روند نوگرایی که به افراط گرایی رسید

سلفی گرایی جهادی-تکفیری و آینده ثبات سیاسی در منطقه خاورمیانه

سلفی گری

سلفی گری در مصر و دوره جدید

سلفیت و جنبه های شبهه آمیز آن در مذاهب اربعه

سلفیه

سلفیه جهادی در شبه جزیره؛ بررسی رویکرد و عملکرد القاعده شبه جزیره

سلفیه درباری

سلفیه و تقریب

سلفیه و جنبش‌های اسلامی ـ دیوبندیه

سلفی‌گرایی متحرک: چالش امنیتی بدون مرز

سلفی‌گری افراطی در قفقاز شمالی؛ با تاکید بر مولفه‌های تاریخی، فرهنگی و سیاسی

سلفی‌گری و تکفیر در تونس میان گفتمان النهضة و دیگر گفتمان‌های بومی

سلفی‏گری در عراق و تأثیر آن بر جمهوری اسلامی ‏ایران

سماع موتی و تقابل دیدگاه وهابیان با بزرگان خود

سماع موتی و رابطه آن با توسل به ارواح اولیای الهی

سماع موتی و رابطه آن با توسل به ارواح اولیای الهی

سنت‏ گرایی و نقد اسلام‏ گرایی سلفی

سنّت پیامبر و تکفیر مسلمانان

سونامی تکفیری در جهان بشری

سپاه صحابه و لشکر جهنگوی نماینده افکار افراطی سلفی‌گری

سیر تاریخی ظاهرنگری در آیات صفات

سیر تطور هیئت‌‏های شرعی داعش

سیر مطالعاتی نقد اندیشه تکفیر (جهادی تکفیری)

سیر مطالعاتی نقد اندیشه تکفیر (وهابیت تکمیلی)

سیر مطالعاتی نقد اندیشه تکفیر (وهابیت مقدماتی)

شباهت وهابی ها با خوارج

شباهتهای فکری خوارج عصر علوی و داعشیهای امروز

شبکه سلول هاي تروريستي داعش در آسياي مرکزي

شخصیت شناسی ابوبكر بغدادی

شدّ رحال برای زیارت قبر نبی اکرم ص از منظر دیوبندیه و ابن‌تیمیه

شناسایی و تأمین منابع مالی داعش

شکاف شیعی – سنی در اسلام سیاسی و پیامدهای آن برای جمهوری اسلامی

شکاف‌‌‌های درونی داعش؛ نزاع دو نسل القاعده

شگرد ابن تیمیه در انکار فضائل امام امیرالمؤمنین (علیه السلام)

شیوه‌های وهابیت در مخالفت با اهل سنت

صحیحین و نفی تکفیر

صنعانی؛ سلفی تکفیری یا سلفی میانه‌رو

طالبان در عصر داعش: آینده سلفی گری تکفیری در همسایگان شرقی ایران

طالبان و سپاه صحابه فرزندان وهابیت

طالبان؛ دین و حکومت

ظهور داعش در شبه‌ قاره

ظهور داعش؛ پایانی بر نظم جهانی

ظهور و افول القاعده در عراق

عبادت

عبادت در اندیشه شیعه و وهابیت

عبور از «خاورمیانه جدید»

عربستان در عرصه تبلیغات

عربستان معمار جنایت و مکافات

عربستان و وهابیت در آفریقا

عزاداری بدعت یا سنت

عقائد تکفیر و نقش مسلمانان

عقل از دیدگاه سلفیه

عقل از منظر وهابیان

علل شکل گیری تکفیری‌ها از دیدگاه جغرافیای سیاسی

علل شکل گیری جریان‌های تکفیری در افغانستان و شبه قاره هند

علل و آینده حضور داعش در آفریقا

علل گسترش دعوت محمد بن‌عبدالوهاب

علمای شافعی و ابن‌تیمیه

عملکرد وحشیانه ی فرقه ی وهابیت و خاندان آل سعود

عوامل روانی تکفیر

عوامل ظهور جریان‌های تکفیری در جهان اسلام/ تبارشناسی گروه‌های افراطی

عوامل مؤثر در تبلیغ وهابیّت(1)

عوامل مؤثر در تبلیغ وهابیّت(2)

فتنه تكفير

فتنه و هابیت

فرا واقعیت بنا العابد!

فضای مجازی (سایبری) و شبکه‌های ماهواره‌ای جریان‌های تکفیری

فعالیت وهابیت در جهان

فقه تکفیر میان برهان شرعی و فقه خودساخته

فهرستواره پایان‌نامه‌های حوزوی-دانشگاهی در موضوع سلفی‌گری و نقد وهابیت

فواید توسل به ارواح پیامبران و اولیای الهی

قبیله انحراف

قبیله بدعت

قبیله خشونت

قتل عام حجاج یمنی توسط وهابیان

قتل و تکفیر در آیات قرآن (1)

قرآن و همگرایی بین مذاهب اسلامی

قرآن کریم و همزیستی مسالمت‌آمیز در جامعه بشری

لشگر جهنگوی

لیست حامیان مالی گروه های تروریستی همسو با القاعده در 31 کشور جهان

مانیفست توحش در فقه داعش

ماهیت دینی ـ سیاسی گروه طالبان

مبانى كلامى «القاعده» در تكفير و كشتار مسلمانان‏

مباني اعتقادی داعش

مبانی اعتقادی جریانهای تکفیری و مقایسه ی آن با آرای دیگر مذاهب

مبانی اعتقادی محمد ابن عبدالوهاب

مبانی جهادگرایی تکفیری در اهل سنت و نقد آن

مبانی فکری ابن تیمیه

مبانی مذهبی و قومی طالبان

مبانی و مفاهیم اسلام سیاسی القاعده

مبانی کلامی «القاعده» در تکفیر و کشتار مسلمانان

متافیزیک خشونت داعشی؛ سه مفهوم نکایه، توحش و تمکین

متغيرهاى منطقه ‏اى و بين‏ المللى و علل داخلى ورود داعش به عراق‏

متن قطعنامه شورای امنیت درباره گروه تروریستی داعش

محمد بن عبدالوهاب و مخالفان نجدی معاصر او

مخالفت دیوبندیان با دعوت محمد بن عبدالوهاب

مخالفت وهابیان با عقاید اهل سنت

مخالفت وهابیان با عقاید اهل سنت

مراتب و متعلقات ایمان

مرز بین تروریسم و جهاد در اسلام

مروری بر افکار وهابیت و جایگاه آن در جهان باورهای فطرت ستیز

مسئله توسل به اموات با نگاهی به آیه 22 سوره مبارکه فاطر

مشکلات پیش روی عراق پساداعش

معرفی و بررسی شیوه‌های مقابله با تکفیر در جهان اسلام و آثار آن

معناشناسى عبادت در نظام تعاليم وحى و دفع اتهام كفر و شرك از مسلمين‏

معیار توحید شرک از دیدگاه شهید مطهری و سید قطب

معیارهای توسل از دیدگاه وهابیت

مفهوم دولت در گفتمان داعش؛ دولت سلفی داعش؛ تحقق ناکام یک نظریه آلترناتیو

مفهوم شناسی جنبش های اسلامی معاصر

مفهوم شناسی خودکشی یا انتحار

مفهوم شناسی سلف، سلفی گری و سلفی

مفهوم شناسی سَلَفیه و سَلَفی­گری

مفهوم عبادت از دیدگاه ابن‌تیمیه

مفهوم و مراحل شرک

مقايسه انديشه‏ و رفتار جبهه النصره و داعش

مقایسه دیدگاه وهابیت و اخوان المسلمین در زمینه حکومت

موافقين و مخالفين خلافت داعش

موانع تکفیر با تأکید بر مسئله جهل از دیدگاه ابن‌تیمیه

موضع انتقادی اندیشه‌وران اهل سنت در برابر جریان‌های تکفیری

موضع ‌گيري‌ علماي‌ جهان‌ اسلام‌ درباره‌ تشيع‌

مکتب تکفیر بر خلاف عقل، نص و صریح قرآن است

نئوتروریسم با تأکید بر تروریسم مذهبی

ناتوانی حکومت ها و رشد سلفیسم در غرب افریقا

نخستین آشنایی مسلمانان شبه‌قاره هند با اندیشه وهّابیت

ندای غیراللّه از ديدگاه علمای دیوبندیه

نظری بر تاریخ وهابیت

نفی خشونت از منظر قرآن و سنت

نقد استدلال تکفیری ها وداعشی ها براولویت کشتن مسلمانان

نقد برداشت‌های تکفیری‌ها از آیات جهاد

نقد تفسیر وهابیون از آیات «من دون الله»

نقد دیدگاه سلفیه درباره مجاز در قرآن

نقد دیدگاه وهابیت در مسئله تبرک با تکیه بر نظر علمای معاصر وهابی

نقد دیدگاه وهابیت درباره عبادت با نظر به سجده برادران یوسف

نقد قرآنی مبانی وهابیت در حوزه ی جهاد

نقد و بررسی اندیشه‌های دهلوی

نقد و بررسی تکفیر از دیدگاه سلفی وهابی و سلفی جهادی

نقد و بررسی حکم بغیر ما انزل الله

نقد و بررسی دار الاسلام از نظر سلفیه تکفیری

نقد و بررسی دشمن نزدیک و دور(عدو قریب و بعید)

نقد و بررسی روش های جدلی ابن تیمیه در «منهاج السنه»

نقد و بررسی مبانی جهادگرایی تکفیری ها

نقد و بررسی مهم‌ترین ادله جریاهای تکفیری در تکفیر شیعه

نقدي بر كتاب «التبرك المشروع و التبرك الممنوع»

نقدی بر خلافت ابوبکر بغدادی

نقدی برعقاید وهابیت (توسل، شفاعت)

نقش جریان های سلفی در سوریه و فلسطین در مصاحبه با شیخ عبدالله کتمتو

نقش داعش در شکل‌گیری معادلات جدید در خاورمیانه

نقش قدرت‌های بین‌المللی در رشد و گسترش جریان‌های تکفیری

نقش وهابیت در اوگاندا

نقش وهابیت در تانزانیا

نقش وهابیت در کنیا

نقش گروه‌های تکفیری در تغییر نقشه منطقه

نگاه داعش به مهدویت

نگاه هند به گروه‌های شبه نظامی پاکستان

نگاهی اجمالی به منهج درسی مدارس ابتدایی داعش

نگاهی بر وهابیت

نگاهی به تشکیلات سازمانی داعش

نگاهی به رشد تکفیری‌ها در تونس

نگاهی به عقبه تکفیر و دیدگاه های آن

نگاهی به عملکرد داعش از منظر کتاب تروریسم جهانی و رسانه های جدید

نگاهی کوتاه به جریان رسانه‏ ای گروه داعش

نگرشی به ظرفیت‌های تقریبی الازهـر

هجوم وهابیان به مدینه منوّره

همگرايي استراتژيك؛ اتحاد سلفي‌هاي عربستان، هند و مصر

واقعه 11 سپتامبر ؛ سرآغاز شکل گیری بزرگترین گروههای تروریستی

واكاوى رابطه ميان نفاق و تكفير

واکاوی جایگاه تروریسم بنیادگرا در راهبرد خاورمیانه ای غرب

واکاوی ریشه‌های پدیده بنیادگرایی در خاورمیانه؛ مطالعه موردی جهانی شدن

وضعیت القاعده پس از ظهور داعش

وضعیت سیاسی داعش در قاره سیاه

وضعیت فعلی و آینده کشورهای شمال آفریقا (تاکید بر کشورهای مصر، تونس و لیبی)

وهابيت از نگاهي ديگر

وهابیان و برگزاری مراسم جشن وشادی

وهابیان و تحریف قرآن کریم

وهابیان و توحید در اسما و صفات

وهابیان و توحید ربوبی

وهابیت تکفیری (دوره ی معاصر)

وهابیت در آیینه تاریخ

وهابیت منطق تزویر و تکفیر

وهابیت و تحریف میراث‌های علمی

وهابیت و تخریب قبور

وهابیت و توحید الوهی (عبادی)

وهابیت و توحید ربوبی (1)

وهابیت و توحید ربوبی (2)

وهابیت و تکفیر شیعه

وهابیت و سماع موتی

وهابیت و موضع اهل سنت در قبال آن

وهابیت، سلفیت و اسلام‌گرایی؛ دشمن کیست؟

وهابیت، مکتب تشبیه

پاسخ به شبهات جهاد

پاسخ به مهم‌ترین شبهات وهابیت (توسل، شفاعت، تبرک، زیارت قبور)

پاسخی به شبهه ابن تیمیه در استمرار عزاداری برای امام حسین علیه السلام

پاکستان و «نبرد جهانی علیه تروریسم»

پاکستان و بنیادگرایی اسلامی

پرسمان؛ آیا تبرک جایز است؟

پيشينه و جايگاه جريان هاي سلفي

پژوهشی درباره حدیث «اللهم لا تجعل قبری وثناً یعبد»

پیام مهم ترور سرکرده جیش الاسلام

پیشینه و کارنامه وهابیت (1)- وهابیت و تفرقه

پیشینه و کارنامه وهابیت (2)- شکل گیری وهابیت

پیشینه و کارنامه وهابیت (3)-عقاید و عملکرد

چالش امنیتی تروریسم تکفیری علیه ایران

چالش های همگرایی جهان اسلام در تأسیس تمدن اسلامی

چرخش خلافت داعشی؛ از خلافت حقیقی تا خلافت مجازی

چرخش خلافت داعشی؛ از خلافت حقیقی تا خلافت مجازی

چقدر با تروریست‌های دنیا آشنا هستید؟

چه کسی تجددخواهی اسلامی را هدایت می‌کند؟

چگونگی پیدایش تکفیر و خارجی‌گری

چیستی و چرایی شکل گیری جریان‌های تکفیری

کابوس جدید آل‌سعود؛ آنچه همه باید درباره جنبش 15 سپتامبر در عربستان بدانند

کارنامه وهابیت؛ دوره تأسیس

کارنامه وهابیت؛ دوره تثبیت

کتاب شناسی تکفیر

کفر در مقابل ایمان یا اسلام

کفر و تکفیر در قرآن کریم و سوء برداشت از آن

کفر و جهاد از منظر حزب التحریر

کلام سیاسی و حیات سلولی تروریسم تکفیری

کودتا در داعش

کویت و وهابیت در آفریقا

گرایش های فکری سلفیه در جهان امروز

گزارش کتاب «سيف الجبار المسلول على أعداء الأبرار» اثر شاه فضل رسول قادری

گزارش کتاب جذور داعش قراءة فی تراث الوهابیة و علماء السعودیة

گزارشی از برخی فتاوای وهابیت

گزارشی از کتاب مصباح الأنام و جلاء الظلام

گفتمان اسلام سلفی و جهانی‏ شدن امنیت خاورمیانه

گفتگو با مأمون رحمه روحانی دمشقی درباره تکفیریها

گفت‌وگوی مشروح فارس با حجت‌الاسلام مهدی فرمانیان

گونه ‏شناسی فکری جنبش‏های اسلامی معاصر

گونه‏ شناسی فکری جنبش‏های اسلامی معاصر و پیامدهای سیاسی امنیتی آن در جهان اسلام