مقالات > تضاد عقايد حنفيت با وهابيت5 (وهابيت و موضع اهل‏ سنت در قبال آن)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت5 (وهابيت و موضع اهل‏ سنت در قبال آن)

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۷/۱۸ تعداد بازدید: 963

در این مقاله که بیشتر به سبک گفتاری است، یکی از عالمان اهل سنت، به بررسی تضادهای موجود بین وهابیت با فرق اهل تسنن به خصوص حنفیت می پردازد.کلمات کليدي : اهل سنت، حنفیت، وهابیت، نقد وهابیت، زیارت قبور، تضاد وهابیت با احناف، تکفیر[1]

السلام عليكم ورحمه‏اللّه‏ و بركاته ،الحمدلله وكفى والسلام على عباد اللّه‏ الذين اصطفى، اما بعد؛

اعوذ بالله من الشيطان الرجيم، بسم اللّه‏ الرحمن الرحيم، ان اللّه‏ و ملائكته يصلون على النبى يا ايهاالذين آمنوا صلوا عليه و سلموا تسليما.

موضوعى كه قرار است دراين مجلس نورانى پيرامون آن بحث داشته باشم مسأله وهابيت است. عرايض خودم را با كسب اجازه از محضر كليه شما بزگوارانى كه تشريف داريد، آغاز مى كنم .

اگر مسأله وهابيت پيش از اين در ميان علما و ائمه جمعه اهل سنت مورد بحث قرار نگرفته، نبايد چنين تصور شود كه علماى اهل سنت خداى ناكرده با وهابيت تبانى و توافقى دارند. موضع علماى ما پيش از امروز و دهها سال قبل چنان در كتابها و فتاواهايشان به‏طور روشن بيان شده كه شبيه به آن را در ميان علماى بزرگوار تشيع بنده سراغ ندارم ـ به علت محدود بودن معلومات خودم ـ  . پيش از حضرت امام خمينى رحمه‏اللهكسى به صورت مكتوب و نوشتار در كتابى با اين مسأله با صراحت و فصاحت كامل برخورد نكرده‏است[2] اما فكر نمى‏كنم كسى از ميان علماى محترم اهل سنت نباشد كه كتاب معروف رد المختار على در المختار را نداشته باشد و اين كتاب دهها سال قبل تأليف شده و در دسترس علماى اهل سنت قرار گرفته‏است و كم عالم، مفتى و قاضى در ديار ما هست كه اين كتاب را نداشته باشد و خود بنده تا به اين كتاب مراجعه نكنم در هيچ فتوايى اطمينان به كتاب ديگر پيدا نمى‏كنم. مؤلف اين كتاب با صراحت كامل در اين مسأله اظهار نظر فرموده و بعد از ايشان هم علماى ما در هر فرصت مقتضى و زمانى كه احساس كردند مى‏توانند اين مسأله را تببين كنند به موضع‏گيرى پرداختند و اگر در بلوچستان ما قبلاً اين مسأله مطرح نشده علتش اين نبوده كه ما از اين مسأله ناآگاه بوده‏ايم يا خداى ناكرده با وهابيان توافقى داشته‏ايم؛ نه. براى اينكه علما و خطبا با اطبا مشابهت دارند، تا بيمارى و مرضى را در انسانى احساس نكنند به سراغ مداوايش نمى‏روند. هر مرضى كه ظهور كند همان مرض را پيدا مى‏كنند و تلاش مى‏كنند آن را مداوا كنند و نسخه خاص آن بيماران را به او تحويل مى‏دهند.

اما حالا كه اين مسأله مطرح شده و موضع‏ گيرى‏هاى اين قشر عليه اسلام از گذشته جدى‏تر شده، وظيفه تك تك ماست كه در مقابل آن، موضع خود را مشخص و روشن كنيم تا خداى ناكرده مثل گذشته با حسن‏ ظن ها وتصورهاى مخلصانه‏ اى كه غرضى و شايبه‏ اى هم نداشته، عده‏اى از جوانان ما جذب اين افكار نشوند و الحمداللّه‏ با توجهات مقام معظم رهبرى و عناياتى كه نظام جمهورى اسلامى ايران نسبت به اهل سنت بخصوص علماى حوزه‏ ها، مدارس و طلبه‏ ها دارد الان خود به خود اين مسأله منتفى است كه جوانان ما نياز پيدا بكنند كه به‏ گونه‏اى با بهانه‏هايى به جايى برسند كه در معرض فرهنگهاى التقاطى قرار بگيرند.

مؤلف كتاب المهند على المفند كه همه شما براى او احترام قايل هستيد نه تنها موضع علماى احناف بلكه علماى مذاهب اربعه اهل سنت را در قبال اين مسأله تبيين كرده‏اند.

فخرالمحدثين مولانا خليل احمد سهارنپورى مؤلف كتاب معروف و بذل المجهود شرح سنن ابى‏داود كه بنده آن‏را ترجمه كرده‏ام و انشاءاللّه‏ العزيز با توفيقات خداوند متعال و عنايات و توجهات مسؤولان امور و هماهنگى نماينده محترم مقام معظم رهبرى در امور اهل سنت استان سيستان و بلوچستان سعى مى‏شود كه انشاءاللّه‏ بزودى در دسترس جوانان و علاقمندان قرار گيرد.[3] موضع ما را مشخص نموده‏اند. ما در موارد بسيارى با وهابيت اختلاف داريم و نمى‏توانيم با آنها سر سازش داشته باشيم و اين اختلافات از محدوده آن اختلافاتى كه جناب حجت ‏الاسلام والمسلمين حاج‏ آقاى واعظ زاده شرح دادند كه چه مواردى هست كه با اينكه اختلاف وجود داشته باشد مى‏توانيم با هم اتفاق داشته باشيم، وحدت داشته باشيم وحدت را حفظ بكنيم، از آن محدوده خارج شد. نظرات آنها زيربناى فقهى و اجتهادى ندارد و وقتى بررسى مى‏ كنيم مبتنى بر اغراض سياسى است و صرفا غرض آنها لطمه زدن به اسلام و مسلمين است اگر شما در اين زمينه مطالعه كرده باشيد كه طبعا كرده‏ايد، يك زمانى پس از تسلط رژيم آل سعود در اوايل اين قدر اينها شدت عمل به‏ خرج مى‏دادند كه اگر زايرى در مواجهه با مزار شريف رسول اكرم صلى الله ‏عليه و آله و سلم با كلمه السلام عليك يا سيدى، يا سيدنا يا رسول اللّه‏  سلام عرض مى‏كرد، او را تهديد مى‏كردند و مى‏زدند.

مفسر جليل‏ القدر حضرت علامه شفعى احمد عثمانى رحمه‏ الله مى‏ فرمايند كه من در كنفرانسى كه در زمان سلطان عبدالعزيز تشكيل داده بودند و علما را دعوت كرده بودند حاضر بودم، وقتى نوبت سخن گفتن به من رسيد بلند شدم و روى مسايلى كه حساس بود انگشت گذاشتم، يكى از آن مسايل همين بود كه چرا اجازه داده نمى‏شود كه مسلمين و زايرين كلمه سيدنا را به‏كار ببرند، چه اشكالى دارد؟ اين را در جمعى مطرح كردم كه دست راست من به اصطلاح مفتى زمان آنها نشسته بود و در طرف چپ من خود سلطان بود. من از سلطان پرسيدم كه چرا مسلمانان را با اين شدت منع مى‏كنيد كه كلمه سيدنا را به‏كار نبرند؟ ايشان اشاره كرد به مفتى‏اش كه از ايشان سؤال كنيد. وقتى من رويم را به‏طرف او برگرداندم گفتم چرا جناب شيخ؟ چرا جناب مفتى نهى مى‏كنيد؟ گفت: «لانه لم يثبت عن رسول‏ اللّه‏ صلى الله ‏عليه و آله و سلم لانه ما ورد فى القرآن و ما ثبت عن رسول‏ اللّه‏ صلى الله ‏عليه و آله و سلم».

گفتم اگر من براى شما از قرآن دليل بياورم و اثبات كنم آيا قبول مى‏كنيد؟ گفت: مگر امكان دارد كه در قرآن آيه‏ اى باشد كه نسبت به رسول‏ خدا صلى الله ‏عليه و آله و سلم كلمه سيدنا به‏ كار برده باشد؟ ايشان مى‏ گويد من استشهاد كردم و استدلال نمودم به آيه كريمه اى كه‏ درباره حضرت يحيى عليه السلام ـ على ‏نبينا وجميع‏ الانبياء صلوات‏ اللّه‏ ـ نازل شده؛ «سَيِّدا وَحَصُورا وَنَبِيّا مِنْ الصَّالِحِينَ».[4]

گفت: اين درباره حضرت يحيى است. گفتم عجيب است! وقتى درباره مفضول اين كلمه در قرآن به‏كار برده شده چگونه شما روا نمى‏دانيد كه درباره افضل از ايشان به كار برده بشود و روايت «انا سيد ولد آدم...» روايات ديگر را خواندم. چنان ايشان بى‏جواب ماندند كه ساكت و خاموش شده و نتوانستند لب تكان بدهند. سلطان بيچاره هم وقتى كه بى‏جوابى و سكوت محض مفتيش و شيخ الشيوخش را به عينه از نزديك مشاهده كرد بدون اينكه از او سؤال ديگرى بكند دستور داد و گفت: از امروز كسى حق ندارد مردم را منع كند كه كلمه سيدنا را به‏كار ببرد. از اينجا نتيجه آن عرضم كه قبلاً اشاره كردم و گفتم نقش علما در جامعه مهم است مشخص مى‏شود و همه مى‏دانيم اگر سلطانى منحرف شود گويا شخصى در غالب دانشمند و مفتى‏اى و شيخى و عالمى منحرف است.

اگر استاد و معلم و مربى سالم باشد شاگردان سالمى را به جامعه تحويل مى‏دهد؛ اگر مذكِّر و مبيِّن و مُبلِّغ سالم باشد انسانهاى سالمى را در جامعه مى‏آورد و به جامعه تحويل مى‏دهد.

حضرت كرخى رحمه‏الله يكى از اولياى كبار امت است و شيخ الشيخ جنيد بغدادى؛ اينهم يكى از نقطه نظرهاى اختلافى بين علماى اهل سنت و وهابيت است و همه اين ثلاثه و اربعه‏اى كه در ميان اهل سنت رواج دارد؛ نقشبنديه، چشتيه، سهرورديه و قادريه، خوشبختانه همه اينها منتهى مى‏شود به يكى از ستارگان درخشان اهل‏بيت و عترت.

حضرت امام جعفر صادق عليه السلام جنيد بغدادى را سيد الطائفه گفتند. مشايخ ما، مشايخ عرفانى ما مريد حضرت سرى ثقفى هستند كه عموما سرى خوانده مى‏شود و سرى ثقفى مريد حضرت معروف كرخى است و اين حضرت معروف كرخى كه امروز با اين تقدس اسمش برده مى‏شود، ترسا و مسيحى بوده كه پس از تشرف به محضر حضرت على ابن موسى‏ الرضا عليه السلام به اسلام مشرف شده‏اند و با تربيت پاك ايشان تربيت شد و در محضر چنين مذكى تزكيه شده‏اند. ايشان وقتى به ميان قوم خودشان بر مى‏گردند، وقتى كه در مى‏زنند پدر و مادرشان سؤال مى‏كنند كه: كيستى؟ ايشان پاسخ مى‏دهند؛ معروف. پس سؤال مى‏كنند: با چه آيينى بازگشته‏اى و ايشان در جواب مى‏گويند: با آيين اسلام؛ اشهد ان لا اله الا اللّه‏ و اشهدو ان محمدا رسول‏اللّه‏. مادرش كه مدتها در فراغ بوده و زجر هجران كشيده بود، براى بازگشت فرزند نذر كرده بود كه او برگردد اگر چه با هر دينى كه باشد اشكال ندارد. و بر اثر تبليغ ايشان پدر و مادر و همه اقوام او مشرف به اسلام شدند. حكايتى از ايشان نقل شده كه وقتى با مريدان به كنار دجله رسيدند، عده‏اى از جوانان را در حال عيش و عياشى سوار قايقى ديدند، مريدان كم ظرفيت و تزكيه نشده‏اى امثال ما، تقاضا كردند كه يا حضرت شيخ! دعا بكن كه خداوند اينها را در قعر دريا فرو ببرد و هلاكشان كند كه اين همه نعمتهاى خدا را حتى در روى دريا هم درجهت نارضايتى و مبارزه با خدا به‏كار مى‏برند. ايشان مى‏گويند اشكال ندارد دست بلند كنيد دعا مى‏خوانيم، همه دست برداشتند و منتظر شدند ايشان دعا بكنند تا آنها آمين بگويند، فرمودند: پروردگارا همانگونه كه اين جوانان را در اين دنيا شادمان و خوشحال فرمودى آنها را در قيامت خوشحال بفرما.

مريدان تعجب كردند و گفتند: بنا نبود همچين دعايى بشود. اين دعا با اين قشر و با اين عده از افراد چه تناسبى دارد؟ گفت لحظه‏اى صبر داشته باشيد! مگر براى شما سنگينى مى‏كند كه خداوند چنين كارى بكند؟ ديرى نشد كه قايق آنها به‏كنار دجله رسيد و شيخ را ديدند و در محضر ايشان حاضر شدند و همه توبه كردند و از زهاد و عباد روزگار شدند و بدين‏ترتيب دعاى شيخ قبول شد. منظورم اين است، وقتى كه مذكى كامل باشد شاگردانى تزكيه شده و كامل از مدرسه‏اش تحويل جامعه مى‏دهد، چون اينجا مذكى حضرت على‏ابن‏موسى‏الرضا عليه السلام بود شاگردش و مريدش معروف كرخى به‏بار آمد و ايشان در جهت سپاس اين نعمت بزرگ به اندازه توان خود در خدمت آن حضرت بود و وقتى كه حضرت على ابن موسى راه مى‏رفت ايشان جلوى مركب آن حضرت كمر مى‏بست و مانند غلام مى‏دويد. اين شيخ مشايخ من و شماست.

اما اگر مفتى آن‏جورى باشد، مربى آن‏جورى باشد آن‏طور كه سلطان عبدالعزيز داشت كه بدون مدرك و دليل و بدون صلاحيت اجتهاد و قابليت علمى بگويد كه در قرآن كلمه سيد چون براى رسول‏ خدا صلى الله ‏عليه و آله و سلم نيامده و در احاديث نيز ذكر نشده لذا ما آن‏را منع مى‏كنيم و وقتى دليل آورده مى‏شود مبهوت و ساكت مى‏ماند حاصل تربيت مشخص مى‏شود.

علامه شعفى مى‏فرمايند كه من گفتم كه چرا شما نمى‏گذاريد كه زايرين به مولد رسول‏ خدا صلى الله ‏عليه و آله و سلم بروند و نماز بخوانند؟ اگر واقعا اين جنايتها بررسى شود براى مسلمانها قابل تحمل نيست. من خودم كه به لطف خداوند متعال از سال 47 به بعد چندين مرتبه مكه معظم مشرف شده‏ام شايد در چندمين سفرم موفق شدم كه آن جايى را كه مولد رسول‏ خدا صلى الله ‏عليه و آله و سلم مى‏باشد پيدا كنم، به علت اينكه هيچ نام و نشانى از آن نگذاشته‏اند. چرا؟ براى اينكه طورى با آن مكان متبرك رفتار كرده‏اند كه در عالم كسى نپرسد كجاست و هيچ نام و نشانى به عنوان اينكه مولد ناجى عالم بشريت و فخر انبياست ندارد.

امروزه هزاران زاير براى زيارت مولد آن حضرت رهسپار مى‏شوند اما با حسرت و حرمان باز مى‏گردند دليل آنها هم اين است كه مردم كارهاى شرك‏ آميز مى‏كنند! و اى كاش آن‏گه كه بقيع را با آهن و ديوار محاصره كرداند مولد رسول‏ خدا صلى الله ‏عليه و آله و سلم را هم چنين مى‏كرديد و آن شركى كه آنها شرك مى‏دانند مردم انجام مى‏دادند اما مشخص مى‏شد كه اينجا موجودى به‏ دنيا آمده كه نه تنها عالم بشريت كه تمام كاينات و مخلوقات و موجودات به ولادتش افتخار كرده‏ اند و افتخار مى‏كنند. آيا من و شما حديث معراج را نخوانده‏ ايم كه رسول‏ اكرم صلى الله ‏عليه و آله و سلم مى‏ فرمايد: «وقتى كه ما در مسير اسرا از مكه به بيت‏ المقدس مى‏رفتيم به جايى رسيديم كه جبرييل به من گفت پياده شو در اينجا دو ركعت نماز بخوان، خواندم و سوار شدم. گفتم چه جايى بود؟ گفت: اينجا مولد حضرت عيسى است، جايى ديگر رسيديم گفت: نماز بخوان. نماز خواندم. پرسيدم چه جايى است؟ گفت: اينجا محلى است كه خداوند ذوالجلال با حضرت موسى‏ كليم عليه السلام سخن گفته. آيا مولد رسول‏ خدا صلى الله ‏عليه و آله و سلم محل ولادت رسول اكرم صلى الله ‏عليه و آله و سلم ـ العياذ بالله ـ كمتر از مولد محل ولادت حضرت عيسى عليه السلام است و رسول مكرم صلى الله ‏عليه و آله و سلم مأموريت مى‏يابد كه در مولد حضرت عيسى نماز بخواند و ما حق نداريم در مولد پيامبر بزرگوار اسلام دو ركعت نماز بخوانيم؟

علامه مى‏فرمايد وقتى كه من اين حديث را در آن كنفرانس و روايات ديگرى را خواندم، جوابى كه سلطان در خاتمه داد اين بود گفت: بيانات شما خيلى جالب بود، اما از محدوده معلوماتى كه من دارم خارج است، بايد علما روى آن قضاوت كنند! و من اين قسمت عبارت علامه ابن عابدين رحمه‏ الله را كه در اين زمينه فرموده‏اند، جهت اطمينان قرائت مى‏كنم ايشان در جوابى كه به مولانا خليل احمد مى‏دهد مى‏فرمايد: «الحكم عندنا فيهم ما قال صاحب درالمختار و الخوارج و هم قوم لهم منعة خرجوا عليه يعنى على الامام بتاويل يرون انفسهم على الحق و يرونه على باطل كفرا و معصيته توجب قتاله بتأويلهم يستحلون دمائنا».

پس برادران شيعه ما ناراحت نشوند از اينكه اگر وهابي ها بلا تشبيه آنها را مشرك گفته‏ اند آنها به ما هم مشرك گفته‏ اند.

اين نظر علامه شامى است كه «يستحلون دمائنا»؛ خونهاى ما را حلال مى‏دانند و «اموالنا و يسبون نساءنا الى ان قال وحكمهم حكم البغاة». اين درباره خوارج است! و باز توضيح مى‏دهد كه «ثم قال و انما لم نكفرهم لكونه عن تأويل و ان كان باطلاً». اين عبارت در المختار است كه علاّمه شامى در حاشيه مى‏نويسد: «كما وقع فى زماننا فى اتباع محمدابن عبدالوهاب».

در اينجا من توضيحى مى‏دهم كه يكى از علما در تجزيه و تحليل اين مسايل ايرادى بر علامه شامى گرفته و مى‏گويد كه ايشان از وضعيت وهابيها خبر نداشته‏اند، چون ايشان نوشته‏اند كه: «كما وقع فى زماننا فى اتباع عبدالوهاب» يعنى ايراد گرفته‏اند كه ايشان از اسم پرچمدار اين فرقه و نهضت خبر نداشته‏اند و چطور در تجزيه و تحليل آنها قضاوتشان درست است؟ اما بنده فكر مى‏كنم و با كمال جسارت در مقابل اين‏گونه بزرگوارانى كه نسبت به يك محقق عظيم الشأن از علماى احناف  اين نظر را دارد مى‏گويم كه چرا فكرشان به اين متبادر نمى‏شود كه شايد اينجا از كاتب سهو شده كه كلمه محمد از قلم افتاده و در نسخه‏هاى كنونى كه ما در دست داريم كلمه محمدابن عبدالوهاب، محمد و كلمه ابن از قلم نويسنده افتاده و شايد نسخه‏هاى قديمى را پيدا بكنيم و مسوده اصل پيدا بشود و در آنجا لابد و حتما به طور حتمى من مطمئنم كه محمدابن عبدالوهاب است و آنچه الان در بعضى نسخه‏ها مى‏باشد وجود دارد كه كلمه محمد و ابن نيست و آمده كه اتباع عبدالوهاب و اين سهو كاتب است.

من در اين اذعان و يقين دارم عبارت شامى اين است:

«الذين خرجوا من نجد و تغلبوا على الحرمين و كانوا ينتحلون مذهب الحنابله لكنهم اعتقدوا انهم هم المسلمون و ان من خالف اعتقادهم مشركون و استباحوا بذالك قتل اهل السنه و قتل علمائهم حتى كسراللّه‏ تعالى شوكتهم و حرب بلادهم و ظفربهم عساكر المسلمين عام ثلاث و ثلاثين و مأتين و ألف.[5] كسر باسين شكستن از تكسير حتى كسراللّه‏ شكوكتهم».

با توجه به ضيق وقت و كثرت مطالب، علما خودشان به اختلافى كه ما با وهابى‏ ها داريم آگاه‏اند و توجه دارند. بنابراين، نيازى به ادامه كلام آن‏هم به وسيله فرد كوچكى مثل بنده در حضور بزرگواران نيست. اميدوارم كه خداوند متعال جل و على شأنه به همه ما توفيق بدهد كه آگاهانه در جهت اعلاى كلمه اللّه‏ حركت كنيم و همگام با نظام جمهورى اسلامى ايران و تحت سايه پر لطف و پر عنايت و قيادت داهيانه و آگاهانه رهبر معظم انقلاب اسلامى ـ اطال اللّه‏ بقائه و عمره ـ در جهت خدمتگزارى به اسلام و مسلمين كوشا باشيم و قدم برداريم و نگذاريم كه فرزندانمان و جوانانمان در اين زمينه لغزش بخورند.

به اميد روزى كه اسلام موضع خودش را در سراسر بسيطه ارضى بيابد و پرچم پر افتخارش را بر فراز كاخهاى ستمگران روى زمين به اهتزار در آورد و بساط كفر و استكبار جهانى برچيده شود. و به اميد توفيق همه شما و دعاى طول عمر براى رهبر معظم انقلاب اسلامى و توفيق بيشتر مسؤولان امور، همه شما را به خداوند بزرگ مى‏سپارم.

و آخر دعوانا ان الحمدلله رب العالمين

پی نوشتها:

[1]. اين سخنرانى در نخستين سمينار ائمه‏ جمعه اهل‏ سنت استان سيستان و بلوچستان ايراد گرديده است.
[2]. البته پيش از حضرت امام خمينى رحمه‏ الله كتابهاى فراوانى در رد وهابيت نوشته شده است كه اكنون موجود است.
[3]. اين كتاب اكنون چاپ شده و در بازار موجود است.
[4]. سوره آل عمران، آيه 39.
[5]. رد المختار على الدر المختار، ج 3، ص 339
  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

الگوسازی از طالبان برای نجات القاعده

سلفیت سعودی؛ چالش بقاء

اندیشه‌ی سیاسی اسلام: مورد مطالعاتی "جهیمان العتیبی"

(مروری بر اهداف طالبان و چالش‌های پیش روی آن) نقشه جنگ طالبان و دلایل شکست احتمالی آن

القاعده و طالبان اختلافات و همکاری مشروط

مولفه هاي توحيد عبادي در مقارنه ديدگاه اماميه و سلفيه

دیدگاه ابن‌تیمیه در تعارض عقل صریح و نقل صحیح

فرایند شکل‌گیری اصطلاح «نواقض الاسلام» و کاربرد آن در تألیفات سلفیت نوین

مطالعه تطبیقی خط ‌ مشی سیاسی سلفیت اصلاحی- تنویری و سلفیت جهادی- تکفیری

بررسی و نقد اندیشۀ سلفیۀ جهادی در عملیات انتحاری

«وَ الا قُتِل»های ابن‌تیمیه کتاب قانون کُشتارهای داعش

اسلام هراسی و سناریوهای پیش روی آن

بررسی عقاید جریانات سلفی جهادی بر اساس عامل هویت

آینده‌پژوهی تروریسم تکفیری در ایران (2)

آموزه‌های بربهاری و تأثیر آن بر جریان‌های سلفی‌گری

گزارشی از رساله عقائد علمای دیوبندی

آینده‌پژوهی تروریسم تکفیری در ایران (1)

پدیده تکفیر از دیدگاه قرآن و حدیث

زمینه‌های اصلی سربرآوردن گروهک‌های تروریستی مانند انصار الفرقان در ایران چیست؟

مشروعیت نام‌گذاری به «عبد النبی»، «عبد الحسین» و… از دیدگاه شیعه و اهل سنت

نبرد رمضان البوطي و سلفيت..؛ داستاني که بسياري دوست ندارند بشنوند!

رهبران داعش در چنگ آمریکا؛ اسیر یا پناهجو؟

زندان‌‌‌ها؛ کارخانه‌جات تولید تروریست تکفیری

افراط گرایی و تفریط گرایی: آسیب اصلی وحدت در جهان کنونی اسلام و ضرورت مقابله با آن

اقتصاد سیاسی بین الملل و ظهور و کارکرد داعش در خاورمیانه

چگونگی پیدایش ایدئولوژی تکفیری

وهابیت و گسترش اسلام تندرو در جنوب شرق آسیا

مجرای فهم تکفیریها: مشابهت های تکفیریها و خوارج

گسترش نوسلفی‌گری در اروپا؛ زمینه‌های هویتی و پیامدهای امنیتی

آیندة گروهک های تکفیری و راه کارهای ثبات بخش دولت سوریه و عراق

بررسی علل نفوذ داعش در آسیای مرکزی و پیامدهای احتمالی آن

ساختار نظام بین الملل و هویت یابی اسلام سلفی-افراطی

علل ظهور و تکوین گروه‌های تکفیری در جهان اسلام؛ از تقابل زندگی قبیله ای با مدنیت تا تقابل سنت با مدرنیته؛ مطالعۀ موردی؛ خوارج و داعش

تبارشناسی دگرستیزی گروه‌های افراطی-تکفیری: گذار از دیگر دگرسازی به خود دگرسازی

تبیین خاستگاه های شناختی و ترسیم مدل ذهنی گروه تروریستی داعش

معنا و پاسخ: (بررسی تطبیقی افراط‌گرایی اسلامی و نهیلیسم)

آینده پژوهی گروههای تکفیری و تاثیر آنها بر منازعات منطقه ای در غرب آسیا

بررسی و نقد دیدگاه وهابیان درباره تبرک با نگاهی به تفسیر آیه اذْهَبُواْ بِقَمِيصِي...

وحدت؛ یگانه راه مبارزه با افراط

خدا در نگاه وهابیت

فضیلت زیارت قبور بزرگان دین، در فقه فریقین

پاسـخ به شـبهات وهابیـان بر روایت مالک الدار در توســل به پیـامبر پس از وفـات

ریشه ‏های پدیده تکفیر در گذر تاریخ

سلفى‏ گرى دیرینه و نوین

وهابیت، آیین تشبیه و تجسیم

مشروعیت دعا نزد قبور اولیای الهی

پاسخ به شبهات وهابیان بر روایات عثمان‏ بن حنیف در خصوص توسل

انحرافات وهابیت در توحید صفات

بررسی تطبیقی«شفـاعت» از منظر آیات و روایات و دانشمندان فریقین

ریشه‏ هاى اعتقادى تکفیر‏نوین در تاریخ اسلام‏

تقابل توحید محمد بن عبدالوهاب با توحید قرآنی

ممنوعیت تکفیر اهل قبله از نگاه متکلمان و فقیهان تشیع و تسنن

ماهیت «تأویل» از دیدگاه ابن‌تیمیه و علامه طباطبائی

واکاوی پدیدۀ «فرقه‌سازی درون‌مذهبی» در جریان سلفیه معاصر

بررسی و تقویت نقدهای «محمد بن علوی مالکی» بر «محمد بن صالح عثیمین» درباره توسل

نقد ادلۀ قرآنی برقعی دربارۀ برزخ از دیدگاه علمای شیعه

بررسی تطبیقی مبانی کلامی سید قطب و سلفیه در مباحث توحید و تکفیر

تكفير در انديشه كلامى ابوالثناء آلوسى با محوريت تطبيق رويكرد وى بر جريان فكرى سلفيه

ابن تيميه از ديدگاه علماي شافعي

بررسي تطبيقي توحيد و شرک از ديدگاه مذاهب اسلامي و جريان‌هاي تکفيري

بررسی بدعت از دیدگاه البانی

گفت و گو با اندیشه تکفیر و مخالفان آن

مشروعیت شدِّ رحال برای زیارت قبور

وهابیت در سفرنامه دومینگو بادیا ای لبلیچ (علی بیک عباسی)، خاورشناس اسپانیایی

معنا و شروط تکفیر

واکاوي فقهي مشروعيت زيارت قبور توسط زنان با تاکيد بر مباني قرآن و سنت

چالش‌های انتقال سیاسی در عربستان سعودی

روانشناسی داعش و داعشی ها

معرفی مهم ترین گروه های مسلح تحت پشتیبانی ترکیه در شمال سوریه

نقش ایالات متحده امریکا در شکل گیری جریانهای افراطی در جهان اسلام(مطالعه موردی القاعده و داعش)

بررسی پدیده ترور و نفی و محکومیت آن از منظر امام خمینی(ره)

جهاد و تکفیر در جهان اسلام؛گذر از فقه الخلافه به فقه المصلحه

جریان‌شناسی سلفی‌گری هندی و تطبیق مبانی آن با سلفی‌گری وهابی

ملاک و شرایط تکفیر از دید رشید رضا

بازنگری مفاهیم قابل تأمل اندیشه‌های محمد قطب در پرتو سلفی‌گری اعتدالی و اعتزال نوین

نقدی بر تأویل‌ستیزی ابن‌تیمیه

عناصر ظاهرگرایی سلفیه افراطی در تفسیر قرآن

بررسی و نقد آراء وهابیّت در انتساب عنوان شرک به شیعه از منظر قرآن کریم

ابن قيم جوزيه

ابن تیمیه

آل سعود

غزالی و ابن تیمیه

وهابیت شناسی در بیان آیت الله سبحانی (2)

وهابیت شناسی در بیان آیت الله سبحانی (1)

ارزش و جایگاه وحدت از منظر قرآن و سنّت

تفکر تکفیری

راهبردهای ضدتروریسم در ایران: رویکرد فرهنگی

سند «نقشه محرمانه» القاعده در مصر

توسل به اموات

بررسی علل رفتار خشونت آمیز نیروهای اسلامی در پاكستان با تاكید بر طالبانیسم

داعش: پیوند سلفیت تکفیری و بعثی گرایی

تحليل عملكرد گروه هاي تكفيري در تضاد با هويت تمدني مسلمان

تحلیل گفتمانی نقش دستگاه استنباطی گروه های تکفیری بر عملکرد آن ها

بازکاوی روانشناختی کنش گروه‌های سلفی- تکفیری: مطالعه موردی داعش

القاعده، داعش؛ افتراقات و تشابهات

مبانی اعتقادی تروریسم تکفیری

ریشه یابی مؤلفه هاي تأثیرگذار بر گسترش تروریسم در خاورمیانه

روانشناسی تروریسم و تأثیر آن بر گسترش تکفیر

مفهوم‌سازی گفتمان ژئوپلیتیکی تروريسم؛ تصویرسازی ژئوپلیتیکی دولت بوش از خاورمیانه

سنخ شناسی و دگردیسی گروه های تروریستی ادلب

گزارش کتاب «الصارم المسلول علی من انکر التسمیة بعبد النبي و عبدالرسول»

بررسی دلایل حضور گروهک تروریستی- تکفیری داعش در افغانستان بر اساس تئوری دومینوی ویلیام بولیت

تبیین زیرساختار های ایدئولوژیک و ساختاری گروه تکفیری تروریستی داعش

بررسی اندیشه‌های سلفی ـ تکفیری و تفاوت‌های داعش با سایر گروه‌های تروریستی

سلفی کیست و چه می گوید؟چرا سلفی گری بزرگترین خطر پیش روی جهان اسلام است؟

مرحله جدید اختلافات درونی دواعش

اهداف آمریکا و هم‏ پیمانان از ایجاد تا ائتلاف علیه جریان‏هاى تکفیرى

بررسی و تکوین حضور داعش در غرب آسیا؛ مطالعه موردی افغانستان

بررسى مبانى فکرى تکفیر

علل و آینده حضور داعش در آفریقا

چرخش خلافت داعشی؛ از خلافت حقیقی تا خلافت مجازی

تكفير از دیدگاه مذهب شيعه

مکتب تکفیر بر خلاف عقل، نص و صریح قرآن است

نقش داعش در شکل‌گیری معادلات جدید در خاورمیانه

واکاوی ریشه‌های پدیده بنیادگرایی در خاورمیانه؛ مطالعه موردی جهانی شدن

خشم به فرمان خرد، شرع و غریزه: تأملی در خشونت داعش از زاویه‌ای دیگر

آسیب شناسی رشد جریان‌های تکفیری در خاورمیانه

دو متن ماندگار: «هنر جنگ» و «درباره جنگ»

تأملی غیر غربی در افراطی گری و خشونت ورزی به نام دین

خشونت تکفیری‌ها، توحشی چنگیزی در لباس اسلامی است

درنگی در مبانی و آینده‌ خشونت به سبک رادیکالیسم تکفیری

سلفی‌گری افراطی در قفقاز شمالی؛ با تاکید بر مولفه‌های تاریخی، فرهنگی و سیاسی

نئوتروریسم با تأکید بر تروریسم مذهبی

راهبردهای مدیریتی نبی اکرم(ص) در راستای تحکیم وحدت بین اقوام در صدر اسلام

زیارت از دیدگاه احادیث اهل سنت

واکاوی جایگاه تروریسم بنیادگرا در راهبرد خاورمیانه ای غرب

خوارج، اولین گروه تکفیری در جهان اسلام (پیشینه جریان تکفیری خوارج) و پیامدها و نتایج سوء تکفیر و افراطی گری در جهان اسلام

قرآن و همگرایی بین مذاهب اسلامی

تکفیر از نگاه برخی ائمه مذاهب اهل سنت

بررسی ارتداد در مذاهب اسلامی

زیارت قبور از نگاه مذاهب اسلامی

تأثیر اندیشه های سیاسی برنارد لویس در ترویج اسلام هراسی در غرب

آيا استعانت از غير خدا جايز است؟

داعش پس از ناكامي در تأسيس دولت

بررسی زبان شناختی واژه‌ی قرآنی «کفر»

چالش امنیتی تروریسم تکفیری علیه ایران

شبکه سلول هاي تروريستي داعش در آسياي مرکزي

پرسمان؛ آیا تبرک جایز است؟

شناسایی و تأمین منابع مالی داعش

وضعیت فعلی و آینده کشورهای شمال آفریقا (تاکید بر کشورهای مصر، تونس و لیبی)

رفت و برگشت اسلام‌گرایی رادیکال از سوریه به شمال آفریقا

اسلام سیاسی و نقش آن در خاورمیانه

طالبان در عصر داعش: آینده سلفی گری تکفیری در همسایگان شرقی ایران

چرخش خلافت داعشی؛ از خلافت حقیقی تا خلافت مجازی

واقعه 11 سپتامبر ؛ سرآغاز شکل گیری بزرگترین گروههای تروریستی

دلایل و پیامدهای حمایت عربستان از گروه‌های اسلام‌گرای افراطی

آموزه‌ها و آینده داعش

بررسی استناددهی تروریسم تکفیری به سنت نبوی و جهاد اسلامی

توسل در سیره پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله)

توسل و شفاعت از نگاه دیوبندیه

سرچشمه های فکری القاعده

تضاد عقايد احناف با وهابيت درموضوع توسل

مسئله توسل به اموات با نگاهی به آیه 22 سوره مبارکه فاطر

مخالفت دیوبندیان با دعوت محمد بن عبدالوهاب

سماع موتی و رابطه آن با توسل به ارواح اولیای الهی

نگاهی به رشد تکفیری‌ها در تونس

نقدي بر كتاب «التبرك المشروع و التبرك الممنوع»

ردّ نظر وهابیت از سوی اهل‌سنت در حرمت زیارت قبور

نقد و بررسی اندیشه‌های دهلوی

قبیله خشونت

تحقیقی درباره رابطه ذهبی و ابن‌تیمیه

اندیشمندان حنفی و کژ اندیشی های ابن تیمیه

وهابیان و توحید ربوبی

وهابیان و تحریف قرآن کریم

محمد بن عبدالوهاب و مخالفان نجدی معاصر او

وهابیان و توحید در اسما و صفات

شگرد ابن تیمیه در انکار فضائل امام امیرالمؤمنین (علیه السلام)

قبیله بدعت

وهابیت و تحریف میراث‌های علمی

بررسی رابطه عقاید دیوبندیه و وهابیت

قبیله انحراف

علمای شافعی و ابن‌تیمیه

مرز بین تروریسم و جهاد در اسلام

سرچشمه اندیشه وهابیت

القاعده در تانزانیا

عوامل مؤثر در تبلیغ وهابیّت(1)

عوامل مؤثر در تبلیغ وهابیّت(2)

عربستان و وهابیت در آفریقا

پاکستان و «نبرد جهانی علیه تروریسم»

التکفیر و الهجره

نقش وهابیت در کنیا

کفر و تکفیر در قرآن کریم و سوء برداشت از آن

نقش وهابیت در اوگاندا

کویت و وهابیت در آفریقا

القاعده در اوگاندا

نقش وهابیت در تانزانیا

المرابطون؛ نسل جدید القاعده مصر

مفهوم دولت در گفتمان داعش؛ دولت سلفی داعش؛ تحقق ناکام یک نظریه آلترناتیو

مانیفست توحش در فقه داعش

وهابیت و تکفیر شیعه

بدعت

توحید در مذاهب کلامی

ابن تیمیه و اهل بیت

وهابیت و توحید الوهی (عبادی)

وهابیت و سماع موتی

مراتب و متعلقات ایمان

پاسخ به مهم‌ترین شبهات وهابیت (توسل، شفاعت، تبرک، زیارت قبور)

بررسی مبانی فقهی تکفیر

توحید عبادی و شبهات وهابیت

مفهوم و مراحل شرک

وضعیت سیاسی داعش در قاره سیاه

خاستگاه سلفی گری تکفیری

تأویل

سیر تاریخی ظاهرنگری در آیات صفات

معیارهای توسل از دیدگاه وهابیت

تحول گفتمانی و بازتعریف نسل جدید القاعده در سوریه

شکاف‌‌‌های درونی داعش؛ نزاع دو نسل القاعده

وهابیت و توحید ربوبی (2)

وهابیت و توحید ربوبی (1)

تشبیه: مانند کردن خدا به مخلوقات

وهابیت، مکتب تشبیه

تکفیر از دیدگاه ابن تیمیه

حرکت سلفیه

سلفی گری

سلفیه

عربستان در عرصه تبلیغات

آل سعود و عربستان سعودی

بیوگرافی ابن تیمیه

قتل عام حجاج یمنی توسط وهابیان

مخالفت وهابیان با عقاید اهل سنت

بربهاری

همگرايي استراتژيك؛ اتحاد سلفي‌هاي عربستان، هند و مصر

وهابیت و موضع اهل سنت در قبال آن

کارنامه وهابیت؛ دوره تثبیت

تاريخچه فرقه وهابيه و عقايد ايشان

تکفیر

توحید از دیدگاه تشیع و وهابیت

مبانی فکری ابن تیمیه

وهابیت منطق تزویر و تکفیر

حزب التحریر ازبکستان

جنبش شاه ولی­ الله در هند

ترسیم نقشه راه جدید داعش

نقد دیدگاه سلفیه درباره مجاز در قرآن

پيشينه و جايگاه جريان هاي سلفي

تأويل در قرآن و «تأويل قرآن»

سلفيان

ارزش (ضد) امنيتي بنيادگرايي؛ با تأكيد بر نهضت سلفي‌‌‌‌‌ ـ وهابي

اسلام سیاسی و منتقدان آن: اندیشه های قاضی عشماوی پیرامون رادیكالیسم سیاسی

ابن تیمیه که بود و چه کرد

مفهوم شناسی سَلَفیه و سَلَفی­گری

نخستین آشنایی مسلمانان شبه‌قاره هند با اندیشه وهّابیت

جهانى شدن و ظهور هویت بنیادگرا در غرب آسیا

جریانات افراطی و تکفیری در منطقه و راهکارهای مقابله با آنها با توجه به نقش خاورمیانه ای روسیه

القاعده و شاخه‌هاي آن؛ نيروهاي اجاره‌اي و انتحاريون مزدور

کابوس جدید آل‌سعود؛ آنچه همه باید درباره جنبش 15 سپتامبر در عربستان بدانند

آیین وهابی؛ بنیادگرایی یا اصلاح طلبی؟!

مفهوم شناسی سلف، سلفی گری و سلفی

نفی خشونت از منظر قرآن و سنت

بربهاری از کهن ترین تئوریسین های وهابیت

القاعده و تروریسم مذهبی

بنیادگرایی اسلامی داعش- القاعده: تمایزهای ساختاری و ایدئولوژیکی

بنیاد گرایی و سلفیه بازشناسی طیفی از جریان های دینی

جریان شناسی بنیادگرایی در جنبش های اسلامی

چقدر با تروریست‌های دنیا آشنا هستید؟

سازوکار نیروگیری و نحوه عمل جریانهای تکفیری در گفت‌وگو با دکتر فیرحی

روش شناسی پیامبر(ص) در تقویت اتحاد مسلمانان و تعدیل افراط گرایی

تعدیل افراط گرایی دینی؛ براساس روش شناسی ائمّه(ع) در مواجهه با تفکر غالیان

آیندۀ داعش و تفکرات سلفی در خاورمیانه

افغانستان و گروه طالبان

استراتژی انحرافی ابن تیمیه در تفسیر آیات قرآن

گونه‏ شناسی فکری جنبش‏های اسلامی معاصر و پیامدهای سیاسی امنیتی آن در جهان اسلام

جهانى شدن و القاعده

بررسی و ارزیابی تاثیر عرفان در تعدیل قرائت های افراطی از دین

اختلاف میان وهابیون و دیوبندیه

ارزیابی دیدگاه ابن تیمیه در بحث حسن و قبح

زمینه‌های ظهور و گسترش داعش در محیط امنیتی غرب آسیا

تروریسم از منظر بنیادگرایان اسلامی رادیکال و فقه سیاسی شیعه با نگاهی به عملیات استشهادی

داعش چگونه القاعده را زمین‌گیر کرد

القاعده

آیا جامعه عراق پس از جنگ آمریکا، از صوفی گری به جریان سلفی تکفیری تغییر کرد؟

اسلام و تروریسم؛ دو واژه بیگانه

جهاد و مجاهد از نگاهی دیگر

بررسی زمینه های سیاسی اجتماعی شکل گیری طالبان در پاکستان

بررسی اختلاف چهار جریان عمدۀ وهابیت در دهه‌های شصت و هفتاد میلادی در زمینۀ تکفیر

نگاهی به عقبه تکفیر و دیدگاه های آن

احتیاط در تکفیر مسلمان از نظر فقهای احناف

سلفیه درباری

تجاوز نیروهای اتحاد جماهیر شوروی به افغانستان سر برآوردن القاعده

طالبان؛ دین و حکومت

جریان شناسی القاعده

ماهیت دینی ـ سیاسی گروه طالبان

مبانی مذهبی و قومی طالبان

تأثیر تقابل وهابیت سعودی با گفتمان انقلاب اسلامی ایران بر ژئوپلتیک جدید خاورمیانه

توسل و رابطه آن با توحید عبادی

مفهوم عبادت از دیدگاه ابن‌تیمیه

ابزارهای تبلیغی وهابیت در زمان حاضر

بدعت در دین

جنگ در شبه جزيره مروري بر شكل گيري وهابيت در عربستان

سابقه سیاه وهابیت در تخریب آثار اسلامی

تأملی بر ماهیت گروهک تروریستی ریگی

تبار شناسی سلفیه سروری از ابن تیمیه تا سید قطب

مقایسه دیدگاه وهابیت و اخوان المسلمین در زمینه حکومت

داعش یاد آور خاطرات نسل اول وهابیت

ابن تیمیه حنبلی، نظریه پرداز تفکر وهابیت

آشنایی با مکتب سلفیه

سلفیه و تقریب

خاندان آل سعود و عربستان سعودی

القاعده: زمینه ساز استقرار پایگاه های نظامی آمریکا و ناتو در آفریقا

بررسی حدیث «قرن الشیطان» از دیدگاه علمای اهل سنت

طالبان و سپاه صحابه فرزندان وهابیت

پاکستان و بنیادگرایی اسلامی

سپاه صحابه و لشکر جهنگوی نماینده افکار افراطی سلفی‌گری

لشگر جهنگوی

تاریخ وهابیت

وهابیت در آیینه تاریخ

آیا توحید وهابیت مطابق احادیث حضرت خاتم الانبیا است؟

انگلستان و ظهور وهابیت و آل سعود

نظری بر تاریخ وهابیت

سازمان کنفرانس اسلامی و نقش آن در گسترش وهابیت

بررسي متني و سندي روايت شد رحال

نقد تفسیر وهابیون از آیات «من دون الله»

تکاپوی داعش برای بقای سرزمینی

آيا به‌کارگيري زور براي رسيدن به قدرت، گزينه­ اي شکست ­خورده است؟

مشکلات پیش روی عراق پساداعش

تروریسم تکفیری داعش و محور مقاومت ضدصهیونیستی

جنبش اسلامی ترکستان شرقی؛ جهانی تهدید و نگرانی

ایدئولوژی تکفیر؛ سرشت و راهبرد مواجهه با آن

تحلیل کنش های خشونت‌بار داعش از چشم انداز روان شناسی سیاسی‏

کارنامه وهابیت؛ دوره تأسیس

جمعیت اخوان التوحید: شکل گیری و نقش آن در پیشرفت آل سعود

جهاد و نظم بین‌الملل سلفیسم جهادی و تحول معنایی جهاد

کلام سیاسی و حیات سلولی تروریسم تکفیری

نگاهی بر وهابیت

بازخوانی ماجرای جهیمان العتیبی و ظهور اندیشه مهدویت در بطن وهابیت

مبانی جهادگرایی تکفیری در اهل سنت و نقد آن

مباني اعتقادی داعش

مبانی و مفاهیم اسلام سیاسی القاعده

بررسی جریان سلفیت، وهابیت و تکفیر

«داعش» و «القاعده» دو شاخه درخت وهابیت در عربستان

سلفی گرایی جهادی-تکفیری و آینده ثبات سیاسی در منطقه خاورمیانه

اختلافات نظری و اعتقادی وهابیت با مسلمین

گفت‌وگوی مشروح فارس با حجت‌الاسلام مهدی فرمانیان

داعشی‌ها به نام جهاد سر می‌برند/ علت شکل‌گیری گروه‌های تکفیری

نقد استدلال تکفیری ها وداعشی ها براولویت کشتن مسلمانان

جريانهاي جديد وهابيت از ديدگاه دکتر عصام العماد

مروری بر افکار وهابیت و جایگاه آن در جهان باورهای فطرت ستیز

نقد قرآنی مبانی وهابیت در حوزه ی جهاد

نقد و بررسی مبانی جهادگرایی تکفیری ها

جریان شناسی گروه‌های تکفیری جهادی در مصر

توسل، شفاعت، استغاثه؛ رفع نزاع با تبیینی جدید

افترائات وهابیت علیه شیعه

گزارش کتاب «سيف الجبار المسلول على أعداء الأبرار» اثر شاه فضل رسول قادری

تقابل فیزیکی وهابیت با تشیع

بررسی تطبیقی ایده‌ها و رفتارهای خوارج و وهابیت

اندیشه جاهلیت محمد قطب در بوته نقد تشیع، تسنن و عقل

مبانی اعتقادی جریانهای تکفیری و مقایسه ی آن با آرای دیگر مذاهب

گزارشی از کتاب مصباح الأنام و جلاء الظلام

تبرک و استشفا به آثار اولیا

گرایش های فکری سلفیه در جهان امروز

بررسی کتاب تاریخ نجد نوشته حسین بن غنام

تفاوت توسل با استغاثه مشرکین به بت ها

بررسی دیدگاه محمد بن‌عبدالوهاب درباره شرک و مشرک

ارکان سیاسی اندیشه های داعش؛ از امامت تا تکفیر و جهاد

اندیشه تکفیری و راههای علاج آن

کتاب شناسی تکفیر

تکفیر از نگاه بزرگان اهل سنت

سونامی تکفیری در جهان بشری

عقائد تکفیر و نقش مسلمانان

مفهوم شناسی خودکشی یا انتحار

بررسی گفتمان سید قطب و تأثیر آن بر شکل گیری جریان‌های تکفیری مصر

بررسی و نقد منهج قفاری در کتاب اصول مذهب الشیعه

تکفیر تکفیریان خشونت تکفیری، در خدمت استعمار نوین

بررسی و نقد توحید در اندیشه سلفیه وهابی و سلفیه جهادی

وهابیان و برگزاری مراسم جشن وشادی

خشونت، ترور و افراط گرایی در قرآن

جشن و سرور در میلاد پیامبر گرامی از دیدگاه قرآن و سنت

راهبردهای مقابله با تهدیدات نرم جریان‌های تکفیری در جهان

معرفی و بررسی شیوه‌های مقابله با تکفیر در جهان اسلام و آثار آن

اجتهاد از نگاه وهابیون

سنّت پیامبر و تکفیر مسلمانان

شباهتهای فکری خوارج عصر علوی و داعشیهای امروز

رادیکالیسم اسلامی در جنوب شرق آسیا: جماعت اسلامی اندونزی

آسیب شناسی جریان‌های تکفیری و راهکارهای مقابله با آن، از منظر مقام معظم رهبری

احمد بن حنبل و دیدگاه‌های او درباره تکفیر

عوامل ظهور جریان‌های تکفیری در جهان اسلام/ تبارشناسی گروه‌های افراطی

«جریان تکفیری» از نگاه رهبر انقلاب

حدیث منع نشستن و عبادت کردن در مقابر بررسی تطبیقی دیدگاه ابن‌تیمیه و مذاهب اربعه اهل سنت

حرمت تکفیر اهل قبله در کتاب و سنت

روش قرآن در علاج و جلوگیری از پدیده تکفیر

بدعت از منظر وهابیان

مبانی کلامی «القاعده» در تکفیر و کشتار مسلمانان

صحیحین و نفی تکفیر

ریشه های تاریخی و نحوه شکل گیری وهابیت

تکفیر از دیدگاه سید قطب

چه کسی تجددخواهی اسلامی را هدایت می‌کند؟

قرآن کریم و همزیستی مسالمت‌آمیز در جامعه بشری

فقه تکفیر میان برهان شرعی و فقه خودساخته

نقش گروه‌های تکفیری در تغییر نقشه منطقه

علل شکل گیری جریان‌های تکفیری در افغانستان و شبه قاره هند

تکفیر از دیدگاه قرآن

علل شکل گیری تکفیری‌ها از دیدگاه جغرافیای سیاسی

سماع موتی و رابطه آن با توسل به ارواح اولیای الهی

تکفیر

درگذر تکفیر فکری و تکفیر جنایت‌کارانه

خطر تکفیر برای جوامع اسلامی

خطر گروه‌های تکفیری علیه اسلام و مسلمانان

روش های تبلیغی وهابیت

چگونگی پیدایش تکفیر و خارجی‌گری

سلفی‌گری و تکفیر در تونس میان گفتمان النهضة و دیگر گفتمان‌های بومی

عبادت در اندیشه شیعه و وهابیت

جریان‌های تکفیری و خطرهای آن برای امت اسلامی و بشریت و عوامل شکل‌گیری آن

تمدن اسلامی و جریان‌های تکفیری

ارتباط اسلام‌ستیزی با جریان‌های تکفیری

بررسی و نقد دلیل وهابیت بر انقطاع عمل بعد از موت

نقد دیدگاه وهابیت درباره عبادت با نظر به سجده برادران یوسف

جریانات تکفیری بناهای اسلامی (در عراق به عنوان نمونه)

تفاوت میان جنبش‌های انقلابی و جریانات تکفیری و تروریستی

بررسی اقدامات تکفیریون در عراق و سوریه

تکفیر اهل قبله در اندیشه علمای دیوبند

عملکرد وحشیانه ی فرقه ی وهابیت و خاندان آل سعود

راهبرد تکفیری و ضد وحدت عربستان سعودی در عرصه آموزش و رسانه

گزارش کتاب جذور داعش قراءة فی تراث الوهابیة و علماء السعودیة

اقسام ذبح و قربانی و اشتباه وهابیت

معیار توحید شرک از دیدگاه شهید مطهری و سید قطب

هجوم وهابیان به مدینه منوّره

وهابیت و تخریب قبور

سلفیت و جنبه های شبهه آمیز آن در مذاهب اربعه

عبور از «خاورمیانه جدید»

فتنه و هابیت

وهابيت از نگاهي ديگر

پیشینه و کارنامه وهابیت (3)-عقاید و عملکرد

پیشینه و کارنامه وهابیت (2)- شکل گیری وهابیت

پیشینه و کارنامه وهابیت (1)- وهابیت و تفرقه

سفر وهابیت به مصر

سلفیه و جنبش‌های اسلامی ـ دیوبندیه

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت3 (توسل)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت5 (وهابيت و موضع اهل‏ سنت در قبال آن)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت 2 (زندگى حقيقى همراه با عمل براى انبيا و اوليا در قبر)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت 4 (علم غيب)

تضاد عقايد حنفيت با وهابیت 6 (وهابیت را بهتر بشناسیم)

مخالفت وهابیان با عقاید اهل سنت

سلفيان

تأويل در قرآن و «تأويل قرآن»

اندیشه سیاسی ابن قیم جوزیه

تکفیر گذشته، حال، آینده

شباهت وهابی ها با خوارج

نقدی برعقاید وهابیت (توسل، شفاعت)

لیست حامیان مالی گروه های تروریستی همسو با القاعده در 31 کشور جهان

توسل، مرگ و شفاعت از دیدگاه تشیع و وهابیت

گزارشی از برخی فتاوای وهابیت

تقابل دیدگاه وهابیت تکفیری در حرمت تکفیر اهل قبله با آیات و روایات

بررسی موانع تکفیر از دیدگاه وهابیت با تأکید بر مانعیت تأویل

حرمت تكفير اهل قبله در انديشه علماى اسلام

فتنه تكفير

تبارشناسی مبانی معرفت شناختی و انسان شناختی اسلام سلفی - تکفیری

جهاد در اندیشه سید قطب

نقش قدرت‌های بین‌المللی در رشد و گسترش جریان‌های تکفیری

موضع انتقادی اندیشه‌وران اهل سنت در برابر جریان‌های تکفیری

نقد و بررسی مهم‌ترین ادله جریاهای تکفیری در تکفیر شیعه

جریان‌شناسی تکفیری در افغانستان

تحلیلی بر هویت جدید تروریست‌های تکفیری در خاورمیانه

بررسی تاریخی جریان‌های تکفیری تروریستی

ارائه مدل تحلیل جامع جریان تکفیری و راهبردهای مقابله با آن

تحلیلی بر رویکرد‌های متناقض به اندیشه‌های سلفی- تکفیری سید قطب

چیستی و چرایی شکل گیری جریان‌های تکفیری

جنایات جریان‌های تکفیری در لبنان

الگوی حکومت در اندیشه جریان سلفی تکفیری

فضای مجازی (سایبری) و شبکه‌های ماهواره‌ای جریان‌های تکفیری

قتل و تکفیر در آیات قرآن (1)

داعش و عملکرد آن برای اهداف غرب و رژیم صهیونیستی

بررسی تطبیقی ایمان و کفر از دیدگاه مذاهب اسلامی و جریان‌های تکفیری

تأثیر افکار ابن‌تیمیه در گسترش جنایت‌های جریان‌های تکفیری

جایگاه علمی و دینی مردم نجد در دوران محمد بن‌عبدالوهاب

زمینه های تاریخی سلفیه

شیوه‌های وهابیت در مخالفت با اهل سنت

اقدامات سلفی‌های تکفیری؛ فرصت‌های به وجود آمده برای جمهوری اسلامی ایران

بررسی زمینه‌های صدور فتاوای تکفیری و پیامدهای آن بر جهان اسلام

تحرک‌پذیری سلفیت جهادی در آسیای غربی و امنیت عمومی جمهوری اسلامی ایران

ادله داعش بر خلافت اسلامی و نقد آن از سوی سلفیان جهادی

جاهلیت در نگاه سلفیه جهادی و اثرات سوء آن بر جهان اسلام

بررسی تطبیقی دیدگاه فقهای فریقین درباره حرمت تکفیر مسلمانان

موانع تکفیر با تأکید بر مسئله جهل از دیدگاه ابن‌تیمیه

نقد و بررسی تکفیر از دیدگاه سلفی وهابی و سلفی جهادی

سلفیه جهادی در شبه جزیره؛ بررسی رویکرد و عملکرد القاعده شبه جزیره

تکفیر در روایات نبوی (4)

تکفیر در روایات نبوی (3)

برررسی شخصیت و نظرات شیخ عبدالعزیز بن باز مفتی سابق سعودی

ابوبكر بغدادی

جریان شناسی اختلافات طالبان بر سر رهبری

تکفیر در روایات نبوی (1)

تکفیر در روایات نبوی (2)

جریان شناسی گروهک تروریستی انصارالاسلام

تأملاتی درباره بیانیه اخیر شبکه تروریستی القاعده علیه داعش

تکفیر در آیات و روایات

شخصیت شناسی ابوبكر بغدادی

داعش، القاعده؛ فرزند در مقابل پدرخوانده /بازخوانی روند شکل گیری القاعده در عراق و انشعاب درون سازمانی

جریان شناسی وهابیت مصری

زادگاه فکری اندیشه تکفیری در جامعه اسلامی

رویکرد دوگانه غرب در مواجهه با تروریسم؛ داعش سیاه، داعش سفید

خیانت های خلافت داعش به جامعه اسلامی

سلفى‏گرى در تونس و آينده پيش رو

بررسی پیشینه ورود تروریسم تکفیری به کشور (بخش نخست)

بررسی پیشینه ورود تروریسم تکفیری به کشور (بخش دوم)

تحليلى بر هويت جديد تروريست‏هاى تكفيرى در خاورميانه ...

استراتژی «گرگ‌های تنها»؛ این بار در افغانستان

الگوی سازمانی القاعده و داعش

جهادی‌های جدید کیستند؟

نگاهی اجمالی به منهج درسی مدارس ابتدایی داعش

نگاهی کوتاه به جریان رسانه‏ ای گروه داعش

زمینه‏ های گفتمانی تعامل داعش در قبال اسرائیل و مسئله فلسطین

تضادهای ایدئولوژیک؛ چرا داعش و القاعده متحد نشدند؟

ساختار تشکیلاتی جدید داعش؛ نسل دوم فرماندهان دولت خلافت

ریشه‌های تفکر داعش (٦)

ریشه‌های تفکر داعش (٥)

ریشه‌های تفکر داعش (٤)

ریشه‌های تفکر داعش (٣)

ریشه‌های تفکر داعش (٢)

ریشه‌های تفکر داعش (١)

جریان‌های تکفیری در عراق از ظهور وهابیت تا عصر حاضر

ابومصعب زرقاوي و داعش

موافقين و مخالفين خلافت داعش

سیر تطور هیئت‌‏های شرعی داعش

بلای تکفیر، مصیبت اسلام و مسلمین

دشمن نزدیک و دور

جریان شناسی سلفیگری

در آمدی بر مناسبات وهابیت و علم کلام

داعش خوب داعش بد

دموکراسی

آیا تهدید داعش را جدی بگیریم؟

عقل از منظر وهابیان

بن بست خلافت با اندیشه داعش

جریان های تکفیری عراق

جنبشهای اسلامی و خشونت در خاورمیانه

تحولات اسلام سیاسی رادیکال

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_6

آینده جنبش های اسلامی

مفهوم شناسی جنبش های اسلامی معاصر

کفر در مقابل ایمان یا اسلام

جریان داعش و تحریف مفهوم جهاد

خلافت از دیدگاه سلفیه جهادی

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_5

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_4

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_3

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_2

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_1

آسيب‏ شناسى رشد جريان‏هاى تكفيرى به عنوان يك چالش عمده فراروى اسلام‏گرايى‏

جوانان يهودی در صف داعش

برداشت‌های القاعده از افکار جهادی سید قطب

روش‌های برخورد محمد بن‌عبدالوهاب با مخالفان خود

برداشت اشتباه تکفیریها از جهاد در قرآن

سنت‏ گرایی و نقد اسلام‏ گرایی سلفی

ارزیابی سیاست کیفری بین‌المللی در رسیدگی به جنایات داعش

استراتژی داعش در عراق و شام

گونه ‏شناسی فکری جنبش‏های اسلامی معاصر

ظهور داعش در شبه‌ قاره

پاسخ به شبهات جهاد

سلفی‏گری در عراق و تأثیر آن بر جمهوری اسلامی ‏ایران

گفتمان اسلام سلفی و جهانی‏ شدن امنیت خاورمیانه

شکاف شیعی – سنی در اسلام سیاسی و پیامدهای آن برای جمهوری اسلامی

برررسی قتال در قرآن 4

بررسی قتال در قرآن 3

بررسی قتال در قرآن 2

بررسی قتال در قرآن 1

تاثیرات سید قطب بر گروهک های جهادی تکفیری

حزب التحریر در آسیای مرکزی

مبانی اعتقادی محمد ابن عبدالوهاب

تکفیری ها و تجاور از حدود جهاد

حرمت تکفیر نزد پیشوایان چهارگانه اهل سنت

معناشناسى عبادت در نظام تعاليم وحى و دفع اتهام كفر و شرك از مسلمين‏

مبانى كلامى «القاعده» در تكفير و كشتار مسلمانان‏

احزاب سلفی در مصر

تکفیر از دیدگاه قرآن کریم

سلفی گری در مصر و دوره جدید

تكفيريت در پاكستان و راه برون‏ رفت از آن‏

متافیزیک خشونت داعشی؛ سه مفهوم نکایه، توحش و تمکین

القاعده پس از 11 سپتامبر (با تأکید بر عراق)

آينده داعش در عراق

بازشناسی بنیادگرایی و سلفیه در دوران معاصر با تأکید بر طالبان و القاعده

جهان از نگاه داعش

جنبش های سیاسی معاصر در عربستان سعودی

زیارت از دیدگاه احادیث اهل سنت

ظهور و افول القاعده در عراق

تکفیر از نگاه برخی ائمه مذاهب اهل سنت

نگرشی به ظرفیت‌های تقریبی الازهـر

چالش های همگرایی جهان اسلام در تأسیس تمدن اسلامی

جريان‏هاى تكفيرى و نقض حقوق زنان‏

تقليد از ديدگاه سلفى‏هاى تكفيرى‏

بدعت و سنت از ديدگاه فرق اسلامى و جريان‏هاى تكفيرى‏

واكاوى رابطه ميان نفاق و تكفير

روش‏هاى جهان اسلام براى فائق آمدن بر بحران تكفير

نقد و بررسی دار الاسلام از نظر سلفیه تکفیری

نقد و بررسی دشمن نزدیک و دور(عدو قریب و بعید)

نقد و بررسی حکم بغیر ما انزل الله

نقد برداشت‌های تکفیری‌ها از آیات جهاد

متغيرهاى منطقه ‏اى و بين‏ المللى و علل داخلى ورود داعش به عراق‏

رقابتى براى هويت و شناسه‏

پاسخی به شبهه ابن تیمیه در استمرار عزاداری برای امام حسین علیه السلام

عزاداری بدعت یا سنت

توحید و شرک

آیا ترکیه به سرنوشت پاکستان مبتلا خواهد شد؟

عوامل روانی تکفیر

وهابیت تکفیری (دوره ی معاصر)

ازبکستان بعد از کریم اف و ترسیم جریان شناسی دینی سیاسی آینده

ارکان و مقومات مفهوم «عبادت»

بوکوحرام و قرائن همپیمانی با داعش

نگاهی به تشکیلات سازمانی داعش

آينده ‏نگارى رفتار گروه‏ هاى تكفيرى‏

تکفیر اهل قبله

دگردیسی اسلام سیاسی در تونس

ناتوانی حکومت ها و رشد سلفیسم در غرب افریقا

داعش در مسیر القاعده شدن

عربستان معمار جنایت و مکافات

اسلام دین صلح و مهربانی و محبت و رحمت

علل گسترش دعوت محمد بن‌عبدالوهاب

گفتگو با مأمون رحمه روحانی دمشقی درباره تکفیریها

ابن تیمیه و نگرش آن به مذاهب

تکفیریها در انگلستان

کودتا در داعش

فرا واقعیت بنا العابد!

خاورمیانه و جنگ های دینی

بررسی ارتباط خوارج با وهابیت

موضع ‌گيري‌ علماي‌ جهان‌ اسلام‌ درباره‌ تشيع‌

اقسام توحید از دیدگاه وهابیت و نقد آن

فعالیت وهابیت در جهان

بررسی روایت التجاء ابو ایوب انصاری به قبر پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم

فواید توسل به ارواح پیامبران و اولیای الهی

نقش جریان های سلفی در سوریه و فلسطین در مصاحبه با شیخ عبدالله کتمتو

امکان سنجی تحقق همگراییِ جهان اسلام در مواجهه با تهدید جریان تکفیری

شدّ رحال برای زیارت قبر نبی اکرم ص از منظر دیوبندیه و ابن‌تیمیه

کفر و جهاد از منظر حزب التحریر

صنعانی؛ سلفی تکفیری یا سلفی میانه‌رو

بررسی و نقد رابطه دعا و عبادت، از منظر قرآن و وهابیت

سماع موتی و تقابل دیدگاه وهابیان با بزرگان خود

تبرک (لمس و تقبیل) از نگاه اهل سنت

رابطه ولایت تکوینی و استغاثه به ارواح اولیای الاهی

تکفیر از دیدگاه بزرگان دیوبند

پژوهشی درباره حدیث «اللهم لا تجعل قبری وثناً یعبد»

درنگی بر دیدگاه ابن‌تیمیه در مواجهه با مذاهب و بزرگان اسلام

افترائات وهابیت علیه شیعه در مصاحبه با حجت الاسلام والمسلمین توحیدی

فهرستواره پایان‌نامه‌های حوزوی-دانشگاهی در موضوع سلفی‌گری و نقد وهابیت

توسل در سیره انبیا از دیدگاه اهل‌سنت

ندای غیراللّه از ديدگاه علمای دیوبندیه

بررسی دیدگاه ابن تیمیه درباره زیارت قبور

تناقضات ابن عبدالوهاب در مسئله تکفیر مسلمین

نقد و بررسی روش های جدلی ابن تیمیه در «منهاج السنه»

وهابیت، سلفیت و اسلام‌گرایی؛ دشمن کیست؟

بررسی و نقد دیدگاه سلفیه در ارتباط ارواح با عالم جسمانی

تکفیر از کدام قسم: کفر در مقابل ایمان یا کفر در مقابل اسلام

آشنایی با رهبران "اخوان المسلمین" از ابتدا تا کنون

بررسی سلفی‌گری ابن ابی العز با تأکید بر «شرح العقیدة الطحاویة»

نقد دیدگاه وهابیت در مسئله تبرک با تکیه بر نظر علمای معاصر وهابی

بررسی و نقد دیدگاه شاه ولی‌الله دهلوی در مسئله شرک

تکفیر و اقسام آن در نگاه شیعه

تکفیر در جهان اسلام

سرنوشت مدعیان خلافت در انتظار داعش

توحید و شرک از دیدگاه استاد مطهری و سید قطب

داعش و استفاده از گرافیک اطلاع‌رسان

نگاه هند به گروه‌های شبه نظامی پاکستان

مقايسه انديشه‏ و رفتار جبهه النصره و داعش

ترور، تروریسم و حقوق بشردوستانه

جریان‌های تکفیری فعال در پاکستان

بازشناسی تفاوت سلفی نوگرا و افراط‏ گرا

نگاه داعش به مهدویت

جریان‌شناسی گروه‌های تکفیری: ابعاد و پیامدها

وضعیت القاعده پس از ظهور داعش

جریان‌های تکفیری، مهمترین خطر فراروی بیداری اسلامی

حقوق بشر و جریان‌های تکفیری

آثار سیاسی - اجتماعی جریان‌های تکفیری بر عقب‌ماندگی کشورهای اسلامی

تحلیلی شرق‌شناسانه از جریان‌های تکفیری قدیم و جدید

سلفی‌گرایی متحرک: چالش امنیتی بدون مرز

بازخوردهای ضد‌امنیتی هستی‌شناسی اجتماعی سلفیت جهادی

عقل از دیدگاه سلفیه

عبادت

سب الصحابه

نقدی بر خلافت ابوبکر بغدادی

ایمن الظواهری

اسامه بن‌ لادن

تیشه داعش به ریشه‌های تاریخ ایران در موصل

سلفی ها، روند نوگرایی که به افراط گرایی رسید

افغانستان در دوران پساطالبان

داعش، قفقاز و واکنش روسیه

افغانستان، گذرگاه داعش به آسيای مركزی

متن قطعنامه شورای امنیت درباره گروه تروریستی داعش

نگاهی به عملکرد داعش از منظر کتاب تروریسم جهانی و رسانه های جدید

خط بطلان جولانی بر فانتزی‌های غرب در سوريه

ظهور داعش؛ پایانی بر نظم جهانی

پیام مهم ترور سرکرده جیش الاسلام

راهبرد آمریکا برای مبارزه با القاعده و داعش