اطلس > جریان ها > گروهک تروریستی ـ تکفیری جندالله

گروهک تروریستی ـ تکفیری جندالله

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۷/۱۱ تعداد بازدید: 1257

گروهک تروریستی جندالله که بعدها نامش را به «جنبش مقاومت مردمی ایران» تغییر داد، در جنوب شرق ایران ـ استان سیستان و بلوچستان ـ دستش را به خون آحاد مردم از شیعه و سنی آلوده کرده است.نویسنده: شریف لک‏زایی و رضا لک‏زایی

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

درآمد
به طور کلی جریان‏های موجود در جهان اسلام را در سه رده می‏توان دسته‏بندی کرد: اسلام لائیک با محوریت ترکیه، اسلام تکفیری با محوریت و حمایت عربستان سعودی و اسلام ناب محمدی با محوریت ایران. تمام گروهک‏های تروریستی که داعیة اسلام و مسلمانی دارند و اکنون در نقاط مختلف دنیا از جمله سوریه، عراق، پاکستان، افغانستان و... فعال هستند، ذیل جریان‏ اسلام تکفیری قرار می‏گیرند. گروهک تروریستی جندالله که بعدها نامش را به «جنبش مقاومت مردمی ایران» تغییر داد، در جنوب شرق ایران ـ استان سیستان و بلوچستان ـ دستش را به خون آحاد مردم از شیعه و سنی آلوده کرده است، داخل همین جریان قرار دارد. البته می‏توان این سه جریان را با استفاده از جریان‏شناسی جامع و کلان امام خمینی ذیل دو جریان اسلام ناب محمدی6 و اسلام آمریکایی قرار داد. آنچه این دو اسلام را از هم جدا می‏کند و مقابل یکدیگر قرار می‏دهد منافع آمریکا و صهیونیست‏هاست. این یک ملاک مهم است که به افراد قدرت تشخیص مي‌دهد تا راه حقیقی را پیدا کنند و از طرفی با این رویکرد روشن می‏شود که دشمن اصلی آمریکاست و تکفیری‏ها دشمن فرعی محسوب می‏شوند که رهبر انقلاب اسلامی ایران نیز بر آن تأکید داشته و دارد.
آنچه که در این نوشته به آن می‏پردازیم، موشکافی‏های کلامی و تاریخی نیست و فقط بیان عملکرد و سوابق این گروهک نیست، بلکه تلاش می‏شود تا از یک سو تناقض و تقابل صریح گروهک تروریستی ریگی را با استفاده از دلالت‏های مطابقی آموزه‏های قرآنی و روایی کتب اهل سنت نشان دهیم و از سوی دیگر نشان دهیم که این گروهک در خدمت منافع شیطان بزرگ است که در راستای اهداف دشمنان اسلام ناب محمدی6 از هیچ جنایتی فروگذار نکرده است.
چارچوب نظری
بر اساس نظریة طبقه‏بندی علوم از نگرگاه امام خمینی، هر سازمان و بلکه هر انسانی حداقل از سه دیدگاه قابل بررسی است: اندیشه، انگیزه و عمل. امام خمینی بر اساس فرمایش حضرت رسول الله که می‏فرمایند: «انَّمَا الْعِلْمُ ثَلاثَةٌ آيةٌ مُحْكَمَةٌ وَ فَريضَةٌ عادِلةٌ و سُنَّةٌ قائِمَةٌ» همانا دانش سه گونه است: آيتى محكم، فريضه‏اى عادله، سنتى استوار» معتقدند متعلَّق دانش سه مرتبه از مراتب وجود انسان است. در این نظریه بر اساس ساختمان ظاهری و باطنی وجود انسان و جهان، علوم سه بخش می‏شوند که البته این سه بخش، سه مرتبه وجودی هستند نه آن که قسیم هم باشند و اگر در وجود انسان یا در عرصه جامعه به گونه‏ای در هم تنیده این سه بخش آشکار شد، آن گاه آن انسان و آن جامعه زندگی الهی را تجربه می‏کند. حضرت امام در کتاب شرح حدیث این را بحث کرده‏اند.
سازمان‏های تروریستی و از جمله گروهک تروریستی موسوم به جندالله به سرکردگی عبدالمالک ریگی از این امر مستثنا نیست. در این مقاله پس از طرح پیشینه و اقدامات این گروهک، به بررسی و نقد آن از سه دیدگاه مؤلفه‏های اعتقادی، اخلاقی و رفتاری می‏پردازیم.
پیشینه و ادبیات بحث
غربت خونبار اولین کتابی بود که در چهلم شهدای فاجعه تروریستی تاسوکی منتشر شد. در این کتاب گزارشی از این حادثة تروریستی از زبان مجروحین، زندگی نامه و تصاویر شهدا، بازتاب‏ این فاجعه در مطبوعات و رسانه‏ها و اشعاری در رثای شهیدان تاسوکی آمده است. این کتاب 221 صفحه‏ای، پاسخی بود به تروریست‏هایی که بعد، به دروغ ادعا ‏کردند، که در واقعة تروریستی تاسوکی در جاده زابل به زاهدان به کاروان مسئولان حمله کرده‏اند؛ چرا که این شهدا مردم کوچه و بازار بودند از کشاورز تا دانشجو.
دومین کتاب، خاطرات یکی از گروگان‏های فاجعة تروریستی تاسوکی بود. در این کتاب، به تفصیل آنچه به مدت 150 روز بر گروگان‏ها گذشته، آمده است. در این کتاب تناقض‏های فکری و رفتاری تروریست‏ها با آموزه‏های دینی و مذهبی که خودشان مدعی آن بودند، نشان داده شده است.
گروهک عبدالمالک قطعه پازل جنگ نرم نیز از کتاب‏هایی است که فعالیت‏های تروریستی این گروهک را در 175 صفحه تحلیل و تبیین کرده است. شاید یکی از دلایلی که باعث شده است نویسنده کتاب در چارچوب جنگ نرم، اقدام‌هاي این گروهک را تحلیل کند، جنگ روانی پس از اقدامات تروریستی این گروهک باشد، زیرا ترور در حیطة جنگ سخت قرار دارد نه جنگ نرم. همین نویسنده در کتاب 175 صفحه‏ای دیگری با عنوان مرداب انتحار عملیات استشهادی را با انتحاری مقایسه کرده است. در این کتاب شخصیت هفت عامل انتحاریِ اخیر در استان سیستان و بلوچستان به همراه شخصیت عبدالمالک ریگی تحلیل شده است. ایشان سپس به تحلیل چهار شخصیتی که عملیات‌های استشهادی انجام داده‏اند پرداخته است تا خواننده تفاوت عملیات استشهادی را از انتحاری دریابد.
کتاب در چنگال عقاب گزارشی واقعی و مستندگونه از نحوه رهگیری و فرود هواپیمای حامل عبدالمالک ریگی است که در 230 صفحه این مطلب را ضمن درج تصاویر برخی از شهدا بررسی کرده است.
نویسندة دیگری در مقاله «گروه جندالله نماد افراط‏گرایی مذهبی در ایران» به عوامل و زمینه‏های پیدایش این گروهک و فعالیت‏های تروریستی پرداخته است. در این مقاله از عوامل شکل‏گیری این گروهک تروریستی و تاریخچه آن از آغاز تا دستگیری ریگی و هم‌چنين ویژگی‌هاي جغرافیایی، ژئوپولوتیک، مواد مخدر، عامل ایدئولوژیک، عوامل بیرونی (بیگانه) و مسائل قومی و مذهبی سخن گفته شده است.
سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز با چند فیلم مستند از جنایت‏های این گروهک پرده برداشته است و صدای جمهوری اسلامی ایران در شبکه معارف با نمایشی رادیویی با عنوان تاسوکی در چندین قسمت توجهش را به این موضوع نشان داده است. مجمع جهانی اهل بیت هم با اختصاص ویژه نامه شماره 72 ماه نامه گنجینه مجمع در اسفند 1391 تلاش کرد تا از مظلومیت رسانه‏ای شهدای ترور استان سیستان و بلوچستان بکاهد.
آنچه که در این مقاله ملاحظه می‏کنید نقد و بررسی این گروهک در سه حوزة بینش، گرایش و کنش است که این کار با استناد به آیات قرآن و احادیث پیامبر اعظم ـ برگرفته از کتب معتبر اهل سنت ـ صورت گرفته است. چنین کاری در هیچ یک از آثار پیش گفته انجام نشده است. این موضوع به ویژه با تداوم اقدامات تروریستی این جریان تکفیری و تروریستی نیازمند بررسی است تا زمینه¬های ناگفته¬ای از کارهای جنایت کارانة این گروه-های تروریستی و تکفیری بازنمایی شود و حداقل تأکید شود که راه این گروه¬ها از راه مسلمانان جداست و عمل و فکر آن‌ها مبتنی بر آموزه¬های اسلامی نیست.

فهرست برخی از اقدامات تروریستی

ردیف

تاریخ

مکان

شهدا

زخمی‏ها

گروگان‌ها

توضیح

1

7 دی 1384

 

1

 

9

گروگان گرفتن سربازان مرزی

2

25 اسفند 1384

تاسوکی (واقع در90 کیلومتری جاده زابل به زاهدان)

22

7

7

تعداد زیادی از شهدا افراد معمولی مانند دانش­آموز، دانشجو، روحانی، کاسب، معلم و... بودند.

3

23اردیبهشت 1385

دارزین(جاده بم ـ کرمان)

12

فاجعه تروریستی دارزین

4

22 فروردین 1385

پاکستان

شهادت حمید رضا کاوه

او سرهنگ بازنشسته نیروی انتظامی بود که طبق اطلاع، خانواده وی چهل میلیون تومان جهت آزادی او به تروریست‏ها پرداخته بود.

5

12 خرداد 1385

پاکستان

شهادت احمد زاهدشیخی

وی مکانیک سپاه و مدتی گروگان تروریست‏ها بود.

6

13 بهمن 1385

خیابان بزرگمهر زاهدان.

4

همه شهدا از کارکنان نیروی انتظامی بودند.

7

25 بهمن 1385

بلوار ثارالله زاهدان

11

18

انفجار اتوبوس حامل نیروهای سپاه و حماسه شهید مسلم کیخا

8

25 مرداد 1386

چابهار

 

 

21

همه غیر نظامی بودند که به پاکستان منتقل و بعد از چند روز آزاد شدند

9

27 بهمن 1386

مدرسه دخترانه معرفت زاهدان

انفجار بمب صوتی که تلفاتی در بر نداشت.

10

23 خرداد 1387

سراوان

16

 

16

سرباز و پرسنل نیروی انتظامی بودند که مدتی گروگان بودند و همه به شهادت رسیدند.

11

2 اردیبهشت 1387

امام جمعه فهرج، «حجت الاسلام والمسلمین جواد طاهری» بعد از اقامۀ نماز مغرب و عشا در دبیرستان دخترانۀ آسیه، هنگام بازگشت، ربوده شد. وی پس از تحمل دو ماه اسارت آزاد شد.

12

10 اردیبهشت 1387

امام جماعت مسجد چهارده معصوم زاهدان «حجت الاسلام والمسلمین حسین بیجاری» پس از ادای نماز مغرب و عشا، هنگام بازگشت از مسجد ترور شد. این ترور منجر به زخمی شدن وی شد.

13

30 بهمن 1387

انفجار بمب صوتی در مسجد الغدیر زاهدان که تلفاتی در بر نداشت.

14

16 فروردین 1388

«حجت الاسلام والمسلمین علی عبادی» در شهرستان خاش، که قبلاً شهید توکلی در یکی از روستاهای آن به شهادت رسیده بود، ترور و به شهادت رسید.

15

7 خرداد 1388

مسجد علی بن ابی طالب7 زاهدان

20

200

 

انفجار انتحاری

16

26 مهر 1388

پیشین

43

 

 

سردار شهید شوشتری و محمدزاده به همراه جمعی از فرماندهان و برادران اهل سنت به شهادت رسیدند.

17

بهمن 1388

زاهدان

2

ربودن و به شهادت رساندن راننده‌هاي تاکسی توسط گروهگ تروریستی جندالشیطان از جمله شهیدان فلاحتی و محمدعلی ثانی حیدری.

18

24 تیر 1389

مسجد جامع زاهدان

27

307

 

مصادف با اعیاد شعبانیه این انفجار انتحاری در نزدیکی مسجد انجام شد. (حماسه شهید گلدوی)

19

24 آذر 1389

چابهار

39

 

 

فاجعه تاسوعای چابهار و شهادت تعدادی از مردم از جمله کودک دو ماهه و کودکان و زنان و... .

20

30 دی 1390

راسک

«مولوی مصطفی جنگی زهی» امام جمعه مسجد جامع خضرا اهل سنت شهر راسک مرکز شهرستان سرباز ترور و به شهادت رسید.

21

3 سفند1390

شهادت رمضان سنچولی در مقابله با چهار تن از سرکردگان گروهک تروریستی جندالله.


اعضای این گروه تروریستی و تکفیری، معتقد به کفر شیعیان است و کسی که حتی در کفر شیعه هم تردید کند کافر است. از نظر این گروه، به قتل رساندن چند شیعه هم ثواب زیادی دارد و هم مسیرِ رفتن به بهشت را هموار می‏کند. توسل و رفتن به زیارت قبور امامان و امام‏زادگان شرک است. هدف امام حسین امر به معروف نبوده، بلکه دست یافتن به حکومت چند روزه دنیا بوده است و متأسفانه یزید، با به شهادت رساندن ایشان مرتکب فسق شد. امام زمان به دنیا نیامده است. گاهی به گروگان‏ها می‏گفتند این امام زمان شما کجاست تا سوار بر اسب سفید برای نجات شما بیاید.
از سویی معتقد بودند که قرآن تحریف نشده است و بر این باور بودند که شیعه معتقد به تحریف قرآن است. عزاداری و گفتن یا حسین و اضافه نمودن یای منادا قبل از هر اسم دیگری به جز «یا الله» شرک است. البته اگر انسانی را که دارای حیات ظاهری است، مورد خطاب قرار بدهید، این شرک محسوب نمی‏شود. در این مقاله به بررسی همة این ادعاها نمی‏پردازیم اما به طور کلی پاسخ‏های این شبهات را مي‌دهیم تا برای کسانی که به دنبال حقیقت باشند، راه را روشن‏تر نماید.
پرسش کلیدی این است که آیا گوینده «لااله الا الله» مسلمان است یا خیر؟ برای پاسخ به این پرسش به حدیثی از حضرت رسول توسل می‏جوییم:
اخبرنا یونس بن عبدالاعلی و الحرث بن مسکین قراءة علیه و انا اسمع عن ابن‌وهب قال اخبرنی یونس عن ابن‌شهاب قال حدثنی سعید بن المسیّب أنّ أبا هریره أخبره أن رسول الله صلی الله علیه و سلم، قال أمرت أن أقاتل الناس حتى يقولوا لاإله إلا الله فمن قال لاإله إلا الله عصم مني ماله و نفسه إلا بحقه و حسابه على الله؛
من مأمورم با كفار بجنگم تا اين كه لااله الا الله بگویند. هر کس گفت لااله الا الله از طرف من مال و جانش محفوظ است، مگر به سبب حقی که بر [گردن] او می‏آید و حسابش با خداست.
بر اساس این حدیث که در کتاب سنن نسائی آمده، گوینده «لااله الا الله» مسلمان است و جان و مالش در امان است و کسی حق تعرض به او ندارد مگر در صورتی که آن مسلمان جرمی مرتکب شود؛ مثلاً کسی را به ناحق بکشد و اولیای دم خواستار قصاص شوند که در این جا حکم خدا که همان قصاص است باید جاری شود. نکتة ظریفی که در این حدیث وجود دارد این است که پیامبر نمی‏فرماید گوینده «لااله الا الله» کافر یا مشرک می‏شود بلکه گویا این طور می‏فرماید که وقتی کسی «لااله الا الله» گفت جان و مالش در امان است؛ بعد هم که جرمی مرتکب شد از دایرة اسلام بیرون نمی‏رود و باید حکم خدا را بر او اجرا کرد، مگر اين‌که جرمش ارتداد و انکار قول «لا اله الا الله» و بیرون رفتن از دین باشد.
در سنن ابن‌داوود همین حدیث با اندک تفاوتی این گونه نقل شده است:
حَدَّثَنَا مُسَدَّدٌ حَدَّثَنَا أَبُو مُعَاوِيَةَ عَنْ الْأَعْمَشِ عَنْ أَبِي صَالِحٍ عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ قَال قَالَ رَسُولُ اللَّهِ أُمِرْتُ أَنْ أُقَاتِلَ النَّاسَ حَتَّى يَقُولُوا لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ فَإِذَا قَالُوهَا مَنَعُوا مِنِّي دِمَاءَهُمْ وَأَمْوَالَهُمْ إِلَّا بِحَقِّهَا وَحِسَابُهُمْ عَلَى اللَّهِ تَعَالَى.
این حدیث شریف را تطبیق می‏دهیم بر شهدای مسجد علی بن ابی طالب که در حال نماز با انفجار انتحاری به شهادت رسیدند، یا بر راننده‏های تاکسی بی‏گناه و بی‏دفاع که با فریب، ربوده و به دار آویخته شدند، یا شهدای تاسوعای چابهار که در حال عزاداری بر سالار شهیدان به شهادت رسیدند، یا بر نوزاد دو ماهه ـ ثنا پردل ـ و ده دانش‏آموز ده، دوازده ساله شهدای تاسوعای چابهار تطبیق بدهیم. و دیگر کودکانی که هنوز به سنّ تکلیف نرسیده بودند و تکلیفی متوجهشان نبوده است. بنابراین، گروهک تروریستی تکفیری موسوم به جندالله، اعتقادی خلافِ اعتقاد پیامبر رحمت و رسول مهربانی‏ها داشته است و بر اساس آن عمل کرده و خون گویندگان و معتقدان به لا اله الا الله را به ناحق ریخته است.
در این جا لازم است که متن فتوای یکی از علمای شیعه را که در همین باره است، نقل کنیم:

بسمه تعالی
ما جمعی هستیم ساکن در محلی که اهل سنت زندگی می‏کنند و آن‌ها ما را کافر می‏دانند و می‏گویند شیعه کافر است. در این صورت آیا ما هم می‏توانیم با آن‌ها معامله به مثل کنیم و همان طوری که آن‌ها ما را کافر می‏دانند ما هم با آن‌ها معامله کفار کنیم. مستدعی است وظیفه شرعی ما را در مقابل این حملات بیان کنید. امضا: جمعی از مؤمنین.
آیت الله العظمی وحید خراسانی در پاسخ چنین مرقوم فرموده است:
بسم الله الرحمن الرحیم
هر کس شهادت به وحدانیت خداوند متعال و رسالت خاتم انبیا6 بدهد مسلمان است، و جان و عِرض و مال او مانند جان و عرض و مال کسی که پیرو مذهب جعفری است محترم است. و وظیفه شرعی شما آن است که با گوینده شهادتین هر چند شما را کافر بداند به حسن معاشرت رفتار کنید، و اگر آن‌ها به ناحق با شما رفتار کردند شما از صراط مستقیم حق و عدل منحرف نشوید، اگر کسی از آن‌ها مریض شد به عیادت او بروید، و اگر از دنیا رفت به تشییع جنازه او حاضر شوید، و اگر حاجتی به شما داشت حاجت او را برآورید، و به حکم خدا تسلیم باشید که فرمود: (وَلا يَجرِمَنَّكُم شَنَآنُ قَومٍ عَلى أَلّا تَعدِلُوا اعدِلوا هُوَ أَقرَبُ لِلتَّقوى) و به فرمان خداوند متعال عمل کنید که فرمود: (وَلَا تَقُولُوا لِمَنْ أَلْقَى إِلَيْكُمُ السَّلَامَ لَسْتَ مُؤْمِنًا) و السلام علیکم و رحمه الله.
آنچه در این فتوا بر آن تأکید می‏کنیم این آیه از قرآن کریم است:
(لَا تَقُولُوا لِمَنْ أَلْقَى إِلَيْكُمُ السَّلَامَ لَسْتَ مُؤْمِنًا)
و به كسى كه نزد شما [اظهارِ] اسلام مى‏كند نگوييد: تو مؤمن نيستى.»
چنان که روشن است آیه می‏فرماید به کسی که اظهار اسلام می‏کند و خود را مسلمان می‏داند و شهادتین را بر زبان جاری می‏کند، نگویید که تو مؤمن نیستی. روشن است که این آیه به تنهایی، یک دلیل قرآنی در کنار ادله روایی محسوب می‏شود.
پرسش دیگر این است که: آیا نباید شهروندان و هم‏وطنان ایرانی از رهبر و یا اولی الامر خویش اطاعت کنند؟ در حدیثی که در سنن ابن‌ماجهاز رسول خدا نقل شده، چنین می‏خوانیم:
... عن ابی هریره قال: قال رسول الله من اطاعنی فقد اطاع الله و من عصانی فقد عصی الله و من اطاع الامام فقد اطاعنی و من عصی الامام فقد عصانی؛
هر کس از من اطاعت کند، از خداوند اطاعت کرده است و هر کس از من نافرمانی کند، خدا را نافرمانی کرده است و هر کس امام را اطاعت کند، از من اطاعت کرده است و هر کس از امام اطاعت نکند، از من اطاعت نکرده است.
بنابراین اگر شخص یا تشکیلاتی این حدیث حضرت ختمی مرتبت را خوانده و دانسته باشد، هیچ گاه با دشمنِ کشور متحد نمی‏شود و دست به سلاح نمی‏برد و علیه هموطنان نظامی و غیرنظامی خویش جنایت نمی‏کند. این سخن، جدای از برخی نظریه‏های سیاسی تعدای از متفکران اهل سنت؛ مثل فضل الله بن روزبهان خنجی است که معتقدند از حاکم ظالم که به زور حکومت را به دست آورده است باید اطاعت کرد، چرا که «الحقُّ لِمَن غَلَب» که وارد آن وادی نمی‏شویم.
تأملی در مبانی اخلاقی
در بُعدِ انگیزه که حوزه اخلاق است از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، امام خمینی، بهره مي‌گیریم. ایشان در بحث انسان‏شناسی که در کتاب شرح جنود عقل و جهل مطرح کرده، معتقد است در وجود انسان چهار قوه فعال است: شهویه، غضبیه، وهمیه یا شیطنت و عاقله. این چهار نیرو بر سر به دست آوردن ریاست بدن، با یکدیگر نزاع دارند. هر کدام از این قوا که ریاست را به دست گرفت، طبیعتاً سایر قوا تابع او می‏شوند. برای مثال کسانی که قوه غضبیه رئیس‏شان شده است، سایر قوا را تحت الشعاع و زیر سلطه خود قرار می‏دهد. نمونه‏های آن هم در طول تاریخ زیاد است؛ مانند هیتلر، صدام، چنگیز و ... .
این گونه افراد، از ارتکاب جنایت دچار عذاب وجدان نمی‏شوند، بلکه احساس رضایت می‏کنند، چون در دستگاه وجودی‏شان، قوه غضبیه ریاست را برعهده دارد و در ایجاد گرایش‏ها، رفتارها و باورها تأثیر خود را می‏گذارد. در مقابل، چه کسی دچار عذاب وجدان می‏شود؟ کسی که قوه عاقله حاکم بر وجود او باشد و به حکم عقل، به خیر و شر امور دنیایی و آخرتی توجه کند، ولی کسی که درنده خویی بر او حاکم باشد، از درنده خویی خوشحال هم می‏شود. شاید به لحاظ فلسفی به این شکل بتوان به این سؤال پاسخ داد. طبیعتاً مسائل دیگری نیز مزید بر علت است.
اما چرا یک قوة خاص، مثلاً قوة غضبیه در یک فرد شکوفا می‏شود و اداره وجود آدمی را بر عهده می‏گیرد. نقش مسائل تربیتی این جا آشکار می‏شود و از طرف دیگر تربیت در خلأ شکل نمی‏گیرد بلکه بر اساس اندیشه است که شاکلة گرایش آدمی ساخته‏ شود. پس تربیت که مبتنی بر اندیشه و اعتقاد و باور است، ساختار انگیزه انسان می‏شود.
اکنون نوبت آن است که این سخنان را به کار بندیم. مالک ریگی در اعترافاتش چنین می‏گوید:
من فکر می‌کردم که شیعیان کافرند، العیاذ بالله. مثلاً شیعه مسلمان نیست؛ خب! قلبم کور شده بود ولی آن تعصبات غلط، آن تعصبات، آن جمود سبب می‌شوند که انسان حتی یک جنایت بسیار بزرگی را می‌کند و بعد خوش هم هست. خوشحال هم می‌شود که من مثلاً خدا را راضی کردم و به خدا رسیدم و تقرب حاصل کردم. و اگر بشود هر انسانی که حرف مرا می‌شنود از دوست و غیر دوست، از نزدیک و دور، هر نوع تعصبی را کنار بگذارد همه کارها آسان می‌شود و دیگر می‌داند که این کار خطا بوده و این کار خطا نبوده است. من وقتی این جا آمدم [زندان]، برخورد دوستان و بچه‌های این جا را با خودم دیدم، خود به خود آن تعصبات شکست و بعضی وقت‌ها فکر می‌کردم که‌اي کاش من را در همان روزهای اول [کتک] می‌زدند که در آن ذهنیتی که دارم بمانم و می‌گفتم در آن موقع درست است که جسم من ضربه می‌دید اما با همان تصوراتی که قبلاً داشتم می‌ماندم ولی وقتی که اخلاق و رفتار خوب این‌ها را دیدم که نمی‌توانست تصنعی باشد چرا که بالاخره تأثیر تصنعی در یک لحظه یا در یک ساعت است؛ ولی با یک شخص نشستیم و غذا خوردیم، با همدیگر صحبت کردیم، با همدیگر خندیدیم و اصلاً در آن روزهای اول بزرگ‌ترین شکنجه روی من همین بود که چرا این‌ها با من این طور برخورد می‌کنند؟! یا اين‌که با خودم می‌نشستم تلقین می‌کردم که این‌ها همه‌اش تصنعی است ولی نمی‌توانستم خودم را قانع کنم و اولین چیزی که از بین رفت به نظر من آن تعصب بود. وقتی تعصب از بین می‌رود، انسان تمام جریانات را راحت می‌تواند بفهمد. اصلاً فهم مسئله، مشکل پیدا نمی‌کند.
در این عبارت‌ها به خوبی می‏توان تأثیر عنصر شناخت و اندیشه را بر اخلاق و رفتارِ این تروریست مشاهده کرد. «تعصب غلط» چندین بار تکرار می‏شود، تعصبی که قلب را کور و اندیشه و بینش و شناخت او را دچار اختلال کرده و وقتی شناخت با درهم شکستن تعصب حاصل می‏شود، به خدا پناه می‏برد که شیعه را کافر دانسته است.
بنابراین، در این گروهک، قوه غضبیه حرف اول را می‏زده است، گرچه پندارشان این بوده که این قوه عاقله است که ریاست دارد. اعتقادی هم که شکل گرفته مبتنی بر تعصب بوده است، نه شناخت صحیح. به ناچار تعصب کور و غلط که آمد کبر، دروغ، اعتماد به نفس کاذب و دیگر رذیلت‌هاي اخلاقی را هم به دنبال دارد؛ برای مثال در واقعة تروريستي تاسوکی در 24 اسفند 1384 که در آن عده‌اي از انسان‌هاي بي‌گناه و بي‌دفاع _طلبه، دانشجو، دانش‏آموز، کاسب و ... _ به شهادت رسيدند، اين‌گروهک مدعی شد كه به كاروانی از مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران حمله كرده است! در صورتي كه راست‌گويي در تمامي اديان تأكيد شده است و مؤمن و ملحد، راست گفتن را عملی نيك و انسانی مي‌دانند. از بررسی دیگر رذیلت‌هاي اخلاقی و جنود جهل که در این جا صف کشیده‏اند، به دلیل اختصار صرف نظر می‏کنیم و خوانندگان را به کتاب تاسوکی؛ خاطرات یک گروگان ارجاع می‏دهیم.
تأملی در عرصة رفتارها
آنچه در حوزة رفتاری مطلوب است این است که رفتار انسان مطابق موازین شرعی و آیات و روایات باشد. در حوزة رفتاری، افراد این گروهک در یک سطح نبودند ولی نماز جماعت می‏خواندند. برخی از آن‌ها بعد از نماز سوره یس یا سوره رحمان می‏خواندند. تعدادی از آن‌ها حافظ برخی از سوره¬ها و آیات قرآن بودند. آن‌ها اقدام‌هاي تروریستی و شرارت آمیزشان علیه هموطنان را جهاد و خود را مجاهد می‏دانستند. رفتارهای شیعیان از جمله عزاداری سالار شهیدان را به شدت نکوهش می‏کردند و کاملاً مخالف با روضه خوانی و سینه زنی بودند. معتقد بودند که می‏توان از اسرائیل و آمریکا پول گرفت و آن پول را در راه جهاد هزینه کرد. عبدالمالک ریگی بعد از دستگیری اعتراف کرد که از ناتو چند هزار دلار دریافت کرده است. می‏گفتند سنت رسول الله این است که در جهاد، زنان، کودکان و پیرمردها را نمی‏کشته است، از این رو ما هم در تاسوکی به این افراد کاری نداشتیم؛ در حالی که در موارد متعددی این گروهک موجب شهادت کودکان و زنان شده است؛ از جمله در هفتم خرداد 1388 در مسجد علی بن ابی طالب شهرستان زاهدان، در بیست و چهارم تیر ۱۳۸۹ در مسجد جامع شهرستان زاهدان، در 26 مهر 1388 در شهرستان پیشین، در چابهار در تاسوعای 1389 و ... . در موارد گفته شده، این گروهک تروریست زنان، کودکان و کهن سالان را به خاک و خون کشیدند و سنت نبوی را که قائل به آن بودند، نقض کردند.‏
آیا می‏توان از مشرک پول گرفت و با آن پول جهاد کرد؟ پاسخ را از کلام پیامبر اکرم در سنن ابن‌ماجه می‏شنویم: «إنا لانستعین بمشرکٍ؛ ما از مشرک یاری نمی‌طلبیم.»
شاید از این که "مشرک" نکره آمده بتوان استظهار سالبه کلیه کرد و گفت پیامبر فرموده‏اند ما از هیچ مشرکی، کمک نمی‏خواهیم؛ و از اين‌که فرموده‏اند «ما» و نه من، استظهار کنیم که هر کس محمدی منش و پیرو اسلام ناب است به پیامبر اقتدا می‏کند؛ گویی پیامبر فرموده‏اند ما مسلمانان از هیچ مشرکی، کمکی نمی‏خواهیم.
اکنون باید بررسی کنیم آیا این گروهک از مشرکین یاری طلبیده‏اند یا خیر. برای یافتن پاسخ، اعترافات برادر مالک ریگی را مرور می¬کنیم:
منابع درآمدی گروه، هزینه‏های سفرهای عبدالمالک، سیستم‏های ماهواره‏ای، تجهیزات نظامی، تأمین مربی و استاد برای آموزش، ایجاد پایگاه و دفاتر در دبی، امارات، لندن و آمریکا، ماهواره‏های خبری و پوشش‏های ماهواره‏ای، گوشی‏های ماهواره‏ای و شارژ آن‌ها با دلار رایگان و سایر امکانات، مستقیماً از آمریکا تأمین می‏شد.
مایلیم بر چند کلمه «مستقیماً از آمریکا» تأکید کنیم و علاوه بر حدیث نبوی، بگوییم که آمریکا از برخی اسلام‏ها حمایت می‏کند، اسلامی که امام خمینی آن را اسلام آمریکایی نامید.
این گروهک که از امکانات آمریکا بهره برده، دستش به خون زنان و کودکان آغشته است؛ حال آن که پیامبر رحمت از کشتن زنان و کودکان به وضوح نهی فرموده‏اند و در صحیح بخاری است چنین آمده که:
اسحاق بن ابراهیم قال قلت لاب اسامه: حدثکم عبیدالله عن نافع عن ابن‌عمر رضی الله عنهما قال وجدت امراة مقتولة فی بعض مغازی رسول الله6 فنهی رسول الله6 عن قتل النساء و الصبیان.
حال آن که ریگی به برادرش دستور می‏دهد که همسر خودش را به قتل برساند و او همسرش خانم فائزه منصوری را که مادر سه فرزند ـ یک پسر و دو دختر دو قلو ـ است در خواب به ضرب گلوله می‏کشد. کاملاً واضح است که دستور عبدالمالک ریگی در چه نسبتی با فرمایش پیامبر قرار دارد و روشن می‏شود که وقتی امام خمینی از اسلام آمریکایی نام می‏برد این عنوان چه طور مصادیق خودش را در آینده‏های دور و نزدیک و در طول تاریخ پیدا می‏کند.
آنچه باید بر آن تأکید کنیم این است که سنت رسول الله به عنوان یک اصل ثابت رفتاری توسط این گروهک به رسمیت شناخته نمی‏شود؛ مثلاً وقتی یکی از گروگان‏ها به حدیثی در کتابی که خودشان در اختیار گروگان‏ها قرار داده‏اند، استناد می‏کند، پاسخ می‏شنود که از این چيزها زياد مي¬نويسند و لحظاتی بعد کتاب را از دست رس گروگان¬ها خارج کرده و پس می‏گیرند. نمونه دیگر زمانی است که یکی از گروگان‏ها می‏پرسد: این رفیق شما چرا از ما این قدر کار می‏کشد؟ مگر نگفتید که سنت رسو ل الله این بوده که از اسیر کار نمی‏کشیده است؟ پاسخ می‏شنود که هر کدام از ما قانون خودش را دارد.
همه مسلمانان می‏دانند که ماه محرم ماه حرام است و جهاد در آن حرام اعلام شده است. قرآن صريحاً مي‌فرمايد:
(إنَّ عِدَّةَ الشُّهُورِ عِندَ اللّهِ اثْنَا عَـشَرَ شَهْرًا فِي كِتَابِ اللّهِ يَوْمَ خَلَقَ السَّمَاوَات وَالأَرْضَ مِنْهَا أَرْبَعَةٌ حُرُمٌ ذَلِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ فَلاَ تَظْلِمُواْ فِيهِنَّ أَنفُسَكُمْ)
در حقيقت شمار ماه‏ها (ى قمرى) نزد خداوند (در علم ازلى و لوح محفوظ او) دوازده ماه است كه در كتاب خدا (جهان هستى كه كتاب تكوينى است) از روزى كه آسمان‏ها و اين زمين را آفريده ثابت و محقق است (و از كيفيت تنظيم كره زمين و ماه در منظومه شمسى نشأت يافته)، چهار ماه از آن‌ها (رجب، ذى قعده، ذى حجّه و محرّم) حرام است (محترم است و جنگ در آن‌ها حرام است) اين دستور آيينى است استوار و پايدار، پس در اين ماه‏ها (با شكستن حرمت آن‌ها و جنگ با يكديگر) بر خود ستم مكنيد.
مدعیان عمل به قرآن، در ماه محرم که جنگ ـ و نه دفاع ـ در آن حرام است، در تاسوعای حسینی 1389 در شهرستان چابهار حدود چهل نفر از هم‏وطنان را در اقدامی انتحاری به شهادت رساندند و مرتكب جنايت شد و به فرمایش خداوند عمل نکردند. در میان این چهل نفر و اگر دقیق‏تر بگوییم این 39 نفر، یک کودک چهارساله و یک نوزاد دو ماهه و هفت خانم و ده دانش آموز بودند.
اين گروهک مدعی بود که گروه‌هايي در ایران به ما ظلم كرده‌اند و به همین دلیل ما به جای آمریکا و صهیونیست با ایران مبارزه می‏کنیم، در صورتي كه قرآن مي‌فرمايد: اگر گروهي به شما ظلم كردند، شما به عدالت رفتار كنيد و ظلم نكنيد:
(وَلاَ يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَى أَلاَّ تَعْدِلُواْ)؛
دشمنی با جمعیتی، شما را به گناه و ترک عدالت نکشاند.
حال كساني كه به قرآن معتقدند و این آیه را قبول دارند، ما هم فرض می‏گیریم که نهادی هم به آن‌ها ظلم کرده است، در این فرض ـ که به درستی و نادرستی‏اش کاری نداریم ـ مردم عادی چه گناهی کرده‏اند که به خاک و خون کشیده می‏شوند؟! اين هم نكتۀ ديگري است كه نشان مي‌دهد اين گروهک برخلاف قرآن عمل كرده‌ است. نباید فراموش کرد که خون دانش آموزها و پیران اهل سنت آمیخته با خون نوزادها، کودکان و پیران شیعه توسط این گروهک ریخته شد.
قرآن می‏فرماید:
( فاقْتُلُواْ الْمُشْركِينَ حَيْثُ وَجَدتُّمُوهُمْ وَ خُذُوهُمْ وَاحْصُرُوهُمْ وَاقْعُدُواْ لَهُمْ كُلَّ مَرْصَدٍ)؛
مشرك‌ها را هر جا كه يافتيد بكشيد (در داخل حرم و بيرون آن، در ماه‏هاى حرام و خارج آن) و آن‌ها را دستگير نماييد و در محاصره قرار دهيد و برايشان در هر كمين گاهى بنشينيد.)
یعنی مشرک‌ها را هر کجا یافتید با آنان بجگید. در این جا باید تفاوت کافر حربی و غیرحربی را توضیح داد و گفت آیه در مقام بیان حکم چه کسانی است و یا سخن از مشرک هایی است که مسلمان‌ها با آن‌ها پیمانی امضا کرده و آن را نقض کرده‏اند که ما از آن می‏گذریم، آنچه به بحث ما مربوط است ادامة آیه است:
(فإِن تَابُواْ وَأَقَامُواْ الصلاَةَ وَآتَوُاْ الزَّكَاةَ فَخَلُّواْ سبِيلَهُمْ إِنَّ اللّهَ غَفُورٌ رَّحِيم)؛
پس اگر توبه كردند و نماز را برپا داشتند و زكات دادند راهشان را بازگذاريد، كه همانا خداوند بسيار آمرزنده و مهربان است.
غایت قتال در این آیه توبه، اقامه نماز و دادنِ زکات تعبیر شده حال آن که اگر مصداق این آیه را شیعه بدانیم که این گروهک این طور می‏گوید، این که تحصیل حاصل است! چون شیعه همة این کارها را انجام می‏دهد؛ یعنی هم نماز می‏خواند و هم زکات می‏دهد. از سوی دیگر، وقتی عده‏ای نماز می‏خوانند، زکات می‏دهند و در مسجد در حال عبادت هستند، یا در جاده در حال تردد، یا در خیابان ـ شیعه و سنی ـ در حال عزاداری برای فرزند پیامبر و یا در بانک مشغول انجام خدمت به مردم می‏باشند، این آیه بر این افراد چه طور دلالت می‏کند؟ آیا وجدان هر انسان آزاده‏ای شهادت نمی‏دهد که مصداق بارز این آیه رژیم غاصب صهیونیستی است؟ در این جا بار دیگر تعصب است که در عدم درک آیه‌هاي قرآن خود را نشان می‏دهد. از طرف دیگر گفته شد که پیامبر می‏فرمایند گوینده «لا اله الا الله» مسلمان و در امان است.
خاتمه
از آنچه گذشت می¬توان دریافت که گروهک تروریستی تکفیری و شرورِ به اصطلاح جندالله و یاوران آن‌ها و دیگر گروهک¬های تروریستی تکفیری، نه در حوزة باورها، اعتقادات صحیح دارند و نه در حوزة اخلاق و عمل دارای رفتار شایسته و مبتنی بر قرآن و شریعت هستند. به برخی از نمونه¬ها که از مشاهدات عینی بود در متن اشاره شد. از این رو می¬توان به اهداف اختلاف افکنانه و انگیزه¬های غیر الهی آن‌ها پی برد. انگیزه¬هایی که در پرتو حمایت از قومی خاص تبلور یافته است، در حالی که خواسته‌هاي دشمنان این مرز و بوم را اجرا می¬کند.
در جمع¬بندی و نتیجه¬گیری نهایی شاید بتوان گفت ایجاد این گروهک تروریستی و دیگر گروهک¬ها برای مشغول کردن مسلمان‌ها و غفلت از دشمن‌هاي اصلی ملت¬های اسلامی است. به طور قطع منافع اقدامات چنین گروه¬هایی نه برای خود آن‌ها و نه برای جوامع مسلمان است، بلکه برای کسانی است که هیچ نسبتی با اسلام و مسلمان‌ها ندارند و در اندیشه غارت منابع آنان هستند. روشن است که فقر فرهنگی و اقتصادی و به ویژه باورهای نادرست اعتقادی عامل جذب افراد به این گروه¬ها است.

منابع:
1. قرآن کریم
2. اسماعیلی، حمیدرضا (به کوشش)، تروریسم در ایران معاصر (مطالعه موردی پس از انقلاب اسلامی)، مؤسسه مطالعات و پژوهش‏های سیاسی، تهران 1390
3. بخاری، ابی عبدالله محمدبن اسماعیل، صحیح بخاری، بیروت، دارالمعرفة، [بی تا].
4. خنجی، فضل الله بن روزبهان، سلوک الملوک، به تصحیح و با مقدمه محمد علی موحد، خوارزمی، تهران 1362.
5. قاسمی، فاطمه و اربابی، یونس، گلدسته‏های خونین، شاملو، مشهد1390.
6. قاضی میرسعید، سید حکمت (به کوشش)، در چنگال عقاب، نشر مکعب، تهران1390.
7. قزوینی، حافظ ابی‌عبدالله محمد بن یزید، سنن ابن‌ماجه، تعلیق محمدفؤاد عبدالباقی، [بی‌نا، بی‌جا، بی‌تا].
8. كیخا، علیرضا، گروهک عبدالمالک قطعه پازل جنگ نرم، سپهر آذین، قم 1389.
9. ـــــــــــــــ ، مرداب انتحار، سپهر آذین، قم1391.
10. لک‏زایی، رضا، تاسوکی؛ خاطرات یک گروگان، چاپ چهارم، بوستان کتاب، قم 1391.
11. ــــــــــــــــ، حبيب دلها، دفتر دوم، ابناء الرسول، تهران 1392.
12. ــــــــــــــــ، حبيب دلها، دفتر چهارم، ابناء الرسول، تهران 1392.
13. سایت بنیاد هابیلیان، ویژه‌نامه شهدای تاسوکی، بخش اعترافات، ملاحظه شده در 26/12/1392.
14. محمدی، مصطفی، شهیدان همبستگی: سرگذشتی از سرلشکر پاسدار شهید نورعلی شوشتری و دیگر شهیدان فاجعه تروریستی مهرماه 1388 منادیان وحدت، امنیت، خدمت، دفتر اول، تهران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نمایندگی ولی فقیه، معاونت روابط عمومی و انتشارات، 1390.
15. اعضای كمیته علمی ستاد یادواره شهدای تاسوكی سیستان، غربت خونبار، دستان، تهران 1385.
16. ماهنامه گنجینه (وابسته به مجمع جهانی اهل بیت:)، شماره 72، اسفند 1391.
17. مؤسسه عرشیان کویر تاسوکی و مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، حبیب دلها (نرم افزار)، قم 1392.
18. https://www.islamware.com/app/hadith/4/114/
19. http://www.tabnak.ir/pages/?cid=25383
20. http://www.tasooki.com/index.php?opti ... &id=752&Itemid=42

 

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

ظهور و انحطاط انصار الشریعة در لیبی

شبکه حقانی (2)

طالبان پاکستان

گردان های عبدالله عزام

طالبان

سپاه صحابه(2)

جیش محمد

جنبش اسلامی ترکستان شرقی

انصار الشریعه یمن

سلفیت سنتی(وهابی) در یمن

التوحید و الجهاد فی ارض الکنانه (توحید و جهاد در مصر)

لواء التوحید

جنبش نورالدین زنکی

جنبش انصار الدین مالی

اخوان المسلمین اردن

عمليات درع الفرات

اخوان المسلمين يمن

جیش الحر السوری

حرکه احرار الشام الاسلامیه

المرابطون (مالی)

القاعده فی بلاد المغرب الاسلامی

انصار الشریعه تونس

جیش احرار الشام

جنبش حسم «حرکة سواعد مصر»

جماعت اسلامی اندونزی

الشباب المجاهدین

هیئه تحریر الشام

جماعة المسلمين في بلاد الشام

جیش محمد فی بلاد الشام

سرایا مروان حدید

جماعت انصار بیت المقدس

جنبش انصار الشریعه لیبی

کتیبه صقور العز

اجناد القوقاز

التکفیر و الهجره

جند الاقصی

حرکه الفجر الاسلامیه

حرکه شام الاسلام

جیش المهاجرین و الانصار                                          

الکتبیه الخضراء

احرار الشام

تحریر الشام

آل شیخ

القاعده عراق

دیوبندیه در پاکستان

تقابل دیوبندیه با جریان ها و مذاهب دیگر

اندیشه های طیف حیاتی جریان دیوبندیه

اندیشه های گرایش «مماتی» جریان دیوبندیه

امارت اسلامی قفقاز

دورنمائی از مکتب دیویند (2)

دورنمائی از مکتب دیویند (1)

جریان شناسی گروهک تروریستی انصارالاسلام

جريان نوسلفي‌ها

داعش 2017/دگرگونی ها و تاکتیک ها

گروهک تروریستی ـ تکفیری جندالله

آشنایی با گروهک تررویستی جندالشیطان

گروه تکفیری ریاض الصالحین

حدادیه

سازمان جماعة التبلیغ

النهضه تونس؛ از «حرکت» تا «حزب»

وهابیت تکفیری (دوران تاسیس و تثبیت)

قبیله انحراف

تحریک نفاذ شریعت محمدی

سلفیه درباری

جیش محمد

حرکت النهضه تونس

گرایش های فکری سلفیه در جهان امروز

شباب محمد (آکادمی ارتش)

گونه شناسی جریان های فکری و جنبش های اسلامگرا

احزاب سلفی در مصر

گروه طالبان

شبکه ی حقانی (1)

وهابیت و خاندان سعود، از ظهور تا اقتدار (دوره سوم)

وهابیت و خاندان سعود، از ظهور تا اقتدار (دوره دوم)

وهابیت و خاندان سعود، از ظهور تا اقتدار(دوره اول)

جريان نوسلفي‌ها در دوران معاصر (2)

اخوان المسلمین سوریه

القاعده در تانزانیا

القاعده در کنیا

جماعت تبلیغ

سلفی گری در شبه قاره هند

جریان شناسی جماعت التبلیغ و الدعوه

دیوبندیه، بریلویه و رابطه آنها با وهابیت

جریان های تکفیری عراق

حزب التحریر ازبکستان

سلفی گری در پاکستان

جريان های سلفی در تونس

جماعت اخوان المسلمین: ریشه ها و روندها

سازمان القاعده

ریشه‌های تفکر داعش (٤)

ریشه‌های تفکر داعش (٣)

ریشه‌های تفکر داعش (٢)

ریشه‌های تفکر داعش (١)

بوکوحرام

خلافت داعش، موافقان و مخالفان

لشکر طیبه

اخوان المسلمين و شيعه (بخش دوم)

اخوان المسلمين و شيعه (بخش اول)

گروههای تروریستی در آفریقا

حرکت المجاهدین

سیر شکل گیری جریان دیوبندیه در شبه قاره هند

گروههای تروریستی در آفریقا

حزب التحریر: آسیب ها وتحریف ها

آشنایی با داعش

سپاه صحابه

طالبان

لشگر جهنگوی

اخوان‌المسلمین امارات؛ پیوندی دیرهنگام

اخوان المسلمین عربستان؛ زندگی گیاهی

اخوان اصیل (حسن البناء)؛ جریانی در رؤیای اصلاح

اخوان المسلمین قطر؛ حرکتی خزنده

سروریه

حازمیه

اخوان در عربستان

البانیه

جریان جامیة یا عالمان درباری

حرکت جهیمان العتیبی

جریان اخوان‌التوحید

جریان های سلفیه