مقالات > جریان شناسی اختلافات طالبان بر سر رهبری

جریان شناسی اختلافات طالبان بر سر رهبری

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۷/۲ تعداد بازدید: 129

منصور که تجربه بی ‌سابقه مدیریت امور سیاسی و شورش طالبان در افغانستان را دارا بود، برتری ‌های مهمی نسبت به هر نامزد دیگر برای گزیده شدن به عنوان "امیر" جدید طالبان داشت.نویسنده: رامین ولی­زاده میدانی

منصور که تجربه بی ‌سابقه مدیریت امور سیاسی و شورش طالبان در افغانستان را دارا بود، برتری ‌های مهمی نسبت به هر نامزد دیگر برای گزیده شدن به عنوان "امیر" جدید طالبان داشت؛ بنابراین دور از انتظار نیست که اکثریت عمده اعضای "شورای رهبری" طالبان یعنی ۱۸ عضو از ۲۰ عضو از رهبری ملا منصور حمایت کردند.


دیدبان: بدترین هراس طالبان در صورت مرگ ملامحمد عمر اکنون به حقیقت پیوسته‌ است. این گروه مدت‌ ها نگران این بود که مسأله جانشینی ملاعمر موجب اختلافاتی در این گروه خواهد شد. نگرانی ‌هایی وجود داشت که در صورت غیبت یک چهره نیرومند مثل ملا عمر، بنیان­ گذار و رهبر گروه طالبان در ۱۹ سال گذشته، اختلافات در صفوف این گروه پدیدار خواهد شد. اما همین اتفاق دقیقاً زمانی‌ رخ داد که گروه طالبان در ۳۰ ژوئیه امسال پذیرفت که رهبرشان در ۲۳ آوریل ۲۰۱۳ در اثر بیماری درگذشته است.  در این نوشتار ابتدا به معرفی دو شاخه متفاوت طالبان خواهیم پرداخت و سپس اختلافات پیش آمده بر سر رهبری این گروه بعد از مرگ ملا عمر مطرح خواهد شد. در قسمت­ های بعد نیز به رهبری ملا اختر محمد منصور و بیعت رهبر القاعده با وی اشاره می شود.

1- دو شاخه طالبان

در مورد طالبان باید دو شاخه را از هم جدا کنیم؛ یک شاخه ­ای که عملاً زیر چتر آمریکا است و منشأ ناامنی ­ها در افغانستان محسوب می ­شود و سناریوها را طوری طراحی می­ کند که آمریکا در افغانستان بیش ­تر ماندگار شود. شاخه دیگر طالبان عملاً با اشغال ­گری می­ جنگد و به صلح رویکرد خوبی دارد. نماینده این شاخه در جلسات عمده صلح نیز شرکت دارد.

جناح حقانی؛ بخش تندروی طالبان

آن بخش از طالبان که مشی تندروانه دارد و مشهور به جناح حقانی است، بیش ­تر از داخل پاکستان تقویت می شود و در حقیقت پاکستان خاستگاه این طالبان است. مدیریت­ های پاکستانی، دلارهای عربی و کمک­ های آمریکایی پشت سر این گروه قرار دارد. به نظر می ­رسد شاخه­ مقابل به تهران نزدیک ­تر شده است و گاهی اوقات دیده می­ شود که هیئت­ هایی از آن ­ها در تهران حضور پیدا می ­کنند؛ این شاخه همان شاخه ملا عمر است که ناگهان بعد از مدتی رهبر آن ناپدید شده و نام ­های جدیدی روی کار آمدند.

در توضیح این امر باید گفت که اخبار غیررسمی در مناسبات بین­ گروهی طالبان شنیده می­ شد که درگیری ­هایی بین آن­ ها رخ داده است و شاخه ملا عمر تحت فشار قرار گرفته است؛ یکی از دلایل ظهور داعش در افغانستان هم همین موضوع بوده است.

جریان ملا عمر؛ مخالف تندروی

جریان طالبانی ملاعمر به گرایش­ های عربی و حوثی ­های پاکستانی خیلی سواری نمی ­دادند؛ لذا برخی از فرماندهان ناراضی دسته ملا عمر با کمک پاکستان و عربستان پرچم جدیدی بلند کردند و داعش ظهور کرد. درگیری­ هایی که بین آن­ها درگرفت و شاید اول­بار برای مردم ما جای سوال بود، به ­علت همین موضوع بود.

تفاوت ­هایی که بین دسته تازه­ تأسیس با جریان طالبانی ملا عمر وجود داشت، بسیار محسوس بود. خلیفه داعش در بغداد بود و از آن­ جا جهت ­دهی می ­کرد، سعودی ­ها هم به ­راحتی می ­توانستند به آن جهت دهند اما طالبان ملا عمر این­گونه تابع سیاست ­های سعودی ­ها نبودند.

2- اختلافات برسر رهبری

اختلافات بین طالبانی ها

دسته ‌گرایی و اختلافات طالبان که برای سال ‌ها پوشیده نگهداشته شده بود، در اثر جنجال ‌های قابل پیش ‌بینی بر سر مسأله جانشینی ملا عمر نمود یافت. با آن ­که ملا عمر قدرت کامل را در اختیار داشت اما کسی را به عنوان جانشین خود نامزد نکرده بود. با آن ­که او میان سال ‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ با مشت آهنین بر افغانستان حکمرانی می ‌کرد، از انتصاب اعضای خانواده ‌اش در پست‌ های مهم دولتی اجتناب کرده بود. (1)

عبدالخالق و عبدالسلام، دو برادر ملا عمر همراه با شماری دیگر از اعضای خانواده ‌اش در انفجاری‌ که سال ۱۹۹۹ خانه او را در قندهار هدف قرار داد، کشته شدند. ملا عبدالمنان تنها برادر باقی­مانده‌ و ملا محمد یعقوب، بزرگ ­ترین پسر ملا عمر، اکنون به نمایندگی از خانواده ‌اش نقش مهمی را در جنگ قدرت میان دسته ‌های مختلف طالبان ایفا می ‌کنند.

بی ­تجربگی ملا یعقوب؛ عامل مخالفت با او

طرفداران ملا یعقوب به­ عنوان جانشین ملا عمر، با مخالفت آن ­هایی مواجه هستند که استدلال می ‌کنند جنبش طالبان به ­عنوان یک گروه اسلامی نباید جایی برای سلطه خانوادگی باشد. برعلاوه، یعقوب جوان و بی ‌تجربه که گفته می ‌شود بیش ­تر از ۲۳ سال ندارد، برای مسئولیت ‌های رهبری طالبان آموزش‌ندیده پنداشته می ‌شود.

اخیراً در یک گردهمایی در یک منطقه نامعلوم در پاکستان، یعقوب گفته که برای اتحاد طالبان حتی اگر لازم باشد، سمت آشپزی را قبول خواهد کرد و حتی گفته که حاضر است یک بمبگذار انتحاری شود، اگر خونش بتواند جنبش طالبان را که پدرش در سال ۱۹۹۴ بنیان ­گذاری کرد، متحد بسازد.

ناتوانی مخالفان منصور در همراهی چهره‌ های سرشناس

گروه مخالف ملا منصور که تاکنون نتوانسته چهره‌ های بسیار سرشناس طالبان و جنگجویان این گروه را در کنار خود داشته باشد، بر خانواده ملا عمر سرمایه‌ گذاری کرده ‌اند. این گروه هم­ چنین از علما خواسته ‌اند که ملا منصور را ترغیب کنند تا با برگزاری یک شورای وسیع ‌تر متشکل از علمای طرفدار طالبان، فرماندهان و چهره ‌های بانفوذ این گروه برای تعیین "امیر" جدید این گروه موافقت کند. گروه مخالف ملا منصور اکنون صلاحیت را به "شورای علما" واگذار کرده تا میانجی ‌گری کند و گفته حاضر است فیصله این شورا را بپذیرد. اما گروه ملا منصور به دلایل روشن حاضر نیست صلاحیت را به کس دیگری از جمله "شورای علما" واگذار کند.

همدلی خانواده ملا عمر با اردوگاه مخالف ملا منصور

منان برادر ملا عمر خواهان برگزاری یک شورای بزرگ ­تر با اشتراک علمای مذهبی طرفدار طالبان، فرماندهان و چهره ‌های کلیدی این گروه است تا بر سر مسأله جانشینی تصمیم گرفته شود. به نظر می ‌رسد که خانواده ملا عمر با اردوگاه مخالف ملا منصور همدل است؛ چون آن ­ها هم تقاضای مشابه دارند. برادر و پسر عمر نیز مدعی هستند که نگرانی اصلی نفاق در میان طالبان است و آن­ ها مایل ­اند نقش خود را برای حل اختلافات در میان این گروه بازی کنند. آن­ ها نمی ‌توانند در زمینه قدرت و منابع با ملا منصور رقابت کنند.

رهبری گروه مخالف ملا منصور خالی از چهره‌ های مهم طالبان

ملا عبدالرزاق، وزیر داخله پیشین، ملا محمد حسن رحمانی و ملا محمد رسول، والیان پیشین و ملا عبدالجلیل، معاون پیشین وزارت خارجه رژیم طالبان رهبری گروه مخالف ملا منصور را در دست دارند، اما آن ­ها قادر به جلب هیچ یک از چهره‌ های مهم طالبان در کنار خود نشده ‌اند.

3- رهبری ملا اختر محمد منصور

ملا عمر، از مخفیگاهش که از زمان سقوط طالبان تا مرگش پنهان شده بود، ملا عبیدالله یکی از همکاران دیرینه خود را به ­عنوان معاون اول برگزیده بود و ملا عبیدالله امور روزمره طالبان را از پناهگاهش در پاکستان مدیریت می ‌کرد. وقتی مقامات پاکستانی عبیدالله را بازداشت کردند و او بر اساس گزارش ‌ها در اثر حمله قلبی درگذشت، رهبر طالبان دوست خود ملا عبدالغنی برادر را به­ عنوان معاون خود انتخاب کرد. ملا برادر هم با شماری از اعضای طالبان از سوی مقامات پاکستان بازداشت شد و ملا عمر مجبور شد که ملا اختر محمد منصور، وزیر پیشین هوانوردی رژیم طالبان را معاون خود بسازد. در غیاب ملا عمر، ملا منصور به نمایندگی از او طالبان را رهبری می ‌کرد و زمانی‌ که گفته می ‌شود ملا عمر در ۲۰۱۳ درگذشت، اختر محمد منصور عملاً سرپرستی طالبان را به عهده گرفت. ظاهراً بیش­ تر والیان خودخوانده، فرماندهان و دیگر مقامات طالبان در برنامه‌ های متعدد در نقاط مختلف افغانستان و پاکستان نیز با او بیعت کردند.

حق ملا منصور برای جانشینی ملا عمر

همان ­طوری که ملا منصور از سوی ملا عمر به عنوان معاون اولش انتخاب شد، حامیان او استدلال می ‌کنند که او حق بیش ­تری برای جانشینی ملا عمر دارد. آن­ ها بدین باور هستند که کنار زدن او و تعیین کسی دیگر به­ عنوان "امیر" قدرت عملیات نظامی طالبان و روحیه جنگجویان این گروه را تضعیف خواهد کرد.

با آن ­که روحانیون ارشد طرفدار طالبان تلاش دارند تا میان منصور و گروه رقیبش میانجی ‌گری کنند، گروه طرفدار ملا منصور می‌ گویند که روند "بیعت" با او به پایان رسیده و نمی ‌توان این روند را دوباره آغاز کرد. این اکنون بزرگ ­ترین مانع کنار هم آوردن این دو گروه است. موقعیت ممتاز منصور به معنی این نیست که نگرانی ‌هایش تمام شده است. بزرگ ­ترین نگرانیش اجتناب احتمالی خانواده ملا عمر در حمایت از او است.

سراج ‌الدین حقانی معاون ملامنصور

ملا منصور تمامی تشکیلات کنونی طالبان از جمله کمیسیون‌ های مختلف و بخش‌ های رسانه‌ای و مالی این گروه را در اختیار دارد. ملا منصور در یک حرکت زیرکانه، سراج‌ الدین حقانی را برای کسب حمایت شبکه حقانی، قدرتمندترین دسته طالبان، به ­عنوان معاون خود انتخاب کرد.

ملا هیبت ‌الله، دیگر معاون او، مسئولیت مسایل مذهبی و سیاسی را به عهده گرفته است. منصور هم ­چنین از موضع‌ گیری ملا عبدالقیوم ذاکر، فرمانده بانفوذ طالبان نیز سود برده که برخلاف تصور، موقف بی ‌طرفی اختیار کرده است. (2)

موقف بی ‌طرفی ملا عبدالقیوم ذاکر

تصور می ‌شد ذاکر که پس از سپری کردن هفت سال در بازداشتگاه گوانتانامو در میان طالبان از شهرت برخوردار است، از گروه مخالفان منصور حمایت کند. کناره‌ گیری طیب آقا، مسئول دفتر سیاسی طالبان در قطر و ملا نیک محمد و عزیزالرحمن دو عضو این دفتر برای منصور تا حدی شرمندگی به ­دنبال داشت، زیرا طیب آقا از او انتقاد کرده که چرا مرگ ملا عمر را پنهان نگهداشته بود و چرا نشست شورای رهبری طالبان را برای انتخاب "امیر" جدید در خارج از افغانستان برگزار کرده است.

ملا منصور نیز برای کنترل بحران، فوراً شیر محمد استانکزی را به ­عنوان سرپرست دفتر سیاسی طالبان انتخاب کرد. اظهارات خانواده ملا عمر که او در اثر بیماری سل درگذشت، نیز برای منصور کمک کرد. این در برابر ادعاهایی قرار گرفت که گویا منصور و گل ­آقا معاونش دستور قتل ملا عمر را داده بودند.

طرح صلح با دولت افغانستان از سوی ملا منصور

همان ­گونه که طرح صلح با دولت افغانستان نیز به تشویق پاکستان از سوی ملا منصور آغاز شد، اگر او به­ عنوان رهبر طالبان باقی بماند و مذاکرات صلح را دوباره آغاز کند، هم کابل و هم اسلام ‌آباد راضی خواهند بود. با آن­ که او در سخنرانی اخیرش، موقف ضد صلح اتخاذ کرد؛ اما این بیش ­تر یک موضع ‌گیری سیاسی در برابر آن ­هایی‌ پنداشته می ‌شود که او را متهم می ‌کنند زیر فشار پاکستان از موقف دیرینه طالبان در مورد عدم پیوستن به روند مذاکره تا زمان حضور نیروهای خارجی در افغانستان، عقب‌ نشینی کرده است.

ایمن الظواهری، رهبر القاعده

4- بیعت ایمن الظواهری و اعلام وفاداری به رهبر جدید طالبان

ایمن الظواهری، رهبر القاعده در یک پیام صوتی که به او نسبت داده شده، وفاداری خود به ملا اختر محمد منصور، رهبر جدید طالبان را اعلام کرده است. این پیام صوتی توسط "السحاب" شاخه رسانه ‌ای القاعده، منتشر شده و نخستین پیام صوتی رهبر القاعده از سپتامبر سال گذشته است. از سپتامبر گذشته تا حال هیچ پیام صوتی و تصویری از رهبر القاعده منتشر نشده بود. الظواهری در این پیام صوتی خطاب به ملا اختر منصور می ‌گوید: «به­ عنوان امیر القاعده و با پیروی از راه و روش اسامه ­بن­ لادن و برادرانش که با ملا عمر بیعت کرده بودند، بیعت خود را با شما اعلام می ‌کنم». (3)

رهبری معنوی القاعده

القاعده را می ‌توان رهبر معنوی و عقیدتی بسیاری از گروه ‌های فعال در منطقه پاکستان و افغانستان مانند طالبان نامید. در این چهارچوب حمایت این گروه از رهبر جدید طالبان در عمل موضع وی و حامیانش را به­ دنبال مرگ رهبر پیشین خود تقویت می ‌کند. ملا اختر منصور رهبر تازه طالبان با مخالفت تعدادی از رهبران و هوادران آن­ ها روبه ­رو شده بود. اعلام بیعت القاعده از ملا منصور، اکنون فشار را دست ‌کم بر تعدادی از این مخالفان برای قبولی رهبری وی افزایش می ‌دهد؛ به­ویژه این­ که ظواهری در بیعت با ملا اختر از وی با نام "امیر المومنین" یاد کرده است. از سوی دیگر این تحول به فضای ایجاد شده و چند دستگی بین طالبان اگرچه خاتمه نمی ‌دهد اما حداقل آن را روشن ­تر و قابل تحلیل ‌تر کرده و دسته ‌بندی ­ها را مشخص ‌تر می ‌کند.

نکته بعدی را می ‌توان در تأثیر این اعلام وفاداری بر برخی از نیروهای طالبان در پیوستن احتمالی آن ­ها به داعش در واکنش به سردرگمی ایجاد شده در خلأ رهبری طالبان و پس از مرگ ملا عمر، تفسیر کرد. از سوی دیگر هم ­زمانی این اعلام وفاداری با اظهارات سرتاج عزیز، مشاور ارشد نخست­ وزیر پاکستان از دیگر نکات مهم این تحول می ‌تواند ارزیابی شود؛ آن ­هم در زمانی که هیأتی از افغانستان به ریاست صلاح ‌الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان برای گفت ‌و گو با مقام‌های پاکستانی عازم اسلام‌آباد شده است. عزیز در یک کنفرانس خبری به نقش کمک ­کننده و تسهیل ­کننده پاکستان در روند مذاکرات صلح افغانستان بار دیگر تأکید و گفت که "امیدواریم این مذاکرات که به ­دلیل مرگ ملاعمر به حالت تعلیق درآمده است، به ­زودی از سرگرفته شود."

گروه القاعده پیش از این با ملا محمد عمر، رهبر پیشین گروه طالبان اعلام وفاداری کرده بود. رهبر القاعده در این پیام صوتی از ملا اختر منصور به ­عنوان "رهبر و امیرالمؤمنین" نام می ‌برد. ایمن الظواهری مرگ ملا محمد عمر، رهبر پیشین گروه طالبان را نیز تسلیت گفته است.

فرجام سخن

تمامی تصمیم ­های طالبان در این سال ‌ها از سوی ملا اختر منصور و در مشورت با شورای رهبری طالبان، مهم ­ترین نهاد تصمیم گیرنده این گروه اتخاذ می ‌شد. احتمال نمی ‌رود ملا منصور از سمت رهبری طالبان کنار برود. این یک کار انجام شده است و مخالفانش احتمالاً مجبور خواهند شد با او کنار بیایند. او بدون شک تلاش خواهد کرد تا آن ­ها را با دادن بعضی سمت ‌ها راضی کند. این شیوه هم ­اکنون آغاز شده است. اما اگر این شیوه نتیجه نداد، منصور آن ­ها را کنار می ‌گذارد و به کارش ادامه خواهد داد.

پی نوشتها:

 1. http://www.armanemili.com/detail.php?pid=7607

 2. http://www.iribnews.ir/NewsText.aspx?ID=626303

 3. http://pgnews.ir/module/news/573843

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

«جریان تکفیری» از نگاه رهبر انقلاب

«داعش» و «القاعده» دو شاخه درخت وهابیت در عربستان

آثار سیاسی - اجتماعی جریان‌های تکفیری بر عقب‌ماندگی کشورهای اسلامی

آسيب‏ شناسى رشد جريان‏هاى تكفيرى به عنوان يك چالش عمده فراروى اسلام‏گرايى‏

آسیب شناسی جریان‌های تکفیری و راهکارهای مقابله با آن، از منظر مقام معظم رهبری

آسیب شناسی رشد جریان‌های تکفیری در خاورمیانه

آشنایی با رهبران "اخوان المسلمین" از ابتدا تا کنون

آشنایی با مکتب سلفیه

آل سعود و عربستان سعودی

آموزه‌ها و آینده داعش

آيا استعانت از غير خدا جايز است؟

آيا به‌کارگيري زور براي رسيدن به قدرت، گزينه­ اي شکست ­خورده است؟

آينده داعش در عراق

آينده ‏نگارى رفتار گروه‏ هاى تكفيرى‏

آیا ترکیه به سرنوشت پاکستان مبتلا خواهد شد؟

آیا تهدید داعش را جدی بگیریم؟

آیا توحید وهابیت مطابق احادیث حضرت خاتم الانبیا است؟

آیا جامعه عراق پس از جنگ آمریکا، از صوفی گری به جریان سلفی تکفیری تغییر کرد؟

آینده جنبش های اسلامی

آیندۀ داعش و تفکرات سلفی در خاورمیانه

آیین وهابی؛ بنیادگرایی یا اصلاح طلبی؟!

ابزارهای تبلیغی وهابیت در زمان حاضر

ابن تیمیه حنبلی، نظریه پرداز تفکر وهابیت

ابن تیمیه و اهل بیت

ابن تیمیه و نگرش آن به مذاهب

ابن تیمیه که بود و چه کرد

ابوبكر بغدادی

ابومصعب زرقاوي و داعش

اجتهاد از نگاه وهابیون

احتیاط در تکفیر مسلمان از نظر فقهای احناف

احزاب سلفی در مصر

احمد بن حنبل و دیدگاه‌های او درباره تکفیر

اختلاف میان وهابیون و دیوبندیه

اختلافات نظری و اعتقادی وهابیت با مسلمین

ادله داعش بر خلافت اسلامی و نقد آن از سوی سلفیان جهادی

ارائه مدل تحلیل جامع جریان تکفیری و راهبردهای مقابله با آن

ارتباط اسلام‌ستیزی با جریان‌های تکفیری

ارزش (ضد) امنيتي بنيادگرايي؛ با تأكيد بر نهضت سلفي‌‌‌‌‌ ـ وهابي

ارزیابی دیدگاه ابن تیمیه در بحث حسن و قبح

ارزیابی سیاست کیفری بین‌المللی در رسیدگی به جنایات داعش

ارکان سیاسی اندیشه های داعش؛ از امامت تا تکفیر و جهاد

ارکان و مقومات مفهوم «عبادت»

ازبکستان بعد از کریم اف و ترسیم جریان شناسی دینی سیاسی آینده

اسامه بن‌ لادن

استراتژی «گرگ‌های تنها»؛ این بار در افغانستان

استراتژی انحرافی ابن تیمیه در تفسیر آیات قرآن

استراتژی داعش در عراق و شام

اسلام دین صلح و مهربانی و محبت و رحمت

اسلام سیاسی و منتقدان آن: اندیشه های قاضی عشماوی پیرامون رادیكالیسم سیاسی

اسلام سیاسی و نقش آن در خاورمیانه

اسلام و تروریسم؛ دو واژه بیگانه

افترائات وهابیت علیه شیعه

افترائات وهابیت علیه شیعه در مصاحبه با حجت الاسلام والمسلمین توحیدی

افغانستان در دوران پساطالبان

افغانستان و گروه طالبان

افغانستان، گذرگاه داعش به آسيای مركزی

اقدامات سلفی‌های تکفیری؛ فرصت‌های به وجود آمده برای جمهوری اسلامی ایران

اقسام توحید از دیدگاه وهابیت و نقد آن

اقسام ذبح و قربانی و اشتباه وهابیت

التکفیر و الهجره

القاعده

القاعده در اوگاندا

القاعده در تانزانیا

القاعده و تروریسم مذهبی

القاعده و شاخه‌هاي آن؛ نيروهاي اجاره‌اي و انتحاريون مزدور

القاعده پس از 11 سپتامبر (با تأکید بر عراق)

القاعده: زمینه ساز استقرار پایگاه های نظامی آمریکا و ناتو در آفریقا

المرابطون؛ نسل جدید القاعده مصر

الگوی حکومت در اندیشه جریان سلفی تکفیری

الگوی سازمانی القاعده و داعش

امکان سنجی تحقق همگراییِ جهان اسلام در مواجهه با تهدید جریان تکفیری

اندیشمندان حنفی و کژ اندیشی های ابن تیمیه

اندیشه تکفیری و راههای علاج آن

اندیشه جاهلیت محمد قطب در بوته نقد تشیع، تسنن و عقل

اندیشه سیاسی ابن قیم جوزیه

انگلستان و ظهور وهابیت و آل سعود

ایدئولوژی تکفیر؛ سرشت و راهبرد مواجهه با آن

ایمن الظواهری

بازخوانی ماجرای جهیمان العتیبی و ظهور اندیشه مهدویت در بطن وهابیت

بازخوردهای ضد‌امنیتی هستی‌شناسی اجتماعی سلفیت جهادی

بازشناسی بنیادگرایی و سلفیه در دوران معاصر با تأکید بر طالبان و القاعده

بازشناسی تفاوت سلفی نوگرا و افراط‏ گرا

بدعت

بدعت از منظر وهابیان

بدعت در دین

بدعت و سنت از ديدگاه فرق اسلامى و جريان‏هاى تكفيرى‏

بربهاری

بربهاری از کهن ترین تئوریسین های وهابیت

برداشت اشتباه تکفیریها از جهاد در قرآن

برداشت‌های القاعده از افکار جهادی سید قطب

برررسی شخصیت و نظرات شیخ عبدالعزیز بن باز مفتی سابق سعودی

برررسی قتال در قرآن 4

بررسى مبانى فکرى تکفیر

بررسي متني و سندي روايت شد رحال

بررسی اختلاف چهار جریان عمدۀ وهابیت در دهه‌های شصت و هفتاد میلادی در زمینۀ تکفیر

بررسی ارتباط خوارج با وهابیت

بررسی ارتداد در مذاهب اسلامی

بررسی استناددهی تروریسم تکفیری به سنت نبوی و جهاد اسلامی

بررسی اقدامات تکفیریون در عراق و سوریه

بررسی تاریخی جریان‌های تکفیری تروریستی

بررسی تطبیقی ایده‌ها و رفتارهای خوارج و وهابیت

بررسی تطبیقی ایمان و کفر از دیدگاه مذاهب اسلامی و جریان‌های تکفیری

بررسی تطبیقی دیدگاه فقهای فریقین درباره حرمت تکفیر مسلمانان

بررسی جریان سلفیت، وهابیت و تکفیر

بررسی حدیث «قرن الشیطان» از دیدگاه علمای اهل سنت

بررسی دیدگاه ابن تیمیه درباره زیارت قبور

بررسی دیدگاه محمد بن‌عبدالوهاب درباره شرک و مشرک

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_1

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_2

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_3

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_4

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_5

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_6

بررسی رابطه عقاید دیوبندیه و وهابیت

بررسی روایت التجاء ابو ایوب انصاری به قبر پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم

بررسی زبان شناختی واژه‌ی قرآنی «کفر»

بررسی زمینه های سیاسی اجتماعی شکل گیری طالبان در پاکستان

بررسی زمینه‌های صدور فتاوای تکفیری و پیامدهای آن بر جهان اسلام

بررسی سلفی‌گری ابن ابی العز با تأکید بر «شرح العقیدة الطحاویة»

بررسی قتال در قرآن 1

بررسی قتال در قرآن 2

بررسی قتال در قرآن 3

بررسی مبانی فقهی تکفیر

بررسی موانع تکفیر از دیدگاه وهابیت با تأکید بر مانعیت تأویل

بررسی و ارزیابی تاثیر عرفان در تعدیل قرائت های افراطی از دین

بررسی و نقد توحید در اندیشه سلفیه وهابی و سلفیه جهادی

بررسی و نقد دلیل وهابیت بر انقطاع عمل بعد از موت

بررسی و نقد دیدگاه سلفیه در ارتباط ارواح با عالم جسمانی

بررسی و نقد دیدگاه شاه ولی‌الله دهلوی در مسئله شرک

بررسی و نقد رابطه دعا و عبادت، از منظر قرآن و وهابیت

بررسی و نقد منهج قفاری در کتاب اصول مذهب الشیعه

بررسی پیشینه ورود تروریسم تکفیری به کشور (بخش دوم)

بررسی پیشینه ورود تروریسم تکفیری به کشور (بخش نخست)

بررسی کتاب تاریخ نجد نوشته حسین بن غنام

بررسی گفتمان سید قطب و تأثیر آن بر شکل گیری جریان‌های تکفیری مصر

بلای تکفیر، مصیبت اسلام و مسلمین

بن بست خلافت با اندیشه داعش

بنیاد گرایی و سلفیه بازشناسی طیفی از جریان های دینی

بنیادگرایی اسلامی داعش- القاعده: تمایزهای ساختاری و ایدئولوژیکی

بوکوحرام و قرائن همپیمانی با داعش

بیوگرافی ابن تیمیه

تأثیر افکار ابن‌تیمیه در گسترش جنایت‌های جریان‌های تکفیری

تأثیر اندیشه های سیاسی برنارد لویس در ترویج اسلام هراسی در غرب

تأثیر تقابل وهابیت سعودی با گفتمان انقلاب اسلامی ایران بر ژئوپلتیک جدید خاورمیانه

تأملاتی درباره بیانیه اخیر شبکه تروریستی القاعده علیه داعش

تأملی بر ماهیت گروهک تروریستی ریگی

تأملی غیر غربی در افراطی گری و خشونت ورزی به نام دین

تأويل در قرآن و «تأويل قرآن»

تأويل در قرآن و «تأويل قرآن»

تأویل

تاثیرات سید قطب بر گروهک های جهادی تکفیری

تاريخچه فرقه وهابيه و عقايد ايشان

تاریخ وهابیت

تبار شناسی سلفیه سروری از ابن تیمیه تا سید قطب

تبارشناسی مبانی معرفت شناختی و انسان شناختی اسلام سلفی - تکفیری

تبرک (لمس و تقبیل) از نگاه اهل سنت

تبرک و استشفا به آثار اولیا

تجاوز نیروهای اتحاد جماهیر شوروی به افغانستان سر برآوردن القاعده

تحرک‌پذیری سلفیت جهادی در آسیای غربی و امنیت عمومی جمهوری اسلامی ایران

تحقیقی درباره رابطه ذهبی و ابن‌تیمیه

تحليلى بر هويت جديد تروريست‏هاى تكفيرى در خاورميانه ...

تحلیل کنش های خشونت‌بار داعش از چشم انداز روان شناسی سیاسی‏

تحلیلی بر رویکرد‌های متناقض به اندیشه‌های سلفی- تکفیری سید قطب

تحلیلی بر هویت جدید تروریست‌های تکفیری در خاورمیانه

تحلیلی شرق‌شناسانه از جریان‌های تکفیری قدیم و جدید

تحول گفتمانی و بازتعریف نسل جدید القاعده در سوریه

تحولات اسلام سیاسی رادیکال

ترسیم نقشه راه جدید داعش

ترور، تروریسم و حقوق بشردوستانه

تروریسم از منظر بنیادگرایان اسلامی رادیکال و فقه سیاسی شیعه با نگاهی به عملیات استشهادی

تروریسم تکفیری داعش و محور مقاومت ضدصهیونیستی

تشبیه: مانند کردن خدا به مخلوقات

تضاد عقايد احناف با وهابيت درموضوع توسل

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت 2 (زندگى حقيقى همراه با عمل براى انبيا و اوليا در قبر)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت 4 (علم غيب)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت3 (توسل)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت5 (وهابيت و موضع اهل‏ سنت در قبال آن)

تضاد عقايد حنفيت با وهابیت 6 (وهابیت را بهتر بشناسیم)

تضادهای ایدئولوژیک؛ چرا داعش و القاعده متحد نشدند؟

تعدیل افراط گرایی دینی؛ براساس روش شناسی ائمّه(ع) در مواجهه با تفکر غالیان

تفاوت توسل با استغاثه مشرکین به بت ها

تفاوت میان جنبش‌های انقلابی و جریانات تکفیری و تروریستی

تقابل دیدگاه وهابیت تکفیری در حرمت تکفیر اهل قبله با آیات و روایات

تقابل فیزیکی وهابیت با تشیع

تقليد از ديدگاه سلفى‏هاى تكفيرى‏

تكفير از دیدگاه مذهب شيعه

تكفيريت در پاكستان و راه برون‏ رفت از آن‏

تمدن اسلامی و جریان‌های تکفیری

تناقضات ابن عبدالوهاب در مسئله تکفیر مسلمین

توحید از دیدگاه تشیع و وهابیت

توحید در مذاهب کلامی

توحید عبادی و شبهات وهابیت

توحید و شرک

توحید و شرک از دیدگاه استاد مطهری و سید قطب

توسل در سیره انبیا از دیدگاه اهل‌سنت

توسل در سیره پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله)

توسل و رابطه آن با توحید عبادی

توسل و شفاعت از نگاه دیوبندیه

توسل، شفاعت، استغاثه؛ رفع نزاع با تبیینی جدید

توسل، مرگ و شفاعت از دیدگاه تشیع و وهابیت

تکاپوی داعش برای بقای سرزمینی

تکفیر

تکفیر

تکفیر از دیدگاه ابن تیمیه

تکفیر از دیدگاه بزرگان دیوبند

تکفیر از دیدگاه سید قطب

تکفیر از دیدگاه قرآن

تکفیر از دیدگاه قرآن کریم

تکفیر از نگاه برخی ائمه مذاهب اهل سنت

تکفیر از نگاه برخی ائمه مذاهب اهل سنت

تکفیر از نگاه بزرگان اهل سنت

تکفیر از کدام قسم: کفر در مقابل ایمان یا کفر در مقابل اسلام

تکفیر اهل قبله

تکفیر اهل قبله در اندیشه علمای دیوبند

تکفیر تکفیریان خشونت تکفیری، در خدمت استعمار نوین

تکفیر در آیات و روایات

تکفیر در جهان اسلام

تکفیر در روایات نبوی (1)

تکفیر در روایات نبوی (2)

تکفیر در روایات نبوی (3)

تکفیر در روایات نبوی (4)

تکفیر و اقسام آن در نگاه شیعه

تکفیر گذشته، حال، آینده

تکفیری ها و تجاور از حدود جهاد

تکفیریها در انگلستان

تیشه داعش به ریشه‌های تاریخ ایران در موصل

جاهلیت در نگاه سلفیه جهادی و اثرات سوء آن بر جهان اسلام

جایگاه علمی و دینی مردم نجد در دوران محمد بن‌عبدالوهاب

جريانهاي جديد وهابيت از ديدگاه دکتر عصام العماد

جريان‏هاى تكفيرى و نقض حقوق زنان‏

جریان داعش و تحریف مفهوم جهاد

جریان شناسی اختلافات طالبان بر سر رهبری

جریان شناسی القاعده

جریان شناسی بنیادگرایی در جنبش های اسلامی

جریان شناسی وهابیت مصری

جریان شناسی گروهک تروریستی انصارالاسلام

جریان شناسی گروه‌های تکفیری جهادی در مصر

جریان شناسی سلفیگری

جریان های تکفیری عراق

جریانات افراطی و تکفیری در منطقه و راهکارهای مقابله با آنها با توجه به نقش خاورمیانه ای روسیه

جریانات تکفیری بناهای اسلامی (در عراق به عنوان نمونه)

جریان‌شناسی تکفیری در افغانستان

جریان‌شناسی گروه‌های تکفیری: ابعاد و پیامدها

جریان‌های تکفیری در عراق از ظهور وهابیت تا عصر حاضر

جریان‌های تکفیری فعال در پاکستان

جریان‌های تکفیری و خطرهای آن برای امت اسلامی و بشریت و عوامل شکل‌گیری آن

جریان‌های تکفیری، مهمترین خطر فراروی بیداری اسلامی

جشن و سرور در میلاد پیامبر گرامی از دیدگاه قرآن و سنت

جمعیت اخوان التوحید: شکل گیری و نقش آن در پیشرفت آل سعود

جنایات جریان‌های تکفیری در لبنان

جنبش اسلامی ترکستان شرقی؛ جهانی تهدید و نگرانی

جنبش شاه ولی­ الله در هند

جنبش های سیاسی معاصر در عربستان سعودی

جنبشهای اسلامی و خشونت در خاورمیانه

جنگ در شبه جزيره مروري بر شكل گيري وهابيت در عربستان

جهاد در اندیشه سید قطب

جهاد و مجاهد از نگاهی دیگر

جهاد و نظم بین‌الملل سلفیسم جهادی و تحول معنایی جهاد

جهادی‌های جدید کیستند؟

جهان از نگاه داعش

جهانى شدن و القاعده

جهانى شدن و ظهور هویت بنیادگرا در غرب آسیا

جوانان يهودی در صف داعش

حدیث منع نشستن و عبادت کردن در مقابر بررسی تطبیقی دیدگاه ابن‌تیمیه و مذاهب اربعه اهل سنت

حرمت تكفير اهل قبله در انديشه علماى اسلام

حرمت تکفیر اهل قبله در کتاب و سنت

حرمت تکفیر نزد پیشوایان چهارگانه اهل سنت

حرکت سلفیه

حزب التحریر ازبکستان

حزب التحریر در آسیای مرکزی

حقوق بشر و جریان‌های تکفیری

خاستگاه سلفی گری تکفیری

خاندان آل سعود و عربستان سعودی

خاورمیانه و جنگ های دینی

خشم به فرمان خرد، شرع و غریزه: تأملی در خشونت داعش از زاویه‌ای دیگر

خشونت تکفیری‌ها، توحشی چنگیزی در لباس اسلامی است

خشونت، ترور و افراط گرایی در قرآن

خط بطلان جولانی بر فانتزی‌های غرب در سوريه

خطر تکفیر برای جوامع اسلامی

خطر گروه‌های تکفیری علیه اسلام و مسلمانان

خلافت از دیدگاه سلفیه جهادی

خوارج، اولین گروه تکفیری در جهان اسلام (پیشینه جریان تکفیری خوارج) و پیامدها و نتایج سوء تکفیر و افراطی گری در جهان اسلام

خیانت های خلافت داعش به جامعه اسلامی

داعش خوب داعش بد

داعش در مسیر القاعده شدن

داعش و استفاده از گرافیک اطلاع‌رسان

داعش و عملکرد آن برای اهداف غرب و رژیم صهیونیستی

داعش پس از ناكامي در تأسيس دولت

داعش چگونه القاعده را زمین‌گیر کرد

داعش یاد آور خاطرات نسل اول وهابیت

داعش، القاعده؛ فرزند در مقابل پدرخوانده /بازخوانی روند شکل گیری القاعده در عراق و انشعاب درون سازمانی

داعش، قفقاز و واکنش روسیه

داعشی‌ها به نام جهاد سر می‌برند/ علت شکل‌گیری گروه‌های تکفیری

در آمدی بر مناسبات وهابیت و علم کلام

درنگی بر دیدگاه ابن‌تیمیه در مواجهه با مذاهب و بزرگان اسلام

درنگی در مبانی و آینده‌ خشونت به سبک رادیکالیسم تکفیری

درگذر تکفیر فکری و تکفیر جنایت‌کارانه

دشمن نزدیک و دور

دلایل و پیامدهای حمایت عربستان از گروه‌های اسلام‌گرای افراطی

دموکراسی

دو متن ماندگار: «هنر جنگ» و «درباره جنگ»

دگردیسی اسلام سیاسی در تونس

رابطه ولایت تکوینی و استغاثه به ارواح اولیای الاهی

رادیکالیسم اسلامی در جنوب شرق آسیا: جماعت اسلامی اندونزی

راهبرد آمریکا برای مبارزه با القاعده و داعش

راهبرد تکفیری و ضد وحدت عربستان سعودی در عرصه آموزش و رسانه

راهبردهای مدیریتی نبی اکرم(ص) در راستای تحکیم وحدت بین اقوام در صدر اسلام

راهبردهای مقابله با تهدیدات نرم جریان‌های تکفیری در جهان

ردّ نظر وهابیت از سوی اهل‌سنت در حرمت زیارت قبور

رفت و برگشت اسلام‌گرایی رادیکال از سوریه به شمال آفریقا

رقابتى براى هويت و شناسه‏

روش شناسی پیامبر(ص) در تقویت اتحاد مسلمانان و تعدیل افراط گرایی

روش قرآن در علاج و جلوگیری از پدیده تکفیر

روش های تبلیغی وهابیت

روش‌های برخورد محمد بن‌عبدالوهاب با مخالفان خود

روش‏هاى جهان اسلام براى فائق آمدن بر بحران تكفير

رویکرد دوگانه غرب در مواجهه با تروریسم؛ داعش سیاه، داعش سفید

ریشه های تاریخی و نحوه شکل گیری وهابیت

ریشه‌های تفکر داعش (١)

ریشه‌های تفکر داعش (٢)

ریشه‌های تفکر داعش (٣)

ریشه‌های تفکر داعش (٤)

ریشه‌های تفکر داعش (٥)

ریشه‌های تفکر داعش (٦)

زادگاه فکری اندیشه تکفیری در جامعه اسلامی

زمینه های تاریخی سلفیه

زمینه‌های ظهور و گسترش داعش در محیط امنیتی غرب آسیا

زمینه‏ های گفتمانی تعامل داعش در قبال اسرائیل و مسئله فلسطین

زیارت از دیدگاه احادیث اهل سنت

زیارت از دیدگاه احادیث اهل سنت

زیارت قبور از نگاه مذاهب اسلامی

سابقه سیاه وهابیت در تخریب آثار اسلامی

ساختار تشکیلاتی جدید داعش؛ نسل دوم فرماندهان دولت خلافت

سازمان کنفرانس اسلامی و نقش آن در گسترش وهابیت

سازوکار نیروگیری و نحوه عمل جریانهای تکفیری در گفت‌وگو با دکتر فیرحی

سب الصحابه

سرنوشت مدعیان خلافت در انتظار داعش

سرچشمه اندیشه وهابیت

سرچشمه های فکری القاعده

سفر وهابیت به مصر

سلفى‏گرى در تونس و آينده پيش رو

سلفيان

سلفيان

سلفی ها، روند نوگرایی که به افراط گرایی رسید

سلفی گرایی جهادی-تکفیری و آینده ثبات سیاسی در منطقه خاورمیانه

سلفی گری

سلفی گری در مصر و دوره جدید

سلفیت و جنبه های شبهه آمیز آن در مذاهب اربعه

سلفیه

سلفیه جهادی در شبه جزیره؛ بررسی رویکرد و عملکرد القاعده شبه جزیره

سلفیه درباری

سلفیه و تقریب

سلفیه و جنبش‌های اسلامی ـ دیوبندیه

سلفی‌گرایی متحرک: چالش امنیتی بدون مرز

سلفی‌گری افراطی در قفقاز شمالی؛ با تاکید بر مولفه‌های تاریخی، فرهنگی و سیاسی

سلفی‌گری و تکفیر در تونس میان گفتمان النهضة و دیگر گفتمان‌های بومی

سلفی‏گری در عراق و تأثیر آن بر جمهوری اسلامی ‏ایران

سماع موتی و تقابل دیدگاه وهابیان با بزرگان خود

سماع موتی و رابطه آن با توسل به ارواح اولیای الهی

سماع موتی و رابطه آن با توسل به ارواح اولیای الهی

سنت‏ گرایی و نقد اسلام‏ گرایی سلفی

سنّت پیامبر و تکفیر مسلمانان

سونامی تکفیری در جهان بشری

سپاه صحابه و لشکر جهنگوی نماینده افکار افراطی سلفی‌گری

سیر تاریخی ظاهرنگری در آیات صفات

سیر تطور هیئت‌‏های شرعی داعش

سیر مطالعاتی نقد اندیشه تکفیر (جهادی تکفیری)

سیر مطالعاتی نقد اندیشه تکفیر (وهابیت تکمیلی)

سیر مطالعاتی نقد اندیشه تکفیر (وهابیت مقدماتی)

شباهت وهابی ها با خوارج

شباهتهای فکری خوارج عصر علوی و داعشیهای امروز

شبکه سلول هاي تروريستي داعش در آسياي مرکزي

شخصیت شناسی ابوبكر بغدادی

شدّ رحال برای زیارت قبر نبی اکرم ص از منظر دیوبندیه و ابن‌تیمیه

شناسایی و تأمین منابع مالی داعش

شکاف شیعی – سنی در اسلام سیاسی و پیامدهای آن برای جمهوری اسلامی

شکاف‌‌‌های درونی داعش؛ نزاع دو نسل القاعده

شگرد ابن تیمیه در انکار فضائل امام امیرالمؤمنین (علیه السلام)

شیوه‌های وهابیت در مخالفت با اهل سنت

صحیحین و نفی تکفیر

صنعانی؛ سلفی تکفیری یا سلفی میانه‌رو

طالبان در عصر داعش: آینده سلفی گری تکفیری در همسایگان شرقی ایران

طالبان و سپاه صحابه فرزندان وهابیت

طالبان؛ دین و حکومت

ظهور داعش در شبه‌ قاره

ظهور داعش؛ پایانی بر نظم جهانی

ظهور و افول القاعده در عراق

عبادت

عبادت در اندیشه شیعه و وهابیت

عبور از «خاورمیانه جدید»

عربستان در عرصه تبلیغات

عربستان معمار جنایت و مکافات

عربستان و وهابیت در آفریقا

عزاداری بدعت یا سنت

عقائد تکفیر و نقش مسلمانان

عقل از دیدگاه سلفیه

عقل از منظر وهابیان

علل شکل گیری تکفیری‌ها از دیدگاه جغرافیای سیاسی

علل شکل گیری جریان‌های تکفیری در افغانستان و شبه قاره هند

علل و آینده حضور داعش در آفریقا

علل گسترش دعوت محمد بن‌عبدالوهاب

علمای شافعی و ابن‌تیمیه

عملکرد وحشیانه ی فرقه ی وهابیت و خاندان آل سعود

عوامل روانی تکفیر

عوامل ظهور جریان‌های تکفیری در جهان اسلام/ تبارشناسی گروه‌های افراطی

عوامل مؤثر در تبلیغ وهابیّت(1)

عوامل مؤثر در تبلیغ وهابیّت(2)

فتنه تكفير

فتنه و هابیت

فرا واقعیت بنا العابد!

فضای مجازی (سایبری) و شبکه‌های ماهواره‌ای جریان‌های تکفیری

فعالیت وهابیت در جهان

فقه تکفیر میان برهان شرعی و فقه خودساخته

فهرستواره پایان‌نامه‌های حوزوی-دانشگاهی در موضوع سلفی‌گری و نقد وهابیت

فواید توسل به ارواح پیامبران و اولیای الهی

قبیله انحراف

قبیله بدعت

قبیله خشونت

قتل عام حجاج یمنی توسط وهابیان

قتل و تکفیر در آیات قرآن (1)

قرآن و همگرایی بین مذاهب اسلامی

قرآن کریم و همزیستی مسالمت‌آمیز در جامعه بشری

لشگر جهنگوی

لیست حامیان مالی گروه های تروریستی همسو با القاعده در 31 کشور جهان

مانیفست توحش در فقه داعش

ماهیت دینی ـ سیاسی گروه طالبان

مبانى كلامى «القاعده» در تكفير و كشتار مسلمانان‏

مباني اعتقادی داعش

مبانی اعتقادی جریانهای تکفیری و مقایسه ی آن با آرای دیگر مذاهب

مبانی اعتقادی محمد ابن عبدالوهاب

مبانی جهادگرایی تکفیری در اهل سنت و نقد آن

مبانی فکری ابن تیمیه

مبانی مذهبی و قومی طالبان

مبانی و مفاهیم اسلام سیاسی القاعده

مبانی کلامی «القاعده» در تکفیر و کشتار مسلمانان

متافیزیک خشونت داعشی؛ سه مفهوم نکایه، توحش و تمکین

متغيرهاى منطقه ‏اى و بين‏ المللى و علل داخلى ورود داعش به عراق‏

متن قطعنامه شورای امنیت درباره گروه تروریستی داعش

محمد بن عبدالوهاب و مخالفان نجدی معاصر او

مخالفت دیوبندیان با دعوت محمد بن عبدالوهاب

مخالفت وهابیان با عقاید اهل سنت

مخالفت وهابیان با عقاید اهل سنت

مراتب و متعلقات ایمان

مرز بین تروریسم و جهاد در اسلام

مروری بر افکار وهابیت و جایگاه آن در جهان باورهای فطرت ستیز

مسئله توسل به اموات با نگاهی به آیه 22 سوره مبارکه فاطر

مشکلات پیش روی عراق پساداعش

معرفی و بررسی شیوه‌های مقابله با تکفیر در جهان اسلام و آثار آن

معناشناسى عبادت در نظام تعاليم وحى و دفع اتهام كفر و شرك از مسلمين‏

معیار توحید شرک از دیدگاه شهید مطهری و سید قطب

معیارهای توسل از دیدگاه وهابیت

مفهوم دولت در گفتمان داعش؛ دولت سلفی داعش؛ تحقق ناکام یک نظریه آلترناتیو

مفهوم شناسی جنبش های اسلامی معاصر

مفهوم شناسی خودکشی یا انتحار

مفهوم شناسی سلف، سلفی گری و سلفی

مفهوم شناسی سَلَفیه و سَلَفی­گری

مفهوم عبادت از دیدگاه ابن‌تیمیه

مفهوم و مراحل شرک

مقايسه انديشه‏ و رفتار جبهه النصره و داعش

مقایسه دیدگاه وهابیت و اخوان المسلمین در زمینه حکومت

موافقين و مخالفين خلافت داعش

موانع تکفیر با تأکید بر مسئله جهل از دیدگاه ابن‌تیمیه

موضع انتقادی اندیشه‌وران اهل سنت در برابر جریان‌های تکفیری

موضع ‌گيري‌ علماي‌ جهان‌ اسلام‌ درباره‌ تشيع‌

مکتب تکفیر بر خلاف عقل، نص و صریح قرآن است

نئوتروریسم با تأکید بر تروریسم مذهبی

ناتوانی حکومت ها و رشد سلفیسم در غرب افریقا

نخستین آشنایی مسلمانان شبه‌قاره هند با اندیشه وهّابیت

ندای غیراللّه از ديدگاه علمای دیوبندیه

نظری بر تاریخ وهابیت

نفی خشونت از منظر قرآن و سنت

نقد استدلال تکفیری ها وداعشی ها براولویت کشتن مسلمانان

نقد برداشت‌های تکفیری‌ها از آیات جهاد

نقد تفسیر وهابیون از آیات «من دون الله»

نقد دیدگاه سلفیه درباره مجاز در قرآن

نقد دیدگاه وهابیت در مسئله تبرک با تکیه بر نظر علمای معاصر وهابی

نقد دیدگاه وهابیت درباره عبادت با نظر به سجده برادران یوسف

نقد قرآنی مبانی وهابیت در حوزه ی جهاد

نقد و بررسی اندیشه‌های دهلوی

نقد و بررسی تکفیر از دیدگاه سلفی وهابی و سلفی جهادی

نقد و بررسی حکم بغیر ما انزل الله

نقد و بررسی دار الاسلام از نظر سلفیه تکفیری

نقد و بررسی دشمن نزدیک و دور(عدو قریب و بعید)

نقد و بررسی روش های جدلی ابن تیمیه در «منهاج السنه»

نقد و بررسی مبانی جهادگرایی تکفیری ها

نقد و بررسی مهم‌ترین ادله جریاهای تکفیری در تکفیر شیعه

نقدي بر كتاب «التبرك المشروع و التبرك الممنوع»

نقدی بر خلافت ابوبکر بغدادی

نقدی برعقاید وهابیت (توسل، شفاعت)

نقش جریان های سلفی در سوریه و فلسطین در مصاحبه با شیخ عبدالله کتمتو

نقش داعش در شکل‌گیری معادلات جدید در خاورمیانه

نقش قدرت‌های بین‌المللی در رشد و گسترش جریان‌های تکفیری

نقش وهابیت در اوگاندا

نقش وهابیت در تانزانیا

نقش وهابیت در کنیا

نقش گروه‌های تکفیری در تغییر نقشه منطقه

نگاه داعش به مهدویت

نگاه هند به گروه‌های شبه نظامی پاکستان

نگاهی اجمالی به منهج درسی مدارس ابتدایی داعش

نگاهی بر وهابیت

نگاهی به تشکیلات سازمانی داعش

نگاهی به رشد تکفیری‌ها در تونس

نگاهی به عقبه تکفیر و دیدگاه های آن

نگاهی به عملکرد داعش از منظر کتاب تروریسم جهانی و رسانه های جدید

نگاهی کوتاه به جریان رسانه‏ ای گروه داعش

نگرشی به ظرفیت‌های تقریبی الازهـر

هجوم وهابیان به مدینه منوّره

همگرايي استراتژيك؛ اتحاد سلفي‌هاي عربستان، هند و مصر

واقعه 11 سپتامبر ؛ سرآغاز شکل گیری بزرگترین گروههای تروریستی

واكاوى رابطه ميان نفاق و تكفير

واکاوی جایگاه تروریسم بنیادگرا در راهبرد خاورمیانه ای غرب

واکاوی ریشه‌های پدیده بنیادگرایی در خاورمیانه؛ مطالعه موردی جهانی شدن

وضعیت القاعده پس از ظهور داعش

وضعیت سیاسی داعش در قاره سیاه

وضعیت فعلی و آینده کشورهای شمال آفریقا (تاکید بر کشورهای مصر، تونس و لیبی)

وهابيت از نگاهي ديگر

وهابیان و برگزاری مراسم جشن وشادی

وهابیان و تحریف قرآن کریم

وهابیان و توحید در اسما و صفات

وهابیان و توحید ربوبی

وهابیت تکفیری (دوره ی معاصر)

وهابیت در آیینه تاریخ

وهابیت منطق تزویر و تکفیر

وهابیت و تحریف میراث‌های علمی

وهابیت و تخریب قبور

وهابیت و توحید الوهی (عبادی)

وهابیت و توحید ربوبی (1)

وهابیت و توحید ربوبی (2)

وهابیت و تکفیر شیعه

وهابیت و سماع موتی

وهابیت و موضع اهل سنت در قبال آن

وهابیت، سلفیت و اسلام‌گرایی؛ دشمن کیست؟

وهابیت، مکتب تشبیه

پاسخ به شبهات جهاد

پاسخ به مهم‌ترین شبهات وهابیت (توسل، شفاعت، تبرک، زیارت قبور)

پاسخی به شبهه ابن تیمیه در استمرار عزاداری برای امام حسین علیه السلام

پاکستان و «نبرد جهانی علیه تروریسم»

پاکستان و بنیادگرایی اسلامی

پرسمان؛ آیا تبرک جایز است؟

پيشينه و جايگاه جريان هاي سلفي

پژوهشی درباره حدیث «اللهم لا تجعل قبری وثناً یعبد»

پیام مهم ترور سرکرده جیش الاسلام

پیشینه و کارنامه وهابیت (1)- وهابیت و تفرقه

پیشینه و کارنامه وهابیت (2)- شکل گیری وهابیت

پیشینه و کارنامه وهابیت (3)-عقاید و عملکرد

چالش امنیتی تروریسم تکفیری علیه ایران

چالش های همگرایی جهان اسلام در تأسیس تمدن اسلامی

چرخش خلافت داعشی؛ از خلافت حقیقی تا خلافت مجازی

چرخش خلافت داعشی؛ از خلافت حقیقی تا خلافت مجازی

چقدر با تروریست‌های دنیا آشنا هستید؟

چه کسی تجددخواهی اسلامی را هدایت می‌کند؟

چگونگی پیدایش تکفیر و خارجی‌گری

چیستی و چرایی شکل گیری جریان‌های تکفیری

کابوس جدید آل‌سعود؛ آنچه همه باید درباره جنبش 15 سپتامبر در عربستان بدانند

کارنامه وهابیت؛ دوره تأسیس

کارنامه وهابیت؛ دوره تثبیت

کتاب شناسی تکفیر

کفر در مقابل ایمان یا اسلام

کفر و تکفیر در قرآن کریم و سوء برداشت از آن

کفر و جهاد از منظر حزب التحریر

کلام سیاسی و حیات سلولی تروریسم تکفیری

کودتا در داعش

کویت و وهابیت در آفریقا

گرایش های فکری سلفیه در جهان امروز

گزارش کتاب «سيف الجبار المسلول على أعداء الأبرار» اثر شاه فضل رسول قادری

گزارش کتاب جذور داعش قراءة فی تراث الوهابیة و علماء السعودیة

گزارشی از برخی فتاوای وهابیت

گزارشی از کتاب مصباح الأنام و جلاء الظلام

گفتمان اسلام سلفی و جهانی‏ شدن امنیت خاورمیانه

گفتگو با مأمون رحمه روحانی دمشقی درباره تکفیریها

گفت‌وگوی مشروح فارس با حجت‌الاسلام مهدی فرمانیان

گونه ‏شناسی فکری جنبش‏های اسلامی معاصر

گونه‏ شناسی فکری جنبش‏های اسلامی معاصر و پیامدهای سیاسی امنیتی آن در جهان اسلام