مقالات > بررسی پیشینه ورود تروریسم تکفیری به کشور (بخش دوم)

بررسی پیشینه ورود تروریسم تکفیری به کشور (بخش دوم)

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۷/۱ تعداد بازدید: 195

در این بخش، یشینیه ورود تروریسم تکفیری به مناطق کردنشین کشور بررسی می‌شود.نویسنده: سید رضا قزوینی

در حمله اتحادیه میهنی کردستان به مواضع این گروه در سال 1382، بسیاری از اعضای آن کشته و مابقی وارد مرزهای ایران شدند. از همین رو با وجود روابط قومی، مذهبی، فرهنگی و تاریخی بین کردهای دو کشور و ارتباط مدارس دینی آن‌ها، ارتباط انصارالاسلام با کردهای ایران در بانه، جوانرود و مریوان برقرار شد و علمای دو منطقه با یکدیگر رفت و آمد داشتند.

در شماره پیشین نخستین قسمت از پژوهش پیشینیه ورود تروریسم تکفیری به کشور مورد بررسی قرار گرفت. شمارۀ گذشته بررسی زمینه‌ها و ورود فکر تکفیری به مناطق جنوب‌شرق کشور بود. در این شماره، تلاش می‌شود تا این موضوع در مناطق کردنشین کشور بررسی شود که در سال‌های اخیر محل حضور و فعالیت گروه‌های سلفی و تکفیری شده است.

مقدمه

جنبش کردی در ایران همیشه محل مطالعه و تحقیق بسیاری از پژوهشگران داخلی و خارجی بوده است. تاریخ این جنبش با ناسیونالیسم کردی و حرکت‌های جدایی‌طلبانه عجین بوده و مختص به ایران نیز نبوده است. جنبش کردی در ایران بخشی از بدنۀ حرکت‌های قومی کردهای عراق و ترکیه نیز به‌شمار می‌رود.

هرچند که در ایران و از سال 1325 که جمهوری کردستان پس از عمری بسیار کوتاه سقوط کرد، ناسیونالیسم کردی دیگر چندان فعالیت بارزی نداشت؛ اما به‌موازات پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، بار دیگر حرکت کردی فعالیت خود را آغاز کرد. در واقع سقوط حکومت پهلوی و تشکیل نظام دینی، زمینه‌ساز یک حرکت کردی جدید بود.

پس از پیروزی انقلاب در ایران، منطقه کردستان  بار دیگر حالت بحران به خود گرفت و نمود آن در قالب حرکت‌های جدایی‌طلبانه یا خودمختاری بود.

برخلاف حرکت‌های مسلح ظهوریافته در مناطق جنوب‌شرق کشور که تقریباً همگی ریشه در باورهای مذهبی داشت، بن‌مایۀ اغلب گروه‌های موجود در مناطق غربی و کردستان، قومی بوده است.

علاوه‌بر اینکه کردستان ایران شاهد ظهور حرکت‌هایی از سوی اهل سنت بوده است که در چهارچوب جریان‌های تکفیری نمی‌گنجند. جماعت دعوت و اصلاح (اخوان المسلمین) و مکتب قرآن نمونه‌های بارز این گروه‌ها در کردستان ایران هستند. همچنان‌که برخی گروه‌های دیگر مانند سپاه رزگاری، با آنکه متعلق به شیوخ طریقت نقشبندیه بود اما به‌دلیل داشتن اهداف سیاسی و طائفه‌ای نمی‌توانند در چهارچوب گروه‌های سلفی و با اهداف ایدئولوژیک تعریف شوند.

توجه به این نکته نیز مهم است که بسیاری از مسائل روی‌داده در کردستان ایران متأثر از رویدادهای عراق بوده است. این موضوع علاوه‌بر مسائل قومی در موضوع گروه‌های مسلح و تروریست دیده می‌شود. انصارالاسلام که در ایران نیز فعالیت دارد و اعضای ایرانی دارد در واقع در کردستان عراق شکل گرفت.

حرکت‌های اسلامی در کردستان ایران

سال‌های آغازین دهه 50 شمسی یکی از روحانیون نواندیش اهل سنت ایران به‌نام احمد مفتی‌زاده در کردستان ظهور یافت و جایگاه مفتی اهل سنت کردستان را کسب کرد. مفتی‌زاده مدتی را در عراق بود و آنجا با تفکرات اخوان آشنایی بیشتری یافت. او در سال 1355 مکتب قرآن را تأسیس کرد. مکتب قرآن را می‌توان نخستین جریان مذهبی‌سیاسی اهل سنت کردستان ایران دانست که تمایلات خودمختاری نیز داشته است. مفتی‌زاده روابط خوبی با برخی شخصیت‌های شیعی داشت و در جریان انقلاب اسلامی، حرکت وی از انقلاب پشتیبانی کرد. مفتی‌زاده البته بعدها به‌دلیل عضویت در حزب دموکرات کردستان ایران زندانی شد. در پایان عمر نیز در همان زندان تنها راه نجات ملت کرد را عدالت اسلامی زیر سایه تشکیل حکومت اسلامی می‌دانست. پس از مرگ وی، مکتب قرآن به دو گروه اکثریت و اقلیت منشعب شد. گروه نخست معتقد به پرهیز از فعالیت سیاسی و توجه به خودسازی معنوی و گروه دوم معتقد به فعالیت سیاسی عاری از خشونت است. علاوه بر مکتب قرآن، جماعت دعوت و اصلاح که پس از حرکت مفتی‌زاده، دومین حرکت اسلامی اهل سنت در ایران به‌شمار می‌رود نیز متأثر از اخوان بود. در حقیقت جماعت دعوت و اصلاح به‌عنوان شاخه ایرانی اخوان المسلمین شناخته می‌شود که در همان سال‌های پیروزی انقلاب اسلامی و با تأثیر از مدرسه دینی اخوان المسلمین عراق شکل گرفت و تا چند سال در سایه مکتب قرآن و مؤسس آن به فعالیت می‌پرداخت. این حرکت با اینکه همه اهل سنت کشور را در دایره فعالیت خود می‌داند؛ اما اغلب اعضای آن کرد است و رنگ و بوی کردی دارد. اساس فعالیت‌های آن نیز بر فعالیت سیاسی عاری از خشونت تکیه دارد.

دو حرکت فوق را باید برجسته‌ترین حرکت‌های اسلامی اهل سنت کردستان ایران قلمداد کرد. هرچند جماعت تبلیغ و دعوت در کردستان نیز حضور دارد؛ اما ریشه این گروه کرد نیست و آن را باید برآمده از بلوچستان دانست. لیکن دهه‌های پسین در کردستان را باید عرصه ظهور جریان‌های افراطی و سلفی دانست که دامنه جنگ خود را علاوه‌بر حکومت و شیعیان، با اهل سنتی کشاندند که آن‌ها را محافظه‌کار می‌دانستند.

سلفی‌گری در کردستان

سلفی‌گری و تکفیر در مناطق کردنشین ایران را باید پدیده‌ای نوظهور دانست که در دهه 80 شمسی ظهور جدی یافت. همچون مناطق جنوب‌شرق کشور، کردستان نیز متأثر از حضور گروه‌های مجاهدین در افغانستان برای جنگ با شوروی بود. بنابراین بیراه نیست اگر مبدأ ورود اندیشه‌های سلفی و تکفیری پس از پیروزی انقلاب در کردستان و دیگر نقاط کشور را اشغال افغانستان توسط شوروی دانست.

علاوه‌براین، اشغال عراق توسط آمریکا نیز نقش مهمی در گسترش حرکت سلفی در کردستان دانست. به‌ویژه آنکه گروه‌های سلفی و افراط‌گرا حضور جدی در کردستان عراق داشتند و گروه‌های مذهبی در این منطقه همیشه نقش مهمی بر حرکت‌های اسلامی کرد در ایران ایفا کرده‌اند.

به‌طور جدی و آشکار، نفوذ و انتشار سلفیه و تکفیری‌ها در کردستان را باید در تأسیس «امارت اسلامی بیاره» در منطقه اورامان کردستان عراق توسط جندالاسلام جست. سلفی‌های کردستان ایران که فاصله چندانی با این امارت داشتند به‌شدت تحت تأثیر آن‌ها قرار گرفتند. هر چند تعداد سلفی‌های ایرانی قابل توجه نبود؛ اما به جندالاسلام پیوستند و در فعالیت‌ها و عملیات آن‌ها شرکت کردند. جندالاسلام بعدها نام خود را به انصار الاسلام، شناخته‌شده‌ترین گروه سلفی کرد در عراق و ایران تغییر داد.

تشکیل جندالاسلام

در سال 1988 (1367 شمسی) شیخ عثمان‌بن‌عبدالعزیز با تأثیرپذیری از اخوان المسلمین تشکل جدیدی با نام حرکت اسلامی تأسیس کرد که هدف عمده آن انتشار افکار اسلامی در میان جامعه کرد بود. این حرکت پس از مدتی دچار انشقاق شد و گروه جدیدی به‌نام النهضه شکل گرفت. بعد از آن نیز الاتحاد الاسلامی پا به عرصه گذاشت. در سال 1999 حرکت اسلامی با النهضه برای تشکیل گروهی که آن را حرکة الوحدة الاسلامية نامید به توافق رسید.

این ائتلاف در سال 2001 مجدداً دچار دو انشعاب شد: حرکت اسلامی به‌رهبری ملا علی عبدالعزیز و جماعت اسلامی به‌رهبری شیخ علی باپیر. تلاش‌هایی برای اتحاد دوبارۀ دو گروه انجام شد. از همین جا بود که در تابستان 2001 گروه جدیدی به‌نام جند الاسلام شکل گرفت. برخی از افرادی که سابقه مبارزه در افغانستان داشتند در جند الاسلام بودند. ازاین‌رو توسط گروه‌هایی مانند حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق (به‌رهبری جلال طالبانی) آن را متهم به ارتباط با القاعده می‌کنند. این گروه بعدها نام خود را به انصارالاسلام تغییر داد و در مناطق مرزی ایران و عراق اقدام به فعالیت کرد و با کنترل تعدادی از روستاها، حاکمیت دینی خود را بر آن مناطق اعمال کرد.

در آذر1380 سه گروه کرد جند الاسلام، حماس و حرکة التوحید با ایجاد یک ائتلاف، انصارالاسلام را به‌وجود آوردند و نجم‌الدین فرج معروف به ملا کریکار را به رهبری برگزیدند. ملا کریکار که در سال 1381 در ایران دستگیر و به هلند و سپس نروژ تبعید شد، از نظر فکری به‌شدت هوادار دیدگاه‌های ابن‌تیمیه و سید قطب است. مبانی فکری انصارالاسلام امتزاجی از تفکرات ابن‌تیمیه و بن‌باز و عبدالله عزام و سید قطب است.

در حمله اتحادیه میهنی کردستان به مواضع این گروه در سال 1382، بسیاری از اعضای آن کشته و مابقی وارد مرزهای ایران شدند. از همین رو با وجود روابط قومی، مذهبی، فرهنگی و تاریخی بین کردهای دو کشور و ارتباط مدارس دینی آن‌ها، ارتباط انصارالاسلام با کردهای ایران در بانه، جوانرود و مریوان برقرار شد و علمای دو منطقه با یکدیگر رفت و آمد داشتند.

انصارالاسلام علاوه‌بر اعضای عراقی، ملیت‌های دیگری را نیز در بطن خود جای داد و در ایران نیز حضور پیدا کرد. ابومصعب زرقاوی رهبر سابق القاعده عراق، پس از فرار از اردن مدتی را در کنار انصارالاسلام گذرانیده بود.

این گروه در کنار گروه‌های دیگر عراقی و سازمان القاعده عملیاتی را علیه آمریکا انجام داد و چند ماه پیش از کشته‌شدن زرقاوی، به مجلس شوری المجاهدین پیوست که چتر گروه‌های تکفیری و سلفی عراق بود.

در سال 2014 این گروه با داعش بیعت کرد و در حال حاضر در سوریه نیز حضور دارد. هرچند به‌نظر می‌رسد در حال حاضر اختلافات بسیار جدی میان آن‌ها وجود دارد. در ایران انصارالاسلام در سال‌های اخیر در تلاش بوده تا از طریق مساجد مناطق کردی در ایران، به تبلیغ برای خود بپردازد و به هر طریق امامان این مساجد را با خود همراه کند. اغلب این مساجد در شهرهای جنوبی کردستان مانند جوانرود و بوکان قرار دارند. ایراد خطبه‌های تحریک‌کننده و عوام‌فریب با محتوای تأکید افراطی بر ظواهر دینی، ترویج سلفی‌گری شیعه‌ستیزی، ضدیت با نواندیشی محتوای تبلیغات آن‌ها را تشکیل می‌دهد.

این گروه با تبلیغات در مناطق مختلف کردستان ایران، از جمله سنندج، مریوان، سقز و بوکان، در مساجد نیز نماز جماعت برگزار می‌کرد و تشکیلات مشخصی داشت. اعترافات نامق دلدل یکی از اعضای دستگیرشده انصارالاسلام نشان می‌دهد که علمای برخی از مناطق کردستان، با انصارالاسلام همراهی داشته‌اند. جایگاه انصارالاسلام نشان می‌دهد که این گروه را باید بزرگ‌ترین گروه تکفیری در کردستان ایران دانست.

برخی کارشناسان کرد مرحله فعلی فعالیت انصارالاسلام در ایران را مرحله غیرعملیاتی می‌دانند و فعالیت‌های آن‌ها را در این مراحل می‌دانند:

۱. دعوت (که عبارت است از ترویج و تبلیغ)؛

۲. تذکر و در موارد حاد تهدید و ارعاب گمراهان و مخالفین؛

٣. آموزش عقیدتی و نظامی؛

۴. سازماندهی افراد با عقیده جدی و ثابت‌قدم؛

۵. جمع‌آوری کمک مالی؛

۶. تشکیل هسته‌های مخفی عملیاتی برای مرحله بعدی که مرحله ظهور و حضور قدرتمند مؤمنان و جهاد با کفار و منحرفین خواهد بود.

این گروه جهت پیشبرد برنامه‌ها و فعالیت‌های فوق، از ٣ شیوۀ فعالیت علنی، نیمه‌علنی و مخفی استفاده می‌کند. این گروه برای انجام امور تبلیغاتی خود، عمدتاً از منبر مساجدی استفاده می‌نماید که به هر طریق توانسته پیش‌نمازهای آن‌ها را با خود همراه و هم‌عقیده کند.

دیگر گروه‌های سلفی

در اواخر سال 2003 گروهی از انصارالاسلام که در ایران مانده بودند با سلفی‌های ایرانی کرد گروهی به نام کتائب القاعده فی ایران را تشکیل دادند. این گروه که در همان مراحل شکل‌گیری خود، با القاعده ارتباط برقرار کرده بود، پس از بیعت رسمی با این شبکه، وابستگی خود را به آن اعلام کرد. هدف این گروه در ابتدا این بود که نیروهایش را وارد کردستان عراق کند و علیه حکومت اقلیم کردستان عراق، دست به «جهاد» بزند. آن‌ها در اوایل ۲۰۰۴ جهاد را شروع کردند و اولین عملیات‌ خود را در مناطق مرزی مانند پنجوین سازمان دادند.

کتائب القاعده چند سال بعد دچار اختلافات و انشعاباتی گردید و گروه صلاح الدین و جیش صحابه به فاصلۀ زمانی مختلف از این گروه جدا شدند. جیش صحابه با تبلیغ توانست بخشی از کردها را به خود جذب کند. همچون دیگر گروه‌های سلفی کرد ایرانی، این گروه نیز کاملاً ایرانی نبود. اکثریت اعضای آن ایرانی اما کادر رهبری عراقی بودند. گروه صلاح‌الدین نیز پس از دستگیری اعضا و فرار باقیمانده آن به افغانستان عملاً منحل شد.

گروه تروریستی توحید و جهاد نیز از جمله گروه‌های کردی است که در سال‌های اخیر، نقش شاخصی در فعالیت‌های تروریستی مناطق غربی کشور داشته است. تأسیس این گروه خشن به زمستان سال 1387 بر می‌گردد. این گروه در ابتدا به گروه ابوبکر شناخته می‌شد و نخستین عملیات خود را در اردیبهشت1388 علیه نیروی انتظامی انجام می‌دهد. حمله به اماکن دولتی در کردستان ایران، ترور اشخاص به‌ویژه روحانیون اهل سنت، درگیری با نیروهای نظامی و پلیس و سرقت‌های مسلحانه بخشی از فعالیت‌های توحید و جهاد بوده است. افراد رده بالای این گروه در سال 1390 در سنندج دستگیر و تعداد 20 نفر از آنان نیز در سال 1395 اعدام شدند. استفاده از کلمات توحید و جهاد در نام این گروه به‌خوبی نشان از توجهات سلفی و احتمالاً وهابی آن‌ها دارد.

برخی رسانه‌های ایرانی، توحید و جهاد را در عرض گروه توحید و جهاد عراق به‌رهبری ابومصعب الزرقاوی و شاخه ایرانی آن معرفی می‌کنند. اما به‌نظر می‌رسد این موضوع درست نباشد؛ چراکه زرقاوی 3 سال پیش از تأسیس توحید و جهاد ایران کشته شده و از مدت‌ها پیش از آن یعنی از حدود سال 1383 نیز توحید و جهاد نام خود را به قاعدة الجهاد في بلاد الرافدین تغییر داده بود. درحالی‌که همان‌گونه که گفته شد توحید و جهاد ایران در اواخر سال 1387 تأسیس شد.

رشد سلفی‌گری در کردستان، موفقیت یا ناکامی

درباره دلایل رشد سلفی‌گری در سال‌های اخیر در کردستان ایران عوامل متعددی را می‌توان برشمرد. برخی از این عوامل، عواملی مشترک در جغرافیای اهل سنت در سرتاسر کشورهای اسلامی به‌شمار می‌رود و الزاماً منحصر به کردستان ایران نیست.

حمله آمریکا به عراق و ایجاد خلأ حاکمیتی اقتدارگرا، فرصت مناسبی برای فعالیت گروه‌های سلفی و تکفیری در اقلیم کردستان به‌وجود آورد. مناسبات سنتی و تاریخی دو منطقۀ کردنشین عراق و ایران و برتری نسبی مدارس دینی موجود در کردستان عراق که منجر به رفت و آمدهای زیادی به آن سوی مرز داشت، در ورود اندیشه‌های سلفی به مناطق ایرانی نقش مهمی داشته است.

علاوه بر اینکه احزاب و گروه‌های چپ و قومی که در مناطق کردنشین ایران حضور داشتند دیگر جایگاه آن‌چنانی در میان مردم نداشتند و گفتمان مذهبی و دینی به‌وجودآمده، توانست خود را به‌عنوان یک گفتمان جدید در جامعه کردی مطرح کند. تحریک احساسات مسلمانان در سرتاسر جهان علیه آمریکا و غرب، نیز در رویۀ توجه بیشتر مردم کرد به حرکت‌های غرب‌ستیز مؤثر بوده است. کردها که نتوانسته بودند از گفتمان قومی و ملی نتیجه‌ای بگیرند این بار با هویت اسلامی و یکدستی را در سراسر جهان اسلام مشاهده کردند که بی‌توجه به قومیت و نژاد، تکاپوی بزرگی را به‌وجود آورده بود.

موضوع اختلاف‌افکنی‌های سنی و شیعه که در سال‌های اخیر توسط عوامل داخلی و خارجی به آن دامن زده شد نیز از جمله موضوعاتی است که نقش مهمی در تحریک عواطف برای گرایش به سمت گروه‌ها و جریان‌های سلفی و تکفیری داشته است. جنگ سوریه نیز دقیقاً در ذیل همین موضوع تحریک می‌شود. بررسی علل گرایش جوانان کرد به گروه‌های تروریستی مانند داعش در سوریه نشان می‌دهد، جو روانی ایجادشده پیرامون کشته‌شدن اهل سنت و تجاوز به نوامیس آن‌ها در سوریه، باعث تحریک مشاعر این جوانان برای پیوستن به حرکت‌های تکفیری بوده است.

تشکیل آرمان‌شهر خلافت اسلامی که همیشه مورد توجه گروه‌ها و جریان‌های دینی به‌ویژه در نزد اهل سنت بوده و تحقق آن در عراق و سوریه و مهاجرت هزاران نفر به این دو کشور، به خودی خود عاملی مشوق برای توده‌های متدین است تا یا به این گروه‌ها در خارج بپیوندند یا در داخل کشور با اصحاب آن فکر همراهی کنند.

بااین‌حال به‌نظر می‌رسد با توجه به وجود یک ناسیونالیسم قوی در میان کردها، این‌گونه حرکت‌های افراط‌گرایانه عقیدتی نتواند تأثیری گسترده و پایدار بر توده‌های مردم کرد داشته باشد. توجه به این نکته که حتی در میان علمای اهل سنت کرد، گرایشات قومی پررنگ دیده می‌شود بسیار مهم است. این موضوع در میان اقوام دیگر مسلمان شاید کمتر دیده بشود. بنابراین تمایلات ملی و قومی در کردها را باید عاملی برای توقف تمایلات تند مذهبی دانست.

هرچند که این پرسش همچنان مطرح است که توجه مناطق کردنشین ایران برای پیوستن به گروه‌های سلفی و تکفیری در عراق و سوریه چرا بیشتر از استان سیستان‌وبلوچستان است. آیا نزدیکی مرزهای کردستان ایران به کردستان عراق عاملی تعیین‌کننده و اساسی در این ماجراست یا ماجراهای دیگری وجود دارد. همچنان‌که باید این نکته را در نظر داشت که بر خلاف کردستان، رشد گروه‌های متعدد تکفیری در استان سیستان‌وبلوچستان بیشتر بوده است. آیا گرایش برخی افراد برای پیوستن به همین گروه‌های بومی و سختی جابه‌جایی برای رسیدن به عراق و سوریه، عامل توجه کمتر بلوچستان برای جذب‌شدن در گروه‌های تکفیری فرامنطقه‌ای بوده است؟ پاسخ به این چند پرسش و واکاوی این موضوع خود نیاز به یک پژوهش مستقل دارد.

منبع:

ماه نامه تخصصی مطالعات تروریسم - شماره 2 - زمستان 95 و بهار

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
مطالب دیگر در این بخش

«جریان تکفیری» از نگاه رهبر انقلاب

«داعش» و «القاعده» دو شاخه درخت وهابیت در عربستان

آثار سیاسی - اجتماعی جریان‌های تکفیری بر عقب‌ماندگی کشورهای اسلامی

آسيب‏ شناسى رشد جريان‏هاى تكفيرى به عنوان يك چالش عمده فراروى اسلام‏گرايى‏

آسیب شناسی جریان‌های تکفیری و راهکارهای مقابله با آن، از منظر مقام معظم رهبری

آسیب شناسی رشد جریان‌های تکفیری در خاورمیانه

آشنایی با رهبران "اخوان المسلمین" از ابتدا تا کنون

آشنایی با مکتب سلفیه

آل سعود و عربستان سعودی

آموزه‌ها و آینده داعش

آيا استعانت از غير خدا جايز است؟

آيا به‌کارگيري زور براي رسيدن به قدرت، گزينه­ اي شکست ­خورده است؟

آينده داعش در عراق

آينده ‏نگارى رفتار گروه‏ هاى تكفيرى‏

آیا ترکیه به سرنوشت پاکستان مبتلا خواهد شد؟

آیا تهدید داعش را جدی بگیریم؟

آیا توحید وهابیت مطابق احادیث حضرت خاتم الانبیا است؟

آیا جامعه عراق پس از جنگ آمریکا، از صوفی گری به جریان سلفی تکفیری تغییر کرد؟

آینده جنبش های اسلامی

آیندۀ داعش و تفکرات سلفی در خاورمیانه

آیین وهابی؛ بنیادگرایی یا اصلاح طلبی؟!

ابزارهای تبلیغی وهابیت در زمان حاضر

ابن تیمیه حنبلی، نظریه پرداز تفکر وهابیت

ابن تیمیه و اهل بیت

ابن تیمیه و نگرش آن به مذاهب

ابن تیمیه که بود و چه کرد

ابوبكر بغدادی

ابومصعب زرقاوي و داعش

اجتهاد از نگاه وهابیون

احتیاط در تکفیر مسلمان از نظر فقهای احناف

احزاب سلفی در مصر

احمد بن حنبل و دیدگاه‌های او درباره تکفیر

اختلاف میان وهابیون و دیوبندیه

اختلافات نظری و اعتقادی وهابیت با مسلمین

ادله داعش بر خلافت اسلامی و نقد آن از سوی سلفیان جهادی

ارائه مدل تحلیل جامع جریان تکفیری و راهبردهای مقابله با آن

ارتباط اسلام‌ستیزی با جریان‌های تکفیری

ارزش (ضد) امنيتي بنيادگرايي؛ با تأكيد بر نهضت سلفي‌‌‌‌‌ ـ وهابي

ارزیابی دیدگاه ابن تیمیه در بحث حسن و قبح

ارزیابی سیاست کیفری بین‌المللی در رسیدگی به جنایات داعش

ارکان سیاسی اندیشه های داعش؛ از امامت تا تکفیر و جهاد

ارکان و مقومات مفهوم «عبادت»

ازبکستان بعد از کریم اف و ترسیم جریان شناسی دینی سیاسی آینده

اسامه بن‌ لادن

استراتژی «گرگ‌های تنها»؛ این بار در افغانستان

استراتژی انحرافی ابن تیمیه در تفسیر آیات قرآن

استراتژی داعش در عراق و شام

اسلام دین صلح و مهربانی و محبت و رحمت

اسلام سیاسی و منتقدان آن: اندیشه های قاضی عشماوی پیرامون رادیكالیسم سیاسی

اسلام سیاسی و نقش آن در خاورمیانه

اسلام و تروریسم؛ دو واژه بیگانه

افترائات وهابیت علیه شیعه

افترائات وهابیت علیه شیعه در مصاحبه با حجت الاسلام والمسلمین توحیدی

افغانستان در دوران پساطالبان

افغانستان و گروه طالبان

افغانستان، گذرگاه داعش به آسيای مركزی

اقدامات سلفی‌های تکفیری؛ فرصت‌های به وجود آمده برای جمهوری اسلامی ایران

اقسام توحید از دیدگاه وهابیت و نقد آن

اقسام ذبح و قربانی و اشتباه وهابیت

التکفیر و الهجره

القاعده

القاعده در اوگاندا

القاعده در تانزانیا

القاعده و تروریسم مذهبی

القاعده و شاخه‌هاي آن؛ نيروهاي اجاره‌اي و انتحاريون مزدور

القاعده پس از 11 سپتامبر (با تأکید بر عراق)

القاعده: زمینه ساز استقرار پایگاه های نظامی آمریکا و ناتو در آفریقا

المرابطون؛ نسل جدید القاعده مصر

الگوی حکومت در اندیشه جریان سلفی تکفیری

الگوی سازمانی القاعده و داعش

امکان سنجی تحقق همگراییِ جهان اسلام در مواجهه با تهدید جریان تکفیری

اندیشمندان حنفی و کژ اندیشی های ابن تیمیه

اندیشه تکفیری و راههای علاج آن

اندیشه جاهلیت محمد قطب در بوته نقد تشیع، تسنن و عقل

اندیشه سیاسی ابن قیم جوزیه

انگلستان و ظهور وهابیت و آل سعود

اهداف آمریکا و هم‏ پیمانان از ایجاد تا ائتلاف علیه جریان‏هاى تکفیرى

ایدئولوژی تکفیر؛ سرشت و راهبرد مواجهه با آن

ایمن الظواهری

بازخوانی ماجرای جهیمان العتیبی و ظهور اندیشه مهدویت در بطن وهابیت

بازخوردهای ضد‌امنیتی هستی‌شناسی اجتماعی سلفیت جهادی

بازشناسی بنیادگرایی و سلفیه در دوران معاصر با تأکید بر طالبان و القاعده

بازشناسی تفاوت سلفی نوگرا و افراط‏ گرا

بدعت

بدعت از منظر وهابیان

بدعت در دین

بدعت و سنت از ديدگاه فرق اسلامى و جريان‏هاى تكفيرى‏

بربهاری

بربهاری از کهن ترین تئوریسین های وهابیت

برداشت اشتباه تکفیریها از جهاد در قرآن

برداشت‌های القاعده از افکار جهادی سید قطب

برررسی شخصیت و نظرات شیخ عبدالعزیز بن باز مفتی سابق سعودی

برررسی قتال در قرآن 4

بررسى مبانى فکرى تکفیر

بررسي متني و سندي روايت شد رحال

بررسی اختلاف چهار جریان عمدۀ وهابیت در دهه‌های شصت و هفتاد میلادی در زمینۀ تکفیر

بررسی ارتباط خوارج با وهابیت

بررسی ارتداد در مذاهب اسلامی

بررسی استناددهی تروریسم تکفیری به سنت نبوی و جهاد اسلامی

بررسی اقدامات تکفیریون در عراق و سوریه

بررسی تاریخی جریان‌های تکفیری تروریستی

بررسی تطبیقی ایده‌ها و رفتارهای خوارج و وهابیت

بررسی تطبیقی ایمان و کفر از دیدگاه مذاهب اسلامی و جریان‌های تکفیری

بررسی تطبیقی دیدگاه فقهای فریقین درباره حرمت تکفیر مسلمانان

بررسی جریان سلفیت، وهابیت و تکفیر

بررسی حدیث «قرن الشیطان» از دیدگاه علمای اهل سنت

بررسی دیدگاه ابن تیمیه درباره زیارت قبور

بررسی دیدگاه محمد بن‌عبدالوهاب درباره شرک و مشرک

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_1

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_2

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_3

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_4

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_5

بررسی دیدگاه گروه های تکفیری درباره آیات جهاد_6

بررسی رابطه عقاید دیوبندیه و وهابیت

بررسی روایت التجاء ابو ایوب انصاری به قبر پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم

بررسی زبان شناختی واژه‌ی قرآنی «کفر»

بررسی زمینه های سیاسی اجتماعی شکل گیری طالبان در پاکستان

بررسی زمینه‌های صدور فتاوای تکفیری و پیامدهای آن بر جهان اسلام

بررسی سلفی‌گری ابن ابی العز با تأکید بر «شرح العقیدة الطحاویة»

بررسی قتال در قرآن 1

بررسی قتال در قرآن 2

بررسی قتال در قرآن 3

بررسی مبانی فقهی تکفیر

بررسی موانع تکفیر از دیدگاه وهابیت با تأکید بر مانعیت تأویل

بررسی و ارزیابی تاثیر عرفان در تعدیل قرائت های افراطی از دین

بررسی و تکوین حضور داعش در غرب آسیا؛ مطالعه موردی افغانستان

بررسی و نقد توحید در اندیشه سلفیه وهابی و سلفیه جهادی

بررسی و نقد دلیل وهابیت بر انقطاع عمل بعد از موت

بررسی و نقد دیدگاه سلفیه در ارتباط ارواح با عالم جسمانی

بررسی و نقد دیدگاه شاه ولی‌الله دهلوی در مسئله شرک

بررسی و نقد رابطه دعا و عبادت، از منظر قرآن و وهابیت

بررسی و نقد منهج قفاری در کتاب اصول مذهب الشیعه

بررسی پیشینه ورود تروریسم تکفیری به کشور (بخش دوم)

بررسی پیشینه ورود تروریسم تکفیری به کشور (بخش نخست)

بررسی کتاب تاریخ نجد نوشته حسین بن غنام

بررسی گفتمان سید قطب و تأثیر آن بر شکل گیری جریان‌های تکفیری مصر

بلای تکفیر، مصیبت اسلام و مسلمین

بن بست خلافت با اندیشه داعش

بنیاد گرایی و سلفیه بازشناسی طیفی از جریان های دینی

بنیادگرایی اسلامی داعش- القاعده: تمایزهای ساختاری و ایدئولوژیکی

بوکوحرام و قرائن همپیمانی با داعش

بیوگرافی ابن تیمیه

تأثیر افکار ابن‌تیمیه در گسترش جنایت‌های جریان‌های تکفیری

تأثیر اندیشه های سیاسی برنارد لویس در ترویج اسلام هراسی در غرب

تأثیر تقابل وهابیت سعودی با گفتمان انقلاب اسلامی ایران بر ژئوپلتیک جدید خاورمیانه

تأملاتی درباره بیانیه اخیر شبکه تروریستی القاعده علیه داعش

تأملی بر ماهیت گروهک تروریستی ریگی

تأملی غیر غربی در افراطی گری و خشونت ورزی به نام دین

تأويل در قرآن و «تأويل قرآن»

تأويل در قرآن و «تأويل قرآن»

تأویل

تاثیرات سید قطب بر گروهک های جهادی تکفیری

تاريخچه فرقه وهابيه و عقايد ايشان

تاریخ وهابیت

تبار شناسی سلفیه سروری از ابن تیمیه تا سید قطب

تبارشناسی مبانی معرفت شناختی و انسان شناختی اسلام سلفی - تکفیری

تبرک (لمس و تقبیل) از نگاه اهل سنت

تبرک و استشفا به آثار اولیا

تجاوز نیروهای اتحاد جماهیر شوروی به افغانستان سر برآوردن القاعده

تحرک‌پذیری سلفیت جهادی در آسیای غربی و امنیت عمومی جمهوری اسلامی ایران

تحقیقی درباره رابطه ذهبی و ابن‌تیمیه

تحليلى بر هويت جديد تروريست‏هاى تكفيرى در خاورميانه ...

تحلیل کنش های خشونت‌بار داعش از چشم انداز روان شناسی سیاسی‏

تحلیلی بر رویکرد‌های متناقض به اندیشه‌های سلفی- تکفیری سید قطب

تحلیلی بر هویت جدید تروریست‌های تکفیری در خاورمیانه

تحلیلی شرق‌شناسانه از جریان‌های تکفیری قدیم و جدید

تحول گفتمانی و بازتعریف نسل جدید القاعده در سوریه

تحولات اسلام سیاسی رادیکال

ترسیم نقشه راه جدید داعش

ترور، تروریسم و حقوق بشردوستانه

تروریسم از منظر بنیادگرایان اسلامی رادیکال و فقه سیاسی شیعه با نگاهی به عملیات استشهادی

تروریسم تکفیری داعش و محور مقاومت ضدصهیونیستی

تشبیه: مانند کردن خدا به مخلوقات

تضاد عقايد احناف با وهابيت درموضوع توسل

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت 2 (زندگى حقيقى همراه با عمل براى انبيا و اوليا در قبر)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت 4 (علم غيب)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت3 (توسل)

تضاد عقايد حنفيت با وهابيت5 (وهابيت و موضع اهل‏ سنت در قبال آن)

تضاد عقايد حنفيت با وهابیت 6 (وهابیت را بهتر بشناسیم)

تضادهای ایدئولوژیک؛ چرا داعش و القاعده متحد نشدند؟

تعدیل افراط گرایی دینی؛ براساس روش شناسی ائمّه(ع) در مواجهه با تفکر غالیان

تفاوت توسل با استغاثه مشرکین به بت ها

تفاوت میان جنبش‌های انقلابی و جریانات تکفیری و تروریستی

تقابل دیدگاه وهابیت تکفیری در حرمت تکفیر اهل قبله با آیات و روایات

تقابل فیزیکی وهابیت با تشیع

تقليد از ديدگاه سلفى‏هاى تكفيرى‏

تكفير از دیدگاه مذهب شيعه

تكفيريت در پاكستان و راه برون‏ رفت از آن‏

تمدن اسلامی و جریان‌های تکفیری

تناقضات ابن عبدالوهاب در مسئله تکفیر مسلمین

توحید از دیدگاه تشیع و وهابیت

توحید در مذاهب کلامی

توحید عبادی و شبهات وهابیت

توحید و شرک

توحید و شرک از دیدگاه استاد مطهری و سید قطب

توسل در سیره انبیا از دیدگاه اهل‌سنت

توسل در سیره پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله)

توسل و رابطه آن با توحید عبادی

توسل و شفاعت از نگاه دیوبندیه

توسل، شفاعت، استغاثه؛ رفع نزاع با تبیینی جدید

توسل، مرگ و شفاعت از دیدگاه تشیع و وهابیت

تکاپوی داعش برای بقای سرزمینی

تکفیر

تکفیر

تکفیر از دیدگاه ابن تیمیه

تکفیر از دیدگاه بزرگان دیوبند

تکفیر از دیدگاه سید قطب

تکفیر از دیدگاه قرآن

تکفیر از دیدگاه قرآن کریم

تکفیر از نگاه برخی ائمه مذاهب اهل سنت

تکفیر از نگاه برخی ائمه مذاهب اهل سنت

تکفیر از نگاه بزرگان اهل سنت

تکفیر از کدام قسم: کفر در مقابل ایمان یا کفر در مقابل اسلام

تکفیر اهل قبله

تکفیر اهل قبله در اندیشه علمای دیوبند

تکفیر تکفیریان خشونت تکفیری، در خدمت استعمار نوین

تکفیر در آیات و روایات

تکفیر در جهان اسلام

تکفیر در روایات نبوی (1)

تکفیر در روایات نبوی (2)

تکفیر در روایات نبوی (3)

تکفیر در روایات نبوی (4)

تکفیر و اقسام آن در نگاه شیعه

تکفیر گذشته، حال، آینده

تکفیری ها و تجاور از حدود جهاد

تکفیریها در انگلستان

تیشه داعش به ریشه‌های تاریخ ایران در موصل

جاهلیت در نگاه سلفیه جهادی و اثرات سوء آن بر جهان اسلام

جایگاه علمی و دینی مردم نجد در دوران محمد بن‌عبدالوهاب

جريانهاي جديد وهابيت از ديدگاه دکتر عصام العماد

جريان‏هاى تكفيرى و نقض حقوق زنان‏

جریان داعش و تحریف مفهوم جهاد

جریان شناسی اختلافات طالبان بر سر رهبری

جریان شناسی القاعده

جریان شناسی بنیادگرایی در جنبش های اسلامی

جریان شناسی وهابیت مصری

جریان شناسی گروهک تروریستی انصارالاسلام

جریان شناسی گروه‌های تکفیری جهادی در مصر

جریان شناسی سلفیگری

جریان های تکفیری عراق

جریانات افراطی و تکفیری در منطقه و راهکارهای مقابله با آنها با توجه به نقش خاورمیانه ای روسیه

جریانات تکفیری بناهای اسلامی (در عراق به عنوان نمونه)

جریان‌شناسی تکفیری در افغانستان

جریان‌شناسی گروه‌های تکفیری: ابعاد و پیامدها

جریان‌های تکفیری در عراق از ظهور وهابیت تا عصر حاضر

جریان‌های تکفیری فعال در پاکستان

جریان‌های تکفیری و خطرهای آن برای امت اسلامی و بشریت و عوامل شکل‌گیری آن

جریان‌های تکفیری، مهمترین خطر فراروی بیداری اسلامی

جشن و سرور در میلاد پیامبر گرامی از دیدگاه قرآن و سنت

جمعیت اخوان التوحید: شکل گیری و نقش آن در پیشرفت آل سعود

جنایات جریان‌های تکفیری در لبنان

جنبش اسلامی ترکستان شرقی؛ جهانی تهدید و نگرانی

جنبش شاه ولی­ الله در هند

جنبش های سیاسی معاصر در عربستان سعودی

جنبشهای اسلامی و خشونت در خاورمیانه

جنگ در شبه جزيره مروري بر شكل گيري وهابيت در عربستان

جهاد در اندیشه سید قطب

جهاد و مجاهد از نگاهی دیگر

جهاد و نظم بین‌الملل سلفیسم جهادی و تحول معنایی جهاد

جهادی‌های جدید کیستند؟

جهان از نگاه داعش

جهانى شدن و القاعده

جهانى شدن و ظهور هویت بنیادگرا در غرب آسیا

جوانان يهودی در صف داعش

حدیث منع نشستن و عبادت کردن در مقابر بررسی تطبیقی دیدگاه ابن‌تیمیه و مذاهب اربعه اهل سنت

حرمت تكفير اهل قبله در انديشه علماى اسلام

حرمت تکفیر اهل قبله در کتاب و سنت

حرمت تکفیر نزد پیشوایان چهارگانه اهل سنت

حرکت سلفیه

حزب التحریر ازبکستان

حزب التحریر در آسیای مرکزی

حقوق بشر و جریان‌های تکفیری

خاستگاه سلفی گری تکفیری

خاندان آل سعود و عربستان سعودی

خاورمیانه و جنگ های دینی

خشم به فرمان خرد، شرع و غریزه: تأملی در خشونت داعش از زاویه‌ای دیگر

خشونت تکفیری‌ها، توحشی چنگیزی در لباس اسلامی است

خشونت، ترور و افراط گرایی در قرآن

خط بطلان جولانی بر فانتزی‌های غرب در سوريه

خطر تکفیر برای جوامع اسلامی

خطر گروه‌های تکفیری علیه اسلام و مسلمانان

خلافت از دیدگاه سلفیه جهادی

خوارج، اولین گروه تکفیری در جهان اسلام (پیشینه جریان تکفیری خوارج) و پیامدها و نتایج سوء تکفیر و افراطی گری در جهان اسلام

خیانت های خلافت داعش به جامعه اسلامی

داعش خوب داعش بد

داعش در مسیر القاعده شدن

داعش و استفاده از گرافیک اطلاع‌رسان

داعش و عملکرد آن برای اهداف غرب و رژیم صهیونیستی

داعش پس از ناكامي در تأسيس دولت

داعش چگونه القاعده را زمین‌گیر کرد

داعش یاد آور خاطرات نسل اول وهابیت

داعش، القاعده؛ فرزند در مقابل پدرخوانده /بازخوانی روند شکل گیری القاعده در عراق و انشعاب درون سازمانی

داعش، قفقاز و واکنش روسیه

داعشی‌ها به نام جهاد سر می‌برند/ علت شکل‌گیری گروه‌های تکفیری

در آمدی بر مناسبات وهابیت و علم کلام

درنگی بر دیدگاه ابن‌تیمیه در مواجهه با مذاهب و بزرگان اسلام

درنگی در مبانی و آینده‌ خشونت به سبک رادیکالیسم تکفیری

درگذر تکفیر فکری و تکفیر جنایت‌کارانه

دشمن نزدیک و دور

دلایل و پیامدهای حمایت عربستان از گروه‌های اسلام‌گرای افراطی

دموکراسی

دو متن ماندگار: «هنر جنگ» و «درباره جنگ»

دگردیسی اسلام سیاسی در تونس

رابطه ولایت تکوینی و استغاثه به ارواح اولیای الاهی

رادیکالیسم اسلامی در جنوب شرق آسیا: جماعت اسلامی اندونزی

راهبرد آمریکا برای مبارزه با القاعده و داعش

راهبرد تکفیری و ضد وحدت عربستان سعودی در عرصه آموزش و رسانه

راهبردهای مدیریتی نبی اکرم(ص) در راستای تحکیم وحدت بین اقوام در صدر اسلام

راهبردهای مقابله با تهدیدات نرم جریان‌های تکفیری در جهان

ردّ نظر وهابیت از سوی اهل‌سنت در حرمت زیارت قبور

رفت و برگشت اسلام‌گرایی رادیکال از سوریه به شمال آفریقا

رقابتى براى هويت و شناسه‏

روش شناسی پیامبر(ص) در تقویت اتحاد مسلمانان و تعدیل افراط گرایی

روش قرآن در علاج و جلوگیری از پدیده تکفیر

روش های تبلیغی وهابیت

روش‌های برخورد محمد بن‌عبدالوهاب با مخالفان خود

روش‏هاى جهان اسلام براى فائق آمدن بر بحران تكفير

رویکرد دوگانه غرب در مواجهه با تروریسم؛ داعش سیاه، داعش سفید

ریشه های تاریخی و نحوه شکل گیری وهابیت

ریشه‌های تفکر داعش (١)

ریشه‌های تفکر داعش (٢)

ریشه‌های تفکر داعش (٣)

ریشه‌های تفکر داعش (٤)

ریشه‌های تفکر داعش (٥)

ریشه‌های تفکر داعش (٦)

زادگاه فکری اندیشه تکفیری در جامعه اسلامی

زمینه های تاریخی سلفیه

زمینه‌های ظهور و گسترش داعش در محیط امنیتی غرب آسیا

زمینه‏ های گفتمانی تعامل داعش در قبال اسرائیل و مسئله فلسطین

زیارت از دیدگاه احادیث اهل سنت

زیارت از دیدگاه احادیث اهل سنت

زیارت قبور از نگاه مذاهب اسلامی

سابقه سیاه وهابیت در تخریب آثار اسلامی

ساختار تشکیلاتی جدید داعش؛ نسل دوم فرماندهان دولت خلافت

سازمان کنفرانس اسلامی و نقش آن در گسترش وهابیت

سازوکار نیروگیری و نحوه عمل جریانهای تکفیری در گفت‌وگو با دکتر فیرحی

سب الصحابه

سرنوشت مدعیان خلافت در انتظار داعش

سرچشمه اندیشه وهابیت

سرچشمه های فکری القاعده

سفر وهابیت به مصر

سلفى‏گرى در تونس و آينده پيش رو

سلفيان

سلفيان

سلفی ها، روند نوگرایی که به افراط گرایی رسید

سلفی گرایی جهادی-تکفیری و آینده ثبات سیاسی در منطقه خاورمیانه

سلفی گری

سلفی گری در مصر و دوره جدید

سلفیت و جنبه های شبهه آمیز آن در مذاهب اربعه

سلفیه

سلفیه جهادی در شبه جزیره؛ بررسی رویکرد و عملکرد القاعده شبه جزیره

سلفیه درباری

سلفیه و تقریب

سلفیه و جنبش‌های اسلامی ـ دیوبندیه

سلفی‌گرایی متحرک: چالش امنیتی بدون مرز

سلفی‌گری افراطی در قفقاز شمالی؛ با تاکید بر مولفه‌های تاریخی، فرهنگی و سیاسی

سلفی‌گری و تکفیر در تونس میان گفتمان النهضة و دیگر گفتمان‌های بومی

سلفی‏گری در عراق و تأثیر آن بر جمهوری اسلامی ‏ایران

سماع موتی و تقابل دیدگاه وهابیان با بزرگان خود

سماع موتی و رابطه آن با توسل به ارواح اولیای الهی

سماع موتی و رابطه آن با توسل به ارواح اولیای الهی

سنت‏ گرایی و نقد اسلام‏ گرایی سلفی

سنّت پیامبر و تکفیر مسلمانان

سونامی تکفیری در جهان بشری

سپاه صحابه و لشکر جهنگوی نماینده افکار افراطی سلفی‌گری

سیر تاریخی ظاهرنگری در آیات صفات

سیر تطور هیئت‌‏های شرعی داعش

سیر مطالعاتی نقد اندیشه تکفیر (جهادی تکفیری)

سیر مطالعاتی نقد اندیشه تکفیر (وهابیت تکمیلی)

سیر مطالعاتی نقد اندیشه تکفیر (وهابیت مقدماتی)

شباهت وهابی ها با خوارج

شباهتهای فکری خوارج عصر علوی و داعشیهای امروز

شبکه سلول هاي تروريستي داعش در آسياي مرکزي

شخصیت شناسی ابوبكر بغدادی

شدّ رحال برای زیارت قبر نبی اکرم ص از منظر دیوبندیه و ابن‌تیمیه

شناسایی و تأمین منابع مالی داعش

شکاف شیعی – سنی در اسلام سیاسی و پیامدهای آن برای جمهوری اسلامی

شکاف‌‌‌های درونی داعش؛ نزاع دو نسل القاعده

شگرد ابن تیمیه در انکار فضائل امام امیرالمؤمنین (علیه السلام)

شیوه‌های وهابیت در مخالفت با اهل سنت

صحیحین و نفی تکفیر

صنعانی؛ سلفی تکفیری یا سلفی میانه‌رو

طالبان در عصر داعش: آینده سلفی گری تکفیری در همسایگان شرقی ایران

طالبان و سپاه صحابه فرزندان وهابیت

طالبان؛ دین و حکومت

ظهور داعش در شبه‌ قاره

ظهور داعش؛ پایانی بر نظم جهانی

ظهور و افول القاعده در عراق

عبادت

عبادت در اندیشه شیعه و وهابیت

عبور از «خاورمیانه جدید»

عربستان در عرصه تبلیغات

عربستان معمار جنایت و مکافات

عربستان و وهابیت در آفریقا

عزاداری بدعت یا سنت

عقائد تکفیر و نقش مسلمانان

عقل از دیدگاه سلفیه

عقل از منظر وهابیان

علل شکل گیری تکفیری‌ها از دیدگاه جغرافیای سیاسی

علل شکل گیری جریان‌های تکفیری در افغانستان و شبه قاره هند

علل و آینده حضور داعش در آفریقا

علل گسترش دعوت محمد بن‌عبدالوهاب

علمای شافعی و ابن‌تیمیه

عملکرد وحشیانه ی فرقه ی وهابیت و خاندان آل سعود

عوامل روانی تکفیر

عوامل ظهور جریان‌های تکفیری در جهان اسلام/ تبارشناسی گروه‌های افراطی

عوامل مؤثر در تبلیغ وهابیّت(1)

عوامل مؤثر در تبلیغ وهابیّت(2)

فتنه تكفير

فتنه و هابیت

فرا واقعیت بنا العابد!

فضای مجازی (سایبری) و شبکه‌های ماهواره‌ای جریان‌های تکفیری

فعالیت وهابیت در جهان

فقه تکفیر میان برهان شرعی و فقه خودساخته

فهرستواره پایان‌نامه‌های حوزوی-دانشگاهی در موضوع سلفی‌گری و نقد وهابیت

فواید توسل به ارواح پیامبران و اولیای الهی

قبیله انحراف

قبیله بدعت

قبیله خشونت

قتل عام حجاج یمنی توسط وهابیان

قتل و تکفیر در آیات قرآن (1)

قرآن و همگرایی بین مذاهب اسلامی

قرآن کریم و همزیستی مسالمت‌آمیز در جامعه بشری

لشگر جهنگوی

لیست حامیان مالی گروه های تروریستی همسو با القاعده در 31 کشور جهان

مانیفست توحش در فقه داعش

ماهیت دینی ـ سیاسی گروه طالبان

مبانى كلامى «القاعده» در تكفير و كشتار مسلمانان‏

مباني اعتقادی داعش

مبانی اعتقادی جریانهای تکفیری و مقایسه ی آن با آرای دیگر مذاهب

مبانی اعتقادی محمد ابن عبدالوهاب

مبانی جهادگرایی تکفیری در اهل سنت و نقد آن

مبانی فکری ابن تیمیه

مبانی مذهبی و قومی طالبان

مبانی و مفاهیم اسلام سیاسی القاعده

مبانی کلامی «القاعده» در تکفیر و کشتار مسلمانان

متافیزیک خشونت داعشی؛ سه مفهوم نکایه، توحش و تمکین

متغيرهاى منطقه ‏اى و بين‏ المللى و علل داخلى ورود داعش به عراق‏

متن قطعنامه شورای امنیت درباره گروه تروریستی داعش

محمد بن عبدالوهاب و مخالفان نجدی معاصر او

مخالفت دیوبندیان با دعوت محمد بن عبدالوهاب

مخالفت وهابیان با عقاید اهل سنت

مخالفت وهابیان با عقاید اهل سنت

مراتب و متعلقات ایمان

مرز بین تروریسم و جهاد در اسلام

مروری بر افکار وهابیت و جایگاه آن در جهان باورهای فطرت ستیز

مسئله توسل به اموات با نگاهی به آیه 22 سوره مبارکه فاطر

مشکلات پیش روی عراق پساداعش

معرفی و بررسی شیوه‌های مقابله با تکفیر در جهان اسلام و آثار آن

معناشناسى عبادت در نظام تعاليم وحى و دفع اتهام كفر و شرك از مسلمين‏

معیار توحید شرک از دیدگاه شهید مطهری و سید قطب

معیارهای توسل از دیدگاه وهابیت

مفهوم دولت در گفتمان داعش؛ دولت سلفی داعش؛ تحقق ناکام یک نظریه آلترناتیو

مفهوم شناسی جنبش های اسلامی معاصر

مفهوم شناسی خودکشی یا انتحار

مفهوم شناسی سلف، سلفی گری و سلفی

مفهوم شناسی سَلَفیه و سَلَفی­گری

مفهوم عبادت از دیدگاه ابن‌تیمیه

مفهوم و مراحل شرک

مقايسه انديشه‏ و رفتار جبهه النصره و داعش

مقایسه دیدگاه وهابیت و اخوان المسلمین در زمینه حکومت

موافقين و مخالفين خلافت داعش

موانع تکفیر با تأکید بر مسئله جهل از دیدگاه ابن‌تیمیه

موضع انتقادی اندیشه‌وران اهل سنت در برابر جریان‌های تکفیری

موضع ‌گيري‌ علماي‌ جهان‌ اسلام‌ درباره‌ تشيع‌

مکتب تکفیر بر خلاف عقل، نص و صریح قرآن است

نئوتروریسم با تأکید بر تروریسم مذهبی

ناتوانی حکومت ها و رشد سلفیسم در غرب افریقا

نخستین آشنایی مسلمانان شبه‌قاره هند با اندیشه وهّابیت

ندای غیراللّه از ديدگاه علمای دیوبندیه

نظری بر تاریخ وهابیت

نفی خشونت از منظر قرآن و سنت

نقد استدلال تکفیری ها وداعشی ها براولویت کشتن مسلمانان

نقد برداشت‌های تکفیری‌ها از آیات جهاد

نقد تفسیر وهابیون از آیات «من دون الله»

نقد دیدگاه سلفیه درباره مجاز در قرآن

نقد دیدگاه وهابیت در مسئله تبرک با تکیه بر نظر علمای معاصر وهابی

نقد دیدگاه وهابیت درباره عبادت با نظر به سجده برادران یوسف

نقد قرآنی مبانی وهابیت در حوزه ی جهاد

نقد و بررسی اندیشه‌های دهلوی

نقد و بررسی تکفیر از دیدگاه سلفی وهابی و سلفی جهادی

نقد و بررسی حکم بغیر ما انزل الله

نقد و بررسی دار الاسلام از نظر سلفیه تکفیری

نقد و بررسی دشمن نزدیک و دور(عدو قریب و بعید)

نقد و بررسی روش های جدلی ابن تیمیه در «منهاج السنه»

نقد و بررسی مبانی جهادگرایی تکفیری ها

نقد و بررسی مهم‌ترین ادله جریاهای تکفیری در تکفیر شیعه

نقدي بر كتاب «التبرك المشروع و التبرك الممنوع»

نقدی بر خلافت ابوبکر بغدادی

نقدی برعقاید وهابیت (توسل، شفاعت)

نقش جریان های سلفی در سوریه و فلسطین در مصاحبه با شیخ عبدالله کتمتو

نقش داعش در شکل‌گیری معادلات جدید در خاورمیانه

نقش قدرت‌های بین‌المللی در رشد و گسترش جریان‌های تکفیری

نقش وهابیت در اوگاندا

نقش وهابیت در تانزانیا

نقش وهابیت در کنیا

نقش گروه‌های تکفیری در تغییر نقشه منطقه

نگاه داعش به مهدویت

نگاه هند به گروه‌های شبه نظامی پاکستان

نگاهی اجمالی به منهج درسی مدارس ابتدایی داعش

نگاهی بر وهابیت

نگاهی به تشکیلات سازمانی داعش

نگاهی به رشد تکفیری‌ها در تونس

نگاهی به عقبه تکفیر و دیدگاه های آن

نگاهی به عملکرد داعش از منظر کتاب تروریسم جهانی و رسانه های جدید

نگاهی کوتاه به جریان رسانه‏ ای گروه داعش

نگرشی به ظرفیت‌های تقریبی الازهـر

هجوم وهابیان به مدینه منوّره

همگرايي استراتژيك؛ اتحاد سلفي‌هاي عربستان، هند و مصر

واقعه 11 سپتامبر ؛ سرآغاز شکل گیری بزرگترین گروههای تروریستی

واكاوى رابطه ميان نفاق و تكفير

واکاوی جایگاه تروریسم بنیادگرا در راهبرد خاورمیانه ای غرب

واکاوی ریشه‌های پدیده بنیادگرایی در خاورمیانه؛ مطالعه موردی جهانی شدن

وضعیت القاعده پس از ظهور داعش

وضعیت سیاسی داعش در قاره سیاه

وضعیت فعلی و آینده کشورهای شمال آفریقا (تاکید بر کشورهای مصر، تونس و لیبی)

وهابيت از نگاهي ديگر

وهابیان و برگزاری مراسم جشن وشادی

وهابیان و تحریف قرآن کریم

وهابیان و توحید در اسما و صفات

وهابیان و توحید ربوبی

وهابیت تکفیری (دوره ی معاصر)

وهابیت در آیینه تاریخ

وهابیت منطق تزویر و تکفیر

وهابیت و تحریف میراث‌های علمی

وهابیت و تخریب قبور

وهابیت و توحید الوهی (عبادی)

وهابیت و توحید ربوبی (1)

وهابیت و توحید ربوبی (2)

وهابیت و تکفیر شیعه

وهابیت و سماع موتی

وهابیت و موضع اهل سنت در قبال آن

وهابیت، سلفیت و اسلام‌گرایی؛ دشمن کیست؟

وهابیت، مکتب تشبیه

پاسخ به شبهات جهاد

پاسخ به مهم‌ترین شبهات وهابیت (توسل، شفاعت، تبرک، زیارت قبور)

پاسخی به شبهه ابن تیمیه در استمرار عزاداری برای امام حسین علیه السلام

پاکستان و «نبرد جهانی علیه تروریسم»

پاکستان و بنیادگرایی اسلامی

پرسمان؛ آیا تبرک جایز است؟

پيشينه و جايگاه جريان هاي سلفي

پژوهشی درباره حدیث «اللهم لا تجعل قبری وثناً یعبد»

پیام مهم ترور سرکرده جیش الاسلام

پیشینه و کارنامه وهابیت (1)- وهابیت و تفرقه

پیشینه و کارنامه وهابیت (2)- شکل گیری وهابیت

پیشینه و کارنامه وهابیت (3)-عقاید و عملکرد

چالش امنیتی تروریسم تکفیری علیه ایران

چالش های همگرایی جهان اسلام در تأسیس تمدن اسلامی

چرخش خلافت داعشی؛ از خلافت حقیقی تا خلافت مجازی

چرخش خلافت داعشی؛ از خلافت حقیقی تا خلافت مجازی

چقدر با تروریست‌های دنیا آشنا هستید؟

چه کسی تجددخواهی اسلامی را هدایت می‌کند؟

چگونگی پیدایش تکفیر و خارجی‌گری

چیستی و چرایی شکل گیری جریان‌های تکفیری

کابوس جدید آل‌سعود؛ آنچه همه باید درباره جنبش 15 سپتامبر در عربستان بدانند

کارنامه وهابیت؛ دوره تأسیس

کارنامه وهابیت؛ دوره تثبیت

کتاب شناسی تکفیر

کفر در مقابل ایمان یا اسلام

کفر و تکفیر در قرآن کریم و سوء برداشت از آن

کفر و جهاد از منظر حزب التحریر

کلام سیاسی و حیات سلولی تروریسم تکفیری

کودتا در داعش

کویت و وهابیت در آفریقا

گرایش های فکری سلفیه در جهان امروز

گزارش کتاب «سيف الجبار المسلول على أعداء الأبرار» اثر شاه فضل رسول قادری

گزارش کتاب جذور داعش قراءة فی تراث الوهابیة و علماء السعودیة

گزارشی از برخی فتاوای وهابیت

گزارشی از کتاب مصباح الأنام و جلاء الظلام

گفتمان اسلام سلفی و جهانی‏ شدن امنیت خاورمیانه

گفتگو با مأمون رحمه روحانی دمشقی درباره تکفیریها

گفت‌وگوی مشروح فارس با حجت‌الاسلام مهدی فرمانیان

گونه ‏شناسی فکری جنبش‏های اسلامی معاصر

گونه‏ شناسی فکری جنبش‏های اسلامی معاصر و پیامدهای سیاسی امنیتی آن در جهان اسلام