(1) 2 3 4 ... 27 »
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۹/۲۲ تعداد بازدید:2

میان تمامی مسلمانان از زمان صحابه تاکنون اعتقاداتی از قبیل توسل، شفاعت، استغاثه، نذر و اهدای ثواب آن برای اولیای الهی و شدّ رحال بر زیارت قبر پیامبر اکرم ص معمول و مرسوم بوده است. اکثر فقهای مذاهب، چه شیعه و چه سنی، نه‌تنها از این کار منع نمی‌کردند، بلکه در تأیید این اعمال کتاب‌ها و رسالاتی نگاشتند.

ادامه متن ... 
  فرستادن مقاله چاپ مقاله

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۹/۲۱ تعداد بازدید:49

جریان تروریسم تکفیری از چه ظرفیت‌هایی در ایران برخوردار است؟

چه زمانی باید خطر این جریان را برای کشور جدی گرفت؟

راه‌های مقابله با این جریان در آینده چیست؟

ادامه متن ... 
  فرستادن مقاله چاپ مقاله

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۹/۲۰ تعداد بازدید:12

بدون تردید پدیدة تکفیر در دورة معاصر، اگر چه امتداد تکفیر در دوره­ های گذشته است ـ پدیده ­ای که در قرن سوم و چهارم هجری با اقدامات برخی افراطی ­ها، به ویژه افراطی ­های حنبلی مذهب اوج گرفت ـ اما از اوایل قرن کنونی شدت بیشتری یافته و در ده سالة اخیر به اوج خود رسیده است.

ادامه متن ... 
  فرستادن مقاله چاپ مقاله

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۹/۱۸ تعداد بازدید:50

سرّ فعال شدن گروهک‌های ترویستی در ایران چیست؟

زمینه‌های شکل‌گیری این جریان‌ها در ایران چیست؟

انگیزه جوانانی که به این گروهک‌ها می‌پیوندند چیست؟

یک جوان ایرانی تحت تأثیر چه عواملی تبدیل به یک تروریست می‌شود و دست به قتل هم‌وطنانش می‌زند؟

ادامه متن ... 
  فرستادن مقاله چاپ مقاله

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۹/۱۸ تعداد بازدید:13

شیعه و سنی، در طول تاریخ از نام‌هایی همچون: عبد النبی، عبد الرسول، عبد العلی، عبد الزهراء، عبد الحسین و… برای نام‌گذاری فرزندان خود استفاده کرده‌اند؛ اما با ظهور وهابیت در قرن دوازدهم قمری، تعدادی از مفتیان افراطی این فرقه نو ظهور، آن را شرک و کفر دانسته‌اند.

ادامه متن ... 
  فرستادن مقاله چاپ مقاله

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۹/۱۷ تعداد بازدید:46

یکی از بزرگ‌ترین زعما و علمای آزاده در جهان اسلام و در دوران معاصر، شهید شیخ رمضان البوطی بود که سالیان متمادی عمر خویش را در مسیر اعتلای کلمه حق و خدمت به امت اسلامی صرف کرد. او همواره فتنه سلفیت تکفیری را به همگان گوشزد می‌کرد و همگان را از درافتادن در این چاه ظلمانی و فریبنده برحذر می‌داشت. یادداشتی که در ادامه می‌اید، خلاصه‌ای است از مقاله‌ای با عنوان «معركة البوطي والسلفية.. قصة لا يحب الكثيرون سماعها!». این مقاله توسط صبغة الهدوی نگارش شده و در سایت الجزیره منتشر شده است.

 

ادامه متن ... 
  فرستادن مقاله چاپ مقاله

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۹/۱۷ تعداد بازدید:8

روند تسلیم شدن سران داعش به نیروهای نزدیک به آمریکا، عملاً بر خلاف رویه کلی رهبران داعش از رده‌‌های میانی تا فرماندهان بلندپایه آن است که به طور مثال در نبرد آزادسازی موصل و دیگر شهرهای عراق عمدتاً تا لحظه مرگ مقاومت کرده و کشته شدن را بر تسلیم شدن ترجیح می‌دادند

ادامه متن ... 
  فرستادن مقاله چاپ مقاله

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۹/۱۵ تعداد بازدید:79

زندان‌ها تا چه میزان در گسترش و تعمیق تفکرات تکفیری تأثیرگذار بوده است؟

خطر تبلیغات و جذب نیروی جریان‌های تکفیری در زندان‌ها تا چه میزان جدی است؟

در کشور ما ایران تا چه اندازه به این مهم پرداخته شده است؟

ادامه متن ... 
  فرستادن مقاله چاپ مقاله

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۹/۱۳ تعداد بازدید:20

دو روایت درباره تاریخ ولادت پیامبر اسلام وجود دارد. پیروان اهل سنت معتقدند پیامبر اسلام در 12 ربیع الاول سال 570  میلادی متولد شده است. در مقابل پیروان مذهب شیعه معتقدند تاریخ ولادت پیامبر اسلام 17 ربیع الاول است. این دو روایت متفاوت از تاریخ تولد حضرت محمد صلی الله علیه و آله وسلم انگیزه و بهانه ای برای نزدیک کردن مسلمانان به هم شده است. به همین مناسبت فاصله بین دو روایت از میلاد پیامبر اسلام بنام هفته وحدت نامگذاری شده است.

ادامه متن ... 
  فرستادن مقاله چاپ مقاله

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۹/۱۲ تعداد بازدید:17

«داعش»، تشکیلاتی تروریستی در خاورمیانه، خصوصاً عراق و سوریه است. این تشکیلات از سال 2013، موفقیت‌های زیادی را در عرصه‌های نظامی کسب کرد و هزاران نفر از نقاط مختلف جهان را به خدمت خود درآورد.

ادامه متن ... 
  فرستادن مقاله چاپ مقاله

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۹/۱۱ تعداد بازدید:24

متن زیر سخنرانی القاء شده در دهمین کنفرانس گفتگوی ایران و واتیکان است که تحت عنوان “Development of Takfiri Ideology” در تاریخ ۹۵/۹/۲ در واتیکان ایراد گردیده است.

ادامه متن ... 
  فرستادن مقاله چاپ مقاله

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۹/۷ تعداد بازدید:29

در این مقاله پس از بیان چگونگی ورود اندیشه های وهابی به جنوب شرق آسیا، به نقش فعالیت‌های وهابیان در افزایش گرایش به تندروی و نبود مدارا در میان مسلمانان جنوب شرق آسیا پرداخته شده است.

ادامه متن ... 
  فرستادن مقاله چاپ مقاله

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۹/۳ تعداد بازدید:44

رفتارشناسی سیاسی تکفیریها، ذهن پژوهشگران را به سوی شباهت آنان با جریان خوارج در تاریخ صدر اسلام در دوره ی امام علی)ع( و ادامه ی این جریان تا چند قرن بعد، سوق میدهد. موارد بسیار زیادی، شباهت موضع گیریها، رفتارها و استدلالهای اندیشهای را، در ذهن، مفهومسازی »نوخارجی« یا »خوارج زمان« تولید و تداعی میکند.

ادامه متن ... 
  فرستادن مقاله چاپ مقاله

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۹/۱ تعداد بازدید:31

قبل از پیدایش «داعش»، این باور وجود داشت که خطر «نوسلفی‌گری» به خاورمیانه محدود می­شود؛ اما با تصاعد بحران تکفیری­گری و سرایت آن به دیگر مناطق جهان، مشخص شدامنیت بین­ المللی را نیز تهدید می­کند. پس از خاورمیانه، اروپا دومین منطقه­ای است که با خطر نوسلفی‌گری مواجه شده­ است.

ادامه متن ... 
  فرستادن مقاله چاپ مقاله

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۹/۱ تعداد بازدید:35

مقالۀ پیشِ رو می کوشد بر پایۀ سناریو پردازی که یکی از مهم ترین روش های تحلیل آینده پژوهی است. به این پرسش اصلی پاسخ دهد که آیندة گروهک های تکفیری چون ، داعش و جبهۀ النصره در خاورمیانه به چه سمت و سویی خواهد رفت؟

 

ادامه متن ... 
  فرستادن مقاله چاپ مقاله

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۸/۳۰ تعداد بازدید:27

با گذشت دو سال از ظهور گروه موسوم به داعش، این گروه به سمت آسیای مرکزی روی آورده است. با هدف قرار دادن آسیای مرکزی توسط این گروه، سوالاتی در نزد تحلیل گران به وجود آمده است. این نوشتار نیز در پی پاسخ به این سوال است که چه عواملی موجب ظهور و نفوذ داعش در آسیای مرکزی و جذب عده ای از این منطقه به این گروه شده است؟

ادامه متن ... 
  فرستادن مقاله چاپ مقاله

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۸/۲۹ تعداد بازدید:26

پرسش اصلی این پژوهش آن است که: «نظام بین‌الملل در مقطع تاریخی پسا جنگ سرد، چگونه بر جریان تکفیری تاثیر گذاشته است؟» با توجه به چارچوب نظری سازه‌انگاری تلاش می‌شود تا پاسخ به این پرسش از طریق مطالعه فرایند ادراک بین‌الاذهانی گروه‌های افراطی متاثر از ساختار نظام بین‌الملل صورت گیرد.

ادامه متن ... 
  فرستادن مقاله چاپ مقاله

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۸/۲۸ تعداد بازدید:46

جهان اسلام در دهه هاي اخير بيش از هر زمان ديگري با رشد انديشه هاي تکفيري مواجه است. وهابيت در عربستان، سپاه صحابه در پاکستان، القاعده و داعش در بخش هاي زيادي از خاورميانه ظهور کرده است. يافته هاي اين پژوهش نشان مي دهند که گروه هاي تکفيري پديده نوظهوري نبوده و در واقع امتداد فکري و زمينه اي خوارج هستند.

 

ادامه متن ... 
  فرستادن مقاله چاپ مقاله

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۸/۲۶ تعداد بازدید:39

در دوره معاصر نیز بنیادگرایانی مانند القاعده، طالبان، داعش و... با بهره­گیری از این ابزار، سخت­گیرانه­ترین و خشونت‌بارترین احکام را نسبت به مسلمانان، بویژه شیعیان صادر نموده­اند. دستاورد نوشتار پیش­رو آن است ­که تکفیر، تباری تاریخی در جهان اسلام دارد. در ابتدا، دامنه آن بسیار تنگ و محدود به کفار حربی بود اما با رشد اندیشه­های سلفی و  بهره­گیری عامل خارجی از آن، نه تنها گسترش یافت بلکه به ابزاری در جهت حذف هویت­های رقیب تبدیل شد.

 

ادامه متن ... 
  فرستادن مقاله چاپ مقاله

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۸/۲۶ تعداد بازدید:41

سؤال اصلی این پژوهش آن است که ریشه‌های شکل‌گیری شناخت و رفتار تروریست‌ها و بالاخص مهمترین گروه تروریستی موجود یعنی داعش چیست و چه مدلی در این راستا می توان ارائه داد؟

 

ادامه متن ... 
  فرستادن مقاله چاپ مقاله

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۸/۲۶ تعداد بازدید:32

ساختار ایدئولوژی ناخودآگاه با بحران در نظام ارزشی خود مواجه می‌شود؛ بی‌ارزش شدن نظام ارزشی و غیبت معنا از بارزترین این بحران‌ها است. نقطه آغاز بی‌ارزش شدن نظام ارزشی و غیبت معنا، بروز دوباره نهیلیسم خفته در تاریخ حیات انسان است.

ادامه متن ... 
  فرستادن مقاله چاپ مقاله

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۸/۲۶ تعداد بازدید:115

ظهور گروه‌های تکفیری سلفی بعنوان بازیگرانی غیر‌رسمی،بر ابهام در آینده منطقه غرب اسیا و شکل منازعات آن افزوده ‌است. سئوالات و ابهامات فراوانی پیرامون چشم‌انداز وضعیت منطقه غرب‌ اسیا در پرتو وجود گروه­های تکفیری تروریستی و آینده منازعات و بحران‌های این منطقه در هنگامه خارج شدن این گروه­ها از صحنه معادلات قابل طرح است.

ادامه متن ... 
  فرستادن مقاله چاپ مقاله

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۸/۲۴ تعداد بازدید:40

تبرک به آثار انبیا و اولیای الهی اندیشه‌ای است که در امت‌های پیش از اسلام نیز وجود داشته و قرآن و سنت نبوی، و نیز سیره مسلمانان آن را تأیید می‌کند. از جمله آیاتی که به مشروعیت تبرک گواهی می‌دهد، آیه )اذْهَبُواْ بِقَمِيصِي هَذَا فَأَلْقُوهُ عَلَى وَجْهِ أَبِي يَأْتِ بَصِيرًا( است.

ادامه متن ... 
  فرستادن مقاله چاپ مقاله

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۸/۲۰ تعداد بازدید:70

امروزه دنیای اسلام دورانی را می‌گذراند که در طول تاریخ کم‌نظیر است. بسیاری از کشورهای اسلامی با مقوله افراط درگیرند و در این مسیر هزینه‌های فراوانی متحمل شده‌اند. بررسی‌ها نشان می‌دهد ده‌ها جریان در کشورهای اسلامی وجود دارد. تمام جریان‌ها و گروه‌های اسلامی، ادّعای حق‌طلبی دارند و خود را حقّ مطلق فرض می‌کنند در نتیجۀ عملکرد این گروه‌ها قدرت جامعه اسلامی روز‌به‌روز رو به افول و کاستی است.

ادامه متن ... 
  فرستادن مقاله چاپ مقاله

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۸/۱۵ تعداد بازدید:46

توحيد، اساسي‌ترين باور ديني و مذهبي مسلمانان بلكه ساير اديان الهي است ؛ زيرا توحيد، سرچشمة ديگر عقايد و اعمال ديني مي‌باشد. توحيد، مانند ريشة درختي است كه داراي شاخه و ميوه‌ است و انسان‌ها از آن بهره‌مند مي‌شوند. بديهي است با نقش مهم و حياتي توحيد ، به عنوان اساس و پاية دين ، اگر به صورت صحيح معرفي نشود، آثار منفي فراواني در ديگر عقايد ، اعمال و امور فردي و اجتماعي در پي خواهد داشت.

ادامه متن ... 
  فرستادن مقاله چاپ مقاله

(1) 2 3 4 ... 27 »